UIT HET BUITENLAND Indrukken uit Het Derde Rijk. THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. Leidersdemonstratie te Berlijn voor Hitier. De Führer over de Saarstemming. „Stroom van leugens uit de emigrantencentrales". De regeeringsverkiaring van den nieuwen )oego-Slavischen premier leftitsj. Duitschland. Leidersdemonstratie voor Hitier. Officieel wordt medegedeeld, dat Donderdag ln de Pruisische Staatsopera Unter den Linden een demonstratie is gehouden van de Duit- sche Leiders, die Hitier hun trouw kwamen betuigen. Aanwezig waren Hitier, zijn plaats vervanger, de rijksministers, de rijksleiders der partij, de rijksstadhouders, de leiders en bevel hebbers van de Duitsche weermacht. Voorts de groepsleiders der S.A., der S.S. enz. officie ren en politie, vertegenwoordigers van het Ar beidsfront, van Hitier jeugd etc. De vergadering was volgens de officieele mededeeling bijeen gekomen „in verband met het Saarplebisciet, teneinde stelling te nemen tegen de verspreide leugens, die systematisch door de emigranten centrales worden uitgegeven en verzonnen." De plaatsvervanger van den leider Rudolf Hess, die vervolgens het woord gaf aan den Pruisischen minister president, Hermann Goe- ring, die in zijn kwaliteit van gastheer de aan wezigen welkom heette en allen een gelukkig nieuwjaar wenschte. Daarna betrad Hitier het spreekgestoelte voor het uitspreken eener redevoering. Hitier ving aan met het geven van een overzicht over de prestaties van het afgeloopen jaar en wierp een blik op het werk van het thans komende jaar. In verband met de a.s. stemming in het Saargebied ging hij op in den „stroom van leugens, die sinds kort weer tegen het Duitsche rijk wordt verspreid." De zelfde elementen, die de nat. soc. beweging veertien jaar lang met leugens en laster vervolgd en overstroomd hebben grijpen thans weer naar de zelfde methoden in het buitenland, daar hun geen andere middelen ter beschikking staan tegen het nieuwe Duitschland, aldus Hitier. Op sarcastische wijze schilderde spr. vervolgens hoe zij steeds weer volgens het oude recept trachtten den schijn van wantrouwen en oneenigheid tusschen de leiders in Duitsch land te wekken. Op 13 Januari is het noodzakelijk, dat onze broeders,die na 15-jarigen dapperen tegen stand naar het vaderland terug willen, weten, dat zij naar een waardig vaderland terug- keeren. En de tegenstander zal moeten weten, dat iedere gedachte aan de speculatie op onze oneenigheid ditmaal vergeefsch is. Tot slot zeide spr.: Moge de Almachtige God ons volk en u allen niet alleen gezond houden, maar moge Hij ons ook voor dit komende jaar een zeer harden tijd geven, teneinde alle taken, die voor ons staan te kunnen ten einde voeren. Wij willen ook in dit jaar ons in grenzenloos vertrouwen elkander de hand reiken en gelijk tot dusverre niet alleen in een jaar van strijd en zorgen, maar ook van overwinning opruk ken als een gemeenschap, die door niets kan worden geschokt. In aansluiting op de woorden van Hitier gaf Rudolf Hess nogmaals het woord aan Goering die als hooggeplaatst nationaal socialistisch leider, als generaal van de rijksweer en als lid van het rijkskabinet een adres voorlas uit naam der aanwezigen en uiteenzette, dat al len tot in hun hart ontroerd waren door de woorden van Hitier en bereid waren als ge sloten geheel, als kameraden, voor leven en dood hem te volgen. Goering richtte vervolgens tot de aanwezi gen de oproep in te stemmen met een ..Sieg Heil!" op den vurig geliefden leider, waarin al len driewerf instemden. Daarop sloot de voor zitter, Rudolf Hess de demonstratie. Joegoslavië, 'Jeftitsj legt zijn regeerings verkiaring af. De nieuwe regeering Jeftitsj-Ziwkowitsj heeft zich gistermiddag aan de Kamer voor