HET NIEUWE AVONDBLAD 1 Tot op het hemd.. Kerstvlucht <4. fy üd^MMihrvOon/ 1 20e JAARGANG No. 69 DONDERDAG 24 JAN. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers? cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBCOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adr^rten- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE BET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot ©en maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet rvoodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN „De visscherman en zijn werk" Een mooi bock van Peter F. Anson en H. de Booij. Peter F. Anson heeft de litteratuur met een werk verrijkt, waaruit spreekt zijn groote lief de voor de zee en voor alles wat daarop en daarom woont, voor den visscherman en de visscherij in het bijzonder. En hij vertelt daar van in dit mooie werk op een zeer onderhou dende en bevattelijke wijze, hij vertelt van de tochten die hij aan boord van de smacks maakte, en van de vischmethoden van den vroegen en den lateren tijd en geeft daarbij een stukje folklore, dat getuigt van de uitge breide studie, die deze expert van zijn onder werp heeft gemaakt. En het is juist dit deel van het werk, waarin hij vertelt van de folklore en het bijgeloof van dé visschers, dat het boek van Peter F. Anson zoo aantrekkelijk maakt en ik kan mij niet weerhouden een kleine greep uit deze bloem lezing te doen. Straks kom ik dan weer in de werkelijkheid terug. „Het bijgeloovige karakter van den doorsnee visscherman", zoo lezen we, „waar en in welk deel der wereld hij zich ook bevindt, kan beter worden begrepen als men kennis neemt van zekere voorzorgsmaatregelen, die door hem worden genomen om booze geesten uit zijn huis aan den wal te weren. Hij gelooft vast in de kracht van toovermiddelen en amuletten'1. Aardige staaltjes van deze bijgeloovigheid heeft de schrijver gevonden. Ziehier een greep uit de vele: In Cornwall hadden de oudere visschers de gewoonte, een bosje zeewier van een bepaalde soort op te hangen. In de buurt van Tréquier in Bretanje zal men in menig huis van een visscherman een beeldje van de Heilige Maagd aantreffen, waarboven een bosje laurierbladen of een weinig gedroogd zeewier van een zeld zame soort is opgehangen. Aan de kust van Schotland was het een algemeen door de vis schers gevolgde gewoonte, op nieuwjaarsdag naar de zeekust te gaan,een fleschje met zeewa ter te vullen, wat zeewier te rapen en dit mede naar huis te nemen. Het huis werd met het zeewater besprenkeld en het zeewier boven de deuren, op den haard en op de dakbalken Zoowel in Schotland als in Duitschland kon men een goeden invloed uitoefenen op de vangst doorop den haard te spuwen, lezen we verder. Dat middel hielp nog heter, als nien den duivel daarbij aanriep! Wilt u er om denken, wanneer u visch eet (een heele), niet bij den kop te beginnen. In Cornwall, het hoekje van Z.W. Engeland, waai de schrijver veel gezworven heeft, is het ten minste niet goed, pilchard, een soort sardijn of zelfs alle andere visch te eten, beginnende met den kop, want daardoor wordt andere visch verjaagd. In Schotland schijnt het steeds de gewoonte te zijn geweest, met rijzend water te beginnen met het maken van nieuwe net ten of lijnen. Het werk moest zonder onderbre king worden voleindigd en na afloop dronk men whisky om zeker te zijn van een goede vangst. Als iemand bij toeval binnenkwam terwijl men bezig was met het maken van netten of lijnen was hij verplicht geld te- geven om whisky te koopen. Na eenige hoofdstukken van romantiek komt de werkelijkheid als de schrijver begint te ver tellen over de trawlvisscherij, de drijfnet- visscherij, de beugvisscherij, de kabel jauw- visschërij en eenige andere methoden van vis- schen. Bij het doorlezen van deze hoofdstuk ken komt nog duidelijker naar voren, welk een gedegen studie Anson van de visscherij heeft gemaakt. Hij vischt met de Fiery Cross, een kleine boomtrawler, beschrijft het leven op een trawier in de Noordzee „Het is een typische Novemberachtermiddag in de dokken van Grimsby. Een bleeke winterzon, laag in het Zuiden verlicht de omgeving. In de verte op acht mijlen afstand de torenspits van de kerk van Patrington aan de overzijde van de Humbei'. Minstens vijftig trawlers wachten tot ze kunnen uitgaan, vuil, verveloos, vol roest, met verbogen voor- en achterstevens en vol deuken door het voortdurende stooten tegen elkander ais ze de sluis in- en uitgaan. In Oostelijke richting, zoowat een halve mijl van de dokken verwijderd, liggen ongeveer een honderd trawlers ten anker op de reede. Ze wachten op het vloedtij. Dezen morgen was het te mistig om binnen te komen met de visch. Ik ga aan boord met den schipper en den stuurman. We moeten over andere traw lers klimmen en ons daarbij vasthouden aan trossen die vet en smerig zijn. Bom! „Kurkezak vooruit" roept de stuur man. De schepen schuren en stooten tegen elkaar, in groote haast om weg te komen, bla zende en brullende op de stoomfluiten. Daar bij het schelden van de schippers. Geleund uit hun stuurhuizen schreeuwen zij hun bevelen naar de stuurlui of matrozen. Rang!!! De „Bankura" loopt in den boeg van de „Boome rang". De schipper van de „Boomerang" zegt wat, een paar ruwe woorden. De matrozen grinniken." En dan het verhaal van de reis, van de terugkomst. „Bij de poort staat een klompje vrouwen en kinderen. Is de Emperor al bin nen? Heb je de Rowena gezien". Net als bij ons, niet waar? Het werk is interessant, van het begin tot het eind. Zelfs tot na het eind. Want als Anson met de woorden van Walter Scott: „Het zijn geen visschen, die gij koopt. Het zijn menschen- levens" zijn verhaal eindigt, begint de heer H. de Booij, in IJmuiden welbekend, die het werk vertaalde en er op verzoek van de uitgevers K:rbergen en Kesper. Amsterdam iets aan toe voegde over Hollandsche visschers. De heer de Booy, die zooals hij schrijft, den visscherman aan het werk heeft gezien toen hij in 1893 aan boord van H.M.'s gaffelschoener Argus op de Noordzee voer om politietoezicht uit te oefenen op de Noordzee, heeft een mooie van deskundigheid op het gebied van scheepstermen getuigende vertaling van het werk gegeven. Hij schrijft over de visschers van de Noordzee en over de Zuiderzeevisschers, over de bommen enz. Eenige oude maar nog niet verouderde vischmethoden worden door hem beschreven en met teekeningen verdui delijkt. Teekeningen bevat het werk er 165. Ze zijn van den auteur en van den vertaler. En ze zijn heel aardig, sommige getuigen zelfs van artistieken aanleg van de teekenende schrijvers. Ieder, die zich interesseert voor de visscherij, voor het leven van den visscherman, hij ver- zuime niet zijn boekenvoorraad met dit mooie werk te verrijken. Er is op dit gebied geen interessanter werk dan „De Visscherman en zijn werk". S. B. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. In de Woensdagavond gehouden vergadering der afdeeling van de Chr. Democratische Unie werden de verkiezingen voor de Prov. Staten en den gemeenteraad besproken. Voor de Frov. Staten werden candidaat ge steld F. Schuier, J. H. Kress, mevr. Beck-Drees M. de Visser, allen te Amsterdam, W. D. Franken, Hilversum, Mej. v. d. Grampel, Enk huizen, T. Snoek, Velsen, Biem Visser, Aer- denhout, Ir. W. A. G. Westst-rate, Amsterdam en J. Fris, Zaandam. Op 26 Februari zal voor de afdeeling als spreker optreden het lid der Tweede Kamer H. S. van Houten. Zoo mogelijk zal dit een debat vergadering worden met een spreker van de Anti-Rev. partij. Voor de gemeenteraadsverkiezing werd een groslijst opgemaakt, waarop geplaatst wer den de heer-en T. Snoek te Driehuis, J. van Beelen Jz., G. Voet, G. Oudakker, I. Sliggers en M. Bakker, allen te IJmuiden, Mevr. W. Snoek-Gabel en de heer G. Hülsman, beiden te Driehuis. Tot- afgevaardigde naar het partijcongres te Utrecht -werd benoemd de heer P. C. A Schüller en als plaatsvervanger de heer 'T. Snoek. TOONEELVEREENIGING „HET MASKER" De aangekondigde voorstelling van „De