MINISTER KALFF OVERLEDEN. HIJ OF ZIJ? BEVERWIJK De levering van gas aan Limmen. Uitbreiding- van het distributienet. Van het Gemeentebestuur van Limmen be reikte het gemeentebestuur eenigen tijd ge leden het verzoek de voorwaarden te mogen vernemen, waarop Beverwijk bereid zou zijn tot levering van gas in Limmen. Naar aanlei ding daarvan hebben B. en W. doen nagaan, in hoeverre voor het gasbedrijf een rendabele ex ploitatie in genoemde gemeente kan worden verwacht. De gegevens, welke door dit onder zoek zijn verkregen, doen zien. dat reeds in het eerste volle becirijfsjaar een sluitende exploi tatie vrijwel is verzekerd. Aangenomen kan ook worden, dat, gezien de topografische ligging der gemeente Limmen en haar ontwikkelings mogelijkheden in de komende jaren, de gas- voorziening aldaar gunstige finantiëele perspectieven biedt. De aansluiting van Limmen van hier uit is bedrijfs-economisch mogelijk, omdat profijt kan worden getrokken van de droge gashouder te Heemskerk. De kosten van aanleg van een toevoerleiding, dienstleidingen, meters, enz. worden geraamd op rond f 95.000. Met het gemeentebestuur van Limmen is overeenstemming bereikt omtrent de levering van gas, volgens de voorwaarden, vermeld in de concept-overeenkomst. De Commissie voor de bedrijven, wier advies over deze aangelegenheid is ingewonnen, kan zich met de conceptovereenkomst vereenigen. B. en W. vestigen de aandacht nog op de bijkomstige omstandigheid, dat de te treffen voorzieningen, waarmede een bedrag van on geveer f 22.500 aan arbeidsloonen gemoeid zal zijn, ook uit een oogpunt van werkverruiming in dit winterhalfjaar voordeeien bieden. B. en W. hebben den Raad voorgesteld de gemeenschappelijke regeling, houdende vast stelling van een overeenkomst tot levering van gas in Limmen, vast te stellen en hun het be- noodigde crediet ten bedrage van f 95.000 toe te staan. Aan de 13 artikelen bevattende concept overeenkomst ontleenen wij het volgende: Limmen verleent aan Beverwijk een conces sie gedurende een tijdvak van 31 jaren, in gaande op den dag van onderteekening van de overeenkomst, tot levering van gas in Lim men, benoodigd voor warmte en desgewenscht voor kracht en/of licht en tot het leggen en hebben van de daartoe noodige buizen in den grond en in en over het water, die bij Limmen in beheer en onderhoud zijn, en eventueel tot het aanbrengen van datgene, wat ten behoeve van een richtige gaslevering door Beverwijk in Limmen behoort te worden tot stand gebracht, terwijl Beverwijk zich verbindt, om uiterlijk na één jaar na heden voor den verderen duur van het voornoemde tijdvak het gas te ver strekken onder de in deze overeenkomst nader te stellen voorwaarden, zulks voorzoover de gasverstrekking geen belemmering ondervindt wegens het ontbreken van een der in artikel 5 bedoelde vergunningen. Limmen verbindt zich gedurende den duur dezer overeenkomst aan derden geen concessie te verleenen tot het leggen van en hebben van buizen en het leveren van gas, noch zelf ge durende dien tijd, direct of indirect, aan der den gas te zullen verstrekken of gas te ver vaardigen ten behoeve van hare eigendom men en de straatverlichting, of tot welk doel ook. Deze overeenkomst zal telkens geacht wor den, stilzwijgend met vijf jaren te zijn ver lengd, indien niet door een der partijen schrif telijk aan de wederpartij opzegging is gedaan uiterlijk twee jaren vóór het verstrijken van den einddatum der loopende overeenkomst. Limmen behoudt het recht in de laatste twee jaren voor den afloop dezer overeenkomst alle zoodanige maatregelen te nemen, als zij noodig oordeelt, ten einde na afloop van de overeenkomst stagnatie in de gasvoorziening van Limmen te voorkomen. De gasprijs. Voorzoover niet een vreemde oorzaak, welke haar niet kan