Elegante en eenvoudige mantels. Zilvervossen en het fokken van zilvervossen. KEUKENGEHEIMEN. VRIJDAG 11 JANUARI 1935 Ofschoon in de groote mode-magazijnen de snufjes voor het aanstaande zomerseizoen alweer spoedig zullen prijken in hun frissche nieuwheid, hebben wij. die huiverend staan te kijken, nog geen interesse daarvoor. Veel meer belangstelling hebben de winterjassen nog Hier volgt de beschrijving van eenige mooie wintermantels. No. 1: Sportmantel van kameelhaarstof kraag en manchetten zijn van Amerikaansch oppossum. De ceintuur is van dezelfde stof en heelemaal doorgestikt. No. 2: jeugdige mantel van laken; de gar neering is van stiksels. Apart is de toepassing van bont aan kraag, ceintuur en manchetten. No. 3: warme autojas van grove wollen stof met een sierlijke garneering van zwart lang harig bont. No. 4: mantel van soepele wollen stof. Nieuw is de sluiting van gespen aan mantel en ceintuur. De driehoekige geknipte kraag is van astrakan, evenals de manchetten. No. 5: eenvoudige jas, die haar charme ont leend aan de lange pelerine van bont en opgestikte zakken van bont. De hoeden, die dezen winter gedragen wor den, zijn alle klein en staan voorover in het gezicht. Vooral dit laatste is zeer practisch, j daar men dan geen last heeft, dat de hoed door de bontkraag verschoven zal worden. Men zegt wel eens: vertrouwelijk als een kind vertelde hij mij al zijn nooden. Maar deze ver gelijking gaat toch lang niet altijd op. De ver trouwelijkheid van kinderen tegervver ouderen laat dikwijls veel te wenschen. En dat schijn baar tot hun eigen nadeel. In de literatuur over kinderen komen veel zulke gevallen voor. Het kind heeft iets be leefd wat het zeer benauwt, het is bang voor vreemde machten die het schijnen te bedrei gen, voor wrekende gerechtigheid, voor de po litie. Eén woord aan de ouders en de heele tragedie zou een einde hebben. Maar het kind kan dat woord niet spreken. niet. over sprak. Niet uit angst voor straf. Je hadt veel eerder het gevoel dat als je sprak alle narigheid voorbij zou zijn. Maar het was zoo anders dan wat er in het huiselijk leven voorviel, je durfde de bom niet te gooien, je wilde die vreemde afschrikwekkende wereld niet de huiskamer binnen haler.. Het is de eerste uiting van zelfstandigheid. Er is een conflict tusschen jou en een ander en je kunt er geen derde bijhalen. Dit gaat buiten vader en moeder om en hoe graag je ook bij hen uit zou huilen, je voelt dat dat geen oplossing is. Dezen keer moet je je zaak jes zelf opknappen, je weet dat het laf is iets anders te willen. Kunnen vader en moeder zich ongevraagd in dergelijke conflicten men- jen? Soms is het wel noodig.. Het kind kan nderdaad in verkeerde handen vallen en daarom is het wel gewenscht, als men merkt dat het kind met moeilijkheden te kampen heeft, om de oorzaak daarvan op te sporen. Maar als het eenigszins kan. buiten het kind om.En ook niet ingrijpen als 't niet heel noodig is. Zelfstandigheid is een eigenschap die het kind maar al te goed te pas kan komen. En die zelfstandigheid krijg je alleen maar door con flicten heen, niet als anderen die voor je op lossen. Blijven vader en moeder steeds hel pen dan blijf je ook steeds een kind. In de maatschappij zul je je zelf tot mensch te ontwikkelen hebben. Merkwaardig dat de meeste kinderen dat zelf voelen, dat ze op een gegeven oogen- blik weten: dat is tusschen mij en de wereld en daar kan ik vader er. moeder niet in be trekken, dat ze dan alle hulp afwijzen, hoe. zeer ze ook naar die hulp verlangen. Het zijn de eerste schreden weg van het ouderhuis, vol moeite en bitterheid voor ouders èn kinderen. BEP OTTEfcï. Laatste berichten over mode. Initialen. In Parijs viert de initialen- en monogram mode op 't oogenblik hoogtij, en ieder oogen- blik worden wij verrast door nieuwe vondsten. De ook in Holland al meerdere malen toege paste methode om enkele letters, hetzij naast, hetzij door elkaar, te borduren op een zak in een tennisjasje, op een sportief japonnetje of op een tasch, ziet men thans veel uitge breider. Bij het linker model zijn de letters L en M ingebreid in een wollen shawl, rechts ziet' men op een coquet hoedenveertje in zwart met zilver de naam van de draagster L. P.