Zoo een en ander. Afdoende bescherming tegen gasaanvallen onmogelijk. ,P~ rticuliere wapenindustrie regeert de wereld." Openbare vergadering van den Amster- damschen Vredesraad. Woensdagavond organiseerde de Amster- damsche Vredesraad in de groote zaal van het AM.V.J.-gebouw een openbare samen komst ter voorlichting betreffende de moge lijkheden van bescherming tegen luchtaan vallen en gifgassen bij een komenden oorlog. Als sprekers traden op de heeren Ir. K. J. Hondius en Drs. J. Ruttink. De zeer goed bezette vergadering werd namens den Amsterdamschen Vredesraad met een kort woord geopend door den heer J. H. Spenkelink. Drs. J. Ruttink nam ver vervolgens het woord. Spr. begon er op te wijzen dat de burgerbevolking in een komen den oorlog veel meer te lijden zal hebben dan in den wereldoorlog. De oorzaken liggen in het gebruik van gifgassen. De uitwerking van deze gassen is langzamer en uitgebreider. Op plaatsen waar de gassen langen tijd ver blijven kunnen, zijn ze in staat vele menschen te treffen. Verschillende groepen van g soorten werden besproken. De gebruikte nevelfilters kunnen niet steeds opgevoerd worden in fijnheid, daar tenslotte het ademhalen geheel belemmerd wordt. De maskers zijn lang niet voor alle gassen doel matig en bij een groote concentratie van het gas in de lucht is de werking tenslotte nul. Met gasartilleriegeschut kan men over een afstand van 100 K.M. achter het front nog steden-bewoners vergassen. Het psychisch effect van een slechts matig gasbombarde- ment is zoo sterk op de bevolking, dat deze een regeering kan dwingen den oorlog te be eindigen. De burgerbevolking afdoende te be schermen is volgens spr. onmogelijk. Ten eerste uit finaniceel oogpunt en ten tweede uit psychologische redenen (paniek). De mas kers zijn te auur, de kleeding te benauwd en te belemmerd. Een groote bevolking op te bergen in kelders is technisch en financieel onmogelijk. Een kelder met een muurdikte van 3 Meter is pas in staat vallend puin te dragen en granaten te weerstaan. De Roode Kruis Commissie van voor eenige jaren gaf dan ook als haar oordeel dat bescherming onmogelijk is. Reddingsbrigades zijn te weinig krachtig om iets goeds te doen. Ver duistering van steden en stedencamouflage zijn alle lapmiddelen. Spr. kwam tot de slot som dat bescherming ondoenlijk is. Vervolgens nam ir. Hondius het woord over „Luchtbescherming als symptoon van degene ratie". Volk en weermacht worden één. Of fensieve en defensieve oorlog zijn één. Na een lange inleiding kwam spr. tot de conclusie, dat~het militairisme de dekmantel van het geweld is waarbij aangestipt werd dat het geestelijk en godsdienstig leven sterk in el kaar verweven zijn. Het werken aan het militairisme en de bouw aan onze cultuur zijn naast elkaar niet meer te handhaven. De luchtbescherming is een angstsymptoon, voortgekomen uit de onware toestanden waaronder we leven. De diepe grondoorzaak van dit alles is de angst voor de particuliere wapenindustrie, waartegen de Ned. regeering tot nog toe geen enkele maatregel neemt.- Menschen met het inzicht van de groote waardeloosheid van luchtbescherming propa- geeren offensieve bewapening. De kudde geest van de mensehheid heiligt, aldus spr. de vermilitairiseering van de menigte en alle critiek hierop is uit den booze volgens de militair aangelegden. Spr. besloot met de opgerichte maatschappij ..Civiele luchtbe scherming" te bespreken, die advertenties plaatst ter aanbeveling van anti-gasmidde- len. Symptonen van degeneratie en winstbejag van de maatschappij noemt spr. dat. Hij zegt dat de particuliere wapenindustrie vriend noch vijand kent en alleen het geld kust. Deze regeert de wereld en niet de vooraan staande regeeringsvertegenwordigers. Auto reed tegen vracht wagen op. Bestuurder op slag gedood. Oorzaak van de botsing onbekend. R.-K. PSYCHIATRISCHE NEUROLOGISCHE KLINIEK. Wij vernemen dat er plannen bestaan te Amsterdam een R.