worden toegerekend, een ver- hoogende werking uitoefent op den dan gel denden kostprijs, verbindt Beverwijk zich, in Limmen het gas per geplaatsten Meter tegen een prijs van 9 cent per M3, voor wat betreft de eerste 50 M3 per maand, tegen 6 cent per M3 voor de volgende 50 M3 per maand en tegen 4 cent voor alle volgende M3 per maand. Deze prijzen gelden bij een kolenprijs van f 6 per ton en bij levering over den gewonen meter. Bij levering over den penning- of muntmeter, is Beverwijk gerechtigd, den eerstgenoemden prijs met 1 cent te verhoogen. Beverwijk is ge rechtigd van de aangeslotenen meter en/of installatiehuur te heffen, berekend naar ten hoogste 15% per jaar van de aanschaffings waarde van den meter, zulks met dien ver stande dat Beverwijk nimmer verplicht zal zijn. een lagere huur te heffen, dan naar rede van 15% per jaar van de huidige aanschaffings waarde. Indien Beverwijk van dit recht gebruik maakt en aan gebruikers van gas over den munt-of penningmeter en/of installatiehuur in rekening brengt, dan zal de gasprijs voor deze gebruikers gelijk zijn aan den prijs van het gas over den gewonen meter. Beverwijk is gerechtigd, om bij stijging van den kolenprijs voor iederen gulden stijging, den prijs van het gas, met inging van het daaropvolgend kwartaal (gerekend naar het kalenderjaar), geleverd in de Gemeente Lim men, met een halve cent per M3 te verhoogen. De levering van gas zal overigens geschie den, voor zoover hiervan in deze overeenkomst niet uitdrukkelijk is afgeweken, overeenkom stig de voorwaarden, welke gelden of zullen gelden voor gaslevering, per geplaatsten Meter, in Beverwijk. Beverwijk zal in de gemeente Limmen hoofdgasleidingen aanleggen in de wegen. Bever wij* Is niet verplicht tot verdere uit breiding van het buizennet, tenzij voor elke gewenschte uitbreiding de voor elk geval door Beverwijk te bepalen garantie door Limmen wordt gegeven. Beverwijk is verplicht, zorg te dragen, tenzij zij hierin gehinderd wordt door een vreemde oorzaak, welke haar niet kan worden toege rekend. dat aan de gasverbruikers van Lim men te allen tijde gas geleverd wordt onder een voldoende en juiste drukking en van de zelfde kwaliteit als door Beverwijk aan de gas verbruikers in de gemeente Beverwijk geleverd. Limmen verbindt zich, voor de in deze over eenkomst verleende rechten nimmer eenige vergoeding of retributie te heffen in welken vorm of onder welke benaming dan ook. Het herstellen der wegen, straten enz. na het leggen der gasleidingen geschiedt door en voor rekening van Beverwijk. Alle verzakkingen, die binnen één jaar na het opbreken van de wegen en straten, als ge volg van den aanleg van gasbuizen, zijn ont staan, moeten door Beverwijk voor haar reke ning worden hersteld, met bijvoeging van de noodige materialen. Indien Limmen na afloop van de overeen komst er de voorkeur aan geeft om de distri butie van gas in de gemeente Limmen zelf ter hand te nemen, of gas gaat betrekken van een ander bedrijf dan het Beverwijksche gasbe drijf, gaat het buizennet en wat verder ten behoeve van de gaslevering door Beverwijk in Limmen is tot stand gebracht, aan Limmen over. Limmen zal voor de overneming der in het eerste lid bedoelde bezittingen aan Beverwijk, uiterlijk ten dage der overneming betalen een bedrag, door drie deskundigen te schatten. De aanwijzing der deskundigen geschiedt op ge lijke wijze als in artikel 11 omschreven. De kosten dezer schatting worden door par tijen ieder voor de helft gedragen. Alle geschillen, daaronder begrepen die, welke slechts door een der partijen als zooda nig werden beschouwd welke naar aanlei ding van of in verband met deze overeen komst tusschen partijen mochten ontstaan, zullen worden onderworpen aan de uitspraak van drie scheidsmannen. Indien