HET NIEUWE AVONDBLAD Chr. Gem. Koor „Excelsior". 20e JAARGANG No. 46 DONDERDAC 27 DEC. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden medèdeeüngén dubbele prijs. ALLE ADVERTENTlëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: i 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; .f 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.inciien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéte.» zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet zvoodlg. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Vrijdag 28 December 1934, des middags 7 uur, ten ge meentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeeling. 2. Verleenen van een machtiging als be doeld in artikel 212 der Gemeentewet voor het indienen van beroepschriften inzake de Omzetbelasting 1933. S 546. 3. Wijziging van de bepalingen inzake het verleenen van kindertoelage.. 4. Onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van den Brederoodsche- weg te Santpoort. 5. Wijziging straatnaam. 6. Vaststelling van het bedrag der ver goeding per leerling, hetwelk ingevolge artikel 101, le lid, der Lager Onderwijswet 1920 moet worden uitgekeerd aan de besturen der bij zondere lagere scholen over het jaar 1932. 7. Aanleg van een gedeelte van de Zoutman straat te IJmuiden. 8. Verleenen van vergunning tot het aanleg gen van wegen te Santpoort. 9. Ontslag van een onderwijzeres wegens opheffing van haar betrekking. 10. Verlaging van den gasprijs. 11. Aanwijzing van een verloskundige. 12. Advies omtrent de motie van de heeren C. P. J. Maas e.a., om er bij den minister van Sociale Zaken op aan te dringen, dat wordt toegestaan dat steuntrekkenden ook door particuliere liefdadigheid worden geholpen en overgespaard bezit tot een bepaalde hoogte onaangetast wordt gelalten. 13. Benoeming van: a. een tijdelijk leeraar aan de Gemeentelij ke Vissetier ij school b. één lid van de R. K. Burgerlijke instel ling van Maatschappelijk Hulpbetoon; c. één lid der Commissie van Toezicht voor de Rijks Hoogere Burgerschool; d. één lid der Commissie van Toezicht.' voor de Handelsavondschool; e. één lid der Connpissie van Toezicht voor de Visscherijschool; f. vier leden der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. HeeremansTromp, d. Hyacin tenstraat 11, Santpoort. G. Timmer—Braas. d. Burg. Weertstraat 50, Velsen N. C. van dei- Pel—Hofman, z. D. Hartoghdwarsstraat 4, IJmuiden. C. C. M. Olivier—Mars, d. Tusschen- beekweg 67, IJmuiden. T. de Groot—Kramer, z. Marconistraat 110, IJmuiden. J. Kaptein— Molhoek, Willemsplein 19a. IJmuiden. A. M. Slotemaker-Beentjes, d. Beecksanghlaan 1, Velsen N. M. Nat—Kansen, d. Huigensstraat 51, IJmuiden. Overleden- D. J. C. Dil, 44 jaren, echtgen. van S. Uff, J. Kostelijklaan 6, Velsen. J. J. van der Stelt. 16 jaren, zoon van C. van der Stelt. Ruysdaelstraat 22, IJmuiden. A. Ch. Duin, 46 jaren, echtgen. van W. Meijer, Heemskerk. Ondertrouwden: C. Keur en J. Sloot, Brees- aapstraat 12 rd., IJmuiden. G. C. Lagendijk en C. Lavoo, 's-Gravenhage, Pompoenstraat 52. BENOEMINGEN. B. en W. stellen voor den tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Visscherijschool J. Stam voor het tijdvak 1 December 1934 tot 1 Sep tember 1935 aan deze school te herbenoemen. Verder dragen B. en W. voor de volgende functies voor: Lid R.K. Burgerlijke instelling van M. H. aftreding C. P. Post: 1. C. P. Post, 2. L. Böhm; lid Commissie van Toezicht R.H.B.S., aftreding A. M. J. Vermeulen: 1. A. M. J. Vermeulen, 