HET NIEUWE AVONDBLAD 1 nri.'.BSEftM 20e JAARGANG No. 64 VRIJDAC 18 JANUARI 1935 NMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2$4 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels t0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels -5 ct., etfet rege) meer 10 ct. Ingezonden mededeeUngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit- blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bi) verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet xvoodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. Een oude Ruzie. Twee jaar geleden toerde het Engelsche cricket-elftal in Australië, en won de meeste van de vijf Testmatches. Maar het sportieve succes van de wedstrijden was gering, want er kwam. ruzie over de aanvalsmethode die de Engelsche aanvoerder liet toepassen door zijn beide fastbowlers. Dit tweetal, Larwood en Voce, is in dienst van de Nottinghamshire Cricket Club, kortweg bekend als „Notts". Eerst was het een ruzie op een paar sportvel den, maar al spoedig dijde het conflict uit tot geweldige afmetingen. De Australische en En gelsche besturen van de nationale cricket- organisaties wisselden min of meer diploma tieke nota's, de sportredacteuren in Australië en Engeland schreven honderden kolommen vol. Er ontstonden misverstanden en-nieuwe complicaties, zooals het in zulke zaken gaat, terwijl in wezen de heele historie Slechts neer kwam op de vraag, of Larwood en Voce op zettelijk op de lichamen van de batsmen had den gebowld of niet. Hadden ze dat wel met opzet gedaan, dan was het onsportief, was het alleen maar eens af en toe bij ongeluk gebeurd, dan was er niets tegen te zeggen. Ongelukkigerwijze kon men dit geschil, hoe klein ook, nu juist met geen mogelijkheid oplossen. Althans niet ten genoege van de millioenen belangstellenden in Engeland en Australië. En wel werd, na dat zelfs de officieele diplomatie zich er mee bemoeid had, het conflict tusschen „cricket- Engeland" en „cricket-Australië" opgelost, maar in Engeland zelf ontstond er een nieu we uitlooper van. In het seizoen 1934 deelde Lancashire mede, dat het niet meer tegen Notts wou spelen. De Notts-aanvoerder A. W. CaiT werd tot aftreden genoopt. En de oude dierbare ruzie werd het troetelkind van de bevolking der provincie Nottinghamshire. Nu hebben meer dan tweeduizend leden van de club een groote ruzie-vergadering te Not tingham gehouden, onder voorzitterschap van een zekeren meneer Mc. Grath, ex-burgemees ter van de stad. En deze vergadering, waarin. Can- en Jardine als „gasten" aanwezig waren heeft met 1400 tegen 700 stemmen een motie van wantrouwen in het Notts-bestuur aange nomen. Dit zal zijn houding verder bepalen. Het zal natuurlijk moeten aftreden.' Of daarmee de Oude Ruzie teneinde zal zijn Is nog de vraag. Men is er nu al twee jaar mee bezig, en zij bevalt blijkbaar goed, want een definitieve oplossing van het raadsel is er nooit te krijgen. Millioenen menschen heb ben er zich voor geïnteresseerd, duizenden hebben er zich in verdiept, ongelooflijke hoe veelheden tijd en geld zijn er aan vermorst. allemaal vanwege de vraag, of Larwood en Voce den bal expres tegen Woodfull en Oldfiel-d smeten, of niet. Waarbij dan nog vermeld moet worden, dat beiden slechts licht geblesseerd werden Het is een leerzaam geval inzake de kin derlijkheid van het menschdom. Als u u weer eens kwaad maakt, omdat die Volkenbond het wereldprobleem van oorlog en vrede nog niet tot oplossing gebracht heeft, denk dan eens aan deze crickethistorie.... Ter vergelijking •slechts. Dan zult gij peinzend het hoofd schudden, en de volgende maal, als Genève ter sprake komt op het achterbalcon van de tram, een toontje lager zingen. R. P. VELSEN Verpachting van gedeelten zeestrand. Onderhandsche verpachting ongewenscht geacht. De huren van de gedeelten zeestrand te IJmuiden en nabij de grens der gemeente Wijk aan Zee en Duin zijn den 31 December j.l. geëindigd. De gemeente heeft de bedoelde gedeelten weder voor den tijd van vijf jaren, ingegaan zijnde 1 Januari 1935 en eindigende 31 December 1939, van het Rijk in pacht be komen. Door een tweetal pachters van gedeel ten strand te IJmuiden was tevoren reeds verzocht, na beëindiging van de pacht het strand opnieuw bij onderhandsche overeen komst in pacht te mogen ontvangen. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. onmiddellijk na het sluiten van het nieuwe pacht-contract met het Rijk aan de commis sie van bijstand in het beheer der openbare werken advies verzocht omtrent de vraag of tot een onderhandsche- dan wel tot een openbare verpachting moest worden overge gaan. Genoemde commissie adviseerde het col lege, den Raad een voordracht te doen om de gedeelten strand wederom aan de tegen woordige pachters in pacht uit te geven. Zij acht het n.l. zoo deelde zij mede niet billijk door publieke verpachting de mogelijk heid te openen, dat anderen profiteeren van hetgeen de tegenwoordige pachters hebben tot stand gebracht. Deze pachters toch heb ben zich veel moeite en kosten voor de ex ploitatie van het strand getroost, welke door minder gunstige sezioenen. zooals het laatste, niet altijd in overeenstemming waren met de opbrengst dier exploitatie. De gestelde voor waarden dienen echter h.i. strikt te worden nagekomen. Met deze opvatting konden B. en W. zich vereenigen, waarom zij omtrent de nieuw te sluiten overeenkomst met de pachters in over leg zijn getreden. Dit overleg heeft tot resul taat gehad, dat partijen zich er mede hebben vereenigd, dat de te betalen pachtsommen gelijk zullen zijn aan die welke tot heden werden betaald en dat aan de bestaande voor waarden enkele nieuwe worden toegevoegd. B. en W, stellen den Raad thans voor, hen te machtigen, voor den tijd van vijf jaren, ge rekend te zijn ingegaan 1 Januari 1935 en ein digende 31 December 1939, te verpachten aan: P. Goedhart te IJmuiden, het gedeelte zeestrand te IJmuiden, dat is gelegen tusschen het zuiderhavenhoofd en een denkbeeldige lijn. getrokken op een afstand van 100 M. uit den lagen dam langs de Zuidzijde van het bui tenkanaal, tegen een pachtsom van 1000 per jaar; b. E. G. Beukman te IJmuiden, de gedeelten zeestrand te IJmuiden, zich uitstrekkende van 10 M. ten Zuiden van de Zuidpier tot 210 M. meer zuidwaarts van die pier en van 310 M. ten zuiden van gemelde pier tot 410 M. meer Zuidwaarts daarvan tegen een pachtsom van 1305.per jaar: c. A. F. G. Kozielek te IJmuiden, het ge deelte zeestrand te IJmuiden, zich uitstrek kende van 210 M. ten Zuiden van de Zuidpier tot 310 M. meer Zuidwaarts van die pier, te gen een pachtsom .«van 310.per jaar: d. J. Alders te IJmuiden het gedeelte zee strand te IJmuiden, zich uitstrekkende van 410 M. ten Zuiden van de Zuidpier tot 510 M. meer Zuidwaarts van die pier, tegen een pachtsom van 90.per jaar; e. de Buffet Maatschappij „E Pluribus Unum" gevestigd te Amsterdam, het gedeelte zee strand, dat is gelegen tusschen de strandpa- len 52 en 53, ten Zuiden en van de grens der gemeente Wijk aan Duin af tot 300 M. Zuid waarts daarvan, tegen een pachtsom van 325 per jaar; zulks onder de door B. en W. te stellen voorwaarden. De Commissie van bijstand voor de finan ciën kan zich hiermede vereenigen. JUBILEUM GEMEENTESECRETARIS. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, herdacht dien dag de heer M. K. Hofstede ge meentesecretaris, den dag, (waarop hij 25 jaar e leden als ambtenaar in dienst trad bij de gemeente Velsen. In intiemen ambtenaars kring viel den jubilaris een hartelijke huldi ging ten deel. Des morgens werd de jubilaris met echtge- noote en zoontje per auto van huis gehaald door mevrouw Rabonnet. In de raadzaal had om 10 uur een huldi ging plaats door het Collége van Burgemees ter en wethouders en de ambtenaren werk zaam ten Raadhuize. Namens het college werd de heer Hofstede toegesproken door den Burgemeester, die de verdiensten van dei heer Hofstede in het licht stelde. Namens de ambtenaren werd het woord gevoerd dooi den hoofdcommies ter secretarie den heei de Boer, die den jubilaris huldigde als hoofd van de secretarie en hem daarbij mede na mens het college een schilderij aanbood, voor stellende een gezicht op den kerktoren te Vel sen, gezien van uit de hoofdbuurtstraat. Daarna had nog een huldiging plaats door afgevaardigden van de bedrijfshoofden bedrijfsambtenaren, waarbij de heer Hofstede werd toegesproken door den heer A. de Wit, directeur voor Gas en Water, die daarbij aan bood een schilderij van de kapel, staande in het z.g. Helletje achter Beeclcensteijn. Beide stukken zijn geschilderd door den kunstschilder D. Vierman, Leeuweriklaan. IJmuiden O. De jubilaris dankte in hartelijke woorden voor deze spontane huldiging. Een interessante film in „De Pont". „Het Liefdeleven van Hendrik VIII". „Het Liefdeleven van Hendrik VIII" is een meesterwerk, een film zooals er slechts wei nig gemaakt worden, een levendig werk. grootsch van op-zet, kundig geregisseerd en schitterend gespeeld. De creatie van Charles Laughton als Hendrik VTII grenst aan het ongelooflijke. Zijn spel in deze film kan op één lijn worden gesteld met dat der groot ste karakterspelers, die de wereld kent. Jan- nings, de Earrymore's. Bassermann enz. De korte inhoud is als volgt: Hendrik VIII, die in de eerste helft van de zestiende eeuw over Engeland regeerde en die als ..Koning Blauwbaard" een groote be kendheid in de geschiedenis heeft gehad, is zes maal getrouwd geweest. Zijn eerste vrouw was Calherina van Arragon. Zij was een respectabele vrouw en misschien be hoeft het daarom geen verwondering te ba ren, dat, de koning zich van haar liet schei den om met de intelligente jonge hofdame Anna Boleyn te trouwen. Naar aanleiding van een overigens twijfelachtige beschul diging van ontrouw, liet Hendrik zijn tweede vrouw terechtstellen. Met deze terechtstelling begint de film Het zwaard van den Franschen beul wordt geslepen, het schavot ongericht en de men schen stroomen toe. In het paleis worden in middels voorbereidingen getroffen voor het derde huwelijk van Hendrik VIII met de knarroe Jane Seymour, een aardige doch on beduidende vrouw, die een jaar na haar hu welijk stierf, na het leven te hebben ge schonken aan. een zoon. De koning is ver rukt van zijn eersten zoon en hoewel het verdriet over Jane Seymour's dood niet diep is, aarzelt Hendrik om voor de vierde maal in het huwelijk te treden. Thomas Cromwell, een der invloedrijkste adviseurs van den ko ning, meent echter dat het óm politieke deren gewenseht is. dat een vierde huwelijk gesloten wordt en hierbij raadt hij de Duit- ~che prinses Anna van Cleef aan. Aar.var keliik wil Hendrik hiervan niets hooren doch on zekeren avond, als de lieftallige hof dame Kathryn Howard hem in een goed hu- meur heeft gebracht, geeft hij den beroem- Iden schilder Holbein opdracht zich naar Duit-schland te begeven om daar een portret van de eventueelebruid te schilderen. Dit portret laat wel eenigen twijfel aan Anna's schoonheid, doch inmiddels is reeds beslo ten. dat de Duifcsche prinses komen zal ondanks het feit, dat Hendrik zich meer en meer aangetrokken voelt tot Kathryn Ho ward. De nieuwe koningin is een groote teleur stelling. Zij is uitgesproken leelijk en gevoelt niets voor den koning, die zijnerzijds dit huwelijk als een offer aan Engeland be schouwt. Als Anna na één der knapste en •eestigste scènes der film haar gemaal het voorstel doet om te scheiden, aarzelt Hendrik geen oogenbli-k. Blauwbaard" is thans voor de vierde