Beverwijk door haar schuld niet uiterlijk na één jaar na onderteekening der overeenkomst tot gasverstrekking, als in deze overeenkomst bedoeld, bereid en in staat is, vervalt de concessie zonder dat ingebrekestel ling van Beverwijk door Limmen noodig zal zijn. Indien Beverwijk daarna in de levering van gas mocht worden belemmerd of verhinderd, of tot levering niet in staat is. is zij in geen geval tot schadevergoeding' verplicht tenzij de niet-levering het gevolg is van verzuim of na latigheid van Beverwijk. De gemeenteraad van Limmen heeft in- tusschen reeds besloten de concessie van de gaslevernig onder de gestelde voorwaarden aan Beverwijk te verleenen. DE WERKLOOSHEID. De werkloosheid komt voor in de onder staande vakgroepen. Deze groepen arbeiders zijn allen bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven. Beverwijk: Bakkers 3, bankwerkers 8, be hangers 2, betonvlechters 3, betonwerkers 3, blikbewerkers 6, blikslagers 2, carrosserie makers 1, chauffeurs 16, drukkers 3, electri- ciens 4, expediteurs 2, grondwerkers 77 hand langers 3, kappers 2, kantoorbedienden 4, kleermakers 1, kopergieters 1, landarbeiders 44, lasschers 3, loodgieters 2, losse arbeiders 203, machinisten 6, machinedrijvers 1, machi nale houtbewerkers 2, marmer-bewerkers 2. marmerpolijsters 1, metaalbewerkers 5, met selaar 8, monteurs 6, opperlieden 12, plaat- werkersl, schilders 14, schippers 4, schoenma kers 3, sigarenmakers 48. sorteerders 7, sme den 4, soldeerders 3, spoorleggers 1, steenhou wers 1, stoffeerders 1, stokers 8, stucadoors 5, teekenaars 1, timmerlieden 18. uitvoerders 1. voegers 1. voegers 1, voerlieden 4, voorslaan- ders 2, winkelbedienden 2, werksters 2 dienst boden 6, totaal 575 (vorige week 581L Wijk aan Duin: Bakker 2, bankwerkers 8, behangers 3, blikslagers 4, carosseriemakers 1, chauffeurs 14, electriciens 8, grondwerkers 58, handlangers 5, kappers 1, kantooroedien- den 6, kellners 1, kopergieters 1, landarbeiders 47, lasschers 2, loodgieters 3, lijnwerkers 1, losse arbeiders 85, machinisten 8, machine drijvers 2, metaalbewerkers 5, metselaars 6, meubelmakers 1, monteurs 2, opperlieden 21, plaatwerkers 2, reizgers 2, schilders 10, schip pers 6. schoenmakers 1. sigarenmakers 11, steenhouwers 1, stoffeerders 1 stokers 5. straatmakers 1, stucadoors 1. timmerlieden 15, uitvoerders 2, voegers 1, winkelbedienden 1, wex-ksters 3, klinkers 2. straatmakérs 1, zeil makers 1, totaal 365 (352). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwerkers 3, chauffeurs 4, grondwerkers 18, kantoorbe dienden 1, landarbeiders 75, losse arbeiders 52, opperlieden 2, schilders 2, timmerlieden 8, uitvoerders 1, totaal 169 (154). DRIE WAARSCHUWINGEN. De politie alhier verzoekt ons opneming van onderstaande waarschuwingen: De Commissaris van politie te Apeldoorn, vestigt de aandacht van belanghebbenden op de omstandigheid, dat sommige gewezen col porteurs van het administratiekantoor voor aflosbare waarden te Amsterdam, thans werkzaam zijnde bij het Apeldoornsche Ad ministratiekantoor voor aflosbare waarden (genaamd Nationaal kantoor voor aflosbare waarden), directeur Schram, op een vermoe delijk misleidende wijze de cliënten van het in liquidatie zijnde Amsterdamsche admi nistratiekantoor trachten over te halen hun verdere afbetalingen niet aan het Amster damsche. doch aan het Apeldoornsche kan toor te doen. Het gevolg daarvan is, dat zij. die zich lie ten overhalen door beide kantoren voor be taling worden aangesproken. Men zii on ziin hoede De Brigade-Commandant der Kon. Mar. te Siebengewald geeft een ieder en in het al gemeen belang namens den O. V. J. te 's-Her togenboseh ernstig ir overweging, geen re laties aan te knoopen met instellingen of personen, wanneer dit betrekking heeft