Sigarenfabriek ging in vlammen op. Gesprongen handen iy PUROL Haarlems Kunstschatten. Zoo een en ander. Kwaadwilligheid in het spel? Een 'eigenaardige ontdekking. Dinsdagavond te ongeveer kwart voor acht is brand uitgebroken in de siga renfabriek van de N.V. v. d. Tak en Co. aan de Buiten Molenstraat te Culemborg. Het groote gebouw was weldra één vlam menzee. Bij een onderzoek, dat men later kon Instellen, zijn enkele eigenaardige ontdekkin gen gedaan, waardoor men vrijwel zekerheid verrees, dat bij dezen brand kwaadwilligheid in het spel is geweest Het vuur is ontstaan in dat gedeelte van het gebouwencomplex, waarin de magazijnen en droogkamers zijn gelegen. De fabriek be staat uit een aantal aaneengebouwde on derdeel en, waarvan de meeste drie verdiepin gen hoog zijn. Het geheele complex heeft een lengte van ongeveer 200 meter en een diepte van circa 100 meter. In het midden van dit groote complex nu liggen bovengenoemde lokaliteiten, waaruit reeds onmiddellijk blijkt, hoe gevaarlijk een daar ontstaande brand noodzakelijkerwijze moest zijn, aangezien naar alle kanten uit breiding van het vuur mogelijk was. zoowel in de "vier zijwaartsche richtingen als naar boven de magazijnen en droogkamers liggen ge lijkvloers terwijl de bestrijding van het vuur voor de brandweer buitengewone moei. Iijkheden opleverde, doordat de vuurhaard niet gemakkelijk te bereiken viel Toen de brand dan ook omstreeks half acht uitbrak, stond de brandweer voor een zeer zware taak. De vlammen grepen snel om zich heen en de brandweer kon niet verhin deren, dat het vernielende element over een steeds grootere oppervlakte woedde. Nadat een uur lang met inspanning van alle krach ten tegen het vuur gestreden was, stortte het. dak boven de droogkamers en magazijnen met donderdend geweld in, terwijl de vlammen, die plotseling versche lucht toegevoerd kregen, hoog oplaaiden en een regen van vonken over de omgeving joegen. Intusschen drong het vuur met niet te stuiten kracht steeds verder door in de rond dit gedeelte gelegen sigarenmakerswerkplaat- sen, het belangrijkste gedeelte van de fabriek. Uiteraard kon de brandweer, nu de vlammen zich over een zoo groote oppervlakte hadden uitgebreid, tegen de laaiende vuurzee maar weinig uitrichten. De brandweer moest bovendien een deel van haar krachten afstaan voor de bescher ming van de belendende perceelen, een diaco nie-hofje voor ouden van dagen, dat vlak naast de fabriek gelegen is en dat reeds on middellijk bij het uitbreken van den brand op bevel der politie was ontruimd. Aan de achteriide van de fabriek ligt de stalhouderij „De Klok" van den heer Mer- kens. Ook dit perceel werd ontruimd en voortdurend nat gehouden. Vreemde ontdekking van de politie. Te omstreeks 1 uur hedennacht kon ge zegd worden dat men den brand, welke be perkt was gebleveni„ tot de fabrieksgebouwen, meester was. Zoo nu en dan laaide het vuur weliswaar nog op doch een gedeelte van de brandweer kon toen inrukken en van toen af aan werd nog slechts met een paar stralen water gegeven. Een der vleugels van de fabriek heeft men kinnen behouden. Dit gedeelte waarin de op slagplaats voor verpakkingsartikelen en de expeditie waren gevestigd, is door het vuur gespaard Doch het is ook in dit gedeelte, op de zg. fustzolder, dat de politie een eigenaardige ontdekking deed. Naar wij n.l. vernemen, heeft de politie bij haar onderzoek in het gebouw op dezen zolder aangetroffen oen stapel carton waarop zich een hoeveelheid houtwol bevond, waarin een kaars stond te •branden. De politie heeft deze voorwerpen in beslag genomen. Zij zullen nader worden on derzocht, waarbij, aangezien hier aanwijzin gen zijn voor kwaadwilligheid, mogelijk din gen aan het licht zullen komen, welke ar restaties ten gevolge zouden kunnen heb ben. Omtrent de oorzaak van den brand in het overige gedeelte der fabriek welke ontdekt werd door den portier verkeert men nog in het onzekere, doch het is niet uitgesloten, dat het onderzoek, dat door de ontdekking op de fustzolder kan worden ingesteld, een licht zal wrerpen op de oorzaak van