Groet op zee. Nieuwe Tollen? Het schijnt nog maar kort geleden dat de dappere ridder Floris, uit het Huis Vos, met zijn honderden volgelingen en hun duizenden pa ar dekr achten de Muider Tol bestormde. Het dankbare volk koos hem tot Kamerlid. Hij werd wel geen minister, maar de Muider Tol bezweek, en na haar andere tollen. Het uit- roeiïngsproces van deze tijdroovende. ver- keers-belemmerende, dure obstakels scheen toen in volle vaart. Tol 11a tol gaf den geest, en reeds begon men te denken aan het. nationale feest, waarmee de opheffing van de allerlaatste gevierd zou worden Maar wij juichten weer eens te vroeg. Er zijn weinig dingen die een taaier leven bezitten dan belastingen. Het middeleeuwsche stelsel van tolheffing is niet alleen nog niet geheel uitgeroeid, maar de regeering stelt thans zon der blikken of blozen voor, het nieuw leven in te blazen. Zij wil tol gaan heffen op de groote rivierbruggen, die tot het nieuwe 50 millioen- plan behooren. En om het zaakje zoo practisch mogelijk te organiseeren stelt zij de oprichting voor van de B. E. M. (Bruggen Exploitatie Maatschappij) die 't geval zal beheeren. Aldus zouden we opnieuw met de tollen-ellende be ginnen Nu, als dit inderdaad wordt uitgevoerd heb ben de nieuwe bruggen voorloopig niet veel meer attractie over dan dat het mooie objec ten van werkverschaffing zijn. Voor het overige zullen zij in den bestaanden toestand weinig verbetering brengen. Het zal iets ge riefelijker worden als men niet meer hellingen af en op behoeft te rijden bij pontveeren, en het tijdverlies zal iets minder worden. Maar de irritatie van het wachten-in-queues zal op drukke uren blijven bestaan, en de kosten van liet rivier-oversteken zullen niet verminderen, in sommige gevallen stijgen. Een zeer zware belasting op het autoverkeer, speciaal op het vrachtvervoer, staat ons volgens dit plan al weer te wachten. Geen wonder dat de gemeenten Arnhem en Nijmegen hevig verzet tegen dit tollen-plan aanteekenen. De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, heeft in een inter view met de Tel. verklaard dat een reisje per auto van Arnhem naar Nijmegen f 1.50 alleen aan tolgeld zal gaan kosten. Een spoorkaartje is goedkooper. Autobusdienst en autovracht- dienst tusschen de twee steden worden onuit voerbaar. Arnhem heeft zeven ton voor zijn brugplan gefourneerd. Nijmegen heeft zijn voordeelige veer voor de Nijmeegsche brug op geofferd. Tot die offers, zegt burgemeester Bloemers, zouden de beide gemeenten nimmer bereid zijn geweest als zij ook vermoed had den, dat er opit sprake van tolheffing zou zijn. Maar minister Reymer heeft indertijd gezegd: „Ik kan toekomstige regeeringen niet binden. Er is nu geen sprake van." En toen een jaar geleden geruchten over tolheffing liepen heeft het Arnhemsch gemeentebestuur aan het de partement van Waterstaat geschreven, maar geen antwoord gekregen. Nu zitten Arnhem en Nijmegen met de gebakken peren. Voor Arnhem komt er nog bij, dat een nieuw stads deel ontworpen is aan de overzijde der rivier. Daar is al een millioen in gestoken voor het bouwrijp maken van gronden. In de toekomst zou er dus midden in de stad een tol komen, en de inwoners zouden telkens 50 ct. moeten betalen om van het eene stadsdeel naar het andere te rijden. Ten sterkste ontkent de burgemeester van Arnhem, die zelf lid is van de Rijkswegen commissie, dat tolgeldheffing noodig zou zijn om tot versnelden bruggenbouw te kunnen komen. Het is best mogelijk, uit de gewone middelen van het Wegenfonds de benoodigde 50 millioen te putten. En hij houdt ook nog een betoog