HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 59 ZATERDAG 12 JANUARI '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 11.29 plus 5 cents incasso, losse nummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - LJmuiden, TeL 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBCOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meet 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelbigen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonné* van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 8000,— bij overlijden van den man alleen; f 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2600.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné (e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet roodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN WAAROM TEGEN HET ROODE KRUIS? Het bestuur van de afd. IJmuiden-Velsen Van het Ned. Roode Kruis schrijft ons: Eenigen tijd geleden verscheen in de bladen een artikel met bovengenoemd opschrift van de hand van den bekenden Jan van Zutphen, een gezien en vooraanstaand man in de Socia listische beweging. Beter had er boven bedoeld artikel kunnen staan: „Waarom tegen het Roode Kruis in Nederland?" Want het is ken merkend, dat juist in ons land geregeld actie wordt gevoerd tegen het Roode Kruis. Aanval len tegen deze bij uitstek nuttige organisatie zijn niet van de lucht. Hoe geheel anders is het in andere landen, zoowel binnen als buiten Europa, waar de Roode Kruisgedachte op de meest uitgebreide wijze wordt verspreid. Bijna alle landen zijn aangesloten bij de Liga van Roode Kruis Ver- eenigingen van bijna alle landen zijn aange sloten, nl. Albanië, Argentinië Australië, Oos tenrijk, België. Bolivia, Brazilië, Bulgarije Ca nada, Chili, China, Colombia, Costa Rica, Cuba, Tsjecho-Slowakije, Danzig, Denemarken, Do- minikaner Republiek, Equador, Egypte, Est land, Finland, Frankrijk, Duitschland, Groot- Brittannië, Griekenland, Guatamala, Honga rije, IJsland, Britsch-Indië, Irak, Italië, Japan, Letland, Lithauen, Luxemburg, Mexico, Neder land, Nederlandsch-Indië, Nieuw Zeeland, Ni caragua, Noorwegen, Panama, Paraguay. Per- zië, Peru, Polen, Portugal, Roemenië, Salvador, Siam, Zuia-Afrika, Spanje, Zweden, Zwitser land, Turkijë, Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Uruguay, Vereenigde Sovjet Repu- plieken en Yugoslavië. Nemen wij een greep uit eenige dezer lan den en vergelijken wij het ledental met die in ons land, dan maakt ons land in verhouding tot haar grootte een verre van gunstig figuur. Nemen wij eerst een land dat, wat inwonertal het onze het- meest nabij komt. b.v. Denemar ken, dan treft ons direct dat in ons land ca. 10.000 inwoners lid van het Nederlandsche Roode Kruis zijn, terwijl dat van Denemarken niet minder dan 100.000 bedraagt. Richten wij onze blikken naar de Unie van Sovjetrepublieken, dan zien wij dat het Roode Kruiswerk aldaar op zeer uitgebreide schaal wordt uitgevoerd en wel door negen Roode Kruisvereenigingen. Deze negen vereenigingen hebben een totaal ledental van 5.500.000 tegen 2.000.000 een viertal jaren geleden: Dit zijn cij fers die spreken. In de Sovjet Unie heeft ook de jeugd een zeer belangrijk aandeel in het Roode Kruis-werk. De „Jonge vrienden van het Roode Kruis", verdeeld in 88.000 groepen, om vatten 900.000 kinderen tusschen 10 en 16 jaar. De inkomsten en uitgaven bereikten het impo- neerende bedrag van 145.000.000 roebels. De verschillende vereenigingen beheeren 145 zie kenhuizen, 1000 poliklinieken, 85 sanatoria en rusthuizen, 700 desinfectie inrichtingen, 200 apotheken, 500 depots voor medisch materiaal. Vooral moet ook genoemd worden de mobiele afdeelingen, de kindertehuizen, kinderbewaar plaatsen, badhuizen, enz. Bovendien bezit het Roode Kruis luchteskaders van ambulance vliegtuigen, en ambulance-treinen. Indien de plaatsruimte zulks zou toelaten, zou het mo gelijk zijn de bewondering afdwingende activi teit te schilderen van het Roode Kruis in de Unie van Socialistische Sovjet Republieken, waar millioenen, mannen vrouwen en kinderen zich geheel geven voor het heil van de menschheid. Ook uit Zweden wordt een groote vooruit gang in de ontwikkeling van het Roode Kruis gemeld. 