GEBIT 35 HET TANDHEELKUNDIG een en INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Autobus tegen boom gebotst. Haarlem's Kunstschatten. Voor bloementelen ook vergunning noodig? Principiëele kwestie voor den Hoogen Raad. t>e advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Berger, heeft conclusie genomen in de zaak van C. H. v. d. S.. die zich te verant woorden gehad heeft voor de rechtbank te Haarlem wegens het te1 en van bloembollen zonder de vereischte vergunning. Van der S beweerde dat bii geeft vergunning noodig had. omdat bii geen bollen-, maar bioementeler Is De', rechtbank te Haarlem heeft hem ontsla gen van rechtsvervolging, doch niet oo prin cipieele gronden. Hij teekende daarop cassatie aan, omdat .hij een uitspraak wenschte over de vraag, of een bioementeler ook kan vallen onder het saneeringsplan. Op grond van een ten aanzien van de be wezen-verklaring gebleken vormfout conolu- deerde de advocaat-generaal tot vernietiging van het bestreden vonnis met verwiizing der zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. De Hooge Raad zal 28 Januari arrest wijzen Mr. C. P. van Rossem. t Mr. C. P. van Rossem, de bekende publicist eh tooneelschriiver is o lots el ine overleden. Na een tooneels tuk ..De Omweg", dat geen suecec werd. vestigde hij zijri- naam met ,Pomarius". geschreven voor Jan C. de Vos. Verdere stuk ken, welke zijn naam bekend maakten, waren „Phyllis" en „Femina", met een hoofdrol ge schreven voor Cor Ruys. Van Rossem was ook auteur van kleinere schetsen. Tevens bewoog hij zich op occult gebied. De ,,Uiver"-dooden geëerd. De bemanningen en de mas^siers van vliegtuigen „Pelikaan" en „Ijsvogel", die elkaar te Bagdad ontmoetten, on hun reizer resp. naar Indië en Nederland, hebben een ge- zamenliiken tocht ondernomen naar de laat ste rustplaats van bemanning en passagiers van de verongelukte „Uiver". De kleine stoet verwijlde eenigen tijd bij hef gezamenlijke graf der zeven Nederlanders. D<~ plaatsvervangend directeur van Aneta-Hei land. mr. Chr, A. de Vries, die zich per ..Peli kaan" onderweg naar Ned-Indië bevind* heeft een krans op het graf eelesd namens d<- Aneta-vennootschappen te Batavia, en Den Haag. en in een korte toespraak den ,stichtpv der Aneta-bedriiven. wiilen den heer D. W Berrettv. herdacht. Onder de passagiers var de „Pelikaan" bevindt zich ook een dochter van den heer Berretty, onderweg naar Java. De „Leeuwerik" Vrijdag op Schiphol. Het vliegtuig de „Leeuwerik", die naar Ruf- bah is geweest in verband met het onderzoek naar de ramp van de „Uiver", heeft de terug reis aanvaard. Het vliegtuig wordt Vrijdag op Schiphol verwacht. HOOGER BEROEP DREIGT FALIKANTE GEVOLGEN. Tegen caféhouder ach* jaar geëischt. In hooger beroep heeft voor het Haagsche gerechtshof terechtgestaan de 52-jarige café houder C. J. M. te Middelburg, thans ged.. die door de Middelburgsche rechtbank ter zake van doodslag is veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf. Verdachte was evenals het O. M bij de- rechtbank, in hooger beroep gekomen. Uit het verhoor, dat de president den ver dachte afnam, bleek, dat deze gedurende een jaar het slachtoffer, de wed. C. K„ als huis houdster in dienst had gehad'en dat er tus schen beide personen een verhouding was ontstaan, welke evenwel een einde nam door oneenïgheid. De zoons van verdachte beticht ten de -huishoudster van oneerlijkheden. Op Zaterdag 26 Mei jl. had wederome een woor denwisseling plaats gehad, naar aanleiding waarvan de huishoudster zeide. dat zij nu voor goed wegging. Dit deed zij