VOOR RE VROU DE VROUW IN DE XXe EEUW. KEUKENGEHEIMEN. VRIJDAG 4 JANUARI 1935 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nr. 348: mooi jasje voor jongens van 8 to1 12 jaar. Het model leent er zich ook uitste kend voor, om als het van gabardine ge> maakt wordt voor regenjas te dienen. Van wollen stof is het echter een heerlijk winter jasje. Benoodigd materiaal: 2,50 meter stof van 130 c.M. breedte. Prijs van het patroon 0.40 ets, per stuk. Nr. 349: Kinderjurkje van gestreepte wol len stof voor meisjes van 5 tot 8 jaar. Kraagje van witte mousseline. Benoodigd materiaal 1,75 meter van 130 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 0.38 ets per stuk. No. 513: mooie ochtendjas van gebloemd flanel, met effen gegarneerd. Benoodigd ma teriaal: 4 meter van 90 c.M. breed en voor de garneering 0.50 c.m. effen flanel. Prijs van het patroon: f 0.50 per stuk. Nr. 514: japon van donkere stof. Keurig af- kleedend model. De garneering bestaat uit een geplisseerde jabot van wit glasbatist. Benoo digd materiaal: 3 meter van 130 c.M. breedte voor de garneering: 0.50 c.M. wit glasbatist. Prijs van het patroon: f 0.50 per stuk. Als we visite hebben en we moeten thee of andere dranken schenken, is het toch altijd wel prettig een aardig schortje bij de hand te hebben, dat we gauw voor kunnen doen. Een vlek is gauwer gemaakt, dr.n "'tgemaakt. No. 511: aardig schortje van linnen of ba tist. Benoodigd materiaal: 1.75 meter van 90 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 38 cents per stuk. Nr. 512: ander aardig schortje. Eveneen.1 van batist of linnen vervaardigd. Benoodigd materiaal: 1.75 meter van 90 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 38 cents per stuk. No. 515: mooie jurk van donkere wollen stof of zijde, gegarneerd met witte of crèmekleu rige georgette. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 c.M. breedte of 4 Meter van 100 c.M. Voor de garneering: 75 c.M. georgette. Prijs van het patroon: 50 cents per stuk. No. 516: jurk van wollen stof, met fluweel of zijde gegarneerd. Benoodigd materiaal: 3 meter stof van 130 c.M. breedte. Voor de gar neering: 25 c.M. fluweel of zijde. Prijs van het patroon: 50 cents per stuk. Deze patronen zijn in alle maten tegen de aangegeven prijzen te verkrijgen bij de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag,,dat kan worden overgemaakt in postzegels, per postwissel of wel per giro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het verlangde nummer en tevens de gewensch te maat; d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte, enz op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig mogelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opstu- rrng. Gelieve verder naam en adres duidelijk op te geven; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opsturing. WARME MELK MET EEN SMAAKJE. Vanille, citroen, kaneel, salie, orgeade, lau rierkers, oranjewater of anijs zijn de smaak jes, die men aan de melk kan geven. De koude melk wordt met het smaakje langzaam aan de kook gebracht, dan wordt het uit de melk genomen, de melk met aangemengde sago iets gebonden en de suiker er door geroerd. Anijszaad wordt in een neteldoeksch lapje gebonden. KLEINE WENKEN. Het is niet altijd noodig, dat broers of zus ters precies evenveel krijgen. Het is wel eens gezond de een wat te geven en de ander toe te laten kijken. Zoo zal het leven hen later ook behandelen, ze zullen niet altijd afgepast everfveel krijgen. En als moeder hen daar nu vast een beetje op voorbereidt, zal de jaloezie •tusschen hen. als ze eenmaal volwassen zijn, misschien minder groot ziinl Jonge menschen hebben behoefte aan een ideaal. Een ideaal, belichaamd in een persoon.Het is jonge menschen een behoefte iemand te kunnen vereeren. Het ideaal als idee alleen is hun nog te abstract, ze wil len zich nog zoo graag richten naar wat ze in een