Haarlem voor 80 jaar. Oude gebruiken. Mijn kijk op het spel H. F. c.—v. s. y, Gloriedagen van nu verdwenen takken van nijverheid. Vermogende lieden gebruiken tot deze' kloppers zeer kostelijke kant, en verder han delt een ieder daarin naar zijnen staat of zelfs wel daarboven. Men heeft er gewoonlijk zooveel mee op, dat menschen van minder vermogen er, om zoo te spreken, hun spaar penningen aan besteden, en het is onder de zoodanigen zeer gewoon er zelfs reeds zorg voor te dragen wanneer zij in het huwelijk treden. Het jonge paar voorziet zich van de noodige kant. daar het hun misschien, wan neer eens de klopper vereischt werd, aan het geld mocht ontbreken om dien te koopen. Vroeger toen het nog de gewoonte was dat de bruidegom en bruid een ruiker op de borst droegen, vereerde de bruidegom meermalen de bruid, te dien einde, eenen kanten strik met een rozenrood lint, van zulk een lengte en breedte dat zij toereikend was om in het vervolg voor een klopper te dienen. In geval er twee- of drielingen geboren worden, hecht men twee of drie zulke kloppers aan de huis deur. Een doodgeboren of overleden kind maakt hierop geen verandering, omdat men over zulke jonge wichten niet rouwt; maar als de ouders in den rouw zijn, dragen de kloppers daarvan mede getuigenis, naar evenredigheid of de rouw zwaar of ligt is. Wanneer de ouders in den zwaren rouw zijn, neemt men niet alleen, gelijk ook wel in ligteren rouw ge schiedt, in plaats van roode, zwarte zijde tot eenen grond waarop de kant afsteekt, maar bedient zich ook wel van kamerdoek of linnen in plaats van kant. De klopper wordt, indien het kind bij dag het eerste licht ziet, terstond na de geboorte uitgestoken; wordt het kind echter bij nacht geboren, dan geschiedt zulks zoodra de dag aanbreekt. Hij blijft daar hangen totdat de kraamvrouw haren kerkgang doet. Door de onvermogende lieden, die zulk een sierlijk toe- gerusten klopper als wij hier beschreven heb ben, zelve niet kunnen bekostigen, wordt hij gehuurd. Het is eene zeer algèmeene overle vering dat men dit gebruik te Haarlem moet afleiden van het voorgevallene bij het inne men der stad in het jaar 1573, toen de Spaan- sche bevelhebber, naar men verhaalt, zijne krijgslieden beval de huizen der kraamvrou wen ongemoeid te laten. Dit heeft echter geen grond, want bij geen der vroegste schrijvers over dat beleg vindt men iets geboekt om trent deze inschikkelijkheid des Spaanschen bevelhebbers voor de kraamvrouwen, hetgeen trouwens ook weinig zou zijn overeen te brengen met de gruweltooneelen te Naarden, Oudewater, Zutphen, Maastricht en zelfs te Haarlem, in die dagen door de Spanjaarden aangerigt". Vervolgens wordt ons verteld dat Haarlem met recht roem mag dragen op het groot aan tal uitmuntende schilders en kunstenaars van allerlei aard die binnen hare wallen het eerste levenslicht zagen, zooals: Nicolaas Berghem, Bartholomeus van der Helst, Salomon de Bray, Jan Weening, Job en Gerard van Berk heiden, Philip Wouwerman, Jacob Ruisdaal, Adriaan Brouwer en anderen. Geen wonder dus dat de Italianen Haarlem het tweede Bononië noemden. Zou men bij de volgende beschrijving niet bekoord worden door zijn eigen stad zoo men dat al niet was! „Het rijk geboomte, dat de stad als met een lustpriëel omgeeft, afgewisseld door vrucht bare weilanden, talrijke bloemtuinen, de be roemde bleekerijen, fraaie dorpen, ontelbare buitenplaatsen, waaronder sommige vorstelijk mogen genoemd worden, voorts de hooge dui nen met onvergelijkelijk schoone vergezich ten, bekoorlijke rivierstreken, scheeprijke Y- gezigten, en eindelijk de zee in hare