2. J. A. Vermeulen. lid Commissie van Toezicht Handelsavond school, aftreding A. de Wit: A. de Wit, G. van Karsbergen; lid Commissie van Toezicht Visscherijschool afreding J. Schager: 1. J. Schager, 2. E. Zwart. vier leden der Commissie van' Toezicht op het Lager Onderwijs, aftreding mej. M. A. C. van Dalen, K. Faber, P. Klerk, E. van Millin- gen. en mevr. Dr. J. A. ThielBruyel, de af tredenden met uitzondering van laatstgenoem de, die niet voor een herbenoeming in aanmer king wenscht te komen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie te Apeldoorn maakt bekend, dat hem herhaaldelijk inlich tingen worden verzocht omtrent de N.V. Han dels Mij. „De Ster", die alhier gevestigd zou zijn. Hun, die met deze N.V. in relatie wenschen te treden zij medegedeeld, dat genoemde N.V. slechts in naam alhier, doch in werkelijkheid gevestigd is te Baarle-Hertog, Kerkstraat 9. Directeur van „De Ster" is Ad-rianus Bernar. dus Akkermans te Baarle Hertog. Tegen dezen directeur en zijn instellingen is herhaaldelijk in het Algemeen Politieblad en de dagbladen gewaarschuwd door diverse autoriteiten. DE SCHEEPVAART. In de afgeloopen week zijn voor de -havens in onze gemeente aangekomen 8 zeeschepen, waarvan 6 voor de Hoogovens, n.l. 3 met erts en 3 om te laden, l voor de papierfabriek met cellulose en 1 voor IJmuiden met visch. Van de Hoogovens vertrokken 3 schepen met een lading ijzer waarvan 2 bestemd wa- yen voor Letland en 1 voor Zweden. BEROEPSCHRIFTEN OMZETBELASTING. Den 30en October j.l. verleende de Raad B. en W. machtiging tot het indienen van een beroepschrift tegen een door den Inspecteur der accijnzen te Haarlem aan de gemeente opgelegden aanslag in de Omzetbelasting over het le en 2e kwartaal 1934. Het is zeer waarschijnlijk, dat nog meer be roepschriften tegen aanslagen in'deze belas ting moeten worden ingediend. In verband met het in acht nemen van de bij de wet ge stelde termijnen zou het kunnen voorkomen, dat daarvoor tusschentijds een speciale raads vergadering zou moeten worden uitgeschreven. Ter vermijding van onnoodige kosten stel len B. en W. den Raad voor, hen overeenkom stig het bepaalde in art. 212 der Gemeente wet te machtigen, in voorkomende gevallen be roepschriften in te dienen tegen opgelegde aanslagen in de Omzetbelasting, zoowel bij den Inspecteur der accijnzen als bij de Tarief- commissie, zulks onder bepaling, dat van de ingediende beroepschriften en de daarop ge vallen uitspraken aan den Raad mededeeling zal worden gedaan. BIJZONDER ONDERWIJS. Het bedrag der vergoeding per leerling inge volge art. 131 le lid der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1932 aan de besturen dei- bijzondere scholen moet worden toegekend kan, blijkens de berekening worden bepaald op f 15.51 per leerling voor het gewoon lager on derwijs en op f 23.78 per leerling voor het uit gebreid lager onderwijs. Ten aanzien van de P. W. A. Cort van der Lindenschool moet het -bedrag op f 12.90 per leerling worden bepaald. B. en W. stellen den Raad voor. deze bedra gen aldus vast te stellen en hiervan aan de besturen der bijzondere scholen mededeeling te doen. AANWIJZING VAN EEN VERLOSKUNDIGE. In verband met een daaromtrent ingeko men verzoek stellen B. en W. voor le mej. T. Meereboer te Schoorl aan te wijzen als verlos kundige in de afdeeling Santpoort, zulks in de plaats van mej. C. C. Godijn Smit, wier aan wijzing 13 Juni 1933 door den Raad is inge trokken en 2e aan mej. Meereboer