op de Hollandsche Grondcredietbankloten. Rot- terdamsche Schouwburgloten of soortgelijke stukken en in het algemeen voor aankoop van dergelijk soort stukken zeer voorzichtig te zijn. De Commissaris van politie te Schiedam maakt bekend, dat M. van geerden, thans Rotterdamsehedijk 197, 2e étage, de namen zijner instelling „De Onderlinge „Eigen Hulp", en „Vereenigde Spaarcrediet verzeke ring, waartegen door hem werd gewaar schuwd in het Algemeen Politieblad, heeft veranderd in „Volharding" terwijl de voor waarden dezelfde zijn gebleven. Onder den naam ..Volharding" adverteert Van Weerden reeds in de pers. De reeds eerder gepubli ceerde waarschuwing betreffende de drie eerstgenoemde instellingen blijft ook voor de „Volharding" van kracht. MAANDAG 14 JANUARI 1935 Vijf en dertig jaar voor de Spoorwegen gewerkt. Op laten leeftijd minister geworden. IR. J. A. KALFF. Ir. J. A. Kalff, minister van Water staat, oud-directeur der Nederland- sche spoorwegen, is. na een korte on gesteldheid, Zondagmorgen te vijf mi nuten voor vier in zijn woning te Was senaar overleden. De ongesteldheid van den minister, welke zich enkele dagen geleden nog niet ernstig deed aanzien, is den laatsten dag plotseling verergerd. Beide longen bleken aangedaan, doch, hoewel de toestand Zaterdagmiddag ernstig leek, verwachtte men geen plotseling einde. In den loop van den avond bleek, dat het hart het zwaar te verantwoorden had en toen tegen den ochtend opnieuw een aanval van hartzwakte optrad, was het verzwakte li chaam daartegen niet meer bestand. Zoodra de dag was aangebroken, is de mi nister-president dr. H. Colijn, die eenige ma len daags naar den toestand van den patient had geïnformeerd, van het overlijden in ken nis gesteld. Nog des morgens heeft minister Colijn een bezoek van rouwbeklag afgelegd, gelijk des middags de ministers Slotemaker de Bruine en Van Scha ik hebben gedaan. Van de Koningin heeft de familie een tele gram van deelneming ontvangen en des mid dags hebben verscheidene autoriteiten, onder wie de loco-burgemeester van Wassenaar, wet houder Boichel, namens het gemeentebestuur en persoonlijke vrienden een kort bezoek ge bracht. Onder de talrijke telegrammen van rouwbeklag, welke in den loop van den mid dag aan het sterfhuis werden afgegeven, be vonden zich van de ministers Deckers en Oud. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal geschieden Donderdagmiddag a.s. op de begraafplaats Westerveld, na aankomst van den trein te 14.14. Overeenkomstig den wensch van den overle dene zal deze plechtigheid een eenvoudig ka rakter dragen en er zullen geen toespraken worden gehouden. Handelende in den geest van den ontsla pene heeft de familie bedankt voor de dooi de regeering aangeboden militaire eerbewijzen bij de begrafenis. In verband met het overlijden van minister Kalff is de liberale week, welke de afdeeling 's Gravenhage van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", welke heden, Maandag, zou aanvangen en gedurende welke am. vier vergaderingen zouden worden gehouden, drie weken uitgesteld. Levensloop van den overledene Jacob Adriaan Kalff werd 27 April 1869 ge boren. Na de H. B. S. te hebben gevolgd, stu deerde hij aan de Polytechnische school te Delft, waar hij in 1894 zijn ingenieursdiplo ma behaalde. Hij trad in dienst bij de Holl. IJzeren Spoorweg Mij, waar hij spoedig pro motie maakte. Zoo was hij in 1906 reeds in specteur in Algemeenen dienst en in 1911 lid van den raad van administratie. In 1913 werd hij tot mede-directeur benoemd. Op 1 Juli 1929 nam ir. Kalff afscheid als directeur dei- spoorwegen en op 7 September van datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, welke func tie hij 2 jaar lang vervulde. In November 1929 werd ir. Kalff tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid benoemd. In Januari 1932 volgde hij mr. L. J. A. Trip als voorzitter van den Ondernemersraad van Ned.