Bouwvakarbeiders krijgen korter uitkeering. Bond overlegt met den minister Regeling voor een half jaar getroffen. De A)g. Ned. Bouwarbeidersbond had, in ver band met de verminderde regeeringssubsidie aan de werkloozenkas van den bond, besloten voorloopig alle werkloosheidsuitkeering stop te zetten. Naar aanleiding van dit besluit had Donderdagmiddag een conferentie plaats op het departement van Sociale Zaken, welke tot resultaat had, dat de vertegenwoordiger van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond toezegde het bondsbestuur te zullen voorstellen de stop zetting der werlcloozenuitkeering op te heffen, zulks in afwachting van de beslissing van den minister van Sociale Zaken, prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, over behandelde nadere voorstellen. Naar de Tel. verneemt heeft Minister Slote- maker de Bruine Donderdagnamiddag nog zijn beslissing genomen. De minister heeft aan den Alg. Ned. Böuw- arbeidersbond te Amsterdam telegrafisch des avonds doen weten, dat hij bereid is genoegen te nemen met een voorloopige eenigszins ver korten uitkeeringsduur aan de werklooze leden over het eerste halfjaar van 1935. Het subsidie percentage blijft op 150 procent gehandhaafd. Een en ander komt hierop neer, dat de Bouwarbeidersbond aan zijn werklooze leden een week korter uitkeering verstrekt dan de oorspronkelijke regeling voorschreef. Gedu rende dit eerste half jaar zal dan na te gaan zijn hoever men met de beschikbare middelen komt. In Mei of Juni a.s. zal dan opnieuw met het departement van Sociale Zaken worden overlegd welke regeling voor het tweede half jaar van 1935 zal dienen te gelden. In dit overleg zal dan niet alleen de Alg. Ned. Bouw arbeidersbond betrokken wordèn, doch ook de andere organisaties van bouwvakarbeiders zullen er aan deelnemen. Onnes-zaak in Maart voor. Naar wij vernemen zal de zaak tegen den heer M. Onnes van Nijenrode, die door de rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting, waarschijnlijk einde Maart in hooger beroep door het gerechtshof worden behandeld. Destijds is de appèl-behan deling uitgesteld wegens ziekte van den heer Onnes. Als verdedigers treden wederom op Mr. T. Muller Massis en Mr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello. De zaak van de valsche H.V.A.-aandeelen. Instructie tegen de twee verdachten gesloten. De instructie tegen de beide verdachten Paardenkooper en Wulff, die een aantal val sche HVA-aandeelen aan een commissionnair te Amsterdam hebben verkocht en die daarbij op heeterdaad zijn betrapt, is gesloten. De behandeling van deze zaak ter openbare terechtzitting is dus binnen korten tijd te verwachten. De strafzaak tegen P. Sr., de vader van den verdachte in de HVA-zaak, die door de recht bank tot twee jaar gevangenisstraf is veroor deeld wegens het verstrekken van valsche passen, zal op 24 Januari a.s. door het Hof in hooger beroep worden behandeld. Deze man, die ook betrokken is geweest bij de indertijd zoo geruchtmakende Veendam- mer-strafzaak, was vroeger consul van Costa Rica. Toen hij reeds ontslagen was ging hij door met het afgeven van passen en andere officieele papieren tegen betaling. Echtpaar van kolendamp vergiftiging gered. Bewusteloos in slaapkamer gevonden. Levensgevaar thans geweken. Donderdagmorgen kreeg men tot ongeveer 11 uur geen gehoor aan de woning van het echtpaar Blom aan de Kamperfoeliestraat te Goes, zoodat men een ongeluk vermoedde. De politie werd gewaarschuwd en verschafte zich toegang tot de woning. Het bleek toen, dat het echtpaar het slacht offer van kolendampvergiftiging was gewor den. De heer en mevrouw Blom werden be wusteloos in de slaapkamer gevonden, terwijl in de woning een zware kolenlucht hing. In een der benedenvertrekken brandde een haard. Na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden werden de patiënten overge bracht naar het R.K. Ziekenhuis. Hun toe stand was ernstig. Niettemin begon later in den middag 't bewustzijn bij beiden terug te keeren. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN? Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep terecht gestaan de 29- jarige slager H. Th. Roelofsen uit Rotterdam propagandist der N.S.B., ter zake van beleedi- ging van den Minister van Economische Zaken tijdens een vergadering te Zutfen, waar hij het woord had gevoerd over de Crisis-Var kens wet. De Officier van Justitie te Zutfen had in eerste instantie 5 maanden gevangenisstraf geëischt, doch de rechtbank te Zutfen had hem vrijgesproken. De próc.-generaal eisc-hte thans terugwijzing van de zaak naar de rechtbank te Zutfen. ZESTIG JAAR ORGANIST Zondag a.s. 6 Januari hoopt de heer Gijs Lemmen den dag te herdenken, waarop hij vóór zestig jaar in dienst trad als organist der Ned. Herv. Kerk te Lexmond. Clearing met Duitschland. Stand per 23 December. Het Nederland?che Clearinginstituut deelt mede, dat de stand der clearing Nederland- Duitschland per 23 December 1934 als volgt was: 31-12-'34 22-12-'34 1. Stortingen in Ne- derl. waarvoor be stemd voor: f 54,568,735 f 49.264,592 a. achterst, vord. 6,829,172 5.867,721 b. rentedienst Da wes- en Young- léening en Still- halte 4,100.000 3,600.000 c. vrije rek. Rijks bank 3.312,746 3.098,984 d. nieuwe onder de clear, vall. vord. 40,326,817 36,698,338 2. Stort, in Duitsch land (nieuwe on der de clear, vall. vord. 51,828,283 48,421,978 3. Uitbetal. in Nederl. op nieuwe vord. (in minder. komend Van het bedrag on der ld) 37,112,606 33,621.663 Blijkens de vorenstaande opstelling, blijft het totaal der stortingen in Nederland, voor zoover bestemd ter uitbetaling van nieuwe vorderingen, sinds eenigen tijd circa f 12 mil- lioen beneden dat der stortingen in Duitsch land. Belanghebbenden dienen er daarom reke ning mee te houden, dat, zoolang het vo renbedoelde verschil blijft bestaan, in Duitschland gestorte gelden eerst door het Clearinginstituut zullen kunnen worden uit betaald 3 en 4 weken nadat advies van stor ting te Berlijn door het Clearinginstituut aan belanghebbenden is verzonden. In verband met een en ander wórden be langhebbenden voorts verzocht, voorloopig niet tot indiening hunner vorderingen mid dels de b-formulieren over te gaan, voor dat zij het advies van storting te Berlijn van het Clearinginstituut hebben ontvangen. SCHIERMONNIKOOG ONBEREIKBAAR. Door den mist. Het eiland Schiermonnikoog wa;s Donder dag in een dichten mist gehuld, die ten ge volge had, dat de rijksveerboot uit Oostma- horn, die te ruim zes uur des avonds op Schiermonnikoog moet aankomen, het eiland niet heeft kunnen bereiken. Daar inmiddels de eb is ingevallen, kon de boot Donderdagavond niet meer binnenloopen. Een tiental passagiers, die van plan waren geweest, met de veerboot naar Oostmahorn te rug te keeren, moest den nacht op Schiermon nikoog doorbrengen. - Kordaat optreden van 14-jarige. Gevaarlijke hond onschadelijk gemaakt. De landbouwer J. H. te Haaksbergen schafte zich onlangs een groote St. Bernardhond aan, dié, naar spoedig bleek, een verre van goed aardig karakter had. Op een gegeven mo ment besprong de groote viervoeter zijn meester en bracht den bejaarden man zware verwondingen aan den arm toe. die van dien aard bleken te zijn, dat de man dit lichaams deel nimmer meer normaal zal krijgen. Na dit voorval verkocht hij het beest aan den heer K. v. H. rijksveldwachter te Haaks bergen, die het dier geducht dresseerde en voor wien het ontzag koesterde. Maar zijn kwaadaardige streken bleken toch niet ge weken te zijn. Toen Donderdag de rijksveld wachter afwezig was, en diens