Dertig ton ijzerwerk ging schuiven. Beleediging van volksgroep strafbaar. Onderzoek van publicaties gelast. De Officier van Justitie te AmsileMam Mr. Dr. J. A. van Thiel, heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van de publicaties van den heer C. D., te Haarlem. D. had in „De Nederlandsehe Nationaal-SO' cialist", officieel orgaan van de Nat.-Soc. Ned. Arbeiders Partij, leider majoor Kruyt te Haar lem. een artikel geschreven, waarin de Joden beschuldigd worden van moord op Christenen voor ritueele doeleinden. D. beroept zich in dit artikel op publicaties van Streicher in het Duitsche blad „Der Stuermer". Door de nieuwe wetsartikelen ter bescher ming van de openbare orde (artt. 137 a137d W. v. S.) is een vervolging mogelijk gewor den, wanneer, zooals hier het geval is, een „groep van de bevolking" wordt beleedigd. Wil een „groep" aanwezig z-ijn, zoo is tweeërlei vereischt: lo. de beleediging moet meer personen be treffen; 2o. deze personen moeten in de uitla ting in een gemeenschappelijke aanduiding zijn samengevat. Het nieuwe art. 67 a W. v. S. geeft voor mis drijven van beleediging, alleen op klachte ver volgbaar, een nieuwe bevoegdheid aan het O.M. om zelf tot vervolging over te gaan, nl. indien het die vervolging wenschelijk acht op gronden aan het algemeen belang ontleend. ONGELUK BIJ HET NIEUW JAARSSCHIETEN Bij het Nieuwjaarsschieten gebruikte de landbouwer Nijman uit Neede een met car- bidgas gevulde melkbus als „geluidsbron" Door een ontijdige ontploffing vloog het dek sel van de bus, met het gevolg dat N. ernstig aan het hoofd werd gewond. In levensgevaar lijken toestand is hij in het ziekenhuis te Zutfen opgenomen. NA DEN SCHOUWBURGBRAND TE ARNHEM. Voorstellingen elders? In verband met den brand, die gewoed heeft in den Stadsschouwburg, te Arnhem, heeft de Schouwburgcommissie aanbiedingen ontvangen van de directie van het gebouw „De V?reeniging" te Nijmegen en van de di rectie van de zaal „Reehorst" te Ede, om in afwachting van de bouwplannen voorloopig de voorstellingen in deze gebouwen te doen plaats vinden. In het eerste geval zou dan een extra schouwburgtrein van Arnhem naar Nijmegen moeten rijden; in het tweede geval wordt gedacht aan vervoer per autobus. Binnenkort zal de schouwburgeommissie in deze kwestie een beslissing nemen. MEN ZIJ OP Z'N HOEDE. De Commissaris van Politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van belanghebbenden op de omstandigheid, dat sommige gewezen colporteurs, van het Administratiekantoor van Aflosbare Waarden te Amsterdam, thans werkzaam zijnde voor het Aoeldoornsche Ad ministratiekantoor voor aflosbare waarden thans genaamd Nationaal Kantoor voor af losbare waarden) directeur Schram, op een vermoedelijk misleidende wijze de cliënten van het in liquidatie zijnde Amsterdamsche Administratiekantoor trachten over te halen hunne verdere afbetalingen niet aan het Amsterdamsche Administratiekantoor, doch aan het Apeldoornsehe te doen. Het gevolg daarvan is. dat zij. die zich lie ten overhalen, door beide kantoren voor beta ling worden aangesproken. Men zij op zijn hoede. Ernstig ongeluk te Amsterdam Arbeider gedood. Bestuurders keken even niet goed uit. Aanrijdingen het gevolg ervan. Woensdagmiddag te ruim 2 uur heeft op de Valentijnkade achter de Linnaeuskade in Amsterdam-Oost een ernstig ongeluk plaats gehad. Daar zijn in uitvoering de groote wer ken tot het ophoogen van den spoorweg. Zwa re ijzeren constructies, welke bij deze werken noodig zijn, worden op zolderschuiten aange voerd. Deze ijzerconstructies liggen op dwars liggers op de zolderschuiten en worden aan het eind van de Valentijnkade overgebracht op lorries, waannede ze naar de plaats op het werk, waar ze noodig zijn, worden