HET NIEUWE AVONDBLAD Wereldschokkend. 20e JAARGANG No. 74 WOENSDAG 30 JAN. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongcvallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Uitvaart Burgemeester Rambonnet. Gelegenheid tot het brengen van een laatsten groet. De waarnemend Burgemeester van Velsen brengt in verband met het overlijden van den Burgemeester, den heer Mr. F. L. J. E. Ram bonnet, het volgende ter algemeene kennis. Zij, die voornemens zijn bloemen of kransen te zenden kunnen die bezorgen aan het An- tonius Ziekenhuis vóór a.s. Donderdag voor middag 11 uur. Het stoffelijk overschot van den Burge meester wordt op' dien dag naar Elburg ver voerd. Het vertrek van het Antonii*. Zieken huis is bepaald op 11/2 uur namiddag. De vol gende route wordt genomen; Zeeweg, Stationsweg IJmuiden en Velsen, Dwarsweg, langs het Gemeentehuis, Kerk plein, Driehuizerkerkweg, Meervlietstraat, Rijksweg, Hoofdstraat, Rijksweg. Voor deputaties van vereenigingen enz., die er prijs op stellen in deze gemeente een laat sten groet te brengen, bestaat de gelegenheid een plaats in de nabijheid van het gemeente huis aangewezen te krijgen. Zij dienen zich hiervoor aan te melden bij den Commissaris van Politie, bureau Willemsplein, zoo mogelijk, uiterlijk a.s. Woensdagavond 8 1/2 uur. De begrafenis vindt plaats te Elburg op a.s. Vrijdag. Daartoe wordt om 1 uur nam. ver trokken van Huize „Putten". BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. RomAkkerman, d., Lippers- heystraat 3rd., IJmuiden. C. M. C. Vrijhoef Zwanenburg, d., Berkenstraat 41, IJmuiden. J. Jonkmanvan Heerden, z., Hagelingerweg 86. Santpoort. G. Slagervan Eerde, z.. v. d. Helststraat- 19, IJmuiden. A. KansenBulje, z.. Planciusdwarsstraat 12, IJmuiden. D. Keur—Vlieland, d„ Pr. Hendrikstraat 37. IJmuiden. J. P. M. Lagerberg-Lubbers, z. D. Hartoghdwarsstraat 10, IJmuiden. Overleden: W. van Heusden, 65 jaren, echt- gen. van M. C. de Neef, Hagelingerweg 209, Santpoort. A. de Boer. 52 jaren, echt gene. van J, de Jong, Kanaalstraat 119, IJmuiden. M. Rijks, 73 jaren, wede. van H. ten Kate, Rijks weg 250, Santpoort. A. van Ballegooyen, 3 dagen, zoon van M. G. van Ballegoyen, Bre deroodscheweg 28. Santpoort. J. Louwen. 81 jaren, echtgen. van H. Mars, Wijk aan Zee en Duin. C. Rustemeijer, 74 jaren, echtgen. van J. Kamp, Sluiseiland 77, IJmuiden. E. F. P. Neuhaus, 63 jaren, echtgene. van H. C. van Bugnum, Beverwijk. F. L. J. E. Rambonnet, 49 jaren, echtgen. van M. tyl. Speet, Stations weg 28, Velsen. LEDENVERGADERING HUISVROUWEN. Op Dinsdag 12 Februari a.s. 's middags 2.30 zal de afdeeling Velsen-IJmuiden der Ned. Vereen, van Huisvrouwen haar tweede jaar- lijksche ledenvergadering houden, ditmaal in de bovenzaal van hotel Kennemerhof. PROEVEN MET NIEUW RADIOPEIL- APPARAAT. Op het terrein der Marine op het sluiseiland heeft men een nieuw radiopeilhuisje provi sorisch opgesteld. In dit houten gebouwtje zal de radiodienst der Marine proeven nemen met een verbeterd type ultra-korte-golf rich tingzoeker van de Telefunken-werke. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. In verband met het overlijden van den Burgemeester onzer gemeente, den heer F. L. J. E. Rambonnet, gaan de oefening en de cur sus morgen niet door. Operette „Rose Marie". Voor de derde maal een volle zaal. De voorstellingen van de operette „Rose Marie" van wijlen Sam. Vlessing verheugen zich in een buitengewoon groote belangstel ling. Thalia was voor de laatste uitvoering bijna geheel bezet, zoodat met recht van een succes-operette gesproken mag worden. 