dezen brand, waar door voorloopig ten minste 100 man op straat zullen komen. Aangezien in het fabrieksge- deelte dat behouden is gebleven geen werkge legenheid voor de sigarenmakers is, zal het bedrijf den eersten tijd niet kunnen worden voortgezet. Hoe groot de materieele schade is, kan men nog niet nagaan. Boven de sigarenmakerij was een hoeveelheid losse tabak opgeslagen welke men tijdig heeft kunnen redden. Onge veer 40 balen tabak van goede kwaliteit, in het geheel ter waarde van naar schatting f 40.000 heeft men evenzeer kunnen redden. De schade wordt door verzekering op beu polis gedekt. Inbrekers hadden nog veel meer op hun kerfstok. Talrijke diefstallen te Enschedé opgehelderd. Te Enschedé werden in de laatste jaren ver schillende inbraken gepleegd, welke nooit op gehelderd werden. Thans is het de politie gelukt, een groot aantal van deze inbraken tot klaarheid te brengen. Een persoon, die wegens inbraak in een goudsmidswinkel te Enschede reeds onge veer een jaar in de gevangenis vertoeft, blijkt zich ook aan verschillende andere inbraken te Enschede te hebben schuldig gemaakt. De heler is eveneens ontdekt en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Verder is gebleken, dat een groot aantal inbraken is gepleegd door een 16-jarigen jongen, die o.m. zijn slag heeft geslagen in de Zuivelfabriek te Boekelo, waar een bedrag van f 3700 werd ont vreemd. De knaap vertoeft reeds eenigen tijd in het opvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem. Onvoorzichtig loodgieter gestraft. Voor den brand in de Cunera-kcrlc. De Arnhemsche rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den lood gieter te Rhenen, die bij het verrichten van loodgieterswerkzaamheden aan de Cunera- kerk te Rhenen op 3 September van het vorige jaar hoogst roekeloos en onvoorzichtig te werk is gegaan, waardoor het dak van de kerk in brand geraakte, terwijl ook de toren gevaar liep. De rechtbank was van meening, dat de brand door het toedoen van verd. is ontstaan. Hij heeft bij het werk een steekvlam gebruikt hetgeen in hooge mate roekeloos en onvoor zichtig moet worden geacht, terwijl hij had moeten weten, dat het gebruik van een der gelijk instrument verboden was. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot één maand hechtenis. De eisch was twee maanden. HET ECHTELIJK DRAMA TE AMSTERDAM. De jonge vrouw, die Maandagavond in haar woning aan de Nieuwe Heerengracht te Am sterdam haar man bij een huiselijken twist met een slagersmes doodelijk had gewond, doch bij haar arrestatie nog niet wist. dat het slachtoffer was overleden, is Dinsdagmorgen door de politie op voorzichtige wijze van dit feit in kennis gesteld. De vrouw was door deze mededeeling geheel verslagen. Zij heeft nog maals verklaard uit noodweer te hebben ge handeld en geen oogenblik de bedoeling te hebben gehad haar man ernstig te treffen. HAGENAAR IN AMSTERDAM GEARRESTEERD. AMSTERDAM, 29 Januari. De politie van het bureau Singel heeft in den afgeloopen nacht een man aangehouden, wiens aanhou ding was verzocht door de politie te Den Haag in verband met een financieel delict, dat hij in laatstgenoemde stad heeft ae- pleegd. Hij zal in den loop van den dag naar Den Haag worden overgebracht. |Doos30,Pol50rf e n inademing /,Wat TTUjnAcuxkt Triaxxkt 16 <ped" (Adv. Ingez. Med.) Een paar indrukken van Parijs. Na een afwezigheid van ruim twee jaar ben ik weer- in Parijs en ik vraag mij zelf hoe een mensch eigenlijk zoo dwaas kan zijn zoo lang van hier weg te blijven. De heele trein reis duurt zeven uur en is het niet belachelijk dat nog als een reis te beschouwen? Er is véél veranderd in deze stad in dezen korten tijd. In het Grand-Hötel kan men met een rustig gemoed afdingen op den kamerprijs en voor zestig francs biedt men u tenslotte een voor treffelijke tweepersoonskamer met badkamer, waarvoor men u vijf minuten geleden tachtig francs vroeg. En even na middernacht zijn de groote boulevards uitgestorven. De gewone vrouwe lijke populatie ontbreekt er dan bijna geheel en de bekende banale kelder-dancing van de Olympia is om