1 Baron van Münchhausen. BEVERWIJK HEEMSKERK Beleende Beverwijkers. De Oude Sterren. Een nobele traditie is 't zoo langzamerhand gewordendie voetbalwedstrijd H.F.C. Oud Internationals op Nieuwjaarsdag. Nie mand zou hem meer willen missen. De jeugd ziet in een mengeling van vreugde en eer bied de prestaties der Ouden aan hilariteit over het gemis aan snelheid en de stijfheid veler ongetrainde spieren, eerbied jegens de onmiskenbare staaltjes van spelkennis en techniek die de oude rotten nog zoo veel vuldig weten te toonen. De ouderen vinden het fijn de sterren, die zij in hun jeugd bewonderden, nog eens in actie te zien. Al is Jan de Natris' bliksemsnelle ren-langs-de-lijn er niet meer, hij zit toch nog vol listen en geeft nog even gevaarlijke voorzetten. Al loopt Dick Sigmond wat moei zaam, hij weet nog snelle schijnbewegingen te maken en plotseling „naar binnen te komen" op een manier, die de Jeugd soms volkomen misleidt. En dokter Jan Thomee, uit Delft, eenmaal het Kanon van het Nederlandsch Elftal, schijnt als voetballer onsterfelijk. De doelverdedigers van een volgende gene ratie boezemen hem geen ontzag in: altijd weer scoort hij in dezen jaarlijkschen wedstrijd Ook nu weer: 't eerste doelpunt der Ouden kwam van zijn voet, het tweede uit zijn listig- geplaatsten kopbal, en in de tweede helft nog wist hij een paar knallen op het H.F.C.-doel te lossen die bijna succes hadden. Al komt dan meermalen de zwaai van het eertijds-zoo- gevreesde linkerbeen des dokters iets te laat, hij weet nog altijd van die oogenblikken te scheppen, die men momenten noemt. De tweede helft is voor de veteranen altijd een hard gelag. Het is niet zoozeer de leeftijd als wel het gebrek aan oefening dat hen dan parten gaat spelen. De meesten uit dit elftal oud-internationals voetballen al sinds lange jaren niet meer. Dan vallen die tweede drie kwartiertjes wel erg tegen. De botten kreunen, de peezen piepen, het hijgen wordt hoorbaar tot buiten de kalklijnen. En de scheidsrechter, die ook een mensch Is, en een Christen, begint erg scherp te wor den op offside-posities van de jeugdige H.F.C,- ers. Hij annuleert goals. Maar de jeugd kent geen mededoogen, en beantwoordt dat telkens met een onmiskenbaar doelpunt. Zoo wordt het, van 32, langzamerhand 72. En dat prikkelt de Ouden. Hun voorhoede, het beste deel van het team ja, onze generatie is altijd ondernemend en agressief geweest onder neemt aanval op aanval, de H.F.C.-achter- hoede raakt in de knel, en onder daverend gejuich van al zijn tijdgenooten maakt Jaap Bulder een derde goal. Het eind is 8—3 voor H.F.C. Verleden jaar was 't maar 43, en ik herinner me gevallen waarin de Jeugd verloor, zoodat na afloop werd opgemerkt, dat de Oud- Internationals H.F.C. te licht getaxeerd heb ben. Jaja, nóg een eigenschap van onze ge neratie: we zijn altijd een tikje overmoedig geweest. Maar aangezien er wel een paar hon derd oud-internationals zijn, zal de ploeg de volgende maal toch best wat sterker samen gesteld kunnen worden. Wij willen tenslotte toch niet den indruk vestigen nietwaar? dat onze menschen het niet meer van die jon gens zouden kunnen winnen. Als we Karei Lotsy uitnoodigen eens het beste elftal samen te stellen.... en dan hoeft-ie zich niet uit te sloven in concentratie, suggestie en zoo, want onze generatie kan dat voor zich zelf wel. De weldadig sportieve sfeer langs de lijn heeft iedereen weer goed gedaan. Het is een mooi begin van het Nieuwe Jaar. Het puurste amateurisme, het zuiverste spel-om-het-spel zegeviert nog eens. De goals zijn bijzaak. Het doet ons inmiddels plezier dat er in dezen wedstrijd altijd zooveel gemaakt worden. En om de punten bekommert geen mensch zich. Wie