groot heidwaar is een streek in Nederland, die op zooveel schoons kan roemen?" Van Haarlem's omstreken, voorzoover als die inmiddels niet bij de stad zijn ingelijfd, wor den ook nog eenige aardige herinneringen be waard. Zoo wordt ons van Sparendam verteld dat het ten N.W. van Haarlem achter den bui tengewoon hoogen zeedijk verscholen ligt, welke dijk van kapitale sluizen is voorzien. „Het is opmerkenswaardig door de verdedi gingswerken welke het omgeven, door de on ophoudelijke doorvaart van schepen, en het belangrijke stoomgebouw ten behoeve van het drooggemaakte Haarlemmermeer. Hier vangt men de uitmuntende IJ-garnalen, de IJ-bot en des winters den lekkeren spiering, waar van thans een overgroote menigte naar Enge land verzonden wordt". Wat is dat alles in één menschenleeftijd veranderd. Ook Spaarnwoude, een kwartier uurs Zuid- westelijker, wordt genoemd en daarbij vermeld dat dit plaatsje eenige vermaardheid heeft verkregen door den Spaarawouder reus, Klaas van Kijten, die in de 14e eeuw met eenige Hollandsehe edelen naar Engeland in gezant schap ging en wiens „vadem", d.w.z. de af stand tusschen zijn linker- en rechterhand, op den buitenmuur der kerk, met haren stom pen toren, staat aangeduid, terwijl zijn rozen krans in eene daarnaast gelegen boerenwo ning wordt bewaard. Vondel heeft hem zelfs de eer van een beschrijving waardig gekeurd: Hij stack met hals en hooft, gelijk een steile toren En spitse, boven 't volck en alle hoofden uit, En scheen een olyfant, die omsnoft met zijn' snuit. Zijn spietse was een mast in zijne grove vingheren. Men zagh hem man op man gelijck konijnen slingheren Wel driemaal om zijn hooft, gevat bij 't eene been, En kneuzen dan het hooft op stoepen of op steen Hij kon met zijnen pols 1) een burghwal over- springhen. Hij proefde op grendelen de deught der staele klinghen, Hieuw fel met eenen slagh door yzer en door stael, En proefd zijn beekeneel op poorten van metael. „Op den straatweg naar Alkmaar, bereikt men zoo gaat de kroniekschrijver voort het dorp Velsen en iets later een klein buiten tje, „Holland op zijn smalst" geheeten, welke naam door de plaatselijke gelegenheid wordt geregtvaardigd, daar de geheele breedte tus schen het Wijkermeer en de Noordzee alhier slechts een half uur gaans is. Het plan, om door een hier te graven kanaal Amsterdam in nadere gemeenschap met de Noordzee te brengen, is thans een onderwerp van veelzij dig onderzoek, waarvan de uitvoering zeker geene geringere inspanning zal kosten dan de droogmaking van het Haarlemmermeer en waarbij ook weder moeijelijkheden van geheel bizonderen aard zullen zijn te overwinnen". Tot slot van deze kroniek willen wij nog een bijzonder eigenaardige erflating uit het vergeetboek redden en wel met betrekking .tot het dorp Heemskerk. „In de nabijheid van de dorpskerk ziet men eene grafnaald van blaauwen arduinsteen, door den aldaar gebo ren schilder Maarten van Veen, meer bekend onder den naam van Maarten van Heemskerk, ter eere van zijnen vader gesticht, met bepa ling van een huwelijksgift telken jare aan twee bruiden, ééne uit Haarlem en ééne uit Heemskerk, die, onbesproken maagden zijnde, op zijn graf zouden willen trouwen". Wie kan ons hieromtrent inlichten? Is de huwelijksgift nog van kracht? Waaruit be staat die en is er veel gebruik van gemaakt? P. D. 1) polsstok Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. Benoemd tot kerkelijk hoogleeraar te Utrecht Meer passagiers, goederen. minder Schiphol had het druk in 1934. Aantal lijnen ook uitgebreid. Aan het verslag over 1934 van de luchthaven van Amsterdam „Schiphol" ontleenen wij: Passagiersvervoer. Omvatte het passagiersvervoer op alle lucht lijnen in 1932 18420 personen, in 1933 steeg het aantal vervoerde passagiers tot niet min der dan 30640, en in het afgeloopen jaar ver der tot ca. 50.000. Van 1932 op 1933 derhalve een toeneming van ruim 66% en van 1933 op 1934 van ruim 61%. In 1932, 1933 en 1934 waren onder de genoemde cijfers resp. 5525, 8734 en 14300 transito-passagiers begrepen. Het aantal passagiers op de binnenlandsche lijnen eveneens begrepen in het genoemde totaal cijfer bedroeg in 1934 13125. In 1932 beliep het goederenverkeer 1.007.000 K.G., terwijl dit getal in 1933 steeg tot 1.337.000 K.G.; in 1934 onderging dit cijfer ten gevolge van de verder gaande contingenteering en de vermindering van goudtransporten, een daling nl. tot 1.031.000 K.G. Het postvervoer begrepen onder deze goederencijfers vertoonde in de genoemde jaren een regelmatige toeneming. Omvatte het De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk J'*} A932,'128.600 KX5. in 1933 bedroeg het 130.400 heeft in haar heden te 's-Gravenhage gehou-,11 terwijl m hèu _£e ^oe' den buitengewone zitting benoemd tot ker kelijk hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van Prof. Dr. M. van Rhijn, die benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de vacature'van Prof. Dr. J. A. Cramer, Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, vroeger te Haarlem. Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Spren kel werd 10 April 1882 geboren en in 1907 can- didaat in Noord-Brabant. 30 Nov. van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt bij de Ned. Herv. te Wijk aan Zee. Vandaar vertrok hij in 1915 tiaar Purmerend om in 1919 te Haarlem zijn intrede te doen. 9 Maart 1930 verbond hij zich aan de gemeente van Rotterdam, welke stand plaats hij 10 Sept. 1933 met die van Amster dam verwisselde. De nieuwe hoogleeraar, die een kanselrede naar is van meer dan gewone kwaliteiten, heeft zich altijd in een grooten toeloop mogen verheugen. Hoewel predikant in een drietal steden, heeft hij toch nog altijd gelegenheid weten te vinden meerdere geschriften het licht te doen zien, die alle getuigenis afleggen van zijn wetenschappelijke bekwaamheden. In 1917 promoveerde hij tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Vrees en religie". Reeds in 1909 verscheen van zijn hand een Holl. bewerking van G. B. Stevens: De leer van het N, Testament in: De Godge leerde bibliotheek. In 1920 zagen van zijn hand het licht: Geloof, symbool, middelaar, en Geloof en illusie. In 1923 deed hij verschijnen: Hedendaagsche adventistische stroomingen; in 1924: Echtscheiding en in 1925: Op weg naar den nieuwen mensch, van welk boek in middels in 1932 een derde druk verscheen. In 1930 schreef Dr. Berkelbach zijn studie: Pau- 'us; in 1934: Het offer. Daarnaast mogen we herinneren aan zijn Handleiding bij het lezen van het O. en N. Testament. Ook publiceerde hij bijdragen in: Omhoog; Stemmen voor waarheid en vrede; Eltheto; Algemeen week blad voor Christendom en cultuur; Stuwing: De komst van het koninkrijk; The constrac- tieve quaeterly etc. over: Geloof en illusie; De ontmoeting van zoeker en priester; De wereld der menschen en de wereld Gods e.a. Prof. Berkelbach v. d. Sprenkel is een van de stichters van de cursussen van de Wood- brookersvereeniging. Bij al zijn studies be toonde j een sterke voorliefde voor den psy chologiseren kant van de religieuze proble men. De nieuwe hoogleeraar wordt geacht te behooren tot de ethische richting. Hij zal aan de Utrechtsche Universiteit Dogmatiek, Christ, ethiek, Practische theologie en Kerk recht hebben te doceeren. Seinen op de lijn Moskou Leningrad werkten niet. Leidende spoorwegfunctionarissen gearresteerd. WOENSDAG 9 JANUARI 1935 MOSKOU. 