dochter het dier wilde voeren, sprong de hond onverwacht op het meisje af, en beet het in den arm. Het beest hield vast. Op het hulpgeroep kwam de moeder toeloopen en ook deze viel de hond aan. De veertienjarige zoon van den Rijks veldwachter overzag de gevaarlijke situatie, waarin zich moeder en zuster bevonden, en haalde ijlings een repeteerbuks vap. zijn vader waarmede hij het dier een kogel door den kop joeg, zoodat het zijn prooi losliet. Aan het kordate optreden van den veldwachters- zoon was het te danken, dat het beest niet nog meer onheil kon aanrichten. De echtge- noote van den heer Van H. had het er nog betrekkelijk goed afgebracht, maar de doch ter liep vrij ernstige beten in den arm op. GEHEIME DISTILLEERDERIJ IN DE HOOFDSTAD. De Amsterdamsche douane-recherchedienst heeft in een perceel aan de Passeerdersgracht aldaar een clandestiene branderij voor het stoken van dranken ontdekt toen deze in volle werking was. De distilleerderij is in beslag ge nomen; de eigenaar werd op heeterdaad be trapt toen hij bezig was met het bereiden van het gedistilleerd. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook een in Reeuxoijk. Ook te Reeuwijk heeft de politie ten huize van een werklooze een distilleerderij ontdekt. Het toestel met toebehooren werd in beslag genomen. LOODS AFGEBRAND. Donderdagavond is een felle brand ontstaan in een houten loods aan het Hoornsche Diep te Groningen, een eigendom van de firma Schrage en Van der Goot en in huur bij de firma Bodewes en Detmer, fabrikanten van kleine motorbooten. De loods, waarin machine-onderdeelen en verder olie, benzine enz. waren opgeborgen, stond in eeriige ©ogenblikken in lichterlaaie. De brandweer was weldra ter plaatse en werkte mst twee spuiten. Het gelukte haar echter niet, de loods te redden. Deze brandde geheel uit. terwijl een motorboot, die onder een afdak op stapel stond, zwaar werd beschadigd, De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. UIT DE GROOTE STAD. Scheldpartij. Wat er aan Politierechters vooral Politie rechters in de groote stad al niet als „stille getuigen" wordt aangeboden! De welgedane juffrouw met het kind o,p den arm (welk kind op een fopspeentje kloof) die ik onlangs voor den Amsterdamschen Politie rechter achter het hekje zag staan, hield den magistraat een blauwe kindertrui voor. „Ja", zei de rechter, „dat is de onschuldige oorzaak van alles. Ik weet er al wat van. Houd u maar bij u!" Gepikeerd frommelde de welgedane het kleedingstuk in elkaar. Wat er gebeurd was? Het zoontje van een heel kleine en magere juffrouw zou de trui van het zoontje van de dikke hebben stuk getrokken. En de dikke had daarop eenige woorden tot de magere gespro ken, losse woorden en volzinnen, waardoor de toegesprokene zich gekwetst had gevoeld tot in het diepst harer ziel. Met één der losse woorden had de dikke kort en krachtig uit gedrukt, dat wie in de buurt van de magere komt onwillekeurig behoefte gaat gevoelen aan wat eau de cologne, „crêpe de chine" of „dans la nuit". De losse zinnen bevatten onder meer de aanmaning aan de andere partij, haar hum- wat regelmatiger aan den huisheer af te dra gen en verder een einde te maken aan haar al te innige vriendschapsbetrekkingen met een dominee. Ook zou zij goed doen met voort aan den inhoud van collectezakjes ongemoeid te laten en in het algemeen wat scherper on derscheid te maken tusschen mijn en dijn. Het was allemaal zoo gebeurd, vertelde de magere die als getuige werd gehoord en, op de verdachte wijzende, telkens op honigzoeten toon sprak van „deze dame". De dame wist van niets. Alléén, ja, had ze een opmerking gemaakt over de huurbetaling. En ze zei, dat ze een zieken man thuis had en dat de getuige, als-weduwe-zijnde, het heel wat makkelijker had dan zij, die