an der voor groot houden. Ik weet uit mijn eigen bakvischjaren twee menschen met wie ik gedweept heb, ge dweept zooals je het alleen maar in die jaren doet. De eene was een groote actrice, de andere een leerares. En als me nu ge vraagd wordt wat me in deze menschen zoo bijzonder aantrok, dan kan ik me daar niet met een paar woorden afmaken. Ik ben geneigd te zeggen: het bijzondere, het andere. De actrice had wat je noemt „de goddelijke vonk", het geniale. Zij vulde too- neel en zaal met haar persoonlijkheid, ze was niet te vergelijken met die om haar heen ston den, zelfs niet met den meest talentvolle. De leeraies had een overvloed van liefde in zich er ging zon en vreugde van haar uit. We hiel den allemaal van haar en bij sommigen steeg dat to1- vereering. Of ik me evenwel bewust was van dat andere, dat hoogere in beiden? Het kan ook zijn dat ik geïmponeerd werd door de uitwerking, die dat hoogere op an deren had. In ieder ontwakend mensch slui mert het verlangen zelf iemand te zijn, er kend te worden. Roem trekt aan en deze twee menschen waren elk op haar manier be roemd. Ik merkte door anderen dat ze bij zonder waren, door anderen leerde ik tegen haar opzien. Als de actrice door niemand op gemerkt en de leerares door niemand ge liefd was geweest, weet ik niet of ik het bij zondere in haar wel gezien had. Het was ook glans van roem en erkentelijkheid die mij aantrok, het was het opkijken naar menschen die bereikt hadden wat ik zelf wel zou willen bereiken. Roem, populariteit, geliefd zijn. Dat werkt magnetisch. En ik mag er dankbaar voor zijn dat mijn vereeringen goed geplaatst zijn ge weest. Het geniale van een groote kunstenares het liefdevolle van een die zon deed schijnen in eenvormige schooldagen kon niet anders dan ten goede leiden. Het voorbeeld volgen van hen die schoonheid en liefde geven is wat we ieder kind toe kunnen wenschen. Maar ik had het ook slechter kunnen tref fen. Er zijn kinderen die het slechter treffen. Want er zweeft ook glans van roem om men schen die ver staan van schoonheid en liefde. Menschen die door veel vertoon en ge schreeuw, door toeval en omstandigheden grooten naam hebben gemaakt, menschen die in de oogen van de wereld groot zijn. En dus ook in de kinderoogen. Het ligt natuurlijk niet geheel in onze macht ™iar we moeten toch probeeren kin deren zoo ver mogelijk van dergelijke per sonen weg te houden. Kinderen zien alleen den roem, ze vereeren dan beroemden per soon en willen hem dan tot eiken prijs volgen. Zonder critiek, want alles wat een vereerde persoon doet, is boven critiek verheven. We kunnen in kinderen nog niet veel onderschei dingsvermogen veronderstellen. En we mogen nooit vergeten dat roem hen onweerstaan baar aantrekt. Personen die vereering te beurt valt, dra gen een ontzaggelijke verantwoordelijkheid. Maar niet allen beseffen dat en sommigen maken zelfs welbewust misbruik van die ver eering. Een jong, enthousiast mensch is een makkelijke volgeling. Als ge uw opgroeiende kinderen van bepaalde invloeden vrij wilt houden houdt ze dan ook zoo ver moge lijk verwijderd van met roemglans omgeven personen die zulke invloeden zouden kunnen uitoefenen. Vergeet nooit dat roem voor jon ge menschen een sterke magneet is! BEP OTTEN. ONS HAAR GROEIT. Kort haar is geen mode meer, het is een dracht, heeft mijn kapster een half jaar geleden apodictisch meegedeeld, en ik heb er wijs bij met het hoofd geschud, en me in ge dachten afgevraagd, hoelang die overtuiging- stand zou houden. Want, nietwaar, als wij vrouwen gaan beweren, dat deze of geene mode volgens alle regelen der logica niet meer zal verdwijnen, is het einde ervan nabijal die vaste overtuigingen en beweringen dienen slechts om onze spijt te betuigen over de ver dwijning van een mode die ons dierbaar was geworden. D_ u-:-' is gekomen. Zoo is dan schijnbaar op dit oogenblik het einde te zien van de