HET NIEUWE AVONDBLAD Hallo hallo! 20e JAARGANG No. 55 DINSDAG 8 JANUARI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2ya cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers S cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeUngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéi van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers srijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een band, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; J 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; f 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 8000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of me*r abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet rvoodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te 8c h led am. Voer de Beslissing. In het Saargebied is men nu de laatste week voor de stemming ingegaan. A.s. Zondag, 13 Januari, zullen de Saarlanders ter stembus trekken en zal de beslissing vallen. Omtrent het resultaat schijnt nog steeds geen twijfel te bestaan. Algemeen wordt verwacht dat een groote meerderheid vóór „terugkeer naar Duitschland" zal stemmen. En dat deze week, en de stemmingsdag tevens, ordelijk zullen verloopen wordt gewaarborgd door de aan wezigheid van de internationale politiemacht. Incidenten zullen zich wellicht voordoen, maar- van een oproer, of van een interventie door T ïtschland of Frankrijk, kan geen sprake zijn. Het regent intusschen commentaren, waar- Van vele verdachtmakingen bevatten, maar tot dusver heb ik vergeefs gezocht naar advie zen die een beteren weg aangaven dan de thans gevolgde. De Volkenbond heeft in deze zaak zeer beslist en onmiskenbaar de leiding. Hij treedt inderdaad als opperste scheids rechter op, geholpen door de politic-troepen en de functionarissen van vele landen, die in dit dispuut volkomen belangeloos zijn. Was dat niet gebeurd, dan zou men moeten huiveren bij de gedachte aan Zondag 13 Januari. Dan zou er een ontzettend oorlogsgevaar in Europa be staan, dat er nu niet is. Critiek is natuurlijk ruimschoots mogelijk. Critiek op de samenstelling van den Volken bond komt ook alweer ruim los. En het is niet te ontkennen dat Duitschland en Japan voor hun lidmaatschap bedankt hebben en dat de Vereenigde Staten nog steeds niet hebben kunnen besluiten, toe te treden. Maar Japan en de V. S. zijn in deze zaak geen belangheb benden, en Duitschland heeft in de huidige regeling toegestemd. Beter dan critiseeren is. de zaak in de groo te lijn te zien. Volgens de groote lijn is en blijft de voornaamste taak van den Volken bond, de primaire taak: oorlog te voorkomen. Nog nimmer heeft hij dit op zoo krachtige en directe wijze ondernomen als thans, ofschoon het al meermalen door onderhandeling ook gelukt is. Al vele malen! Ditmaal evenwel neemt de nieuwe instelling van intemationaa1 recht zelf de leiding van zaken in harden en beschikt over machtsmiddelen. Historisch is dit een gebeurtenis van ge weldige heteekenis. Het is nog nimmer ge schied. Het bewijst en men kan dat op geen enkele manier wegpraten dat in de moei zame ontwikkeling der internationale samen werking, een punt bereikt is, dat nog nooit tevoren bereikt werd. Dit belooft zeer veel voor de verdere ontwikkeling der internatio nale gedachte. Misschien is het een belofte, die voorloopig nog niet verder dan Europa i-eikt. Wellicht heeft graaf CoudenhoveKaiergi, de profeet van Pan-Europa, gelijk als hij in zijn nieuw ste hoek tracht te bewijzen dat de Europee- sche wereldoverheersching (15001900) ge ëindigd is in het begin der twintigste eeuw en dat thans de onontkoombare