-V. afgebeeld. De moderne manier van tafeldekken ver vangt vaak het tafellaken door ronde kleed jes onder ieder bord. Op een glanzend gelakte tafel maakt dit werkelijk een mooi effect; mitsde kleedjes van echte kant zijn. In sommige gezinnen is het ook gewoonte een plat bord neer te zetten, waarop dan een kan ten kleedje gelegd wordt en dit gedurende het geheele maal te laten staan. De borden wor den dan telkens wel verwisseld; maar het bord met het kleedje blijft voor de gast staan. Practischer in het gebruik zijn echter de verschillende letters die als clip, of als slui ting kunnen dienst doen, daar zij zoowel op Japonnen, mantels, tasschen en handschoe nen kunnen dienst doen. Zag men ze oor spronkelijk alleen in goud- en zilverkleurig metaal, thans zijn ze bijna zonder uitzonde ring van glas in allerlei tinten, van metaal met verschillende kleuren lak gecombineerd of van hout. Vooral van hout kan men prachtige resul taten bereiken, door b.v. wortelnoten, of no tenhout te kiezen, en daarbij voor sluiting of garneering knoopen van dezelfde hout soort te gebruiken. Deze letters worden op de meest verschil lende plaatsen aangebracht, als sluiting bij den hals, middenvoor als sluiting aan cein tuurs, en zelfs om kragen, jabots of vesten aan op te knoopen.' aan een aardig doorgestikt leeren lusje. Het wordt eenvoudig aan een leeren ceintuur om het middel gedragen, doch kan ook dienst doen voor het handvat van een paraplu of tasch. H. v. d. S. ECHTE KANT. Een voorbeeld: In „Demain'' van Hermann Hesse heeft de hoofdpersoon in zijn kinderjaren eens opge schept tegen een paar vriendjes, dat hij ap pels gestolen heeft. Een van die vriendjes, een brutale, ruwe jongen, maakt hem wijs, dat het stelen van die appels bekend is geworden en dat de eigenaar twee mark heeft uitgeloofd voor hem die den dief aanbrengt. Hij kan nu prachtig de twee mark verdienen, tenzij de schuldige hem die twee mark geeft, dan zal hij zwijgen. Maar de arme schuldige heeft geen twee mark. Er volgen dagen van ontzettenden angst en benauwenis en je zou hem wel toe willen roepen: vertel het dan toch aan je ouders, die zullen je uit den droom helpen, je hebt een liefdevolle moeder en een verstan- digen vader, na eén paar minuten praten is alles opgehelderd, na een half uurtje ben je alles vergeten. Maar hij spreekt niet, hij zwijgt en lijdt duizend angsten. Waarom? Hier wordt het zoo mooi gezegd omdat dit leelijke, angstaanjagende leven zoo 1 ver ligt van de vertrouwde omgeving thuis. Hij kan hier niet vertellen hoe hij in de we- reld daar buiten gelogen heeft, de wereld bin nen en de wereld buiten liggen te ver van el kaar. Hij is het kind van zijn ouders èn de, wordende mensch in de maatschappij. We hebben allen dat conflict gevoeld, we hebben allen dingen beleefd waar je thuis ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. VERGIFT IN HUIS. In de huisapotheek, of in het medicijn kastje staan vaak flesschen, waarin vergift is. Meestal zijn deze weil voorzien van een duidelijk leesbaar etiquet, waarop de naam van het vergift geschreven is. Toch gebeurt het wel eens, dat er vergif- tiigiingsgevallen volkomen, doordat men in het donker de verkeerde flesch genomen I heeft, of doordat men niet goed keek Hier is dan een oplossing om dergelijke vergissingen in het vervolg te voorkomen. De flesschen, waarin zich vergift bevindt, krijgt om de hals een touwtje, waaraan een