175 nieuwe plaatselijke afdeelingen werden opgericht, en 35.000 nieuwe leden inge schreven. Het aantal leden omvat 2 percent van de geheele bevolking van het land. De 190 afdeelingen, welke het Roode Kruis vier jaren geleden nog telde, zijn thans gestegen tot 390, omvattende ziekenhuizen, kraaminrichtingen, herstellingsoorden, vacantie-kolonies, openbare badhuizen, Eerste Hulpposten, informatie- bureaux voor zeelieden, enz. Het Zweedsche Roode Kruis heeft tandheelkundige behande lingen verricht bij 8000 schoolkinderen, en 17.000 middagmalen verstrekt. Het Duitsche Roode Kruis is het vorige jaar geheel gereorganiseerd. Het bevat niet minder dan 1.360.000 leden, inclusief 267.000 geoefende personen, georganiseerd in de Eerste Hulp-af- deelingen. In een enkel jaar werd niet minder dan 2.000.000 keer hulp verleend. Het Belgische Roode Kruis heeft sedert 1930 een zeer belangrijke vooruitgang te boeken, welke vooruitgang vooral blijkt- uit het steeds groeiende succes van de jaarlijksehe „Roode Kruis-week", hetgeen tot een gebeurtenis van nationaal karakter geworden is. Het aantal leden bedraagt 100.000. 14.000 bewijzen van geoefendheid werden aan vrijwillige helpers uitgereikt. 500 Eerste Hulpposten werden op gericht. Een motor-ambulance-dienst werd in gesteld in het geheele land, verdeeld in 33 ver schillende centra. Een bloedtransfusiedienst wérd te Brussel opgericht. Het Amerikaansche Roode Kruis met zijn 2.000.000 volwassen leden en meer dan 6.600.000 jongeren is in de laatste jaren beduidend voor uitgegaan. Het aantal vrijwilligers bedraagt 70.000, en met deze hulp heeft het Amerikaan sche Roode Kruis een verbluffend stuk werk geleverd bij de verdeeling van 85.000 000 schepel tarwe en 844.000 balen katoen. De verdeeling nam 17 maanden in beslag. Het Roode Kruis van Japan, dat zich in het Beschermheerschap van het Keizerlijk Huis mag verheugen, en aanspraaK mag maken op het feit dat de geheele natie het Roode Kruis werk ondersteunt en waardeert, heeft alle reden om trotsch te zijn op den grooten voor uitgang sinds 1930. Het Japansche Roode Kruis laat een ledental zien van 2.700.000, gevende een toeneming van 170.000 nieuwe leden. Ook hier werden Eerste Hulpposten op de wegen opgericht, terwijl 1.300 nieuwe hulpposten wer den g°distribueerd. Als voorbeelden van het Vredeswerk van het Japansche Roode Kruis moet vooral worden I genoemd de behandeling gegeven aan 13.000 tuberculoselijders en de hulp, verleend aani IJ(mnider) T(axi) O(nderneming) TELEFOON 4220 STAAT ALTIJD TER UWER BESCHIKKING (Adv. Ingez. Med.) 36.000 toekomstige moeders. Aan de eonsul- tatiebureaux worden jaarlijks 18.000 consults gegeven. Vlessing's „Rose Marie". Datum van uitvoering nadert. Voorbereidingen waarborgen artistiek succes. De 24sten Januari, de dag waarop het mees terwerk van wijlen Sam Vlessing weer opge voerd zal worden, nadert. Reeds is een flink aantal kaarten verkocht en gezien de ijverige bemoeiingen van het Vlessing-Comité lijdt het geen twijfel of het artistieke succes, door de leidende figuren Vlessing Jr. en Holtslag gewaarborgd, kan door een financieel ge ëvenaard worden. De voorbereidselen voor de costuums en décors zijn reeds getroffen en men heeft moete noch kosten gespaard, opdat de uit voering van deze operette evenementen zullen zijn in het seizoen 1934-35. Allen, die in wijlen Sam Vlessing den meester eeren, wien