wint, doet er tenslotte ook niets toe. Het is ïèrt 'Soort voetbalfeeSt. Misschien hebben de Oud-Internationals dit gistermorgen slechts met inspanning kirUnen beamen. Wellicht hebben zij zich zacht- kreunend van hun ontbijttafels verheven, en zijn zij met nog waardiger tred dan anders naar hun arbeid getoogen. Misschien zeiden dr. Thomee en dr. Kuypers gisteren tot ver schillende patiënten met overdreven klach ten: „Nou ja, ik voel me ook niet altijd even lekker". Maar je moet er wat voor over heb ben! En we weten het toch weer: de Oude Ster ren zijn nog niet gedoofd. Nog immer zijn zij in staat tot schittering. R. P. BEVERWIJK—ZILVERMEEUWEN. Beverwijk ontvangt Zondag aan den Aag- tendijk het Zaansche „Zilvermeeuwen". De thuisclub beschikt over onderstaand elftal Doel: Adrichem. Achter: Zoutman, Kuijer. Midden: Hoogerwerf, P. van Amersfoort, W. Kuijer. Vóór: Koning, Th. Kuijer, Markx, Maen- hout, Teeling. REDERIJKERSKAMER „KENNEMERLAND". Do Rederijkerskamer „Kennemerland" zal op Donderdag 17 Januari haar eerste uitvoe ring geven in het Kennemer-Theater. Opge voerd wordt de klucht „Ketty jokt nooit" van Ad. Pool. „Kennemerland" zal dit stuk ook opvoeren op de jaarlijksche propagandafeestvergade- ringen van de afdeelir.g Beverwijk van den Bond voor Staatspensionneering, welke op Woensdag 13 en Donderdag 14 Februari in het Kennemer-Theater zullen worden ge houden. R.-K. VOLKSBOND. In de ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond welke op Dinsdag 8 Januari in het gebouw der K.S.A. zal worden gehouden, zal de heer L. Nelissen, lid van het hoofdbestuur van den Ned. Kath. Grafischen Bond spreken over het onderwerp: Het nut van het verplichte lidmaatschap en bedrijfsorganisatie. „SLUIT DE GELEDEREN". Op Dinsdag 15 Januari a.s. zal in de boven zaal van het veilingsgebouw „Kennemerland" een propaganda-fiknavond worden gehouden yan den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. In deze bijeenkomst zal de propagandafilm van den Landstorm „Sluit de gelederen" wor den vertoond. OOK DE „FLIEREFLUITERS" CONCER TEEREN. Onze plaats geniet in de maand Januari de bijzondere belangstelling van de omroepver- eenigingen. Na het concert van de KRO-boys met Tholen en Van Lier op Maandag 7 Jan., waarvoor de groote zaal van het K.S.A.-ge- bouw Intusschen reeds is uitverkocht, treden op Donderdag 17 Januari in het Luxor Thea ter de Flierefluiters van de Vara op. Ook de refreinzanger Albert de Booy zal zich op dit concert laten hooren. De voorzitter van de Vara, de heer A. de Vries zal de propagandarede houden. HET NIEUWE PROGRAMMA VAN HET KENNEMER THEATER. Het nieuwe programma van het Kennemer Theater in de Zeestraat, dat vanaf Vrijdag avond wordt vertoond vermeldt als hoofd nummer de Warner-Super „Lady Killer", een film van de New Yorksche oinderwereld met James Gagney en Mac Clarke in de hoofdrol len. Dan Quigley, die wegens brutaliteit ontsla gen wordt als controleur van een theater komt door een toeval in aanraking met gangsters. Natuurlijk blijft een overval door de politie niet uit en als Dan ziet, dat de politie uitstekend met de revolvers weet om te gaan, besluit hij dit misdadigerslevens zoo snel mo gelijk vaarwel te zeggen. Na vele wederwaardigheden belandt hij bij een filmonderneming, maar het noodlot wil, dat de zwendelaars zich daar opnieuw tot een bende gevormd hebben. De gangsters dringen hem een groot bedrag te betalen als borgtocht, maar het zouden geen goede misdadigers zijn, wanneer zij niet pro beerden van de filmsterren, waarmede Dan relaties onderhield, zooveel mogelijk te halen Hij duldt dit zeer zeker niet ten opzichte van een filmster, waarmede de verhouding wat in tiemer is en hij geeft de politie een tip. Na tuurlijk wordt een achtervolging ingesteld, waarbij de politie de overwinning behaalt Dan wordt eindelijk van zijn saboteurs bevrijd en kan spoedig met zijn filmster in het huwelijk treden. Het tweede hoofdnummer is een film uit de medische wereld. In deze rolprent speelt Bebe Daniels op voortreffelijke wijze de rol van de verpleegster Sylvia Benton. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". De heer F. B. Hinrichs, vertegenwoordiger van den Kunstkring „Het Schouwspel" ver zocht ons mede te deelen, dat overwogen wordt, de tooneelvoorstelling, waarop de ge- abonneerden nog recht hebben, alsnog te doen plaats vinden. De 140 Beverwijksche geabonneerden zullen in de gelegenheid worden gesteld tegen den gewonen prijs huisgenooten of kennissen te introduceeren. Indien het niet mogelijk blijkt op deze wijze het vereischte aantal toeschouwers bijeen te brengen, dan zullen deze abonné's de voorstel lingen van den Kunstkring te IJmuiden kun nen bijwonen. SCHOTEN—KENNEMERS. De Kennemers spelen Zondag te Haarlem- Noord voor de competitie tegen Schoten. De roodzwarten verschijnen met het volgende elftal in het veld: Doel: Van Urk. Achter: Duivemans, Lindner. Midden: Effern JDinkla en Gordijn. Vóór: Schipper, Horeman, Groot. Steenman Jr. en Brethouwer. IN EEN SLOOT GEREDEN. Woensdagmorgen fietste het 12-jarig zoontje van den heer Cor v. Baas langs den Hoogdor- perweg. Toen hij voor een snel naderende auto plotseling moest uitwijken, kwam hij in een langs den weg gelegen slootje terecht, waarbij hij een aiim brak. „ADONA". De R.K. Dansclub „Adona" geeft Zondag 13 Januari een dansavond voor haar leden en in- roducée's in het R.K. Vereenigingsgebouw. KONINGINNEDAG EN HARDDRAVERIJ. Woensdag 9 Januari a.s. 's avonds 8 uur wordt een vergadering in café Flora gehouden van bovengenoemde vereeniging. PRIESTERJUBILEA. Kapelaan M. G. van Rijn zal 26 November ,s, zijn 12 1/2-jarig priesterfeest vieren. Ook de kapelaan P. Verhoeke. vroeger ka pelaan alhier thans te Amsterdam, zal dien dag 12 1/2 jaar priester zijn. JUBILEUM VAN A.D.O. De voetbalvereeniging A.D.O. zal 15 Mei a.s. 15 jaar bestaan. UITVOERING. Zondag a.s. zal in het R.K. Vereenigingsge bouw een uitvoering gegeven worden door de tooneelclub van de gezellen onder leiding van den heer Wittens. Opgevoerd zal worden „Van Deursen en Co.". blijspel in 3 bedrijven. Ergens in het vroegere Duitsche koninkrjk Hannover, aan de Wezer, ligt het oude dorpje Bodenwerder een dorpje van zoo weinig belang, dat het in de laatste eeuwen prac- tisch niet veranderd schijnt te zijn, zoodat het bijna nog in dezelfde toestand verkeert als toen ongeveer hondertachtig jaar geleden de bezitter van het nabijgelegen landgoed Bodenwerder, baron Hieronymus Carl Friedrich von Münchhausen, op zijn paard of in zijn reiswagen door de straten daverde. De landheer was buitengewoon populair in het dorp, en als de bewoners hem hoorden, plach ten ze haastig naar hun ramen te loopen ir. de hoop een groet van hem op te vangen de vrouwen lachend en blozend, want de ba ron was een galant man en gevoelig voor vrouwelijke charme de mannen met een breeden grijns om hun lippen, want de baron was joviaal en goedhartig, en zijn kwink slagen en bon mots waren van een dusdanige kwaliteit, dat ze meestal aan wie ze hoorde een goeden dag bezorgden. Alleen de drost en de burgemeester van Bodenwerder keken humeurig #p van hun paperassen als ze het bekend lawaai in de dorpsstraat hoorden, want hij was een lastige buurman, die kop pig als een bok was als hij meende in zijn recht te zijn, en die dank zij zijn opvliegend heid voortdurend met de vroede vaderen van Bodenwerder overhoop