op het thema, dat een brug tot een weg behoort en dat men in Zuidholland toch ook geen nieuwe tollen gaat heffen op de vele wegen, wier aan leg een millioen per kilometer kost. Dit laatste argument zal hem weinig baten, want logica in belastingobjecten is een „voor- oorlogsch" liefhebberijtje, dat inderdaad vol komen uitgeroeid schijnt. Hij zou evengoed kunnen zeggen dat het raar is dat het pont- veer bij Velsen geen tolgeld kost, terwijl zijn Arnhemsche brug dat wel zou vorderen. Maar met zulke vergelijkingen komt hij toch niet verder. Of het B. E. M.-plan er bij de Kamer door zal komen is nog de vraag. Maar als minister Colijn het verdedigt zal het wel een aardige kans maken. E11 juist hebben wij bericht uit Den Haag gekregen dat hij wel tot Maart het departement van Waterstaat ad interim zal blijven beheeren, o.a. omdat hij zelf de begroo ting van het Verkeersfonds wil verdedigen Het ziet er voor Arnhem en Nijmegen niet best uit. Niettemin blijft er een kans. Wat bux-gemeester Bloemers zegt over de onmoge lijkheid, autobusdiensten en auto vracht diensten tusschen Nijmegen en Arnhem te exploiteeren als deze tolheffingen worden doorgezet, is zeker een sterk argument. Het baat weinig als men werk verschaft en het anderzijds weer uitschakelt. Ook de dwaas heid van een tol middenin een stad springt wel zeer sterk in het oog. Hoe kan minister Oud, die ons in alle toonaarden heeft voorge zongen dat de belastinggrens bereikt is (ja, meer dan dat) zooiets goedkeuren? Dat het nieuwe tollen-plan bij alle automo bilisten en bij vele auto-ondernemingen in den lande ontstelling en verontwaardiging zal wekken, is zeker. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. zullen zich wel niet onbetuigd laten. Ons aller illusie, dat we binnenkort eindelijk zonder oponthoud en extra kosten naar het Zuiden des lands zouden kunnen rijden, wordt wreedelijk verstoord. En dat Zuiden zelf ziet zijn droomen van onbelemmerd verkeer met het Noorden, dat in xxiet geringen mate tot zijn welvaart zou bijdragen, plotseling ver vliegen. Het is treurig dat de middeleeuwsche tol len aldus weer tot herleving dreigen te ko men. Wat zal de ridder Floris, uit het Huis Vos, doen? In de Kamer zit hij niet meer. Maar zou de oude strijdlust niet meer blaken? Zal de Tolbestormer niet, bij de opening van de eer ste tol-brug, met duizend krijschende auto's verschijnen en gansch Nederland opnieuw tot geestdrift vervoeren? R. P. BEVERWIJK GESLAAGD. Voor het diploma paedagogiek A van de R.-K. leergangen, afdeeling Amsterdam slaagden de heeren N. P. Tervoort en J. Wols. beiden alhier. LEZING VOOR DE CHRISTELIJKE JEUGD- CENTRALE. Donderdag 31 Januari zal door de Chr. Jeugdcentrale een bijeenkomst in het Her vormd Vereenigingsgebouw gehouden wor den. Spreker voor dezen avond is Ds. C. M. Krijger over het ondei*werp: „Kunnen chris telijke en sociale belangen samengaan?" KENNEMER WANDELCLUB. De minder gunstige weersomstandigheden konden de Kennemer Wandelclub niet weer houden van het volbrengen van haar zesden trainingsmarsch over een afstand van 20 K.M. Aüe deelnemers volbrachten den tocht in de beste conditie. Omtrent den eventueel a.s. Zondag te hou den marsch zullen in den loop van deze week nadere bijzonderheden worden bekend ge maakt. KENNEMERSFEIJENOORD. De voetballiefhebbers van Beverwijk en omgeving kunnen zich weer verheugen op het vooruitzicht van een wedstrijd, waarbij een eerste-klasser betrokken is. De Kennemers hebben namelijk voor de volgende ix>nde van den K.N.VB.