een jaar- lijksche toelage te verleenen van f 100, als mede een bedrag van f 10 per verlossing, ver richt op verzoek van een der instellingen van maatschappelijk hulpbetoon met bepaling, dat deze toelage zoolang wordt verleend als zij in bovenvermelde afdeeling woonachtig is en al daar praktijk uitoefent. STEUNTREKKENDEN EN HUN SPAAR GELDEN. In de Raadsvergadering van 11 December j.l. werd in handen van B. en W. om advies gesteld een motie van de heeren C. P. J. Maas e a. om er bij den minister van Sociale Zaken op aan te dringen, dat wordt toegestaan, dat steuntrekkenden ook door particuliere liefda digheid worden geholpen en overgespaard be zit tot een bepaalde hoogte onaangetast wordt gelaten. B. en W. deelen den Raad thans mede, dat in een 17 December j.l. ontvangen circulaire van den minister van Sociale Zaken gedateerd 14 December 1934 een nadere regeling is mede gedeeld ten opzichte van het verleenen van steun aan werkloozen, die spaargelden of hui zen bezitten. Door deze regeling wordt groo- tendeels tegemoet gekomen aan de wenschen van de voorstellers van de motie. Met de Commissie van Sociale Aangelegen heden zijn B. en W. van oordeel, dat de motie thans overbodig is geworden; zij stellen den Raad voor, aan de voorstellers te verzoeken de motie terug te nemen. KERSTVERGADERING DER S.D.A.P. De Kerstvergadering van de afdeeling Vel sen der S. D. A. P., die Woensdagmorgen in de Bioscoop „de Pont" werd gehouden, was slechts matig bezocht. De voorzitter der afdeeling, de heer W. Vis ser sprak een kort openingswoord Hij spoorde de aanwezigen aan, de S. D. A. P. trouw te blijven. Verder richtte de heer Visser een woord van dank tot den heer J. Post, direc teur van de IJmuider Volksstem voor de mede werking. Nadat het koor een drietal liederen had gezongen, was het woord aan den heer J. v. d. Kieft te Bussum. lid van het Partijbestuur der S.D.A.P. Spreker wees op het geheim zinnige van de Kerststemming, die men niet alleen vindt bij de kerkelijken. Ook wij, so ciaal-democraten, aldus spreker, versieren onze woningen of zalen met dennegroen, mei kerstboomen en kaarsen. Als de dagen weer langer worden komt weer het nieuwe leven, het. vertrouwen in de toekomst de menschen terugbrengen De arbeiders leven thans in somberheid. De toestand in de maatschappij heeft verbit tering bij hen gewekt Voorts schetste spre ker de moeilijkheden, waarmede de jonge arbeiders te kampen hebben. Langzaam wordt het beginsel der S.D.A.P. en van de vakbeweging geworgd; het vrije woord bij onze omroepvereeniging is zoek. Maar, zeide de heer v. d. K>ft, zooals ook Job ondanks alles rotsvast in zijn overtui ging bleef, zoo zal ook de S. D. A. P. ondanks alles blijven strijden voor hare idealen. De rede werd met een krachtig applaus be loond. Nadat de IJmuider Volksstem nog eenige liederen had laten hooren, werd de bijeen komst door den heer Visser gesloten. IJMUIDEN ERGENS ZIJN ZE VEILIG. Er blijkt nog steeds vraag te zijn naar gratis karretjes. Dit ondervonden de heeren R. en H. Ten nadeele van den heer R. werd een rijwiel ontvreemd van een erf aan de De Rijpstraat, de heer H. raakte zijn tweewieler kwijt doordat hij het eenigen tijd onbeheerd had laten staan voor het café „Kennemerhof", TERAARDEBESTELLING J. J. v- d. STELT. Gistermiddag is op de Algemeene Begraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den 16-jarigen J. J. v. d. Stelt, die het slachtoffer was geworden van een ver keersongeval. Toen