de bevolking onzer ge meente op cultureel gebied ontzaggelijk veel te danken heeft, zullen zich opmaken voor een bezoek aan het Thalia Theater op Don derdag 24 Januari a.s. of het Patronaatsge- bouw te IJmuiden-Oost op Zondag 27 d.a.v. Het aantal medèwerkenden zal in totaal on geveer 90 bzedragen. Het „orkest van Vles sing" de Kunstkring, in de voor deze gelegen heid extra-versterkte operettebezetting ver zorgt de muzikale illustratie. Zoowel de algeheel-leider, de heer Philip S. Vlessing, als de regisseur, de heer A. H. Holtslag, Iggen de laatste hand aan solisten, koor en orkest. De rolverdeeling, thans definitief vastge steld, is als volgt: Rose Marie, mevr. Dora AriszSchrama; Trinette, haar vriendin, mevr. Fischer; Vader Martin, de boschwachter, A. H. Osendorp; Frans, pleegbroer van Rose, KI. Broek; Jean, zoon van Vader Martin, Jp. Nat; Pottard, de waard, W. Cöhrs. Moge deze poging van het Vlessing-Comité om Vlessing's onvergetelijke nagedachtenis op artistieke wijze te eeren in alle opzichten slagen! Onze plaatsgenoot, de heer W. Cöhrs, heeft naar aanleiding van de komende uitvoeringen het volgende gedicht vervaardigd; de opwek kink, die er in vervat is, moge weerklank vin den bij alle muziek- en zang liefhebbers: Ter aanbeveling. Vlessing-vrienden komt en zie Naar zijn werk: Rose Marie. Beverwijk, IJmuiden, Velsen, Vrienden allen, komt en zie', Thalia wacht u in drommen Of te wel: Rose Marie. Vier en twintig Januari 's Avonds circa klokke acht, Wort Sam Vlessing's grootste schepping Ten tooneele weer gebracht. Vlessing's geest weer in ons midden, Ai, mijn penne fluistert zacht, Van zijn gaven weer genieten, Van zijn Kunst die hij ons bracht. Van zijn flonkerende mymnes, Melodieën sleepend, teer. Ach, gij weet, hij was den Meester,, Hijhijkeertstraks totonsweer.... Straks zal hij ons weer ontroeren Door zijn heerlijk Kunstgewrocht. Door zijn diep gevoelde werken, Ongekunsteld, ongezocht. Hij brengt ons weer in vervoering Heel den avond, keek op keer, Komt dan luist'ren naar zijn Rose! Nadien hoort ge dit nóóit weer. En dan vrienden moet ik vragen, Ja. gij allen dit leest; Gij weet toch wat wijlen Vlessing Voor IJmuiden is geweest? Gij weet immers, hoe hij werkte, 's Avonds laat en 's morgens vroeg; Hoe hij voor het jong IJmuiden Steeds de toorts der Muzen droeg. Gij kendet toch den kleinen meester Met zijn gaven machtig groot? Hoe hij jaren cultiveerde Wat hij gaf enwat hij bood.... Hem, den meester te herdenken, Hem te eeren voor en na; Ook daarvoor roepen wij u allen Naar zijn Kunstplaats Thalia. Weer zijn werken te zien leven Voor ons aller aangezicht, Hem nog eens daarvoor te danken O, dat voel ik als een plicht...,. Vier en twintig Januari, Oud en jong en groot en klein, Denkt er aan, want deze avond Moet een Vlessing-avond zijn. Vier en twintig Januari Zijt g'als kind'ren aan den disch, Komt den vrienden al te gader Om zijn nagedachtenis Komt het u soms niet gelegen Is vier en twintig u te gauw? Kom dan zeven en twintig dezer In het Patronaalsgebouw. Ja, voor veel teleurgestelden Is dit waarlijk nog een troost. Daarom Zondag zeven en twintig Vlessing in IJmuiden-Oost! En om nu precies te wezen Is mij bovendien verzocht, U hiernevens te berichten; Dat reeds kaarten zijn verkocht. Dat is werk'lijk geen mirakel Want het is misschien bekend; Dat de prijs voor alle plaatsen Slechts is: vijf en zeventig cent. Hier is alles inbegrepen Zonder blufferij of praats Is het zóó; dat hij die 't eerst komt Recht heeft, op de beste plaats. Wel is waar kunt u bespreken: (Op bepaalden dag en tijd) Welke plaats gij wilt bezetten, Dan voorkomt ge narigheid. Dit zou zelfs verstandig wezen, Want- ik heb gegronde hoop; Dat de kaarten rap verkocht zijn Draal dus niet maar ga enkoop! Beverwijk, IJmuiden, Velsen, Vrienden allen, komt en zie'; Vlessing's beeld weer in ons midden Vlessing's werk: Rose Marie. 