HET NIEUWE AVONDBLAD Zwarte lijst. 19e JAARGANG No. 293 DINSDAG 16 OCTOBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. AT.T.Ti'. ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR BIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodia zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van t 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mee* abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Vrijheid en veiligheid van het verkeer. Eenige goede maatregelen, maar ook een vreemde. Zooals reeds in ons blad van j.l. Zaterdag is medegedeeld, hebben burgemeester en wet houders een aantal besluiten genomen, door het College noodig geoordeeld in verband met de vrijheid en de veiligheid van het verkeer. Het valt toe te juichen, dat het college zoo actief is geweest, zoo kort na de raadsverga dering van 2 October van de door den Raad verleende machtiging gebruik te maken. De vraag doet zich echter voor, of het College door deze overhaasting het doel min of meer voorbijgestreefd is. Toe te juichen vallen de maatregelen, be trekking hebbende op den Driehuizerkerkweg van de Meervlietstraat af tot Velserbeek. Dit gedeelte van dezen weg is van een dusdanige geringe breedte, dat het nemen van de ge noemde maatregelen gewettigd is. Het is jammer, dat het hier nog nooit tot een definitieve oplossing van het brandende verkeersvraagstuk gekomen is. Wel mogen wij ons gelukkig prijzen, dat 't nooit tot de voor genomen verbreeding van het donkere gedeel te van dezen weg met z'n zware eiken geko men is, maar het gedeelte, waarop de thans genomen maatregel (die niet geheel nieuw is) betrekking heeft zou verbreed kunnen worden zonder dat aan het natuurschoon schade w-erd gedaan. De oude boomen zijn reeds gedeeltelijk door jong hout vervangen en. die welke thans nog zijn blijven staan vragen feitelijk ook reeds om de bijl van den houthakker. Er is over dit eindje weg van nog geen 100 M. al het een en ander te doen geweest. We herinneren ons den tijd nog levendig, dat het éénrichting-verkeer nog niet was ingevoerd. Het kwam toen nog al eens voor, dat twee autobussen elkaar hier passeerden. De voet gangers moesten dan terdege uitkijken, wilden ze niet in letterlijken zin in de verdrukking komen. Zelfs op de 1/2 M. breede trottoirs was men nog lang niet veilig. Een oplossing van blijvende waarde zou ge vonden kunnen worden door het dempen van de beek met verplaatsing van de boomenrij. Maar hiertoe zou de mede-werking noodig zijn van de eigenaars van de weide en tot zoover heeft het gemeentebestuur het nooit kunnen brengen. Er is onderhandeld of althans gecor respondeerd over den aankoop van het ca. 1 3/4 H.A. groote weiland, maar de gemeente heeft het nooit tot eigenares van dit zoozeer begeerde stukje van den gemeentelijken bodem kunnen brengen, omdat de eigenaars met hun prijs nogal aan den hoogen kant waren. Hier aan alleen is het te wijten (of te danken?) dat de Driehuizerkerkweg nog even smal is als voorheen, maar ook, dat de weide nog weide is. Want het een zat onafscheidelijk aan het ander vast, daar een oplossing in engeren zin, zich beperkende tot de verbreeding van het bewuste deel van den weg en de rioleeiïng van de beek onuitvoerbaar was. Als een gelukkige maatregel is voorts te noemen het verbod van „überholen" onder de tunnels. Ook hier staan we voor een onoplos bare verkeerspuzzle. Hier nu heeft de gemeen te niet met particuliere grondeigenaars, maar met een openbaar lichaam, de Nederlandsche Spoorwegen te doen. In den tijd, toen IJmui den nog een onbeteekenend dorpje was met weinig verkeer kreeg het een spoorverbinding met als noodzakelijk kwaad deze veel te smalle tunnels, eerst