-K. psychiatrische neurolo gische kliniek te vestigen. Reeds lang bleek in katholieke kringen de wenschelijkheid te bestaan lijders aan ze nuw- en geesteszieken in eigen omgeving te doen verplegen. Ter bereiking van dit doel is onlangs te Amsterdam de ..Sint Lucas Stich ting" opgericht. De oprichting heeft plaats gehad met instemming en medewerking van den Bisschop te Haarlem en den Deken van Amsterdam. Nederlander heeft ï- België een auto-ongeluk. Omdat hij voor een hond wilde uitwijken. Een auto. bestuurd door den heer Walra ven uit Rotterdam is te Wuestwpzel-Gooreind doordat de bestuurder wilde uitwiiken voor een hond. tegen een boom gereden. Alvo rens tegen den boom te botsen werd nog een voorbiigangster aangereden, die een. been breuk opliep en naar het ziekenhuis moect worden vervoerd. Van de inzittenden van de auto werden de beide schoonzusters van den heer Walraven, mej. Marg. en I. Schrauw eveneens uit Rotterdam gekwetst. Een dei- beide dames kreeg een breuk in een der han- den. DE AFFAIRE VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Namens den geai-resteerden directeur van het Paleis voor Volksvlijt M.. is een request ingediend bii de Rechtbank met, verzoek ver dachte in vrh'heid te stellen. Dit reauest zal een dezer dagen door de rechtbank worden behandeld. Namens den eveneens in arrest zittenden commissaris P. is ook een derge lijk request ingediend. BRANDENDE WAS OVER THT LICHAAM. Aan de gevolgen overleden. Woensdagmiddag is in het ziekenhuis te Utrecht overleden de ifi-iarige Marie Har deman uit Veenenrlaa1 die de vr>vicro wpok b-'i het smelten van wriifswas in brand is ge raakt en in zorgwekkenden toestand ter ver pleging was opgenomen. Woensdagavond te circa half zeven had op den straatweg van Almelo naar Borne, nabij de buurtschap Zinderen een ernstig auto- ongeluk plaats, dat aan den heer D. Knoef, leerhandelaar te Enschedé, het leven heeft gekost. Op dat tijdstip reed op genoemden weg de vrachtrijder Wooldrik uit Oldenzaal met eenige wagens, beladen met boomen. Hij hoorde plotseling een geweldige slag achter zich en bemerkte, dat een auto tegen den achtersten wagen was gereden. De gevolgen waren ontzettend. De aiVp was van voren ge heel in elkaar gedrukt en de bestuurder zat bekneld achter het geheel verbogen stuur. Met eenige moeite slaagde men er in, den ongelukkige te bevrijden, die daarop werd binnengebracht in een nabijzijnd boerenhuis. Twee geneesheeren. die spoedig ter plaatse waren, constateerden den dood van het slachtoffer. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het ziekenhuis te Almelo. Uit het onmiddellijk ingestelde politie-onderzoek is gebleken, dat de vrachtwagens geheel ter rechterzijde van den weg reden en dat zij van reflectoren waren voorzien. De verdere inzittenden van de auto, mevrouw Knippers uit Borne, die verwondingen aan gelaat en been had bekomen en haar zoontje, dat aan het gezicht gekwetst was, konden gemakke lijk uit den wagen worden gehaald. Na te zijn verbonden zijn zij naar huis vervoerd. Geldersch verzet tegen de bruggentollen. Audiëntie zal worden aangevraagd. Onder voorzitterschap van den Commissa ris der Koningin in de Provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, heeft Woens dagmiddag in het Provinciaal Huis, te Arn hem, een conferentie plaats gehad tusschen de colleges van B. en W. van Arnhem en Nij megen en bet college van Gedeputeerde Sta ten van Gelderland, in welke vergadering beraadslaagd is over het voornemen'' der re geering om op onze groote verkeersbruggen tol te gaan heffen. Besloten werd, bij den Minister van Wa terstaat ad interim voor de beide gemeen tebesturen en voor het Provinciaal Bestuur een audiëntie aan te vragen. Van het ver loop van deze onderhandelingen zal het af hangen, welke stappen de drie instanties ver der zullen doen. JEUGDIG VERZETSLEGER TEGEN DE VACCINATIE. Naar het „A. I. D. de Preangerbode" ver neemt is te Tjimahi een jeugdige tuinjongen gearresteerd, die bij een officier werkzaam was. In zijn woning werden plakkaten aan getroffen, waarbij de bevolking werd- opge stookt tegen de