lag. Een eind buiten het dorp ligt het vroegere .Gutshaus" Bodenwerder het is sinds lang niet meer in het bezit van de familie von Münchhausen, en de opvliegende achttiende eeuwsche baron was de laatste Münchhausen. die het bewoonde, want na zijn dood moest het landgoed verkaveld en het huis verkocht worden omdat hij aanmerkelijk meer schul den dan contanten naliet. Het huis wordt se dert dien tijd bewoond door boeren, en niets herinnert er meer aan den vroegeren adellij ken bewoner, behalve een door hem ge bouwd tuinhuisje op een heuvel, vlak bij het huis, dat intact is gebleven, en dat den spo- radischen bezoekers wordt getoond als het „Grottenhaüschen", dat door den grooten fantast en verteller ter eere van den vrede van Hubertusburg in 1763 werd gebouwd. Want die laatste Münchhausen, die Boden werder bewoonde wat niemand anders dan de „eestelijke vader van de beroemde „Wonder baarlijke geschiedenissen van den baron van Münchausen" hij was er in 1720 geboren en stierf er in 1797. Hij heeft bijna zijn geheele leven op Bodenwerder doorgebracht, behalve zijn jonge jaren tot zijn eerste huwelijk, en ook al zijn verhalen zijn op Bodenwerder tot stand gekomen: na de jacht, onder het genot van zijn grooten meerschuimen pijp en een glas goede punch konden zijn vrienden hem er soms maar heel zelden toe overhalen ze ten beste te geven. Zelfs in den tegenwoordigen tijd kent nog ieder de fantastische verhalen van der. baron van Münchhausen, de man, die zichzelf aan staart van zijn pruik omhoog trok uit een moeras en die zijn paard aan een uit de sneeuwstekend takje bond en het den vol genden morgen boven aan de kerkspits te rug vond hij geniet tegenwoordig nog steeds dezelfde- reputatie als in zijn eigen tijd, de reputatie van aartsleugenaar en overdrijven In Duitschland noemde men hem tijdens zijn leven al en nu nog den ,Lügenmünchhausen", een naam, die nie mand zich gemakkelijk aan laat leunen, wiens bedoeling het slechts was zijn vrienden-ma een voorspoedige jacht en een goeden maal tijd aangenaam bezig te houden. Het zijn dan ook die reputatie, en. de publicatie van zijn verhalen in boekvorm geweest in die tijden gold de letterkunde nog als iets, waar geen waarlijk edelman iets mee te maken kon hebben zonder dat het een eeuwigen smet op zijn naam beteekende die de laatste vijftien jaar van zijn leven volkomen vergald hebben, en die hem, voor dien tijd een vroolijk, levens- ustig en over het algemeen gemoedelijk man hebben gemaakt tot een harden en ver bitterden grijsaard, wiens achterdocnt en _ebrek aan plooibaarheid zeer vermoedelijk ook nog wel schuldig zijn geweest aan de tragedie van zijn tweede, mislukte huwe lijk. Het eenig bekende portret van den grooten fantast dateert uit zijn jonge jaren en toont hem als ongeveer dertigjarig edelman, het ver raadt meer den geestigen spotter dan de toe gewijde, serieuze en dappere officier, die hij in dien.tijd evenzeer moet zijn geweest, want hij maakte bijzonder snel promotie en bij zijn benoeming tot ritmeester in het kuras- siersregiment van den Russischen grootvorst Peter Feodorowitsch werd een speciale opmer king over zijn voorbeeldig gedrag gemaakt. En hoewel Münchhausen twee jaar na die benoeming zijn militaire carrière in Rus land geheel opgaf om zich met zijn vrouw hij was in 1744 ln Lijfland getrouwd met Jacobine von Dunten geheel te gaan wij den aan het beheer van Bodenwerder, schij nen zijn Russische jaren toch wel de glans periode van zijn leven te zijn geweest, want in zijn verhalen komt hij er steeds weer op terug: de Turksche veldtochten, die hij al heel jong als page van den erfprins Anton Ullrich van Brunswijk meemaakte, de bele gering van Otschakow en