Nog een aankomst. Het Geval-Dupont. Zooals gemeld heeft Lammot Dupont, di recteur van het grootste bedrijf der Ameri- kaansche oorlogsindustrie de firma Dupont de Nemours) aan senator Nye geschreven, dat hij voorstander is van afschaffing der over winsten van de wapenindustrie en van strikte regeeringscontrole. Al eerder, tijdens het onderzoek der commissie-Nye zelf was ge bleken dat onder de Amerikaansche wapen- industrieelen zelf het besef levendig werd dat men op den weg naar den ondergang was geraakt. Tegenover een ander lid der com missie hadden zij zich in dien zin al uitge laten. Verwonderlijk is dit niet. Niemand is beter op de hoogte van de ontzettende vernietigende uitwerking der modernste oorlogsmiddelen dan deze heeren zelve. Zij staan volstrekt niet zoo onnoozel tegenover de zaak als die vele men- schen. die zich een volgenden oorlog voorstel len als een copy van den vorige instede van te begrijpen, dat de uitwerking nog eens hon derdmaal erger zou zijn. Het veelbesproken gasgevaar nog daargelaten, kunnen zij precies taxeeren wat de luchtvloten waard zijn. Iedereen kan dat maar zeer weinigen doen het) als hij het toestel waarmee v. d. Hoop, v. Weerden Poelman en v. d. Broeke in 1924 (zes jaar na den oorlog) in 21 vliegdagen Indië bereikten vergelijkt met de Uiver, die het nu pas in 2 dagen heeft gedaan, en als hij boven dien overweegt hoe enorm de vooruitgang in snelheid, in betrouwbaarheid, in veiligheid, in laadvermogen is. De oorlogsvliegerij heeft dienzelfden technischen vooruitgang ook doorgemaakt. De industrie is daarbij enorm uitgebreid, er zijn duizenden toestellen tegen tientallen in 1914, en als er eenmaal een oor log uitbrak zouden er binnen enkele maanden tienduizenden toestellen zijn. Het is niet de bedoeling van de heeren Dupont c.s. dat hun fabrieken binnen enkele dagen of weken volledig vernietigd worden. Leveren aan Bolivia en Paraguay is wat an ders dan een grooten oorlog zelf meemaken. De Engelsche bladen, schrijvend over Du- ponts brief, merken op dat men in Amerika volstrekt niet gelooft aan 's mans „bekee ring" maar van meening is dat hij zich tracht te redden van de snel-groeiende publieke ver ontwaardiging, en van de totale opheffing der particuliere wapenindustrie. Dat is ook nog een overweging. De verontwaardiging in Ame rika is niet bepaald vreemd, als men bedenkt dat het onderzoek der commissie-Nye heeft aangetoond dat de firma Dupont de Nemours tijdens den oorlog 1914-1918 orders ontving tot een totaal van drie duizend millioen gul den, en dividenden uitbetaalde die overeen komen met 458 pCt. van haar maatschappelijk kapitaal. Gezien de internationale organisa tie van de „Merchants of Death", zooals de Engelsche pers de particuliere wapenindustrie noemt, kan men zich hieruit meteen een voorstelling maken van de winsten hunner Europeesche collega's. De heer Dupont toont zich in zijn schrij ven ook een warm voorstander van de bevor dering van den wereldvrede. Dit doet lichte lijk humoristisch aan. Een of twee jaar gele den heeft hij overigens een groot bedrag (ik meen 50.000 dollar) als gift aan een Ameri kaansche vredesorganisatie aangeboden, die dit bedrag weigerde omdat zij van hem geen geld wilde aannemen. Maar zijn houding was toen ook al niet zoc vreemd. Hij en zijn collega's hebben er direct belang bij zooveel mogelijk wapenen te leve ren, maar zij hebben er, bij den huidigen stand der techniek, allerminst belang bij dat er een nieuwe wereldoorlog uitbreekt. Zij ver- keeren in een volmaakt-paradoxalen toestand En het is zelfs niet onaannemelijk dat de meesten hunner wel van hun eigen levensge