't Is bekend wat wij beoogen, Ieder werkt belang'loos mee, Wij zijn hém nog niet vergeten; Steunt het Vlessing Comité. CÖHRS. EEN BINNENBRANDJE. Vrijdag morgen omstreeks 5 uur werd brand ontdekt in het perceel Kastanjestraat 11, waar in is gevestigd de Velser Reclameschool. Het perceel is 's nachts onbewoond. Nadat de buren, door den rook gealarmeerd, den leider van dit instituut, die eenige huizen daarvan verwijderd woont, hadden gewaarschuwd, stelde men direct een onderzoek in. Het bleek dat een der kamers vol rook stond, zoek in. Het bleek dat een der kamers vol rook stond. Spoedig had men het brandje met eenige emmers water gebluscht. Eenige teekeningen waren verbrand terwijl eenige meubelen be schadigd werden. De oorzaak van het brandje kon nog niet worden vastgesteld. De 'inboedel was tegen brandschade verzekerd. DAMMEN. MASSAKAMP DAMCLUB IJMUIDEN— D. K. Z. Op den laatsten clubavond speelde een combinatie uit derde- en vierde klas spelers van D. C. IJ. een massakamp tegen de Dam club D. K. Z. uit Koog a. d. Zaan. De volledige uitslag luidt: IJmuiden D.K.Z. A. SchagerD. van Hoorn 0—2 J. v. StratenK. de Boer 0—2 C. Buis—P. v. d. Horst 0—2 A. J. VisserD. v. Galen 0—2 v. d. Outenaar—J. v. Karpentier 11 v. d. Sluis—F. Gnodde 0—2 v. d. GaagM. Mol 02 KlingeK. Koene 11 RasD. Koene 11 P. PostmaB. Koene 02 v. d. HeijdeD. Voorn 11 De Wilde—P. v. Wezel 2—0 J. MeyerJ. de Bruin 20 Schol—J. Gnodde 2—0 Totaal 10—18 De nederlaa.gwëdstrij d gespeeld tegen het vierde tiental van D.C.IJ. won D.K.Z. met 17—3. SCHOOLVOEDING. Hieronder volgt de verantwoording der se dert de vorige opgave binnengekomen gelden: Laatste verantwoording f 2509,51 Sub. Comm. Vischhallen 27,50 Leerl. school H 2,00 Mej. de B. 6,00 Poppenkast 12,30 Coll. Kerstf. Prot Bond 10,00 Gegireerd door H. v. Slooten 10,00 G. 232 bonnen 11,60 d. B. 337 bonnen 16,85 Mej. V. 17 bonnen 3,85 L. 200 bonnen 10,00 R. 242 bonnen 12,10 v. D. 220 bonnen 11,00 Mevr. v. V. 38 bonnen 1,90 Mej. W. 600 bonnen 30,00 Mej. T. 209 bonnen 10,45 Z. 94 bonnen 4,70 Mevr. M. 145 bonnen 7,25 Mevr. M. 172 bonnen 8,60 Mevr. B. 114 bonnen 5,70 S. 448 bonnen 22,40 L. 115 bonnen 5,75 Mej. R. 102 bonnen 5,10 Mej. d. W. 27 bonnen 1,35 Dames H. 76 bonnen 3,80 Mevr. C. 285 bonnen 14,25 Mevr. S. 142 bonnen 7,10 Mevr. D. 131 bonnen 6,55 Mevr. v. d. H. 89 bonnen 4,45 Dames L. en V. 375 bonnen 18,75 Dames d. P. en V. 194 bonnen 9,70 Mevr. K. 1,00 Mevr. H. 2,00 Mej S. 1.50 P. D. 2,50 D. A. L. 1,00 J. B. 5,00 W. C. S. 5,00 B. G. S. 1.00 C. L. 2,50 J. D. 1,00 Te veel ontvangen bonnengeld 0,205 J. M. H. 4,00 Pastoor R. 2,50 Not. D. 2,50 1 Totaal ontvangen f 2828,215 I De direotie der IJsfabr. „Frigo" heeft toege zegd f 10 en 4x400 porties gefileerde visch. Het Comité zegt voor al deze gaven en toe- reggingen hartelijk dank. J. Plu, penningm. Belangrijke uitbreiding der schoolvoeding. Vermeerdering met 200 maaltijden! Van Maandag 14 Januari af zal het aantal maaltijden, dat wordt ver strekt met 200 worden uitgebreid, zoodat dan niet 400 doch 600 kinderen van het prachtige werk van het comité zullen kunnen profiteeren. Nu de geldmiddelen het toelaten, wordt mede door de ingetreden koude tot dezen maatregel overgegaan, een maatregel, die zeker door velen wordt toegejuicht. De kin deren, die bij het medisch onderzoek zijn afgevallen, zullen van a.s. Maandag af ook schoolvoeding krijgen. Nieuwe aanvragen worden echter op de oude manier behandeld, d.w.z. dat nieuw opgegeven kinderen alleen na medisch onderzoek in aanmerking komen. Het comité hoopt deze uitbreiding te kun nen volhouden tot einde Maart. Maar om hiertoe in staat te zijn, is het noodzakelijk dat allen, die het kunnen, medewerken en hun penningske blijven offeren. Men