de lange stoet, op de begraafplaats ar riveerde. bevond zich daar een groote menigte belangstellenden De kist, die met de kleuren van Stormvo gels was gedekt, werd door eenige leden graf waarts gedragen. Juniores fungeerden daar bij als slïppendragers. Achter de lijkbaar lie pen de Storm vogels-juniores en de A. J. C., laatstgenoemde met omfloerst vaandel. Bij de geopende groeve werd het woord ge voerd door de heeren J. Lindhout en L. van Hameien. Eerstgenoemde herdacht v d. Stelt aLs een trouwe clubmakker. Hij stelde hem aan de anderen ten voorbeeld. Jan was, aldus de heer Lindhout, een jongen waarop men re kenen kon. De heer van Hameien herdacht hem als iemand, die ofschoon hij al zoo spoe dig met de hardheid van het leven kennis had gemaakt, met blijdschap en vreugde wist aan te pakken, om voor zijn ouders den zwaren bestaansstrijd te verlichten. Door zijn vrien delijkheid wist hij anderen voor zich te win nen, die nu allen treuren om zijn heengaan. Een familielid dankte de aanwezigen voor de belangstelling. Tal van kransen werden daarna op het graf neergelegd. KWALITEIT IS ALLES. Dat de kwaliteit bij het bepalen der markt waarde van de visch een groote rol speelt, is dezer dagen weer eens duidelijk gebleken. Een handelaar hier ter plaatse ontving j.l. Zater dag een lading -schelvisch enz. uit Denemarken De visch werd Maandag in den afslag verkocht Ondanks dat de visch nog ongeveer twee et malen had overgestaan werd voor de schel visch circa 50 pet. meer betaald dan voor die van de trawlers. De kwaliteit van de Deensche visch was zoo goed, dat men zou zeggen, dat het beugvisch was. Het is meermalen gebleken, dat men in IJmuiden hoogen prijs stelt op goede kwaliteit vooral wat de schelvisch betreft en meermalen is ook gebleken, dat wat er door de trawlers wordt aangevoerd, doorgaans maar zoo-zoo is. Nog onlangs werd voor IJslandsche visch die nota-bene niet eens mocht worden uitgevoerd, zelfs meer betaald dan voor de dien dag aangevoerde Noordzeevisch, omdat de kwali teit zooveel beter was. Het is dan ook van het allergrootste belang dat de reeders er op toezien, dat de visch goed behandeld wordt. Met het oog hierop is dan ook van groot belang wat door de Vem in deze richting wordt gedaan n.l. het aan voeren van visch in kistjes. Visscherijnieuws in een notedop. Vlugge reis. In tegenstelling met de andere Noordzeebooten. die over het algemeen lange reizen maken, was Zondagmorgen na een reis van 4 dagen aan den afslag de stoomtrawler Poolzee met 100 manden gul. 70 manden an dere visch en 900 stuks kabeljauw. De trawler ging Maandagmiddag weer naar zee. Vóór Kerstmis weer naar zeeDe stoom trawler de Hoop, die Zaterdag te laat voor de Zaterdagmarkt binnenkwam, heeft Maandag de vangst gelost en vertrok dien dag weer naar zee. Ook de Zwarte Zee, die eveneens Maandag verkocht, vertrok denzelfden dag. Verder zijn de Vios II en de Utrecht weer naar zee vertrokken. De IJszee keerde terug. De IJszee, die Maan dagmorgen naar zee vertrok, keerde des mid dags 1 uur weer terug wegens lekkage van den ketel. Een meevaller voor de bemanning. Een dezer dagen binnengekomen stoomtrawler bracht na een korte reis een groote partij kabeljauw aan en natuurlijk ook een groote hoeveelheid versche lever en kuit. Deze bracht zooveel op, dat elk lid der opvarenden ongeveer f 18 voor zijn portie ontving. Een aardig meevallertje voor de Kerstdagen. Bezaansmast verloren. De alhier binnenge komen motorlogger KW 31 heeft