een, later de tweede. Hier is de toestand nog veel gevaarlijker: een veel te smalle rijweg met daarlangs veel te smalle trottoirs. Hoeveel roekeloosheid van onverantwoorde lijke autobestuurders hebben we hier al niet gezien. Thans is hier dus het inhalen en voorbijrij den verboden; zooals gezegd een gelukkige maatregel. Wil men echter 100 pet. veiligheid van den voetganger of wielrijder, dan zou men feitelijk nog een stap verder moeten gaan en ook het passeeren onder de tunnels dienen te verbieden, hetgeen te bewerkstelligen zou zijn met automatisch in- en uitschakelende roode en groene electrische lampen. Maar deze maatregel zal voorloopig nog wel geen kans hebben. In de spitsuren van het verkeer met vischauto's, die vrijbuiters van de straat, zou een verbod van passeeren nog zoo kwaad niet zijn. En thans de Strandweg van de Haringhaven af naar het parkeerterrein. „In verband met de verkeersdrukte, enz." Wie lacht daar? Deze verkeersdrukte is zoo intens, dat de weg thans per dag zeker wel door laat ons zeggen twee auto's en misschien een. verdwaal den wielrijder bereden wordt. Men mag op dezen weg dus niet met een auto stilstaan. O, argelooze vreemdeling, waag het niet dit verbod te overtreden. Ge komt op den bon, want ge brengt de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer in gevaar. „Verkeer?" zult ge vragen. „Ik zie niets.' Ja maar de wet zegt nu eenmaal dat het ver boden is en daarmee basta. Deze verbodsbe paling is naar onze meening onvolledig. Een verbod van stilstand voor het geheele jaar op dezen gedurende negen maanden verlaten weg heeft geen zin. Alleen gedurende de maan den Juni, Juli en Augustus, als de strandtaxi's over den weg snorren heeft een verbod van stilstand eenigen grond. Het overige gedeelte van het jaar echter niet. Het wachten is thans op nieuwe maatrege- Rede Prof. Dr. K. Schilder. „Is de N. S. B. Christelijk?" In de Gereformeerde Kerlk IJlmuiden-West hadden de Anti-Revolutionnaire Kiesvereeni- gingèn, propaganda en ARJA-clubs een bij eenkomst georganiseerd, waar Prof. (Dl*. K. Schilder, hoogleeraar te Kampen een rede hield met als onderwerp: „Is de N.S.B. Chris telijk?" Deze vergadering mocht zich in een enorme belangstelling verheugen, zoodat toen de heer H. Homburg, praesesder bijeenkomst, deze opende, het kerkgebouw 900 a 1000 men- schen bevatte. De heer N. Morriën luisterde de pauzes op verdienstelijke wijze met zijn orgelspel op. Gezamenlijk werd voor den aanvang der redevoeringen gezongen: Een vaste Burcht is onze God. De voorzitter, de heer H. Homburg, leidde den avond In met de voorlezing van eenige verzen uit het 15e hoofdstuk van het Mat- theus-evangelie, waarna hij voorging in ge bed. Spr. heette allen hartelijk welkom en legde er den nadruk op, dat het onderwerp: N.S.B. in het middelpunt der algemeene belangstel ling staat. Dit getuigt de meer dan groote be langstelling. Spr. zette in korte trekken uit een, dat de plaats der samenkomst wel de gelijk juist gekozen is. Slechts in het kerk- gebouwd is gelegenheid deze zaak rustig ,te be handelen. Prof. Schilder het woord verkrijgend, ging eerst in op het onderwerp, dat de voorzitter reeds aangeroerd had; nl.: is de kerk de plaats voor 'n debat? Spr. had heden van ir. Mussert een aange- tee'kenden brief gekregen, waarin deze zeide, het godshuis voor zulk een debat te respec teeren. Spr. concludeert, dat de N.S.B. dus niet over haar christelijkheid wenscht te dis cussieeren. Pro. Schilder bevreemdde het, dat bij zulk een beginselzaak als deze dit bezwaar eens klaps naar voren geschoven wordt. In Duitschland, waar men van N.S.B,-zijde zoo gaarne naar kijkt, schuwen de Nazi's an ders geen middelen om het kerkgebouw