belletje Zelfs in het donker zal men dan niet meer de verkeerde flesch kunnen pakken, omdat het belletje waarschuwt, wanneer men een fleeöh met vergif pakt. Een origineel idee is ook de hier bijgaande teekening van het monogram O. M., uitge voerd in zilver met zwarte lak. verbonden Het is de laatste jaren steeds meer regel ge worden: in het voorjaar kan men niet zonder een mantelpak het mag een tailor made zijn, of een sportmantelpak en wie een mantel pak draagt voelt zich daar eigenlijk pas ge lukkig in, als ze er ook een vos bij over haar schouder kan vleien. Vrouwen zijn nu eenmaal wonderlijke wezens, en het feit, dat ze haar kin maar een klein beetje opzij hoeft te bewe gen om het zachte en koesterende gekriebel van de zijige vosseharen te voelen, kan voor een vrouw deze onvolmaakte wereld zoo'n glans van volmaaktheid geven, dat ze er nog zachter en streelender dan haar vos van wordt doet 'er niet toe hoe in normale om standigheden haar karakter pleegt te zijn. Zij, die het zoo op die eerste voorjaarsche dagen zonder vos moeten stellen, kijken benijdend en iet of wat scheel naar haar gelukkiger zuste ren, die rondflaneeren met zo'n gedierte ele gant over een schouder gedrapeerd; wie van die gelukkiger zusteren zich tevreden moet stellen met een gewonen grijzen of rooden vos kijkt toch maar liever een beetje een anderen kant op als er aan de overzijde van de straat een schouder, beladen met een kostelijken zil vervos, langs paradeert; en de bezitsters van slechts een enkelen zilvervos voelen op zekere oogenbilkken weer een steek in hun hart als ze bijvoorbeeld aan de overzijde van het hotelterras een medevrouw ziet zitten, die het toppunt van geluk: twee zilvervossen, heeft bereikt. Twee zilvervossen, op ingenieuze wijze aan elkaar bevestigd; soms happen ze elkaar in de zachte dikke, witgepluimde staarten; een andere maal slingert er zich één om het mid del, of hangt er over iedere schouder één. Wie in Parijs komt, ziet er zelfs een enkele maal drie dragen, samengevoegd tot een lange boa, of gearrangeerd op zoo'n ingewikkelde manier, dat men er met recht van zeggen kan, dat er ternauwernood kop en staart aan terug te vin den zijn. Drie zilvervossen! Het vrouwtje uit Holland, dat zoo iets voor het eerst ziet, kijkt er naar met oogen, die eigenlijk meer schrik dan bewondering uitdrukken, en in haar hart begint ze dit toch een beetje overdreven te vinden. De zilvervossen zijn in de laatste jaren weer meer in de mode, dan ze sinds lang waren, en daar inderdaad velen zich tegenwoordig niet meer tevreden stellen met het bezit van een enkelen vos komt ook dat de handel in zilver vossen ten goede, en via den handel de fok kers. In de laatste tien jaar heeft dan ook over de geheele wereld het fokken van zilvervossen een grooten omvang aangenomen; ons land is daarbij niet achter gebleven, en telt zelfs op het oogenblik een veertig a vijftigtal fokkers, die over het algemeen op goede resultaten kunnen bogen en die dan ook heel wat ij dele Hollandschen voorzien van de vossebonten, die ze vol verrukking over hun schouder vleien zoodra het weer een dergelijke dracht per mitteert. Want wie een vos draagt, die draagt dan wel bont maar de wijze waarop men het draagt is nu eenmaal meer berekend op elegance dan op het geven van warmte! Wie dus gedacht heeft, dat haar zilvervos regelrecht geïmporteerd werd uit de sneeuw velden van Canada en er romantische gedach ten aan in pelzen gehulde stoutmoedige jagers en „trappers" aan verbond, heeft het bij het verkeerde eind gehad. Ongeveer vijftig jaar ge leden werden de zilvervossen inderdaad op die manier buitgemaakt maar aangezien ze toen ook al tot de meest gezochte pelsdieren be hoorden, ontstond op den duur het lang niet denkbeeldige gevaar, dat ze uitgeroeid zouden worden. Er moest iets gedaan