Reclame De Mollisons, Amy en Jim, hebben het woord gevoerd op een ietwat triest avondje, dat onze Londensche correspondent in dit nummer niet zonder sarcasme beschrijft. Ze ziin zonder werk. Vliegen is erg duur, de record-vluchten moeten het voor de Mollisons doen doordat ze zichzelf als reclame-objecten bii de aanprijzing van velerlei artikelen be schikbaar stellen en er zijn al zooveel records beslagen dat de klad erin gekomen is. Amy vooral liet zich erg zakelijk uit; Jim waagde zich nog aan romantische fantasieën, maar eaf tenslotte toch Amy maar gelijk. Zoo gaat het met het Monster der Reclame. Het is gulzig en wil bovendien telkens wat anders eten. Met de filmsterren is het al niet anders ondanks al hun beeldschoonheid du ren ze gemiddeld maar een jaar of vijf. De iazz zelf wordt steeds „hotter", en het oogen- blik zal komen waarop-ie niet hotter meer kan en aan oververhitting sterft. Ik zal 'm niet betreuren. Toch valt het mij van Amy en Jim tegen, dat ze niets nieuws meer weren te bedenken. De aardbol moge te klein geworden zijn, en de stratosfeer is nog te onrijp, maar er zijn allerlei landen die behoefte hebben aan re clame. Hebben ze nooit aan de Bolivianen en Paraguanen gedacht? Die vechten al jaren, terwille van de een of andere oliebron waar van de stakkers niets dan narigheid beleven en die hen voorzoover ze het geval overleven, voor de rest van hun bestaan straatarm zal jnaken. De „technische voorbereiders" en voornaamste aanvoerders aan beide zijden zijn Franschen, Duitschers en Engelschen. Het is een soort zendelingen-van-Europeesche-be- schaving, dat over het geheel genomen te weinig in het volle daglicht treedt. Als deze strijd eindelijk tengevolge van volkomen uit putting der beide volken beëindigd zal zijn zullen ze natuurlijk revoluties gaan maken, presidenten vermoorden en zoo, omdat de vrede zeer zal tegenvallen. Dit is een hebbe lijkheid van vredesperioden onmiddellijk na oorlogen, waarover we in Europa mee kunnen praten. Welnu dan: men zal het volk moeten amuseeren met nationale krachtprestaties, die gelegenheid geven zichzelf superieur te verklaren boven alle andere volken. Als Amy en Jim zich alvast eens naar Bolivia of Para guay begaven, zich lieten naturaliseeren en zich in dienst van de Nationale Reclame stel den? Er is daar nog heel wat te beginnen. Met een ietwat Spaansch-klinkende naams verandering en wat kundig, toegepaste grime kan Amelia met haar José de los Sierras (of zooiets den heelen achterstand, dien ze op record-gebied hebben, helpen inhalen en de Chileenen, Columbianen, Peruvianen, Costa Rikeezen enzoovoorts groen van nijd maken. Die zullen genoodzaakt zijn ook Europeanen te huren als „nationale helden", en een nieu- de concurrentie zal ontketend worden met een race rondom Zuid-Amerika als apotheose. Er is natuurlijk' nog een andere weg ook voor Jim en Amy. Solliciteeren bij een lucht vaartmaatschappij, verkeersvlieger worden net als onze Parmentiers, Smirnoffs en Gey- sendorffers. Niet meer leven van de reclame, maar vliegtuigkapitein wordenHet zal op den duur heel wat minder glorieus zijn, want binnen weinige jaren zullen de vliegtuigkapi teins even algemeen en weinig bekend bij het publiek zijn als de stoombootkapiteins al sinds zoovele jaren. Maar er zit wat in. Er zit heusch wat in, al vliegt men geregeld op een vaste route, met veiligheid inplaats van waaghalzerij tot motto. En het is niet zoo kunstmatig en opgeschroefd, hetgeen ook wat is. Je hoeft ook geen trieste reclame-avondjes meer te organiseeren, met cynische Nieuwe Zakelijkheid over je eigen werk