voor haar gezin moest zwoegen. Op dit gedenk waardig oogeriblik liet de baby- de fopspeen op het hekje vallen. Waardoor de woorden vloed even werd gestuit, want de dikke moest gezegde speen weer brengen ter plaatse waar het ding. volgens haar, hoorde. De rechter maakte yah dit intermezzo ge bruik door inmiddels de tweede getuige te doen binnenkomen: een kwiek verkoopstertje, wier „chique" zwarte mantel en elegant, mo dern hoedje wonderwel pasten bij haar blon de coiffure. Het verkoopstertje steunde de eer ste getuige; zij had het de dikke allemaal duidelijk hooren zeggen: van de huur en den dominee en het collectezakje. Verdachte lachte minachtend en baby liet de speen weer vallen. De dikke merkte on, dat de verkoopster on mogelijk iets kon gehoord kon hebben, want zij stond veel te ver af. En zij begon weer ver gelijkingen te trekken tusschen haar levens omstandigheden en die van de magere juf frouw. Waarop de rechter onder haar aan dacht bracht, dat hij niets meer met haar had te bespreken en zij nu maar moest luiste ren naar den Officier. En toen, terwijl de baby de dagvaarding, waarop de zonden der moeder haarfijn be schreven stonden, ópen en dicht vouwde, nam het O. M. zijn requisitoir, achtte eenvoudige beleediging bewezen (de beleedigde maakte een gebaar van verwondering: noemde de Of ficier dat allemaal „eenvoudig"?) en vroeg zes gulden van de juffrouw, die zei dat, als ze dat betalen zou, ze haar kinderen te kort; zou doen. De rechter deed er de helft af en liet de juffrouw beloven, dat ze nooit meer schelden zpiU, Wat ze, plotseling wonderlijk „tam" ge wórden, gereedelijk deed. ..Waarna ze vertrok, mét de baby. J. C. E. Crematie Baron Adatsji. In alle stiltè op Westerveld. Spoedig nadat óp een buitengewoon plech tige wijze dè bijzetting van wijlen baron Adatsji den' oud-president van het Perma nente Hof van Internationale Justitie in de Residentie was geschied, wérd het stoffelijk overschot naar Westerveld vervoerd waar de verassching plaats vond. Deze plechtigheid, die irn alle stilte ge schiedde, werd slechts bijgewoond door me vrouw Adatsji, haar dochter en haar schoon zoon, den Japanschên gezant Taketomi be nevens twee leden van de Japansche lega tie. 'j Nadat de ontelbare bloemstukken in de aula waren neergelegt trad het kleine gezel schap het gebouw binnen. Onder de tonen van de Chants Séraphiques van Alain daalde' de baar. Er volgde een plechtig afscheid op Oostersche wijze en daarna verlieten de zwaar gesluierde dames en de heeren, allen diep onder den indruk, de aula. Onderwijl speelde de organist het Japan sche Volkslied. De asch van den overledene zal naar Japan worden overgebracht. AANGIFTE INSTELLINGEN VAN DE DOODE HAND. Het Nederl. Haagsch Corr. Bureau meldt: Naar we van het departement van financiën vernemen is gebleken, dat voor een aantal instellingen van de dood© hand de door de wet gestelde termijn voor de eerste aangifte (9 Januari 1935) korter blijkt te zijn ge nomen, dan in het belang van een behoor lijke aangifte wensehelijk is. Bestuurders van instellingen van de doode hand (stich tingen, genootschappen en andere vereeni- gingen van allerlei aard) die den gestelden termijn redelijkerwijs niet in acht kunnen nemen, zullen desgevraagd van den inspec teur der directe belastingen eenig uitstel voor het inleveren van de aangifte voor het be lastingjaar 1934 kunnen verkrijgen. In de vermoedelijk zeldzame gevallen waarin uitstel tot na 15 Maart wensehelijk is zal dit slechts verleend worden onder voorwaarde, dat een voorloopige aangifte (alleen een eind bedrag vermeldende) wordt ingeleverd. Meermalen hoort men vragen of besturen van instellingen die geen aangiftebiljet heb ben ontvangen, toch aangifte moeten doen. Het antwoord luidt bevestigend zoodra de