drang der we reldgebeurtenissen steeds sterker drijft naar een vereenigd Europa. Als hij Cecil Rhodes' woord „Wij moeten in continenten leeren denken" citeert zijn er ongetwijfeld thans tienduizenden, die daarvan de juistheid be amen. En dan behoeft men volstrekt niet te denken aan het opgeven van eigen nationali teit of het verloochenen van eigen volkska rakter, maar wel aan het scheppen van orde in een economische chaos, die steeds verder is afgezakt op het hellende vlak. Wij onder vinden daar de gevolgen mede van! Overigens ontwikkelen de zaken in de Ver eenigde Staten zich dusdanig, dat een prac- tische samenwerking met dat deel der wereld, ook in den Volkenbond, nog volstrekt niet als onmogelijk beschouwd hoeft te worden. Het Saargebied, schoon rijk in delfstoffen, is een nietig stukje Europa. Ondanks zijn nie tigheid levert het thans een historische ge beurtenis op, die van wereldbeteekenis kan worden. De term „historische gebeurtenis" is in vele jaren van veel opschroeverij dikwijls schromelijk misbruikt. Ditmaal is zij vol strekt juist. Deze Saar-stemming luidt nieuwe internationale mogelijkheden, nieuwe interna tionale gebruiken en oplossingen in. Aan den Volkenbond zal het zijn, het re sultaat van de volksstemming te interpretee ren en uit te voeren. En hierbij voorziet men meteen een groote moeilijkheid na de stem ming: wat zal het lot van de tegenstanders der aansluiting bij Duitschland zijn, als die aansluiting een feit is geworden? Wat zal er gebeuren met de bekende en erkende voor standers van handhaving van den „status quo"? Een aantal hunner zal er natuurlijk vandoor gaan. Het grootste aantal zal dat eenvoudig niet kunnen doen, omdat, die men sehen geen kans hebben, ergens anders aan den kost te komen. Dit is de onrustwekkende kant van de zaak. Zal de Volkenbond van Duitschland waarborgen voor het lot dier menschen verwerven? Men kan er dit van zeggen: als de Duitsche regeering zich na een Duitsche overwinning op deze menschen ging wreken door hen in concentratiekampen en gevangenissen onder te brengen zou zij een zoo geweldige verontwaardiging in het bui tenland ontketenen als nog nimmer tevoren. Want die menschen zijn in hun volle recht als zij thans voor den status quo stemmen, en Duitschland heeft dit recht feitelijk erkend door in de Volkenbondsregeling van het Saar- plebisciet toe te stemmen. Het wil er bij mij nog niet in dat de Duitsche machthebbers, j die al zoovele teekenen gegeven hebben dat zij hun land uit zijn isolement verlost willen zien, een dergelijke internationale veront waardiging zouden riskeeren. R. P. IJMUIDEN Matrozen moeten kunnen looden. Een circulaire van de Scheepvaart- Inspectie. Aan alle reeders te IJmuiden is uitgereikt de volgende circulaire uitgegeven door den Inspecteur voor de Scheepvaart in het 4e dis trict te 's-Gravenhage „Ik heb de eer u mede te deelen, dat her haaldelijk blijkt, dat de visschersvaartuigen op de Nederlandsche kust stranden, tenge volge van het feit, dat niet voldoende gelood wordt. De slechte gewoonte bestaat bovendien dat de schipper zelf het lood gooit en daar voor, terwijl het meestal mistig of dik is, zich van de brug begeeft. Deze gewoonte kan vervallen, indien ge zorgd wordt, dat er meer personen aan boord zijn, die met het lood kunnen omgaan en de schipper bij 't aandoen van de kust deze perso nen op post zet en voortdurend het lood gaande doet houden. Teneinde tot dezen voor de veiligheid be teren toestand te geraken, roep ik uwe mede werking in, die o.a. daarin zou kunnen be staan, dat u den schippers opdroeg zoo eenigs zins mogelijk, op reizen naar en