R. P. BEVERWIJK CABARETAVOND VAN DE NOTENKRAKERS. Voor de leden van het Arbeiders Tooneel- fonds gaf het politiek-satiriek cabaret-gezel schap „De Notenkrakers" in het Kennemer Theater een voorstelling-. Dit gezelschap gaf in bonte volgorde een reeks satirieke liedjes, schetsen en dialogen ten beste, waaraan het publiek veel vreugde beleefde. Medewerkenden waren Jo Remy met liedjes, de zanger Willem van Iependaal, mej. Co Sieger, dans, Daan van Ollefen Jr. e.a. De schetsen uit „Tijl Uilenspiegel", „Het versche kadetje", „de Gebroeders Flodderini" en het slotnummer „Het nieuwste nieuws uit het bruinste huis" oogstten een daverend suc- - ces. De optredenden hadden vele malen een langdurig applaus in ontvangst te nemen. DENKT OM DE „TWEE-STUKS" ACTIE Het comité voor de zoogenaamde twee stuks-actie verzoekt' ons opneming van het volgende Het comité mocht van den Ned. Chr. Vrou wenbond afd. Beverwijk e.o. ontvangen een partij keurig eigenhandig gebreid en genaaid goed. Ook eenige onbekende milde geefsters verblijdden ons met inzendingen. Van anderen, te veel om op te noemen, komen dagelijks goede gaven binnen. In totaal ontvingen we 142 stuks voor Be verwijk. Hartelijk dank, ook voor de vele toezeggin gen. Mogen we nog rekenen op verrassingen? De leuze was: alle dames, die het kunnen doen, zenden twee stuks naai- of breiwerk in vóór 15 Februari. KENNEMERS 2—Z. F. C. 3. De rood-zwarte reserves spelen Zondag in het Beverwijksche Sportpark tegen Z. F. C. 3. Het Kennemers-elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Stoppa. Achter: Van 't Hoff, v. d. Bos. Midden: Versluis, v. d. Wal, Blom. Vóór: Ten Wolde, Antonisse, Boom, Pauw, Veenstra. RAADSVERGADERING. Nieuwjaarsrede van den burge meester. Benoemingen. De verontreiniging van de haven. De gaslevering aan Limmen. De boerderij aan de Koningstraat aangekocht. Donderdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. De raad was voltallig. Na opening hield de voorzitter een nieuwjaars rede. Na raadsleden en persvertegenwoordigers een gunstig jaar te hebben toe ge wens cht zei spr. o.m.: Het is gebruikelijk na het einde des jaars de wijzigingen na te gaan, die met betrekking tot het inwonertal der gemeente vermeldenswaard zijn. Terwijl de gemeente Beverwijk op 31 Dec. 1933 9962 zielen telde, was dit aantal op het einde van 1934 gestegen tot 10272. De vermeer dering van 310 inwoners is toe te schrijven deel&aan het geboorteoverschot van 116, deels aan een vestigingsoverschot van 1934. Voor onze gemeente en haar ingezetenen en niet minder voor het gemeentebestuur is 1934 een jaar geweest, waarin harde zorgen ons niet zijn gespaard. Het gemeentelijk gasbedrijf zag, vergeleken met de overeenkomstige pe riode van 1933, in het tijdvak van 1 Jan. tot en met einde November 1934 de opbrengst van gasverkoop en meterhuur met f 9277,84 ver minderen. De uitkomsten van de maand De cember, die door een zoo hooge temperatuur als sedert 1849 nog niet is geregistreerd, voor de afgifte van gas zeer nadeelig is geweest, zal stellig niet nalaten de daling der opbrengst over 1934 nog sterker te aecentueeren. Waren deze in casu ongunstige weersomstandig heden, die zich in alle wintermaanden van 1934 min of meer hebben voorgedaan, niet op getreden, dan zou oirs gasdebiet zich vrij goed hebben gehandhaafd. Over de genoemde elf maanden van 1934 toch is verkocht 2561293 M3, zijnde 68377 M3 minder dan 's jaars te voren. Op 31 Dec. 1934 overtrof het aantal ge plaatste meters dat van het vorige jaar met 159. De cijfers van de verkochte hoeveelheid electrische stroom vertoonen over de maanden Januari