8 Januari (Reuter). Het on derzoek naar het spoorwegongeluk op de lijn MoskouLeningrad heeft aangetoond, dat de seinen sedert maanden niet meer werken. Verzoek om herstel werd door de directie volkomen genegeerd; een aantal leidende functionarissen zijn in verband hiermede ge arresteerd. Het aantal slachtoffers wordt nog steeds geheim gehouden. MOSKOU. 8 Januari (Reuter). Naar than* vernomen wordt zijn bij het spoorwegongeluk op de lijn MoskouLeningrad 16 personen gedood en 67 gewond. Het ongeluk geschiedde nabij Porbelo. De machinist van een der treinen en zijn beide assistenten zijn gearresteerd, evenals de stationschef van Porbelo. Zes dooden bij Rijksweer- manoeuvres? OVERSTROOMINGEN BIJ CHERIBON. TEGAL, 8 Januari (Aneta). Tien K.M. ten Oosten van Cheribon had tengevolge van bandjirs een dijkbreuk aan de Kali Kantji plaats, over een lengte van 80 meter. Hierdoor zijn 20 Meter van de aardebaan van den spoorweg weggeslagen. De herstelling kon echter zoo vlug plaats vinden dat de vertra ging der treinen tot een minimum kon worden beperkt. Indien de regens aanhouden, moet voor een herhaling worden gevreesd. Met f 7000op de vlucht. Alkmaarsche wissellooper voor de rechtbank. ALKMAAR, 8 Januari Voor de Alkmaar sche rechtbank stond heden terecht de 22-ja- rige A. G. destijds wissellooper bij de Ned. Middenstandbank te Alkmaar, die op 12 No vember j.l. heimelijk uit Alkmaar was ver dwenen met medeneming van een bedrag van circa f 7000, toebehoorende aan genoemde bankinstelling. In de morgenuren moest hij nl. voor zijn patroon een bedrag van f 6000 deponeeren bij het agentschap van de Ned. Bank aan de Choorstraat te Alkmaar In- plaats van zulks te doen, vulde hij een stor tingsbiljet zelf valschelijk in en overhandig de dit aan zijn patroon, die daarbij het be drog niet ontdekte. Verder inde de wissellooper in den loop van den dag nog circa f 1000 aan wissels en daar na nam hij den trein naar Amsterdam, waar hij zich de eerste dagen ophield, ten huize van een vriend. Toen hij des avonds niet op den gebruike- lijken tijd ten kantore van de Middenstands- bank verscheen kreeg men daar argwaan en de nadere bestudeering van het stortingsbiljet bewees al spoedig, dat die argwaan niet onge grond was. Direct werd de politie gewaarschuwd, die terstond in Amsterdam en Haarlem een on derzoek instelde Zij wist, dat G. in Amster dam in bepaalde kringen verkeerde en na dagen zoeken kreeg zij een spoor dat naar Den Haag leidde. De wissellooper was doo: zijn Amsterdamsehe vrienden gewaarschuwd en had zich daarom naar de residentie bege ven, van waaruit hij zijn Amsterdamschen vriend schreef, dat hij met dezen nabij het station Den Haag een ontmoeting wilde heb ben, nl. op 21 November des middags om 3 uur. De politie kreeg dit schrijven in handen en hoewel de wissellooper zich in een nieuw costuum had gestoken en zich met uilebril, knevel en schmink vermomd had mocht de Alkmaarsche politie er in slagen de hand op den voortvluchtige te leggen. Deze wilde eerst nog een poging wagen om te ont vluchten, doch toen hij het vergeefsche hier van inzag, liet hij zich kalm arresteeren. Hij legde een volledige bekentenis af. Bij zijn ar restatie werd nog een bedrag van f 6450 op veelheid steeg tot 156.000 K.G. In 1932 kwam circa een vijfde en in elk der jaren 1933 en 1934 ongeveer een vierde gedeelte van dit totale postvervoer op rekening van de