van het vischterrein, de matrozen in het looden te oefenen. Ik twijfel niet of u zult in deze ook voor u van belang zijnde aangelegenheid deze medewerking wel willien verleenen". SYMPHONIE-ORKEST „EUPHONIE" Men schrijft ons: Zou aanvankelijk het eerste concert eind November plaats hebben; hierin is door ver schillende omstandigheden verandering geko men. Ook in dè maand December deden zich onverwachte bezwaren voor. Het concert is nu vastgesteld op Zondag 13 Januari a.s. Zooals reeds werd medegedeeld, is mevrouw Rambonnet-Speet bereid gevonden eenige liederen te zingen, waarbij het orkest haar zal begeleiden. De keuze is gevallen op Solvejgs Lied" uit de Peer Gynt-muziek van Grieg en op „La clochette d'ermite" van Maillart. De langere tijd van voorbereiding zal zeker de uitvoering ten goede komen. Als voornaamste orkestnummer prijkt op het programma Mozarts „Jupiter-symphonie". De sympathieke belangstelling van me vrouw Rambonnet voor de muziek in 't alge meen en voor de muziekbeoefening in onze gemeente in het bijzonder moge voor velen een aansporing wezen, Zondag 13 Januari vrij te houden voor het concert van „Euphonie". De Engelsche moeilijkheden met Noorwegen. Nationale of internationale visscherij? R.C. BREDERODE, De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden luiden: Brederode 1Beverwijk 4 150 Brederode 3—D.I.O. 4 11—1 Beverwijk Jun.Brederode Jun. 82 Daar waar de Noordelijke IJszee den Atlan- tischen Oceaan ontmoet, is sinds geruimen tijd een guerilla gaande tusschen Engelsche en Noorsche visschers. Deze guerilla wordt ge voerd nabij de fjorden langs de Noorsche kust. Britsche trawlers zijn aangehouden en opge bracht, hun schippers beboet, ja somtijds ge vangen genomen, aldus schrijft een bijzondere correspondent in The Fishing News, die een reis van een maand door stormen en drijfijs met een Engelschen trawler heeft gemaakt. Hij heeft gesproken met Engelsche trawler schippers en Noorsche visschers en regeerings- personen. Aan zijn interessant verhaal ontleenen wij het volgende: Trawlers, thuisbehoorende te Huil, landen jaarlijks gemiddeld 3250 ton visch, gevangen langs de Noorsche kust. Ook verdere visch- gronden worden opgezocht als het Beren- Eiland, ongeveer 900 mijl van de Noordpool, IJsland,, do Faroer-Eilanden en langs de Noord kust van Rusland enz. Op al deze vischgron- den bestaat een overeengekomen grens van de territoriale zóne en klachten over het visschen in verboden wateren komen slechts zelden voor. Maar Noorwegen heeft zelf een limiet vast gesteld en wel niet de algemeen geldende van 3 mijl. maar een van 4 mijl en dikwijls iets meer. Het is juist dit „iets meer", waarvan de Engelsche schippers last ondervinden, die zonder erg 4 mijl van de kust hun vischboei uitgooien en dan een motorboot langszij krij gen. die hen van de plaats wegstuurt. Om deze twist te begrijpen dient men te weten, dat Noorwegen een natie is, voorname lijk van kleine visschers, die des zomers een stuk grond bewerken en 's winters visschen. Hun vischmethoden zijn zoo oud als hun tra dities en zij zijn geenszins de meening toe gedaan, dat er meer visch in zee is, dan er ooit werd uitgehaald. De vangsten der Engelsche trawlers met hun modern vischtuig veroorzaken een zekere ja loezie bij de Noren en zij beschuldigen de En gelschen er van, dat zij al hun visch 'weg- visschen. En hiermede begint de strijd. Hoeveel visch in de zee is Noorsch, hoeveel internatio naal? Op andere plaatsen ter wereld is alle visch, die meer dan 3 mijl van de kust rondzwemt internationaal (ook in de Moray Firth? Red. IJM. Crt.), maar de Noorman nationaliseert