vaarlijke internationale concern verlost zou den willen zijnonder voorwaarde natuur lijk dat aan anderen, minder inzicht bezittend dan zij, dan de kans werd benomen het op nieuw te stichten en hen er uit te concurree- ren. Ik geef toe dat dit een beetje wonderlijk klinkt, maar zakelijk geredeneerd is het vol komen logisch. Deze menschen kennen beter dan wie ook de duivelen die zij zelf ontketend hebben en zijn in den toestand beland, dat zij tegen zichzelf beschermd willen wor den! Natuurlijk zullen er wel bij zijn met min der vooruitzienden blik, maar de Duponts zijn zeker niet de domsten! Lammot Dupont heeft zelfs concrete voor stellen aan senator Nye gedaan. Het wordt in deze omstandigheden voor de Europeesche re geeringen wel erg moeilijk, te blijven doen alsof er niets aan 't handje is. En meer en meer blijkt, dat het onderzoek der commissie- Nye ons een aardigen stap verder heeft ge bracht op den weg naar dat inderdaad, met goeden wil, volkomen bereikbare succes: het voorkomen van een volgende massa-slachting, die als zij ooit uitbrak zou geschieden op een tot dusver nog totaal-ongekende wijze en op een even-ongekende schaal. R. P. BEVERWIJK VOETBAL. UITGEEST—BEVERWIJK. „Beverwijk" speelt Zondag te Uitgeest te gen haar grootste concurrent in haar afdee- ling. De Beverwij kers komen met het zelfde elftal uit, als waarmede zij Zondag j.l. den eersten-klasser Xerxes zoo kranig partij ga ven. De opstelling is: Adrichem, Zoutman, J. Kuyer, W. Kuyer, P. van Amersfoort, Hoogerwerf, Koning, Th. Kuyer, Marx, Maenhout, Teeling. Gifgassen en Kun verscKrilc- kingen. Geen bescherming mogelijk. Donderdagavond werd in het Kennemer Theater een openbare bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de Vredesgroep Beverwijk en door de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. Spreker was de heer J. Ruttink, chem. drs. over het onderwerp: „Is bescherming tegen gasaanvallen moge lijk?" De deskundige spreker heeft de ver schrikkingen van den gifgas-oorlog in al haar vreeselijke gevolgen geschetst, uitsluitend op grond van wat de chemie hem leerde. Spr. be handelde de ontzettende uitwerking van de zware giften als blauwzuur en phosgeen op zenuwstelsel, longen, oogen en nieren, de prik kelende gassen, waaronder de buitengewoon gevaarlijke arsenicumverbindingen, die krank zinnigheid ten gevolge kunnen hebben, het blaartrekkende mosterdgas. Weliswaar wordt dit gas door gasmaskers tegengehouden, maar 't dringt overigens tot de houd van het heele lichaam door. Thans zoekt men naar zoogenaamde supra- gassen, die de uitwerking van alle bekende gassen nog verre zullen overtreffen. Men vindt nevelgassen uit, die door gasmaskers dringen. Vervolgens behandelde spr. de verdedigings middelen, die men ter bescherming van de burgerbevolking had meenen te kunnen ge bruiken. Spr. betoogde, dat geen enkel mid del practisch effect zal hebben. De meeste dezer middelen zijn bovendien onuitvoerbaar. (Ondergrondsche schuilplaatsen, verduistering camouflage). Camouflages werden in den laat- sten oorlog reeds onfeilbaar aangegeven langs fotografischen weg door middel van ultra violette stralen enz. De verduistering van de steden is ook reeds een mislukking gebleken. En spr. vroeg zich af, wat er van de verstrek king van gasmaskers terecht moet komen, wanneer men weet, dat zoo'n apparaat f 25 kost en bovendien nog op tijd en wijle ver nieuwd moet worden. Allerlei lapmiddelen worden uitgedacht, maar de studiecommissie van het Roode Kruis is reeds tot de slotsom gekomen, dat b.v. collectieve beschermings plaatsen niet uit te voeren zijn. Spr. conclu