kort-haar-mode; schijn baar zeg ik, want het valt nog in het geheel niet met zekerheid te zeggen, of een ingenieuse kapper nog niet een nieuwe variant bedenkt op het korte haar, die dadelijk in den smaak valt, en waardoor veel halflange kapsels met een paar knippen van de schaar weer tot hun vroegere kortheid worden teruggebracht. Maar zoover is het nog niet, en dientenge volge zijn er veel groeiende haardossen te „be wonderen", die aan de eigenares heel wat hoofdbreken kosten. Men komt er echter gemakkelijker toe om te besluiten het haar te laten groeien dan om het af te knippen: in het eerste geval kan gezegd worden, wanneer het niet bevalt: zet de schaar er maar weer in, en met een half uurtje is ons hoofd weer keurig en welverzorgd. Maar om het te laten groeien brrr, menig een weet er van mee te praten, en nu is het nog wel zoo, dat het randje krullen in den nek bij halflang haar al uitstekend te maken is; wat zou het dan wel moeten worden, wan neer de mode van een kort pagebolletje, zooals dat een paar jaar geleden mode was, een over gang beteekende naar een knoedeltje laag in den nek! Minstens een jaar is daarvoor noo dig, terwijl daarentegen nu drie tot zes maan den al voldoende zijn om het gewenschte re sultaat te krijgen. Een van mijn vriendinnen, de gelukkige be zitster van mooi, donker golvend haar be klaagde een ander die het haar groeien liet, en er werkelijk onflatteus uitzag. Nee hoor, zei ze, dat doe ik niet, daarvoor ben ik toch te ijdel, dan maar liever altijd kort haar. Tenslotte is ze er toch toe gekomen om het ook te laten groeien, maar zij heeft er nooit onflatteus mee uitgezien, hoe dat mooie haar ook gelegd en gevormd wordt, het zit altijd goed. Nu weet ik wel, dat de kunst der kappers tegenwoordig zeer ver gaat: de „permanente" heeft, voor wie er tijd en geld voor over heeft, enorme mogelijkheden geschapen, die menig sluik, piekerig haar tot een mooie golvende haardos heeft omgetooverd. Een goede kapper kan ons dus een mooi kapsel bezorgen, maar hij kan niet voorko men dat ons haar gauw vet wordt, en daar door onhandelbaar is, of dat het te stug of te slap is om de kunstmatige golven lang vast te houden. Misschien ligt het ook wel aan onzen eigen gezondheidstoestand dat de kapper er niet iets van kan maken dat blij vend naar onzen zin is, hoe dan ook; wie van nature geen al te gemakkelijk handelbaar haar heeft, moet in de periode van groei wel eens op een slecht verzorgd kapsel rekenen, wanneer zij tenminste niet dagelijks naar den kapper wil loopen. Wie uit moet, en er onberispelijk wil uitzien doet het beste op den dag zelf zoo mogelijk naar den kapper te gaan. opdat er de meeste kans op een keurig hoofd bestaat. Voor sommigen is het namelijk al weer zoo gesteld, dat een nacht slapen het zorgvuldig gekapte haar in wanorde brengt, zoodat er weinig goeds meer van te maken valt. Maar éen ding: denk niet. als het half lang is. en vrijwel onhandelbaar: nu moet er meteen maar weer af. want het is me te lee- lijk. Halflang haar is zeer geschikt voor het rolletje in den nek, en wanneer het daarvoor eenmaal te gebruiken is, is het ergste voorbij. E. E. J.—P. MODE-TIPS. VANDAAG EN MORGEN. Wat gisteren modern was, wordt vandaag als hoogst onmodern betiteld. Droegen we een korten tijd geleden, de hoeden zoo plat moge lijk, de platte bol heeft thans weer afgedaan en de hooge bol duikt weer allerwegen op. Zeer geliefd is het fezmodel en, wat daar veel op lijkt, het tzarinamutsje. Men heeft ook de decoratieve waarde van koord opnieuw ontdekt en daar maakt men rijkelijk gebruik van. De hoedjes zijn gegarneerd met koord in een harmonieerende of contrasteeren de kleur, waarvan de uiteinden tot kwastjes uitgerafeld zijn. Op onze afbeelding toont het linksche fi guurtje u de nieuwe gespsluiting voor man' tels en japonnen. Het andere figuurtje draagt een garneering van dun gevlochten