half één dicht. Zelfs de vreem deling bemerkt er de crisis geducht aan de uiterste oppervlakte van het uitgaansleven. De Folies Bergère is zelfs na de pauze nog niet vol. Ritz en Crillon zijn uitgestorven. Maar Parijs blijft Parijs, het eeuwig-aanbiddelijke. Zelfs in een tijd als deze. Zelfs op een dag als deze. Er ligt een natte sneeuwbrei op straat. Het is Zondag. En de Place Vendöme is een provinciepleintje. Zoo stil. zoo grijs. Zoo dood, met al die gesloten etalages. Maar in het Mu- sée du Luxembourg was het vol. En in de Co- mète de Auberge er vlak tegenover, smaakt de Canard a l'orange, getrancheerd met chirur gische zorgzaamheid en overgoten met een saus waarvan de kok het kostelijk ge heim bewaakt (er zit curacao en peper en sinaasappelsap in) nog steeds even voortref felijk. Ik kan u die eend ten volle aanbevelen. Alléén dat malsche vogeltje en een paar lepels crème fraiche en een kopje koffie. Het is een godenmaal en de kellner van de Comète zegt, dat hij zich uwer goed herinnert: „is het niet ongeveer twee jaar geleden, dat m'sieur hier Canard a l'orange genoten heeft?" Ja, het is ongeveer twee jaar geleden. Dom genoeg en hier is vijf francs voor dien aardigen, poëti- schen gargon. En ge denkt: wat een ónzin eigenlijk. Om over Parijs te schrijven. Hoeveel Parijsche impressies zijn er al niet in Nederlandsche kranten geschreven? En Parijs is zóó direct bij de deur, dat we er nu wel alles van weten. En tóch jeuken de vingers en tóch ligt plot seling de bloc-note voor me in de schrijfzaal van een groot.hotel, waar een heer slaapt en een oude dame met veel rouge en veel ringen La Prensa leest en waar een paar twijfel- achtig-chique heeren zitten. Zij wonen in het Ve&zxicfob 4+v g&ru&esi. Doos 30 en 6Qct.Bij Apoth.eri Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) hotel Fairy tand of Ees Deux Continents of l'Hötel de Lisbonne, doch zij bespreken hier hun „zaken". De leeszaal in het groote hotel is „Strictement réservée pour les clients. Maar de hötelbevolking is groot en wisselend en nie mand kan de richtige naleving dezer strikt heid controleeren. en de twijfelachtige hee ren, die véél te fraai gekleed zijn en veel te luid hun koffie slurpen om géén-twijfelachtige heeren te zijn houden van rust en weelde. Daarom gedijen hun wonderlijke zaken hier goed. Het Hotel de Mazagran is een beetje vuil en donker. En is het met witte slobkousen en een ring met briljanten aan den pink niet heerlijk zitten in een weelderig groot hotel? Er zijn een paar prettige kleine dingen waarvan ge in Parijs telkens weer geniet. In de eerste plaats het brood. Waarom is in Parijs het brood croquant en licht en bij ons zwaar en papperig? Leg zulk een pittige, jolige crois sant naast een weemoedig en traag cadetje en vraag niét mij waarom dat eigenlijk bij óns niet kan: waarom wij op onze tafel het ernstige, rechtzinnige en vervelende casino broodje ontmoeten, dag na dag tot de dood er op volgt, en waarom hier dat gezellige krui- mige stokbrood, die vriendelijke, jolige, vroo- lijke metgezel van onzen dagelijkschen maal tijd zulk een prettig speeltuig voor onze han den-op- 't-witte-linnen is en zulk een koste lijk streelen van de maag. En dan altijd weer het verkeer. Voor zeven centen doorkruist of onderkruist ge de stad in alle richtingen. En métro en bussen zijn altijd stampvol. Heeft dit verschil met onze openbare middelen van stedelijk vervoer zijn oorzaak in onzen volksaard? Of zou het bij ons óók zoo gaan als het even vlug en goedkoop ging? Mèt dat brood-geval is dit iets wat mij telkens weer opvalt. Zooals zoovéél in Parijs. Zooals zooveel dat ik hier niet begrijp en dat ik bij óns niet begrijp. Dat hier de huizen zoo leelijlc en zoo doodsch zijn ingericht. Dat hier de Cid en l'Avare en Le Misanthrope nog altijd volle zalen trekken. Dat-,ze hier humo risten fenetiek bejuichen, die bij ons tot de antieke onmogelijkheden zouden behoor en en dat het hier over het algemeen allemaal aan merkelijk duurder is dan bij ons, terwijl alles toch nog stampvol is en waarlijk niet door vreemdelingen, die