gesteld. De minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj las de regee ringsverkiaring voor. welke met het oog op de gebeurtenissen in binnen- en buitenland met groote spanning verwacht was. Jeftitsj zeide o.m.: De bescherming van Zuid-Slavië, en wel zoo wel de eenheid van het Zuid-Slavische volk als ook de onaantastbaarheid van den staat moet de hoogste taak zijn voor ieder. Dit ge bod stelt ook de regeering in binnen- en bui- tenlandsch politiek opzicht zuiver omlijnde taken. Zuid-Slavië moet de buitenlandsche politiek van wijlen koning Alexander, die het aanzien van den staat heeft vergroot en zich betrouwbare vrienden en bondgenooten heeft verschaft, voortzetten. Terroristische acties en samenzweringen mogen in geen geval een middel zijn van po litiek tusschen staten. Zuid-Slavië heeft ten gevolge van zoodanige ongeoorloofde onder nemingen reeds de zwaarste offers moeten brengen. Niemand zal het daarom euvel dui den, dat het geen offers meer brengen wil Intusschen heeft Zuid-Slavië met behulp van zijn geallieerden en vrienden, die onwrikbaar achter het land staan en door zijn met bewij zen gestaafde klachten een uitspraak weten te verkrijgen, die duidelijk en beslist luidt. Deze uitspraak laat geen dubbelzinnige inter pretatie toe. De effectvolle en bereidwillige toepassing daarvan zal de voonvaai-de scheppen voor dev vrede en voor de instandhouding van goede betrekkingen tusschen de volkeren. De mis daad van Marseille moet volledig worden op gehelderd. In verband met de vastgestelde verantwoordelijkheden moeten sancties geno men worden. De regeering zal in dit opzicht al het mogelijke doen. Rusland. Beschuldigingen tegen den Letlandschen consul te Leningrad. Van officieele Lettische zijde wordt ontkend, dat ooit eenige Lettische consul in Sovjet- Rusland wat ook te maken zou hebben gehad met den moordaanslag op Kirof De Lettische consul in Leningrad, Bdes- senieks, wiens naam in de buitenlandsche pers in dit verband werd genoemd, vertoeft op het oogenblik in Finland met vacantie en zal in de naaste toekomst naar Leningrad terugkeer en Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie publiceert een communiqué der Sovjetregee- ring, waarin verklaard wordt dat de buiten, landsche consul, die met den moordenaar van Kirof, Nikolajev, in contact heeft ge staan, door zijn regeering is teruggeroepen De Moskouschen gezant der regeering is de verklaring van Nikolajev, benevens het gedeelte van het proces-stenogram voorge legd, waarin de kwestie van het contact van Nikolajev met den consul wordt behandeld. Tevens bevat dit getoonde procés-dossier de verklaring dat Nikolajev uit 18 hem voor gelegde foto's den betrokken consul heeft aan gewezen. Saargebied. 364 Nederlandsche voorzitters der stembureaux. De neutrale voorzitters der stembureaux voor de 860 stembureaux in het Saargebied zijn thans definitief benoemd, nl. 364 Neder landers. 300 Zwitsers, 220 Luxemburgers. 3 De nen, 4 Engelschen, 2 Amerikanen, 3 Italianen. 1 Zweed, 1 Portugees. De benoemden zullen op 13 Januari tijdens den geheelen duur der verkiezing. 12 uur lang ononderbroken ae stembureaux moeten controleeren. en zorg dragen voor het overbrengen van de stembus van ieder afzonderlijk lokaal naar het naast- bijgelegen verzamelpunt. Als schadeloosstel ling voor hun werkzaamheden alhier ontvan gen zij 1000 Fransche francs. Bovendien wor den hun reisonkosten vergoed Frankrijk. Contingenteeringsverdrag met Italië gesloten. Donderdag is een cofftingenteeringsiverdrag gesloten tusschen Frankrijk en Italië. Bij dit verdrag wordt het wederzijdsche ruilverkeer geregeld voor het eerste kwartaal 1935. Spanje. De staat van oorlog verlengd. De ministerraad heeft besloten den staat van oorlog