Willem Stuvé Sr. Met Vorstenpaar van Mohéli. Mohéli is een eilandje in de buurt van Ma dagascar. Er is daar een wondere historie aangevangen, die deze week een haast nog wonderlijker gevolg in de Fransche Kamer heeft gehad. Mohéli verheugde zich in een Koningin, die den schoonen naam droeg van Salima Ma- chimba. Op een goeden dag. tegelijk met eenige zendelingen, landde op Mohéli een Fransche gendarme, belast met de uitoefening van het Fransche koloniale gezag over het eilandje. Hij was, naar mijn collega Georges de la Fou- chardière in ,.1'Oeuvre" verzekert, een beeld schoon politieman. Hollywood zou hem wel licht in de rol van gentleman-inbreker of van Aristocratisch detective hebben laten optre den. Hij had evenwel geen Hollywood noodig om een exotisch scenario te herscheppen in een grootsch filmwerk. Want ziet: het vurig oog der ietwat-bruine koningin trof hem, en bleef welgevallig op hem rusten. Hij zelf was, buiten diensttijd natuurlijk, volstrekt niet on overwinnelijk. Diep peilde hij het mysterie in de schoone oogen van Salima Machimba, en bezweek. Cupido opende zijn pijlen-snelvuur: zij hadden elkander zeer lief. Daarop sloten zij een huwelijk volgens de Fransche wet, die trouwens haar belichaming vond in den gen darme-gemaal. Politiek-aangelegde menschen zouden hier in een duurzame bevestiging van het Fran- 3f.he gezag op het exotische eiland Moheli Zien. Poëtisch-aangelegde lieden zouden dit negeeren, maar zich verheugen in een roman- tischen dJoom van dit koningspaar, dat ver der zou heerschen over dit gelukkige, verre eiland Maar zoowel de politici als de poëten krij gen ongelijk. Die gendarme was niet ambi tieus en had vooral geen verbeeldingskracht. De romantiek liet hem volmaakt koud. Hij moet tot Salima-Machimba ongeveer aldus gesproken hebben: „Met dat koningschap is het niks gedaan. Ik wil geen koning wezen. Overal lees je dat er zooveel tronen zijn ge vallen. Waarom zou de onze overeind blijven? Ik heb d'er geen vertrouwen in. Geef mijn een goed pensioen, een rijkspensioen. Da's de beste vastigheid die je ken hebbe, Salima. Ge loof me nouZal ik je wat zegge? We ver- koope de heele dynastie an mijn patroons, zoogezegd, en we gaan lekker rustig in mijn land leve!" Salima-Machimba, zijnde een gehoorzame echtgenoote in wier land men nog nimmer over „gelijkstelling van man en vrouw" en zoo gedacht had, stemde toe. Zij verkocht haar dynastie voor een pensioen van zesdui zend francs per jaar En het volk van Mohéli kon dit bedroeven, maar het had zijn mond te houden, want zij was absoluut monarch om het „moderner" te zeggen: dictatrice. Het vorstenpaar nam daarop de boot naar Frank rijk en vestigde zich in een dorpje in het de partement Haute-Saöne. Maar zie: het had éen ding vergeten. Het had vergeten, de waarde van het pensioen in goudfrancs te bedingen. En zoo devalueer de, in den loop der jaren, het koninklijk in komen van f 3000 tot f 600. en het bleek on mogelijk „stand op te houden". Zelfs in een dorpje in Haute-Saóne. Een afgetreden ko ningin-met-gemaal kan nog zeer interessant zijn en een hooge noteering op de zonder linge markt-des-levens hebben, mitser geld is. Zonder geld heeft het vrijwel niets meer te beteekenen. Salima-Machimba moet haar troon zijn gaan betreuren, en de gen darme moet aan zijn eigen zakelijkheid zijn gaan twijfelen Tot een doodgewone député, een lid van de Fransche Kamer, Théodore Valensi, het vor- stenpa'ar van de armoede redde door in de Kamer te zeggen dat dit geen figuur was voor Frankrijk tegenover een afgetreden ko ningin. En hij het voorstel deed, het pen sioen te verhoogen tot 10.000 francs, is gelijk duizend guldenDe Fransche Kamer, rij ker aan verbeeldingskracht dan de gendar mes van den Frar.schen Staat, nam het voorstel zoowaar aan. En verder zullen zij gelukkig leven, ko ningin