worden voor het in stand houden van de zilvervos, die voor zoo- velen een behoorlijke broodwinning beteeken- de; en een paar Canadeesche pelsjagers waren de eersten die, nu vijf en dertig jaar geleden, op het idee kwamen om te trachten zilvervos sen te fokken. Het kostte hun de noodige moeite een paar exemplaren levend te vangen; daarna duurde het nog eenige jaren voor het werkelijk gelukte de dieren in gevangenschap te fokken; maar toen ze eindelijk de eerste vellen konden gaan verkoopen brachten ze hooge prijzen op, zoodat menig andere pels jager het geweer aan den kapstok hing en overging tot het iet of wat minder riskante fokken. De eerste fokkers maakten, toen ze hun eerste fokdieren begonnen te verkoopen, fabelachtige prijzen voor hun dieren; men be taalde soms twintigduizend dollar en meer per paar. In Canada, speciaal in het Zuiden en vooral op het Prince Edward Island tén Zuid- Westen van New Foundland, rezen de zilver- vossenfokkerijen als paddestoelen uit den grond, en al bleef op den duur de reactie op deze rage niet uit vele fokkerijen gingen failliet en verdwenen weer na een vijftien tal jaren was de zilvervossenfokkerij in Cana da een bloeiend en gezond bedrijf, dat zich speciaal ingesteld had op de productie en den verkoop van de vellen. Na den oorlog begon men zich ook in Europa voor de zilvervossenteelt te interesseeren, en in 1925 werden de eerste zilvervossen in Ne derland geïmporteerd. Nu, na tien jaar, vindt men in Holland al tallooze fokkerijen, en de resultaten, die zij opleveren, zijn over het al gemeen uitstekend. Het Hollandsche klimaat schijnt den zilvervossen uitstekend te beko men, wat ook geen wonder is, want heel veel verschilt het niet met dat van het Zuiden van Canada; de pelzen zijn mooi van kwaliteit, wat juist aan het klimaat te danken is, want het schijnt dat in al te koude klimaten de pel zen harder en grover worden; en de Holland sche zandgronden zijn droog genoeg om den zilvervossen, die heelemaal niet van een voch- tigen bodem houden, ook in dat opzicht te geven wat hen toekomt. Vandaar dan ook, dat men de meeste fokkerijen op de Veluwe. in den Achterhoek en in Twente vindt, en een enkele in de duinstreek, zooals te Noordwijk en te Pijnacker in het Westland. Een interessant bedrijf is het fokken van zilvervossen en het heeft slechts dit nadeel, wat het nadeel is van alle bedrijven, waar dieren gefokt worden met het doel om later maar niet in levenden lijve der menschheid tot nut of vermaak te dienen, dat men er eens in het jaar van minstens de helft van zijn zilvervossen afscheid moet nemen. Gewoonlijk maakt een inspuiting een eind aan hun ove rigens toch vreugdeloos leven van dag in, dag uit in een kleine loop met een houten hok er in zitten, en 's morgens en 's avonds door een luikje een maal toegediend krijgen, dat weinig overeenkomst vertoont met de maaltijden, die ze zichzelf zouden uitzoeken als ze nog vrije zilvervossen waren. Dikwijls liggen ze als bal len in elkaar gerold boven op hun hokken te slapen voor menschen zijn ze bang, en ze ontvluchten ze meestal met een pa?ir soepele, flitsende, geluidlooze bewegingen in hun hok, In December zijn de vossen gewoonlijk „rijp" hun vachten, die in den zomer grauw en rossig waren, en zonder volheid en glans, glin steren nu diepzwart en zilverwit; de witge pluimde staart is dik en donzig en heeft bijna den omvang van het dier zelf. De dieren, die om verschillende redenen minder geschikt zijn voor den verderen teelt, worden uitgezocht en ze ondergaan wonderlijk gelaten het lot, dat hen beschoren is. In een paar middagen wor den de levende vossen gereduceerd tot vossen huiden; de huiden gaan naar de bontveiling in Londen of worden direct aan den handel ver kocht; en na een paar weken zijn ze van vos senhuiden tot vossebonten geworden, en