met hun propaganda te vullen. Spr. gaf hier eeni ge typeerehde voorbeelden van naar aanlei ding van eenige bezoeken aan dat land. Spr. heeft reeds meermalen over de N.S.B. gesproken, en dan niet in kerkgebouwen, Nog nooit had Prof. Schilder het genoegen gehad in debat met de N.S.B. te mogen tre den. Nog nooit is er zulk een bezwaar tegen spr. gemaakt en nu ineens tracht men op de vrome zielen indruk te maken! We zullen eens zien, wat er van onze godshuizen terecht komt als de N.S.B. aan 't bewind is, zeide hij Is de open brief aan spr. gericht een ronde zaak? Gaarne wil hij eens over zijn standpunt met de N.S.B. komen praten, maardan dit standpunt aan de orde houden. Niet de discussie afwentelen, zooals de leiding van de N.S.B. nu tracht te doen, op de vraag of een ander (i.e. min. Colijn) Christelijk is! Prof. Schilder aanvaardt een debat gaarne maar dan- na behoarlijke bespreking omtrent den datum. Want spr.'s tijd is niet voor een plotselinge uitdaging op korten termijn (48 uur) vrij te maken. De kardinale kwestie' voor ons Christenen, is zegt spr. of de ethiek der N.S.B. met de Christelijke leer identiek is. En gaat het hier dus niet om practische politiek of andere programpunten van het nationaal-socialisme? De vaagheid van de programmapunten aan gaande de Christelijke geloofsbelijdenis der N.S.B. bevredigt spr. in geenendeele. De N.S.B. wil -de groote gedachten van Duitschland en Italië in nationalen geest verwerkelijken, zegt dit program. Zij zou, meent spr. zich dan moeten aansluiten aan de aloude levensbe schouwing, welke Nederland in de afgeloopen eeuwen groot gemaakt heeft. En -dit is de orthodox-calvinistische leer geweest. Een po sitieve uitspraak is in het program echter niet te vinden. Buitengewoon onchristelijk is het, dat het leidend beginsel der N.S.B. in de Rede ligt. Spr. wees in dit verband op Frankrijk, waar tijdens de Fransche Revolutie de Godin der Rede aangebeden werd en op het Rusland van den Sovjetstaat. Zij, die thans zeggen gaan: „Wij zijn de kinderen der Natie" begaan een zeer ernstige vergissing. Spr. wil tot dezen zeggen en zijn beweringen waar maken: Uw eene woord is in strijd met Uw andere! De drie hoofdbeginselen der N.S.B. graven een diepe kloof tusschen haar en het Chris tendom. Spr. wees op het dualisme in de verschenen brochures 3 en 4 van het hoofdkwartier der N.S.B. Waar de eerste dezer twee niet her roepen is, wil spr. deze dus onder de loupe nemen. Dat herroepen zou anders geen slech ten dienst aan de N.S.B. bewijzen, meende prof. Schilder. (Hilariteit). Deze brochure 3 brengt een leer, die le een gevaarlijke idee-philosofie, 2e een evolutie gedachte en 3e een humanisme vierkant tegen het Christendom ingaand. De spr. zette in korte trekken hèt hegrip idee-philosofie uiteen. Dit stamt uit Duitsch land en is afkomstig van de wijsgeeren Kant en Hegel. Deze wijsbegeerte is een volkomen negatie van het Godsbegrip. Zij ziet in den Schepper van hemel en aarde slechts een ,,Het", een Ding, een Idee. „Slechts de Idee dreef de wereld en niet God", zegt Hegel.. Deze is de vader van dit mooie boekje 3, zegt prof. Schilder. „De ont wikkeling van de Idee in de natuur doet de historie der wereld groeien", citeerde spr. uit de Hegeliaansche philosophie. En dit begrip is absoluut anti-christelijk; het ondermijnt de Christelijke leer en staat recht tegenover onzen Bijbei. Tientallen jongelui volger* den man, die (Hei verkeer in Amerika heeft tot- nutoe in 1934 reeds zoovele dooden geëischt, dat voor het einde van het jaar het recordaantal van 35.000 zeker zal worden overschre den). Vijfendertigduizend dooden, Enkel in Amerika, En -door het verkeer uitsluitend, Denk daar