pestv.aecinatie, welk verzet eventueel met geweld van wapenen zou wor den gevoerd. Hij was voornemens deze plak katen op drukke punten aan te plakken. De jongen legde een volledige bekentenis af. Reiziger zat in groote moeilijkheden. Daarom fantaseerde hij een diefstal. Politie wist de zaak echter op te helderen. Zooals dezer dagen werd gemeld, heeft Vrij dag j.l. de reiziger K. uit Rijswijk, die in dienst is bij de margarinefabriek D. te Zoeter- meer, bij de Rotterdamsche politie aangifte gedaan dat zijn Dodge-auto op den Goudschen Singel was gestolen en dat in deze auto een bedrag van 9700 gulden had gezeten. De auto werd later bij de Hugo de Grootstraat terug gevonden, het geld was verdwenen. Al dadelijk had de politie achterdocht tegen den reiziger. Het verdere onderzoek heeft thans uitgewezen, dat deze diefstal gefingeerd is geweest. Vast is komen te staan, dat K. in de jaren 1933 en 1934 ten nadeele van zijn firma een bedrag van 11 a 12 mille heeft ver duisterd, wat hij geruimen tijd verborgen wist te houden, door met zijn afrekeningsstaten te knoeien. Toen dit de politie te Rotterdam ter oore was gekomen heeft zij den man aangehouden, die daarop bekende dat de diefstal gefin geerd was. Een helper van hem had de auto op den Goudschen Singel zoogenaamd gesto len en deze bij de Hugo de Grootstraat weer verlaten. Er heeft echter geen bedrag van 9700 gulden in de auto gezeten. Op deze wijze heeft K. getracht het tekort bij de firma te dekken. De man is hedenmor gen naar Zoetermeer overgebracht in verband met de daar gepleegde verduisteringen ten nadeele van de margarinefabriek. De brand in de „Tabian". Voor den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de scheepvaart stelde een onderzoek in naar de oorzaak van den brand aan boord van het motorschip „Tabian" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" op 21 December, tusschen Cadiz en Londen. Voor deze zaak bestond groote belangstel ling. De gezagvoerder, als getuige gehoord, ver klaarde, dat de lading in hoofdzaak bestond uit tabak. Er was speciaal iemand aan boord voor de behandeling van de Deli-tabak. Deze tabak, bestaande uit 2250 balen, lag hoofd zakelijk in het onder-tusschendek. Van de crossok-tabak, die in het onderrulm lag, werd voortdurend temperatuur opgeno men. In Cadiz werden 700 balen tabak ge lost; echter luik n is gedurende de reis niet open geweest, zoodat de brand, die daar ont staan is, niet kan veroorzaakt zijn door open vuur. Voorbij Cadiz, constateerde de gezag voerder, dat uit een luchtkoker van ruim II rook kwam. In dit ruim lagen behalve tabak ook nog coprah en kapokpitkoeken. De tabak lag bovenop. Aan de geur van den rook kon worden geconstateerd, dat de tabak brandde. De luchtkokers boven dit ruim werden da delijk afgesloten. Door een luik is getuige me eenige andere opvarenden gekropen om in het onderruim te komen. Hij constateerde, dat de tabak brandde. De-ze lading werd ver werkt en 'n zwavelzuurgas apparaat in werking gesteld, waardoor de brand wel niet werd ge doofd, doch toch werd opgehouden. Men heeft nog eenige brandende balen uit het ruim ge haald en overboord geworpen. Er is toen geen water in het onderruim gespoten, omdat de gezagvoerder dacht den brand nog te kunnen smoren. Alles werd daarom dichtgemaakt. Er werd echter besloten Coruna als noodhaven aan te loopen, welke haven ongeveer 47 mijl verwijderd lag. Men bleef ook 's nachts gassen. Te Coruna heeft men de lading, die boven het brandende ruim lag, verwijderd. De lui ken van het onderuim, waar de brand woed de, begonnen toen warm te worden. Door de luchtkokers heeft men water in het onderruim geworpen. Plotseling brak het vuur fel uit. De luiken zijn toen open geworpen en met een waterboot uit Coruna en eigen middelen is het vuur gebluscht. De inspecteur-generaal, de heer C. Fock, die na het getuigenverhoor het woord kreeg, gaat de maatregelen, die door den gezagvoer der zijn genomen, na en meent te mogen con- cludeeren, dat met kennis van zaken is ge