-beker ge loot tegen Feijenoord. Dat wordt dus voor de tweede maal, dat een Rotterdamsche eerste klasser den strijd in het Bevemvijksche Sportpark zal aanbinden. De ontmoeting wordt op Zondag 3 Febr. in het Gemeentelijk Sportpark alhier gespeeld. JAARVERGADERING VAN D. O. K. Onder voorzittei'schap van den heer Schel vis heeft de Krachtsportvereeniging „D.O.K." in haar clubgebouw aan de Noorderpark- laan 'haar drukbezochte jaarvergadering ge houden. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de leden van D.O.K. in den loop van het vorige jaar weer vele successen hadden geoogst. De penningmeester brak in zijn financieel overzicht een lans voor de toetreding van meer nieuwe leden en dona teurs. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende tweede voorzitter en tweede secre taris herkozen. De heer J. van Heek had den wensch te kennen gegeven niet meer voor een herbe noeming als secretaris in aanmerking te willen komen. In zijn plaats werd gekozen de heer C. G. Tabak. De voorzitter heeft den afgetreden secretaris in vriendelijke bewoor dingen dank gezegd voor het vele verdien stelijke werk, dat hij voor de vereeniging heeft verlicht. De heeren Wagner en Van Soest werden als nieuwe leden aangewezen voor de p.pc. De rondvraag gaf nog aanleiding tot be sprekingen van verschillenden aard. VEREENIGDE VEILINGEN EN VRIJE VEILING. 21 Januari 1935. Breekpeen per kist 65—1.30 Boerekool per kist 1025 Andijvie per kist 501.30 Rabarber per bos 1521 Pieterselie per bos 12 1/2 Selderie per bos 23 Prei per bos 39 Witlof per K.G. 6—8 Aardappelen per K.G. 2 1/23 1/2 Wortelen per K.G. 12 Nero per K.G. 56 Roode kool per stuk 2—6 Gele kool per stuk 26 Spruiten per K.G. 310 Groene kool per stuk 36 Knollen per stuk 2—5 WIJK AAN ZEE EN DUIN OUDERAVOND DUIJNWIJCKSCHOOL. Vlij dag 1 Februari zal door de Duinwij ck- school voor Chr. U.L.O. te Wijk aan Duin een ouderavond worden gegeven, waarbij door een der onderwijzers een inleiding zal wor den gehouden. Deze avond is. in tegenstelling met de vo rige avonden waar ook de leerlingen en oud- leerlingen aanwezig waren, alleen bestemd voor de ouders. SANTPOORT UITSLAGEN R. C. BREDERODE De uitslagen der j.l. Zondag gespeelde wed strijden luiden als volgt: V. S. V. 6—Brederode 2 2—4 Brederode 3E. D. O. 8 14 Stormvogels-Adsp.Brederode Adsp. 05 (Ter hoogte van Spanje heeft een detachement mariniers aan boord van de Johan van Oldenbamevélt op weg naar Indië seinen gewis seld met de onderzeebooten K XVI en K XVII die, eveneens op weg naar Indië, door de mailboot werden achterhaald Daar zwaaiden Nederlandsche armen, Een vlaggetje in elke hand, Naar broeders op het wijde water, Een reisgroet uit het vaderland. Wat nu die zeesoldaat geseind heeft Was stellig plechtig en formeel, Wat hij erbij dacht was, vermoed ik, Dit ongeveer, zoo niet geheel: Zeg, onder-water-landgenooten, Een harde poot, en hou je taai, Je weet wel, dat het best gemeend is, Ook als ik nou wat plechtig zwaai. Je bent een heel eind van het plekje, Waar lang gelee je wieg op stond, En hoe goed jullie ook kunt duiken. Je haalt hier vast geen vasten grond. Toch sta jelui daar op je beenen, Zoo kalm en zeker, als geheid, Ze brengen ons niet gauw van streek af. Zelfs ixx geen zee van nattigheid. Mocht jullie 't water rauw bestoken, Zooals gebeurt bij tijd en wijl, Dan zul jelui 't wel effe duiken In den van ouds bekenden stijl. Daar zien w'elkaar nou. ver van huis af. Maar met de rood-wit-blauwe vlag, De kleuren van dat kleine landje, Dat er toch best nog wezen mag. Zoo eventjes elkaar ontmoeten. Dat doet je altijd toch weer goed, Dan moet j'elkander even groeten. Dan