-Indië op. Voorts heeft ir. Kalff als commissaris zijn krachten gewijd aan vele groote instellingen, maatschappijen en bedrijven op het gebied van industrie, scheepvaartverkeer e. d. als o.m.: Heemaf, Werkspoor. Hoogovens, Associatie- Cassa, Kon. Ncd. Stoomvaart Maatschappij, HollandAmerika Lijn, Hollandsche Stoom boot Maatschappij, Stoomv. Maatschappij „Zeeland", Nedcrl, Buurtspoorweg Maatschap pij, Ijzergieterij Vulcanus, Centrale Werkge vers Risico Bank en meer andere lichamen. Ook is de heer Kalff lid geweest van den Raad van Bestuur der Kon. Luchtvaart Maatschap pij voor Nederland en Koloniën en curator van de Technische Hoogeschool. Toen de thans ontslapene nu bijna twee jaar geleden door dr. Colijn werd ultgenoodigd het technisch departement voor zijn rekening te nemen, was hij nog nimmer lid geweest van een openbaar bestuurscollege. Hij had met de politiek slechts bemoeienis door zijn benoe ming (in 1931) tot hoofdbestuurslid van „Dc Vrijheidsbond". Als Minister van Waterstaat stond ir. Kalff voor een bijzonder moeilijke taak. In de eer ste plaats moet hier genoemd worden de moeilijke toestand van de Nederlandsche Spoorwegen en de steeds grooter wordende spoorwegtekorten. Een probleem, dat niet in een handomdraai op te lossen is. doch waar aan Minister Kalff zijn volle aandacht gaf en dat hij mede door zijn vroegere positie vol komen beheerschte. Het vraagstuk van verkeerseconomie, van ordening in een chaotischen toestand, dwong voorts meer en meer tot ingrijpen en het- was ook Minister Kalff. die er op dit terrein naar gestreefd heeft iets te bereiken. Ook de Luchtvaart had zijn levendige be langstelling. Zeer enthousiast toonde hij zich over het succes van de Uiver hij gaf daarvan openlijk blijk. Niet minder hartelijk was zijn medeleven toen de Uiver verongelukte en hij was een der eersten, die persoonlijk op het K, L. M.-kantoor de directie zijn deelneming kwam betuigen, nadat de mare van de ramp van Rutbah Wells tot het publiek was door gedrongen. De belangrijkste feiten uit zijn bewindspe riode zijn de instelling van het verkeersfonds en de nieuwe Motor- en Rij wiel wet. Officieel werden zijn verdiensten o.m. ge- eerd door zijn benoeming tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Album vredestentoonstelling Bandoeng aan Koningin aangeboden. Dezer dagen werd aan de Koningin het al bum aangeboden namens het Comité van de Vredestentoonstelling in Mei j.l. met bijzon der succes te Bandoeng gehouden, mede in het belang van de vredesopvoeding en van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede welk album door de Koningin was aanvaard. Hier voor was door het comité de bemiddeling in geroepen van P. Gravin v. Heerdt tot Evers- berg-Quarles v. Ufford, die daaraan op verzoek haar eigen tentoonstellïnkje „De Volkenbonds gedachte in de lagere school" in bruikleen had afgestaan. De tentoonstelling stond geheel onder de bezieling van het welbekende telegram van de Koningin aan President Roosevelt gezon den. hetwelk zooals men zich zal herinneren, op 18 Mei 1933 in onze geheels pers werd op genomen en waarvan wij hieronder enkele van de treffendste zinsneden laten volgen, die onder haar beeltenis prijkten in zilveren let ters op blauw satijn aangebracht en de eere plaats hadden gekregen: „Ons volk, uit naam waarvan ik spreek verafschuwt - den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Evenzeer als het uittarting en aan val tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt het uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat voor de gemeenschap der volkeren de tijden zijn aangebroken om door daden