maal „vrij man". Maar als zijn ministers hem ver zekeren. dat het volk geen ongetrouwden koning wenscht en dat men één mannelijken troonopvolger een onveilig bezit vindt, vraagt Hendrik de schoone Kathryn Howard ten huwelijk. De koning schijnt nu eerst werkelijk ge lukkig. Jaren gaan voorbij en des te grooter is de slag voor den koning, als zijn adviseurs hem mededeelen, dat ook Kathryn hem on trouw is en hem bedriegt met Thomas Cul- oeper, zijn vertrouwden lijfdienaar. De beide jonge menschen eindigen hun leven op het schavot. In het laatst van zijn leven trouwde Hen drik VIII met een andere Katherine. Kathe- rine Parr, die belast was met de opvoeding van zijn kinderen en bij wie de oude koning niets had in te brengen. Hetgeen Hendrik tot de slotsom deed komen- Zes vrouwenen de beste is tevens de ergste! FEESTAVOND V. Z. V. In de Pont hield de Velser Zwem Vereeni- ging een feestavond voor haar donateurs en introducés, een avond, die aan belangstelling weinig te wenschen overliet. Immers, het pu bliek was in flinken getale opgekomen, om een V. Z. V.-avond bekend om zijn gezellige sfeer, bij te wonen en de organisatoren er van had den als „stemmingmakers" de familie Hof- man-n, het welbekend artistenpaar, geënga geerd, terwijl de entre-actes met populaire muziek van „The Blue Rascals"-band opge luisterd werden. Zoo waren alle factoren aan wezig om ook deze avond weer gezellig te laten verloopen. De heer P. Borst, sprak als praeses van V. Z. V. de openingsrede uit. Na zijn welkomstwoord gaf spr. eenige toe lichting op de plannen tot den bouw voor de nieuwe zweminrichting, met name de finan- cieele zijde van deze stichting. Het ledental van V. Z. V. is nog steeds stij gend; in 't afgeloopen jaar boekte zij 75 nieuwe leden en ook nu gaat het crescendo. Naast de obligatie-leening hoopt de V. Z. V. een loterij te kunnen organiseeren, opdat ook de „kleine luiden" aan den bouw van het ko mend zwembad, dat ongeveer f 40.000 zou moeten kosten, zullen kunnen medewerken, Daarna was het woord aan het gezelschap, dat het publiek met een aantal „Hofmanns' Erzahlungen" den verderen avond kostelijk vermaakte. Een gezellig bal besloot deze V. Z. V.-bij een komst. ij IJMUIDEN SCHEEPVAARTBEWEGING DOOR DE NOORDZEESLUIZEN. Gedurende het jaar 1934 werden door de Noordzeesluizen te IJmuiden geschut 6820 zeeschepen met een inhoud van 46.515.199 M3 tegen 6831 zeeschepen met een inhoud van 45.867.513 M3. in 1933. Het aantal is dus 11 minder, de inhoud was echter 647.686 M3 meer, doordat de gemiddelde inhoud der ge schutte vaartuigen grooter was dan in 1933 In totaal werden in 1934 door de sluizen geschut 2-4957 zeeschepen, visschersvaartuigen en binnenvaartuigen met een inhoud van 48520426 M3. tegen 24821 met een inhoud van 47564936 M3. in 1933, dus 136 schepen en 955490 M3. meer. De grootste schepen ,ewelke in 1934 de slui zen passeerden waren de Marnix van St. Al- degonde met 54189 M3. inhoud, de Johan van Oldenbarnevelt met 53040 M3. en de Gelria met 39246 M3. inhoud. Het totaal aantal verrichte schuttingen bedroeg 20270. Aanzienlijke uitbreiding van de trawlervloot van Huil. Eén en dertig nieuwe schepen in 1934. Het jaar 1934 is een jaar van groote be- teekenis voor de trawlvisscherij te Huil, zoo lezen we in The Fishing News. De vloot van meer dan 300 trawlers, in ge noemde haven thuis behoorende, is het vo rig iaar met 31 trawlers uitgebreid, terwijl binnen eenige weken nog zes gereed zullen komen. Opmerkelijk is de aanzienlijke toeneming van de tonnage, die voor het afgeloopen jaar niet minder dan 12857 bo. ton bedraagt. De nieuw gebouwde schepen zijn dan ook alle trawlers van het grootere type: de lengte varieert van 131 tot 164 voet. de inhoud van 312 tot 485 bo. ton. Slechts enkele van de één en dertig booten zijn korter dan 150 voet. Deze zijn