voor geheel Spanje voor den duur van een maand te verlengen. Abessinië en Italië beklagen zich bij den Volkenbond De regeering van Abessynië heeft Donder dag opnieuw een telegram gezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. In dit telegram wordt den Raad verzocht onmid dellijk te intervenieeren. In de eerste plaats wordt verklaard, dat de voor Gerlogoebi geconcentreerde Italiaan sche troepen op 28 December een aanval heb ben gepleegd op het Abessynische garnizoen Italiaansche vliegtuigen kruisen boven het -bied en tanks houden zich in de nabijheid op. De Abessynische regeering eischt met re ferte aan artikel 11 van het Volkenbondssta tuut de toepassing van alle maatregelen ter waarborging van den vrede. De Volkenbondsraad zal op 11 Januari in -"wone zitting bijeenkomen. De Italiaansche regeering heeft, eveneen-* een nota gepubliceerd, waarin- geconstateerd wordt, dat de Italiaansche troepen geen aan val hebben gepleegd en ook niet verder zijn opgemarcheerd Balkan. Alles rustig in Albanië? Het Albaansch Persagentschap heeft een officieel communiqué gepubliceerd, dat als volgt luidt: ,De buitenlandsche pers verspreidt veront rustende berichten, volgens welke een bom aanslag zou zijn gepleegd op het koninklijk paleis waardoor schade zou zijn aangericht; déze berichten zijn fantastisch en volkomen onjuist. Evenzoo zijn alle berichten over een revolutionnaire beweging in Albanië onjuist. De toestand is volkomen normaal." tienten vast, gedurende deze operaties, die met onverschilligheid worden verdragen. De namen der duellisten worden dan in het register van het corps ingeschreven. Er bestaat noch winnaar noch overwonnene en indien een der tegenstanders den strijd moet staken, voordat de 15 minuten, die het reglementaire minimum vormen zijn verstre den, wordt het duel uitgesteld zonder dat de uitvaller gediskwalificeerd wordt. Een Duitsch student wordt slechts als man van eer beschouwd, indien hij minstens eer dozijn duels achter den rug heeft. VRIJDAG 4 JANUARI 1935 (Adv. Ingez. MecL) Doodstraf tegen Hauptmann geëischt. Lindbergh en zijn echtgenoote leggen verklaringen af. Het leven van den vlieger bedreigd? Donderdag, den tweeden dag van het pro ces tegen Hauptmann. werd de verkiezing der juryleden beëindigd. In totaal zijn 12 ge zworenen. waaronder vier vrouwen, aange steld. Lindbergh was met zijn vrouw en het kindermeisje aanwezig. Na een korte onder breking der zitting begon de procureur. Wielentz met het voorlezen van den aan klacht. Daarin zeide hij, dat Hauptmann op 1 Maart 1932 na herhaalde verkenning van het terrein met een zelfvervaardigde ladder ingebroken is m de op de eerste verdieping gelegen kin derkamer en het kind van Lindbergh geroofd heeft De ladder was toen bij het weer af dalen onder den zwaren last gebroken. Daar bij is het kind door vallen gedood. Hauptmann heeft de ladder en het kind meegenomen. Op een afstand van 50 M. heeft hij de ladder achtergelaten. Het doode kind is door hem op een afstand van 1600 M. begraven, nadat hij het ontkleed had. De kleedingstukken heeft Hauptmann gebruikt voor het afpersen van het losgeld. Aan het slot van den aanklacht eischte de officier de doodstraf tegen Hauptmann. Echtpaar Lindbergh gehoord. In de middagzitting deed mevrouw Lindbergh eenige mededeelingen over de gebeurtensisen op den dag, dat haar kindje werd ontvoerd De attorney-general scheen bijzondere be- teekenis te hechten aan de ontdekking, dat de later onder het venster van de kinderkamer gevonden vrouwelijke voetstappen die van mevrouw Lindbergh zelf waren. Kolonel Lindbergh verklaarde den avond dat de ontvoering plaats vond, om vijf mi nuten voor half tien te zijn thuisgekomen, hij schetste de gebeurtenissen, die zich hadden