HET NIEUWE AVONDBLAD Aan den tand gevoeld. OM DEN WERELDTITEL. '19e JAARGANG No. 301 DONDERDAG 25 OCT, 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maawri 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.29 plus 8 cents incasso, losse nummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd §n ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen ét gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f tO00.— bij algeheele Invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van «en hand, voet of oog; f 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Het zwembad van V. Z. V. Waardeerend oordeel van den directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst. Dr. L. S. Limborgh Meyer, directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst schrijft in zijn jaarverslag het volgende waardeerende oordeel over het zwembad van V. Z. V.: „Onder het hoofdstuk „Volksgezondheid" acht ik zeer vermeldenswaard het totstand komen van een bad- en zweminrichting te IJmuiden. De inrichting bevindt zich in een afgesloten gedeelte van het Spuikanaal, dat loopt ten noorden van de Noordersluis. Zij is in verband met haar tijdelijk karakter na tuurlijk primitief, maar zij heeft het groote voordeel, dat ze zich bevindt in een bassin van zeer groote afmetingen (lengte 450 M„ breedte 125 M., diepte in het midden 6 1/2 M.). Daardoor is zelfs bij geregeld en veelvul dig gebruik van een kleinen hoek van dit groote bassin de kans op vervuiling in dien hoek vrijwel buitengesloten. In de directe om geving van de zweminrichting bevinden zich geen aantrekkingsobjecten voor ratten, ter wijl bovendien bij den bouw van de kleedhok jes alles is vermeden dat tot schuilplaats van ratten aanleiding kan geven. Voorts wordt er zeer streng op toegezien, dat geen resten van levensmiddelen op het terrein achter blijven. Aan het verzoek om als hygiënisch adviseur te willen optreden heb ik gaarne voldaan, te meer omdat ik weet te kunnen rekenen op de medewerking van een zeer actief bestuur". DAMCLUB IJMUIDEN. De uitslagen der laatste onderlinge wedstrij den luiden als volgt: Afmlwedstrijd: LarosSchagen 20, C, Sukv. d. He ij de 2-.-0, H. DiederiksC. Buis 2—0, A. Post—Souverein 02, P. de Boervan Straten uitgesteld. B. Dukel—H. Buis uitge steld; Onderlinge competities: DukelLigthart 02, SchaapBais 11, De JongG. Postma 20. BasstraKraai 20, F. DuikelKoet-sier afgebr. T. PostmaEngelhart 20, Meier Ou ten-aar 20, Visserde Wilde 20, Ras D. Postma 20, OutenaarVisser 20. C. H. KIESVEREENIGING Op 23 dezer hield de Chr. Hist. Kiesvereeni- ging te IJmuiden een ledenvergadering in het Koning Willemshuis alhier, welke door den voorzitter den heer J. C. Dunnebier op de ge bruikelijke wijze werd geopend. Na een inlei dend woord te hebben gesproken, herdacht- hij met groote erkentelijkheid net vaak vele en moeilijke werk door den oud-secretaris der vereeniging, den heer Cremer, in het belang der kiesvereeniging verricht, die thans door lichamelijke ernstige omstandigheden deze functie moest neerleggen. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde was thans de verkiezing van twee bestuursleden in ver band met twee bestaande vacatures. Na gehouden stemmingen werden als zoo danig gekozen de heeren Tijssen en Jimmink. Hierna hield het raadslid de heer A. ten Broeke een causerie over „Rond de Gemeente raadsverhandelingen gedurende 1931-1932- 1935", waarin de verschillende moeilijkheden waarin onze gemeente zich in die periode ge plaatst zag, werden belicht en uiteengezet. Hierop ontspon zich een korte maar aange name gedachtenwisseling omtrent het gespro kene en werd de heer ten Broeke door deil voorzitter dank gebracht voor zijn betoog. Enkele andere punten werden aangehouden tot een volgende binnenkort te houden verga dering. Bij de rondvraag werd door één der leden aangedrongen op liet lezen en steunen der Chr. Hist, pers, waarna de heer ten Broeke