speciaal gebouwd voor de hake- visscherij en uitgerust met dezelfde hulpmid delen als hun grootere broers, waarmede ze alleen in lengte verschillen. De reeders te Hull vestigen hun hoop niet alleen op het heden, maar zij zien ook voor uit, met het oog op nieuwe vischgronden. waarvoor deze nieuwe schepen met hun groo ter bunkerruimte voor kolen en ijs. hun rooter vischruim en hun betere accomoda te voor de bemanning bijzonder geschikt zijn. Ongetwijfeld is de moderne trawler met een actie-radius van 2500 a 3000 mijl het vis- schersvaartuig der toekomst. Als het verbod van visschen in het hooge Noorden gedurende vier maanden van het jaar door betere prijzen den reeders voordeel heeft opgeleverd, dan kan men hen daar mee complimenteeven. dat zij de voordeglen hebben benut om hun materiaal te verbe teren. Verder moet een andere belangrijke factor niet over het hoofd worden gezien, nl. het cheppen van werkgelegenheid voor de ar beiders, werkzaam in den scheepsbouw en in de nevenbedrijv'én. Niet'minder dan 70-0000 nd.st. is aan den bouw van deze schepen ten koste gelegd. Naar het blad verneemt, staat een verdere uitbreiding van de vloot in den loop van dit iaar op het programma. De gevolgen van deze uitbreiding van de vloot ziin niet uitgebleven. De aanvoer nam toe met 314754 cwts., de opbrengt met 1.052.996, vergeleken bij '33, hetgeen des te meer te verwonderen is, dat in 1934 de vis- scherij in het hooge Noorden gedurende vier maanden, in 1933 slechts gedurende twee maanden was verboden. Gedurende Juni, Juli, Augustus en September werd ingevolge het vei-bod in de Witte Zee en nabij het Be ren-Eiland niet gevischt. Opvallend is. dat ondanks dit verbod, de totale aanvoer in Augustus en September 1934 grooter was dan in dezelfde maanden van 1933, toen er geen embargo bestond, Aanvoer van buitenlandsche schepen vond bijna niet plaats. Deze bedroeg slechts 55.000 cwts., met een waarde van ongeveer 59000 pond sterling. Drie of vier jaar geleden beschouwde men een reis van 1500 a 1600 man-den als een zeer goede, thans wordt door één enkelen trawler meermalen meer dan 2000 manden aange voerd. Een boot voerde onlangs 2945 man den aan. Visscherijnieuws in een notedop. Slechte reis van de Petten. De stoomtrawler Petten IJM. 49 heeft op zijn laatste reis slecht weer gehad. J.l. Vrij dag kwam een stortzee overboord, waardoor het water zelfs in de kooien der opvarend-en kwam en het vaartuig slagzij maakte. Een tweede „zee" die overboord kwam had tot ge volg dat door het werken der kolen de trawler weer recht kwam te liggen. In het dok. De Adriatic IJ.M. 18 is in het dok ge plaatst om voor de visseherij te worden klaar gemaakt. Tijdelijk opgelegd. De Antje R. O. 16 is wegens reparatie tij delijk opgelegd. Tongen Avordep goedkooper. De laatste dagen bewegen de tongprijzen zich in een dalende richting. Dat sommige loggers en kustbooten desondanks nog goede besommingen maakten is het gevolg van de goede tongvangsten. Er kwamen loggers binnen met ca. 100 K.G. van deze toch nog waardevolle vischjes. Twee spannende films in Thalia. ANTHRACIE EIERKOLEN van Domaniale geperst. ERICSSOMSTR.KSLUISPU TELAAOO ZEEWE6.263 IEL5210 BEVERWIJK, J. v. SLOTEN, ALKMAARDERWEG 95 (Adv. Incjez. Med.) Een. beeld van het enthousiasme, dat in de straten van Saarbruecken heerschte, toen de uitslag van de stemming bekend was gemaakt. Twee spannende films prijken op het nieu we programma van Thalia. In „Een schuldige vrouw" worden de hoofdrollen vertolkt door Nancy Carroll en Cary Grant. De korte inhoud is als volgt: Glenda O'Brien en Jeffrey Baxter, een jong advocaat treffen voorbereidingen om met een vroolijk gezelschap een zeereis te gaan maken, die tegelijkertijd hun huwelijksreis zal zijn, want zij hebben het plan zich door den kapitein van de boot te laten trouwen. Vóór