te toonen, dat zij vast besloten is. te breken met het recht van den sterkste als haar uiteinde- lijken hoogsten norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschil len te beslechten. Mijn volk is er diep van overtuigd dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vérgaande ontwapening thans gebie dend noodzakelijk is. Immers voortgezette be wapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding bewijst, tot onvermij delij ken oorlog". WILHELMINA HOTELHOUDER TE WARFUM OP VRIJE VOETEN. Naar wij vernemen is de heer G. E., die op 3 Januari J.l. werd gearresteerd, verdacht brand te hebben gesticht in zijn hotel te Warfum, thans uit het huis van bewaring te Groningen, waarheen hij was overgebracht, ontslagen en naar Warfum teruggekeerd. Duizenden paren schoenen gingen verloren. Bij een ernstigen brand te Breda, Moeilijke uren voor de brandweer. Zaterdagavond te omstreeks kwart voer. acht is. vermoedelijk tengevolge van het te hard stoken van een kachel, brand ontstaan het schoenenmagazijn van de firma M C. Broe ders-Van Gemert aan het Achterom te Breda. Het gebouw, waarin duizenden paren schoe nen waren opgeslagen, was binnen korten tijd één vuurzee. De brandweer gaf met tien stra len water, doch kon niet voorkomen, dat het gcheele pand uitbrandde. Het blusschingswerk leverde groote moeilijkheden op, daar het per ceel geheel was ingesloten door andere huizen. Een oogenblik hebben de magazijnen van den Brandstoffenhandel van de Gebr. de Nijs aan de Jan van Polanenkade groot gevaar geloo- pcn. Het dak hiervan raakte reeds in brand, doch de brandweer slaagde erin erger te voor komen. Te ongeveer tien uur was men den brand meester: de nablussching nam het verdere deel van den avond en ook een groot deel van den nacht in beslag. De schoenenvoorraad, welke door het vuur is vernietigd, was slechts gedeeltelijk verzekerd. De belendende wo ningen hadden ernstig door het water te lij den. Een echtpaar, waarvan de man blind en de vrouw doofstom was, kan- met groote moei te uit een dezer woningen worden gered. Mede is verloren gegaan een groote hoeveelheid si garen en sigaretten van de firma Engbertsen, welke in de magazijnen was opgeslagen. Zaterdagmiddag te ongeveer vijf uur is een arrestant welke zich in den sneltrein Arnhem- Utrecht- bevond, nabij Wolfheeze uit den wa gon gesprongen. Dc man werd levensgevaar lijk gewond en is naar het gemeentezieken huis te Arnhem overgebracht. De arrestant, die op heeterdaad betrapt was bij een inbraak in een juwelierswinkel te Nijmegen, zou wor den overgebracht naar Rotterdam, in ver band met een door den vreemdelingendienst ingesteld onderzoek. Hii had den hem bege leidenden rechercheur verzocht zich naar het toilet te mogen begeven, hetgeen hem werd toegestaan. In het toilet heeft hij zich toen uit het raampje weten te werken. Aangezien zijn daad onmiddellijk werd opgemei'Kt, werd de trein direct tot stilstand gebracht. Zondagmiddag is de man in het ziekenhuis te Arnhem aan de opgeloopen verwondingen overleden. Weer eens de onbewaakte. Thans wielrijder het slachtoffer. Op den onbewaakten overweg aan het Moleneind te Te te ringen is Zaterdagavond te 6.20 uur de wielrijder S., afkomstig uit Teteringen en omstreeks 45 jaar oud. door den trein overreden en gedood. Toen de trein te 6.45 te Roosendaal aankwam werden er op de machine enkele onderdeelen van een fiets aangetroffen. Onmiddellijk werd langs de lijn een onderzoek ingesteld met vermeld resul taat. Veertig jaar stadsklokkenist. Dc heer J. A. II. Wagenaar te Utrecht gehuldigd. Het was Zaterdag 40 jaar geleden, dat de heer J. A, H. Wagenaar als stadsklokkenist te Utrecht werd aangesteld. Tijdens de we- kelijksche bespeling hadden zich dien dag vele vrienden en vereerders met het