hier weinig zijn. Héél wei nig. Parijs is véél minder druk dan een paar jaar geleden en zelfs de kostelijke Zuid-Ame rikanen, die zoo vervuld zijn van hun eigen uiterlijk schoon, onmetelijke rijkaards, onge loof elijke aristocraten met stamboomen wier wortels in Castiliaanschen bodem steken, ont breken vrijwel geheel op dit forum der wereld. De kapper heeft zich daarover vanmorgen ten zeerste beklaagd. Les Sud-Américains, o-la-la, die lieten zich tenminste manicuren, die namen frictions van dertig francs en twee maal in de week lieten ze hun blauwe wangen electrisch mas- seeren. Verdwenen, m'sieur. Het waren onze beste klanten en vraagt u maar eens aan Seymour of d'Ahetze wie hun zijden over hemden en pyjama's kochten. De tijden zijn wel héél miserabel, m'sieur en de Hollanders, die óók zoo schatrijk zijn, houden niet van manicuren en ze steken hun hoofd in het water en houden niet van geurtjes Ja, over dit win tersch-verstil de Parijs staat de malaise als een grauwe wolkenlucht. Maar de fonteinen in de Tuileriën klateren vrien delijk en helder, de lichtreclames op de groote boulevards schrijven hun vurige rood en blauwe arabesken aan de lucht, de auberges met de wit-en-roode blokjes-gordijnen, de ka raf jes wijn èn de paté de la maison zijn vrien delijk en gastvrij en-overal slaat het leven van Franltrijk's hart tegen ons Hollandsche wezen. En zoo zijn ér nog wel een paar kleine no tities te schrijven, ofschoon de lange, grijze man die naast mij zit nu al drie uren de Times zit te lezen, zonder dat het lied van deze stad hem uit zijn onverstoorbare aandacht voor die dikke, groote krant kan lokken. Mr. E. ELI AS. Judith Leyster's Koekehakster. Tot Frans Hals' leerlingen en (of) volgers behoort ook deze dame, die bewijst dat „la femme-peintre" geen uitvinding van de ne gentiende eeuw is, doch al in de zeventiende (en in Italië nog veel vroeger) voorkomt. Wel waren ze nog niet zoo talrijk als tegen woordig, en zeker niet talrijk genoeg om zich als aparte corporatie af te zonderen onder de zinspreuk „Ons Doel Is Schoonheid" of iets dergelijkszooals wij ze dezer dagen met z'n twee-en-dertigen op den Wagenweg tegenkwamen, Maar de qualiteit leed daar althans niet onder. Een oppervlakkige blik op dit, hierbij gere produceerd schilderij laat dadelijk begrijpen dat het werk van kundige hand is wat wij voor ons hebben. Over het gezamentlijke werk van Judith Leyster, die in de Kunsthis torie nog pas betrekkelijk korten tijd een figuur van beteekenis geworden is, zal nog geen definitief oordeel mogelijk zijn.... het wordt nog wel mogelijk geacht dat hier en daar een op Frans Hals' credit geschreven werk later njet recht aan haar zal worden teruggegeven. Of onze Koekebakster dus in haar geheele oeuvre een markante plaats inneemt is moeilijk te zeggen, maarvan dat alles afgezien, mogen wij rustig den prachtig gezonden realiteitszin, de scherpe waarneming van iedere komende beweging dè nuchter eenvoudige kracht der composi tie bewonderen. Dat is in onze Hollandsche kunst nu wel niet van zoo groote zeldzaam heid, doch we hebben van dat alles hier nu wel een prachtig staal vóór ons. Het geheele zitten van het vrouwtje duidt op een aan dachtige activiteit, die zich als terloops even laat afleiden. In het naar ons toegewende kopje ligt, heel fijn van expressie, even het geamuseerde van door een aardigheid mis schien, afgeleid zijn van het alle aandacht eischende werk. Zij zal den pannekoek heusch niet laten aanbakken: let eens op de handen, hoe die, in rust nog, toch al de ko mende beweging doen kennen. In de linker hand zit al geheel de zwiepende beweging waarmee ze straks de koekepan van de vuurpot zal opheffen en hoe juist en zake lijk heeft de rechter het platte keukenmes omklemd, waarmee ze, als het zoover is, de pannekoek zal gaan lossteken van den rand, om ze volgens de regelen der kunst te kee- ren. Zulk, in zeer eenvoudige dingen zich in SPOORWFGEMPLOYé ONDER TREIN GERAAKT EN GEDOOD. ZWOLLE, 29 Januari (V. D.) Hedenmorgen is de hoofdgeleider H. Land te Zwolle op het spoorwegemplacement