koord Het saldo van 1934 voor de vrouw. Bij de jaarwisseling is het weer wensche- lijk zich af te vragen, wat 1934 aan de vrouw heeft gegeven en ontnomen. Niet aan iedere vrouw persoonlijk maar aan de vrouwen over de geheele wereld tezamen, n.l. of haar bezit aan rechten en verantwoordelijkheid, als menschen is toe- of afgenomen. We zullen ons hier beperken tot het volgen der groote lijnen, door de vrouwenbeweging gevolgd: Arbeid, Zedelijkheid, Recht. We hebben reeds in een vroeger artikel een overzicht gegeven van vrouwenarbeid in het buitenland en we weten, dat in eigen land het ontwerp Marchant en de circulaire de Wilde, officieel een groote inkrimping van het arbeidsveld voor de vrouw beteekenen, terwijl men ook verder wel mag spreken van achteruitgang over nagenoeg de geheele linie. Laat ons tenslotte wat vrouwenarbeid over de wereld betreft herinneren aan een kleine wijziging van de Arbeidsconventie van Wash, ington waarover we hier reeds schreven in ons overzicht van de vergadering van den Int. Vrouwenraad. Even uitgestrekt als het terrein van den arbeid is dat van de zedelijkheid, waarover zoo moeilijk te oordeelen valt, om dat de toestand zoo uiteenloopt in de landen der wereld, in Oost en West. Over zedelijkheid ;chrijvend, bepalen we ons hier tot de groote vraagstukken, welke in het bijzonder de vrouw betreffen, die van den handel in vrouwen en meisjes en van de reglemen teering der prostitutie. Over de toenemende misdadigheid op ander gebied zullen we zwij gen, omdat, zooals bekend is, over het alge meen de misdrijven derf vrouwelijke veroor deelden liggen op het gebied der prostitutie, of verband houden met het sexueele leven der vrouw. Om den algemeenen toestand te beoordeelen, zal men goed doen, bijzondere aandacht te wijden aan de resultaten, welke werden medegedeeld van de in 1934 gehouden zitting van de Volkenbondscommissie voor de onderdrukking van den handel in vrouwen en meisjes. Hier mag men, bij een ruime op vatting, misschien van een batig saldo spre ken, want ditmaal hebben eindelijk in deze commissie de tegenstanders van de re glementeering (de wettig getolereerde huizen van ontucht) het gewonnen van de voor standers. Een twaalf jaar geleden, toen de commissie nog in haar kinderschoenen stond,; viel er niet te denken aan een dergelijke be keering, De vertegenwoordigers van de lan den, die nog voordeel trokken van de regle menteering, gingen zelfs zoover, deze quaestie als een binnenlandsche aangelegenheid der landen te beschouwen, welke buiten de be voegdheid der bedoelde commissie lag Maai de resultaten van een enquête inzake den be. ruchten handel in vrouwen en meisjes wees maar al te zeer op het verband tusschen dien handel en het st.elsel der reglementeering, zoodat de commissie dit noodlottige stelsel wel degelijk moest bestudeeren Een in het afgeloopen jaar door het Secretariaat van den Volkenbond gehouden enquête in ver schillende havensteden, evenals andere docu menten hebben geleid tot het inzicht, dat, zoo de afschaffing der reglementeering niet het einde van het kwaad beteekent, zij toch wel een belangrijke verbetering was Zoo kwam de betrokken Volkenbondscommissie tot de aanneming van een resolutie, waarin zij krachtig aanbeveelt, dat alle regeeringen, welke de huizen van ontucht nog toelaten, tot de opheffing zullen overgaan Dat alle gedelegeerden zich met deze resolutie konden vereenigen, pleit sterk voor den invloed van een dergelijke geregelde samenwerking van menschen van verschillende nationaliteit en opvatting, allen van goeden wil. Het stemt tevens hoopvol voor het overige Volken- bondswerk. Natuurlijk mag men ook gelooven in een ge leidelijke wijziging van de openbare meening, dank zij de internationale congressen op dit gebied. Deels uitvloeisel daarvan, deels be stemd om daaraan mede te helpen, zoo mag men het int. congres zien, dat van 1518 Oc tober j.l. te Boedapest werd gehouden, met het doel te werken voor bestrijding der prostitutie in welken vorm ook, waar afgevaardigden van 17 landen bijeenwaren. Wel is waar werden daar geen tastbare resultaten bereikt, maar in dit congres moet men het begin zoeken van een nieuwe werkwijze, door samenwerking van de sociale werkers op verschillend gebied voor dit doel. De weg is lang, maar zelfs al is er veel verwildering, er zijn nieuwe lichtpunten, en heeft de Ned. Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, die in Mei j.l. zijn 50-jatig bestaan vierde en helaas nog niet kan gemist worden niet ondervonden, hoe men met geduldig en moedig voortarbeiden toch veel kan bereiken? Heeft hij niet meer dan 25 jaar moeten werken, voordat bij ons de regle menteering geheel werd opgehevën. Zij, die de yrouw haar rechten als mensch en als staatsburger wenschen te verzekeren, hebben niet minder geduld noodig, zoowel, wat het groeiend inzicht betreft in de beteekenis van het verleenen dezer rechten, voor de menschheid, als met betrekking tot het begrij pen harer verantwoordelijkheid door de vrouw. De Nederlandsche vrouw heeft het kiesrecht, maar de gehuwde vrouw wacht nog altijd op een wetgeving, welke haar sterker doet staan als moeder en huisvrouw. Wel L thans toegezegd, dat er spoedig een regeling zal komen in zake de nationaliteit van de ge huwde vrouw, waaraan, in verband met de verschillende wetgeving op dit geb'ed in de verschillende landen, dringend "behoefte is. Thans kan het nog voorkomen, dat de Neder landsche vrouw, die met een vreemdeling huwt, en daardoor haar nationaliteit verliest, volgens de Nederlandsche wetgeving, recht- loos is, omdat zij, volgens de wetgeving van het land van haar echtgenoot niet de zijne bij haar huwelijk krijgt, dus tot geen nationaliteit behoort. De Nederlandsche vrouw in Suriname is wat haar politieke rechten aangaat nog niet zoo ver als haar zuster in het moederland. Een onderwijzeres in Suriname, die verzocht op de kiezerslijst te worden geplaatst, zag haar verzoek geweigerd door een afwijzende be schikking van de justitie. Daar dus geen vrou wenkiesrecht. In het Britsehe rijk, waar de vrouw na den oorlog haar politieke rechten verkreeg, is door een zoogenaamde hervormingscommissie haar rechtspositie bestudeerd en deze deed voor stellen, welke, als zij door het parlement wor den aangenomen vrijwel de economische on afhankelijkheid der gehuwde vrouw beteeke nen, met de daarbij behoorende verantwoor delijkheid. In de Ver. Staten hebben thans 6 vrouwen zitting in het Congres, twee vrouwen maken reeds deel uit van het Amerikaansche kabi net. In Italië, waar de Kamer van Afgevaar digden is vervangen door de vergadering der corporaties, die 10 November in Roze zitting had, werden de vrouwen vertegenwoordigd door 5 leden van haar geslacht op de 823 af gevaardigden. Het is weinig, zegt de redactie van „Le Droit des Femmes", maar Frankrijk. We kunnen aanvullen, dat de vrouwen daar nog steeds het kiesrecht niet bezitten! In Athene heeft de Senaat het ontwerp tot het verleenen van kiesrecht aan de vrouw voor de gemeenteraadsverkiezingen verworpen. In Turkije spiegelt men haar in 1935 haar poli tieke rechten voor. In Brazilië gaf de nieuwe grondwet den vrouwen dezelfde rechten als den mannen; in Chili kregen zij het actief en passief kiesrecht voor de gemeenten. Ziedaar een greep uit de winst. Het is niet veel, maar het houdt den moed erin. En in April 1935 hopen de vrouwen van de geheele wereld elkaar te ontmoeten op het Int. Con gres van den Wereldbond voor Vrouwenkies recht en gelijk Staatsburgerschap. Daar zul len ze weer kunnen samenwerken voor de be langen der menschheid. EMMY J. B. WINTER-COSTUUMS. De zware stoffen, die in den handel zijn, hebben het mogelijk gemaakt, dat het man- telcostuumpje, dat vroeger uitsluitend in herfst of voorjaar gedragen