ze vele mijlen ver. Al gedurende tal van jaren varen stoom trawlers van Huil naar de Noorsche kust en keeren van daar beladen met schelvisch en kabeljauw terug. Men ondervond van de zijde van Noorwegen of de Noorsche visschers nooit eenige last. Maar hierin kwam verandering toen Enge land zijn systeem van protectie ook van toe passing bracht op dc visch, waardoor ook aan Noorwegen de vrije invoer werd ontnomen. Van toen af had je de poppen aan 't dansen. Britsche trawlers werden verjaagd door kleine motorbooten, beschuldigd van strooperij. De 4-mijls zóne bleek voortdurend zeer rekbaar. De meeste aanhoudingen geschiedden door plaatselijke autoriteiten op afgelegen gebie den, waardoor het moeilijk was, met een ver dediging te komen, aanvaardbaar voor de hoogere Noorsche autoriteiten. Trawlers werden opgebracht naar de een of andere haven en de schippers werden ge noodzaakt, hooge waarborgsommen te storten, hangende de behandeling van hun zaak. Met ruimen vol visch moesten ze dikwijls drie of vier dagen in de een of andere afgelegen Noor delijke haven wachten, waardoor ze dikwijls de markt te Huil misten. Ontelbare nota's werden gewisseld tusschen Londen en Oslo en ten slotte kwam men tot een voorloopige overeenkomst, volgens welke Groot Brittannië tijdens den duur dezer over eenkomst een limiet van 4 mijl langs de Noor sche kust erkende, terwijl in gebieden, omvat tende groote fjorden niet binnen 20 a 30 mijl van den vasten wal gevischt mocht worden. Verder was overeengekomen, dat alleen Noor sche zeeofficieren aanhoudingen mochten uit voeren. Tot zoover is alles in orde. Maar er is een hiaat in de overeenkomst, waardoor groote gebieden, die in andere landen als interna tionale wateren beschouwd zouden worden, nu tijdelijk als Noorsche worden beschouwd en waardoor Britsche trawlers dikwijls genood zaakt zijn vele mijlen verder te stoomen. Maar deze tijdelijke overeenkomst heeft een diepere beteekenis, dieper dan een simpele visscherij kwestie. Want Noorwegen behoort niet tot de Noordzee-Conventie, volgens welke alle Noord-Europeesche landen een 3-mijls zóne hebben erkend. Zou een limiet van meer dan 3 mijl defini tief tusschen Engeland en Noorwegen worden overeengekomen, da'-1 zou dit de bestaande overeenkomsten geheel en al omverwerpen. DE SCHEEPVAART. Voor de havens in onze gemeente zijn in de afgeloopen week aangekomen 6 zeeschepen, waarvan 5 voor de Hoogovens, n.l. 2 met erts, 1 met steenkolen en 2 om ijzer te laden. Verder één schip voor IJmuiden met versche visch. Van de Hoogovens vertrokken twee schepen met een lading ijzer, beide bestemd voor Zwe- den. (Voor de vacante betrekking van telefoonjuffrouio te Hoensbroek hebben zich 500 sollicitanten aan gemeld.) Het ambt van telefoonjuffrouw Wijkt meer en meer naar het verleden, Sinds men meer automatisch spreekt, Tenminste in een reeks van steden. Maar Hoensbroek is nog niet zoo ver, Daar is de schakel nog gebleven, Daar houdt de juffrouw j' aan de lijn, En moet ze je een lijntje geven. Vijf honderd hebben zich gemeld, Die het een prettig baantje vinden, De spraakzame gemeente daar, Spraakmakend lijnrecht te verbinden. Wie durft nog zeggen, dat de vrouw, Niet zwijgen kan als andren praten, Wie, dat zij nooit het laatste woord, Tenminste aan een man, wil laten. In dit beroep, zoo fel begeerd. Kan zij alleen het eerste krijgen: Hallo welk nummer? goed meneer, En verder heeft ze zelf te zwijgen. P. GASUS. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. 