inderdaad, waarna verd. haar in haar woning opzocht en na een woordenwisseling 7 steken met een' dolkmes toebracht. Het O. M. eischte 8 jaar gevangenisstraf. Kaartavond je eindigde met vechtpartij. Man ernstig gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft aan den Weurtschen weg te Nijmegen een vechtpartij plaats gehad, waarbij een per soon zeer ernstig werd gewond. De betrokke nen waren zes personen, die bijeen waren in verband met de jaarwisseling en zich na twaal ven met kaartspelen vermaakten. Men kreeg ruzie en is toen de straat op gegaan om de zaak uit te vechten. Een zekere J., die een klap had gekregen, trok een mes, waarop G„ die een steekpartij wilde voorkomen, J. een klap tegen het hoofd gaf. De man viel achter over met zijn hoofd tegen den rand van een trottoir en bleef bewusteloos liggen. Eeni.ge voorbijgangers waarschuwden de politie, di: weldra ter plaatse was, met den gemeentelij ken geneesheer. Deze constateerde, dat J. een ernstige schedelbreuk had bekomen en ge deeltelijk verlamd was. De man werd per poli tie- brancard naar het Wilhelminaziekenhuis vervoerd. Gisteravond was hij nog niet bij kermis, G. werd door de politie een verhoor af genomen en weer op vrije voeten gesteld. Na het gebeurde eindigde de vechtpartij. De man nen bleken allen eenigszins onder invloed van sterken drankte verkeeren. VAN DE DERDE VERDIEPING NAAR BENEDEN GEVALLEN Maandagmiddag is een jongeman, die in een perceel aan de.St. Willibrordusstraat te Am sterdam een antenne plaatste, van de derde verdieping naar beneden gevallen. De onge lukkige was bijna op slag dood. Gysbreght-tentoonstelling Amsterdam. te Meerdere soortgelijke exposities zullen volgen, Het kwartet Malaeva Xenia Malaeva, de vrouw van een witkiel in Moskou, is moeder geworden van een vier ling, twee jongens en twee meisjes. De kin deren zijn zeer gezond. 's Konings hane-kraaier 's Konings hane-kraaier was de titel van een voormalig officier aan het Engelsche hof. Hij had de taak het gekraai van een haan te irni- teeren wanneer hij als wacht de ronde deed. Koning George III schafte het baantje af, daar hij van meening was, dat de manschap pen uit zichzelf moesten wakker worden. Ook blinden kunnen nu zwemmen Het eerste openlucht zwembad voor blin den worciifiabij Berlijn gebouwd. Een deel van den oever van het Tegelmeer is hiertoe inge richt. De hemelkleuren De hemel behoudt niet dezelfde kleur wan neer men op grootere hoogten komt. Proeven toonen aan dat op de hoogte van 2o K.M. de kJ/sur donker violet-grauw wordt; iets hooger üonker-grauw. Streepjesstemmen Het is tegenwoordig mogelijk films te ma ken, die worden geaccompagneerd door ge luiden die nooit gemaakt zijn. Dit gebeurt door het teekenen van een geluidsstrook. De verschillende klanken ontstaan door strepen van verschillende donkerte. Een goede manier om zichzelf te amusee ren is naar het verleden terug te zien en zich te herinneren hoe men in het nauw gebracht werd door moeilijkheden, die voorbij zijn. Kleine wenken Sponsen kunnen schoongemaakt worden door ze een uur lang in heet water te leggen, waarin een handvol zout is gedaan. De spon sen v wten later uitgeknepen en in koud wa ter gespoeld worden. Een unicum in de tooneelgeschiedenis is zonder twijfel het feit, dat een klassiek drama als een gelegenheidsstuk geschreven, sinds den dag zijner première, gedurende bijna drie eeuwen jaarlijks gespeeld werd. Aan de his torie van de opvoeringswijze van Vonders „Gijsbreght van Amstel" kap men dan ook den geheelen ontwikkelingsgang van het tooneel te Amsterdam