afgespeeld voor tien uur, het oogenblik, dat de ontvoering werd ontdekt. Hij verklaarde geraas te hebben gehoord, Hij kreeg daarbij den indruk, dat een ladder kon zijn omgevallen of gebroken. Vervolgens vertelde Lindbergh, dat hij een brief om losgeld had ontvangen en deed hij eenige mededeelingen Inzake de onderhande lingen, welke hieromtrent waren gevoerd. Lindbergh verklaarde voorts nog, dat hij direct de politie van de ontvoering in kennis had gesteld, een geweer had genomen en den donkeren straatweg was opgerend. Hij trof evenwel niemand aan. Na de aankomst der politie vond hij een ladder bij het venster van de kinderkamer. Voorts sprak de kolonel van een tweeden losgeldbrief, welke hij per post had ontvan gen. De behandeling der zaak zal Vrijdag worden voortgezet. Uit New York, 3 Januari: Het gerucht loopt, dat Lindbergh brieven heeft ontvangen, waar in zijn leven bedreigd wordt. De politie zal Lindbergh een speciale bewaking toestaan. PENNINGMEESTER VERDUISTERDE BONDSGELDEN. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de gedetineerde 49- jarige J. v. Br., voormalig agent van politie en later afdeelingspenningmeester te Eind hoven, ter zake van het feit. dat hij zich we derrechtelijk geld heeft toegeëigend tot een totaal bedrag van f 3900, eigendom van den Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond St. Eloy te Utrecht, welk geld hij als penningmeester van dien bond onder zich had. De officier van justitie eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. Bovenaan de trap blijft Thijs je staan; hij hoort vroolijk praten! Voorzichtig spiedend kijkt hij om zich heen „Maar dat is-," roept hij uit, „juist wat ik zoek! Het zijn Sim en Glimmer!" Ook Sim en Glimmer zijn in hun sas. „Kijk Thijs," zegt Sim, „zie hier waarvan jij vast nog geen vermoeden had; vele zakjes diamanten uit Krak's schatkamer! Die gaan wij op de aarde spoedig weer verdeelen over de talrijke bestolenen. Er lag daar in de schatkamers nog heel veel meer; maar dat is alles wat wij in één keer konden dragen en nog eens gaan, doen wij niet. Wij dalen maar zoo snel als mogelijk is naar onze aarde en komen nimmer meer terug; gelukkig is het grootste deel van het avontuur nu gebeurd!" Het Winter Hilfs Werk'. (Van een correspondent) Crisis, werkloosheid, armoede, 't zijn de on barmhartige geesels, waardoor ook Duitschland wordt gestriemd! En nu zal ik niet trachten U uiteen te zetten, welk onderling verband er tusschen deze drie bestaat, noch de vele gis singen te releveeren, volgens welke de crisis een langere of kortere levensduur is beschoren, en ook behoef ik U niet aan te toonen, wat deze vreeselijke plagen voor een groot deel van het menschendom beteekenen. het feit ligt er nu eenmaal, dat de wereld en dus ook Duitschland dagelijks den strijd heeft aan te binden met deze drie demonen! En hoe zwaar die strijd is en hoe betrekke lijk weinig successen in dezen geboekt worden, valt ook alweer dagelijks te constateeren Maar gelukkig, dat voor de velen, die op deze voor hen zoo troostelooze levenszee ronddob beren en steeds maar rondturen of nu einde lijk eens aan de horizon een klein tipje van het zonlicht zal doorkomen, toch nog een lichtpunt bestaat in d-n vorm van het gulden woord: WELDADIGHEID. En nu zouden we kunnen gaan debatteeren, of weldadigheid gewenscht is en of het niet beter was, dat er geen weldadigheid noodig was, we moeten ons weer bij de feiten neer leggen, de toestand is er nu eenmaal en in deze omstandigheden is het aan ons er het beste van te maken! Maaren hier komt de groote maar. Weldadigheid en Weldadigheid is twee! En toch ook eigenlijk weer één! D.w.z. weldadigheid en weldadigheid is twee, inzooverre de wijzen, waarop zij wordt be oefend