't Geheel was weer prima in orde; solisten, koor zoowel als orkest hebben hun beste been tje voorgezet zoodat ook deze avond geslaagd mag worden genoemd. De drie opvoeringen van Rose Marie behooren, dit mogen we hier zeker openlijk verklaren, tot de beste, die we sinds een 16-tal jaren van dit bekoorlijk zang spel gezien hebben. Met recht kan het Vlessing-comité artistiek zoowel als financieel succes boeken. Het groote publiek heeft het wakkere comité met den alomtegenwoordigen promotor, secretaris H. A. Osendarp Jr., op aanmoedigende wijze ge toond, dat men zijn sympathiek doel gaarne steunen zal. Een langdurig applaus viel ook nu allen medewerkenden ten deel. Wel in 't bijzonder was dit bedoeld voor de vertolkster van de titelrol, mevr. Dora Arisz-Schrama, en den kundigen leider Philip S. Vlessing, die met zijn Kunstkring en zijn zangers en zangeressen dezen avond wederom keurig werk verrichtte. In verband met het plotseling verscheiden van onzen burgemeester was het Vlessing- comité in spoedvergadering bijeengekomen, teneinde eventueel te overwegen deze opvoe ring op het laatste moment nog te doen af gelasten. De enorme kosten, die het comité echter voor deze slotuitvoering reeds gemaakt had, golden als een te belangrijke factor en men besloot, zij het slechts noode, de uitvoering te laten 1 doorgaan; het bal werd echter afgelast. We hopen alle executanten in een volgend I operette-werk terug te zien; de kennismaking I iê zeer zeker een aangename ge wees t[ JV, k DE VISSCHERMAN EN DE WET. (Uit „De Visscherman en zijn Werk" van PETER F. ANSON). Men zou kunnen denken, dat een visscher man op de vrije zee uit visschen kan gaan waar hij wil, zoolang hij niet in het visch- water van een ander komt of diens vischtuig vernielt, schrijft Peter F. Anson in zijn eer der door ons besproken boek ..De Visscher man en zijn Werk". Maar, zoo vervolgt hij, in werkelijkheid zijn de wetten die betrek king hebben op de zeevisscherijen zeer in gewikkeld en uitvoerig, veel te ingewikkeld voor deze verhandeling. Wij kunnen er daar om slechts enkele belangrijke onderdeelen van noemen, die den gewonen lezer zullen in teresseeren. De wetgeving betreffende de zeevissche rijen heeft tot doel, het behoud van een voortdurenden vischaanvoer en ook het be houd van den vrede tusschen de visscher- lieden van de verschillende landen. Het is een onderwerp vol van moeilijkhe den, evenals alles wat in betrekking staat tot het zeerecht, want de zee is een bedrie- gelijk en wispelturig wezen. Zij houdt er niet van onderworpen, te worden aan vervelende en prikkelende voorschriften en heeft er een boosaardig genoegen in, het practisch toe passen van een wet op de visscherii moeilijk te maken met andere woorden, de Natuur verleent den overtreder hulp en bijstand, het komt er niet op aan of hij een strooper is of een zeeroover! De wetgeving betreffende de zeevisscherij kan in twee categorieën worden verdeeld: nationale en internationale, want de terri toriale wateren van een Staat strekken zich slechts tot op korten afstand van de kust uit. Een conferentie van mogendheden aan de Noordzee, die in 1882 werd gehouden in het belang van de visschers. die hun bedrijf uit oefenden op de aan hun landen grenzende wateren omschreef de territoriale grenzen der vischvangst als volgt: ,/De visschers van een land zullen het uit sluitend recht hebben van vischvangst bin nen den afstand van drie zeemijlen (zeemij len van 60 in 1 graad), van de lijn van laag water langs de geheele lengte van de kust van hun land, de daarbij behoorende eilan den en banken inbegrepen. Wat baaien be treft. zal de afstand van drie mijlen gemeten worden van de rechte lijn die over de baai wordt getrokken zoo dicht mogelijk bij den ingang zoodra de wijdte niet meer is dan tien mijlen". De territoriale grens van drie mijlen werd waarschijnlijk vastgesteld toen deze afstand de uiterste dracht was van een kanon. In de practijk verrezen onvoorziene