waarde van de bezittingen der instellingen kerkgebouwen, ziekenhuizen etc. (musea, natuurmonumenten uitgezonderd) eind 1933 of aan het einde van het in 1933 ge ëindigde boekjaar f 2500 of meer bedroeg. Uittreksels uit de wet worden aan belang hebbenden op aanvragen verstrekt door de inspectiën der belastingen. Levert de invul ling van een biljet moeilijkheden op, dan zal een bezoek aan den inspecteur die wel uit den weg ruimen. DruEte öp Het vliegveld Twente. Doordat Schiphol en Waalhaven „dicht" zaten. In verband met den mist in het Westen des lands heerschte er op het vliegveld Twenthe Donderdag een groote drukte. Diverse toe stellen waren gedwongen op de Twentsche Luchthaven te dalen. Het Duitsche toestel, dat van Londen kwam, kon op Schiphol niet landen en vloog door naar Twente. Nadat passagiers en goederen waren uitgeladen, vervolgde de Junker de reis naar Berlijn. Het uit Berlijn komende Duitsche vliegtuig voor Amsterdam en Londen moest echter op Twenthe blijven. Evenzoo ging het met de „Uil" van de K.L.M., welk toestel uit Kopenhagen kwam, de Zilvermeeuw van dezelfde Maatschappij, welke op weg was van Berlijn naar Amster dam en een groot verkeersvliegtuig van de Zweedsche maatschappij, dat van Malmö kwam. Laatstgenoemde vier tóestellen zijn alle op Twenthe gebleven. Zij zouden eerst heden de reis voortzetten. De passagiers, die op reis waren naar verschillende steden in West-Europa, zijn per D-trein verder gegaan. Ook de post is per trein naar Amsterdam ver voerd. Op het vliegveld verwachtte men Do-nder- dagmiddag eveneens de Leeuwerik met de leden van de commissie van onderzoek naar den Uiverramp. Hoewel het vliegveld Twenthe tot het invallen van den duisternis vrij van mist was, is, zooals bekend; de Leeuwerik echter niet gedaald, maar teruggekeerd naar Parijs. DRIE OSSENAARS VEROORDEELD. De Bossche rechtbank veroordeelde Donder dag P. de Bie uit Oss, die wegens doodslag op Oudejaarsavond op zijn neef Gerrit werd ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest, omdat hij met twee Ossenaars in den nacht van 14 op 15 Juli 1934 te Schayk in het café van v. D. had ingebroken en daar fles- schen drank had weggenomen. Zijn mede plichtige Toon de Soep kreeg twee jaar gevan genisstraf en De Rut werd veroordeeld tot tien maanden, beiden eveneens met aftrek van voorarrest. Een voordeel voor de Indische schatkist. Uitkeering door de dividend en tantièmebelasting. Wetsontwerp bij de Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp uitkeering van dividend- en tantièmebelas ting aan de overzeesche gewesten ingediend. In de memorie van toelichting wordt her innerd aan de aanneming van een motie- Helsdingen door den Volksraad, naar aan leiding waarvan overleg heeft plaats gehad tusschen de ministers van financiën en van koloniën, welk overleg hen tot de conclusie heeft geleid, dat het inderdad niet billijk is, dat Nederland belastingen heft wegens de uitdeelingen, dor in Nederland gevestigde on der héihihgen, welke in Indië haaf bedrijf uitoefenen (bijv. de Nederlandsch-Indiscïié Waterkracht-Exploitatie-Maatscliappij, de Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton), gedaan voor zoover die uitdeelingen aan Nederlandsch-Indië toekomen. Hoewel het het meest .voor de hand ligt, in de wet op de dividend- en tantièmebelasting een vrijstelling voor deze uitdeelingen op te nemen, blijkt daarmee de bedoeling niet te worden bereikt Daarom verdient het aanbeveling, de wet op de dividend- en tantièmebelasting buiten de onderhavige quaestie te houden en de ge heven belasting aan Nederlandsch-Indië uit te betalen. Een raming van het bedrag, dat dit wets voorstel "ten laste van de Nedèrlandsche mid delen en ten bate van de Indische middelen zal brengen/ is uiteraard niet te maken. Het bedrag is afhankelijk zoowel van de winst, welke de verschillende gemengde bedrijven zullen maken als van het gedeelte daarvan, dat zij tot uitkeerihg zullen 'brengen. Indien het wetsvoorstel reeds gedurende 1930, 1931, geweest in 1930 f 189.659.20, in 1931 f 106.249.11. 