de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. TROS IN DE SCHROEF. De Dolfijn IJM. 72 kreeg op de visscherij ongeveer 50 vaam Herculestros in de schroef. Het schip is in het dok gezet om te worden nagezien. NIEUWE EIGENAAR. De heer Jac. Besse, Frans Naereboutstraat, heeft wegens omstandigheden zijn zaak over gedragen aan den heer C. Besse. De nieuwe eigenaar, die afkomstig is uit Alkmaar heeft aldaar sedert jaren lang zijn zaken met succes gedreven Het ligt in de bedoeling van den nieuwen eigenaar, steeds eerste kwaliteit vleesch te le veren tegen scherp concurreerende prijzen, waardoor hij hoopt, zijn klanten aan zich te binden. PERSONALIA In de op 23 October j.l. gehouden bestuurs vergadering van de Nutsspaarbank te IJmui den, werd in de plaats van wijlen den heer A. F. C. Bückmann tot voorzitter gekozen de heer Ds. F. F. Milatz. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. Sinds de automatiseering van het telefoon net alhier, dat is anderhalve maand geleden, zijn er ruim 100 nieuwe aansluitingen bijge komen, dank zij de goedkoopere tarieven en' de gevoerde reclamecampagne van het tele foonbedrijf. VELSEN De opheffing van school C. De voordracht van B. en W. De openbare lagere school C te IJmuiden telt momenteel nog 71 leerlingen, terwijl drie leerkrachten aan de school zijn verbonden, al dus schrijven B. en W. aan den Raad. Met in gang van 1 November a.s. is één leerkracht, n.l. de onderwijzer P. J. Hilvers, overgeplaatst naar de openbare lagere school D, ter voor ziening in de aaii die school ontstane vaca ture door het overlijden van een onderwijzer. Het onderwijs zou aan school C dan met 2 leerkrachten, door combinatie van klassen, kunnen worden voortgezet. Daar echter een verdere daling van het aantal leerlingen hier door te verwachten is, achten B. en W. het, mede in het belang van een goeden gang van het onderwijs, gewenscht de school met in gang van 1 November a.s. op te heffen. Na gepleegd overleg met de ouders der leer lingen hebben deze ingestemd met overplaat sing hunner kinderen naar de openbare la gere scholen AI en J. Naar de eerstgenoemde school zullen 16, naar de laatstgenoemde 55 leerlingen worden overgeplaatst. Het aantal leerlingen van school J zal stij gen tot 311 en daar aan deze 7-klassige school momenteel maar 6 leerkrachten verbonden zijn,, zoodat thans reeds klassen-combinatie moet plaats hebben, zal het noodig zijn, dat een 7e leerkracht aan deze school wordt ver bonden. Op een betreffend verzoek van B. en W. is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beslist, dat met toepassing van artikel 56, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920 een extra-leerkracht aan school J mag worden verbonden en is voor deze betrekking aangewezen de onderwijzeres J. J. van Thiel, thans verbonden aan school C, waardoor haar opwachtgeldstelling wordt voorkomen. De andere leerkracht, de onderwijzer J. A. van Beelen, zal op wachtgeld moeten worden gesteld. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. in overeenstemming met het betref fend advies der Commissie van Bijstand voor Onderwijszaken, voor: a. met ingang van 1 November 1934 op te heffen de openbare lagere school C te IJmui den; b. in verband met het besluit onder a^ met Ingang van genoemden datum de onderwij zeres J. J. van Thiel over te plaatsen van de openbare lagere school C naar J en aan den onderwijzer J. A. van Beelen eervol ontslag te verleenen wegens opheffing zijner betrek king; c. in de verordening regelende het open baar lager onderwijs, uitgebreid lager onder wijs en buitengewoon lager onderwijs in de gemeente Velsen, met ingang van 1 Novem ber 1934 eenige wijzigingen aan te brengen. EEN NIEUW COLPORTAGEVERBOD Onder intrekking van hun besluit van 19 Juni 1934 hebben Burgemeester en Wethou ders met ingang van 24 October verboden het te koop, om niét of in welken vorm ook aanbieden of verspreiden van drukwerken, plaatwerken