verjongde Professor", het bekende blijspel van Piet Mighorst en Frits van Duinen, op te voe ren door de Tooneelvereeniging „Het Mas ker" zal plaats vinden op Zaterdag 2 Februari a,s. in „Het Wapen van Velsen". Wij willen er even op wijzen, dat de tooneel- avond, die Zaterdagavond j.l. werd gegeven in bovengenoemde zaal, niet uitging van „Het Masker" zooals werd gemeld, doch van de Vereeniging „Algemeen Belang". De visscherij en de radio telefonie. In het artikel in ons blad van gisteren ge titeld „Nogmaals het visscherijbedrijf beke ken", afkomstig van een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias wordt melding ge maakt van de storingen van gesprekken, die Hollandsche visschers der haringvloot met elkander hadden, door Engelsche scheeps- zenders. In verband hiermede kunnen wij mededee- len, dat de golflengte, waarop de Nederland- sche trawlers op het oogenblik werken, nl. 160 M. binnenkort gewijzigd zal worden, waardoor de storingen van buitenlandsche trawlers tot een minimum beperkt zullen werden. Wij komen op deze belangrijke aangele genheid nog nader terug. UITVOERING TURNVEREENIGING „IJMUIDEN". De Tumvereeniging „IJmuiden" geeft Don derdag 7 Februari a.s. een uitvoering in Tha lia. Er zal een zeer afwisselend programma worden uitgevoerd, waaraan wordt deelgeno men door alle groepen, zoodat het een in teressante avond belooft te zullen worden. Na afloop, van de turn-nummers wordt er natuurlijk gedanst. (In de Amerikaansche staten Neiu York, Pennsylvania en Connecticut hebben honderden hemden f abrie ken moeten sluiten, omdat met verlies werd gewerkt.) Daar komen sombere berichten, Uit 't eens zoo rijke dollarland, Het schijnt daar nog niet erg te lichten, Kijk naar den hemdenfabrikant. Als 't hemd ons nader dan de rok is, Hoe na is het dan hem wel niet, Maar als hij rekent, wat zijn plok is, Ziet hij geen heil in 't hemdverschiet. De lasten, die hij op moet brengen, Kosten hem 't eigen hemd van 't lijf, Hij kan zijn hemd niet meer verlengen, Met een tekort in zijn bedrijf. Hoe komt dat thans juist, mag men vragen, 't Gelukskind droeg vanouds geen hemd, Maar 't kind is toch in deze dagen Ook zoo gelukkig niet gestemd. Hij sluit omdat hij niet kan sluiten, De deur hier daar de rekening, Zijn hemden kosten hem zijn duiten En dat is een onhoudbaar ding. Hij kan het zeer eenvoudig toonen, Hij heeft zijn best ervoor gedaan, Maar zijn bedrijf kan nimmer loonen, Als hij slechts in zijn hemd blijft staan. P. GASUS. Een briefkaart reisde mee. De briefkaart, waarvan wij hierbij een re productie afdrukken (van beide zijden) heeft met de Snip de geheele Kerstvlucht 1934 Am sterdamSurinameVenezuela—Curacao me degemaakt. De diverse zegels vertegenwoordigen een waarde van fl.05 (als de 11/2 cent Curacao, die te Willemstad is bijgeplakt, buiten be schouwing wordt gelaten). De zegels van 10 cent zijn ongeperforeerd. Een voor verzamelaars waardevol stuk! lCmfcr f - was* 1 22 L \3n6iit'0/M I - i Oioon h&w i AjÉp Weer een nieuwe Fransche super-trawler. Voor de visscherij op ver-afgelegen gronden. Dezer dagen is bij de S.A. des Chantiers et Ateliers de St. Nazaire-Penhoët de motor trawler „Mercedita" van stapel geloopen, ge bouwd voor rekening van de Société La Pêche au Large te Arcachon. Deze stapelloop is opnieuw een bewijs van het groote vertrouwen, hetwelk de Fransche reeders stellen in super-motortrawlers voor de visscherij bij Newfoundland, Groenland en "Jsland. De reederij van de Mercedita was de eerste ter wereld die een dergelijken trawler bestelde. Dit was de Victoria, gebouwd 'n Kopenhagen en uitgerust met een 4-tact Burmeister Wain motor 6 cyl. van 1000 P.K. Toen de reederij bevredigende resultaten met dezen trawler had bereikt, bestelde zij bij bovengenoemde Fransche werf de Mar- cella, die in het voorjaar 1933, dus thans 2 jaar geleden van stapel liep. De Marcella was op har beurt de grootste trawler ter wereld welke positie thans is overgenomen door de Mercedita. Deze nieuwe super-trawler