nagaan. In de foyer van den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft de Ned. Tooneel Unie de eerste tentoonstelling gearrangeerd, die die nen moet om de menschen meer begrip en liefde bij te brengen voor de dramatische kunst. Aan de hand van prenten, platen, en ob jecten kan men zich een goede voorstelling maken hoe de verschillende opvoeringen ge weest zijn en hoe populair Vondel's drama is. Prof. van. Dam.; - de'voorzitter van het ten- tóonstellingscömité, deelde verder mede, dat de N. T. U. van plan is, bij de verschillende opvoeringen, die zich daartoe leeneh, soortge lijke tentoonstellingen te organiseeren. Zoo b.v. een Shakespèare-, een Breeroo- en een Lope de Vega-tentoonstelling. Voor de Gijsbreght-tentoonstelling heeft men van verschillende zijden groote mede werking verkregen. Het Tooneelmuseum, het Vondelmuseum en het Kon. Oudheidkundig Genootschap hebben verschillende voorwer pen en documenten afgestaan. Ook de heer J. van Eek, penningmeester van het laatstge noemd Genootschap, heeft uit zijn parti culiere verzameling verschillende dingen af- estaan HAARLEM Noord, TEL. 1«72« Berekent thans nog voor een geheel mot garantie Pijnloos trekken Inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meerf 1.75 Porcelein of Zilvervulling I 3 GoWvulIing vanaf. f 9. Gouukroon vanaf 115. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.80 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen ru 9-12 ca ru 1-4 oor Zaterdag* van 9-12 mr AVOND SPREEKUUR Dis»d«(, Woensdag en Donderdeg 7-9 nar. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING door Noderlandsoh Jgujjgpfjj Zes inzittenden gewond. (Adv. Ingez. MedJ Hembrug-gebouwtje in de lucht gevlogen. Oorzaak onbekend. Door onbekende oorzaak is Maandagavond een klein gebouwtje bij de Artillerie Inrich tingen aan de Hembrug, hetwelk niet tot deze inrichtingen behoort, doch wel ressorteert on der het Departement van Defensie in de lucht gevlogen. Bij dit ongeval is niemand gewond geraakt. Door de betrokken autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. WEER DE OUDE REGELING VOOR BELGISCHE DOUANESTUKKEN De K.N.A.C. meldt: De nieuwe bepalingen ten aanzien van niet tijdig afgeteekende Belgische auto-grens- documenten zijn weef geheel ingetrokken. Deze hielden o.m. in dat niet afgeteekende stukken uiterlijk binnen een maand na re clame moesten worden ingezonden en dat voor ieder document, dat moest worden gere clameerd een boete van 20 Belga's zou worden geheven. Uit den aard der zaak bracht dit vele be zwaren met zich, zoodat de K.N.A.C. zich hier over met haar zustervereeniging in België in verbinding stelde. Thans heeft de Belgische regeering de oude regeling van voor 1 December j.l. weer in eere hersteld. BEGRAFENIS VAN DEN SCHILDER M. DE GROOT. Een groot aantalvrienden is Dinsdagoch tend aanwezig geweest bij de begrafenis van. d'en schilder M. de Groot. Er waren afgevaar digden van Ai"ti et Amicitiae, de Vereeniging Rembrandt, de Onafhankelij ken, de Federatie van Kunstenaars Vereenigingen, de Vereeni ging van Beeldende Kunstenaars, het Ge meentebestuur van Blaricum en Cultureele in stellingen. Een groep schilders heeft het stoffelijk over schot grafwaarts gedragen. Op verzoek werd niet gesproken, alleen de voorzitter der Is- raelietische Gemeente heeft enkele woorden van afscheid gezegd. Bochf met te groote snelheid genomen. Op den avond van Nieuwsjaarsdag heeft te omstreeks tien uur een ern stig autobusongeluk plaats gehad in de beruchte gevaarlijke bocht van den straatweg tusschen De