1932, 1933 gewerkt had; zou dit bedrag zijn in 1932 f 8.573.71 en in 1933 f 9.545.15. Hoewel het wetsvorostel op het oogehblik vor Surina me of Curacao weinig of geëri belang heeft, is volledigheidshalve de regeling mede voor die gebiedsdeelen getroffen. Goudclausuleproces Ned.- Indische pondenleening. Obligatiehouders hebben geen succes. De rechtbank te Den Haag. heeft vonnis gewezen in de zaak tegen het comité ter be hartiging der belangen van bezitters van Ne- derlandsch-Indische pondobligaties en den rechtspersoon Nederlandsch-Indië, de Neder landsche Handelmaatschappij, de Hendros Bank Ltd en Lazard Company. Gevorderd werd de rentebetaling en aflos sing der obligaties te doen geschieden tegen den koers van het in goud inwisselbaar pond sterling, zooals het ten tijde der uitgifte in Januari 1923 bestond. De rechtbank heeft alle vorderingen ontzegd. SAAR-MARINIERS HEBBEN RADIO. De firma De Zeeuw te Den Helder heeft aan het verlangen van de in hét Saargebied ver toevende mariniers om in het bezit te komen van een radio-toestel ter verdrijving van de eenzame uren voldaan en twee toestellen gratis aangeboden. Ze zijn op Oudejaarsdag geheel compleet aan den commandant van het Nederlandschen contingent te Saar- bruecken toegezonden. AMSTERDAMSCH GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN DE KONINGIN-MOEDER. Te Amsterdam heeft zich een comité ge vormd om de daden van goedheid en waar achtige naastenliefde van wijlen de Koningin- Moeder te eeren. Dit comité, waarvan de burgemeester dr. W. de Vlugt, eere-voorzitter is, heeft tot voorzitter den heer Jan ter Haar Jr. Het ligt in de bedoeling van het comité de verheven taak, welke de ontslapen vorstin zich zelve had opgelegd, door een allegorisch ge- aenkteeken in een blijvende herinnering te- bewaren. Voor de uitvoering van de plannen zal, wanneer de bijdragen bekend zijn, een prijs vraag worden uitgeschreven. VRIJDAG 4 JANUARI 1935 Men behoeft niet ongerust te zijn. Als de K XVIII zich eens niet meldt. Men is, wat de radio-communicaties met de K. XVIII betreft, eenigszins verwend, hetgeen ook daaruit blijkt, dat er eenige ongerustheid bestaan schijnt te hebben, toen onlangs de an ders vrijwel dagelijksche berichten omtrent het middagbestek uitbleven. In dit verband deelt men ons mede, dat het uitblijven dier berichten geen reden tot ongerustheid behoeft te geven. Naarmate de K. XVIII vordert, moet men er op voorbereid zijn, dat rechtstreeksche corres pondentie kan blijken onmogelijk te zijn tij dens de vaarperioden. Behalve dit wordt uit blijven van berichten door deskundigen altijd in de eerste plaats u>egeschreven aan techni sche storingen, wanneer afstand of anderszins geen afdoende verklaring voor minder goede communicatie opleveren. De reis wordt dan ook benut om proeven dienaangaande te ne men, zooals zulks bij alle uitreizen van Hr. Ms. oorlogsschepen pleegt te geschieden. De K. XVIII zal volgens haar reisplan 5 Januari van Dakar naar Pernambuco vertrekken. Overval te Brunssum. Vrouw verliest van schrik haar spraak vermogen. HEERLEN, 3 Januari (V. D.) Toen de vrouw van den politiebeambte van de staats mijnen te Brunssum P. S. gisterenmiddag achter het huis kolen wilde gaan halen toen haar man afwezig was, zag zij twee gemas kerde mannen. Een er van maakte juist aanstalten om van de bovenverdieping van het huis naar bene den te springen. De man op den grond dreigde de vrouw met een revolver, terwijl de ander toen hij eveneens op den grond stond, haar