Salima-Machimba en haar gemaal, van twintig gulden per week. Het nuchtere sprookje eindigt dus toch nog goed. En er zit tenslotte ook nog een tikje poëzie in. maar wonderlijk genoeg is dat de poëzie van de Fransche Kamer R. P. BEVERWIJK BENOEMINGEN De Raad zal zich in zijn vergadering van a.s. Donderdag o.m. bezig houden met de be noeming van een lid der schoolcommissie, (vacature D. A. Boon)een lid van het bestuur der Instelling Maatschappelijk Hulpbetoon, vacature H. Rothe; drie leden van de com missie van overleg voor de ambtenaren wegens aftreding van de heeren W. Maters, N. J. Out en J. Eyking; drie leden van de Commissie van Overleg voor de werklieden wegens aftreding van de heeern G. Weiogen, C. Versteeg en Mevr. T. Kemp. DE ZWEMCLUB GAAT FUIVEN. De zwemclub „H. Z." houdt heden, Zaterdag avond in de bovenzaal van Hotel „Oud Mee- renstein" een propagandafeestavond. De zwemclub zal op dezen avond het nut tige aan het aangename paren en in de eerste plaats aandacht wijden aan de paedagogiek van de zwemsport. Er wordt een film ver toond op het gebied van de zwemsport en ver volgens zal de heer Wesseloo, secretaris van de propaganda-commissie van den Ned. Zwem bond een propagandarede houden. Daarna zal de feestvreugde hoogtij vieren onder leiding van den conferencier P. Wind- houwer uit Zaandam. De band „The Hodlars" verzorgen het muzikale gedeelte. FILMVERTOONINGEN VAN DE N. C. G. O. V. Maandag zullen in het Ned. Herv. Vereeni- gingsgebouw twee filmvertooningen worden gegeven, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van de N. C. G. O. V. Des middags wordt een film vertoond voor de jeugd. Voor de volwassenen wordt des avonds vertoond de film „Herwonnen Geluk", een schets uit het Amsterdamsche volksleven. POSTDUrVENTENTOONSTELLING IN „CENTRUM". Show van 300 vogels. De postduivenverenigingen „De Reisduif" en „Stormvogel" beiden te Beverwijk, „De Bonte Duif" en „Oranje Nassau" te IJmuiden houden heden, Zaterdag en Zondag in het Veilingsgebouw „Centrum" aan de Koning straat alhier een tentoonstelling van postdui ven. Voor deze expositie wordt onder de post- duivenhouders groote belangstelling aan den dag gelegd. Ongeveer 300 vogels zijn voor dit concours ingeschreven, die in schoonheid en vliegtechnische kwaliteiten elkander naar de kroon zullen steken. Het uitvoerend comité heeft de beschikking gekregen over ongeveer tachtig eereprijzen, waaronder bekers, plaquettes, medailles enz. Het interieur van het gebouw is door de goede zorgen van de firma Steyn en Co. inge richt als villatuin met zeer mooie hoekjes. In dezen tuin worden de kooien geplaatst. Een konijnenberg met zijn levendige bewoners za: een van de attracties vormen van deze post- duivenshow. De heer P. van Eist uit Roosendaal heeft zich met de keuring van de ingezonden vogels belast. De tentoonstelling wordt Zaterdagmiddag te 5 uur geopend. Zij zal tot des avonds 10 uur geopend blijven. Zondag is de expositie van v.m. 10 tot n.m. 10 uur ter bezichtiging' open gesteld. VERLOTING CHR. JONGEMANNEN- VEREENIGING. B. en W. hebben aan de Chr. Jongemannen- vereeniging „Excelsior" vergunning verleend tot het houden van een verloting, waarvan de trekking op Dinsdag 12 Febr. in het Herv. Vereenigings gebouw in de Oosterwijkstraat, Deze trekking geschiedt tijdens een op dien avond te houden feestvergadering. DE GEMEENTE EN HET ROODE KRUIS. In de a.s. Donderdag te houden raadsverga dering zal het voorstel van het raadslid J. Visser aan de orde komen, om een lid van den raad te benoemen, dat zitting zal nemen in het bestuur van het Roode Kruis Ziekenhuis. BEVOLKING. Ingekomen: A. Schelvis, los werkman, Kerkstraat 88, van Amsterdam. H. Bloemzaad, marechaussee, Kazerne ma rechaussee, van Nijkerk. A. Hartig, zonder, De Westerburcht, van Heemskerk. Vertrokken W. van