Klomp en Renswoude, nabij de Emmikhuizer laan in den kom der gemeente Rens- woude. Een klein model autobus, waarmede een zestal personen voor enkele da gen een bezoek aan Dusseldorp had den gebracht, reed op den terugweg naar Amsterdam met groote snelheid aan den rechterbuitenkant van den weg tegen een boom. De autobus werd ernstig beschadigd en de inmiddels toegesnelde personen konden slechts met groote moeite de inzittenden uit het puin te voorschijn halen. Vier der inzittenden bleken tamelijk ernstig gewond te zijn. Voor het leven van een der slachtoffers wordt zelfs gevreesd. De gewonden zijn naar Amersfoort overgebracht waar drie hunner in het ziekenhuis de Ligtenberg ter verple ging moesten worden opgenomen. Twee anderen zijn naar het St. Elisa- bethsziekenhuis vervoerd. De zesde gewonde, de 33-j.arige heer P. Veen uit Haarlem werd te Renswoude door Dr. van Nieuwenhuizen verbonden. Uit het door de politie van Renswoude in gestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de remmen van den wagen in orde wa ren. Men neemt 'dan ook aan, dat het on- eluk slechts toe te schrijven is aan het feit. dat de chauffeur met te groote vaart door de gevaarlijke bocht is gereden. Het ongeluk vond plaats op ongeveer 100 M. van het ge meentehuis vaii Renswoiide, dat aan de bui tenzijde van het plaatsje is gelegen. De gewonden, die in het ziekenhuis de Lig tenberg te Amersfoort zijn opgenomen maken 't tamelijk goed. Het zijn de heeren Dony uit' Amsterdam en Koepi uit Haarlem. Meiuffr. Sternmei, die eveneens tè Amsterdam woon achtig is. zal waarschijnlijk zeer spoedig het ziekenhuis kunnen verlaten. In de St. Elisabethsiririchting te Amersfoort zijn opgenomen de heeren P. van Veen uit Haarlem, wiens toestand zeer ernstig is en de chauffeur van de autobus de heer Karei Riepen uit Amsterdam. De broeder van den heer P van Veen, de heer G. van Veen kon inmiddels naar zijn fa milie te Haarlem terugkeeren. De autobusondememing is tegen alle risi- cos verzekerd. Auto botste tegen boomen. Dinsdagavond omstreeks 11 uur heeft op 'ten Leidschestraatweg onder de gemeente Wassenaar een ernstig auto-ongeluk plaats "y?bad. Op, gerffiemcL"tijdstip.ateed.Jn de nichr HSg.' van Den Haag een personenauto, be stuurd doof den 'heer S. uit Amsterdam. De wagen maakte een slingerende beweging, raakte allereerst eenige kléine boompjes en kwam daarna via het rijwielpad tegen een boom tot stilstand. De bestuurder, de heer S. werd zwaar ge wond en is in zórgwekkendeh toestand naar het Academisch Ziekenhuiste Leiden over gebracht. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en den wagen in beslag genomen. Door de tram aangereden. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam is gistermiddag omstreeks 12 uur een 26-jarige Een stilleven door Floris van Schooien. Wannéér wij ditmaal ter afwisseling eens een stilleven kozen óm er een plaatje en een praatje aan te wijden, dan hebben wij een terrein betreden, waarin de Nederlandsche kunst zóó zeer heeft uitgeblonken dat men er, bij overdrijving, wel eens toe gekomen is die geheele kunst als stillevenkunst te kenschet sen en daarop slechts enkele uitzonderingen (Rembrandt b.v.) toe te laten. Al is daarmede de zaak wel wat'erg op de spits gedreven, een aard die, als de onze, met het genieten in, en het weergeven van de een voudig schoone reëele verschijning der dingen volkomen voldaan is,.moet in het stilleven van meer beteekenis zijn dan in heroïsche, histo rische of andere schilderkunst vol zwaren in houd. Maar in het stilleven zijn wij dan ook wer