haar vertrek krijgt Glenda een bood schap van haar vroegeren vriend Leo Young, die haar wil spreken. Zij bezoekt Young, die in hetzelfde huis woont en vertelt hem het nieuws. Deze is zeer verbolgen dat Glenda een anderen man wil trouwen en dreigt haar Baxter te laten doodschieten als zij niet van dezen afziet. Hij belt Maxie op, een berucht type uit de onderwereld en wil hem opdracht geven Baxter uit den weg te ruimen. Glenda probeert dit te verhinderen en bij een wor steling, die hierdoor ontstaat, treft zij Young zoo ongelukkig, dat hij dood blijft liggen. Glenda komt ongemerkt, maar volkomen overstuur, langs de achtertrap in haar eigen woning terug; buiten Martha, haar oude ka menier, heeft niemand iets van haar afwe zigheid bemerkt. Martha raadt haar aan op reis te gaan, alsof er niets gebeurd is en alles berder aan haar over te laten Glenda verza melt al haar wilskracht en vaart met Jeffrey en haar vrienden op de „Florida" naar het zuiden. Stephen Bessemer, een vriend en collega van den vermoorde, is van Glenda's schuld over tuigd en laat zich door middel van een po- litieboot aan boord van de „Florida" bren gen. Hij heeft z-ich vast voorgenomen, Glenda te zullen ontmaskeren en benut zijn aanwe zigheid aan boord, waar zij hem immers niet uit den weg kan gaan, om het voorval op te helderen en haar tot bekentenis te brengen. Glenda ontwijkt hem echter waar zij kan en als Bessemer den laatsten dag van den boot tocht niets verder gekomen is, besluit hij het gemaskerde bal, dat tot afscheid gegeven wordt, als middel te gebruiken om Glenda door de mand te doen vallen. De overmoedige passagiers, die in alle denk bare costuums op het bal verschijnen, gaan enthousiast op Bessemers voorstel in een rechtszitting te ensceneeren. De jury en de rechters worden aangewezen en eenparig wordt Glenda voor de rol der voor moord aangeklaagde vrouw uitgekozen. En het is daarom ook niet meer dan natuurlijk dat Jeffrey Baxter, haar verloofde, als haar ver dediger zal acteeren. Gedurende het kruisverhoor houdt Besse mer, die als aanklager fungeert, Glenda plot seling een bebloed kleedingstuk voor en zij zinkt als gebroken in elkaar. De argelooze toeschouwers applaudisseeren voor het prachtige tooneelspel, terwijl Baxter ver moeden krijgt dat Bessemer een bedoeling heeft met de comedie. Nu blijft er voor Glen- 'a geen andere keus meer over dan Jeffrey Baxter te bekennen hoe zij onvrijwillig dood slag pleegde om zijn leven te redden. Baxter neemt zich voor de vrouw van wie hij houdt en in wier onschuld hij gelooft, te redden. Bessemer heeft intusschen de politie ont- 1 boden en Glenda wordt gearresteerd. Maxie, die het laatste met Young heeft gesproken. I wordt met haar geconfronteerd en bezweert dat Glenda de vrouw is wier stem hij, bij zijn laatste gesprek met Leo Young, door de tele foon gehoord heeft. Glenda's lot schijnt be zegeld. Jeffrey Baxter echter, overtuigd van Glenda's innerlijke onschuld, besluit den loop der gerechtigheid in die banen te leiden, die zijn geweten hem voorschrijft: hij volgt Maxie, houdt hem staande en zegt hem op den man af,'dat hij van Young opdracht heeft gekregen om hem, Jeffrey Baxter, neer te schieten, indien Glenda O'Brien hem niet vrij willig zou opgeven. Na een afstraffing bekent Maxi-e dat Jeffrey hem doorzien heeft en dat behalve Glenda nog anderen weten dat hij een betaalde moordenaar is. Baxter verschijnt met Maxie weer voor den rechter, waar Maxie zijn uitspraak herroept. Bij gebrek aar. bewijs en door een door Martha verstrekt alibi wordt de gerechte lijke vervolging ingetrokken en kunnen Glen da en Baxter eindelijk hun voorgenomen huv/elijk sluiten. „Het Grenslegioen", naar „The last Round up" van Zar.e Grey is voor liefhebbers van Wild-<West-histories.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1