Ik doe St. Nicolaas- inkoopen.... St. Nicolaas Puzzle. Problemen voor mannen. 8 Prijzen uitgeloofd. 'DONDERDAG 29 NOV. 1934 Maar hoe die zijn op te lossen. Een radelooze man in een paleis voor vrouwen. Alle mannen vreezen den tijd dat eind No vember op den kalender komt. De dag van St. Nicolaas komt dan immers angstig nader! En voor 5 December moete n de inkoopen ge daan zijn! Een geschenk na dien dag gezon den, wordt wel geaccepteerd, maar slechts matig op prijs gesteld! Hij en vooral zij die nog zoo'n verlaat pakje ontvangt, voelt zich als een reeds half-vergetene De meeste mannen stellen het koopen van 'cadeaux uit tot den' kaatsten dag. Niet omdat zij, als ze het hebben, moeilijk van hun geld afstand kunnen doen, er is immers tóch geen ontkomen aan! maar, omdat het win kelen voor hen een straf is en bovendien om dat zij het moeilijk met zich zelf eens kunnen worden, welke verrassingen het moeten zijn. Een mijner vrienden was vertrouwelijk. Hij zei; Het is voor mij altijd een sport niet alleen te weten te komen welke verlangens mijn vrouw, kinderen en vrienden hebben, maar hen ook „heel ongemerkt" te vertellen, wat er op mijn eigen verlanglijstje staat. Dit jaar nog meer dan anders, omdat de bezuiniging het wenschelijk maakt vooral cadeaux te koopen die, zooals dat in advertenties staat, „nuttig en practisch" zijn. Als ik zie aankomen, dat mijn vrouw over enkele weken overtuigd zal zijn, dat zij een nieuwe japon broodnoodig heeft, dan vind ik het een geniaal idee haar reeds met St. Nicolaas te verrassen met het begeerde. Zoo is het met handschoenen, hoeden, zak doeken, taschjes, eau de cologne, toiletartike len, schoenen, enzoovoort. Zoo maak je met St. Nicolaas blijde gezichten en het econo misch evenwicht wordt niet verstoord. Als je het practisch aanlegt dan is het soms zelfs mogelijk aan anderen artikelen te geven waarmee je zelf blij bent. Als je voor je zelf erkennen moet, dat enkele meubelstukken, kleeden of een radiotoestel vernieuwd moeten worden, moet je de huiselijke conversatie zoo diplomatiek leiden, dat je vrouw of je volwas sen kinderen het als een ideaal van zich zelf gaan beschouwen als er met St. Nicolaas iets nieuws zou komen om het oude te vervangen. Ongemerkt moet je vertellen, dat je tegen woordig dit of dat merk sigaren of sigaretten heel goed vindt, dat je scheermes slecht gaat worden, dat je portefeuille haar beste dagen gekend heeft, dat je sigaren-aansteker hope loos defect is, dat die of die firma een lekkere tafelwijn kan leveren tegen matigen prijs, dat de rooktafel die je vriend Jan den Dieje voor zijn verjaardag gekregen heeft, smaakvol is en ook je eigen kamer zou-vervolmaken, dat je vulpen schandelijk lekt, dat je in de etalage van X een mooie das zag hangen Mijn vrouw wees ik er op, dat de fotografen in den laatsten tijd zulke mooie kinderfoto's maken. Ik zou het eens aardig vinden, als wij binnenkort onze kinderen lieten fotografeeren. Het is zoo aardig voor later, voegde ik er bij. Nu ben ik overtuigd, dat mijn vrouw met de kinderen heel gauw naar een fotograaf stapt, om nog te maken, dat de proef voor St. Nico laas in orde is om mij te „verrassen" Van deze wijze lessen van mijn vriend heb ik geprofiteerd. Het ging best! Het is zeld zaam zoo spraakzaam huisgenooten in deze dagen zijn..,. Mijn -vTouw had het toen ik snaar even net onderwerp aanroerde over de modekleur voor japonnen, die, daar was ze van overtuigd, uitstekend bij haar teint en haar zou kleuren. Mijn oudste dochter die van die ideale kleur al een mantel draagt, vond het zoo jammer, dat haar tasch er wit bij kleurde, daar moest ze nu eens zoo'n kleur tasch bij hebben, maar haar zakgeld liet niet toe dien wensch te vervullen, 't Is waar als zij nu eens zoo'n tasch zou krijgen, dan moesten er ook nog andere handschoenen bij komen, eerst dan zou de combinatie tip-top zijn. Ik plaatste er gauw een passend betoog naast. Ja, zei ik, men moet zijn verlangens niet al te hoog gaan stellen. Ik hoorde ,bij mijn vriend la Moppe zelfs 50 verkocht werden. Tegenwoordig zijn wij gezakt tot 42 en 44, grootere maten zijn een zeldzaamheid. Nu doet zich de verklaar bare omstandigheid voor, dat