Tunen, zonder, naar Assendelft, Dorpsweg 872a. I. Veltman, dienstbode, naar Bloemendaal, Hollandlaan 79. D. van Essen en gez., slager naar Wisconsin (Amerika). Van Bugnum (kinderen), naar Velsen,.Huize „Meerzicht", Rijksstraatweg. R. J. Burgemann en gez. handelsreiziger, naar Velsen, Rijksstraat L. 258. J. lootman, zonder naar Aerdenhout, Schulpweg 15 inw. W. A. Hooft, kunstsmid, naar Amsterdam. Bloemgracht 85 III. M. de Vos, dienstbode, naar Lisse, Vree wijkstraat 35. J. Westra en gez., arbeider, naar Wijk aan Duin, Regulierstraat 13. Ph. van Ron kei en gez., machinist, naar Bandoeng, Ned.-Indië. W. J. Stet, zonder, naar Wijk aan Duin Noord wij kerweg 95a inw. M. E. Hiep, kloosterzuster, naar Den Bosch, Boerhaaveplein. M. J. Cornelisse, zonder, naar Hulsberg (Limburg). B. Soet, winkelbediende, naar Haarlem, KI. Houtstraat 44 inw. CLUBKAMPIOENSCHAP KRIJTJE". De stand is thans als volgt Th. v. Noort 7 7 0 0 P.J.A.Langendijk 10 G. v. 't Hoff ,'T BLAUWE 1050 215 14 4. 1487 325 18 4.55 1167 234 12 4. 1129 364 10 3.10 1552 530 10 2.93 846 408 4 2.07 128 53 0 2.42 365 255 0 1.43 317 296 0 1.07 W. v. d. Lem 9 5 E. Belinfante 13 5 A. J. Burger 8 2 G. Landaal 1 0 N. Blom 5 0 P. Peelen 7 0 A.s. Woensdag worden de wedstrijden voort gezet. De heeren Th. v. Noort en P. J. A. Langendijk hebben ingeschreven voor het persoonlijk kampioenschap van Haarlem, 2e klasse. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMER- LAND" EN VRIJE VEILING. 18 Januari 1935. Breekpeen per kist f 0,60f 1 Sla per kist f 0,35f 0,45 Boerekool per kist f 0,10f 0,25 Andijvie per kist f 0,40f 1,10 Rabarber per bos f 0,14f 0,15 Pieterselie per bos f 0,02f 0,03 Selderie per bos f 0,02 1/2f 0,04 Prei per bos f 0,03f 0,10 Bloemkool II per stuk f 0,08f 0,10 Witlof per K.G. f 0,04—f 0,10 Wortelen per K.G. f0,01—f0,02 Nero per K.G. f 0,03f 0,04 Roode kool per stuk f 0,02f 0,06 Gele kool per stuk f 0,03f 0,06 Spruiten per K.G. f 0,04f 0,012 Groene kool per stuk f 0,04f 0,05 Appelen per K.G. f 0,20f 0,28 Peren per K.G. f 0,12f 0,16 Knollen per stuk f 0,01f 0,06 (De vermaarde fabrikant der Nougat de Montélimar Willem Stuvé Sr. is overleden.) Rust zacht, Willem Stuvé, Vorst van de kermiskraam, Uw lichaam gaf het. op. Maar levend blijft uw naam. Gij hebt in onze jeugd, Ons 't leven veel verzoet. Dus klinkt er warme dank In onzen afscheidsgroet. Waar er, de jaren door. In 't land ook kermis was, De snoepbeluste jeugd Kwam in uw kraam te pas. Een schittering van licht En pakjes rij aan rij, Tot stapels opgetast, Elk met een plaatje erbij. En binnen in elk pak. Voor grage monden klaar, Die vinding van uw brein, Nougat d' Montélimar. Uw leven heeft iets goeds En blijvends voortgebracht, Ik breiig u daarvoor eer, Willem Stuvé, rust zacht. De Mexicaansche hond waart rond Bewoners radeloos, redeloos en reddeloos. De bewoners van den Noorderwij kweg heb ben in de laatste weken reden tot klagen over het brutale optreden van den gevreesden „Mexicaanschen hond". Dit ondier jankt en brult en krijscht uit hun luidsprekers op een wijze, die heele families tot wanhoop brengen. De dreigementen, die in de richting van de luidsprekers geslingerd werden waren legio en sommigen moesten zich aan den rand van de tafel vastklemmen om niet te gaan slingeren met de meest voor de hand staande voor werpen, desnoods met het theelichtje. Ik geef het u te doen, wanneer een van de schoonste liederen van Lucienne Boyer om hals wordt gebracht door furieuze kreten uit den hoorn, om nog te zwijgen van het allegro uit Orpheus in die Unterwelt", wanneer het radio-beest alle duivelen uit Offenbach's spe lonken nog een handje meent te moeten hel pen. Dat hield geen Vara- noch een Avro- en evenmin een Kro-lid uit. De buurt kwam in rep en roer, men was kortweg gezegd rade loos. En men werd redeloos toen de een den ander met een „schuin oog" er op ging aan kijken, dat „die of die" de verwekker was van de bestiale aetherstoringen. Toen besloot men de zaak uit te zoeken. Er circuleerde een lijst bij de geplaagde Noor derwij kerweg-bewoners en deze lijst, voorzien van vele handteekeningen ging prompt naai den directeur van het postkantoor. Die de lijst prompt terugzond met de boodschap er bij: ,,U moet bij het P. E. N.wezen." Maar in- tusschen was de bedrijver van de radio-jam mer ontdekt. Men toog er heen en er kwam ruzie en zoo. Verder kwam het niet en de po litie wist er ook geen raad op. Want in Wijk aan Duin is geen verordening, die de bewoners tegen de dierentuin-allures van andere bewo ners kan beschermen. En zoo zijn de men schen van den Noorderwijkweg dus ook nog reddeloos. De heele „weg" is benieuwd hoe het zal afloopen. JAARVERGADERING VAN DE K. O. V. De Kennemer Orkest Vereeniging hield Vrij dagavond in hotel „Oud-Meerenstein" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer S. Waagmeester, herinnerde in zijn openings woord aan de belangrijke feiten, welke zich in den loop van het jaar 1934 voor de K. O. V. hadden voorgedaan. Een van die belangrijke feiten was, dat de vereeniging den heer G. W. P. Stoutenbeek bereid vond het bescherm heerschap van de vereeniging te aanvaarden. Voorts memoreerde spr. de geslaagde concer ten, ook die, welke in samenwerking met Zang lust en Beverwijksch Gemengd koor werden gegeven. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Schaap, maakte melding van een op gewekt vereenigingsleven en van een prettigen en vriendschappelijken geest onder de leden Het aantal werkende leden bleef stabiel, maar het aantal donateurs onderging een zeer aan zienlijke uitbreiding. Den dirigent, den heer Louis Stiens werd hulde en dank gebracht voor den opofferenden arbeid voor de K. O. V. Ook het jaarverslag van den heer Braun, den penningmeester duidde op een kernge zond vereenigingsleven. Hij kon zijn boeken met een voordeelig saldo van ruim negentig gulden afsluiten. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden de heeren A. Schaap, secretaris, E. Geldermans, commis saris en J. Heynes, bibliothecaris bij accla matie werden gekozen. De heer en mevr. Peelen, die in Hotel „Oud-Meerenstein" de K. O. V. met alle mo gelijke zorgen omringen teneinde haar een prettig „home" te bezorgen, hadden van den voorzitter vriendelijke woorden van erkente lijkheid in ontvangst te nemen. De geanimeerde vergadering werd daarna met woorden van dank gesloten. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg een afschrift van de door Prins Willem in 1576 ge- teekende acte van redemptie van het Haag- sche Bosch en een afbeelding van den Spoor wegovergang bij de Koudenhorn Anno 1890. KENNEMER ZWEMCLUB Het bestuur van de Kennemer Zwemclub verzoekt ons opneming van het volgende: In verband met den jaarüjkschen feestavond van de Kennemer Zwemclub. welke op 26 Januari a.s. in hotel Oud Meeresteijn gegeven wordt, maken wij onze leden en introducés er op attent dat de introductiekaarten vóór 20 Januari bij Burgers Boekhandel, Breestraat 86 moeten worden afgehaald; dus geheel over eenkomstig den inhoud van onze circulaire aan de leden gericht. Van de gelegenheid tot introductie is een ruim gebruik gemaakt, in zoo verre is deze avond reeds een succes. De aanvang is vastgesteld op half negen, opening der zaal 8 uur. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat de K. Z. dit seizoen met een polo-zevental aan de competities van den K.N.Z.B. zal deel nemen. Beverwijk is op ons verzoek, in tegen stelling met de Voorgaande jaren, bij den kring Haarlem ondergebracht, wat allicht meer ani mo zal kweeken. Degenen, die het vorige sei zoen aan de polowedstrijden deelnamen, wor den verzocht reeds vroegtijdig hun training aan te vangen, waarvoor gelegenheid is des Donderdagsavonds in Stoops Bad. De bus ver trekt te 8.15 uur vanaf Hotel Ter Burg. Geeft echter steeds vooraf kennis van Uwe deelname, dit in verband met de beschikbare plaats ruimte. DE WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week is de werkloosheid weer iets gestegen. Het totale aantal werk zoekenden, dat aan het einde dezer week bij den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling stond in geschreven, steeg van 1109 tot 1113. Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 586 (vorige week 575), Wijk aan Duin 365 (365) en Heemskerk 162 (169). WIJDINGSAVOND NED. HERV. GEMEENTE, De eerstvolgende wijdingsavond van de Ned. Herv. Gemeente zal op Dinsdag 19 Febr worden gehouden. Spreker is Ds. J. C. Ko ningsbergen, Herv. predikant te Amsterdam. Aan dezen wijdingsavond zal het Hervormd Zangkoor onder leiding van den heer D. Klut medewerking verleenen. KENNEMERS—ZANDVOORT. Deze belangrijke competitiewedstrijd die morgen in het Gemeentelijk Sportpark wordt gespeeld, zal door den heer S. V. Roos worden geleid ZATERDAG 19 JANUARI 1935 door een tweetal aanwezigen gebruik gemaakt. De vragenstellers werden tot hunne tevreden heid door den spreker beantwoord. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan den spreker voor zijn rede werd deze zeer ge slaagde avond op de gebruikelijke wüze ge sloten. ALGEM. LEDENVERGADERING „ONS GENOEGEN-. Onder voorzitterschap van den heer B. Schelvisch hield de schietvereeniging „Ons Genoegen" in café Sonnèvahck haar jaan«<- gadering. In het openingswoord memoreerde de voorzitter de prettige verstandhouding, welke in de vereeniging steéds heerscht. De penningmeester doet verslag. va,n den finan- cieelen toestand, hem w.ordtj. nadat de con trolecommissie haar accoor^beyinding gemeld had, décharge verleend. Nader wordt besloten de eerstvolgende onderlinge schietwedstrijd te houden op 28 Februari en de prijsuitreiking hiervan te doen op den feestavond welke werd vastgesteld op 3 Maart. GEVONDEN. Bij den chef-veldwachter is gedeponeerd: één peau de Suède heerenhandschoen. WIJK AAN ZEE EN DUIN KIESVEREENIGING „RECHT EN PLICHT". Vrijdagavond hield bovengenoemde kiesver- eeniging haar jaarvergadering in de St. Josephzaal aan den Arendsweg. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter, den heer Vink, was geopend, werd door den Secretaris, den heer W. Geijs, het jaarverslag voorgelezen. Hieruit bleek dat door het ijverige bestuur in het af geloopen jaar veel was tot stand gebracht. De penningmeester, de heer W. v. d. Meulen bracht vervolgens het financieele verslag uit waaruit bleek dat het saldo f 58.06 bedroe; Het ledenaantal bedroeg per 1 Januari 1935, 350 leden. Tot controleurs werden de heeren L. Ter voort en L. Aardenburg benoemd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. Geijs en G. Bakkum werden her kozen. Tot candidaten voor de verkiezing van de Provinciale Staten werden gekozen de heeren H. J. Kuijper te Haarlem. C. Maas te Velsen W. de Groot te Beverwijk en P. Heilker te Hoofddorp. De stemming voor de groslijsten wordt op 3 Februari a.s. gehouden in de St. Josephzaal. Hierna werd door den voorzitter het woord verleend aan onzen oud-plaatsgenoot den heer Machielse, die tot onderwerp had gekozen „In de Branding". Zeer duidelijk zette spreker de politieke en sociale toestanden uiteen, vooral hierop wij zende dat voor de katholieken de eenheid ge boden is. Met groote aandacht werd deze talentvolle spreker door de vergadering gevolgd. Het dankbaar applaus was dan ook ten volle ver diend. Van de gelegenheid tot vragen stellen, werd DRIEHUIS FORENSEN-REISVEREENIGING „KENNEMERLAND". Gisteravond was door bovengenoemde ver eeniging opnieuw een vergadering belegd in ,,'t Huis te Velsen" De voorzitter, de heer W. F. H. Bruggeman, opende met een kort woord de vergadering, waarna de secretaris, de heer Blok, op verzoek van den Voóttrtttér, het schrij ven voorlas, dat het bestuur gericht had aan de directie der Nederl. Spoorwegen en hetwelk wij in zijn geheel in ons blad opnamen. Op dit uitvoerig schrijven was van de direc tie voornoemd een antwoord ontvangen van.... 4 regels. De inhoud er van kwam hierop neer, dat de tijdsomstandigheden niet veroorloof den tot verlaging der tarieven over te gaan. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat aan de maatschappij „Stormvogels", die ook. voor de vereeniging „Zwanenburg" rijdt, of ferte gevraagd was, maar dat deze tot nu toe niet ontvangen was. Waar de voorzitter vermoedde, dat een en ander in verband stond met de „Zwanenburg"- kwestie, stelde hij voor te wachten, tot over deze kwestie definitief beslist was. In dien tusschentijd wilde hij de statuten der vereeni ging opzenden aan den minister en dezen vragen om een verklaring van „geen be zwaar". Hiertoe werd tenslotte besloten; ech ter zal over de statuten eerst rechtskundig advies worden ingewonnen. Bij de rondvraag stelde de heer Hülsman vooral in verband met het hooghartig schrij- van van de directie der Nederl. Spoorwegen voor een intense propaganda te voeren voor de vereeniging en eventueel een propaganda- commissie te benoemen. Dit voorstel vond bij val. Tot leden van deze commissie werden be noemd de heeren Hülsman, Siebinga en Bon- ting. DE ORANJE-FILM. Van de op 31 Augustus gehouden Oranje feesten werd indertijd een film gemaakt. Deze film werd in ,,'t Huis te Velsen" voor een zeer groot aantal belangstellenden afgedraaid. Hij liet o.a. den bescherheer der vereeniging, Bur gemeester Rambonnet zien, alsook het actieve bestuur der vereeniging bij zijn voorbereidin gen van het Oranjefeest: Dan vonden velen, die aan het feest hadden deelgenomen, zich zelf en bekenden op het witte doek terug, wat natuurlijk aanleiding tot tal van opmerkingen was. Verder werd op dezen avond het woord nog gevoerd door Pater Arts, wiens rede een aan sluiting vond in den uitslag van het Saar- plebisciet. Krachtig wekte spr. op pal te staan voor het Oranje-huis. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Verbeterde opgave. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. Geen dienst en geen Zondagsschool. De Spaansche vliegerofficier Herrera (links) zal in Februari in een ballon met open gondel, waarvan hierboven een model afgebeeld is, een stratosfeervlucht ondernemen. Herrera, die een hoogte van 23000 M. denkt te bereiken, beschermt zich tegen de koude door een electrisch verwarmd vliegerpak. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam 17 (v.m.) van Rotterdam te New- York. Lochmonar, Vancouver naar Rotterdam via Liverpool 17 (12.33 n.m.) 100 mijl W. v. Fastnet. Nebraska, Vancouver naar Rotterdam 16 van Cristobal. Drechtdijk, Vancouver naar Rotterdam 15 te New-Westminster. Bilderdijk. Rotterdam naar New-Orleans 16 (n.m.) van Havana. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk, 17 van Antwerpen te Ham burg. Zuiderkerk (thuisreis) 18 te Marseille. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, Melilla naar Rotterdam pas. 16 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) pass. 19 Ouessant. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Euterpe. 18 van Amsterdam naar Bordeaux. Pluto, 18 van Amsterdam naar Kopenha gen. Medea, 18 van New-York naar Port-au- Prince. Calypso, 18 Jan. van Rotterdam naar Oran. Agamemnon, Amsterdam naar Malaga pas. 17 Gibraltar. Ganymedes, 18 van Amsterdam te Rotter dam. Deucalion, 17 van Fiume naar Susak. Hercules. 17 v. Stamboul naar Bourgas. Oberon, 17 van Vigo naar Lissabon. Orestes, 18 (2 v.m.) van Amsterdam te Hamburg. Stella, 18 van Amsterdam te Rotterdam. Tiberius, 17 van Barcelona naar Genua. Titus, 17 van Piraeus naar Algiers. Trajanus, 17 van Valencia n. Amsterdam. Venus, 18 van Hamburg te Amsterdam. Vulcanus. 