tot en met November 1934, vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1933, een vooruitgang van 14035 K.W.U., terwijl aan stroomopbrengst f 4810,64 1/2 meer werd ont vangen. Het aantal geplaatste meters is in den loop van 1934 met 139 toegenomen. De rekening en verantwoording van den meentelijken Ophaal- en Stortingsdienst zal over 1934 een beeld vertoonen, dat tot voldoe ning stemt. Dank zij de inspanning van di rectie en personeel van dezen dienst zal het tekort slechts f 34,15 bedragen, terwijl daar voor een bedrag van f 500 was geraamd. Een en ander wijst erop, dat deze dienst juist ook in deze tijdsomstandigheden ten aanzien van het publiek in een behoefte voorziet. Onze jaarlijksche vee- en paardenmarkten gaan in belangrijkheid terug. In de scheep vaart was geen vooruitgang te bespeuren. Nochtans is aan havengelden ontvangen een bedrag van f 8187,82 tegen f 7946,22 in 1933. Ook het gemeentelijk slachthuis ondervond den terugslag van de bijzondere economische omstandigheden. Gedurende een deel des jaars hebben werkzaamheden in verband met de crisismaatregelen der regeering aldaar een bijzondere bedrijvigheid teweeggebracht. Benoemingen. Benoemd worden: tot lid der schoolcommis sie Dr. D. A. Boon; tot lid van het bestuur der instelling Maat schappelijk Hulpbetoon de heer H. Rothe; tot leden van de commissie van overleg voor de ambtenaren de heeren W. Maters, N. J. Out en J. Eyking; tot leden van de commissie van overleg voor de werklieden de heeren G. Welagen en C. Versteeg en Mevr. KempHaan. Naai' aanleiding van de benoeming van een lid van het bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon zegt de heer E y k in g, dat de organi saties naar zijn meening, te veel macht in dezen instelling hebben. Spr. hoopt dat in de toekomst meer gegoede burgers in het bestuur genoemd zullen worden. De voorzitter merkt op, dat de raad ten op zichte van deze benoemingen volle vrijheid heeft. De heer Eyking zegt hiermede rekening te zullen houden. De haven. Na vaststelling van het 4e suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1935, komt aan de orde het afwijzend advies van B. en W. op het adres van J. Kooiman, houdende verzoek een tegemoetkoming te mogen ontvangen in de kosten van onderhoud van zijn vaartuig. De heer Visser kan zich met dit advies niet vereenigen. Al jaren lang zijn klachten geuit over het verontreinigde havenwater, dat groote schade toebrengt aan de schepen. Vol gens deskundigen kan de gemeente aanspra kelijk worden gesteld, wanneer van haar kant nalatigheid in het spel is. Spr. wil hieromtrent geen oordeel uitspreken maar vraagt hoever het onderzoek naar biologische reiniging, waarvoor de raad indertijd een crediet be schikbaar heeft gesteld, gevorderd is. Er dient ten spoedigste verbetering te komen. De heer deBruyn zegt dat de onderhouds kosten inderdaad zeer hoog zijn. Volgens spr. is Beverwijk in gebreke gebleven ten aanzien van het schoonhouden van de haven. Wethouder Steyn: Dat is een zware be schuldiging. De heer de Bruyn; Die ik hier durf te uiten. Wethouder Steyn: En ook waar te maken? De heer de Bruyn: Ja. Beverwijk had in dertijd niet zoo dom moeten zijn om ruzie te .maken met Uitgeest over het inlaten van water. Beverwijk moet de consequenties dra gen. Het is een gevaarlijke weg, welke spr. wil opgaan, doch het gaat niet aan om de lasten op de schippers te schuiven. Spr. wil aan adressant een bedrag van f 250 vergoeden. De heer Bisschop merkt op dat de vorige spreker „er naast" is. Het water van de Wij- kerbroek wordt in de haven gelaten. De droge zomer heeft tot