de Zweedsch-Rus- sische oorlog, die in 1741 eindigde, spelen steeds opnieuw een rol in zijn fantastische geschiedenissen. Maar ook aan Bodenwerder heeft hij zich met liefde gewijd; zijn huwelijk bleef kinderloos, en daar zijn vrouw zijn hartstocht voor de jacht deelde, hadden zij alle gelegenheid zich aan hun paarden en honden, en het ontvangen van hun jacht vrienden te wijden. Gedurende deze periode van zijn leven zijn al Munchhausen's fantasieën ontstaan: hij bedacht ze grootendeels om er zijn vrienden een genoegen mee te doen, en wilde ze alleen in zeer intiemen kring en bij hooge uitzonde ring vertellen Zijn doel daarmee was natuur lijk dat ze geen verdere bekendheid zouden krijgen, maar hij heeft niet kunnen voorko men, dat ze toch steeds verder verteld wer den, en dat ze omstreeks 1880 in Duitschland al over bekend waren als de „verhalen van den baron von Münchhausen". In 1781 ver schenen voor het eerst een paar van zijn ge schiedenissen in druk zonder zijn goedvin den natuurlijk en waarschijnlijk heeft hij van deze publicatie ook nooit afgeweten. Het was een Berlijnsch tijdschrift, het „Vademe- kum". dat in dat jaar zijn lezers een paar van de beroemde Münchhausen verhalen aanbood, en dat er blijkbaar zoo'n succes mee had, dat het in 1883 nog een tweede serie pu bliceerde door wie ze opgeteekend of be werkt werden, is niet bekend. Maar dat was wel al meteen bekend van de eerste volledige Engelsche, en de er spoedig op volgende eerste Duitsche uitgave van Münchhausen's verhalen en aangezien Münchhausen deze twee uitgaven wel dege lijk in handen kreeg, keerden zijn woede en zijn verbittering over de smaad hem en zijn naam aangedaan door de publicatie van zijn verhalen, zich voornamelijk tegen den bewer ker van de Engelsche uitgave, en tegen den vertaler van de Duitsche. De Engelsche uit gave was verzorgd door een om redenen van voornamelijk politieken aard naar Engeland gevlucht Duitscher Raspe en verscheen in 3735 in Londen. De Duitsche, die hem natuurlijk nog veel meer prikkelde dan de Engelsche, verscheen een jaar na de Engelsche en was er een getrouwe vertaling van, die door een geleerde uit Göttingen voor den uitgevc-r Die- terich gemaakt was. Op het hoofd van dezen vertaler, Bürger, is het grootste deel van Münchhausen's haat en wrok neergekomen, hoewel hij hem niet eens persoonlijk kende; dat zoowel de Engelsche als de Duitsche uit gave verschenen met een voorwoord, waarin er nadrukkelijk opgewezen werd, dat de ba ron van Münchhausen een hoogstaand edel man was, aan wiens rechtschapenheid geen twijfel bestond, terwijl zijn humor en geest- hoogelijk geprezen werden, deed aan zijn woede en verbittering geen sprankje af. Het werd de tragedie van zijn leven, en het legde vermoedelijk den grondslag voor die andere tragedie zijn tweede huwelijk; want het is de vraag of de vroegere, levenslustige, goed hartige Münchhausen zich tegenover zijn jonge tweede vrouw zoo weinig begrijpend en zoo hard zou hebben betoond als nu de achterdochtige, verbitterde grijsaard het deed. Münchhausen's eerste vrouw, Jacobine von Dunten was in 1790 gestorven, en in 1794 trad hij voor de tweede maal in het huwelijk met de ruim twintigjarige Bernhardine von Brunn, de jongste dochter van een in het dicht bij Bodenwerder gelegen dorpje Polle woner.den majoor buiten dienst. Het is zeer waar schijnlijk, dat Bernhardine al van een onder hield, en dat ze zich slechts met moeite door haar ouders tot het huwelijk met den ruim zeventig jarigen had laten overhalen, voor wien ze groote bewondering en respect, maar verder niets voelde. Daarbij kwam. dat Münchhausen, in een jaloersche behoefte om zijn jonge vrouw voor zich alleen te