deerde, dat het voor een anti-militairist zeker niet geoorloofd is aan deze gasbescherming mede te doen. De spreker vond voor zijn betoog een aan dachtig gehoor en velen zullen zich misschien voor het eerst in hun leven eenigszins bewust zijn geworden, wat de eerstvolgende „aller laatste" oorlog voor de menschheid zal betee- kenen. Niets meer of minder dan de totale ondergang, omdat in de eerste plaats dan de burgerbevolking het mikpunt aal zijn voor bommen, met gifgassen. Aan het begin van den avond heeft Mej. Sierhuis „De Vlinder" gedeclameerd van Mar- tien Beversluis. De voorzitter van den Vredes groep, die ook een openingswoord sprak, heeft aan het slot van den avond een dankwoord tot den spreker gericht. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De Beverwijksche Damclub heeft haar on derlinge wedstrijden voortgezet met den vol genden uitslag: J. FolkH. Alders 2—0 H. TimmerW. Spanjaard 0—2 K. Kikke Jr.—A. Pekel 1—1 J. FolkM. Hoogvorst 1—1 J. BakkerJ. A. Oussoren 0—2 F. Bakker—D. Kikke 0—2 W. SpanjaardP. H. Santooy 2—0 B. ReimersS. Troost 1—1 UITVOERING S. S. S. De R.K. Gymnastiekvereniging S. S. S. gaf Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw een uitvoering. Alle afdeelingen van S. S. S. van klein tot groot traden voor het voetlicht en gaven blijken van haar vorderingen. Deze bleken onder de goede leiding van den heer A. van Rijn en mej. Spruyt inderdaad zeer groot te zijn. De dames- en heeren-afdeelin- gen kwamen uitstekend voor den dag en wis ten het publiek bijzonder te boeien. Maar ook de meisjes en jongens lieten zich niet onbe tuigd en gaven zoowel in de vrije oefeningen als in het toestelturnen goed werk te zien. Het talrijke publiek, waaronder zich ook bur gemeester H. J. J. Scholtens bevond, heeft van deze uitvoering zeer genoten en gaf van zijn waardeering vele malen door een lahg- durig applaus blijk. Onder daverende toejuichingen werden na de afwerking van het programma aan mej. Spruyt en den heer Van Rijn bloemen aan geboden. Na afloop volgde in een der bovenzalen voor de leden en genoodigden een gezellig sa menzijn. RECITEERWEDSTRIJD. „Jeugdig Wijk aan Duin" heeft in het Ver- eenigingsgebouw in de Verlengde Groene- laan een reciteerwedstrijd gehouden met de volgenden uitslag: le prijs mej. Tine Blom met „Snoepwinkeltje" van Manna de Wijs— Mouton; 2e pr. de heer K. v. d. Linde met „Ases Tod" uit Peer Gynt van Henrik Ibsen; 3e pr. mej. C. van Pel met „Ahasverus" van A. van Atten; 4e pr. de heer J. van Amers foort met „Het Haantje van den Toren" van P. A. de Genestet; 5e pr. mej. M. van Amers foort met „Vader en Dochter" van A. T.; 6e pr. (bij loting) mej. A. Geels met ,,'t Ballon netje" van mevr. OlifantSchoch. De jury werd gevormd door Jkvr. P. Boreel. Ds. J. A. L. Hovy en de heer W. Aalders. De Uiver kwam behouden aan En juichend zijn wij opgegaan, Om hem wel thuis te heeten; Men heeft misschien, daarvan vervuld Een andre aankomst, in 't tumult Een oogenblik vergeten. Een stoomboot kwam uit Spanje aan, Zooals zij jaarlijks heeft gedaan. Steeds weer verbeid in spanning; Hoog op de brug stond Sinterklaas Als kapitein, en Pieterbaas, Zijn knecht, is de bemanning. Zij brachten volle lading mee, Vol ongeduld zijn alle twee, Om die te komen schenken; Aan menschenkindren, groot en klein. Die nu al vol verlangen zijn, Wanneer zij aan hen denken. Maar al te goed weet Sinterklaas. Dat er malaise is, helaas. Ik ben 't hem wezen vragen; Maar daarom zegt hij, en terecht, Wordt juist mijn komst en van mijn knecht Verwelkomd deze dagen. Een enkle dag van blijde vreugd. Niet slechts voor d'onbezorgde jeugd. Maar ook