Indië- lijn Het aantal luchtdiensten onderging in 1934 aanmerkelijke uitbreiding. In den zomer be droeg het aantal 31 (21). Meer dan zestig vliegtuigen waren in het zomerseizoen van dit jaar op Schiphol in de dagelijksche diensten. Het aantal der vertrokken en aangekomen ver keersvliegtuigen bedroeg in 1934: 12.750 (9.145). Op 31 Mei opende de K.L.M. een nieuwe ver binding, nl. van Amsterdam naar Hull en Li verpool. De eerste resultaten dezer lijn kunnen bevredigend heeten, In het genoemde aantal luchtverbindingen zijn begrepen de door de K.L.M. onderhouden binnenlandsche luchtdiensten, t.w. twee op Vlissingen, welke het geheele jaar door werden onderhouden en twee op Groningen, twee op Twente en twee op Eindhoven, welke alleen werden onderhouden in den zomer. Evenals in het vorige jaar wierpen ook in 1934 katapult-watervliegtuigen van de s.s. „Europa" en „Bremen" eenige malen bd^en Schiphol post uit. Op eenige kleine storingen na, hadden deze vluchten het geheele jaar door een geregeld verloop. De rampspoedige extra-Kerstvlucht van de „Uiver" maakt hierop een uitzondering. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fok ker" ondernam 300 (277) proef- en afleve- ringsvluchten. De op Schiphol gevestigde luchtverkeersmaatsehappijen in hoofdzaak de K.L.M. voerden 2600 (1082) les- en proef vluchten uit. Militaire vliegtuigen maakten 4400 (3215) vluchten. In het afgeloopen jaar bezochten 270 (385) sport- en toerist-vliegtuigen Schiphol. Op 15 Augustus opende de Nationale Lucht- vaartschool haar vierden cursus ter opleiding voor verkeersvlieger met 15 leerlingen van»de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. 30 (10) leerlingen van de N.L.S. behaalden op Schiphol het vliegbewijs A. De N.L.S. voerde 4025 (2158) lesvluchten uit. 1933 bracht ongeveer 30.000 belangstellenden meer naar Schiphol dan 1932; het afgeloopen jaar weder 80.000 meer dan 1933. Het'aantal bezoekers bedroeg in 1932, 1933 en 1934 resp. 119.482, 150.261 en 247.000. In laatstgenoemd cijfer is een aantal van 36.700 begrepen, het welk op 21 November, den Uiverdag, Schiphol tegen betaling bezocht. Een dergelijk aantal bezoekers op één dag werd tot dusver te Schiphol nimmer bereikt. Aan rondleidingen op Schiphol voor de be zichtiging van hangars en vliegtuigen van nabij namen 125.000 (78.500) bezoekers deel. Het aantal deelnemers aan een rondvlucht boven Amsterdam en omgeving, hetwelk van 1932 op 1933 was toegenomen van 5511 tot 6210, steeg in 1934 tot ruim 9500. Het aantal rondvluchten bedroeg 1310 (812). Ten behoeve van den weg Haarlem—'t Gooi werd het bij de luchthaven aan de Ringvaart gelegen oude fort Schiphol afgebroken. Met den bouw van de brug, welke ter plaatse moet komen, werd aan het einde van het afgeloopen jaar aangevangen. De doorgang onder de spoorbaan van dezen weg bij Amstelveen evenals het nieuwe tracé AmstelveenOuder kerk bevindt zich in gevorderden staat van uitvoering, zoodat de directe wegverbinding van Schiphol met het Gooi ook vorm begint aan te nemen. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen van 1933 aan.) Slachtoffers zouden door bommen gedood zijn. BERLIJN, 8 Januari (Reuter). Naar ge- meldt wordt zijn tijdens de jongste manoeu vres te Jueterbog, ongeveer 65 K.M. van Ber lijn zes personen door bommen gedood. Het ongeluk heeft plaats gehad in een nieuw vliegkamp, dat hier ongeveer drie maanden geleden is geopend en waar ongeveer 1500 man van de Rijksweer zijn gelegerd. Vrijwel onafgebroken worden hier dag en nacht oefeningen gehouden. Nadere bijzonderheden worden niet mede gedeeld. Omroepvereenigingen