kelijk prima en te allen tijd ruim gesorteerd geweest. Wie gevoel voor kleur en lichtspel heeft, kan van een stilleventje al is het nog zoo klein, vaak meer genieten dan van Pieneman's Slag bij Waterloo, want, ook in de moderne kunst hebben wij nooit over een Eugène De lacroix kunnen beschikken en de met zwaar sentiment beladen Ary Scheffer kon slechts in het buitenland zijn roem verzorgen. In de zeventiende eeuw is die mentaliteit al onge veer in dezelfde mate aanwezig. In het stil leven kan onze ware aard zich uitleven: rus tige beschouwing, rustig genot en het zoeken van een zin achter de eenvoudigste dingen gaat ons beter af dan de hier altijd ietwat ge forceerde belangstelling voor allegorie en pic turale verhevenheid. Over het ontstaan van het stilleven als op zich zelf staande kunstuiting is natuurlijk al het noodige gezegd en geschi-even. De bloei tijd ervan ligt vermoedelijk wel in de Holland- sche en Vlaamsche kunst .van de zeventiende eeuw, toen de klasse van menschen die zich voor schilderkunst waren gaan interesseeren uit rijk geworden burgers en kooplieden be stond, die voor hunne eetkamers en salons gaarne voorstellingen van wat ze van het vette der aarde genieten konden, aanschaffen, Vruchten, dranken, eetwa ren, later bloemen, al of niet vermengd met kostbaar of curieus tafelgerei worden cloor de artisten gecomponeerd in harmonieuse kleur stellingen eh vaak geestigen opbouw en leveren de tallooze meesterstukjes die wij uit de mu sea en van elders kennen. Uit ons Frans Hals museum, dat niet zoo buitengewoon rijk aan stillevens is lijkt het hier afgebeelde „ontbijt" van Floris van Schooten in ieder geval het fijnste van kleuren-saamhoorigheid. Het is een eenvoudig maar suffisant ontbijt dat hier wordt 'voorgesteld: brood, een paar beschuiten, een klont boter op een bordje* een halve kaas en in het middelpunt onzer visu- eele belangstelling een aangesneden ham. En dat alles met als verbindende kleurwaarde meter het witte amelalcen met de gebruikelijke plooien en rechts het verfrommeld servet of opgenomen tafellaken. Een glas, en een mes, en een schaaltje oompleteeren een inventaris die nog niet-zoo luxueus is als wij in ditzelfde museum bij Heda of v. d. Vinne aantreffen. Vooral Heda is een handige goochelaar, zoo als die immer met glimlichtjes op zilveren schalen, oesterschelpen en sieraden werkt, om de half geschilde citroen niet te vergeten die bij hem en anderen voortdurend terugkeert, omdat inderdaad het effect van de roomwitte binnenkant van de schil, afwisselend in licht en in schaduw, met het goudgeel van de vrucht zoo chique en toch ook voornaam is. Heda, Claesz, van Beijeren zijn zoo de voornaamste representanten van een geliefde kunstsoort en om hen heen zwermen dan dozijnen anderen, minder gespecialiseerd dan zij en misschien juist daarom van 'n vaak verrassender schoon heid. Want heeren wij nu weer naar onzen Van Schooten terug, dan treft ons de wel heel bij zondere verfijning, waarmee de schilder al die heel eenvoudige dingen in kleurklank saamge bonden houdt; het is als een sinfonietta in wit- en geel met het rose van den ham als verbin ding met den achtergrond, waardoor over het geheeleen toon als van licht mahoniehout komt waartegen' die spelingen van wit en roomgeel nog geraffineerder lijken. Er is in dit schilderij en zijn kleur opzet iets van een voor- looper van den achttiende-eeuwschen Char- din en den negentiende-eeuwschen Fantin La- tour. En toch is die meneer Floris van Schoo ten maar een heel bescheidden figuur in de productie van de