'Het bestuur herinnert er de leden aan. dat de cursus in E.H.B.O. wordt gevolgd op Dinsdag 8 dezer. Niemand verzuime de lessen, daar dit na- deelig kan werken op de afwikkeling van het programma. Aller opkomst is dringend ge- wenscht. GESLAAGD. Voor het examen Spaansche handelscor respondentie (Vereeniging van Leeraren) is geslaagd de lieer H. W. van der Weyden. De heer P. Verschoor, vertegenwoordiger van de Ijsfabriek „Frigo" slaagde voor het Mercurius-diploma Duitsche Handelscorres pondentie NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand December 1934 werd ingelegd a. Kantoor Juüanakade f 11,208.78 b. Kantoor Willebrordstraat f 10,758.93 c. Kantoor Santpoort f 582.50 Totaal f 22,550.21 Aan rente werd bijgeschreven; a. Kantoor Juüanakade f 22.532.81 b. Kantoor Willebrordstraat f 13.026,05 c. Kantoor Santpoort f 480.94 Totaal f 36.039,90 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort 15,843,29 14.770.21 258.96 Totaal f 30,871,56 Het inlegkapitaal vermeerdei'de dus met f 27,718,55 Het tegoed op 1 Dec. bedroeg f 1,111,062,07 Het tegoed op 1 Januari 1935 bedraagt dus f 1,138,780,62 Uitgegeven werden 21 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 13 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje di'oeg het nummer 3267. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE OSTENDE IN 1934. De vischomzet te Ostende gedurende de maand December bedroeg 5.667.553 fr. of 489.000 fr. minder dan gedurende dezelfde maand van 1933. Aangevoerd werd door stoom trawlers 1.137.074 fr., door motortrawlers 4.514.535 fr. en door diverse schepen 15.943 fr. De totale omzet in 1934 bedroeg 60.641.200 fr. tegen 63.157.431 fr. in 1933 of 2.516.230 fr. minder. De aanvoeren bedroegen 18.033.486 K.G. tegen 19.899.746 K.G. in 1933, of een achter uitgang van 1.866.260 K.G. De vermindering is ten aeele het gevolg van den achteruitgang der aanvoeren van vreemde haringtrawlers, die in den loop van het jaar 1933 veel haring losten. Aangevoerd werd door Belgische stoom trawlers 5.281.049 K.G., t.w. van 12.863.856 fr. door Belgis he motortrawlers 12.448.837 K.G. t.w. van 47.268.331 fr., door Engelsche trawlers 38.230 K.G. t.w. van 29.658 fr. door Nederland sche 159.700 K.G. t.w. van 101.175 fr. door an dere 105.670 K.G. t.w. van 372.179 fr. PAST OP UW RIJWIELEN. Namens den Commissaris van Politie schrijft men ons: Uit een tweetal rijwieldiefstallen, welke op 3 en 4 dezer te IJmuiden-Oost en IJmuiden werden gepleegd, ten nadeeel van P. en v. d. K. blijkt voor de zooveelste maal, dat het publiek nog steeds niet voldoende voorzorgsmaati'ege- len neemt tegen diefstal van hun eigendom. Bij de meeste rijwieldiefstallen blijkt dan ook. dat in het geheel geen vooi'zorgsmaat- regelen tegen diefstal zijn genomen. Men plaatst het rijwiel eenvoudig op den openbaren weg. het trottoir of in een voortuintje. Is het om die reden te verwonderen, dat rijwieldief stallen aan de orde van den dag zijn en dat een tweetal knapen in korten tijd kans zag, zonder veel moeite in de gemeente Velsen een vijf tiental rijwielen te ontvreemden? Vlugge zeilreb. Het Duitsche zeilschip Priwall is 13 Octo ber van Hamburg vertrokken en 4 Januari te Port Victoria (Australië) aangekomen, zoodat de reis in 82 dageix werd afgelegd. In het vo- rig jaar werd voor deze reis slechts 66 dagen gebruikt. Het. Duitsche zeilschip Padua ver- ti-ok op denzelfden datum van Hamburg en zal dus wel over eenige dagen ter bestemming aankomen. Aanvoer zwavelzuur. Het Nederlandsch motorschip Ransdorp is hjer van Hoboken (bij Antwerpen) aangeko men met een lading zwavelzuur, welke in de Hoogoven-haven gelost wordt. VELSEN De werkloosheid in onze gemeente. Aantal werkloozen aanzienlijk gestegen. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij den Gem. Arbeidsbeurs bedroeg j.l. Zaterdag: 2603, waarvan 562 bouwvakarbeiders, 364 me taalbewerkers, 52 kantoorbedienden, 27 huis bedienden, 47 houtbewerkers, 395 man vis- scherijpersoneel, w.o. 98 haven- en transport arbeiders, 685 losse en fabrieksarbeiders, 324 in diverse beroepen en voorts beneden 18 jaar: 9 bouwvakarbeiders, 25 metaalbewerkers, 16 kantoorbedienden, 10 huisbedienden, 1 vis- scher, 62 losse en fabrieksarbeiders en 6 in overige beroepen. OPDRACHT. (Het vervoer en lossen van amterialen. voor het bedrijf Openbare Werken, gedurende het jaar 1935 is opgedragen aan J. P. Maas te Santpoort voor 6 perceelen, Gebr. Boon c.s. te IJmuiden voor 15 perceelen, G. Maas Jzn. te Santpoort voor 19 perceelen, G. Spanjaard te Santport vor 13 perceelen en K. Timmer te Velsen-Noord voor 2 perceelen. Handelsoverleg tusschen Nederland en België. Zal onze visch niet vergeten worden? Graaf Wiliingdon, de onderkoning van Britsch-Indië, gaf te Calcutta een tuin- partij, waarop di'ieduizend personen vereenigd waren. De onderkoning en zijn echtgenoote begroeten hun gasten. Gistermorgen zijn te Bnissel de Neder- landsch-Belgische handelsbesprekingen be gonnen aangezien het thans nog geldende verdrag 1 Februari a.s. vervalt. Het is algemeen bekend dat België eeixs een belangrijke afnemer van onze uitvoerpro- duct-en als boter, vee. vleesch en visch. sedert eenige jaren door middel van het stelsel van contingenteering. het heffen van rechten op de consenten en het verhoogen van de invoer rechten den invoer van al deze artikelen tot een schaduw heeft gemaakt van wat het eens was. Men weet, hoe het met onze visch is ge gaan. België was, nadat Duitschland een af nemer van den tweeden rang was gewor den, onze beste klant. We behoeven, om dit te kunnen constateeren er slechts de sta tistieken op na slaan. In 1930, het jaar waarin de uitvoer naar België na 1922 het hoogste cijfer bereikte, werd naai* dit land alleen van IJmuiden rond 16 millioen K.G. versche visch uitgevoerd. In 1931 daalde dit cijfer met ca. 11/2 millioen K.G. In 1932 was de uitvoer uit het geheele land 9.890.000 K.G.. in 1933 nog slechts 3.170.000 K.G. Bij dit laatste cijfer moet rekening ge houden met de hierop door de staking uit- geoefenden invloed. Deze cijfers toonen duidelijk aan wat er van onzen Belgischen uitvoer is overgeble ven. Niet de Belgische contingenteering op zich zelf is de oorzaak van dezen achteruitgang, wel echter de wijze waarop men van Belgische zijde deze contingenteering saboteert door allerlei bepalingen, voornamelijk door 't stel len van minimum maten, waardoor het ten eenenmale onmogelijk is, het toegestane con tingent op te maken. Thans krijgen onze gedelegeerden weer eens de gelegenheid, iets voor onzen vischuitvoer te doen. Of ze deze gelegenheid te baat zullen ne men? In elk geval ligt aan de thans geopende besprekingen de bedoeling ten'grondslag, den wederzijdsche han del te bevorderen. Veel moet men er echter niet van verwachten. Er is in België een sterke neiging, ten koste van wat ook, het reederijbedrijf vooruit te helpen. Alle andere belangen, die van de verbrui kers zoowel als van den kleinhandel en van de importeurs worden hierdoor opzij gezet. Indien onze gedelegeerden slechts de toezegging van Belgische zijde naar den Haag konden meebrengen, dat Ee'gië de cont'r^en+eerin? loyaal ten uitvoer zal brengen d.w.z. zonder andere landen als Denemarken en Zweden een belangrijke overschrij ding van hun contingenten toe te staan, ^unnen we in IJmuiden al te vreden zijn.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1