buiten haar arbeidsveld? Kon. Ned. Middenstandsbond richt zich tot den minister. Het Algemeen Bestuur van den Koninklij ken Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Za ken gewend, om diens aandacht te vragen voor een tweetal onderwerpen, welke verband hou den met den radio-omroep. In de eerste plaats wordt gewezen op een hervatting van de z.g. coöperatie-kwartiertjes door de VA.R.A., waarbij aan propagandisten van de verbruiks-coöperatie gelegenheid wordt geboden om voor deze beweging stemming te maken. In de tweede plaats vraagt het Bondsbestuur den Minister belangstelling voor de wijze, waarop verschillende omroepvereenigingen zich in toenemende mate op commercieel ter rein gaan bewegen, waardoor zij haar arbeids veld verre overschrijden. Gedoeld wordt n.l. op het op ruime schaal beschikbaar stellen van allerlei benoodigdheden voor radio-cursussen, z.a. leermiddelen, alsmede kalenders en andere artikelen. De beschikbaarstelling geschiedt te gen uiterst lagen prijs en meestal met uitscha keling van den handel in de desbetreffende artikelen, aan welke dientengevolge een be langrijk debiet wordt ontrokken. De mogelijk heid om op deze wijze een beteekenend afzet gebied onder de luisteraars te vinden bestaat, doordien de omroepvereenigingen gebruik ma ken van den beschikbaren zendtijd om regel matig daarvoor reclame te maken. Men vraagt zich af, of deze handelwijze wel vereenigbaar is met het beginsel, dat in den omroep het maken van reclame verboden is. VOETBAL. Den Minister wordt verzocht naar een mo- hem gevonden. Zijn Amsterdamschen vriend (gelijkheid te zien, om de hier bedoelde be- had f 150 van hem cadeau gekregen. zwaren te ondervangen. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING I Eerste klasse: V. U. C.—R. C. H. XerxesFeij enoord. V. S. V.—A. D. O. OvermaasH. F. C. AjaxD. H. C. Tweede klasse A D. O. S.—O. V. V. O. A. F. C.Hercules Alcm. VictrixHilversum O. S. v.—B. F. C. Tweede klasse B West Frisia—T. O. G. Ze-eburgiaW. F. C. 't GooiBloemendaal Z. V. V.—Velox Spartaan—E. D. O. Derde klasse B Purmersteij nZeemeeuwen S. D. Z.—Halfweg. Z. R. C.—W. M. S. O. D. E.—D. W. V. D. J. K.—A. P G. S. Vierde klasse B; ZaanlandiaUitgeest VerkadeRivalen ZilvermeeuwenWestzaan Q. S. C.Beverwijk. Vierde klasse D: Neerlandia—Ripperda R. C. A D. I. O. AvantiJ. O. S. T. H. B.—T. D. O. Reserve eerste klasse H. F. C. 2—Ajax 2 E. D. O. 2—Hilversum 2 Haarlem 2—Stormvogels 2 Z. F. C. 2—Blauw Wit 2 R. C. H. 2—Zeeburgia 2 Reserve tweede klasse V. V. A. 2—Ajax 3 H. R. C. 2—K. F. C. 2 W. M. S. 2—V. S. V. 2 W. F. C. 2—West Frisia 2 T. O. G- 2Alcm. Victrix 2 Reserve derde klasse A: Hollandia 2—Q. S. C. 2 Alcm. Victrix 3—Z. V. V. 2 W. F. C. 3De Kennemers 2 Z. F. C. 3—Helder 2 AFDEELING fl Eerste klasse: Hermes-D.V S.D. W. S. ExcelsiorZ. F. C. HaarlemStormvogels K. F. C.—D. F. C. H. B. S.Sparta. Tweede klasse C. V. V.—Quick B. E. C.Emma Unitas—H. V. V. U. V. V.—D. C. L. Alphen—Fortuna Tweede klasse NeptunusR. F. C. De HollandiaanV. D. L. OlympiaGouda O. D. S.—S. V. V. Steeds HoogerHoek van Holland. Derde klasse A: HillinenAlphia De Kennemers—Laakkwartier R. V. C.Schoten L F C.—Hillegom ZandvoortCeleritas AFDEELING III Eerste klasse: Wageningen—Heracles Z. A. C.Ensch. Boys Go aheadA. G. O. V. V. EnschedéP E. C. Tubantia—Vitesse. Tweede klasse A: Zwolsche BoysRoda Golto—U. D. Rigtersbleek—Robur et Velocitas Tweede klasse B: Arnhemsche BoysS. C. H. A. Z. C.—N. E. C. QuickTheole RhedenW. V. C. AFDEELING IV Eerste klasse: Willem n—Noad P. S. V.Eindhoven BleijerheideB. V. V. N. A. C.