zeventiende eeuw. Andere stillevens van hem. bewust gezien te hebben, kan ik mij niet herinneren én in de littera tuur vindt men'niet veel bijzonders over hem. Dat hij in Leiden woonde en werkte en er veel te doen had als portrettist en schilder van groepen en corporaties. Dat alles zoudt ge nu achter ons Haarlemsch stilleven niet direct zoeken, misschien zoudt ge er zelfs de lust door voelen opkomen, eens naar Leiden te gaan en in het museum de Laekenhal aldaar uw im pressie van ons ontbijt met' ander werk van Van Schooten te oonfronteeren. Het zou éen dier vele leerzame uitstapjes wezen, die te ma ken zijn. Doch per slot van rekening is dat vandaag de hoofdzaak niet. Deze is dat wij binnen, eigen muren onze oogen trainen kun nen oen te erkennen dat van de eenvoudigste dingen door een artist, al is hij niet eens tot de voorhoede behoorend, een ding van groote schoonheid gemaakt kan worden, zoo in hem waardigheid en harmonie aanwezig zijn. Twee qualiteiten, die, naar ik hoop aange toond te hebben, in ons ontbijtje ruimschoots voorhanden zijn. J. H. DE BOIS. WOENSDAG 2 JANUARI 1935 man door de Haarlemsche tram aangereden. In zorgwekkenden toestand is hij door den G G. en G. D. naar het Tesselschade Zieken huis overgebracht. Wielrijdster levensgevaarlijk gewond. Op de steile helling van den grooten ver keersweg Beek-Valkenburg heeft Maandag middag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een'wielrijdster, mej. L. de Schimmers, reedi met snelle vaart van de helling, waarbij zijl J. R., een voetganger, welke zich eveneens op de helling bevond, niet bemerkte. Een aanrijding was onvermijdelijk. R. kwam te vallen en liep een gapende hoofdwonde op. Hij is na verbonden te zijn naar huis terug gekeerd. De wielrijdster was er erger aan toe.. Zij is met een zware schedelfractuur naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Men vreest voor haar leven. Bakfiets door personen auto aangereden. Maandagavond tegen half zes heeft op den Hartveldscheweg te Diemen een aanrijding plaats gehad, waarbij een groenteman uit Am s ter de m ernstig werd gewond. Even voor de Jan Bertstraat werd; op den Hartveldscheweg een groenteman uit Amsterdam, welke op een drie-wielige bak fiets was gezeten, door een personenauto van achteren aangereden. In zwaar gewonden toestand werd de wielrijder bij een genees heer binnengedragen. Door een hond bijna gedood. Toen de dertigjarige landbouwer de B. uit Oss op Oudejaarsavond een onbewaakten overweg tusschen de Stations Berghem en Oss passeerde, kwam er een hond uit een der nabij gelegen boerderijen op hem toespringen. B. werd door het dier aangevallen en bij een poging den hond te verjagen, kwam de fietser ongelukkigerwijze te vallen, juist op den spoor weg. Tot zijn groote ontzetting zag de op den grond liggenden man, die bij den val zijn voet had verstuikt, eensklaps met donderend ge raas een sneltrein op zich afkomen. Hij had geen gelegenheid meer zich hit de voeten te maken, doch wist zich op het laatste moment ter zijde van de rails te werpen. B. ontsnapte op deze wijze aan een vreeselijken dood. Hem werd echter een teen afgereden, terwijl hij een been op verschillende plaatsen brak. Op zijn knieën kroop de gewonde naar een nabij gelegen boerderij, waar men onmiddelijk een dokter waarschuwde. Nadat de eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer per auto naar het ziekenhuis overgebracht. De machi nist van den sneltrein had van het gebeurde niets gemerkt. Meisje werd tweemaal overreden. Op den Amsterdamschestraatweg te Utrecht is