handeld. De Raad zal later uitspraak doen. HOOGE CHINEESCHE ONDERSCHEIDING De Chineesche Regeering verleende aan den oud-Gouverneur van Celebes en Onderhoorig- heden, den heer Caron, de Orde van Brilliant Jade of China. Dit is de eerste Hollander die deze hooge onderscheiding ontvangt. Jeugdige dieven hadden het op rijwielen voorzien. Nijmeegsche politie heeft er reeds drie te pakken. Door de politie te Nijmegen is een jeug dige dievenbende, die speciaal werk maakte van rijwieldiefstallen, ontmaskerd. In verband met een te Nijmegen gepleegde straatroof werden door de politie gearresteerd A. D. en G. T. die na verhoor bekenden in Nijmegen 'tal van diefstallen van rijwielen te hebben ge pleegd. Bijna iederen dag werden door hen en hun handlangers in Nijmegen twee of meer rijwielen gestolen. De politie zet het onder zoek voort. Tevens werd gearresteerd A. T„ verdacht van verschillende inbraken, gepleegd in Nij megen en omgeving gedurende de jaren 1932, '33 en '34. De flesschen braken. Het verlies wegens diefstal en breken van melkflesschen in Londen alleen al wordt ge schat op 12,500 pond sterling per jaar. Een nieuw geel gevaar? .Crooning" is een kunst, die men tegen woordig ook de kanaries tracht te leeren; men probeert een kanarieras te fokken, dat aanleg heeft om jazz te fluiten. Politie in percenten. Berlijn heeft een lager percent politie agenten dan Engeland of Frankrijk, namelijk 2.4 agenten per duizend inwoners. Engeland's cijfer is 5.05 en dat van Frankrijk 3,18. 15 pet. werkloos. Bijna 18,500.000 personen zijn nu in de Ver. Staten afhankelijk van steun. Dit is vijftien percent van de heele bevolking. Jonggehuwd Londen. De inwoners van Londen schijnen jonger te trouwen. In de drie laatste maanden waren percent van de bruidjes jonger dan vijf-en- twintig jaar. Leeraar: „Als Vondel nu leefde zou hij dan als een opvallende persoon worden be schouwd?" Leerling: „Ik denk van wel. Hij zou ten minste 348 jaar oud zijn". Kleine wenken. Wrijf een gepolitoerde piano nooit met was. maar neem ze met een droge doek af. Een filmcentrum bij Den Haag. Groote plannen van Loet C. Bamstijn. Een filmschool onder Verkade? Zeer binnenkort zal een „filmstad" verrij zen op de grens van den Haag en Wassenaar aan den Benoordenhoutscheweg. De heer Loet. C. Barnstijn te 's-Gravenhage. die voor den bouw van deze filmstad het 10.5 H.A. groote buiten „Oosterbeek" heeft aangekocht, heeft ons inlichtingen verstrekt over zijn plannen. De te bouwen studio zal ook te huur zijn en dus open staan voor de geheele Nederlandsche cinematografie. „Binnen 2 a 3 jaar zal ik mijn werkzaamheid besluiten met den bouw van minstens 50 bios cooptheaters in Nederland" zei de heer Barn stijn. „Indien hier film gemaakt wordt, die het Nederlandsche publiek graag opneemt, zal het buitenland geneigd zijn, de film te koopen. Zoo is „De Jantjes" uitermate geschikt voor Engeland, „Malle gevallen" voor Frankrijk." Een Filmschool. Verder vertelde de heer Barnstijn, dat in de filmstad ook een filmschool geves tigd wordt. Voor de leiding daarvan heeft hij gedacht aan Eduard Verkade, terwijl vooraanstaande acteurs en actrices er emplooi kunnen vinden. Voor ieder onder deel van het vak moet een aparte leeraar zijn. Een drietal studio's zal op het groote terrein worden gebouwd. Ze zullen genaamd worden: Wilhelminahal, Julianahal en Emmahal (mu- ziekstudio). De heer Barnstijn verwacht, dat zijn filmstad zich zal kunnen meten met alles, wat op dit gebied in het buitenland bestaat en daarom zeer spoedig- een wereldreputatie zal hebben. Door het aantal Nederlandsche films, dat tot nu toe hier gefabriceerd is, hebben de Nederlandsche werkkrachten, tech nici en artisten, zich reeds schitterend aan gepast en hier zullen zij zich kunnen ont plooien in een studio, dat naar de eischen des tijds is ingericht met de beschikking over parken, die voor elke buitenopneming geknipt zijn en terreinen, welke een afmeting hebben, die mogelijkheden voor elk filmwerk biedt. De heer Barnstijn verzekerde, dat