of geschriften van welken vorm, aard ook: a. op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag van 9 uur tot 17 uur in de Engelmiun- dusweg, Willemsbeekweg, Heidestraat, Lorentz straat. Vlierstraat, Tusschenbeeksweg en het gedeelte van den Zeeweg, liggende tusschen ■de Kalverstraat en. den Tusschenbeeksweg. b. Op alle Vrijdagen en Zaterdagen van 9 uur tot 24 uur in dezelfde straten benevens het gedeelte van den Stationsweg liggende tus schen de Kalverstraat en de Ratelsstraat, de Kalverstraat en het Velserduinplein. Op genoemde dagen en uren is het tevens verboden, in die straten en gedeelten van (In een Duitsch kunsttijdschrift zoordt medegedeeld, dat Rem brandt slechte tanden had). Tjonge, wat een grootsche tijding- Voor een kunstverspreidend blad, Wist u al, dat onze Rembrandt Niet zoo beste tanden had? Als men zoekt naar een verklaring, Ligt die mooglijk voor de hand, Rembrandt leefde, naar wij weten, Van de hand veel in den tand. Het kan ook natuurlijk wezen, Een verschrikkelijk idee, Dat hij ze te weinig poetste, Haast driehonderd jaar gelee. Rembrandt, Rembrandt, als dat waar is, Heb je toch wel slecht gedacht Aan het oordeel dat kon komen Van het (Duitsche) nageslacht. Je hebt dan misschien als schilder, Wel verdienstlijk werk gedaan, Maar op 't punt van tandverzorging Laat je ons vol schaamte staan. Als de schrijver in dat tijdschrift, Na zijn leven in Berlijn, Zooals 't eens ons allen gaan moet, Zelf drie eeuwen dood zal zijn, Sieren niet zijn meesterwerken Menigen museumwand, Maar hij ligt met gave tanden Onder d' aarde van zijn land. P. GASUS. straten langs de huizen drukwerken, plaat werken of geschriften van welken aard ook, te koop, om niet of in welken vorm ook aan te bieden of te verspreiden. Overtreding van het verbod wordt gestraft met boete van ten hoogste 300 gulden of hechtenis van ten hoogste twee maanden. AANGAAN VAN EEN GELDLEENING Ter bestrijding van buitengewone uitgaven, moet de gemeente een geldleening aangaan groot f 480.000. De N.V, Bank voor Nederland- sche Gemeenten te 's Gravenhage heeft mede gedeeld, dat zij bereid is, genoemd bedrag- ter leen te verstrekken op eenvoudige onder- handsche schuldbekentenis. B. en W. zijn van meening, dat het aanbod voor de gemeente aannemelijk is, waarom zij den Raad voorstellen, het aanbod' van genoem de N. V. te aanvaarden. EEN R.K. SCHOOL TE SANTPOORT? Het R.K. Kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouw van Altïjddurenden Bijstand te Santpoort heeft den Raad van yelsen ver zocht, de voor de stichting van een R.K. school voor gewoon lager onderwijs de benoodigde gelden te willen toestaan. B- en W. stellen voor, dit verzoek in hun handen te stellen om advies. SANTPOORT TELEFOON-KWESTIE. Wij défelden reeds mede, dat het in de be doeling ligt van P T.T. om voor Santpoort (dorp en station) een afzonderlijke telefoon centrale te bestemmen. De abonnementsprijzen worden verlaagd, maar dan zullen de gesprek ken met Haarlem en Bloemendaal onder de interlocale vallen (Driehuis, IJmuiden Velsen vielen daar reeds onder). De nering doenden vreezen, van dezen maatregel schade voor hun zaken. „Santpoort's Bloei" heeft zich in dit verband in verbinding gesteld met de Kamer van Koophandel te Haarlem. DAMMEN. De tiende partij. Wij laten hieronder volgen de tiende en laatste partij uit de match tusschen Rajchen- bach en Keiler. Wit: Keiler. Zwart: Rajchenbach. 1. 33—29 17—21 26. 49—44 7—12 2. 31—26 19—24 27. 41—36 1—7 3. 26 17 24 33 28. 37—31 12—17 3. 38 29 11 22 29 42—37 7—12 5. 42—38 16—21 30. 37—32 20—25 6. 39—33 21—27 31. 31—27 22 31 7. 32 21 22—28 32. 36 27 9—14 8. 33 22 18 16 33. 33—28 14 23 9. 44—39 20—25 34. 28 19 2—7 10. 50—44 15—20 35 39—33 18—22 11. 47—42 10—15 36. 27 18 12 14 12. 37—32 14—19 37. 32—27 8—13 13. 41—37 6—11 38. 33—28 7—12 14. 46—41 11—17 39. 44—39 12—18 15. 36—31 5—10 40. 39—33 17—21 16. 39—33 19—24 41. 38—32 14—19 17. 32—28 17—21 42. 