een 16-jarig meisje door een auto overreden. Terwijl men in afwachting van de auto van den Geneeskundigen Dienst het meisje op de straat had neergelegd, naderde van de tegen over gestelde richting een tweede lux wagen die ondanks de waarschuwingen van het pu bliek bleef doorrijden en voor men de gele genheid had het meisje weg te dragen, voor de tweede maal het slachtoffer overreed. Zondr zich om haar te bekommeren, is de be stuurder doorgereden. Per inmiddels gearri veerde ziekenauto is het meisje in zeer ernstige toestand naar de Rijksklinieken vervoerd. BEPERKING VAN ONZEN TABAKSUITVOER? Naar de Duitsche bladen melden, is gelijk tijdig met het sluiten van een clearing-over eenkomst en een - handelsverdrag tusschen Duitschland en Nederland een regeling getrof fen voor den invoer van Nederlandsche tabak in Duitschland gedurende 1935. De invoer is voorloopig vastgesteld op R.M. 20.000.000, terwijl het gemiddelde verbruik van tabak in Duitschland de laatste jaren onge veer M. 36.000.000. bedroeg. Een gevolg hiervan zal zijn. dat onze tabakuitvoer ingekrompen zal worden Invoer uit Duitschland. Aanwijzingen voor importeurs. Voor importeurs van goederen van Duit- schen oorsprong, ten aanzien van welke goe deren hier te lande contingenteeringsmaat- •egelen van kracht zijn is het volgende van belang voor den gang van zaken in het jaar 1935. Ten aanzien van den invoer uit Duitsch land zal geen onderscheid meer worden ge maakt tusschen gewone en extra-toewij zin gen, terwijl voor Duitschland met speciale contingenteeringstermijnen geen rekening meer zal behoeven te. worden gehouden. Dit brengt mede, dat het Crisis-Invoerbureau de voor den invoer uit Duitschland bij verdrag vastgestelde contingenten, behoudens een ge ringe reserve voor bijzondere toewijzingen, zal kunnen verdeelen over bepaalde toewij zingstermijnen, waarvan de eerste is vastge- gesteld op den termijn van 1 Januari 1935 t.m. 31 Maart 1935. In deze toewijzingsperiode kan dan den importeurs toewijzing worden verleend voor 25 pet. van het voor den invoer uit Duitsch land vastgestelde verdragscontingent. In geen geval zullen de in dit kwartaal nietgebruikte toewijzingen en vergunningen kunnen worden verlengd, zoodat de niet ge- importeerde hoeveelheden voor den betrokken, importeur verloren zijn. De hoeveelheden, welke beschikbaar blijven, zullen echter onder nader bekend te maken voorwaarden worden verdeeld. Het Crisis-Invoerbureau zal een dezer dagen een aanvang maken met de afgifte der toewijzingen. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig moge lijk daartoe gelegenheid bestaat, de volgende toewijzingstermijnen bekend te maken, Voorts zal, zoo mogelijk, ook nog voor den eersten toewijzingstermijn rekening wor den gehouden met den invloed van het seizoen. Smokkelcentrale ontdekt., Goede slag der Heerlensche politie. Floris yan Schooten: Stilleven. De Heerlensche politie is er in geslaagd een smokkelaffaire op het spoor te komen, waar door een zeer gevoelige slag aan den shm: handel in Belgische margarine is toegebracht. De politie wist de hand te leggen op onge veer 3000 K.G. verboden waar, terwijl vier auto's in beslag zijn genomen. Deze goede slag van het Heerlensche politie corps heeft ongetwijfeld aan den sluikhandel in Belgische margarine een gevoeligen, moge lijk zelfs den beslissenden knak gegeven. Vast staat immers wel, dat de ontdekte cen trale 't brandpunt was van een sluikhandel, waar de groote f nemers geregeld hun partijen kwamen weghalen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2