moeilijkhe den en voor het visschen van oesters, rob ben en sponsen moesten bijzondere wetten worden gemaakt. Schotland was een van de eerste landen dat behoefte gevoelde aan bijzondere wetten om zijn visscherijen te beschermen en zoo werden verschillende malen bepaalde water gebieden gesloten voor trawlers, met inbe grip van de geheele Moray Firth. Dit was doeltreffend, zoolang de trawlvisscherij uit sluitend door Britsche trawlers werd uitge oefend, maar Britsche wetten konden in dit geval den vreemdeling niet dwingen en al lerlei verwikkelingen ontstonden toen vreem de trawlers in de verboden gebieden begon nen te visschen. Britsche trawlers werden geweerd uit wateren, die toegankelijk waren voor vreemdelingen en het was meer dan tergend voor een visscherman van Moray Firth om een Hollandschen, een Duitschen of een Noorschen trawler aan het werk te zien op eenige mijlen uit de kust en te weten, dat hij hetzelfde niet mocht doen. Het kwam er niet zoozeer op aan in normale tijden, maar na den oorlog, toen de haringvisscherij geheel gedesorganiseerd was ten gevolge van het sluiten van zoovele vreemde markten waren de Schotsche visschers verplicht aan ander werk te denken om in hun levenson derhoud te voorzien en vanzelf vroegen ve len hunner zich af waarom zij niet zouden mogen concurreeren met de vreemde traw lers, die gedurende jaren bezig waren ge weest de wateren van de Moray Firth af te visschen terwijl diezelfde wateren door hun vaderen door de wet die zij hadden gemaakt om hun haringvisscherij te beschermen, voor hen gesloten werden. Zoo kwam het, dat ve- (Te Fr event en in andere dorpen van het dal van de Canche in Frankrijk is onlangs een aard schok waargenomenwaardoor in tal van huizen de meubelen wer den verplaatst.) 'k Heb wereldschokkend nieuws gelezen, Die oude Moeder Aarde heeft, Weer in een lichaamsdeel gebeefd. En ditmaal moest het Frankrijk wezen. 't Schijnt niet zoo erg te zijn geworden, Het duurde maar een oogenblik. Al was dit een moment van schrik. Het was al spoedig weer in orde. 't Is zonder schade afgeioopen, Geen enkel huis is ingezakt En elke dorpling bleef intact, Zoo goed dus als men maar kon hopen. Toch waren er nog resultaten. Die ik bewaarde voor het laatst, Er zijn veel meubelen verplaatst, Waarover alle dorpen praten. Maar men hoeft daarop niet te roemen. Wij hebben 't ieder jaar April. Alleen met dit gering verschil, Dat w ij dat groote schoonmaak noemen. P. GASUS. len brutaal de wet begonnen te trotseeren en hun haringdrifters in trawlers veranderden. Anson vertelt dan verder, hoe hij in de Schotsche haven Buckie, waar hij een maand lang had zitten schetsen, een visscherman ontmoet, die hem uitnoodigt, een reis te ma ken met zijn trawler Morning Star, een voor de trawlvisscherij omgebouwde drifter. Stroo pen dus. Hij nam deze uitnoodiging aan. Zijn beschrijving van deze avontuurlijke reis zul len wij binnenkort in ons blad opnemen. CHR. MEISJESKOOR „LENTEKLOKJES" Het Chr. Meisjeskoor „Lenteklokjes" onder leiding van mej. Rièk Meierink geeft Donder dag 7 Februari in de Gereformeerde Kerk zijn derde uitvoering. Het programma, ditmaal niet overladen, bevat een keur van mooie en leuke liedjes en liederen. O.a. zal worden uit gevoerd de cantate van Cath. van Rennes „De schoonste Feestdag". De begeleiding berusit bij den heer Han Zirkzee uit Leiden, die eveneens eenige soli ten gehoore zal brengen. Medewerking verleent mej. Rie Vermeulen, sopraan. DE NATIONALE DAMDAG TE 's-GRAVENHAGE. Zondag zal een vertegenwoordigend tiental uit Noord Holland naar den Haag gaan om deel te nemen aan den Nationalen Damdag, uitgeschreven door den Districtsbond Den Haag. Behalve onzen damredacteur die voor bord 1 is gekozen zullen nog twee D. C. IJ.'ers, n.l. Ligthart en Leyte in het tiental uitkomen. Mocht Noord Holland tegen den Haag loten dan zal B. Dukel tegen B. Springer oud-we reldkampioen of J. de Haas uitkomen. Het tiental voor Noord Holland is als volgt samengesteld: 1. B. Dukel. 