kriebelt je wien nêerlands bloed. De welvaart is de laatste jaren Nou niet meer, wat je noemt model, Maar Holland op de wijde baren, Niet jongens! zeg. dat vaart nog wel. P. GASUS Handelsbesprekingen met Roemenië. Beginnen einde dezer week. Tegen het einde van deze week zullen op het departement van economische zaken be sprekingen worden gevoerd over een rege ling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Roemenië. De Roemeensche delegatie zal, voor zoover tot dusver bekend, bestaan uit de heeren dr. I. Evian, secretaris-generaal van het minis terie van handel en^ nijverheid te Boekarest, dr. I. G. Dimitrescu." directeur-gegneraal van dr. I. G. Dimitrescu. directeur-generaal van van het Nationaal Export Instituut, en D. Constantiniu, directeur-generaal der douane. De Nederlandsche delegatie, waarvan de samenstelling nader bekend wordt gemaakt, zal onder leiding staan van mr. A. Klef fens, administrateur bij het departement van eco nomische zaken. BETALINGSCERTIFICATEN TER VEREFFE NING VAN DUITSCHE VORDERINGEN. Het crisisuitvoex-bureau deelt mede dat voor de afgifte zijnerzijds van betalingscertifica ten tot het verkrijgen van vereffening van vorderingen wegens of in verband met leve ring naar Duitsehland, ook van goederen die van Nederlandseh Indisehen oorsprong zijn, overlegging van certificaten van oorsprong noodig is. In afwachting van de te treffen de finitieve regelingen zullen de kamers van koophandel voor zoover noodig vooi'loopig aan belanghebbenden op hun verzoek ook voor producten van Nederlandseh Indisehen oor sprong certificaten van oorsprong afgeven. De afgifte zal echter uitsluitend geschieden, indien de herkomst der goederen, op grond van aan de kamers van koophandel over te leggen bewijsstukken, voldoende vaststaat. Wijziging "der Arbeidswet. Arbeid door kinderen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet, welk ontwerp ten doel heeft onze wetgeving aan te passen aan het ontwerp-verdrag, aangenomen door de In ternationale Arbeidsconferentie van 12 April 1932 betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van arbeid in niet-industriéelê beroepen. Voorgesteld wordt een verbod voor het ver richten van alle werkzaamheden in eenig be roep buiten eexx onderneming door een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig. Uitge zonderd worden huiselijke weirkzaamheden in en ten behoeve van het gezin waarin het kind wox*dt opgevoed. Contingenteering van papier. De staatscourant van hedenavond bevat het Kon. besluit tot contingenteering van den invoer van papier en papierwaren. De con tingenteering geschiedt in 4 groepen. n.l. druk- en schrijfpapier, ander papier, cello- phaan eti papierwaren. De invoer van elke groep afzonderlijk zal met terugwerkende kracht van 1 Jan. j.l. tot 30 April a.s. zijn be perkt tot 100 pCt. van het gewicht van den gemiddelden invoer in vier maanden van 1933. Buiten de regeling blijven: A .wat druk- en schrijfpapier betreft: courantenpapier en op- dikkeixd romandruk; B. wat „ander" papier betreft: withoutbord, strookarton, erwtperka- mentpapier. Balatum, stragula en dergelijke vloerbedekking, lichtgevoelig papier voor fo tografische doeleinden, bestreken papier en bestreken karton, glanspapier, sigarettenpa pier, vulcanfieber en enkele zeer speciale pa piersoorten; C. wat papierwaren beti-eft: boe ken en tijdschriften, muziekdruk, gravure et sen, lichtdrukken, fotografieën, prenten en platen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen is deze contingenteering bedoeld als een voor- loopige maatregel, teneinde te vex-mijden, dat de invoer nog zou toenemen gedurende een nader onderzoek, dat ingesteld zal worden naar de definitieve maatregelen, die in het belang van de betrokken takken van industrie zullen worden genomen. MOTORBARKAS IN DE CELEBESZEE OP DRIFT GERAAKT. BATAVIA. 