vervoerdJ Woensdagmiddag was een ijzerconstructie met een gewicht van niet minder dan 30 ton, aan gevoerd. Bij het opvijzelen zijn de dwarsliggers op de zolderschuit, toen het gevaarte gedeel telijk daarop nog rustte, aan het glijden ge raakt, tengevolge waarvan de geheele ijzer constructie in het water van de Valentijn kade terecht kwam. Aan boord van de zolder schuit bevonden zich zes personen, vijf werk lieden en de uitvoerder van het werk. Twee werklieden sprongen, om zich te redden, te water. Een van hen kreeg echter nog een klap van het vallende ijzer, waardoor hij zijn lin kerbeen heeft gebroken ën een gapende wonde aan het hoofd opliep. De gewonde en de an dereWerkman konden echter spoedig uit het water worden gered. De gewonde werd per auto van den Geneeskundigen Dienst, die spoe dig met twee wagens ter plaatse was, naar het L. V. Gasthuis vervoerd. Een derde werkman, een 22-jarige bewoner van Alblasserdam, kon niet vlug genoeg van de-schuit komen en geraakte tusschen het ijzeren gevaarte en den rand van de schuit bekneld. Het linkerbeen werd hem vrijwel ge heel afgeknepen. In hopeloozen toestand werd de man naar het binnengasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De twee andere werklieden en de uitvoerder wisten tijdig van de schuit op den wal te springen en konden zich zoo in veiligheid brengen. De zware ijzeren constructie ligt pp het oogenblik op den bodem van de vaart.' On dei- leiding van den Commissaris van Politie van het Bureau Linnaeusstraat is onmiddellijk een onderzoek naar de toedracht van het gebeurde ingesteld. Bij het reddingswerk heeft ook de brandweer assistentie verleend. De uitvoerder van het werk heeft aan de po: litie verklaard, dat alle mogelijke maatrege len waren genomen om ongelukken te voor komen. De vorige week was nog een andere ijzerconstructie met een gewicht van 20 ton op dezelfde wijze vervoerd. Woensdag is de heer Wissing gepension neerd hoofd der school te Vaassen, toen hij op weg was naar de kerk, in de Hoofdstraat door een auto van de firma Van de Wal uit Mep- pel, overreden. De heer Wissing heeft een hersenschudding en verwondingen aan de knie gekregen. Hij is naar zijn woning ver voerd; de toestand van den heer Wissing is ernstig. Fietser door auto gedood. Op den provincialen weg ZuidbroekSap- pemeer is een ernstig verkeersongeval ge beurd. De heer J. D. reed met een personen auto van Oude Pekela naar Groningen. Door onbekende oorzaak reed de bestuurder op het Westeind den 28-jarigen P. Wierenga uit Noordbroek aan. De aangeredene werd op slag gedood. De auto kwam in het Winscho- terdiep terecht. Met behulp van omwonenden die te hulp waren gesneld, wist de heer J. D. zich uit de auto te bevrijden. Het lijk en de cp het droge gebrachte auto zijn in besla; genomen. Jongen slingerde bij botsing van een auto Woensdagmiddag is een vrachtauto, die op weg was van Piers.hil naar Nieuw-Beier- land tegen een boom gereden. Achterop zaten twee kinderen; een hunner, het 12-jarig zoon tje van den heer S den Hertog, werd door den schok van deh wagen geslingerd en liep een schedelbreuk op. De toestand van den jongen is ernstig. Het andere kind en de drie per sonen die in de cabine hadden plaats geno men, hadden eenige schrammen en snijwon- den opgeloöpen. De auto werd zwaar bescha digd. Driekoningen, Zes Januari. Oude gebruiken leven voort. ONNt'fs VAN NIJENRODE IN STAAT VAN FAILLISSEMENT VERKLAARD. Het Amsterdamsche gerechtshof beves tigde het vonnis van de Utrechtsche recht bank, waarbij de heer Onnes van Nijenrode in staat van faillissement is verklaard. GRIJSAARD DOOR ZIJN EIGEN GEDOOD. Woensdagmiddag te omstreeks half vijf is op het Nieuwe Plein te Arnhem een paard, dat voor een boerenwagen was gespannen, op