2. P. J. v. Darte len, 3. H. W. Zitman, 4. May, 5. Ligthart, 6. Beets, 7. Berkemeier, 8. P. Leyte, 9. Giskes, 10. J. Bos. De heer de Jong zal als wedstrijd leider de reis mede maken. VERLOTING „VOORWAARTS". Naar wij vernemen, zal de trekking van de door de Arbeiders Muziekvereeniging geor ganiseerde verloting plaats vinden heden avond 9 uur in het gebouw Flora aan den Zee weg. CONCERT „VOORWAARTS"—„IJMUIDER VOLKSSTEM". De Arbeiders Muziekver. „Voorwaarts" en de „IJmuider Volksstem" geven Zaterdag 2 Maart een concert voor donateurs in „Het Wapen van Velsen". De avond wordt besloten met een bal. Katwijksche loggers en de trawlvisscherij Overleg met IJmuiden? De opbouw van de Brusselsche tentoonstelling vordert snel. Hierboven ziet men een deel van het expositieterrein. Naar aanleiding van de dezer dagen door het persbureau V. D. gepubliceerde artike len over het IJmuider trawlvisscherij bedrijf kreeg een redacteur van dit bureau een uit noodiging om ook eens in Katwijk te ko men, ten einde zich nader op de hoogte te stellen van de functie, die de „loggers" voornamelijk des winters in de trawlvisscherij vervullen. Zijn mededeelingen, die wij ge heel voor zijn rekening laten, laten wij hier onder volgen: Reeds in den tijd van de zeilloggers werd de trawlvisscherij door dit type schepen be oefend. Men moet eigenlijk bij deze kwestie drie soorten loggers onderscheiden, ten eerste haringloggers, die uitsluitend de ha ringvisscherij beoefenen, ten tweede loggers ciie de haringvisscherij in het seizoen beoefe nen en bovendien de trawlvisscherij en ten cterde logger's, die uitsluitend op trawlvis scherij gaan. Op het oogenblik echter kun nen vele visschers op de haringvloot geen werk vinden, terwijl de trawlvisscherij iets loonender is. Daardoor ontstaat de eigenaar dige toestand, dat schippers dikwijls in com binatie met anderen een oude logger koopen en voor de trawlvisscherij uitrusten. Op het oogenblik zijn er in Katwijk ruim 25 van dergelijke schipperreeders, d.w.z. ree- ders van één schip. Het personeel op deze schepen is soms aandeelhouder. Wij zien hier dus in meerdere of mindere mate een terug gang tot den ouden vorm van de familie- visscherij. De salarieering van het Katwijksche per soneel geschiedt op de basis van de loonove: eenkomsten tusschen de reeders en de vak bonden. De loonschaal is te Katwijk in ieder geval lager dan in IJmuiden en voornamelijk anders geregeld. De sociale positie van den Katwijkschen visscher is in louter financieel opzicht lager dan die van den IJmuidenaar. Merkwaardig nu is het feit, dat ondanks dit verschil de Katwijksche visscher ongaarne op IJmuider trawlers dienst doet en oogentolik- kelijk naar Katwijk terugkeert, zoodra hij daar plaats kan vinden. Hoewel de sociale verhoudingen tusschen visschershavens als Scheveningen en Katwijk gelijk zijn. doet zich ook hier het feit voor, dat een Katwijker liever niet dienst neemt op een Sc'neveningsche log ger. Wij meenen, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Katwijksche visschers- bevolking in zoo hooge mate een eigen ka rakter draagt, waardoor de Katwijker, zooals wij zelf herhaaldelijk constateerden ook in buitenlandsche havens samen met andere Hollandsche visscherslui, als typische ver schijning opvalt Overleg tusschen Katwijk en IJmuiden. De exploitatie van een logger, ook die uit sluitend ter trawlervisscherij vaart is door gaans goedkooper dan een stoomtrawler Niet in het minst hierdoor zijn de Katwijksche loggers in staat goedkoope visch op de