en de intenties, waarmede zij ten uit voer wordt gebracht, van elkaar verschillen Maar hoe groot dit onderscheid toch ook mag zijn, uiteindelijk gaat het bij alle methodes en bedoelingen toch om hetzelfde resultaat; t.w. zooveel mogelijk bijeen te krijgen om zooveel mogelijk goed te kunnen doen! En juist over deze „manier waarop" wilde ik het vandaag even met U hebben, want hier in bestaat bijvoorbeeld tusschen ons eigen landje en onze Duitsche naburen een groot verschil. Laat ik dan om te beginnen dit eene vast stellen: Zooveel als thans door practisch het geheele Duitsche volk voor zijn naaste wordt gedaan en wat er door hen in Duitschland, die nog op een zij het dan misschien zeer en zeer bescheiden inkomen mogen bogen, voor hun medemensehen wordt geofferd, is buiten gewoon! En eerlijk gezegd, daar moeten we ons petje voor af nemen! Nu hoor ik me al van diverse kanten toe roepen: „Ja, maar dat is alles weldadigheid, gebaseerd op dwang!" Daarover kunnen we het straks hebben, thans constateer ik alleen het feit, dat het enorm is! Nemen we alleen maar eens de massacol lecte, welke op Zaterdag 8 December in het ge heele Duitsche Rijk van des middags 4 uur tot 's avonds tienen werd gehouden met een saldo van 41/2 millioen Mark. (Ter vergelijking moge dienen, dat vóór den oorlog gedurende een geheel jaar werd ingezameld voor den Zeppelinbouw en toen nog slechts de helft van dit bedrag werd bijeengebracht). 4 1/2 millioen R.M. in ca. 6 uur tijds werd door collectanten, die een buitengewone activiteit aan den dag legden, uit de zakken van practisch iedereen, die dien dag binnen de Duitsche grenzen ver toefde, getooverd. En mogen er dan momenteel door het hui dige regiem diverse methodes van „collectee ren" worden toegepast, waarbij de vragende rechterhand als het ware kracht wordt bij gezet door den knoet in den linker, feit is het toch, dat dit van deze collecte „im groszen Ganzen" niet gezegd kan worden! O zeker, op vele plaatsen had de inzameling meer weg van een handig geënsceneerd too- neelstuk zooals b.v. te Berlijn, waar Goering en Gosbbels reeds tevoren hun standplaats hadden aangekondigd Unter den Linden, of waar de heer Schacht met een rammelende bus had post gevat bij de Beurs, waar andere grootheden als kopstukken uit SjS. en S.A. be weging, bekende acteurs en filmspelers, dich ters en schrijvers, voetballers en boksers en wielrenners in een bonte mengeling dooreen hun uiterste best deden om zooveel mogelijk bijeen te brengen voor het Winter Hilfs Werk (W.H.W.). En dat bij vele collectanten de opzet, n.l. een steentje bij te dragen voor den opbouw van dit geweldige werk, geflankeerd werd door een ne vengedachte n.l. een inzamelen van eigen po pulariteit, ook dat zou ik niet gaarne betwij felen! Maar, het eindresultaat was toch ge weldig! En het -moet tot eer van den grooten regis seur Goebbels gezegd worden, dat de ensce- neerinig van zijn stuk „af" was en zoodoende geweldige bijval verwierf! Doch, deze eene collecte was nog slechts een klein onderdeel van het geweldige W.H.W., dat voor dezen winter op touw is gezet. In welke Duitsche stad U binnenkomt, over al valt Uw oog onmiddellijk op de groote re clames en transparanten, waarin Uwe speciale aandacht gevraagd wordt voor dit werk. Spreuken als „Geen volksgenoot zal honger of kou lijden" of „De Führer vraagt het U" of „Gij moet geven, zoolang een ander nog hon ger lijdt", herinneren op straten en pleinen het geheele Duitsche volk eraan, dat er nog zooveel armoede bestaat en er nog zooveel ge geven moet worden! En juist dit voortdurend in herinnering brengen, meen ik ook als een verdienste van deze actie te mogen kwalificeeren. Maar, zooals ik in het begin reeds schreef: Weldadigheid en