te Dieppe den bazaansmast verloren. Het ongeval geschiedde doordat de logger bij het rondvaren om een kabellegger, te kort vóór den kabellegger pas seerde, waardoor de streng van den mast den vooruitstekenden boeg van den kabellegger raakte en streng en mast braken. KERSTFEESTVIERINGEN. Het Leger des Heils heeft het Kerstfeest in een reeks van bijeenkomsten gevierd. Deze bijeenkomsten werden alle druk bezocht, wel zoo druk, dat de zaal het aantal bezoekers soms niet kon bevatten. Practisch zijn de heilssoldaten Maandag avond reeds begonnen. Toen werd aan 100 ge zinnen een Kerstcadeau uitgereikt, bestaande uit allerlei levensmiddelen, koffie, thee, Kerst brood enz. Verheugd verlieten allen de zaal. de een met een zak, de ander met koffer enz. alles volgepakt met datgene wat in de huis houding zoo goed te pas komt. De Tweede Kerstdag hebben de korpskadetten een 25-tal zieken bezocht, om deze, door het zingen van hun liederen, wat vreugde te bezorgen en bij wie zij tevens een aardig potje bloemen als herinnering achter lieten. Kinderkerk IJmuiden-Oost heeft eveneens aa nruim 300 kinderen in de turnzaal van de Jullanaschool een hartelijk Kerstfeest gege ven. De Hervormde Zondagsschool IJmuiden- Oost heeft in de oude kerk in de Kalverstraat eveneens rondom den verlichten Kerstboom een feest gevierd dat door de kinderen nog lang herdacht zal worden. Eveneens heeft de Zondagsschool der Chr. Gereformeerde kerk met de kinderen een prettig feest gevierd. Den Tweeden Kerstdag vond het Kerstfeest van de Hervormde Zon dagsscholen in IJmuiden plaats in de Bethle- hemkerk. terwijl dat der Gereformeerde kerk in de kerk aan den Velserduinweg werd ge houden. Druk bezocht Jubileumconcert. De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excel sior" herdacht met het gisteravond gegeven kerkconcert haar 5-jarig bestaan, Aan dit jubileum hebben wij reeds een uitvoerige be schouwing gewijd, zoodat wij niet in herhaling zullen treden aangaande die bijzonderheden. Dat de concerten der Christelijke koren zich nog immer in een groote belangstelling ver heugen mogen bleek ook nu weer; het Geref. Kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet, en naar schatting waren ongeveer 600 bezoekers aanwezig, toen de voorzitter, de heer G. Oud akker, het woord kreeg voor het uitspreken der openingsrede. De heer Oudakker sprak zijn vreugde over de groote belangstelling uit. Hij heette naast andere aanwezigen de afge vaardigden der plaatselijke vereenigingen welkom evenals den heer Nico Hoogerwerf. Spr. ging daarna voor in gebed. Gemeenschappelijk werd het le couplet van het- Te Deum gezongen. De beurt was toen aan Excelsior, dat met orgelbegeleiding het Eere zij God van Bortni- ansky uitvoerde. Het is naar wij meenen ruim anderhalf jaar geleden, dat Excelsior haar laatste concert gaf. Sinds dien heeft de hui dige dirigent, de heer Jan Beider, de leiding overgenomen en de koorleden getraind in de edele zangkunst, opdat het devies „steeds hoo- ger" ook bewaarheid worden mocht. En daar zal wel geen twijfel over bestaan. Allereerst was de onderlinge registerverhou- ding in evenwicht; er was eenheid in den sa menzang; het geheel was zeer beschaafd van nuanceering en voordracht. De temperatuur in het gebouw, die langza merhand tot Juli-temperatuur gestegen was, veroorzaakte een enkele schommeling in het Stille Nacht, een door Nico Hoogerwerf kunstig bewerkt nummer. Dat wat nuanceering betreft Beider de puntjes op de