21 Januari (Aneta) Nabij het eiland Maratea is een drijvende flesch ge vonden, waarin werd medegedeeld, dat de motorbarkas Faraon in Zuid Celebes op drift is geraakt. Hierin bevinden zich 7 Amerikanen er. inlanders, werkzaam bij Harkness Asiatic Expedition, adres Forty Eighthstreet NewYork Alle schepen zijn gewaarschuwd uit te kijken. WIE IS DEZE MAN? Op het politiebureau te Wassenaar bevindt zich een ongeveer 25-jarige manspersoon, wiens indentiteit niet bekend is. Hij geeft op geen enkele vraag antwoord, noch reageert hij op andere wijze. Zondagavoixd is zijn signale ment door de radio verspreid, om op deze wijze 's mans indentiteit te ontdekken. Men vermoedt, dat hij uit een gesticht of sana torium is weggeloopen. Paleis voor Volksvlijt-zaak rolt door. Politie benoemt een deskundige. Door den Rechter-Commlssaris is tot des kundige benoemd in de zaak van het Paleis voor Volksvlijt de schriftkundige Dr. J. Schrijver, die een ondei-zoek zal instellen naar eventueeie gepleegde vervalschingen. Waarschijnlijk zal ook dezer dagen de poli- tiescheikundige Dr. van Ledden Hulsebosch in deze zaak tot deskundige worden benoemd DINSDAG 22 JANUARI 1935 Luchtketel gesprongen. Ontploffing aan boord Van motorschip. Vier personen gewond. Om kwart voor drie Maandagmiddag heeft aan booi-d van een motorschip, liggende in de Coolhaven te Rotterdam een ontploffing plaats gehad, waarbij vier personen zijn ge wond. De schipper van deze boot. de 60-jarige Rink wilde in de machinekamer den motor aanzetten. Tengevolge van een nog niet op gehelderde oorzaak is toen de luchtketel ge sprongen. Dit geschiedde met een oorverdoo- venden slag. Aan boord werd veel vernield. Het schot tusschen de machinekamer en de roef werd weggeslagen. De ruiten van de stuurhut gingen alle aan gruzelementen. De schipper werd door de kracht van de ontploffing tegen den grond gesmakt, waar bij hii zijn linker arm brak. Bovendien werd hij op tal van plaatsen van het lichaam ge wond. Zijn zoon, de 17-jarige H. C. Rink be vond zich in de roef. Ook hij werd tegen den grond geslagen en kreeg eenige planken op het lichaam, waardoor hij inwendige kneuzingen heeft gekregen. In de stuurhut bevonden zich de vrouw van den schipper en zijn twee dochters, de 27-jarige A. Rink en de 20-jarige J. Rink De vrouw van den schipper kwam met den schrik vrij, zijn bei de dochters echter liepen vrij erastige Won den aan hoofd-en gelaat op. als gevolg van het stukslaan der ruiten. De politie, de G.G.D. en de brandweer kre gen direct na de ontploffing tal van meldin gen. De G.G.D. rukte met drie ziekenauto's uit en de brandweer met een motorreserve- wagen voor hulpverleening en een aantal slangenwagens. De vier slachtoffex's zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De vader en zijn zoon zijn daar opgenomen, de beide dochters konden, na behandeld te zijn, het ziekenhuis verlaten. De ontploffing heeft geen brand tenge volge gehad. Ernstig auto-ongeluk in Kendal H. B. S.-leerling gedood. Zaterdagmiddag is nabij Weliri in het re gentschap Kendal een auto met een snelheid van 82 K.M. per uur tegen een boom gereden, waarbij een der inzittenden, de Semarangsche H. B. S.