even over na. Vijfendertigduizend menschen, Weggerukt uit hun gezin, Vijfendertigduizend graven Met een slachtoffer er in. Vijfendertigduizend huizen In de schaduw van den rouw, Door 't verlies van zoon of dochter, Broer of zuster, man of vrouw. Vijfendertigduizend levens Offers van verkeersgevaar, Vij f en derti gduizend doo d en In één land en in één jaar. Elk verkeer moet offers eischen, Hoe intenser des te meer, Maar er zijn toch ook nog grenzen Van 't normale in 't verkeer. Er zijn, dunkt mij, wel twee dingen. Die dit droevig aantal leert, Niet slechts, dat er veel verkeerd heeft Maar er is ook veel verkeerd. P. GASUS. spr. Want Kierkegaard, die deze leer bestreed, zeide: „Politiek en Godsdienst zijn geschei den". Dit begrip hangen de N.S.B.'ers aan doch de hun opgelegde staatsleer stamt uit Hegel! Rara, hoe kan dat? Daarom wilde spr. allereerst breken met een staatsleer, die uitgaat van het begrip, dat God slechts een Idee is; die beweert -dat God de wereld noodig had. Hierin plaatst deze N.S.B. zich dus tegenover het Christen dom. In de evolutie-gedachte welke de staatsleer der N.S.B. beheerscht is het tweede bezwaar van prof. Schilder gegrondvest. Deze evolutie gedachte, deze on-twikkelings-idee van natuur en religie, is ook ontleend aan Hegel en wordt geëerd en geleerd door de N.S.B. Spr. gaf hier van meerdere citaten, waaruit volgens spr blijkt, dat het zich ontwikkelen uit eigen kracht en niet -uit -en door God door deze Be weging beleden wordt. Spr. haalde in dit verband ook nog het zich ontwikkelen van het dierlijke tot het mèn- schelijke, zooals men dit in het bewuste pro gram besproken vindt, aan. Ook om dezen tweeden vorm van staatsleer verwerpt prof. Schilder de N.S.B. Ook Rusland heeft in zijn communisme de zelfde Hegeliaansche begrippen. En dan niet te vergeten Marx! En nu komt de N.S.B. met een brochure aandragen met de bijvoeging: Menschen, het gaat nu ditmaal tegen het Marxisme! Hoe tragisch en hoe komisch! Dus, conclu deert spr. is voor u, N.S.B.'ers uw i-deëele theo retische staatsvorm in Rusland te vinden! Daartegenover plaatsen wij, Christenen, de begrippen zonde en genade en dat is m ij n staatsvorm, zeide prof. Schilder met nadruk. En deze is géén familie van Rusland, of Hegel of de N.SB. Het Humanisme, dat deze Beweging leert, gaat vierkant tegen de christelijke leer in, het is onchristelijk. Hier wordt de mensch zijn eigen meester, zijn eigen wet en. eigen rechter. De N.S.B. heeft spr. willen voorhouden, als zou zij het Godshuis als te heilig beschouwen voor het te behandelen onderwerp. „Welnu, houdt dit dan heilig, gij N.S.B.'ers! riep spr. met nadruk uit. „En gedenkt dan, dat het Godshuis, zoowel hier als in andere landen, voor de predikaties op den Sabbath heilig is en heilig moet blijven! Ook wanneer daar belijders bijeen komen onder een alge meene staatsleer! Niet de algemeene wil gelde in een Staat. Wat is dat? Slechts een fictie, een veronderstelling, een fabel. Doch de Wet die. God den mensch geeft kan slechts gelden. De Wet die op het Recht gegrondvest is. En welke beide begrippen wij slechts bij onzen Heer Jezus Christus belichaamd vin den!" Gezamenlijk zong men nu 2 coupletten van Da Costa's Strijdlied. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling maakten de heeren KI. van Slooten en M. van Veelen gebruik. Eerstgenoemde maakte bezwaar tegen het behandelen van dit onderwerp in het kerk gebouw. Spr. daagde prof. Schilder namens de N.S.B. uit met hen te debatteeren. De heer M. van Veelen verzocht prof. Schil der om eenige citaten uit Hegel in verband met zijn rede. Prof. Schilder maakte bezwaar tegen het af dreun en van het lesje van den eersten vra ger, die blijkbaar niet goed geluisterd heeft naar zijn woorden in den aanvang van de vergadering! (Gelach). Het gaat niet aan, zeide prof. S., -dat de N.S.B. nu doet voorkomen alsof zij zoo bereid is tot debatteeren. Nog nooit, riep spr. met klem uit, heeft die Beweging een uitdaging van mij aanvaard. Steeds heeft zij gezwegen en nu is zij nog niet in staat, hier haar Chris telijkheid te verdedigen! Dat zij zoo royaal lijkt, is een fa.bel, een mythe, die we immers van hen gewend zijn. (Gelach). „Wij durven -en willen wel", betoogde prof. Schilder. Hij laat zich niet aanleunen, dat hij niet zou durven! Er is in dit gebouw niet over koophandel gesproken, zooals debater tracht te insinueeren! Debater peile zich zelve maar eens. 't Was geen koophandel, 't was een instructie door den heer van Slooten ont vangen. Spr. aanvaardt de uitdaging gaarne. Heeft trouwens reeds 5 maal in den lande de hee ren uitgedaagd. De N.S.B. zwijgt echter. Ook Christus predikte in den Tempel over de -din gen van den Staat. „Dat noemt u", zegt spr.. „óók geen koophandel". Koophandel is het marchandeeren der beginselenDit komen we onder zekere stroomingen nogal veel tegen Den heer M. van Veelen beantwoordend, ci teerde prof. Schilder enkele Hegeliaansche uitlatingen betreffende de Idee-philosophie. die bij Mussert worden teruggevonden (Bro chure 3). Nadat allen staande Gezang 28 gezongen hadden, sloot professor Schilder de bijeen komst op de gebruikelijke manier. BOND VAN NEDERLANDSCHE VISSCHERSVEREENIGINGEN. Dezer dagen is in het gebouw „De Ruyter' aan de Ruyterkade te Amsterdam een verga dering gehouden door den Bond van Neder landsche Visschersvereenigingen, onder voor zitterschap van den heer J. W. Stevenson. Ter vergadering waren aanwezig de Vis schersvereenigingen uit Den Helder, Wielin gen, Oosterend, Tex^l, Urk en Scheveningen. Het nieuwe bestuur werd als volgt samenge steld: De heer Brands, voorzitter, Kaan secretaris, en Stevenson, penningmeester, respectieve lijk wonende te Urk, Wieringen en Den Helder. PROPAGANDA-AVOND N. P. B. Het kerkkoor van den Nederlandschen Pro testanten Bond, dat onder, leiding staat van S. Wiersmaj zal een propaganda-avond orga 'niseeren op Donderdag 8 November a.s. CHR. BESTUREN BOND Aan de jaarlijksche bijeenkomst van den Christelïjken Besturen Bond te houden op Vrijdag 9 November a.s. zal het Chr. Ge mengd Koor Nieuw-Hosanna, dir. S. Wiersma, muzikale medewerking verleenen. CONCERT VAN NIEUW-HOSANNA Op Maandag 19 November a.s, geeft het Chr. Gemengd Koor Nieuw-Hosanna een con cert in het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost, De leider, de heer S. Wiersma, heeft voor een rijkelijk gevarieerd programma zorg gedragen, dat èn om de medewerkenden èn om de uit te voeren liederen een bezoek overwaard is. De medewerkenden zijn n.l. uitsluitend de leden van Nieuwe-Hosanna in al haar onder- afdeelingen, als het meisjeskoor, het mannen koor, het kinderkoor (de Klimoppers!), het knapenkoor enhet peuterkoor. Dit laatste bestaat uit de allerkleinste meis jes van „Klimop" en zal 2 werkjes van Wierts Mis poes en Klein poppedijntje ten gehoore brengen. Klimop zingt van Cornells Dopper Die Wag- hondjes, een Transvaalsch liedje, Angelus van Cath. van Rennes en Mijn Lieveling van v. d. Bosch (het concoursnummei' van 1.1. zo mer). Het knapenkoor komt met den Hertog's Va- cantiekinderfeest en Des Zomers. Mozart's bekende Wiegenlied zal door het mannen- ensemble gezongen worden. Naast composities van Koop e.a. voor het groote koor en van Cath. van Rennes en Schel- lekens voor de meisjes zullen na de pauze twee interessante koren uitgevoerd worden. Directeur Wiersma liet n.l. met enkele Klim oppers, Hendrika van Tussenbroek's Chinee- sche Schimmen, een 4-tal schimmenspellied jes met vertooning van daarbij behoorende tooneelfiguren instudeeren. Ook staat de melodieuze avondcantate voor vrouwenkoor van Cath. van Rennes op het programma. Alles met alles dus een avond die waard is om gehoord te worden! CONCOURS SUCCES. Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan gaf de Hillegomsehe Muziekkapel een solisten concours. De le fluitist van de Chr. Muziek, vereeniging Wilhelmina, dir. P. Polderman, alhier, behaalde hierbij een len prijs met 130 punten. Door de jury, b-estaande uit de heeren Marinus Adam en Jos de Klerk, werd onzen plaatsgenoot deze bekroning waardig gekeurd met zijn spel in de Capriccio voor fluit van Cam. Fontaine. len, waartoe ongetwijfeld zal behooren ver- ruiming van het één-richtingverkeer in het dezen Hegel oorspronkelijk .bestreden heeft, oudste gedeelte van IJmuiden, git is een tragi-komische samenloop, zegt De Fransche staatsman Poincaré, zooals men hem dikwijls zag in den tijd, dat hij nog aan het politieke leven deelnam. VELSEN De volkshuisvesting in onze gemeente. Woningnood van de baan. Blijkens het verslag van den toestand der gemeente in 1933 was op 1 Januari van dat jaar de bevolking onzer gemeente gehuisvest in 10303 woningen. Het aantal woningen be droeg op dien datum 10765, zoodat 462 wonin gen leeg stonden of voor andere doeleinden werden gebruikt. Op 31 December 1933 bedroeg het aantal woningen 11008, waarvan 10536 werden bewoond. Gedurende 1933 werden 263 bouwvergun ningen verleend, te weten: 87 voor 400 wonin gen, 62 voor 71 bedrijfsgebouwen, verder voor vernieuwing of uitbreiding: 100 voor 112 wo ningen, 21 voor 21 bedrijfsgebouwen. Gereed kwamen 259 woningen, alle door aanbouw. Gedurende het verslagjaar werd 1. aanschrij ving tot- verbetering van 7 woningen uitge reikt, terwijl als gevolg van onderhandsch overleg tusschen het gemeentebestuur en de eigenaars aan 66 woningen verbeteringen werden aangebracht. Onbewoonbaar-verkla ring van woningen heeft in -dit verslagjaar niet plaats gevonden. BODEMPRODUCTIE EN VEETEELT In het verslag over den toestand der ge meente in 1933 lezen we omtrent den alge- meenen toestand van den landbouw, dat deze onbevredigend was. In 1933 bedroeg de beteelde oppervlakte der gemeente voor granen 208 H.A., peulvruchten 70 H.A, handelsgewassen 33 H.A. ,land- en tuinbouwzaden 17 H.A., knol-, wortel- en bol gewassen 178 1/2 HA. en groenvoedergewas- sen 17 H.A. In verband met de crisis in den tuin- en akkerbouw was ingevolge Raadsbesluit van 20 Januari 1931 de gemeente ook gedurende 1933 borg voor de richtige naleving van de overeenkomsten van geldleening, welke in 1931 werden gesloten tusschen de Coöpera tieve Boerenleenbank te Driehuis en in de ge meente gevestigde tuinders en akkerbouwers, die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voor steun tot instandhouding van hunne bedrijven in aanmerking kwamen. De borgstelling beperkte zich telkens tot 30 pCt. der voorschotten, met rente en kosten, terwijl de overige 70 pCt. door de provincie Noord-Holland werden gedekt. In 1931 werd garantie verleend ten behoeve van 10 tuinders met een totaal bedrag aan voorschotten van 3990.en ten behoeve van 1 akkerbouwer tot een bedrag van 2000. Op laatstvermeld bedrag werd in 1933 200 afge lost. Van de over 1933 verschuldigd gebleven rente ad 203.90 werd door de gemeente 3o pCt. betaalbaar gesteld. De resultaten van den tuinbouw waren ólecht. De oppervlakte hout bedroeg ca. 507 HA. De toestand van den veestapel was gunstig. Er deden zich 67 gevallen van mond- en klauwzeer voor.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1