hebben, alle bezoekers en al zijn vrienden van Boden- wehr weerde, zoodat na nog geen jaar Bern hardine tengevolge van de eenzaamheid en het altijd samen zijn met een ouden man overspannen geraakt was en op dokters advies een kuur in de t-oenmalige modebad plaats Pyrmont moest gaan doen. Münch hausen liet haar bovendien alleen gaan en al spoedig bereikten hem geruchten, dat Bernhardine in de speelbank in Pyrmont handenvol geld verloor., terwijl er ook van haar verteld werd, dat zij den eenen minnaar na den anderen had. Het eerste is waar ge weest, het tweede nooit bewezen; wel is het een feit, dat een familielid van Münchhausen, wiens kans op de erfenis door 't huwelijk van den ouden man met Bernhardine aanmerke lijk verminderd was. hem de geruchten al spoedig kwam bevestigen, terwijl het niet waarschijnlijk is, dat hij heel veel moeite heeft gedaan om hun juistheid te onderzoe ken of een eventueele misstap van Bernhar dine bij den gegriefden en bibter teieurge- stelden Münchhausen te vergoelijken. Meer dan een eeuw hebben alle Münchhausen-bio- grafen klakkeloos de toenmalige openbare meening gevolgd en alle schuld van de mis lukking van het tweede huwelijk van den grooten verteller op de jonge echtgenoote ge schoven. op de stukken van het echlschei- dinsgproces dat volgde en dat tot één van de grootste schandalen van het Duitschland van het laatst van de achttiende eeuw werd, valt niet veel staat te maken, want de advo caten waren ten eenenmale onbetrouwbaar en slechts uit op winstbejag Bernhardine's „lie derlijkheid' werd uittentreure uitgespeeld te gen Münchhausen's befaamde „leugenach tigheid", die immers zonneklaar bleek uit zijn verhalen en het proces werd zoo lang getrai neerd, dat Münchhausen overleed zonder dat de echtscheiding uitgesproken was. Volkomen alleen was hij gestorven, en bij zijn begrafenis in de kloosterkerk van het Brunswijksche dorpje Kemnade, waar alle Münchhausen's begraven waren, was evenmin een enkel familielid of een enkele vriend tegenwoordig Een droevig uiteinde voor één van de grootste vertellers, die de achttiende eeuw ooit gekend heeft! Het is onbekend, hoe het Bernhardine von Brunn verder vergaan is. Het staat vast dat Münchhausen's familieleden zich na zijn dood niet om haar bekommerd hebben en zij Door onze lens gesnapt H. DAMES Hoewel de heer H. Dames zich nagenoeg geheel uit het openbare leven heeft terugge trokken en in het St. Jozef-Rustoord in de Peperstraat een rustigen ouden dag beleeft, is hij toch een van de bekende plaatsgenooten, die om hun verdiensten niet licht vergeten worden. Als bloembollenkweeker genoot de heer Dames in de kringen van zijn vakge- nooten groote bekendheid. Ook trad hij in het bijzonder in het Katholieke leven op den voorgrond. Jaren lang was hij lid van het kerkbestuur der parochie van de H. Agatha. De meest belangrijke periode van dit kerk meesterschap was ongetwijfeld die, waarin onder het pastoraat van Deken A. Waare de bouw van de nieuwe R.K. kerk in de Bree- straat werd voorbereid. De oude, zoogenaamde Waterstaatskerk in de Peperstraat werd afge broken en daarvoor in de plaats verrees het groote St. Jozef Rustoord. Ook bij den bo.uw van dit rusthuis was de heer Dames in sterke mate geïnteresseerd. Hij was namelijk ook regent van het St. Jozef-gesticht, het bekende gesticht voor weezen en ouden van dagen, dat eveneens in de Peoerstraat gevestigd is. De eventueele winsten van het nieuwe Rust oord zouden worden aangewend ter bestrij ding van een deel der exploitatiekosten van het St. Jozef gesticht. Het spreekt dus vanzelf dat de heer Dames, die zijn taak als regent van het St. 