-leerling Frits Bolt is gedood. De be stuurder de heer J. Gaal kreeg ernstige boi'st en hoofdwonden. De andere inzittenden Sieger, Bram en Otto Bolt liepen eveneens zware wonden op. De auto werd totaal vernield. De jongelui Frits en Sieger Bolt zijn zonen van den heer A. S. Bolt, Bram en Otto zijn kinderen van den heer A. O. Bolt, beiden van de inrichting Nieuw Gebangan. De juiste oor zaak van het ongeluk is onbekend. HEISTELLING VIEL OM. Vier arbeiders gewond. Maandag is aan den Gordelweg te Rotter dam een heistelling omgevallen. Vier arbei ders wei-den door de omvallende heipalen getroffen. Twee hunner zijn in het zieken huis aan den Bergweg opgenomen. De beide andere arbeiders, die lichte kwetsuren had den bekomen zijn in het ziekenhuis aan den Bei-gweg verbonden. PADVINDERSMES EEN WAPEN? Wegens overtreding van de wapenwet heeft W. J. D. voor de rechtbank te Haar lem terechtgestaan, in hooger beroep van een voiinis van den Haarlemschen kanton rechter. die hem terzake van het dragen van een padvindersmes had veroordeeld. De /échtbank, ovei-wegende, dat een zoodanig mes door een padvinder met vreedzame be doelingen wordt gedragen en dat het pad- vindei-smes niet als een wapen in den zin der wapenwet dient te worden beschouwd, sprak den verdachte vrij. De officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank teekende evenwel cassatie aan bij den Hoogen Raad, welk college op 7 dezer deze zaak behandel de. De advocaat-generaal, mr. Van Lier, con cludeerde Maandag gedeeltelijk tot niet-ont- vankelijk ver klaring, gedeeltelijk tot verwer ping van het cassatieberoep. Arrest 18 Februari. Matroos bij marine-oefeningen verdronken. Van torpedoboot over boord geslagen. Maandagmiddag omstreeks half twee is de 21-jarige matroos le klasse H. G. Spoor op de reede van Texelstroom aan boord van de tor pedoboot Z 6 bij het oefenen met z.g. „para vanes", dit zijn toestellen voor het doox-snij- den van mijnenkabels, over boord geslagen en verdronken. Den geheelen middag heeft men met tor pedobooten en vliegtuigen gezocht, doch men heeft niets kunnen vinden. Lloyd George is weer in de politiek teruggekeerd. Op zijxi 72sten verjaardag hield hij een rede over zijn xiieuw economisch px-ogram. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk, Rotterdam naar Philadelphia p. 21 (v.m.) Lizard. Beemstex-dijk, New-Orleans naar Rotter dam via Londen en Antwerpen pass. 20 (n.m.) Lizard. Volendam. Rotterdam naar New-York p. 20 (n.m.) Lizard. Lochmonar, Vancr. n. Rottex-dam 18 (n.m.) te Liverpool. Lochgoil. Vancr. naar Rotterdam 17 (n.m.) v. S. Francisco. Drechtdijk 18 van Vancouver naar Rotter dam. HALCYON LIJN. Maasburg 19 Jan. van Melilla naar Rotter dam. Flexxsburg, Kirkeness naar p. 20 Hon- ningsvaag. Stad Zaltbommel 19 van Susa naar Oran en Treport. Stad Dordrecht, Rotterdam naar Bagxroli pass. 19 Gibraltar. Stad Vlaardingen, Vlaax-dingen naar Oran 20 (10.18 v.m.) 60 mijl Z.W. van Niton. Stad Arnhem, Melilla naar Rotterdam p. Ouessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (uitreis) pass. 20 Malta. Boschfoxrtein (thuisreis) 19 van Kaapstad. Springfontein 20 van Rotterdabm te Ham burg. Klipfontein (thuisreis) 20 van Dar-es-Sa- laam. Bloemfontein, vertrok 22 van Amsterdam n. Hamburg. Streefkerk (thuisr.) 20 Jan. te Genua. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (thuisr.) 20 Jan. van Hong kong. Gaasterkerk (thuisr.) 20 te Shimonoseki. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 21 van West-Afrika te Am sterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisreis) pass. 21 Jan. Gi braltar. Almkerk 20 Jan. van Rotterdam te Bre men. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 20 van Mo tril te Carthagena. Bacchus 19 Jan. van Lizorno naar Napels. Ceres 20 (5 n.m.) vaxr Amsterdam te Ham burg. Colombia 17 van Curacao naar Pto. Ca- bello. Hercules 20 Jan. van Bourgas te Varna. Hex-mes 19 Jan. van Algiers te Piraeus. Odysseus, 20 van Kopenhagen te Amster dam. Orestes 21 Jan. van Hamburg te Amster dam. Orpheus 19 Jan. van Musel naar Oporto. Saturnus 21 Jan. van Genua te Rotterdam. Simon Bolivar 20 v. Hamburg te Amsterd. Tiberius, 19 Jan. van Barcelona te Gexiua. Trajanus, Valencia naar Amsterdam pas. 19 Gibraltar. Ulysses 20 Jan. van Izmir naar Salonika. Vulcanus, 10 Jan. van Palermo naar Al giers. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitreis) 21 Jan. van Port Said. Serooskerk 21 van Hamburg te Rotterdam. Giekerk (thuisreis) pass. 20 Gibraltar. Duitsche trawlerbouw. De Nordsee Deutsche Hochseefischex-ei A. G. te Bremen-Cucshaven heeft aan de firma H. C. Stülcken Sohn te Hamburg dexi bouw van een stoomtrawler opgedragen. Het schip zal ongeveer vier honderd ton meten en machi nes van 750 PK. krijgen; het zal midden Juli moeten worden afgeleverd. Verhooging van assurantiepremies. Naar de Daily Mail verneemt zou Lloyds te Loxiden de premies voor zeeverzekering gaan verhoogen, wat veroorzaakt zou zijn wegens de buitengewoon hooge sommen, welke dit I verzekerings-inatifcuut de laatste jaren heeft moeten betalen. Alleexi met de uitkeering we- gerxs het verbranden van de ,,L'Atlantique" is een bedrag van bijna drie millioen Pd. st, gemoeid. Ertsaanvoer. Alhier is aangekomen het Zweedsche stoom' schip Dalaro van Oxelösund met een ladixig ijzererts voor het Hoogovenbedrijf. Een schip wordt verkleind. Meermalen hebben wij kunnen melden, dat een schip vergroot werd om het in de exploi tatie economischer te maken. Thans wordt uit Engeland gemeld, dat een schip zal worden kleiner gemaakt. Het Engelsche stoomschip Mathura van de Brocklebank-Reederij zal naar de Smiths Dock Company te New Castle worden overge bracht voor genoemde operatie. Dit schip werd in 1920 aan de Clyde gebouwd met een inhoud van 9775 ton en een vaartsnelheid van 13 1/2 knoop. Aan het einde en kort na den wereldoorlog liet genoemde reederij een serie van deze schepen bouwen doch al heel spoe dig bleek, dat zij wel eenigszins te groot en te onrendabel waren voor de Indische lijn, zoo dat enkele der schepen inmiddels aan Japan- sche sloopers verkocht werden. Andere sche pen der reederij werden opgelegd, onder welke ook het bovengenoemde stoomschip, dat van 1931 in de haven bleef liggen. Men wil nu de px-oef nemen of het beter te exploiteeren is als het kleiner afmetingen heeft. Indien de proef slaagt zullen ook nog eenige andere sche pen dezer reederij op die wijze kleiner worden gemaakt; zij zullen dan evexigoed in de be hoefte van den dienst kunnen voorzien doch minder kolen gebruiken exi goedkooper in de havengelden enz. worden. Kolenaanvoer. Het Britsche stoomschip „Chatwood" is al hier aangekomen met een lading kolen van New Castle voor het Hoogovenbedrijf. AANGEKOMEN 20 Januari: Poelau Bras m.s. Ned. Indië Odysseus s.s. Kopenhagen Rhesus s.s. Ned. Indië Brunla s.s. Oslo Komsomol m.s. Odessa Vliestroom s.s. Huil Theano s.s. Fowey Leeuwarden s.s. Londen Simon Bolivar s.s. Hamburg Queenworth s.s. Sunderland Flynderborg s.s.Hamburg Amstelkerk s.s. West Afrika Ox'estes s.s. Hamburg 21 Januari: Mytilus s.s. Constantza Bowling s.s. Leith Wagogo s.s. Hamburg Skarabox-g s.s. Rouaan Oder s.s. Japan Rhein s.s. Hamburg Phrygia m.s. West Indië VERTROKKEN 20 Januari: Nicolaas Pateras s.s. Rotterdam

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5