45—40 10—14 18. 44—39 10—14? 43. 34—29 14—20 19. 31—27 21 23 44. 40—34 20—24 20. 19 18 13 22 45. 29 20 15 24 21. 34—30 25 34 46. 34—29 24—30 22. 39 10 9—14 47. 35 24 19 30 23. 10 19 4—10 48 28—23 30—35 24. 40—34 3—9 49. 23 12 13—18 25. 43—39 12—18 50. 12 23 35—40 Remise. De eindstand van deze match is dus- gesp. gew. rem verl. pnt. M. Rajchenbach 10 3 7 0 13 R. C. Keiler 10 0 7 3 7 Deze partij heeft in tegenstelling met de algemeene verwachtingen zeer lang ge duurd; de toeschouwers hebben volop kun nen genieten van vele, bijna sensationeele, spelmomenten. Onze nationale kampioen heeft zelfs in deze partij.... een schijf voorgestaan en toch niet kunnen winnen! Rajchenbach maakte in deze partij zijn eenïgen fout van de geheele match, waardoor Keiler doorbrak naar dam, Slechts tenkoste van een schijfoffer kon hij onzen kampioen van dam houden, Hierna hebben wij het zeer listige spel van den nieuwen wereldkampioen kunnen bewonderen: wat Keiler ook pro beerde, het mocht hem niet gelukken zijn eenige winstpartij in deze match te boeken, want de Franschman forceerde na veel we derwaardigheden remise. Deze partij, die te 2 uur 's middags was begonnen, was eerst te ruim 7 uur geëindigd. De officieele sluiting. Te half acht had de officieele huldiging van den nieuwen wereldkampioen plaats, tevens de sluiting van deze match. De voorzitter van den Nederlandsehen Dam- bond, de heer A, van Broek, huldigde Raj chenbach en wees erop dat hij den wereld titel in alle opzichten ten volle heeft ver diend. De bondsvoorzitter gaf Keiler en alle andere Hollandsche meesters ernstig in overweging, Rajchenbach's spelsysteem grondig te bestu deeren. Dank werd nog gebracht aan de hee ren S. S. van Baaien en J. Groenteman, die als wedstrijdleiders hebben gefungeerd, aan de directie van het Carlton-hotel voor haar medewerking. Tenslotte overhandigdé de heer Van Broek aan Rajchenbach den door de Maatschappij „Amstelleven" geschonken fraaien zilveren beker en aan Keiler als herinnering aan deze match een armbandhorloge. Rajchenbach dankte in zeer waardeerende bewoordingen en prees de uitstekende orga nisatie van dit tournooi. Hij hoopte nog dik- DE AANKOMST VAN DE ENGELSCHE VLIEGERS SCOTT EN CAMPBELL BLACK TE MELBOURNE. Bovenstaande radiografisch van Melbourne naar Londen geseinde foto, die vandaar naar Amsterdam per vliegtuig- werd overgebracht, toont het moment waarop de winnaars van de Melbourne-race door Sir Macpherson Robertson worden gelukgewenscht. wij-Is in Holland te kunnen spelen en de aan genaamste herinneringen te bewaren aan de bijzondere hartelijkheid en gastvrijheid, waar mede hij hier ontvangen werd. Nadat nog door verschillende afgevaardig den van vereenigingen en districtsbonden het woord was gevoerd, behoorde ook dit goed ge slaagde tournooi tot het verleden. Nabeschouwing. Hoewel wij gedurende den strijd om den wereldtitel tusschen Rajchenbach en Keiler onze indrukken over deze match meermalen hebben medegedeeld, willen wij thans, nu deze strijd definitief is geëindigd en de gemoede ren dus weer tot rust gaan komen, een oordeel geven. Reeds gedurende de match werd menigmaal de vraag geuit of onze nationale kampioen Keiler nu wel de aangewezen speler was om tegen Rajchenbach met kans op succes te kunnen matchen. Na het weinig hoopvolle be gin Keiler verloor reeds de eerste partij kregen critici volop gelegenheid Keller's spel- capaciteiten te verkleinen en hoemeer de match vorderde, hoe meer men het voortdu rend falen van Keiler benutte om het be stuur van den Nederl. Dambond het verwijt te doen dat wij tegenover Rajchenbach niet onzen sterksten speler hadden gezet. Wij hebben in onze verslagen^ reeds meer dan eens gezegd, dat o.i. slechts één Holland sche meester tegen den Franschman opgewas sen zou zijn, namelijk de toenmalige titel houder Springer. Hij alleen zou o. i. kans heb ben gehad met succes den wereldtitel, die toch in Hollandsche