weldadigheid is twee en dat er een zekere dwang-weldadigheid wordt be oefend bij onze Oostelijke naburen, zal nie mand. die met de toestanden hier op de hoog te is, kunnen ontkennen! In het kader van het Winter Hilfs Werk vin den we n.l. diverse andere vormen als de Ein- topfsonntag, de Ein Pfund Sammlung. de „Ein Leib Brot" Sammlung. om slechts eenige te noemen! En deze vormen van Weldadigheid zijn het, die ons meer als Geweldadigheid voorkomen! Immers, op Eintopfsonntag kan men nu een maal in geen enkel Duitsch restaurant tus schen 's morgens 10 en 's middags 5 uur iets anders krijgen, dan wat van Berlijn uit wordt gedecreteerd. Zou het systeem zoo zijn, dat men „verzocht" werd deze speciale schotels te nemen en dat dan het surplus ten bate zou komen van het W.H.W., zoo zou in ieder geval de schijn bewaard zijn gebleven, dat hier ge handeld en gegeten werd uit vrijen wil. Zooals U ziet, schrijf ik „schijn", want ook dan zou toch niemand de kans willen loopen door on der het spiedend oog van een of andere partij man een malsch kippeboutje te verschalken, den volgenden dag te worden aangeklaagd wegens het verrichten van 'n niet-vaderlands- lievenden daad! Maar waar dit systeem van bovenaf wordt opgelegd, kunnen we hierin niet veel anders zien dan een verkapte vorm van belasting, zij het dan origineel gevonden. Waarbij wij echter onmiddellijk moeten erkennen, dat ook hier weer het resultaat alleszins bevredigend is, als we bijv. zien, dat op den laatsten Eintopf sonntag in Berlijn alleen R.M. 412000 voor het W.H.W. overschoot! Ook de Ein Pfund Samm lung werd in de tweede helft van December gehouden. Door de betreffende partij instanties werd aan ieder huis „gevraagd" 1 pond meel of suiker of zout of iets dergelijks af te dragen en al deze pondjes werden met wagens aan de huizen afgehaald. Denkt U zich nu eens even in. dat U het zoudt wagen de ophalers te laten bellen en niet thuis te geven! of dat U de moed had te zeggen, dat het U niet conve nieerde, terwijl de betreffende „incassodienst" geheel en al van Uwe financieele draagkracht op de hoogte is! Wat er het gevolg van zou kunnen zijn? Dat U groote kans liep eingesperrt te wor den om, zooals de Duitsche pers het zoo aardig weet te zeggen, beschermd te worden tegen de volkswoede. Dus dan wordt U nog een wel daad bewezen! Maar. en passant, wordt U maar een tijdje opgesloten om rustig na te denken over Uw gebrek aan naastenliefde! En dat het oude gezegde „Laat de linker hand niet zien. wat de rechter geeft", schijn baar nog niet in het Duitsch is vertaald, zien we bij de „Ein Leib Brot" Sammlung. Immers, degenen, die bij deze inzameling een brood afstonden, werden als het ware ge ridderd met de orde, die als dank hiervoor werd ingesteld, in den vorm van een briefje op de deur; „Du gabst mir Brot". Hetgeen men vrij in het Hollandsch zou kunnen vertalen met „Wat ben je toch een reuze vent!" En zoo kan iedere voorbijganger lezen, waar een buitengewoon nobel en vaderlandslieven de Duitscher woont en wie niet in deze cate gorie kan worden ingedeeld! Of wilt U nog andere vorm? Eenige dagen voor Kerstmis kwam van de partijleiding de oekase af: „Geen vrijgezel zal alleen Heilige Abend vieren!" Ter nadere toe lichting werd vermeld dat die celibatairen, welke als welgesteld geboekt stonden, werden aangespoord in den familiekring van minder- goed gesitueerden dezen avond door te bren gen, terwijl juist de families, wier financiën een luisterrijk vieren van het feest konden dragen, de nood-lijdende vrijgezellen in hun midden zouden opnemen! Een en ander natuurlijk weer onder de noo- dige control#. Deze en dergelijke systemen, laten we het eerlijk zeggen, liggen ons, Hollanders, niet en we moeten ons geweld aandoen