voor groote menschen; Een enkle dag van zorgen vrij. En nu juist extra dankbaar bij Vervulling van hun wenschep. Het geld daarvoor is goed besteed. Het geeft weer nieuwen moed om leed Door zorg verwekt, te dragen; Om er eens even uit te zijn: Maak Sinterklaasdag een festijn, Juist, juist in deze dagen. P. GASUS. DE HAVEN -VERONTREINIGING. Reeds vele malen hebben schippers van in de haven liggende schepen zich bij den ge meenteraad beklaagd over den verontreinig den toestand van het havenwater, waardoor de onderhoudskosten van hun vaartuigen zeer belangrijk stijgen. Schipper H. Weeland. die regelmatig de haven bezoekt heeft het thans „hoogerop" gezocht en zond een adres aan den Minister. Hij verzoekt daarin den Minister om het on derzoek, dat door de Commissie inzake water verontreiniging wordt verricht in het Zwarte Water, de Dedemsvaart en de Vecht, ook uit te strekken tot het havenwater te Beverwijk. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 HEEMSKERK VBIJZ. DEM. KIESVEREENIGING. De plaatselijke afdeelingen van den Vrij zinnig Democratischen Bond hield in het Kennemer Hotel een ledenvergadering. De voorzitter, de heer K. Steyn vestigde in zijn openingswoord de aandacht op de moeilijk heden, waarmede de regeering te kampen heeft, terwijl de maatregelen, welke zij neemt geen bevrediging schenken. Sprekende over de verscheidene politieke stroomingen, die thans in ons land min of meer opgang ma ken, vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat daarover in de algemeene vergade ring van den Bond, welke binnenkort te Rot terdam wordt gehouden zal worden gespro ken. De afdeeling zal zich echter in verband met den financieelen toestand in deze ver gadering niet doen vertegenwoordigen. De secretaris, de heer Hofstede, deelde bij de behandeling van het punt „Ver kiezing voor de Provinciale Staten" mede, dat voor de kieskringen Velsen, Haarlem en Weesp dezelfde candidatenlijst zal worden ingediend. De vaststelling van de candidaten lijst zal in een in de maand Januari te hou den vergadering, geschieden. VOORDRACHT OVER „ST. JOAN". De heer Kommer Klein zal op 25 Januari in het kerkgebouw der vereeniging van Vrijzin nig Hervormden voordragen uit „St. Joan", van Bernard Shaw. Hij zal ten gehoore bren gen het vierde bedrijf (de tentsscène en het zesde bedrijf (de gerechtsscène) en het zesde bedrijf (de gerechtsscène). ST. NICOLAAS KOMT. Op uitnoodiging van de commissie voor de winkelweek van E, M. M. en De Hanze zal St. Nicolaas Zaterdagmiddag een bezoek aan Beverwijk brengen. De Sint arriveert Zater dagmiddag te ongeveer 3 uur aan het station en zal feestelijk worden ontvangen. Vooraf gegaan door de muziek zal St. Nicolaas een rondgang maken door de voornaamste sta len. IIINDEWETSVERGUNNING. Aan A. van der Loos te Wijk aan Duin in ingevolge de Hinderwet vergunning tot het inwerkingbrengen van een timmerfabriek aan den Rijkstraatweg, waarin zullen worden geplaatst 8 electro motoren met een geza menlijk vermogen van 25 P.K.. IEPZIEKTE. De iepziekte woekert nog steeds voort. Het aantal aangetaste boomen welke geveld moeten worden, is intusschen gestegen van 113 tot 124. toebehoorende aan 50 eigenaren. Japanners willen druk uitoefenen. Scheepvaartovereenkomst opgezegd. Officieel wordt uit Tokio gemeld; De Nippon Yusen Kaisha, de Osaka Shosen Kaisha en twee andere Japansche scheepvaart maatschappijen hebben aan de Nederlandsche scheepvaartbelangen in Ned.