koope dus bonnen of steune op andere wijze. SINT NICOLAASVEREENIGING „ALGEMEEN BELANG". Gisteravond heeft in „De Griffioen" de jaarvergadering van de St. Nicolaasvereen. Algemeen Belang plaats gehad. De vergade ring werd geleid door den voorzitter den heer J. Myzen die met een kort welkomst woord de vergadering opende. Uit het jaar verslag bleek dat de vereeniging zich in ge- stadigen bloei mag verheugen en door de gehouden kinderfeesten en boottocht, ge toond heeft een vereeniging te zijn waar le ven in zit. Het financieele verslag getuigde van een goed beheer en ondanks de vele uit gaven, zooals voor speelgoederen voor de kinderen ten bedrage van ruim f 364 en voor het St. Nicolaasfeest. ruim f 128, was de kas niet geheel uitgeput. De voorzitter die aan de beurt van aftreden was, werd bij accla matie herkozen. Wegens bedanken van den 2en secretaris werd voor deze functie geko zen de heer J. J. Rosier. Het bestuur is nu als volgt samengesteld; J. Mysen en G. Kroon le en 2e voorzitter, T. van Hulst en J. J. Rosier le en 2e secreta ris en A. Blom en P. Verhoeven le en 2e penningmeester. Het reglement onderging een herziening en voorts werd medegedeeld, dat Zaterdag 19 Januari een uitvoering zal worden gege ven in „Het Wapen van Velsen". Door de tooneelclub zal worden opgevoerd een volksschets getiteld: „Een pandoer avondje", gevolg ddoor een klucht: „Spreek met Jansen"; in Februari wordt een bonte avond gehouden. Aan het einde der vergadering sprak de heer D. P. Kossen namens de leden, een woord van dank tot het bestuur voor zijn goede leiding. zonder een staking afloopt. Minder dan <?oit kan net bedrijf thans een staking verdra gen en ik zal u zeggen waarom De staking van 1933 heeft onze handel met België een grooten knak gegeven. Want het Belgische visscherijbedrijf heeft deze, staking flink uitgebuit. Zie je nu wel, zeiden de Bel gische reeders, dat jullie op IJmuiden niet aan kunt. Wat hebben jullie Belgische visch- handelaars, aan een leverancier die jullie een half jaar in den steek laat. Bij ons kunnen jullie terecht. En nu gaan we over eenige weken in Den Haag met België onderhandelen over een nieuw handelsverdrag. Onze delegatie zal na tuurlijk ook het artikel visch naar voren bren gen en zal naar wij hopen haar best doen te dien opzichte een gunstiger regeling met onze Zuidelijke buren te verkrijgen. Stel u nu eens voor, dat op dat oogenblik het visscherijbe drijf juist eens door een staking was lam geslagen. Zullen de Belgische gedelegeerden dan niet zeggen: „Meneeren uit Holland, we willen jullie gaarne wat tegemoet komen, maar jullie kunt ons immers toch niets leve ren. Als we jullie meer geven en de Sandina- viërs minder, dan komt onze handel heele- maal in de narigheid"? Zoo iets mag niet gebeuren. Nooit zou een staking op een meer ongelegener tijdstip kunnen komen dan thans en er is niemand die meer hoopt, dat er een conflict vermeden wordt dan PIETERMAN. ccm. Er was deze week weinig visch en dies was de visch duur, perperduur zelfs, tot wanhoop van den vischhandel, die heel wat heeft moe ten scharrelen om te,krijgen wat er noodig was. De schaarschte was eendeels het gevolg van de „naweeën" van de feestdagen, die de gebruikelijke onregelmatigheid in den aan voer veroorzaken, anderdeels van het slech te weer op de Noordzee, dat veel van onze concurrenten noodzaakte, de visscherij te staken. Eenige trawlers voerden mooie vangsten kabeljauw aan, die ze vermoedelijk ergens aan de kust van Denemarken hadden ver schalkt. Het juiste omtrent de vangplaatsen kom je in IJmuiden niet gauw te hooren, want de schippers, die een goed visscherij tje hebben gevonden vertellen niet graag waar ze geweest zijn. Zelfs de opvarenden schijnen ze dan zooveel mogelijk onkundig te houden. Uit een berichtje in de