gevolg gehad, dat de polder in het geheel geen water kon „uitslaan". De heer de Bruyn: dan is de Wijkerbroek in gebreke gebleven. De heer Bisschop: Ik neem het je niet kwalijk, want je weet er niets van! (Hilari teit). De heer Welagen wijst er op dat, wanneer een vergoeding wordt gegeven, de gemeente de aansprakelijkheid erkent, Het gevolg zou zijn, dat alle schippers, ook zij, die hier slechts enkele malen per jaar komen, een vergoeding zullen cischen. De heer de Groot verzoekt deze zaak ver der met gesloten deuren te behandelen. Hier toe wordt besloten, waarna het punt aange houden wordt tot aan het eind der agenda. Intusschen beantwoordt de voorzitter enkele opmerkingen, waarbij spr. herinnert aan de abnormael droogte, die een zeer lagen waterstand tengevolge had. Wat de aanspra kelijkheid betreft, deze zou de rechter moe ten uitmaken. De gemeente is immers partij in deze zaak. Spr. wijst dan verder op den ongunstigen invloed, welke de veranderingen in het verkeerswezen op de scheepvaart heeft uitgeoefend. Zulks mag in dit geval niet uit het oog worden verloren. Tenslotte is over de oorzaak van de verontreiniging het laatste woord nog niet gesproken. Hierna wodrt overgegaan tot behandeling van het afwijzend advies van B. en W. op het adres van de Slagerspatroonsvereenigingen betreffende verlaging dor slachthuisrechten. De heer Out verdedigt het verzoek der slagers en wijst op de groote vermindering in de laatste jaren, b.v. ten aanzien van het aantal geslachte varkens. Verlaging van het tarief zou waarschijnlijk toeneming van het aantal slachtingen tengevolge hebben, waar door de vermindering van de ontvangsten zou worden genivelleerd. De heer Welag-e acht het beter deze zaak aan te houden tot de begrooting, waar toe na eenige bespreking wordt besloten. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. tot verlaging van de presentiegelden voor de le en der stembureaux. Het streekplan. Aangeh~„n wordt het voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten te verzoeken ten aan zien van de gemeente Heemskerk (die aan de vaststelling van een streekplan geen me dewerking wenscht te verleenen) toepassing te vragen van art. 46 der woningwet. Gaslevering aan Limmen. Aan de orde is hierna het voorstel van B, en W. tot het aangaan van een overeenkomst tot levering van gas aan de gemeente Lim men. De heer Eyking stelt voor deze zaak aan te houden ter nadere bestudeering. De heer Visser zegt dat dit werk. uit een oogpunt van werkverruiming, aanlokkelijk is. doch dit mag in deze belangrijke zaak niet den doorslag geven. Gebleken is dat op de cijfers der directie niet ten allen tijde kan worden vertrouwd. Voorzichtigheid is gebo den met het oog op een mogelijk exploitatie tekort. Vooral omdat er geen garantiebepa- ling is. Spr. gelooft niet dat op 500 aanslui tingen gerekend kan worden (zooals geraamd wordt) gezien het aantal aansluitingen op het G.E.B. aldaar en gelet ook op de concur rentie van de petroleum. Het geraamde ver bruik van 400 M3. acht spr. veel te hoog, ter wijl de uitbreidingsmogelijkheden in Lim men hem uitermate gering lijken. Hij acht het dan ook niet verstandig om onmiddellijk een beslissing te nemen en steunt daarom het voorstel Eyking. Deze aangelegenheid dient nog eens nader beke ken te worden. De heer de Bruin wenscht eveneens aanhouding. De voorzitter antwoordt dat door we genverandering Limmen gunstiger is komen te liggen. Er zijn daar inderdaad groote mo gelijkheden voor bebouwing, doch daarvoor is aanwezigheid van gas voorwaarde. Men wilde in Limmen gaarne in den voorzomer gereed zijn