hol geslagen. De voerman, de 70-jarige J. Pe ters uit Arnhem, werd van den w^gen geslin gerd, waarna een der wielen hem over het lichaam ging. Kort daarna overleed de oude man. Het stoffelijk overschot is naar het ge meentelijk Ziekenhuis overgebracht. Kunstschilder mishandelde advocaat Vier maanden geëischt. JUBILEA BIJ CENTRAAL BEHEER. Woensdag herdachten de heeren K van den Berg, J. van Gelder, C. de Hoog en J. E. R. Postma den dag, waarop zij vijf en twin tie jaar geleden in dienst traden van Centraal beheer. De jubilarissen werden in tegenwoor digheid van het geheele personeel namens de directie door den president-directeur dr. F E. Posthuma en namens het personeel door den betrokken afdeelingschef hartelijk toege sproken. een en ander onder aanbieding van een cadeau, vergezeld van een bloemstuk. Inbrekers berooven plaats kaartenbureau. Strooptochten op Oudejaarsavond. LAGE ZWALUWE, 2 Jan. CV.D.) In den nacht van oud op nieuw heeft, men alhier in het station ingebroken. Door het uitsnijden van een ruit heeft men zich aan de perron zijde toegang verschaft tot het plaatskaarten bureau en aldaar heeft men geld en sigaren ontvreemd. De brandkast is niet aangetast. Vermoedelijk zijn hier dezelfde personen aan het werk geweest, die op 22 December j.l. in het station Zevenberssche Hoek een inbraak pleegden. Van de daders is geen spoor gevon den. Met een politiehond werd het terrein af gezocht. Voor de Amsterdamsche Rechtbank stond Woensdag de Larensche kunstschilder H. v. d. V. terecht, verdacht van mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende. In den avond van 20 October heeft verdachte na een woordenwisseling mr. E. Ph. A. Hermans, advocaat te Laren, een klap op het linkeroog gegeven. Zijn bril brak en het oog werd door glasscherven zoo ernstig gewond, dat hij het heeft moeten missen. Als eerste getuige wordt mr. Hermans ge hoord. Hij vertelt, dat hij op den bewusten avond met zijn vrouw naar het café-cabaret „De Boerenhofstede" te Laren was gegaan. De verdachte was daar ook en zette de zaal op stelten, hij stelde zich aan en viel de menschen lastig. Hij maakte het zoo bont, dat hij er uit werd gegooid. Na eenigen tijd was de kunst schilder teruggekomen; zijn gedrag was er echter nog weinig op verbeterd. Ik wilde me er niet mee bemoeien, aldus getuige, omdat ik in gezelschap van m'n vrouw was. Toen ik wegging stond verdachte bij de deur. ik ver weer hem z'n gedrag, wat me temeer ergerde, daar hij een N.S.B.-insigne droeg. Toen ik de deur doorging gaf hij me een trap.; weer heb ik rustig met hem gepraat en ik sommeerde hem z'n N.S.B.-speldje af te doen. Toen hij dit weigerde heb ik hem het insigne van zijn jas gerukt. Zonder verder iets te zeggen gaf v. d. V. me een klap op het linkeroog, waardoor m'n bril brak. De Officier van Justitie eischte vier maan den gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger werd de be handeling der zaak tot 30 Januari geschorst. GEEN VERPLAATSING VAN DE RIJKS VERZEKERINGSBANK. In antwoord op een" aan den burgemeester van Amsterdam gestelde vraag of hem iets be kend was van een verplaatsing van de Rijks verzekeringsbank naar Delft, antwoordde deze, dat hij zich op de hoogte heeft gesteld van het geen er gaande is. Bij dit onderzoek heeft hij de overtuiging gekregen, dat op dit oogenblik bij den minister van Sociale Zaken de ver plaatsing vair de Rijksverzekeringsbank naar Delft niet in overweging is. Mislukte poging arrestant te ontvoeren. Politie maakte van den sabel gebruik. Woensdagmiddag om over vieren gevoelden de politiebeambten, die een uit Groningen op transport gestelden arrestant naar de hoofd stad moesten overbrengen zich bedreigd dooi de gedragingen van een aantal personen, die naar uit