het steeds zijn streven zal blijven, zooveel mogelijk Ne derlandsche werkkrachten te werk te stellen en Nederlandsche schrijvers en musici gele genheid te geven te toonèn wat zij kunnen. Slechts een klein gedeelte van het landschap wordt door de gebouwen in beslag genomen, doch op zoodanige wijze, dat het cachet van het oude landhuis, dat met zijn omgeving een mooi natuurmonument vormt, volkomen be waard zal blijven. In het bestaande landhuis wordt een 12-tal naamlooze vennootschappen, die alle onder den heer Barnstijn ressorteeren, onderge bracht. In de allereerste plaats zullen de nieuwe stu dio's gebruikt worden door de N.V. Loet. C. Barnstijn's Filmproductie, die reeds drie Ne derlandsche filmwerken vervaardigde, n.l. „De Jantjes", „Malle Gevallen" en „De familie van mijn vrouw", welke laatste binnenkort ver schijnt. Behalve de vele gebouwen, zijn op het terrein ontworpen een eigen eleetrisehe cen trale voor de verlichting en een pompstation voor de watervoorziening. Een modern bioscooptheater, voorzien van een complete installatie voor het vertöön'eh van geluidsfilms, ter beschikking zoowel.van: de distributie-maatschappijen als van de pro ducenten. komt in het hoofdgebouw, terwijl een concertzaal voor de muzikale begeleiding- van filmwerken gebouwd wordt. De verbouwing en nieuwe bouwwerken worden uitgevoerd onder leiding van den ar chitect C. M. Kranenburg. Over het geluid- opnemingssysteem is nog geen beslissing ge nomen. Met de uitvoering van deze enorme plannen is reeds begonnen. Zij zullen een nieuwe werk- telegenheid scheppen, terwijl het bouwen van een nieuw Nederlandsch filmcentrum niet al leen de Nederlandsche film. maar ook de Ne derlandsche industrie in 't algemeen ten goede zal komen. BURGEMEESTER VAN SAS VAN GENT OVERLEDEN SAS VAN GENT, 23 Jan. (V.D.) Heden morgen om zeven uur is in het ziekenhuis te Sluiskil overleden de heef L. W. G. Hoefnagel, burgemeester van Sas van Gent. De heer Hoefnagel werd geboren op 12 Maart 1867, te Asten (Noord-Brabant) en was sedert Juli 1915 burgemeester van Sas van Gent. Smokkelauto tot stoppen gedwongen. Na beschieting door douane stuurloos geworden. Op den weg Roermond-Venlo heeft een achtervolging plaats, gehad tusschen een smokkelauto en een auto, waarin douane beambten gezeten waren. Onder de gemeente Reuven is toen de\sïnokkèlauto door de douanebeambten beschoten, mét het gevolg, dat de auto stuurloos werd en met groote vaart tegen een langs den weg staanden boom reed. De beide inzittenden werden gewond. P. uit Roermond, de eigenlijke smokkelaar, be kwam ernstige verwondingen aan het ge zicht, doch kon na verbonden te zijn naar zijn woning worden vervoerd. De tweede inzittende B„ eveneens uit Roer mond, liep ernstige verwondingen aan hoofd, handen en beenen op en moest naar het zie kenhuis te Roermond worden overgebracht. De smokkelauto, waarin zich cigarettenpapier bevond, werd ernstig beschadigd. DONDERDAG 24 JANUARI '35 Teeltplan en richtprijzen voor 1935. Tarwe en peulvruchten krijgen minder steun. Het groote belang voor de landbouwers om, in verband met de vaststelling van hun teelt plan, tijdig op de hoogte te zijn van de teelt regelingen en richtprijzen voor de akkerbouw gewassen, welke zullen gelden voor den oogst 1935, heeft de minister van Economische Za ken doen besluiten thans mededeeling te doen van de maatregelen, welke de regeering voor den oogst 1935 voornemens is te treffen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer zich wij zigingen in den toestand voordoen, dit voor de regeering aanleiding kan zijn de richtprijzen Wat betreft de tarweteelt, evenals het vorige jaar zal wederom 1/3 gedeelte van het bouw land met tarwe mogen worden beteeld. Een uitzondering hierop wordt, gemaakt ten aanzien van bedrijven met ten hoogste 11/2 H.A. bouwland. Het is toegestaan op deze be drijven telkenjare ten hoogste 1/2 H.A. tarwe te telen, dus op een bedrijf met 1 H.A. bouw land zal 1/2 H.A. tarwe mogen worden gezaaid. De richtprijs voor de tarwe