om hiervoor het woord „weldadigheid" te gebruiken. Maar tochschuilt er niet een grond van waar heid in, wat menige Duitscher. die het schee- ve van den toestand zelf wel inziet, toch als argument aanvoert: De menschen hebben ja renlang getoond, dat zij uit eigen beweging het lot van hun naaste zich niet aantrekken. Welnu, men kan nu eenmaal niet alleen voor zich zelf leven Ergo. gaat het niet uit, eigen beweging, dan moet de staat hen hiertoe dwingen En als we dan zien, hoe in ons eigen landje deze deugd nog beoefend wordt, welk een eclatant succes b.v. de jongste oproep in de pers jieeft gehad, dan springt wel erg scherp het groote onderscheid tusschen beide syste men naar voren! En al moge dan het finan cieel resultaat naar verhouding wellicht iets minder zijn, een onder N.N. vermelde f 1. welke geheel vrijwillig werd toegezonden, lijkt me op den duur toch meer waarde te hebben dan ettelijke brooden en pondjes suiker, welke op de boven gesignaleerde manier worden „geschonken". Van L. Studentenduel in Duitschland. Vijf en viiftig sclievm1ee,-aars en Duit ""he studenten-afgevaardigden zijn kort geleden te Berlijn bij elkaar gekomen om de middelen tot moderniseering te onderzoeken van het duel. In '25 verboden de meeste Staten van het Rijk het duel (Schlager-Mensur) op hun ge bied. teneinde dit overblijfsel der monarchis tische zeden te doen verdwilnen. De Staat Baden, waarin Heidelberg ligt, was op dit punt het meest onhandelbaar, want op slag zag deze vermaarde stad haar aanzien ver minderen. Toen Hitier kanselier werd, heeft, hij dit verbod opgeheven, om de Germaansohe tradi ties te herstellen en de Duitsche studenten kunnen dus opnieuw hun gezicht versieren met de glorierijke houwen, die zorgvuldig wor den verzorgd. Er ziin twee soorten duels: een dat. volgt op de uitdaging van een corpslid (Burschen- schaftl aan een lid van een ander corps en dat geschiedt met den sabel. (Ieder corps of vereeniging Heidelberg bezit er 5 heeft ziin kleuren, ziin symbolen, zijn haardracht). Er bestaat voorts het duel, dat geschiedt naar aanleiding van een beleedieing van een lid aan een van hetzelfde corps en dat gedaan wordt, met den degen. In 't eerste geval zijn het de chefs van het corps drie van elk die den plicht hebben de uitdaging te doen geschieden. Deze zijn bet, die de ontmoetingen organiseeren die zich afspelen in de schermzalen, welke tot dit doel worden Ingericht. Het „strijdvest" wordt aangebracht aan *chouders en mouwen, tevwiil het gezicht on bedekt hliift, doch de oogen worden be schermd door metalen getraliede brillen. De tegenstanders hebben het vooral op °lkaars gezicht begreoen. dat zooveel moge- hik slagen dient te kr'igen. Glorie voor hem, wiens verminkt gezicht 't, meest op een spoor wegkaart gehikt. De striid wordt, verdeeld in drie. viif of zeven aanvallen, waarvan elk uit tien a twintig slagen bestaat. Het duel wordt volmaakt, geacht wanneer te zamen 115 maal geraakt is. Iedere aanval wordt door een pauze gevolgd -^m gelegenheid te geven de vesten te contro leren en de degens te onderzoeken De won den ziin dikwiils ernstig en er zijn gevallen h»keod van „strijders" die er 25 op het gelaat ontvingen. Na den striid worden de tegenstanders door de nieuwelingen (Füchse) naar de dokters ge bracht. die de wonden reinigen en verzorgen. Na (edp»-pn .ct.rhd worden fanatieke ovaties - „hochs" en „hoerah" uitgebracht, en wordt er goed on gedronken. Het corps telt dan twep helden meer. In de oogen der Dultschers ontwikkelt dit gevaar, waaraan jonge lieden zich met de wapens in de hand blootstellen. In hen de gevoelens van solidariteit, waardigheid en va derlandsliefde. (LéON REGNAULT IN LE SOUR).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3