comité dat deze huldiging voorbereidde in de Mi- chaelskapel verzameld. Mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. de burge meester van Utrecht richtte tot den jubilaris als tolk van vele vrienden het woord. Namens het comité overhandigde dc bur gemeester den heer Wagenaar een envelop met inhoud, voorts bood hij namens de firma van Bergen uit Heiligerlee die carillonklok- ken vervaardt een carillonklokje aan met toeoasselijk inschrift en opgehangen in een klokkenstoeltje vervaardigd door de Utrecht- sche orgelbouwers de Koff. een en ander in overleg met den Ned. Klokken- en Orgelraad. Scherp toezicht aan de grens. In verband met de mogelijkheid dat naar aanleiding van den uitslag van de volksstem ming in het Saargebied via de Belgische grens vluchtelingen uit het Saargebied Nederland zouden willen binnenkomen, is opdracht gege ven. dezen te weren, zij niet als onge- wenschte vreemdelingen kunnen worden be schouwd. KEMA TE ARNHEM OF DELFT? Op 1 Februari zal te Arnhem de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Kema (Keuringsdienst voor electrisch mate riaal) worden gehouden. In deze vergadering zal een beslissing worden genomen over een voorstel van de regeering inzake de verplaat sing van het laboratorium enz. van de Kema van Arnhem naar Delft. FEUILLETON door BERTA RUCK. 50) „Waar is hij heen?" vroeg ik. „Naar Londen, meneer." „En wanneer komt hij terug?" De oude baas zei daarop, dat hij gehoord had. dat Sir Ralph zijn chauffeur te kennen had ge geven, dat zijn diensten niet meer noodig waren op Wellalone Court. U begrijpt mijn te leurstelling!" De heldere grijze oogen van den jongen man (zoo sprekend de oogen-van den zoogenaamden Smith) waren op het gelaat van het kleine vrouwtje gevestigd. Zij volgde met de grootste belangstelling al zijn woorden. Haar medege voel deed kapitein Rhos goed. Zijn gelaat werd wat minder strak, en zijn stem was wat kal mer. „Ik vroeg naar het adres van Smith. Het bleek mij toen, dat de oude man niets vreemds aan Smith had opgemerkt. Je kon in ieder ge val zien, dat hij nergens van af wist. Hij schreef het adres op, waai- Smith had gezegd, liat hij altijd te vinden was. Toen ik het las. zag ik, dat het het adres van dien schelm van een Gould was, den vroe- geren bottelier van mijn vader, die sedert hij gepensionneerd is, in Londen woont. Mijn zus ters konden vroeger altijd alles van hem ge daan krijgen. Guelda had hem nu ook weer weten over te halen, om haar bij dat dwaze plan mee te helpen. Wat zegt u? Guelda? Ja, dat is mijn jongste zuster. Ze is een schande voor de familie; dat is ze. De zaak is echter, waar kan ze nu zijn? De oude bottelier wist niet, waar Sir Ralph was. Hij zei, dat hij hem gisteravond thuis verwacht had, maar dat u misschien wel iets wist van zijn plannen." „Hij zou in zijn club gaan logeeren," ant woordde Laetitia. Ze was nog een en al verba zing. Ze had nog niet ten volle beseft, dat deze knappe jonge man de broer was van Smith, en die Smith een meisje was geweest. Met den grootsten ernst zei ze: „We zullen onmiddellijk de club van mijn neef opbellen; heeft u al ge luncht?" „O, dat komt er niet op aan." „Heeft u al geluncht, kapitein Rhos?" „Neen, om u de waarheid te zeggen, ben ik daar nog niet aan toe kunnen komen," zei hij glimlachend. Ze was bang, dat hij misschien niet eens ontbeten had. Hij was hongerig. Hij was dorstig, hij was stoffig en moe. Dadelijk nam zij de zorg voor hem op zich. Later kon hij zich wel wat opfrisschen, maar nu nam ze hem mee naar de eetkamer en stuurde de kamenier, om een en ander voor hem te halen. „Breng gauw nog wat kip en sla en wat zalm met mayonnaise en een schaaltje boter en de ham en nog wat pudding en aardbeien met room," zei ze, „maar eerst wat whisky, ijs