is 229' 8" lang, 33' 10" breed en 17' 15" diep. De waterver plaatsing is 2300 ton met een deadweight -an 1300 ton. De Mercedita is uitgerust met met een Burmeister Wain 4-tact 6 cylinder motor die bij normaal stoken 1000 P.K. ont wikkelt met 155160 o.p.m. De snelheid be. draagt 11 knoopen. Alle hulpmachines worden gedreven door electriciteit. De stroom hiervoor wordt ge leverd door twee Penhoët-Burmeister electro- generatoren. Het geheel-e schip wordt elec- trisch verlicht. Stroom van 220 volt hiervoor levert een olie-generator van 34 P.K. Voor verwarming wordt gebezegd een Cochran- ketel, waarvoor gebruik wordt gemaakt van de uitlaatgassen. De tanks kunnen bijna 370 "ion olie bergen, waardoor een groote actie radius kan worden, bereikt. Er bevinden zich aan bord drie vischruimen ;erwijl voor de aan boord van de visch verkre- terwijl vor de aan boord van de visch verkre gen traan vier speciale tanks zijn gebouwd. De Mercedita zal vermoedelijk in Februari worden afgeleverd. De werf waar deze trawler werd gebouwd., voorheen Les Chantiers de Normandie bestaat thans 40 jaar. Het eerste schip liep 15 Januari 1895 van stapel. Gedurende deze 40 jaar werden 308 schepen afgeleverd, waar van 23 koopvaardijschepen tussehen 9000 en 15000 ton. 54 tussehen 4000 en 9000 ton en ^6 torpedobooten en torpedojagers van 80 1540 ton waterverplaatsing. HET GASVERBRUIK. Het gasverbruik is verleden jaar ook in onze gemeente sterk afgenomen. Van de Hoogovens werd betrokken 5.516.081 M3. gas, tegen 5.907.774 M3. in 1933 of 391.693 M3. minder, een vermindering dus van 7.1 pet. En dit ondanks de vermeerdering van de bevolking en van het aantal aansluitingen, dat verleden jaar 467 droeg. Limburgsche industriebank wordt binnenkort opgericht. Onlangs heeft Gedeputeerde Staten van Limburg de medeaeeling bereikt, dat de Kroon haar goedkeuring heeft gehecht aan het be sluit van de Provinciale Staten van Limburg tot deelneming in het aandeelenkapitaal der N.V. Industriebank in Limburg. Gewacht wordt nu nog op de Ministerieele verklaring van geen bezwaar op de ontwerp - acte van oprichting. Zoordra deze is verkregen z-al de Industriebank haar werkzaamheden beginnen. OPROEP DER AMSTERDAMSCHE POLITIE. AMSTERDAM, 23 Januari (VJ>.) De commissaris van politie, centrale recherche, hoofdbureau van politie te Amsterdam ver zoekt bankinstellingen, effectenmakelaars of andere personen die de laatste jaren obliga ties f 200 3 pet. 1867 uitgestelde of werke lijke schuld (al of niet afgestempeld en al of niet voorzien van talons der N.V. Paleis voor Volksvlijt) bij de directie van de N.V. hebben doen verzilveren en daarvoor een bedrag van beneden f 200 hebben ontvangen,,zich schrif telijk tot hem te wenden onder mededeeling van bijzonderheden. Ter voorkoming van overbodige correspon dentie wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bovenvermeld verzoek geen betrekikng heeft op loten van de instelling. PROF. Dr. J. A. VAN DER KLOES OVER LEDEN In den leeftijd van bijna 90 jaar is overle den Prof. Dr. J. A. van der Kloes, oud-hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. P. A. HAAXMAN BEGRAVEN. Onder zeer groote belangstelling is Woens dagmiddag op Oud Eik en Duinen te 's Gra- venhage het stoffelijk overschot van den heer P. A. Haaxman, den nestor der journa listen, ter aardebesteld. O.m. werd het woord gevoerd door den heer D. Hans, den voor zitter van den journalistenkring. 50ste BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. Op 1 Maart zal de 50ste beurs van de Dameskroniek in het R.A.I.