hun opmerkingen viel op te maken, aanstalten schenen te maken om den arres tant. een politieke geestverwant, van uiterst Iinksche zijde, te ontzetten. De beambten trokken den sabel. In het hevige gedrang dat steeds na de aankomst van drukke treinen aan de stationsuitgangen te Amsterdam plaats heeft, kon het niet uitblijven, dat een onschuldige, een onverdienden klap opliep. In dit geval was het een vrouw, een dienstbode, die met den trein was meegekomen, die, na dat ze op het politiebureau voorloopig was verbonden zich voor verdere behandeling tot een geneesheer moest wenden. Na dit inci dent werd de arrestant per celwagen overge bracht naar zijn bestemming. HOOGER BEROEP IN DE MOORDZAAK- DE BIE. De Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch heeft booger beroer) aangeteekend tegen het vonnis der Bossche Rechtbank waarbij P. W. de B.. 20 jaar. arbeider te Oss. wegens dood slag op G. de Bie werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had wegens moord levenslange gevangenisstraf geëischt. Veelbelovende 16-jarige! Na ontvluchting uit gesticht weer ingebroken. Twaalf dagen na Kerstmis viert de kerk de aankomst van de drie wijzen uit het Oosten te Bethlehem. In het leven van iederen dag gaat het feest onopgemerkt voorbij: de folklore heeft zich intusschen niet onbetuigd gelaten en heel wat oude ,op het eerste gezicht wonderlijke, gebruiken zijn aan Driekoningen verbonden geweest. Grootendeels zijn ze ver loren gegaan, maar toch wordt ook in ons land nog wel hier en daar met de ster geloopen, meen ik. Duitschland en Oostenrijk hebben in de bergdorpen dat oude gebruik nog goed bewaard en al begrijpen we goed de beteeke- nis van de verlichte papieren ster, die wordt meegedragen, en de namen van de drie jongens die er mee rondgaan: Balthazar. Mel- chior en Caspar, onduidelijk lijkt het. waar om de weg met de ster over alle velden gaan moet. Dat is een oud-heidensch gebruik, dat met het christelijke ster-dragen niets te ma ken heeft. De twaalf dagen na Kerstmis zijn in het volks-bijgeloof bevolkt met booze gees ten, die de akkers en voorraadschuren bedrei gen. Door met de brandende ster de akkers door te gaan, jaagt men die duistere mach ten op de vlucht. Ook dicht bij huis komen die spookverschrikkingen. Vandaar het oude ge bruik hier en daar in Oostenrijk, dat de vader met den oudsten zoon op Driekoningenavond het heele huis rondgaat en alle kamers met wijwater besprenkelt. Dit gewijde water is net het eenige dat met het Christendom te maken heeft en verder is het geheele gebruik afkom stig uit den oertijd. De donkere dagen om streeks 21 December staan in het oude volks bijgeloof nu eenmaal in een heel kwaden reuk. Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn in die da gen. De drie koningen worden er eigenlijk zoo'n beetje met de haren bijgesleept en een duidelijk voorbeeld is de z.g. Driekoningenze- gen. Dat is een gebruik van het bergvolk in Neder-Oostenrijk. Op Driekoningenavond wor den de voorletters: C, M, B, met krijt boven alle deuren geschreven en dat weert dan on heil en ziekte af- Trouwens, later in het jaar ook hebben die drie koningen-voorletters een buitengewoon goeden invloed, want het vee krijgt ze netjes in de huid geschoren als het in 't voorjaar de weiden ingejaagd wordt. Intusschen kan het in de geesten- en spo- kenwereld in dezen twaalfden nacht na Kerst mis nog danig toegaan en om al die booze geesten af te weren verkleeden de menschen zich als booze geesten zelf. Dat zijn de .Perch- tenspringer"-, fantastisch uitgedoste, schreeu wende en lawaaimakende figuren, die op alle denkbare en ondenkbare manieren trachten de onheilbrengende geesten weg te jagen. Maar wat is feitelijk ons schieten en fluiten op Oudejaarsavond