en een nieuwe syphon." Hij moest zich .maar zelf bedienen, zei ze daarop tegen haar gast, terwijl zij dan onder de hand Londen zou opbellen. „Hè," zei hij, „terwijl hij zijn handschoenen neerlegde, „u weet niet, hoe uw vriendelijkheid mij goed doet." Zij glimlachte. Het was hem, alsof hij haar al jaren gekend had, of zij al jarenlang vrienden waren ge weest. Zijn bezorgdheid over Guelda nam met de minuut af, sedert hij zich had kunnen uit spreken tegen iemand, die haar kende. Dat het hem leek, aïsof hij Ladv Day al al tijd gekend had, was niet vreemd. Zij behoorde tot een bepaald type, en kapitein Rhos was een van die mannen, die niet een bepaalde vrouw, maar een stuk of twee, die bepaalde typen be wonderen. Zoodra ze hun type ook maar in de verte zien, bij een diner of waar ook, gaan ze er op af. Nu hield kapitein Rhos niet van groote blon de vrouwen, maar voor het type van Tut, de kleine donkere vrouw, had hij altijd alles over gehad. Hij had aan boord dekstoelen en limonade voor hen gehaald; zijn oogen had hij niet van hen af gehad. Hij had hen de hand gekust bij het afscheid nemen. Nu ontmoette hij hun type weer in Tut. Wat luisterde zij be langstellend naar zijn ellende over zijn zuster! Nooit had hij iemand ontmoet, die hem zoo onweerstaanbaar aantrok. Hij vergat bijna de complicaties, waaraan hij de ontmoeting met die kleine snoes te danken had. Zij sneed zelf een paar sneedjes brood voor hem en reikte ze hem over op het broodbord. Opeens riep zij uit; „O, u heeft uw hand bezeerd!" „Och het heeft niets te beteekenen, ik heb gisteravond alleen maar mijn vinger open ge haald met iets van die akelige auto," zei hij en keek even naar den middelvinger van zijn linkerhand, die in verband zat. „Ik kon ge lukkig bij een drogist een verbandje er omheen krijgen." Al vond hij, dat het wondje niets te betee kenen had. voor Laetitia, die zoo bijgeloovig was, had het veel te beteekenen. Het suisde haar in de ooren: „Een man met een verband. Een man met een verbonden hand." Dit was dus de man, waarop de waarzegster gedoeld had. Daar zat hij en zei, dat het niets was Daarop werden ze door de kamenier ge stoord. Ze kwam hun vertellen, dat zij met Londen aangesloten waren. Laetitia haastte zich naar de telefoon. Het was Ralphs club, waarmee ze sprak. Ja, me vrouw. Sir Ralph Wellalone was er dien nacht geweest. Ze meenden, dat hij er nu ook weer was. Zou zij even willen wachten? Dan zouden ze hem roepen. Even wachtte Laetitia. Is u daar, mevrouw?Neen, Sir Ralph was toch niet in de club. Hij was dien morgen vroeg uitgegaan. Ze vasten niet, wanneer hij terug dacht te komen. Ja, zijn koffer was op zijn kamer. Ze meenden, dat hij plan had, dien nacht nog in Londen te blijven. Ja, mevrouw, zeker. De boodschap zou aan Sir Ralph gege ven worden, zoodra hij op de club kwam. Laetitia keerde naar de eetkamer terug en deelde haar gast mede, wat zij vernomen had. „Ralph zal opbellen, zoodra hij terug is, maar ze weten niet, waar hij nu is. „Toe, be dient u zich nog eens." Kapitein Rhos bediende zich nog eens. Hij praatte ook ontzettend druk. Hij deed honderd vragen betreffende Wellalone Court, den eigenaar, de bedienden en de verschillende plichten van den chauffeur, waar zijn kamer was, enz. enz. Laetitia beantwoordde al zijn vragen. Zij raakten niet uitgepraat over het geval. „Het is een geluk, dat onze oudste broer niet in het land is. Australië! Hij kon nergens beter zijn, nu dat familieschandaal han gende is. Hij zou het heelemaal niet grappig vinden, dat kan ik u verzekeren. Ik weet wer kelijk niet, wat we met Guelda beginnen moe ten. We kunnen het werk met ons allen nog niet af. Dat is een feit. Toch is ze het liefste kind. dat er bestaat (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5