-Indié laten we ten, dat zij de overeenkomst betreffende de tarieven tegen 1 December opzeggen. Dit besluit is een gevolg van de mislukking der Nederlandsch-Japansche scheepvaartcon- l'erentie te Batavia, wat algemeen (aldus het telegram) als een voorbode van de mislukking van de Nederlandsch-Japansche handelsbe sprekingen te Batavia beschouwd wordt. In verband met dit bericht heeft de N. R Crt. ter bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen. Daar deelde men het blad mede, dat van een zoodanige mislukking op het depar tement van buitenlandsche zaken niets be kend is. Het in dit bericht gelegde nauwe verband tusschen het lot van die onderhandelingen en de handelsbetrekkingen moet overigens ge loochend worden. Weer een dronken auto bestuurder. Voetgangster ernstig gewond. beurde en op hun geroep schoten ijlings m de nabijheid werkzame arbeiders toe. Met vereende krachten werd de auto op zij geduwd en, dank zij de flinke hulp, gelukte het spoedig, de vrouw uit haar zeer benarde positie te bevrijden. Per auto van den G. G. D. werd zij naar de Wijkverpleging vervoerd, waar bleek, dat zij een ruggegraatsfractuur had. Hoewel de aanrijding leelijk is aange komen. worden de verwonaingén niet levens gevaarlijk geacht. De dronken autobestuurder is gearresteerd. SCHAATSENRIJDEN HET TWEEDAAGSCH INT. IJSFEEST TE AMSTERDAM. Het programma van het Internationaal LJs- feest. dat op Zaterdag 24 en Zondag 25 No vember op de kunstijsbaan te Amsterdam wordt gegeven is voor Zaterdag als volgt vast gesteld: Na een welkomstwoord door den voor zitter der Sportfondsenijsclub, Mr. W. J. Blaisse zal wethouder J. ter Haar Jr. de ope ningsrede uitspreken. De oud-wereldkampioen C. J. J. de Koning, alsmede de heer J. Greve. een bekend rijder uit vroegere jaren, zullen een eere-ronde rij den. Voor den wedstrijd (op uitnoodiging) over 1500 Meter starten de volgende rijders: le rit: J. LangedijkDijkstra. 2e rit: B. Blaisse—Stelling de Boer. 3e rit: T. HooftmanT. Boot. 4e rit: A. F. v. d. ScheeS. Heiden. Op het programma staat voorts de reeds -T'uibliceerde demonstratie schoonrijden. Het hoofdnummer van Zaterdag wordt ge vormd door de demonstratie kunstrijden door de buitenlandsche rijdsters Bianca Schenk, Hertha Dexler. Grete Laine, Sonja Henie, FpHx Kasper en het paar Papez-Zwack. Na de pauze zal Sonja Henie een ijsdans •':den, een mazurka. Vervolgens wordt het eerste gedeelte van den ijshockey wedstrijd gespeeld tusschen de HH.IJ.C. en een Antwerpsch team. Daarna ■mllen mej. Idi Papen en de heer Karl Zwack acrobatiek-programma op de schaatsen uitvoeren. Het slot van den middag wordt ge- ••ormd door het tweede gedeelte van den ijs- H.H.IJ.C.—Antwerpen. Son ia Henie zal behalve Zaterdagmiddag ook Zondagavond op de kunstijsbaan demon- streeren. De 50-jarige heer A. de H. wilde zich per auto van Gouda naar den Haag begeven en koos daartoe den Tiendeweg. In verband met de doorgraving voor den aanleg van het nieuwe kanaal is deze weg echter afgesloten en daartoe staat aan het begin over de volle wegbreedte een bord, dat den doorgang belet. De automobilist zag. doordat hij onder invloed verkeerde, de af sluiting blijkbaar niet, en reed in volle vaart tegen het bord, waardoor hij zijn stuur kwijt raakte en de auto in de langs den weg loopen- de wetering terecht kwam. Het voertuig zat aan den kant gedeeltelijk onder water. Op het oogenblik, dat de wagen het goede spoor verloor en zijwaarts reed, liep aan den kant van het water een 37-jarige gehuwde vrouw. Zij werd gegrepen en in de wetering gedrukt, waarbij haar hoofd naast de auto boven water bleef en 't verdere gedeelte van haar lichaam onder den wagen bekneld raak te. Gelukkig zagen enkele personen wat er ge- Het Engelsche stadje Eastbourne is een bekende badplaats. Men is er echter niets op gesteld, dat de gelegenheid tot baden zich ook, na een zware onweersbui, in de straten voordoet. VOETBAL. ZATERDAC-MIDDAC COMPETITIE. Ook dit seizoen schijnt VV.IJ. weer on genaakbaar te zijn: IJ.F.C. moest op eigen terrein tegen haar plaatsgenooten een sma delijke 6—4) nederlaag lijden. Geheel onver wacht was de overwinning van Kennemer- land op Telefonia. Tweede Jeugd won haar derden wedstrijd in successie; zij klopte de V.V.IJ.