IJmuider Courant van gisteren heeft men kunnen zien, dat de Denen ten N.W. van Jutland buitengewoon groote hoeveelheden kabeljauw hebben ge vangen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de ze groote vangsten verband houden met die. v/elke de IJmuider trawlers thuis brachten en als dat zoo is, zullen we er nog wel meer van hooren. Den reeders en vooral den opvarenden zijn zulke buitenkansjes zeer welkom. Wanneer er flink wat lever en kuit in den afslag kan wor den gezet, levert dit aardig wat verval op, wel eens 20 gulden per man op een enkele goede reis en vooral in den tegenwoordigen tijd is zooiets bijzonder welkom. De mannen kunnen hun uitrusting weer eens aanvullen, waartoe ze onder de thans helaas normaal geworden omstandigheden haast niet komen. Er kwamen deze week 32 trawlers binnen en het heeft aan mooie besommingen niet ontbroken. Let u maar eens op: Caroline f 4220, Utrecht f 3400, Uiver f 4350, Amster dam f 4630, Christine f 4650. En verder had den alle kustbooten, op een enkele uitzonde ring na goede reizen. Een beetje storm is altijd goed voor IJmui den. De hemel boven de Visscherhaven is nog altijd even zwaar beladen, Nog steeds is on weer in de lucht nog steeds weten we niet, wat er gaat gebeuren. Er wordt voortdurend vergaderd en onderhandeld, maar het wil me toeschijnen, dat de partijen nog even ver van elkaar staan als bij het begin der onderhan delingen. Evenwel lijkt de beslissing thans nabij. Ik hoop van harte, in het belang van het visscherijbedrijf, in het belang van IJmuiden, dat de zaak alsnog in orde komt en dat het ditmaal, evenals verleden jaar Door onze lens gesnapt Mr. Dr. A. v. d. Flier Mr. Dr. A. van der Flier, lid van den ge meenteraad, werd in 1869 geboren en was een zoon van den vroegeren hofprediker Dr. G. J. van der Flier, die indertijd H.M. de Koningin heeft bevestigd tot lidmaat der Ned. Herv. Kerk en Prinses Juliana heeft gedoopt. Even als zijn overleden broer studeerde Dr. v. d. Flier voor predikant en werd candidaat in Zee land in 1893. Op 25 Augustus 1895 werd Dr. v. d. Flier tot predikant te Lemele (O.) bevestigd, van 1900—1907 stond hij te Purmerend en van 19071911 te Middelburg. Hier legde hij 1 De cember 1911 de bediening neer, om na eenigen tijd predikant te worden van de Ned. Herv. gemeente te Kleef in Duitschland. Veel lief en leed was reeds het deel geweest van dezen eminenten geleerde. Tweemaal had hij op de voordracht gestaan voor hoogleeraar, doch hij was niet benoemd geworden. Benevens andere theologische werken gaf hij o.a. een bundel „Critische preeken" uit. Zeer bekend en door tal van predikanten gebruikt waren de Vra- genboekjes voor het catechetisch onderwijs, door Dr. v. d. Flier geschreven en die vele drukken beleefden en nog gebruikt worden. In Kleef maakte Dr. v. d. Flier den grooten oorlog mee en dit geweldig gebeuren is van grooten invloed geweest op zijn verdere levens houding. Ofschoon reeds eenige jaren in Nij megen wonende, bleef Dr. v. d. Flier de Herv. gemeente van Kleef dienen tot de opheffing daarvan op 1 Januari 1922. Hij vroeg en ver kreeg toen eervol emeritaat en begon de studie in de rechten. Spoedig was hij advocaat en procureur en is nu al verscheidene jaren te IJmuiden gevestigd. Hij sloot zich aan bij de S.D.A.P. en vertegenwoordigt deze partij sinds 1931 in den gemeenteraad, waarin hij vooral de onderwijszaken behandelt. Hij is de stichter en voorzitter der afdeeling IJmuiden van „Kerk en Vrede" en schrijft in het orgaan dezer vereeniging het buitenlandsch overzicht. Mr. v. d. Flier is lid der commissie van bij stand voor onderwijszaken en van de com missie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving en lid van den Raad van toe zicht op de Nutsspaarbank.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1