sommige dames er tegenover haar vrouwelijke kennissen op pochen, dat zij een 42 kunnen hebben, terwijl ze in werkelijkheid nog moeite hebben zich in een 44 te wringen. Als u nu een 44 voor uw vrouw moet hebben, zou ik ook maar rekenen met de mogelijkheid, dat een klein-vallende 46 ook kan passen Na die maten-theorie ging het mij duizelen. Maar er kwam nog meer! De winkelier vervolgde: Met handschoenen is het evenzoo.. De slanke lijn heeft blijkbaar oólc de han den der dames kleiner gemaakt. Althans in hun verbeelding. Iemand die vroeger 7 droeg, meent nu wel met 6 3/4 toe te kunnen, hoewel ze de kans beloopt, dat de naden de krachttoer van het aantrekken niet doorstaan. Als een dame dus losjesweg vertelt, dat zij 6 1/2 draagt is het eigenlijk raadzaam met een 6 3/4 aan te komen. De winkelier zag dat mijn gelaat een ang stige uitdrukking kreeg. Toen kwam zijn vertroosting: Wij naken het zoo zei hij den heeren in dezen St.- Nicolaastijd gemakkelijk. Wil iemand aan zijn vrouw of dochter, moeder of zuster, (trouwens wij vragen niet aan wie), een japon of ander kleedingstuk cadeau geven dan vraagt hij ons een bon, waarop de bevoordeelde zelf het ver langde artikel kan uitzoeken. Trouwens in alle winkels is dit toe te passen. De dames vinden het koopen een aangename bezigheid, zoodat die dan een dubbel genot smaken. Eerst het krijgen van de bon in het Sb.-Nico- laaspakje en dan daarna het inwisselen van dezen bon tegen het verlangde. Zoo kunnen de heeren met alles doen. Ook met handschoe nen, stellen ondergoed, sjaals, enz. Het is zelfs niet noodig dat de koopster weet hoeveel zij besteden kan. Het te besteden bedrag kan in code op den bon geschreven worden, desnoods met de afspraak met schenker, dat het eenige guldens duurder mag zijn, welk verschil dan later wel verrekend wordt. Sommige heeren sluiten in het St.-Nicolaas pakje een postchèque in, wat wel gemakkelijk maar niet zoo aardig is als een bon van een winkel, omdat de man dan nog de kans loopt dat de vrouw met een hoed thuiskomt, ter wijl het geld bestemd was voor een japon. Dan loopt de man de kans, dat hij over en kele weken bovendien nog aan de japon moet gelooven Met een verlicht hart ging ik weg. Ik werk dezen St.-Nicolaasdag voor mijn moeilijke cadeaux met bonnen! En ik schrijf dit in de courant om ook de zorgen van vele mijner lotgenooten te verlich ten. Hieronder volgt een St. Nicolaas Kruis woordraadsel. Oplossingen moeten worden ingezonf-en vooi Maandag 3 December des middags 6 uur, aan onze bureaux Kennemerlaan 42, te IJr^uiden, en Breestraat 29, te Beverwijk. De volgende prijzen worden beschikbaar ge steld: Een hoofdprijs van f 5. Twee prijzen van elk f 2.50. Vijf troostprijzen van f 1. Als er meer goede oplossingen dan prijzen zijn, beslist het lot. De oplossing en de toekenning der prijzen wordt zoo spoedig mogelijk na 3 December be kend gemaakt. mijn gramofoon hebben, maar ik zou al blij zijn als ik enkel maar het nummer had van.. Het nummer zelf verklap ik hier niet, want dan ben ik bang het binnenkort bij al mijn ken nissen die een gramofoon hebben te zullen hooren. De diplomatieke onderhandelingen waren afgeloopen. Ik had de verlanglijstjes van al len die ik met een of meer geschenken beden ken moet compleet. Maar nu kwam het moei lijke werk: de practische uitvoering. Veel wat er op de verlanglijstjes staat zal mij geen zorgen baren. In een banketbakkerij weet ik best de dingen te kiezen waarvan mijn huisgenooten (en ik zelf) houden. Mijn kapper vertelt mij wel ongevraagd met welke flesch- jes, potjes en doozen ik blijde gezichten kan tooveren. Maar er stonden ook eenige dingen op, die mij in wanhoop brachten. Voor mijn vrouw moest ik een japon heb ben, plus een stel luxe-ondergoed en voor mijn oudste dochter o.a. handschoenen, de laatste maat 6 3/4. Er was mij te verstaan gegeven in welken winkel men het beste keus kon maken. Op een kalmen Maandagmorgen dan win kelen de dames zelden toog ik naar het ge geven adres. Tweemaal ben ik den winkel voorbij geloopen, maar bij den derden keer kreeg ik courage binnen te stappen. Ik zou overlegde ik mij zelf niet de flater begaan van een bekend ingezetene van een der