anders dan een heel oud overblijfsel uit vóór-christeliike tijden? De booze geesten moesten er door afgeschrikt worden Toen later het Christendom kwam en de drie koningen met de ster rondgingen, werd vanzelf die geesten-afwerende functie op hen overgedragen en zoo zien we de jongens met de ster al zingende de wintersche velden over gaan en zoo worden de beginletters van hun namen boven alle deuren geschreven. Bij ons is niet veel overgebleven van die oude folklore. Driekoningenbrood en ook de merkwaardige Amsterdamsche Driekoningen- brieven zijn verdwenen. In de steden is het een dag geworden als alle andere. Maar op het platteland leven nog hier en daar de oude ebruiken voort en duidelijk is vooral met Driekoningen te zien, dat het in den grond heel oude heidensche overblijfselen zijn. L. S. De politie te Enschede heeft den 16-jarigen J. aangehouden, die Zaterdagavond j.l. met een andere verpleegde uit het opvoedingsge sticht „De Kruisberg" te Doetinchem was ont snapt. J., die uit Enschede afkomstig is, was in de „Kruisberg" opgesloten in verband met een inbraak in de zuivelfabriek te Boekelo, waar hij 4000 gulden had ontvreemd. De jon gen bleek thans in het bezit te zijn van een regenjas en een pet, welke hij had ont vreemd uit een zomerhuisje nabij Enschede, waar hij zich verborgen had. Uit het onder zoek der politie bleek voofté, dat hij in zijn kleeren een bedrag van ongeveer 60 gulden geborgen had, welke geld hij had buit ge maakt bij een inbraak in de boterfabriek Frisia te Enschede. J. deelde aan de politie mee dat hij met den anderen jongen 's nachts naar Winterswijk was geloopen, waar zij elk een rijwiel hadden ontvreemd, waarmede zij de vlucht hadden genomen. Binnenkort per Zeppelin naar Indië? DONDERDAG 3 JANUARI 1935 Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 1934 was warm en droog. Overzicht van het weer. Nederlandsehe maatschappij zou worden gevormd. Uitlatingen van Dr. Eckener. De plannen tot oprichting van een lucht- vaartreederij, die te zijner tijd een Zeppelin- verbinding met Ned.-Indië zou exploitee-ren, zijn thans in een vergevorderd stadium. Bin nenkort kunnen nadere mededeelingen daar omtrent tegemoet worden gezien. Dr. Hugo Eckener heeft dezer dagen verklaard, dat binnenkort een bestelling uit Nederland bij de Zeppelinwerf zou zijn te verwachten. De Evening News publiceert een interview met dr. Eckener, waarin deze het jongste plan bespreekt betreffende luchtschiplijnen over de geheele wereld. Eckener vertrouwde dat als resultaat van demonstratievluchten met de L. 129, dit jaar te houden, nog drie luchtschepen in het be gin van 1936 op stapel zullen worden gezet. Na voltooiing hiervan zal men de beschikking hebben over vijf luchtschepen, die in staat zijn passagiersvluchten over de Oceanen te maken. Er komen drie luchtlijnen over den Zuide- ijken Atlantischen Oceaan, over den Noor delijke en naar Nederlandsch-Indië. Eckener zeide dat er een hoofdonderneming zal zijn met drie dochter-maatschappijen. De dienst over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan zal in Duitsche handen zijn, die over de Noordelijke in Amerikaansche, die naar Nederlandsch-Indië m Nederlandsehe han den. Eckener voegde hieraan toe, dat hij instruc ties van de Nederlandsehe belanghebbenden hoopte te ontvangen om met den bouw van het. nieuwe luchtschip te hunnen behoeve te beginnen vóór dat de proefvluchten met de L 129 zouden zijn af geloopen. Men is bezig paiticuliere fondsen te vormen en de plannen zullen worden ondersteund door een Nederlandsehe scheepvaartmaat schappij. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 4 graden C. boven nomaal. De- afwijking boven normaal bedroeg in de drie decaden resp. vijf, vier en drie graden. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 5en en 25en. resp. 71/2 graad en 31/2 graad beneden normaal. De emiddelde dagelijksche maximum-temoera- tuur en het gemiddelde minimum, waren re<m. 3 graden en 5 graden boven normaal. Te De Bilt bedroeg de gemiddelde temperatuur op de drie termijnuren 7<4 graden Celcius. De afgeloopen maand December was de warmste sedert het begin der waarnemingen in 1849. Tot nu toe had 1852 met 7.3 graden de hoog ste December-temperatuur. De reeks van Zwanenburg (bij Halfweg) gééft alleen in 1806 en 1748 een iets hoogere December-tem peratuur, n.l. 0.2 en 0.1 graad C. hooger dan in 1934. Te De Bilt bedroeg het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt 2 tegen 14 normaal. De neerslag was in het Westen van het land ongeveer nor maal. in Friesland en -on in gen 10 tot 30 procent en overigens r ~>t 50 procent boven normaal. Te De Bilt werden 15 uren zonne schijn waargenomen tegen 41 normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 1 graad boven normaal. De grootste afwijking kwam voor in December met 4 graden boven normaal, er was geen enkele maand met een temperatuuraf wij king beneden normaal; Maart en Mei, de relatief koudste maanden, waren juist normaal. De jaarsom van den neerslag was 10 procent be neden het normaal van 705 m.M. De grootste afwijkingen vormden Februari en October, met resp. 75 pCt. beneden en 24 pCt. boven normaal. Het aantal uren zonneschijn gemid deld over de vijf hoofdstations, dat normaal 1569 bedraagt, wat in het afgeloopen jaar 46 daarboven. De grootste afwijkingen kwam voor in Juli en December, resp. 52 uren boven en 26 uren beneden normaal REIZEN NAAR HET SAARGEBIED. De K.N.A.C. meldt ons: In verband met het feit. dat dé grenzen van het Saargebied van 27 dezer af tot 26 Januari 1935 zullen zijn gesloten heeft de K.N.A.C. zich om nadere inlichtingen gewend tot de Saar- "ommissie. Gebleken is dat voor een reis naar het Saargebied een speciaal visum op het naspoort noodig is. Daartoe moet een verzoek ^eric.ht worden aan de Regierungskommission. Abteilung Verkehrswesen te Saarbrücken (per aangeteekend schrijven) onder bijvoeging van naspoort en 20 Fransche francs, onder opgave van een grondige reden voor het bezoek. Leden der Koninklijke Nederlandsehe Auto mobiel Club kunnen zich met inachtneming van het bovenstaande tot bet Secretariaat dei- Club. Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage wenden, dat verder voor de aanvraag zal zor gen. Natuurlijk moeten zij die per automobiel naar het- Saargebied wenschen te gaan in het bezit zijn van de gebruikelijke internationale papieren waaronder een carnet of een Fransch triptiek. 3 Januari: KUNSTNIEUWS. „Een otudenrenstreeK". gisterenavond voor een eivolle zaal door het gezel schap A. van Lier ten beste gegeven, leverde ons voor de tweede maal het bewijs, dat wij gedurende dezen Winter nog aangename avonden kunnen ver wachten door het, zoo wij hopen, nog dikwijls optreden van het gezelschap van voornoemden heer. Een aangenaam verwarmde zaal ont ving haar talrijke bezoekers en. wat men weinig ondervindt, waarlijk schoone muziek wisselde de verschillende bedrij ven af. De artisten der kapel van Sonne- man wisten gedurende de wel wat korte pauzes, tusschen de verschillende actes het publiek aangenaam te stemmen en te onderhouden. De indruk van het schoone spel der actrices en acteurs des heeren Van Lier, werd niet uitgewischt door een zoo dikwijls bij tooneeluitvoe- ringen van sommige gezelschappen voorkomende muziekuitvoering, welke meestal veel, somtijds a)les te wenschen overlaat. Zooais ik opmerk, kon ik het tooneelspel schoon noemen; het gaf blijken, dat het vrij goed bestudeerd was. Wel kan ik niet nalaten, op