met het oog op eventueele plan nen voor vestiging. De overeenkomst bevat voldoende garantie door de bepaling, dat op de hoofdleiding geen aansluitende leidingen zullen komen, wanneer niet een bepaald aantal aansluitingen van perceelen kan wor den gegarandeerd. Wethouder Steyn verdedigt het voorstel breedvoerig en wijst er op dat het een gefun deerd voorstel is, hetwelk alle deskundige instanties heeft doorloopen. Dan gaat het niet aan ook met een slag in de lucht de be- rekeninge nals onbetrouwbaar te verklaren. Spr. wijst dan ook op de uitbreidingsmoge lijkheden in Limmen. Er is daar iets veran derd. Laat de raad deze zaak daarom niet traineeren. Is de raad bang voor verant woordelijkheid? Men dient toch vertrouwen te stellen in het voorbereidende werk van het college. Spr. herinnert dan nog aan de gaslevering aan Uitgeest, waarbij spoedig bleek, dat het aantal aansluitingen de verwachtingen verre overtrof. Hij meent dan ook dat aanneming van dit voorstel in het voordeel zal zijn van Bever wijk. Verschillende leden blijven op aanhouding aandringen. Zij wenschen eerst nog een na der onderzoek. Er volgt dan een langdurige discussie waar van het resultaat is, dat het voorstel tot aan houding met 7 tegen 6 stemmen wordt aan genomen. In handen van B. en W. om prae-advies wordt gesteld een voorstel van den heer J. Visser, om een lid van den raad als gede legeerde aan te wijzen in het bestuur van het Roode Kruisziekenhuis. Stichting van een badhuis. Voorts gaat naar B. en W. om advies een adres van de afdeeling Beverwijk van het Witte Kruis, houdende verzoek medewerking en financieelen steun te verleenen voor de stichting van een badhuis. De raad gaat hierna in geheime zitting ter behandeling van het adres van J. Kooiman. Na heropening der vergadering deelt de voor zitter mede. dat de raad het afwijzend advies van B. en W heeft aanvaard. Vervolgens wordt besloten tot aankoop van de boerderij, met schuur erven en grond aan de Koningstraat, voor den prijs van f 8000. Iluurverlaging. De voorzitter deelt dan mede, dat bij het college in voor-bereiding is een voorstel tot huurverlaging voor de met rijkssteun ge bouwde woningen. Bij de rondvraag worden nog enkele aan gelegenheden besproken. O.m. dringt de heer Welagen er op aan. dat iets gedaan wordt voor de jeugdige werkloozcn. De voorzitter antwoordt dat B. en W. zullen onderzoeken, wat gedaan kan worden. Hierna volgt sluiting. GEHEELONTHOUDERS-TOONEELVER- EENIGING „NIEUW LEVEN". Opvoering van „Robbedoes". VRIJDAG 25 JANUARI 1935 De Geheelonthouders-tooneelvereeniging .Nieuw Leven" gaf Donderdagavond voor een uitstekend bezet Kennemer Theater een op voering van het blijspel „Robbedoes" van Christien van Bommel—Kouw en Henk Bak ker. „Nieuw Leven" heeft van dit genoeglijke spel, dat zonder veel verwikkelingen is, een zeer goede opvoering gegeven. Het stuk werd in onze omgeving reeds meermalen gespeeld en bij die gelegenheden is omtrent den in houd in ons blad reeds een en ander medege deeld. Wij zullen dus in dit geval volstaan met een bespreking van de opvoering. Daarbij viel in de eerste plaats op, de goede en zeer ver zorgde regievoering van den heer G. Berg huis. Het tooneel was prima in orde. Er was zorg besteed aan de tooneelaankleeding. die het vanuit de zaal heel goed deed. Ook de costu- meering en de grime waren in orde. De titelrol, die van Robbedoes, was bij mevr. v. d. Mey—Andersen in uitstekende handen. In de beide eerste bedrijven bracht zij sfeer en leven op het tooneel, zonder het daarbij in de charge te zoeken. Haar samen spel met haar partner Louis bleef