handen was, voor ons land te behouden. Inderdaad, Keiler heeft gefaald, doch uit een oogpunt van sportiviteit moeten wij hier tegenover stellen de geweldige capaciteiten van Rajchenbach, waardoor elke tegenstan der behalve dart wellicht Springer in het zand zou hebben gebeten. Onze indruk is, dat onze kampioen van het begm af aan veel te bang heeft gespeeld en zich reeds in de eerste partij totaal heeft laten overbluffen. Rajchenbach heeft ons zelf gezegd na deze eerste partij geen oogenblik angst te hebben gehad voor het spel van Keiler; dit bewijst voldoende dat van Keller's spel in deze match niet de kracht is uitgegaan, die hij in zoovele voorgaande tournooien op ondubbelzinige wij ze heeft gedemonstreerd. Wij blijven het betreuren, dat er geen mo gelijkheid heeft bestaan Springer als tegen stander van Rajchenbach te doen fungeéren. Na Keller's fraaie prestaties in den laatsten wedstrijd om het Nederlandsche damkam pioenschap was hij en niemand anders de man om tegen Rajchenbach uit te komen. Nii heeft Keiler inderdaad gefaald; wij kun nen en willen de nederlaag in geen enkel op zicht verontschuldigen. Wij komen er tegen op dat het den Franschman is „meegeloopen" en dat hij den wereldtitel zou te danken hebben aan zwak spel van onzen kampioen. Wij waren in de gelegenheid den strijd van het begin tot het einde mede te maken en kunnen niet anders dan tot de conclusie komen dat Rajchenbach werkelijk een genie is, die het spel beheerscht tot in alle finesses en met een kijk op het spel die aan het wonderbaarlijke grenst. De Franschman is een vituoos, die kan too- veren met de schijven, die het damspel een le ven geeft zooals nog geen enkele speler vóór hem ooit heeft kunnen doen.uitgezonderd Springer dan. Wanneer men Rajchenbach's partijen na speelt begint de betoovering te werken, de schijven schijnen te leven, het is alles actie en nog eens actie! Werkelijk, Rajchenbach is een dammeester van de eerste grootte, een phenomeen. Het is een lust hem steeds weer te zien ma- nouvreeren met de schijven. Tegenover zulk spel valt Keller's moed te roemen, want wij mogen niet vergeten dat toch ook Keiler vele malen het initiatief had en zelfs aanvallen heeft weten te forceeren, die voor den Franschman lang niet gemakke lijk waren af te slaan. Onze kampioen is tactisch en strategisch verslagen met cijfers, die men vóór de match voor onmogelijk zou hebben gehouden. De oorspronkelijke invallen van Rajchenbach zijn bravour, zijn moed om alles te durven spelen; het is alles ,.af". Om zóó te kunnen spelen moet men wel een aangeboren aanleg bezit ten! Hij verdient den wereldtitel dan ook vol komen en in alle opzichten. Deze wedstrijd heeft ons bijzonder veel ge leerd. In de eerste plaats dat men er zonder gron dige kennis der theorie van ons spel niet meer komen kan en in de tweede plaats dat behalve tehoretische kennis de praktijk een zeer voorname rol speelt. In 1912 verloor Weiss den wereldtitel omdat hij de theorie meende te kunnen verwaarloozen. Nu in 1934 echter wint Rajchenbach den titel omdat hijzich niet aan de theorie heeft gestoord doch speelt zooals hij meent te moeten spelen en afweek van de theoretische wetten wanneer z'n ge voel hem ingaf deze dorre wegen te moeten verlaten. Hier hebben wij dus een combinatie van de theorie en de praktijk, tusschen „boeken wijsheid" en werkelijkheid. Zeker, ook Rajchenbach bestudeerde de theorie van ons spel en speciaal die der ope ningen terdege. Wanneer hij dit zou hebben nagelaten, zou hij zeker niet de speelsterkte hebben kunnen bereiken, die hij thans bezit. Nu hij echter theoretisch het spel geheel beheerscht, kan hij zich de luxe veroorloven in standen, waarin hij dit noodig oordeelt, van de theorie af te wijken om zijn beter inzicht in de partij te laten domineeren. Met remise partijen wint men geen titel en dit heeft de Franschman goed begrepen

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1