bij het rangeeren on der den trein geraakt en op slag gedood. L. moest den trein rijden en is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak er onder ge raakt. De politie stelt een onderzoek in. DIRECTIE DER MIJNEN LAURA EN VEREENIGING VEROORDEELD. HEERLEN, 29 Januari (V.D.) De civiele kamer der rechtbank te Maastricht heeft de directie der particuliere mijnen Laura en Vereeniging veroordeeld tot een schadevergoe ding wegens geleden mijnschade aan den heer W. F. van Kloosterbosch te Kerkrade. Het totale bedrag van de toegewezen schadever goeding beloopt f 1926 en driekwart van de proceskosten zijnde f 570 en f 1500 gulden yoor de kosten der deskundigen. aandacht concentreeren bij een kunstenaar is geen te verwaarloozen futiliteit, ge vindt dat bij alle werkelijk goede meesters en, als het ware, intuïtief juist. De artist die ons schilderij maakte, heeft niet een willekeurige juffrouw daar als model neergezet om als koekebakster te poseerenneen, hij heeft wel degelijk die activiteit in het reëele ge zien en in zich opgenomen. Direct al het zitten op den voorsten rand van den matten keukenstoel is typeerend voor de bezigheid en uitmuntend begrepen. Wat de kleur van de schilderij betreft: deze heeft de sobei'heid die bij het gegeven past, de verschillende waarden van het wit tegen de donkere en steenroode partijen hebben de Vlaamsch- boersche kracht die ook een Quirijn Breke- lenkam wel eens vertoont, terwijl ook het geheele figuurtje wel eens even aan dien schilder herinnert. Doch Judith behoort in de Haarlemsche sfeer der Hals'en, evenals haar echtgenoot Jan Miense Molenaer, van wien die mooie kleine, maar ietwat ondeugende zintuigen- stukjes in het Mauritshuis een beter idee zijner capaciteiten verschaffen, dan de werk jes in ons museum. Het zou misschien inte ressant zijn een kleine romance over dit schildershuwelijk op het getouw te zetten, maar het is de vraag of wij er genoeg met zekerheid van weten. Schilderende echtpa ren hebben wij ook tegenwoordig nog bij bosjes. En niet immer is de man de belang rijkste figuur in de combinatie. Om van de levenden nu maar te zwijgen, kenden wij in het jongste verleden den heer en mevrouw Bisschop-Swift, Bilders-van Bosse, Bisschop- Robertson, Mesdag-van Houten enz. enz. Hoe zou in Hals' tijd over den heer en mevrouw Molenaer-Leyster, onder de confraters ge praat zijn? Het is waar, ze zak altijd wel joffer Leyster geheeten hebben, de burgers mevrouwden nog niet en hebben later mis schien joffer Molenaer tegen haar gezegd- In ieder geval heeft zij als „vrije werkende vrouw" (dat is volstrekt geen nieuwe uitvin ding) kunnen doen en laten wat haar goed- dacht. Het was, al lang vóór de zeventiende eeuw, geen zeldzaamheid dat vrouwen in het Sint-Lucasgilde werden opgenomen. Al was dat dan feitelijk meer omdat zij handel dreven in schilderijen. Hans Floerke citeert een Brugsche jongedame, Alexandrine Bin- ninch, die al in het midden van de zestiende eeuw een kunsthandeltje dreef. En wat later, in de zeventiende, neemt de Antwerpsche Clara Smout een belangrijken kunsthandel van haar ouders over en drijft de zaken prachtig verder tot ze met een schilder trouwt. Trouwens als we ons herinneren, hoe Hendrickje Stoffels met Titus van Rijn een compagnieschap aangaat om zaken te doen in schilderijen, waardoor ze den ouden Rem brandt kunnen steunen, dan weten wij dat der vrouw in de kunst nimmer eenige be lemmering in den weg gelegd is, en kunnen ons er eer over verbazen dat ze in onzen glo- rietijd zoo zeldzaam zijn. Want onze Judith blijft een Haarlemsch curiosum, waarop wij trotsch dienen te zijn. En de Koekebakster een schilderij vol prachtige qualiteiten. J. H. DE BOIS WOENSDAG 30 JANUARI 1935 Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 30 Januari: De Teekenschool van Kunstnijverheid bij het Paviljoen, ontving Dinsdag jl. het bezoek van een twintigtal leden van het departem. Haarlem der Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid. Zij werden aldaar door de leden der commissie van die school ontvangen, waarna de heer