-reserves met 7—4. Het programma voor morgen luidt als volgt: Afdeeling A: ZeevogelsKennemerland TelefoniaV V .IJ. 2 V. V. IJ.—Tweede Jeugd.. Afdeeling B V.V.R.A.—Floralia SIZO 2—Ulysses V.J.B.—Zeevogels 2 Kennemerland 2—Kennemerland 3 Afdeeling C. Kennemerland 6SIZO 3 V.E.W. 2Kennemerland 5 Ulysses 2Kennemerland 4 Kennemerland heeft de helft der competitie wedstrijden al gespeeld en begint dus morgen reeds aan het tweede gedeelte. Vermoedelijk zal de zware ontmoeting tegen Zeevogels den oranjehemden geen winstpunten opleveren. Telefonia heeft het o.i. niet moeilijk tegen V.V.IJ. 2 Wanneer Van Hoven c.s. hun taak niet te licht opvatten, kan zeker gewonnen worden. V.V.IJ. ontvangt Tweede Jeugd. De bezoe kers hebben dit seizoen beduidend betere re sultaten geboekt dan in de voorafgaande jaren. Niettemin heeft Tweede Jeugd o.i. geen schijn van kans tegen de sterke IJmuider ploeg, die geen enkele zwakke plek vertoont. V.V.R.A. heeft tot nog toe al haar wed strijden op eigen terrein weten te winnen; ver moedelijk zal het Hillegomsche Floralia hier haar eerste nederlaag te boeken krijgen. Ulysses, een der sterkste elftallen uit de B- afdeeling. is zeker in staat den uitwedstrijd tegen SIZO 2 te winnen. De jeugdige spelers van Kennemerland 2 zullen er o.i. wel in slagen hun oudere club- genooten twee punten afhandig te maken. In de laatste afdeeling is de ontmoeting Kennemerland 6—SIZO 3 van groot belang voor de bezetting van de onderste plaats. De thuisclub heeft hier wel een kansje op de zege. RANGLIJST Afdeeling A. (Stand na Zaterdag 17 November j.l.). gesp. gew. gel. verl. pt. v.t. gem. V.V.IJ. I 6 5 1 0 11 35—6 1.83 Zeevogels 6 5 0 1 10 24—13 1.67 Tweede Jeugd 6 4 0 2 8 2312 1.33 Kennemerland 7 4 0 3 8 1314 1.14 Telefonia 6 3 0 3 6 J1215 1. IJ.F.C. 7 2 1 4 5 19—25 0.71 S.I.Z.O. 6 0 1 5 1 7—25 0.17 V.V.IJ. 2 6 0 1 5 1 14—37 0.17 HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Vancr, naar Rotterdam 19 te New .Westminster. Damsterdijk, Vanc naar Rotterdam 20 (v.m.) .van Cristobal. Binnendijk, Philad. naar Rotterdam 21 .(v.m.) van Norfolk. Boschdijk, Rotterdam naar N.-Orleans 20 (n.m.) van Tampico. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, 21 van Spezia te Sfax voor Calais. Stad Haarlem, Larmes naar Rotterdam pas. 21 Ouessant. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (thuisreis) 21 te Penang. Arendskerk (uitreis) pass. 22 Perim. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk 22 van Hamburg te Amsterdam. Springfontein (uitreis) 22 te Lor. Marques. Nijkerk (thuisreis) pass. 22 Perim. HOLLAND—WEST -AFRIKA LIJN. Amstelkerk 22 (n.m.) van Amsterdam naar Hamburg. Maaskerk (uitr.) 22 van Lagos. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 22 te Bombay. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjikembang 20 van Konkong n. Muntok Tjisondari 21 te Manilla JAVA—NEW YORK LIJN. Salawati 21 van Philadelphia te N.-York. Phemius, Java naar N.-York 22 van Port Said. Rhexenor, N.-York naar Java passeerde 21 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Astrea 21 van W.