wor den ze bestreken en bekneed en bevoeld door aspirantkoopsters tot er één komt, die den sprong waagt en den prijs, in casu den zilver vos, wegdraagt. Dan gaat hij en de rest van zijn bestaan brengt hij door op een vrouwenschouder of in een donkere doos. waar zacht vloeipapier hem beschermt. En als hij oud begint te worden en gaat verharen, of de mot krijgt hem te pakken en vernielt hem, dan blijft hij waar? Een fatsoenlijk graf is hem niet beschoren, en zijn lot is meestal de aschbak. Het is een droevig verschijnsel, maar het is een feit, dat het den slachtoffers lang niet al tijd vreugde brengt, als vrouwen zich voor het een of ander wezen gaan interesseeren. De zil vervossen zouden er van mee weten te praten; maar ze praten niet, en mogelijk hebben wij vrouwen het daaraan te danken, dat we ver- I moedelijk wel tot in lengte van dagen zilver- I vossen zullen kunnen dragen. WILLY VAN DER TAK. No. 533: eenvoudig jurkje van wollen diagonaal gestreepte stof. De eenige gar neering bestaat uit het vestje van satijn, dat in een contrasteerende kleur gekozen is. De jurk heeft aan voor- en achterzijde een diepe plooi. Benoodlgd materiaal: 3 meter van 130 cM. breedte en 15 cM. satijn. No. 534: mooie jurk van donkerblauwe of zwarte stof. Apart, slank kleedend model. Benoodigd materiaal: 3 meter stof van 130 cM. breedte. Beide patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 50 ets. per stuk te verkrijgen bij de „Afdeelimg Knippatronen" van de Uit- geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het verlangde nummer en tevens de ge- wenschte maat, d.w.z. boven-, heup-, taiÏÏe- wijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voor komt daardoor omioodige vertraging in de opsturing. Gebakken filets van tong (4 personen)8 filets van tong (of resten van gekookte visoh, in niet te kleine stukken gesneden), 100 gr. bloem, 25 gr. maizena, 1 a 11/2 L. melk, 1 ei, 1 theelepel slaolie, zout, een ijzeren pannetje met diep vet. Snijd elke filet nog één keer middendoor wasch de vis-ch en kook ze 5 minuten in kokend water met zout. Laat ze uitlekken en afkoelen en maak inmiddels het beslag klaar. Klop hiervoor het ei met wat zout, de slaolie en de helft van de melk. voeg de bloeim en de maizena toe en klop tot alle klontjes ver dwenen zijn, voeg daarna zooveel melk to« tot het beslag de rug van een lepel dun bfe dekt. Laat het frituurvet heet worden, dompel de visch in het beslag, laat ze goudbruin bakken en daarna even uitlekken op grauw papier, en breng ze over op een verwarmde schotel. Presenteer er in diep vet gebakken aardappelstokjes („pommes frit&s"bij en rauwe kropsla of veldsla. Sinaasappelrijst (4 personen)2 ons rijst, 6 dL. water, 11/2 ons suiker, het sap van 2 sinaasappelen en 1/2 citroen. Wasch de rijst, zet ze op met het water en een stukje sinaasappelschil en kook ze zachtjes gaar, gedurende 3/4 uur. Roer er het gezeefde sap van de sinaasappelen en de citroen door en ook de suiker. Breng het ge recht over in een vlaschaal en giet er na be koeling desgewenscht een koude vanille vla over. Weener punten: 3 ons bloem, 2 ons boter, 2 ons witte suiker, wat vanillemerg, een snuifje zout. Doe alle ingrediënten in een kom, snijd de boter in kleine stukken, kneed alles met een koele vlugge hand tot een soepele deeg bal. Rol het deeg uit tot een lap van 1 cM. dikte, leg de lap op een met boter bestreken bakblik, bestrijk hem met wat geklopt ei en bak hem in een matig warme oven gaar en lichtbruin (20 minuten). Neemt het blik uit de oven, dekt het dicht met een deksel, een schaal, een stuk vetvrij papier, zoodat het uitdampende vocht wordit opgevangen, afkoelt en zoodoende de koek zachter maakt en snijd na bekoeling de koek in spitse rui ten of in taartpunten, C. F.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7