Ken- nemerlandsche dorpen. Deze heer, die bekend staat als het type van degelijkheid en vol maakte huwelijkstrouw, stapte een winkel in damesmode-artikelen binnen om een stel zij den ondergoed te koopen. Hij had de onvoor zichtigheid met nadruk te verzekeren, dat het voor zijn vrouw was. De uitwerking van die verklaring was evenwel anders dan hij ver wacht had. De dames die hem bedienden gichelden achter hun hand, alsof zij juist nu zijn soliditeit wantrouwden In mijn verwachting dat ik op dit oogen- blik de eenige klant in den winkel zou zijn, werd niet vervuld. Er stond al een medeslacht offer. Een heer omringd door winkeldames die hem overstelpten met artikelen die op het verlanglijstje van zijn vrouw stonden. Blijk baar moest hij een peignoir en ondergoed hebben. De juffrouwen wezen hem op het bij zondere van de kleur, de kwaliteit van het goed, het verschil in model, enz. Ik hoorde den m'nheer klagen: „De kleur kan ik beoor- deelen, maar van de kwaliteit en het model heb ik geen verstand Wat moet ik nemen?" Een der juffrouwen werd practisch: „Welke maat heeft mevrouw?" Toen zag ik den koo- per kleuren, op die vraag had hij niet gere kend. Ik glunderde inwendig, want ik had mijn vrouw heel handig laten vertellen, dat zij 44 had, maar ook nog wel een 42 kon hebben, als die wat royaal uitviel. Ik zou dus een goede beurt maken Mijn lotgenoot-kooper gaf het op. De keus voor hem was blijkbaar zoo groot, dat hij ten slotte maar hopeloos zei: juffrouw stuurt u maar dit en dat, als het niet naar den zin is, komt mijn vrouw het wel ruilen. Daar trad de eigenaar van de zaak binnen. Dat was mijn uitkomst! Mannen kunnen elkaar immers beter verstaan. Ik klampte hem aan, om hem deelgenoot van mijn zorgen te maken. „Wat moet ik doen?" zoo vroeg ik hem. Hier volgt zijn verstandige raad: U moet niet zelf een japon voor uw vrouw willen koo pen. Het wordt wel aangenomen, dat een vrouw een japon graag draagt als haar man die mooi vindt, maar er zijn nog al eens uit zonderingen op dien regel. Bovendien bent u er niet als u zoo'n vage omschrijving van den maat hebt. 't Is een feit, dat sommige dames niet alleen met hun jaren, maar ook met hun maten smokkelen. De slanke lijn doet nog al tijd opgang. De Hollandsche vrouw heeft zich daarbij aangepast. Het eigenaardige is, dat in het algemeen de maten van de japonnen met een serie nieuwe opnemingen van Richard 2 verlaagd zijn. Vroeger waren de courante Crooks. Ik zou die ook wel graag allemaal voor maten 44 en 46, terwijl er ook nog veel 48 en Horizontaal: gard. hoofddeksel. Egyptische zonnegod, volkomen ontwikkeld insect, haag. snel. slede. meisjesnaam, erwtensoep. uitroep van verwondering. compagnon. raming. lidwoord. rund. welkome versnapering. voorzetsel. kreet. getij. met (Lat.) verleden tijd. rijksgrond. uitroep, voorzetsel. pers. voornaamwoord, spil. familielid. hetzelfde (afk.) aanw. voornaamwoord. vader des vaderlands (Lat.) beet. teer. muzieknoot, lengtemaat, lidwoord, deel v. e. schip, nieuwe maan. schoonmaken. god in de Grieksche mythologie. voorzetsel. uitroep van minachting. vragend voornaamwoord. rivier in Italië. lidwoord (Fr.) muzieknoot. hoewel. voorzetsel. hectare. humeri. daar. ter nagedachtenis (Lat.) muzieknoot. lengtemaat. meisjesnaam. binnen. uitroep. door vriendenhand bezorgd. (Lat.)' Verticaal; niets meer over. vroeger. Sinterklaasgebak. voor. doctor in de letteren en wijsbegeerte, (Lat.) ofschoon. bosje rijshout. vestibule. aangenaam. meisjesnaam. gebiedende wijs van „gaan". een heilige. pasgang. uitroep. geschenk. 2. goud (Fr.) 3. gift. 5. vaartuig. pers. voornaamwoord. muzieknoot. vleesch. schop. iets vermakelijks. genoemde prijs. rivier in Duitschland. lekkernij op Sinterklaas. Europeesch land. tuimeling. viervoetig dier. bijw. van graad. om de aandacht te trekken. torenkauw. familielid. geheel gevuld. 1. let wel. klaar. Sint. dier. Oosterlengte. bloeiwijze. tegenwoordig. dat is (Lat.) muzieknoot. pers. voornaamwoord. onder anderen. Chineesche afstandsmaat. achter. 8. dichtbij. DE. SIN I VAlNJ DE SToN IOOLAAS>-VEJ2EENllGlrNir-' TQc- Mguwt KAMTEt LOS, TE KeiJCEM tEN

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 14