17 van Messina naar Palermo. Baam, 15 van Tacahuano naar San An tonio. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (uitr.) 18 te Antwerpen. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agnita, 4 van Jarrow naar Houston, Cu racao 4 Febr. te Curagao verwacht. Angelina 16 te Singapore. Mitra 20 bij St. Kitts verw., n. Curasao waarsch. New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (thuisreis) 17 (2 n.m.) v. Tanger. Sibajak (uitreis) 18 (v.m.) v. Colombo. Kota Tjandi (thuisreis) 18 v. Singapore. Kedoe (thuisreis) 18 v. Belawan. Kertosono (thuisreis) 18 (11 v.m.) v. Pt. Said Siantar (thuisr.) p. 18 (3 v.m.) Finisterre. Garoet 18 v. Beira te Rangoon. Dempo (uitr.) 18 (5 n.m.) van Southampton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tanimbar 18 van Amsterdam te Balik Papan. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 18 (1 n.m.) van Genua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Evansville, Dairen n. Rott. 18 van Penang. Patroclus, Japan n. Rott. 17 van Marseille Clytoneus, Batavia n. Amst. 18 v. Pt. Sudan. Benarty Japan n. Rott. p. 13 Perim. Laomedon Japan n. Rott. 18 te Penang. Stentor 17 van Batavia n. Amsterdam. IJzerverscheping. Het Deensche stoomschip Tove is hier van Hamburg aangekomen om bij de Hoogovens ijzer te laden. Uitvoermonopolie. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat op IJsland een wet is aangenomen, welke de regeering de volmacht geeft een controlecommissie samen te stellen voor den uitvoer van klipvisch. Deze commissie zal het toezicht krijgen op den ge- heelen uitvoer en worden samengesteld uit leden, die benoemd worden uit alle belang- hebende partijen. Voor den uitvoer van deze visch zal een consent ve:eischt worden terwijl de wet aan de regeering nog volmacht geeft zoonoodig een uitvoermonopolie te vormen. Combinatiedienst. Het Duitsche stoomschip Hohenstein van de Hamburg-Süd en het Duitsche stoomschip Wagogo van de Woermann-Linie worden beide van Hamburg verwacht, resp. om in den com binatiedienst met den Kon. Hollandschen Lloyd voor Zuid-Amerika en met de Holland- Afrika Lijn voor Zuid-Afrika te laden. Verloren gegaan. Terwijl de bergingsbooten bezig waren den op de Noorsche kust gestranden Duitschen stoomtrawler Von Hindenburg af te sleepen is deze gekapseisd en verloren gegaan. Bestrafte smokkelarij. De schipper van het Britsche stoomscheepje „Atlantica", dat in het vorige jaar naar Fin land werd opgebracht wegens verboden alco- holvervoer, is veroordeeld tot 10 maanden ge- vangenistraf. Bovendien werden 't schip en de lading verbeurd verklaard. Onze plaatselijke vloot. In het afgeloopen jaar nam onze plaatselijke vloot toe met één stoomtrawler (IJM 63 Julia na). welke uit de vrachtvaart naar de vissche- rij was overgekomen en één zeilkotter (IJM 209 Sursum-Corda), welke in Engeland werd aan gekocht. Daarentegen verminderde de vloot met 2 stoomtrawlers (IJM 12 Johanna en IJM 191 Albatros), welke uit de visscherij ge nomen werden om gesloopt te worden. Op 31 December telde de vloot 189 stoom trawlers, 4 motorloggers en 1 zeilkotter, te zamen 194 schepen (evenals in het jaar te voren) AANGEKOMEN 17 Januari: Vechtstroom s.s. Huil Theseus s.s. Vigo Hontestroom s.s. Londen Gudur S.S. Londen Tove s.s. Hamburg 18 Januari: Hebble s.s. Goole Fiachsee s.s. Danzig Nieuwendam m.s. Nordenham Saturn s.s. Setubal Acclivity ss.. Vlaardingen Venus s.s. Hamburg VERTROKKEN 17 Januari: Ransel m.s. Exmouth Broughty s.s. Kirkcaldy Itauri s.s. Huil Calypso s.s. Barcelona Stella s.s. Midd. Zee Ganymedes s.s. Tanger Merope s.s. Gdynia Ousel s.s. Liverpool 18 Januari: Prometheus m.s. Hamburg

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 9