te mer ken. dat het voorstellen van een stu dent door den heer Jurgens meer na tuurlijk had kunnen worden genoemd, zoo hij zich een weinig losser en vrijer had bewogen: ook had het waarlijk ferme spel van mejuffr. Meeuwissen veel verhoogd geworden, had de schrij ver van het blijspel haar somtijds niet al te veel woorden in den mond gelegd, meer den aristocratischen kringen e>gen. Voor het overige kan ik niet an ders dan beweren, dat alle aanwezigen zich bij uitstek hebben geamuseerd, zoo wel bij de vertolking van V. Kuyk's ..Nieuwiaarswensch" zoo fraai gereci teerd door een kunstenares als mevr. Théo FrenljelBouwmeester ,als bij de uitvoering van „Een Studentenstreek". Ik geloof den heer Van Lier een vrucht baar winterseizoen te Haarlem te kun nen toewenschen als Z.Ed. voortgaat het Haarlemsch publiek op degelijke stuk ken en een uitvoering daarvan, die van gisterenavond gelijkende, te vergasten. LEEKSTER STATION HEEFT AANTREK KINGSKRACHT. Dieven hadden thans echter geen succes. Gisteren kwam de chef .van het station de Leek van de Drachter Tram tot de ontdekking dat er in het station was ingebroken. Daar reeds reerder een inbraak was gepleegd, had de stationschef echter voorzorgsmaatregelen genomen en alles van waarde zóó opgeborgen dat de dieven niets hebben kunnen vinden. Zij zijn vermoedelijk per fiets gekomen en weggegaan toen zij onraad hoorden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Tot nu toe heeft dit niets opgeleverd. OUD-KAMERLID BELEEDIGDE VELD WACHTER. Hooge Raad handhaaft het veroordeelend vonnis. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van den heer A. Braat, oud-lid der Tweede-Kamer, te Hekelingen, die in hooger beroep door het Gerechtshof te 's-Graven hage tot f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis is veroordeeld inzake beleediging van den veldwachter te Hekelingen. STOOMGEMAAL TE SCHELLINGWOUDE WERKT. In verband met te hoogen waterstand. Omstreeks zes uur Nieuwjaarsmorgen is het stoomgemaal te Schellingwoude in werking geste"!d in verband met den te hoogen water stand in het Binnen IJ, waardoor het water geloosd moest worden. De waterstand in het Binnen IJ bedraagt n.l. momenteel ongeveer 10 c.m. benoden A.P., hetgeen 40 c.m. boven den normalen stand is. Vanuit Mmuiden kan men'in verband met den Westelijken wind niet spuien, zioodat vermoedelijk het stoomgemaal eenige dagen in werking zal blijven. VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN KEEREN 3 PCT. UIT. De directie van Van den Bergh' Fabrieken deelt mede, dat overgegaan zal worden tot de tweede uitkeering van 3 pet. (onv.) op de 6 pet. cumulatief preferente winstdeelende aan- deelen A en B. VROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. In een sloot bij de Laagstraat te Gestel werd. het lijk gevonden van de 57-jarige mej. B. van Meere, dae sinds 31 December uit het Liefde gesticht te Strijp vermist werd. Vermoedelijk is het slachtoffer uitgeput geweest en door de duisternis misleid, te water geraakt. Zij was afkomstig uit Rotterdam, maar werd sinds eenigen tijd te Strijp verpleegd. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 3 JANUARI Luxor Sound Theater: „Spion nummer 13". Doorloopende voorstelling van 7 uur af tinée 2.30 uur. Cinema Palace: „Een Meinacht in We enen" Op het tooneel: Suzi Klein. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Esther de Boer—Van Rijk in „Op hoop van zegen". Op het tooneel 6 Readyngs, acrob. Cyclisten. 2.30, 7 en 9 15 u. VRIJDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg: „Adam in ballingschap" voordracht door Anton Verheyen. 8.30 uur. Bioscopen nieuw programma, gen 's middags en des avonds. Voorstellin-

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2