i zet, is bekend; ook door Excel sior werd dit bewezen. Hoe schoon van klank en expressie was het bekende Vrede van Koeos; de tenoren hoeden zich voor het tikje ruwheid, dat in het forte wil optreden. Stem meer trachten te beheerschen, heeren. Het programma bestond grootendeels uit liederen met Nederlandsche tekst en het voor deel hiervan kwam in het gezongene tot uiting: men begreep wat men zong. Met Nico Hoogerwerf's compositie Goede Vrijdag, door den vervaardiger aan het koor opgedragen, leverde Excelsior wel een bijzon dere prestatie. In dit buitengewoon zware werk, dat vol intonatie-moeilijkheden zit, hadden sopranen en bassen een dankbare partij. De muzikale dirigent liet het keurig-genuan- ceerd zingen; het geheel getuigde van ernstige studie, evenals van Nieuwenhoven's Exaudi Deus. Dit laatste werd met ware begeestering ge zongen en behoorde tot het beste wat wij dezen avond van Excelsior hoorden, ook al spraken De Schoolvoeding. Verantwoording van ingekomen gelden. Voor de schoolvoeding kwam de bijdragen binnen: Laatste verantwoording Kerstgave I.O.O.F. IJm. Loge 40 Mej. K. Jac. B. G. 71 bonnen R., 63 bonnen Mej. V. 134 bonnen d. B. 128 bonnen Dames de P. en V. 110 bonnen Mej. T. 75 bonnen Mej. B80 bonnen Mej. M. 123 bonnen J. Z. 38 bonnen Mej. W. 145 bonnen Mevrouw L. 100 bonnen Dames H. 76 bonnen S. 216 bonnen G. 81 bonnen W. Mevr. D. 150 bonnen Mevr. C 297 bonnen Mevr. C. 140 bonnen Mevr. D. 141 bonnen R. 57 bonnen Mevr. B. 36 bonnen Wed. v. d. W. 78 bonnen Mevr. v. d. H. 76 bonnen De B., 122 bonnen Mej. d. P. en V. 110 bonnen Mevr, L. en. V. 100 bonnen N. N. Mej. S. 139 bonnen Z. 32 bonnen Mevr. M. 152 bonnen Mevr. d. W. 64 bonnen Dames H. 73 bonnen Mevr. K. 66 bonnen Mevr. M„ 46 bonnen K„ 600 bonnen Totaal volgende 2252.21 50.— 2.- 5.00 3.55 3.15 67.0 6.40 5. 3.65 4.00 6.15 1.90 7.25 5.00 3.80 10.80 4.05 1.00 7.50 14.85 7.00 7.05 2.85 1.80 3.90 3 6.10 5.50 5.00 0.25 6.95 1.1 7.60 3.20 3.90 3.30 2.30 30.00 2509.51 Voorts is een aanzienlijk aantal K.G levensmiddelen door de V.E.M. toegezegd. Het comité zegt voor bovenstaande gaven warm dank. Bijdragen kan men desgewenscht storten I op gironummer 132768 van E. Vijlbrief. Steunt door het koopen van bonnen het werk van het comité. J. PLU, pennningmeester. andere minder vreemd-klinkende nummers wellicht meer tot het aandachtig luisterend publiek. Er kleefden hier en daar nog foutjes aan (minder zuivere sopranen) doch dit zien we, de moeilijkheden van dit werk in aanmerking genomen, gaarne door de vin gers. Het meisjeskoor van Excelsior had ook een belangrijk aandeel in het welslagen van het concert en deed vooral goed werk in Aan de Kribbe van Bach en Brahms' Wiegeliedje. Er werd zeer verdienstelijk hoewel nog wat vlak gezongen; veelbelovende alten en heldere frissche sopvaantjes vormen de reserves voor het groote koor. Meer letten op den dirigent blijft geboden, want rhythmisch wil het nog niet.altijd zoo als het behoort. 1-Iet meisjeskoor voerde daarna begeleid door Janny Neumann- Leeflang aan de piano de bekende Kerstcan tate van Catharina van Rennes uit, dat een extra-vermelding waard is. Wat hoorden we hierin een klankvolle sopranen. De z klinkt nog te veel als s, iets wat niet mag voorkomen bij zooveel verdienstelijks als deze uitvoering had. Solistische medewerking had men ge vonden in het koorlid, den heer Nol van Leeu wen, die met warm-getimbreerd baritonge luid een 3-tal liederen van Bach en vooral het Panis Angelicus van