IJmui- densche markt aan te voeren, hetgeen oogen- biikkelijk een schadepost is voor het IJmui der reederijbedrijf. Het besef echter dringt ook hier steeds sterker door, dat het visscherijbedrijf welis waar aan havenplaatsen is gebonden, doch niettemin een nationale tak van nijverheid is, en dat tusschen plaatsen als Katwijk en IJmuiden inzake de trawlvisscherij wel dege lijk overleg zal moeten worden gepleegd. Het beste is, zoo zeide men ons van zeer gezagheb bende zijde in Katwijk, dat er een orgaan zal worden gesticht, waardoor beter en sterker dan tot nog toe de gemeenschappelijke be langen zouden kunnen worden besproken en doorgevoerd. Ook voor het Katwijksche bedrijf is het van het grootste belang dat het binnenlandsche afzetgebied, zooveel mogelijk wordt uitge breid. Voornamelijk zal wat Nederland be treft de distributie veel intensiever kunnen worden aangepakt en ook in Katwijk voelt men het groote belang dat aan een visch- conserveeringsindustrie verbonden is. Boven dien zal men, wil de distributie over het ge heele land het grootst mogelijke effect sor- teeren, ongetwijfeld moeten overgaan tot den bouw van distributie-centra (koelkasten e.d.) Dat zou, vooral in het belang van Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen, gepaard kun nen gaan met een vergrooting van het bin nenlandsche afzetgebied der haring. Hoewel in den laatsten tijd het haringverbruik sterk is toegenomen is dit nog lang niet evenredig aan dat van België en Duitschland. Ook hier zou een soortgelijke actie als in Engeland in voorbereiding is: „Iedere dag een haring" van staatswege moeten worden gevoerd. De regeering heeft zooals bekend is de haring visscherij met een crediet van f 750.000 ge steund, hetgeen ook onherroepelijk inhoudt, dat de regeering het grootste belang heeft bij alle pogingen om het afzetgebied te vergroo- ten en deze zoo noodig krachtig zal moeten ondersteunen. CONSUMPTIEVVAGEN OMVERGEREDEN. Gistermorgen is door een ijswagen van de Vem de consumptiewagen van den koopman B. aan de Zuidzijde van de Visschershaven omvergereden. De wagen met inhoud werd j ernstig beschadigd. De schade bedraagt onge veer 20 gulden. j Ook zeevisch onder de crisis-bepalingen. Blijkens het, in Stsbl. 578 afgekondigd Kon. Besl. is ook zeevisch voortaan gerangschikt onder de verschillende crisis-bepalingen. On der zeevisch wordt in dit besluit verstaan: alle soorten zeevisch, met uitzondering van ha ring, welke zich bevindt in verschen, gezou ten, gedroogden, bevroren of gekoelden toe stand of op eenigerlei andere wijze bewerkt is. De aanvoer van zeevisch in Nederland door visschersvaartuigen, voorzien van een Neder- landsch letterteeken, is slechts toegestaan: a. aan hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij een door den Minister van Economische Zaken aan te wijzen crisis- organisatie en als zoodanig tot de groep „eigenaars en of gebruikers van zee- en kust- visschersvaartuigen" zijn toegelaten; b. met schepen, welke in eigendom toebe- hooren aan of ter beschikking staan van de in dit artikel, onder a, bedoelde georganiseer den en ten aanzien waarvan door voornoem den Minister aan te wijzen crisis-organisatie een uitvaart-certificaat voor een door of van wege dien Minister te bepalen termijn is ver leend. Met ingang van een nader door den Minister te bepalen datum, is het verhandelen en doen verhandelen van zeevisch slechts toegestaan aan hen. die als georganiseerden zijn aange sloten bij een, door den Minister aan te wijzen crisis-organisatie en als zoodanig tot de groep: „handelaren in zeevisch" zijn toegelaten en die in het bezit zijn van een, door een door den Minister aan te wijzen crisis-organisatie af te geven vergunning. Dit besluit is van kracht tot 1 October 1935. De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in December. Ruime vangsten in de Waddenzee. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus- sschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand December 1933. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der visscherij over het algemeen gunstig. In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij drukker uitge oefend dan in December 1933. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollanrt, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee, het IJsselmeer en de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten waren beter dan in Decem ber van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg n.l. volgens voorloopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 198.342 (16.620) K.G. en f4.438.— (f170.in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 3.085.990 (616.563) K.G. en f43.931.- ff 12.309.in het IJsselmeer 108.492 (43.255) K.G. en f 21.117. (f 10.455.in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 144.194 (22.014) K.G. en f 17.221. f(f2.638.Uit Zeeland werden verzonden 3.308.860 (3.817.800) oesters ter waarde van f 134.730.— (f 176.200.—) en 4.482.700 (3.765.400) K.G. mosselen ter waarde van f 53.174. f41.610.—). In het IJsselmeer waren de uitkomsten der botvisscherij met staande netten zeer onge lijk. De bot was over het algemeen groot van stuk en van zeer goede kwaliteit. De vangsten met botsleepnetten waren kleiner dan in de vorlgemaand. Het resultaat der spieringvis- scherij met sleepnetten bleef slecht. De vangsten waren gering, terwijl tevens de spie ring klein van stuk was en zoodoende een la gen prijs opbracht. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee was het resultaat der kommenvisscherij bij Wieringen minder goed dan in de vorige maand. De vangsten beston den hoofdzakelijk uit haring en bliek. Met den wonderkuil werd nog weinig gevangen. Door een drietal visschers werd nog bij de spui- sluizen van Wieringen met den raamkuil ge- vischt. De vangsten bestonden uit bot, bliek en haring. De botvisscherij leverde niet veel op. De visscherij op garnalen, welke gekookt worden afgeleverd, werd door eenige vis schers van Texel en Den Helder uitgeoefend. Er kon wederom naar Parijs worden verzon den. De vangsten waren tamelijk, terwijl de prijs opliep tot 25 cent per K.G. De visscherij op garnalen, welke levend naar Amsterdam werden verzonden, was van minder beteekenis dan in November. Van de mosselperceelen werden ongeveer 2400 balen mosselen afge- vischt en naar Rotterdam vervoerd. Op de na- tuurbanken werd hoofdzakelijk gevischt voor den export naar Engeland; deze bleef zeer be vredigend. De visscherij op mosselen voor een- denvoer werd door twaalf Wieringer motor vaartuigen voortgezet. De wulkenvisscherij le verde geen groote vangsten op, terwijl de prijs doorgaans laag was. Het resultaat der alikrui- kenvisscherij was eveneens weinig gunstig. In de Lauwerzee verliep- de garnalenvis- scherij bevredigend. Met den raamkuil is enkele dagen flink schardijn gevangen, doch ze was klein van stuk en bracht een geringen prijs op. Een groot gedeelte werd aan de visch drogerijen gelost. Voorts vischten eenige vis- schres gedurende enkele dagen op wulken en mosselen. In den Dollart en de Eems werd niet ge vischt. In de Zuidhollandsche stroomen leverde de ankerkuilvisscherij over het algemeen maar geringe vangsten op, evenals de visscherij met het spieringdrijfnet en de botvisscherij met lijnen. De garnalenvïsscherij was, ondanks den sedert 3 December geldenden minimumprijs van 15 cent per K.G., toch maar weinig loo- nend, doordat er slechts weinig garnalen ge vangen konden worden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1