-Indië te New-York. Juno 21 van Patras te Vostizza. Mars 21 van Barcelona te Genua. Nereus, 21 van Rotterdam te Pasajes Odysseus, Amsterd. naar Kopenhagen pas seerde 22 Holtenau. Pluto, 21 van Amsterdam naar Kopenhagen. Saturnus 20 (6 v.m.) van Amsterdam te Hamburg. Telamon, 21 van Samos naar Malta. Trajanus, Fiume naar Amsterdam pass. 21 Ouessant. Vesta, 21 van Vigo naar Lissabon. Boskoop, Amsterdam naar Chili 20 van Callao. Titus. W.-Indië naar Amsterdam 21 (10.40 v'.m.) 300 mijl Z.Z.W. van Valentia. Aurora, 22 van Amsterdam naar Rotterdam Ceres. 22 van Amsterdam naar Rotterdam. Venus, 22 van Amsterdam naar Rotterdam. Triton, 22 van Amsterdam naar Rotterdam. Calypso, 22 van Messina anar Catania. Perseus, Oporto n. Amsterdam pass. 22 Ouessant. Bodegraven, 22 van Amsterdam naar Ham burg. Hermes, Bourgas naar Amsterdam 22 te Izmir. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Flandria (uitreis) 22 van Boulogne. ROTTERDAMSOHE LLOYD. Kertosono (uitreis) pass. 2 Kaap de Goede Hoop. Baloeran 22 van Rotterdam te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisreis) 21 van Victoria (Br.) STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Saleier (thuisr.) pass. 21 Perim. Mapia (uitreis) 2 van Amsterdam. Poelau Tello, (thuisreis) 22 te Londen Simaloer (uitreis) 22 van Londen Enggano (thuisreis) 22 te Suez STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Stentor, Amsterdam naar Batavia 21 te Li verpool Laomedon, 22 van Gdynia naar Macassar Achilles, Japan naar Rotterdam 22 te Shanghai. Myrmidon, Batavia naar Amsterdam pass 22 Dungeness. City of Florence, 20 te Dairen voor R'dam Sarpedon, Japan naar Rotterdam 21 v?.n Hongkong. Alcinous, Batavia naar Amsterdam 21 van Singapore. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Saparoea .21 van Vanvr. te Calcutta. Tarakan. Calc. n. Vancouver 20 te Cebu. Tosari, Vancouver n. Calcutta n. Calc. 20 van Batavia. Silver maple, Calc n. Vancr. 20 van Singa pore. Plezierreizen op afbetaling. De Cunard-White Star Line, de Nippon Yusen Kaisha en de Peninsular Oriental S. N. C. zullen 7 wereldreizen organiseeren, met als beginpunt San Francisco. Deze rei zen zullen van 71 tot 82 dagen duren en o.a. via de havens Honolulu, Hongkong, Singapo re, Colombo, Bombay, Aden, Suez, Port-Said, Napels en Marseille gaan. Iets nieuws is voor deze reizen de wijze waarop de deelnemers aan een der tochten hun passage kunnen vol doen. De reederijen zullen er namelijk genoe gen mede nemen, wanneer de passagier bij het inschepen 25 pet. van het totaal verschul digde passagebedrag zal hebben voldaan. Het restant van dit bedrag kan dan tijdens de reis worden aangezuiverd. Dit is, voor zoover ons bekend, de eerste maal, dat bij het vol doen van passage voor een zeereis gebruik wordt gemaakt van het afbetalingssysteem. Het is evenwel te betreuren, dat het een paar van de grootste en meestbekende wereldree- derijen zijn, die dit nieuwtje lanceeren. (Dagblad Scheepvaart). In reparatie. Volgens ontvangen bericht uit Algiers moet het eerder gemelde stoomschip Orestes een deel van de lading lossen om in het dok te worden opgenomen, teneinde de nieuwe schroef te laten aanhangen. De passagiers kunnen evenwel aan boord blijven om de reis met het schip over eenige dagen voort te zetten. Motorschade. De Belgische motorkotter O 207 Freya is met motorschade te Esbjerg binnengeloopen. AANGEKOMEN 21 November: Ulysses s.s. Zwarte Zee New Toronto s.s. West Afrika 22 November: Meliskerk s.s. Hamburg Rijnstroom s.s. Leith Iron Baron s.s. Gent Saxen s.s. Otterbacken Gateshead s.s. New Castle VERTROKKEN. 22 November: Plawsworth s.s. Sunderlin'l Mertainen s.s. Oxelös*x»d

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5