van den oogst 1935 is bepaald op f 10 per 100 K.G., berekend volgens dezelfde grondslagen als tot dusver. De teelt van de andere granen en de peul vruchten is niet aan beperkingen onderworpen. Het bestaande systeem van toeslagen voor rogge, gerst en veldboonen, met dien verstan de dat de teler hiervoor zal ontvangen een prijs liggende tusschen f 7.en f 8.per 100 K.G. resp. voor rogge en gerst en voor veld boonen, een prijs liggende tusschen f 8.en f 9.per 100 K.G., blijft gehandhaafd. De richtprijs van groene erwten, waaronder begrepen kroonerwten, blauwpeulerwten en Wijker vale erwten is bepaald op f9.per 100 K.G.; van Schokker erwten, lange en ron de bruine boonen, platte capucijners, Hoorn- sche zoowel als Mansholtcapucijners, rozijn- of wel grauwe erwten op f 10.50 per 100 K.G.; en van witte boonen op f 15.per 100 K.G. Het maximaal voor consumptie-aardappe len toe te laten areaal is bepaald op 100.000 H.A. Voor het telen is een uitpootvergunning vereischt, waarvoor een teeltheffing van f 30— per H.A. is verschuldigd. Deze teeltheffing is niet verschuldigd wan neer men niet meer dan 5 Are verbouwt, ter wijl bij de berekening van de teeltheffing voor elk toegestaan oppervlak een oppervlak van 5 Are wordt afgetrokken. Voor niet op de consumptiemarkt te plaat sen aardappelen is wederom denaturatie mo gelijk, de groote van de denaturatievergoeding kan nog niet worden vastgesteld. De uitpoot van fabrieksaardappelen wordt niet meer geregeld aan de hand van de teelt in voorgaande jaren, doch naar het bedrijfs- type. De totale hoeveelheid garantiebieten is we derom vastgesteld op 1540 millioen K.G. De toewijzing' zal echter anders geschieden, dan voor den oogst 1934. Den telers zal worden toegewezen 3/4 gedeelte van de garantie waar voor ze volgens hun bieten verleden in aanmer king zouden komen, terwijl 1/4 gedeelte over de districten onder de aanvragers zal worden, verdeeld, waarbij rekening zal worden gehou den met het bedrijfstype. Voor bedrijven met een maximum bouwland- oppervlakte van 2 H.A. zal garantie kunnen worden gegeven voor een hoeveelheid overeen komende met de opbrengst van 1/2 H.A. bouwland. De garantieprijs voor de bieten is, geleverd op de gebruikelijke condities aan grootsfcheepsvaarwater-en van gemiddeld sui kergehalte, vastgesteld op f 10.per 1000 K.G. netto. Kerkdief te Meppel gearresteerd. Inbreker met lang zondenregister. MEPPEL, 23 Jan. (V.D.) Toen gisteravond de kerkeraad der Geref. Kerk te Ruinerwold— Koekange voor een vergadering bijeenkwam bleek, dat ook in dit kerkgebouw ongewensch- te bezoekers waren geweest. De dieven hebben niets ontvreemd. De offerbussen zijn onaange roerd gebleven. Alleen de brandspuit is iets beschadigd, verder niets. In verband met de diefstal in de Ned. Her vormde kerk van den vorigen dag heeft de majoor van de rijksveldwacht te Meppel aan gehouden den 22-jarigen C. G. J. D. te Steen- wijk vroeger klompenmaker te Meppel. De aangehoudene was reeds meermalen verdacht van het plegen van kerkdiefstallen in andere plaatsen o.a. te Amersfoort en Epe. Verdachte heeft bekend. Twee schepen botsten op het Noordzeekanaal. Geringe schade. Woensdagmiddag omstreeks half vier heeft op het Noordzeekanaal, ter hoogte van Bui tenhuizen een aanvaring plaats gehad tus schen het van Buenos Aires terugkeerende s.s. Waterland van de Koninklijke Holland- sche Lloyd en het uitgaande Deensche s.s. Flynderborg van de Reederij C. K. Hansen te Kopenhagen, op weg van Amsterdam naar Casablanca. De Waterland kon naar Amsterdam door varen. De Deen heeft ter plaatse aan den wal vastgemaakt en zal naar de hoofdstad terugkeeren voor nader onderzoek en her stel van de schade. De Flynderborg heeft ave rij bekomen aan bakboordzijde boven de wa terlijn. O.m. is aan den achterkant een ge deelte van de verschansing ingedrukt en een der davits afgebroken. Ook de averij van de Waterland, die, evenals het andere schip diep was geladen, is van geringen aard.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2