-gebouw geopend worden. Verschillende grootsche attracties wachten den bezoekers, terwijl op den openingsdag ieder een geschenk zal ontvangen. Gedu rende de verdere tentoonstellingsdagen zal iedere 10e, 100e, 250e enz. bezoeker (ster) een geschenk ontvangen. Als bijzondere attractie is Glauer's Lilliput-Ensemble geëngageerd. Colportageverbod geoorloofd? Principïeele kwestie voor den Zaandamschen kantonrechter. Voor het Kantongerecht te Zaandam heeft zich te verantwoorden gehad de N. S. B.er V., uit Amstelveen, terzake van overtreding van het colportageverbod, dat door het gemeente bestuur van Zaandam was uitgevaardigd om een einde te maken aan de zich telkens her halende botsingen tussehen fascisten en communisten. De verdachte heeft zich blijkens de dag vaarding schuldig gemaakt aan het feit dat hij op 4 Januari om half vijf des middags een tijdstip, waarop het colportageverbod van kracht was, een gedrukt stuk en wel een nummer van het orgaan „Volk en Vaderland" in een brievenbus van een huis aan de Sta tionstraat heeft gestopt en een krant ter ver- kooping heeft aangeboden aan een woning en later aan een voorbijganger. Uit de behandeling bleek, dat deze vervol ging is uitgelokt om uit te maken of de ge meente Zaandam bevoegd is een dergelijk colportageverbod uit te vaardigen. De feiten worden dan ook volmondig be kend. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen geacht wordt, en voor elke overtreding eisc'nte hij een gulden boete of een dag hech tenis. De verdediger heeft daarop een uitvoerig pleidooi gehouden en aangetoond dat het ver bod niet rechtsgeldig is, omdat de grondwet een dergelijke delegatie van bestuursmacht niet kent.de verordening in strijd is met de persvrijheid en de tenlaste gelegde feiten wat de twee eerstgenoemde betreft, niet in het openbaar hebben plaats gehad. De verdediger ontkende, dat de verordening gemaakt zou zijn in het belang van de open bare orde en de verkeersveiligheid, maar in het leven is geroepen door groepen in den ge meenteraad. die belang hebben bij den status quo in :-.olit:ek opzicht. Het vonnis zal 29 dezer schriftelijk worden gewezen, WATERSCHAPSONTVANGER VERDUIS TERDE GELDEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft de zaak behandeld tegen S. B., 56 jaar oud, zaakwaar nemer, te Bergum, thans gedetineerd, wien is ten laste gelegd, verduistering in dienstbe trekking, door op verschillende tijdstippen in de jaren 1931, 1932 en 1933 in zijn qualiteit van secretaris-ontvanger van het waterschap Eer- nerwoude zich verschillende geldsbedragen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 105.000 wederrechtelijk te hebben toege- eigend. De officier vorderde één jaar en 8 maanden gevangenisstraf onder aftrek van de voorl. hechtenis. HERVORMD GEREF. STAATSPARTIJ VERGADERDE. De Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij heeft gisteren te Utrecht haar j aarlij ksche algemeene ledenvergadering gehouden. Ds. H. E. Gravemeyer, Hervormd predikant te Amsterdam, voorzitter der partij, legde in zijn openingsrede den nadruk op de kracht van het beginsel, dat ook moet worden uit geleefd op het politieke terrein Ds. A. C. G. den Hartog, ds. C. A. Lingbeek en de heer B. G. Peereboom werden als be stuursleden der partij herkozen. Blijkens het goedgekeurde verslag van den secretaris is het aantal afdeelingen der partij in den lande groeiende. Besloten werd een nationalen landdag te organiseeren en de kwestie van de provinciale besturen nader te regelen. Het ingediende ontwerp-verkiezings- manifest zal nader door het bestuur overwo gen worden. De vergadering betuigde haar instemming met het beleid van het hoofdbestuur. Ds. C. A. Lingbeek, lid van de Tweede Ka mer heeft gesproken over zijn Kamererva- ringen Smokkelauto bij de Limburg sche grens beschoten. Inzittenden weten, gewond, te ontkomen. HEYEN, 23 Jan. (V.D.) Op een grenswe? iu de nabijheid van de Noordlimburgsche grens onder Heyen hebben de Duitsche grens- ambtenaren in den afgeloopen nacht een ge pantserde smokkelauto aangehouden. Toen deze niet wilde stoppen werd door de ambte naren op de banden van de auto geschoten, tengevolge waarvan de wagen aan het slinge- j ren raakte en omkantelde. De wagen bleek te bevatten 1000 kg koffie en tabak. Bij de auto vond men een afgerukten vinger en bloed sporen. De inzittenden van den wagen waren echter verdwenen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1