werd. thans ook gedurende den winter gedragen kan worden, zonder dat we er kou in behoeven te lijden. Vooral slanke, lange vrouwen kleedt het man telpakje bijzonder goed. Waar wel op gelet moet worden, is: dat de rok nooit te lang mag zijn! De goede lengte is ongeveer halver wege het been. Neemt men de rok langer dan is de verhouding tusschen de rok en het korte jasje belachelijk. Hier volgt de beschrijving van nevenstaan de modellen. Nr. 1 eenvoudig mantelcostuumpje van dia gonaal gestreepte wollen stof. De eenvoudige coupe is de grootste bekoring van dit aller liefste modelletje. Aardig is het kleine op- staande kraagje. Is men bang voor kou, dan draagt men er een vlotte zijden shawl onder. No. 2. Zeer apart mantelpakje van angora- stof.De garneering bestaat uit een groote pe lerine van bont. Het jasje is een weinig getail leerd; en de rok loopt klokkend uit. Nr. 3: Mooi mantelpakje voor jonge meisjes Het is vervaardigd van effen, wollen stof. Re vers en manchetten zijn van geruite stof (de binnenzijde der stof.) Het jasje is afgezet met randen donker astrakan. Een sportieve bree- de ceintuur voltooit het geheel. Heel goed bij de mantelpakjes komen de kaphandschoenen tot hun recht; vooral als deze donker zijn en het costuumpje waarbij ze gedragen worden lichter. Kalfshersens op geroosterd brood (4 personen) 1 stel kalfshersens, y2 ons ham, wat peper en zout, 1 lepel melk, paneermeel, peterselie, boter, 8 sneetjes brood. Laat de hersens in koud water eenige tijd uittrekken, zet ze met kokend water op en kook ze zachtjes gedurende een kwartier; verwijder dan zorgvuldig het vel. Hak de her sens met de ham fijn, meng ze door elkaar met de melk, wat peper en zout en strijk de massa gelijkmatig uit over de sneetjes ge roosterd brood. Bestrooi de sneetjes met paneermeel en gehakte peterselie, druppel er wat gesmolten boter over, zet ze een oogenblik in de oven tot ze goed warm zijn en dien ze op. Duitsche stamppot van witte kool en wortelen (4 personen): 1 pond rundvleesch (bijv. schenkelvleesch of poulet), 1 kleine witte kool, 1 pond winterwortelen, y kilo aardap pelen, 1 ui, peper, zout Maak de kool schoon, snijd ze in stukken, kook deze tot ze slap zijn en laat ze op een vergiet uitlekken. Schil de wortelen en aard appelen en snijd beide in stukjes; snijd het vleesch in stukken zooals poulet gesneden wordt. Leg laagsgewijze in een pan met dikke bodem eerst het vleesch, dan de kool, dan de wortelen en daarop de aardappelen; strooi tusschen de lagen af en toe wat peper en zout, en giet over het geheel ongeveer y2 liter kokend water Sluit de pan en kook alles samen gedurende 3 uur op een zacht vuur, af en toe schuddende om aanzetten te voor komen. Roer vóór het opdienen alles door elkaar, het gerecht ziet er dan uit als een grof dooreengemengde stamppot. Roer er des- verkiezende eenige lepels boter door en stamp de massa goed door elkaar, zoodat het gerecht meer op een Holiandsche stamppot lijkt. Griesmeelkransjes (4 personen) 2y2 dL. melk 60 gr. griesmeel. y2 ons suiker, 30 gr. boter, een stukje vanille, 2 eierdooiers, een paar lepels jam, een pannetje met frituurvet. Breng de melk met de vanille aan de kook, strooi er roerende de griesmeel en de suiker in, roer er de boter door en laat de pap, roerende, zachtjes doorkoken tot een stijve massa. Neem de pan van het vuur, roer er de eidooiers door en strijk de massa gelijk matig uit over een platte schaal, die met koud water is afgespoeld. Steek, na bekoeling met een glas cirkels uit het deeg. "erwijder met bijv. een appelboor kleine cirkeltjes uit het midden. Pak de overblijvende stukjes deeg weer tot een geheel en snijd er weer kransjes van. Bak de kransjes in heet vet lichtbruin, schik ze op een schotel, vul de openingen van de kransjes met wat jam en bestuif het geheel met poedersuiker. C. F,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7