Cesar Franck zeer mooi zong. Den heer van Leeuwen ons compliment voor zijn optreden! Voordracht en uitspraak der vreemde talen waren in orde. Het orgel had wat meer piano gekund; vermoeidheid bij den solist openbaarde zich in het forte, door het te forsche orgelspel. De begeleiding van meerdere nummers was in handen van den organist, den heer A. W. van Leeuwen, wiens volgzaam muzikaal terzijdestaan van koor en solist wij op deze plaats niet vergeten mogen te noemen. Tot slot zongen allen het bekende Engelsche kerklied Abide With me. Voorzitter- Oudakker bracht allen medewer kenden dank en Met de pianiste bloemen over handigen. Het concert was in zekeren zin een proefneming geweest, die alleszins geslaagd mocht heeten. Men koesterde plannen om ook op andere hoogtijdagen zulk een uitvoering te geven. Spr. sloot daarna met dankzegging dit goedgeslaagde concert. W. Het ongeluk in de Visschers- haven. Veroorzaakt door het breken van een sleeptros. Het ongeluk, dat Maandagmorgen in de Visschershaven geschiedde en waarvan wij in ons blad van Maandag nog juist in het kort melding konden maken, heeft zich als volgt toegedragen. Om den kop van de Visschershaven kwam de groote rijnaak Providentia, thuisbehoorend in Terneuzen, gesleept door de motorboot Sophia Maria. Bij het voortsleepen geraakte de stalen sleeptros achter het anker van een ter plaatse liggende aak. Kapitein Verbeek van de sleepboot probeerde met behulp van een dekknecht van de Providentia, Radema ge- heeten, de staaldraad vrij van het anker te maken. Door de vaart die de sleepbot nog had werd de draad strak getrokken, waardoor deze afknapte. Beide mannen werden ge troffen door de wegspringende einden van den sleeptros. Zij werden daardoor ernstig aan het hoofd, gewond. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn werden zij naar het An- tinius Ziekenhuis overgebracht. Alhoewel beider toestand ernstig is, is er geen reden tot onge rustheid. BEKROOND PLUIMVEE. Op de in de Concertzaal van „Artis" te Am sterdam gehouden Nationale Tentoonstelling „Ornïo" boekten de inzendingen van de deel nemende leden der Kennemer Pluimvee Ver- eeniging de volgende successen: H. L. Wisman 7 inzendingen, 6 eerste, 1 tweede en 8 eereprijzen. H. Groen, 2 inzendingen 1 eerste en 1 tweede prijs. A. v. Duelen 5 inzendingen 1 weede en 2 eervolle vermeldingen. Tj. Kamstra 2 inzendingen, 1 zeer eervolle en 1 eervolle vermelding. S. de Vries 4 inzendingen 1 eerste en 1 derde prijs en 1 eere-prijs. H. v. Riesen 5 inzendingen 2 eerste, 2 tweede 1 derde en 1 eere-prijs. LEZINGEN NED. PROTESTANTENBOND. Het bestuur van de afdeeling IJmuiden van den Nederlandschen Protestantenbond is het mogen gelukken nog deze maand twee zeer bekende predikanten bereid te vinden om voor de leden en verdere belangstellenden een rede te houden in het kerkgebouw van de Doops gezinde Gemeente aan de Helmstraat al hier. Ds. G. Westmijse van Rotterdam zal mor gen 28 December, aanvangende des avonds 8 uur precies, spreken over „Crisisverwarring en geestelijke weerbaarheid. Ds. B, J. Aris van Amserdam, allen bekend door de bij bel vertellingen door de radio op iederen Dinsdagavond, zal Zondagmorgen 30 December aanvangende des morgens 10 uur 30 een predikbeurt vervullen voor de afdeeling van den Bond. He zal zonder twijfel onnoodig zijn belang stellenden nog aan te moedigen of te moeten opwekken tot een kerkbezoek op genoemde data.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1