den ge- heelen avond zuiver afgestemd. Misschien speelde zij de rol hier en daar met iets te veel raffiment, maar dat was toch niet sto rend. In III had mevr. v. d. Mey naar ons ge voelen wel haar beste momenten. De groote bekentenis speelde zij tot een fijn tooneeltje uit. Als geheel was deze Robbedoes een even wichtige en welbegrepen creatie. De heer S. Hope als wij het goed hebben vervulde hij een gastrol bij „Nieuw Leven" was een goede Louis Terlaet. Hij speelde deze rol ingehouden, in overeenstemming overigens met de opvatting van de serieuze regie. Over het algemeen had de rol iets meer genuan ceerd mogen worden. Men kon overigens lof hebben voor zijn spel in III tegenover de „vleugellam" geslagen Robbedoes. Mej. M. van Helden was de mondaine Flo rence. Men had zich hier wat sterker de vrouw van de wereld voor oogen gesteld wil len zien. In I en II had de figuur wat meer omlijnd kunnen zijn. Zij was zeer goed in haar spel tegenover Louis in II en tegenover Louis in III, Mevr JansenKoppenol en de heer Pesch hadden weinig moeite met hun rollen als de lieve tante Guusje en als de advocaat, die in het kostbaar bezit van hun zoet ge-, heim twintig jaar noodig hebben, om tot dé groote bekentenis te komen. Twee zeer goed gespeelde rollen. De heer H. Hofland vervulde het rolletje van Hein naar behooren. Dan was er nog een kei van huisknecht van den heer Hartkoren en een struische Geldersche deern van Mej. M. v. d. Kolk. De opvoering sloot als een bus. Het publiek heeft zich zeer goed met dit onschuldige spel vermaakt. „Nieuw Leven" had dan ook een groot en welverdiend succes. Na afloop dankte de heer Schelvis den heer Berghuis voor zijn regie voering. Een bal besloot deze geslaagde voorstelling. ALPHIA—DE KENNEMERS. De Kennemers trekken Zondag naar Zuid- Holland om Alphia te bekampen. De Bever- ij kei-s verschijnen in de volgende opstelling: Doei: Van Urk. - Achter: Duivemans, Lindner* Midden: Effern, Dinkla, Gordijn. Vóór: Schipper, Horeman, Groot, Steeman en Brethouwer. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de Donderdagavond ge houden onderlinge wedstrijd-en van de Bever wijksche Damclub luiden als volgt: S. Troost—C. Pekel 2—0 C. BlokdijkW. Spanjaard 11 J. v. d. BergJ. A. Oussoren 02 S. D. Hoog vorstA. Pekel 0 K. KikkeP. H. Santony i1 BONTE AVOND VOOR DE WERKLOÖZEN. Evenals vorige jaren is ook nu weer een bonte avond in vorbereiding voor de werkl- loozen. De voorbereiding berust bij een com missie, waarin zitting hebben de heeren van Dorp, Hesse en H. Rothe. De directie van het Luxor Theater heeft reeds hara medewerking toegezegd. De heer Leo Peelen heeft zich bereid ver klaard op den bonten avond als conferencier op te treden. BEVERWIJK—MEERVOGELS. Beverwijk ontvangt Zondag aan den Aag. tendijk Meer vogels. De thuisclub verschijnt volledig, namelijk met: Doel: Adrichem. Achter: Zoutman, J. Kuijer. Midden: Hoogewerf, P van Amersfoort, W. Kuyer. Voor: Koning, Th. Kuijer, Markx, Maenhout, Teeling. WIJK AAN ZEE EN DUIN AANBESTEDING De fa. K. Hop en Zonen, alhier heeft de gunning gekregen voor den bouw van een woonhuis aan de Verl. Voorstr. Deze bouw zal geschieden voor rekening van gez. Ledder. SANTPOORT Het gerucht gaat, dat ex-koning Alfonso van Spanje en zijn gemalin, Ena van Batten- berg, zich zullen laten scheiden. Aanleiding tot het gerucht is het feit, dat de koningin zich niet in de woonplaats van Alfonso op houdt en niet aanwezig was bij het huwelijk van haar dochter Beatrice. EEN MIDDAG VOOR DE KINDEREN VAN SCHOOL F. Woensdagmiddag J3 Februari wordt voor de leerlingen van school F ongetwijfeld