von Saher, directeur, hen door de verschillende lokalen rond leidde. De heeren toonden veel belangstelling in hetgeen hun werd getoond van de lessen in het hand-, rechtlijnig- en bouwkundig teekenen, waaraan aldaar 's avonds door ruim een honderdtal jon gelieden uit de handwerksklasse wordt deelgenomen en waarvan een goed ge bruik wordt gemaakt. Vooral trokken de werkstukken de aandacht, die door de jongelieden, welke overdag het decora- tief-teekenen beoefenen, werden ver vaardigd. Het gezamenlijk aantal leer lingen, die op de school onderwijs ge nieten, bedraagt 220. Het aantal der leeraren met den directeur 8. Geen Chineesch-Japansche conferentie? Uit Moekden: De chef van de Japansche strijdkrachten in Mandsjoekwo verklaarde aan de pers, dat de onderhandelingen over een bijeen te roe pen Chineesch-Japansche conferentie zijn vastgeloopen. EEN NIEUW KLEURENFILMPROCEDE Een fabrikant, die emballage levert aan dé markt van Covent-Garden, is door een toeval in het bezit gekomen van een procédé, dat ons in staat stelt kleurenfilms zonder bijzondere kosten te vervaardigen. De uitvinding heeft de aandacht getrokken van den bekenden re gisseur Alexander Korda, die in Elstree werkt. Hij heeft verklaard, dat zijn firma over eeni ge maanden nog slechts gekleurde films zal produceeren. Sinds twintig jaar liet de firma Gerard op al zijn sinaasappelkisten etiketten plakken, waarop de vruchten afgebeeld waren. Eenigen tijd geleden echter besloot de zaak evenwel de etiketten door kleurendrukken te vervangen. In verband hiermee gaf men den uitvinder Hilman opdracht een kleurendruk procédé te vinden, dat even economisch als origineel bleek. Het belangrijkste was echter, dat het ook uitermate geschikt was voor toe passing op filmstrooken. Een paddestoel van gi'otvt formaat. In Laxong in Engeland heeft men een pad destoel gevonden die een doorsnede had van bijna 95 c.M. Hij was ruim 40 c.M. hoog. Beestachtige snelheden. Sommigen zeggen, dat het jachtluipaard het snelste dier is. Anderen houden het op de „whippet" een kruising tusschen een windhond en een foxterrier. In New-York is door een whippet een record gevestigd nl. 200 yards in 11 3 '4 sec. Een jachtluipaard ziet kans op de 200 yards een antilope of een te kloppen. Gelijk oversteken. 1 De Tokiosche Pacific Air Transport Com- pagny is voornemens van Duitschland een luchtschip te koopen in ruil tegensoya- boonen. 1 Zware drenkelingen. Visschers op de Arno bij Viareggio ver wonderden zich bij het ophalen over de zwaarte van hun net. Eindelijk kwam het laatste gedeelte er van boven water. Het be vatte een marmeren standbeeld van een en gel in beschermende houding over een kind gebogen. 'n Veilige plaats. Een auto-ongeval met doodelijken afloop, dat laatst in Lerwick op de Shetland-eilan den gebeurde was het eerste in die plaats sedert negen jaar en het tweede sinds er vijf-en-twintig jaar geleden de eerste auto kwam. Gids: „In deze kamer, dames en heeren, werd de ongelukkige vermoord". Bezoeker: „En toen ik verleden jaar hier was. vertelde je dat hij in een heel andere kamer stierf". „Ja. dat weet ik, maar die wordt juist wat opgeknapt". Kleine wenken. I Houdt de rijst wit door een paar druppels citroensap in het kookwater te doen. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstadtooneel met Overschotje. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Nell Gwyn" Als extra nummer: De aankomst van de reünisten te Leiden met Prinses Juliana. Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Malle Gevallen" we derom geprolongeerd. 7 en 9.15 uur. 2.30 uur: Geluidsfilm Fordindustrie. Palace: „Vrouwenbad". Op het tooneel: Alfredo en Paolo, zingende équilibristen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het meisje met den blauwen hoed." Op het tooneel: Ranora-re- vuette. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: Nederlandsch Ballet, dir. Lily Green, m. b. v. N. Amsterdamsch Orkest o. 1. v. Nico v. d. Linden. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen*

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2