'Jozefgesticht zeer nauwgezet op vatte, den bouw der nieuwe inrichting krach tig steunde. A Toen het St. Jozef Rustoord eenmaal tot stand was gekomen, was de heer Dames een der eersten, die daarin hun intrek namen. En daar geniet deze beleende ingezetene nu van een. welverdiende rust. is spoorloos verdwenen; volgens de ééne le zing heeft zij zich in de Wezer vlak bij Bo- dnwehr verdronken en volgens een aro dere is zij naar Holland uitgeweken, waar geen spoor meer van haar terug te vinden is. Pas in den laatsten tijd heeft een enkele bio graaf een poging gedaan het onrecht, dat haar en haar nagedachtenis gedaan is, te her stellen en getrr^ht de geschiedenis van het huwelijk tusschen den vier en zeventigjarigen Münchhausen en de vijftig jaar jongere Bern hardine op een wat minder eenzijdige ma nier te reconstrueeren. Het is jammer, dat de gegevens schaarsch zijn, en grootendeels bestaan uit officieele stukken en onbetrouw bare advocaten-lezingen, zoodat het wel al tijd bij gissingen zal blijven en de volledige waarheid omtrent Münchhausen's tweede hu welijk wel nooit bekend zal worden. Toen de advocaten na Münchhausen's dooct hun rekeningen indienden bij de erfgenamen, bleken die een dergelijke hoogte te beloopen, dat men moest overgaan tot den verkoop van het landgoed Bodenwerder om ze te kunnen betalen. Het huis is een boerenhofstede ge worden En alleen in het dorpje Bodenwerder, dat, nog bijna in denzelfden toestand als anderhalve eeuw geleden, dommelt aan den Wezer, vindt men hier en daar een kleinigheid die herinnert aan den grooten Münchhausen, en elke inwoner weet het zijne te vertellen van den beroemdsten ingezetene, die Boden werder ooit heeft gehad. Van de alleroudsten weten nog sommige ervan te praten, hoe het in de dorpsstraat daveren kon, als de baron langs kwam rijden op zijn paard of in zijn reiswagen ze weten het oog nog maar bij overlevering, maar er komt een breeden lach om hun lippen als ze ervan vertellen alsof ze hem zien zitten in den zadel of op de kus sens, en alsof weer hun vrouwen en doch ters blozend naar de ranlen snellen om haas tig een kniks te maken voor den baron, die nooit verzuimt gelant terug te groeten. Alleen in Bodenwerder weet, geloof ik, zelfs het kleinste kind het nog, en hummels van drie en vier weten er den sporadischen bezoe kers al den weg naar het oude Münchhausen- sche „Gutshaus" te wijzen, terwijl hun wan gen en hun oogen glimmen van trots en glorie dat de baron van Münchhausen één van de hunnen was WILLY VAN DER TAK. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam 1 (v.m.) van Rotterdam te New- York. Rotterdam 1 (n.m.) van West-Indië te New York. Burgerdijk. Rotterdam naar Philadelphia 1 (v.m.) te Boston. Lochkatrine, Vancouver naar Rotterdam 1 (v.m.) te Londen. Nebaska, Vancouver naar Rotterdam 30 van Portland (O.) Lochgoil 30 van Rotterdam te Vancouver. Delftdijk. Vancouver naar Rotterdam 2 te Liverpool verwacht. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, 1 van Tunis via Oran naar Ayr. Stad Arnhem, Vlaardingen naar Bagnol p. 30 Gil bral tar. Flensburg, Pto Ferrajo n. pass. 31 Gi braltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 2 van Rotterdam naar Kaap stad via Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisr.) 2 (9 n.m.) van Duink. Bloemfontein (thuisreis) 1 (8 n.m.) te Ant werpen, vertr. 3 naar Rotterdam. Streefkerk (thuisr.) 1 van Mombassa. Jagersfontein 1 van Amsterdam te Rotter dam, vertr. 2 (n.m.) naar Antwerpen. Heemskerk 2 (5 n.m.) van Amsterdam naar Hamburg. Springfontein (thuisr.) 2 te Genua verw. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitr.) 31 van Las Palmas. Amstelkerk (uitr.) 1 van Lagos. Maaskerk 1 van Amsterdam naar West- Helder (thuisr.) 4 te Grand Bassam verw. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk 2 van Amsterdam te Hamburg. Gaasterkerk (uitr.) 2 te Hoilo. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 1 te Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Poseidon, 2 Jan. van Tarragona te Valencia. Deucalion, 2 Jan. van Oran te Barcelona. Aurora, Venetië naar Amsterdam pass. 2 Ouessant. Alkmaar, Chili naar Amsterdam 31 te To- copilla. Euterpe, 1 van Bordeaux te Amsterdam- Irene, 31 van Danzig naar Kopenhagen. Orion, 1 van Napels te Catania. Pluto, 1 van Aarhuus te Amsterdam. Poseidon, 1 van Taragona naar Valencia. Simon Bolivar, Barbados naar Amsterdam pass. 1 (7 v.m.) Flores. Stella, 1 van Alexandrië te Amsterdam. Titus, 2 van Syra naar Mutzuna. Triton, 31 van Valencia naar Rotterdam. Ulysses, 1 van Bourgas te Varna. Vesta, 31 van Lissabon naar Amsterdam. Vulcanus, 31 van Triëst naar Fiume. Van Rensselaer, 1 van West-Indië te Am sterdam. Flora, 31 van W.-Indië te New-York. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zeelandia (uitr.) 31 van Rio de Janeiro. Salland (uitr.) 30 van Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (thuisr.) 30 v. Pt. Said, 3 (4 n.m.) te Genua verwacht. Kota Pinang (uitr.) p. 31 Gibraltar. Modjokerto (uitr.) 2 te Sabang. Palembang (uitr.) 2 van Suez. Tapanoeli 2 van Batavia te Rotterdam. Indrapoera, Batavia n. Rotterdam 2 (11 v.m.) van Colombo (verb.) ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (uitr.) p. 31 Ouessant. Alcyona (thuisr.) 1 v. Victoria (Braz.) STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut 2 v. Batavia te Amsterdam. Poelau Tello (uitr.) 2 van Suez. Poelau Bras (thuisr.) p. 1 Perim. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Peisander Batavia n. Amst. 31 v. Marseille. Poiydorus Batavia n. Amst. 1 v. Colombo. Menelaus Japan n. Rott. 1 van Singapore. Titan 31 van Rotterdam te Dairen. City of Evansville 31 te Tsingtao voor Rot terdam. City of Oran, Rott. n. Japan 1 te Hongkong. City of Eastbourne, Dairen n. Rotterdam 2 Januari van Singapore. Patroclus, Japan n. Rotterdam 2 v. Colombo. Myrmidon, Amst. n. L'pool en Java 30 te Swansea. Teiresias 31 Dec. van Batavia te Liverpool. City of Florence, Dairen n. Rott. p. 2 Perim. City of Bagdad, Japan n. Rott. 2 te Havre. Deucalion, Japan n. Rott. vertr. 3 v. Mar seille Steun aan Japansche scheepvaart. De minister van financiën in Japan heeft be zwaren geopperd tegen voortzetting der wet op het subsidieeren der scheepvaart tot slooping van oude en den bouw van nieuwe schepen. Tegen dit plan hebben verschillende belang hebbenden protest aangeteekend, zooals de ree- ders, scheepswerven en zelfs het ministerie voor verkeer. Dit ministerie is van oordeel, dat de subsidie nog moet worden uitgebreid en binnen de eerstvolgende drie jaar 240.000 ton oude schepen moeten woren vervangen door nieuwe vaartuigen. Het is bovendien van meening, dat de tot heden toegekende subsidie van 20 yen per ton moet worden verhoogd tot 42,5 per ton. Ertsaanvoer. Het Britsche stoomschip Batna is hier van La Goulette aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. IJzerverscheping. Het van Amsterdam komend Zweedsche stoomschip Venersborg heeft bij de Hoogovens een partij ijzer bijgeladen voor Zweden. Verlaging Havengeld. De regeering heeft de nieuwe tarieven voor betaling van havengelden te Amsterdam goed gekeurd, zoodat deze met ingang van jongst leden Dinsdag van kracht zijn geworden. AANGEKOMEN 2 Januari: Alcinous m.s. Ned. Indië Batna s.s. La Goulette Poelau Laut m.s. Ned. Indië Fort Binger s.s. West Afrika VERTROKKEN 2 Januari: Ellind s.s. Rotterdam Bartava s.s. Boston

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6