een pret tige middag. In „De Weyman" zal dien dag voor hen optreden de heer Bouwmeester van Haarlem met z'n welbekende sprekende pop. OPENING NIEUWE BEWAARSCHOOL. Naar wij vernemen is de opening van de nieuwe bewaarschool van „Volksonderwijs", die oorspronkelijk vastgesteld was op 1 Fe bruari, in verband met de ziekte van mej. Fontein uitgesteld tot 1 Maart. ERFELIJKHEID. Gisteravond hield Dr. Molle Eisma in „De Toorts" een lezing over „Erfelijkheid". Na eerst verteld te hebben, wat men onder erfelijkheid verstaat 'kortweg het overgaan van bepaalde eigenschappen van de ouders op de kinderen vertelde spr., dat in 1807 een priester Brünn een belangrijk geschriftje de wereld in: ond, handelende over de erfelijk heidsleer. Zijn uiteenzettingen werden de ba sis van deze leer en staan bekend onder de naam van „Wet van Mendel". Op eenvoudige, duidelijke wijze gaf daarna Dr. Eisma zijn leekenpubliek een inzicht in deze wet, Sp.r toonde aan, hoe van één ouder paar de kinderen verschillende kleur van haar en oogen konden hebben, hoe er gezonde en zieke kinderen uit één ouderpaar geboren kon den worden enz. Als interessant voorbeeld haalde spr. een mulatten-echtpaar uit Ame rika aan, dat drie bijna volmaakt blanke kin deren kreeg, terwijl het vierde kind een neger type was. Buitengewoon interessant was sprekers ver handeling over de vreeselijke bloedersziekte, waaraan o.a. de voormalige Russische kroon prins lijdende was. Tenslotte deelde spreker mede, dat voor de wetenschap op het gebied der erfelijkheids leer nog een groot arbeidsveld braak ligt. Donderdag a.s. zal Dr. Molle Eisma zijn le zing vervolgen. R. C. BREDERODE. Het programma voor a.s, Zondag luidt: Stormvogels 6Brederode 1 12 uur Kennemers 6Brederode 2 12 uur Brederode 3Kinheim 4 2 uur Brederode jun.—D. W. O. jun. 11.30 uur Saar-emigranten in het vreemdelingenlegioen? Candidaten worden op „moreele waarde" onderzocht. PARIJS. 24 Januari (Reuter). De Jour meldt dat de militaire autoriteiten zouden hebben besloten tot vorming van een nieuw regiment van het vreemdelingenlegioen, ten einde vluchtelingen uit het Saargebied in de gelegenheid te stellen z-ich voor het legioen aan te melden. Het blad deed mededeeling, dat aan de grens een officier als vertrou wensman aanwezig is om candidaten uit emigrantenkringen op hun „moreele waar de' te onderzoeken HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsteï-dij k, Rotterdam naar Vancouver 22 van Cristobal. Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver 24 v.m.) te Huil. Dlnteldijk, Rotterdam n, Vancouver 28 (v. m.) te San Francisco. Binnendijk, Rotterdam n. N. Orleans 24 te Antwerpen. Leerdam, New-York n Rotterdam 23 te Philadelphia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Streefkerk (thuisr.) 23 te Marseille, vertr. 25. Jagersfontein (uitr.) 24 te Kaapstad verw. Heemskerk (uitr.) 24 Jan. van Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 23 van Amsterdam te Hamburg. Maaskerk (uitr.) 23 Januari van Lagos. Reggestroom (uitr.) 23 Januari van Warri. Helder (thuisr.) 24 Januari te Antwerpen. HOLLAND—OÓST-AZIë LIJN. Serooskerk, 24 v. Rotterdam n. Yokohama. Zuiderkerk 24 v. Yokohama te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRAUë LIJN Aagtekerk (thuisreis) 24 Jan. te Le Verdon. Almkerk, 24 Jan. van Bremen te Hamburg. Grootekerk (thuisreis) 22 v. Sydney, 24 te Melbourne verwacht. HALCYON LIJN. Stad Anrhem 23 v. Melilla te Vlaardingen. Stad Amsterdam, 23 v. Vlaardingen te Ser- vola. Maasburg 27 (1 v.m.) v. Melilla te Rotter dam verw. Flensburg 26 van Kirkenes te Vlaardingen verw. JAVA—NEW-YORK LIJN. Djambi 23 (v.m.) van Batavia te New-York. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisaroea 22 Jan van Sjanghai naar Java. Tjinegara 22 van Hongkong nar Manilla. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Barneveld, 23 van Hamburg naar Ant werpen, Costa Rica, 23 van Amsterdam te Barbados. Deucalion, 23 Januari van Bari te Cata- colo. Mars, 23 Jan. van Valencia te Rotterdam. Merope. 23 Januari van Danzig naar Stettin Oranje Nassau, Barbados n. Amsterdam 24 (6 v.m.) van Havre. Orpheus, 23 Januari van Oporto naar Vigo. Stella, 23 Januari van Santander naar Malta. Ulysses, 23 Januari van Saloniki naar Al giers. Venezuela, 22 van Barbados te Christobal. Bodegraven, Amsterdam n. Chili 22 van Callao. Boskoop, Chili naar Amsterdam 24 te Li verpool. Agamemnon. 24 v. Alicante te Barcelona. Tiberius, 24 v. Genua te Palermo. Vulcanus, Zante naar Amsterdam passeer de 24 Gibraltar. Fauna, 24 v. Pto. Barrios te Amsterdam. Ceres 24 v. Hamburg te Amsterdam. Simon Bolivar, 24 v. Amsterdam naar Bar bados. Poseidon. 24 v. Amsterdam naar Danzig. Triton. 24 van Amsterdam naar Rotterdam Orion 24 v. Amsterdam naar Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland 24 van Amsterdam naar Ham burg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Siantar, 24 Jan. van Batavia te Rotterdam. Kota Pinang (uitreis) 24 (7 v.m.) te Bela- ■van. Siantar (thuisreis) 23 (10 n.m.) van Lon- u. 24 Jan. (2 n.m.) verwacht. Kota Agoeng (thuisreis) 24 2 v.m.) te Suez. Sibajak (uitreis) 24 Jan. (8 v.m.) te Batavia ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 24 van Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras 24 van Amsterdam te Ham burg. Madoera, 24 Jan. van Batavia te Amster dam. Mapia (thuisr.) 22 Januari van Singapore. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Bintang, 21 van Bombay te Vancouver. Silverbelle. Calcutta naar Vancouver 21 te San Francisco. Saparoea. Calcutta naar Vancouver 21 te San Francisco. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor, Japan naar Rotterdam 23 van Singapore. Polyphemus, Amsterdam naar Java pass. 23 Gibraltar. Perseus, Japan naar Rotterdam 23 van Hongkong. Dardanus, Japan naar Amsterdam 23 te Havre, vertrok 24 naar Liverpool. Patroclus, Japan naar Rotterdam 23 te Londen, vertr. 29. Rhesus, 23 van Batavia en Amsterdam te Londen. Ajax 22 Jan. van Kope naar Rotterdam. City of Florence, Dairen naar Rotterdam 24 te Duinkerken. Benarty, Japan naar Rotterdam 23 te Suez. City of Adelaide, Rotterdam naar Japan pass. 24 Perim. Bestrafte dronkenschap. Een motordrijver van een Noorsch vaartuig, die in dronkenschap zijn vaartuig op strand had gezet, is door een Noorsche rechtbank veroordeeld tot veertig dagen gevangenisstraf en intrekking van zijn bevoegdheid om als zoodanig te varen. Bovendien moet hij aan zijn reeder 2100 Kronen betalen voor geleden schade. Machineschade. Het van Amsterdam naar Curacao bestemde Noorsche tankstoomschip Mytilus moest we gens machineschade in het Noordzeekanaal vastmaken doch kon later, na de schade her steld te hebben, de reis vervolgen. Lekgesprongcn. Het in ballast van Londen naar Delfzijl be stemde Nederlandsche motorschip Eems is op zee lekgesprongen in den bodem. Het schip is hier binnengekomen en direct naar een werf te Amsterdam doorgevaren om de schade te doen herstellen, waarna het binnendoor de reis naar de bestemming zal voortzetten. IJsinvoer. Het Noorsche motorschip Aarsten is hier van Brevik aangekomen met een lading ijs voor het verkoopkantoor van natuurijs.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5