—Juliana AFDEELING V Eerste klasse VelocitasG. V. A V. Friesland—Frisia' Sneek—H. S. C. AchillesVeendam. iSportkr.) door Criticus. Ofschoon V.S.V. de match aan de Span- iaardslaan zonder eenigen twijfel verdiend gewonnen heeft, is toch de groote teleurstel ling in H.F.C,-kringen over het resultaat te verklaren door het feit, dat de bhuisclub meer kansen om te doelpunten heeft gehad dan de tegenpartij en dat bovendien geheel onnoo- dig twee goals werden cadeau gegeven. Het heeft hier echter geen doel te praten over wat geweest had kunnen zijn, vooral niet, nu de Velsenaren over alle linies, behalve wat de backs betreft, beter voetbalden dan H.F.C. De doelverdediger Michel heeft uitstekend en in goeden stijl gespeeld. Zijn opstellen, klemvast vangen en wegwerken, waai-bij spe ciaal het verre uittrappen opviel, behoorden tot het beste, dat ik dit seizoen op de Haar- lemsche velden heb gezien. Dit goede doel- verdedigen was van te meer waarde, nu de voor hem spelende backs zeker een klasse minder waren, slordig trapten en elkander meermalen in den weg liepen, daar zij hun aandacht hoofdzakelijk op Koper concen treerden. Van der Griendt. is weliswaar nog steeds een nuttige kracht, voornamelijk, door dat hij rustiger speelt dan vroeger, en hij bracht in enkele netelige situaties redding, doch hij loopt teveel van zijn plaats en wordt daardoor herhaaldelijk geheel onnoodig ge passeerd. Zijn collega Broek zou wellicht beter als kanbhalf dan als achterspeler voldoen, waarbij hij dan van plaats kon ruilen met den voor rechtsmidden wel wat te zwaren en daardoor te langzamen de Vries. Doch ook Broek vertoonde gebrek aan snelheid, terwijl hij den bal bii het wegwerken meestal naar een tegenstander dan wel uit het veld trapt. De centrehalf de Koning was na Michel de beste speler van het veld. Zoowel aanvallend, als verdedigend heeft deze lenige voetballer setoond, ten volle voor zijn taak berekend te zijn. In tegenstelling met de andere vijf mid denspelers trok hij geregeld achter zijn voor hoede aan en hij accepteerde onmiddellijk de hem wegens niet aanvallen van de H.F.C.- verdedigers geboden kans, door met een fraai schot het eerste doelpunt te scoren. De vete raan Hillekamp heeft verdedigend dikwijls goed werk geleverd, al schoot hij, evenals de Vries, meermalen in snelheid te kort. wan neer de vleugelspelers der tegenpartij den bal eens goed aangegeven kregen. De Velsensche voorhoede heeft, met uitzondering van den linksbuiten Mayen. die „in het stuk niet voor kwam". knap voetbal gespeeld U. de Wolf was hier de tacticus, die door oordeelkundig sa- mensDel met den snehen Van Os het meeste profijt van zlin vleugelman trok. waardoor Denijs ditmaal meer dan zijn handen vol had. De middenvoor Van der Lugt is een speler van hetzelfde type als Lungen van A.F.C.. steeds bewegelijk en snel reageerend. waardoor hij de grootste aandacht van de vijandelijke ver dediging vergt, zonder bepaald een direct ge vaar voor den doelman op te leveren. Sterk tenslotte beschikt over een zeer hard schot in beide beenen en hij toonde begrip van zijn aanvallende taak. door, nu hij het practisch esproken, zonder vleugelspeler moest stellen, keer op keer door de verdediging te dribbelen om zichzelf een schietkans te scheppen. Hij schiet vanzelfsprekend zooveel mogelijk, doch is af en toe iets te haastig, waardoor de richting wel eens te wenschen overlaat. V.S.V. mag dan al niet een zoo groote rol spelen in den strijd om het afdeelingskam- oioenschap als enkele jaren geleden, daarte genover staat echter, dat de ploeg als geheel veel tactlscher en nuttiger speelt dan vroeger. Behalve Broek en in mindere mate de Vries hielden de spelers het leder zooveel mogelijk op den grond en het verband tusschen de li nies onderling viel bij tijden te loven. Doch naar mijn meening mag men deze match niet als maatstaf nemen voor de pres taties van het Velsensche team, daar de H.F.C.