een klap tegen het hoofd gaf, waardoor zij neerviel. De mannen zetten het daarna op een. loopen. Direct gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in en constateerde, dat de ban dieten door een boven openstaand raam wa ren binnen gedrongen. Zij hadden alles over hoop gehaald en een geldkistje met f 250 buit gemaakt. De vrouw van S. is door het gebeurde zoo van streek geraakt dat zij haar spraak vermogen heeft verloren. De politie zet het onderzoek voort. Drie provinciale aanbeste dingen. Vanwege de Provinciale Staten van Noords Holland zijn Donderdagmorgen drie aanbe stedingen gehouden, luidende als volgt, met laagste inschrijvingen: 1. Het onderhoud, gedurende het jaar 1933 van den provincialen weg Haarlem—Schipl hol—Amstelveen, van den Spieringweg in den Haardemmermeerpolder af tot de Dorpsstraat te Amstelveen en' van den provincialen weg HeemstedeAalsmeerUithoorn van hel 'Wipperplein te Heemstede af tot de Dorps straat te Aalsmeer. C. J. Basland te Aalsmeer voor f 20.220. 2. Het aanleggen van de aarden baan van een gedeelte van den provincialen wég het SchouwPurmerend ten westen van II- pendam, in de Gemeente Ilpendam met bij komende werken. D. Verstoep in Den Haag voor f 41,870. 3. Het onderhoud van den provincialen weg van het pontveer over het Noordzeekanaal bij de Hembrug af tot aan de aansluiting met den Rijksstraatweg te Limmen, in de Ge lmeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaan dijk, Wormerveer, Assendelft, Uitgeest, Cas-j tricum en Limmen. Gedurende het jaar 193&J P. H. v. Essen te Halfweg voor f 22,323. Nog steeds de Amsterdamsche relletjes. Diefstal en vernieling. In hooger beroep heeft zich te verantwoor den gehad de woonschuitbewoner A. B., die door de rechtbank te Amsterdam op 28 Sep tember wegens diefstal veroordeeld werd tot één jaar gevangenisstraf. In de maand Juli, toen de opstootjes reeds onderdrukt waren, drong verdachte met een drietal anderen een der winkels van Simon de Wit aan de overzijde van het IJ binnen, waar ze levensmiddelen wegnamen o.a. eenige kazen en eenige flesschen slaolie. De procureur-generaal is van oordeel, dat deze diefstal eigenlijk niets met de relletjes zelve heeft uit te staan, dat hier meer van ongeoorloofde eigengerechtigheid ten opzichte van het eigendom moet worden gesproken. Spr. acht de opgelegde straf te ernstig, vooral daar verdachte wegens het deelnemen aan de rel letjes reeds met een jaar gevangenisstraf is gestraft. Hij eischt derhalve 6 maanden ge vangenisstraf. Het Hof veroordeelde verd. con form Lantaarn vernield. Tijdens de opstootjes te Amsterdam werd door eenige personen, waarbij zich ook de 36- jarige soldeerder P. J. v. T. bevond, op den hoek van de Ribesstraat en de Adelaarstraat een straatlantaarn omvergehaald. Bij de eerste poging viel de paal niet ter stond, v. T. ging naar zijn woning om een moker te halen, doch toen hij terugkwam, lag de paal reeds op den grond. Zoo verklaarde v. T., toen hij Donderdag in hooger beroep terechtstond; de rechtbank had hem tot één maand gevangenisstraf veroordeeld wegens vernieling. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank ook ten aanzien van de straf. GROOTE BRAND TE NIJVERDAL. Te Nijverdal brak door onbekende oorzaak brand uit in een pand aan de Wilhelmina- straat bewoond door de gezinnen Epema en Mondeel en waarin tevens gevestigd was de kapperszaak van den heer Bergman. De vlam men grepen zoo snel om zich heen, dat de be woners zich met moeite in veiligheid konden stellen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het pand tot den grond toe afbrandde. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade, welke op f 15.000 wordt geschat, wordt; door verzekering gedekt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2