-voorhoede, afgezien van de laatste tien minuten, haar tegenstanders in de kaart speelde door steeds met slechts drie man ten aanval te trekken en deze aanvallen voortdu rend met verre passes naar den zwaar ge- dekten Koper ln te leiden. Den zeer jeugdi gen Drijver, voor wien dit wel een erg zwaar narttitle voetbal was, kan men daarvan na tuurlijk geen verwijt maken, maar Hagenaar, die over groote snelheid beschikt, had toch moeten Inzien, dat èn Höok èn Wepster van zijn steunend werk afhankelijk waren. Het heeft totaal t^een doel. te ver naar achteren te gaan om vandaar uit hooge ballen naar Koper te spelen, omdat de middenvoor, al vorens het leder hem bereikt, door drie te genstanders is omgeven. De aangewezen rich ting was dan naar de rechtsbuitenplaats waar Hoek enthousiaster speelde dan ik hem in den laatsten tijd heb zien doen, zonder noch tans tot groote hoogte te stijgen, al dient ge- zegd. dat vele van zijn voorzetten door afwe- zlgheid der binnenspelers en niet naar bin nenkomen van Wepster ongebruikt langs het V.S.V.-doel rolden. De linksbuiten zou van ziin snelheid beter profHeeren. wanneer hij 'net steeds tot de hoekvlag doorliep, alvorens den bal te scherp in den doelmond te plaat sen. Wat de middenlinie betreft, daarin heeft Kruver ditmaal het beste gespeeld. Gelukkig zaa hij in de tweede helft in. dat zijn aan vallende taak het belangrijkste was, waar de beide kanthalfs plus Hagenaar en Drijver elkander voortdurend in den weg liepen. De nijs had. zooals gezegd, genoeg met het stop oen van den Velsenschen rechtervleugel te doen. hetgeen blijkbaar al zijn aandacht vergde en Rud. Jongeneel scheen, evenals zijn broer, met onweerstaanbare kracht naar den V.S.V.-linksbuiten Mayen te worden ge trokken. welke speler overigens niet het min ste gevaar opleverde. De rechtshalf hield het leder meermalen veel te lang bij zich. Dors man had geen gemakkelijken middag, des ondanks heeft hij niet onvoldoende gespeeld al was zijn trappen niet zoo zuiver en goed van lengte als anders. Doelman Van der Togt tenslotte weifelde enkele keeren met uitloo- oen. zooals o.a. bij het doelpunt van Sterk, doch zijn aarzelen is te begrijpen, daar de backs, in het bijzonder Piet Jongeneel. zich geregeld vlak voor zijn doel en in zijn ge zichtsveld opstelden, zonder een poging te doen, den aanval te breken De bal. die. van riehting veranderd, het derde doelpunt der Velsenaren opleverde, was daar een bewijs van. Wat den wedstrijd zelve betreft, het komt mij voor, dat er twee momenten waren, die beslissend geweest zijn voor het. resultaat. Het eerste, toen Hagenaar bij een 11 stand een niet te missen twee-meter-kans naast den paal schoot en het tweede, toen de gebroe ders Jongeneel plus Kruyer rustig bleven staan kijken, hoe de V.S.V.-sipll de Koning het leder goed voor zijn rechtervoet legde om het daarna met een fraai gericht schot in de tou wen te knallen. Dit doelpunt, alsmede de drie door H.F.C. gescoorde goals waren zeer mooi, speciaal het eerste van Koper. Nogmaals: V.S.V. heeft verdiend gewonnen, doch zij zou de twee punten niet mee naar khuis genomen hebben, indien de thuis^ub bo- Ivenstaande blunders had vermeden en daar door met de rust een 20 voorsprong had gehad. CRITICUS.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7