akkers UIT HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. THIJS IJS EN DE ONZICHTBARE PRINS WOENSDAG 30 JANUARI 1935 Japan stelt ingrijpende eisehen aan China. China zou o.m. geen beroep op den Volkenbond mogen doen. Japan wenscht een soortgelijk pact als met Mandsjoekwo te sluiten. Engelsche voorstellen als basis voor de besprekingen te Londen. China, Japansche eisehen aan China. Uit Tokio: Ten aanzien van de militaire problemen in het Verre Oosten, aldus de politieke corres pondent van het blad „Mainisji Osaka", ver langt Japan, dat China zich verplicht geen beroep te doen op den Volkenbond en zelfs zich uit den Volkenbond terug te trekken. In een zeer categorische verklaring zegt het blad zelfs, dat Japan wenscht, dat de Euro- peensche en Amerikaansche militaire raad gevers in China worden vervangen door Ja pansche adviseurs; tevens verlangt het de vorming van een Japansch-Chineesch- Mandsjoekwosch blok. Japan zou bereid zijn aan China grooten financieelen steun te verleenen. Ten aanzien van de vorming van wenoemd blok, voegt de correspondent er aan toe, dat Japan zonder eenige aarzeling bereid is een pact te sluiten met China, ge lijk aan de overeenkomst tusschen Japan en Mandsjoekwo. De politiek van Hirota zou er eveneens op gericht zijn, dat China niet langer aanleunt tegen Europa en Amerika. De integriteit van China evenwel zou volgens den correspon dent gehandhaafd worden. (Reuter). Oostenrijk, Soc.-dem. leiders van hoog verraad beschuldigd. Naar het Chrïst.-soc. „Neuigkeitsweltblatt" mededeelt is het vooronderzoek tegen de voormalige leden van het soc.-dem. partij bestuur afgesloten. Het materiaal is den pro cureur-generaal ter opstelling van de aan klacht toegezonden. De beklaagden zijn de voormalige financieele referent van Weenen, dr. Danneberg, de voormalige plaatsvervan gende Landeshauptmann van Neder-Oosten- rijk, Oskar Hellmer, de staatskanselier b. d. dr. Karl Renner, de voormalige burgemees ter van Weenen. Karl Seitz, de leden van den nationalen raad dr. Elleaiborgen, Paul Rich ter. Heinrich Schneidmadl en de gemeente raadsleden van Weenen Paul Speiser en An ton Weber. Zij zullen worden beschuldigd van deelneming aan hoogverraad door na laten van aangifte bij bekendheid met hooge verraderlijke ondernemingen. Engeland. Britsche voorstellen bij de besprekingen te Londen. De doorgaans goed ingelichte diplomatieke medewerker van de Star meldt, dat de En gelsche regeering de Fransche regeering reeds tastbare gedetailleerde voorstellen heeft doen toekomen als basis voor de a.s. besprekingen te Londen. Het streven van En geland is er in het bijzonder op gericht de drie kardinale kwesties, nl. de Fransche vei ligheid, de herbewapening van Duitschland en de internationale vredesgaranties gelijk tijdig te behandelen. Bij de mededeeling van deze formule heeft de Engelsche regeering zich voorts tegenover de Franse-hen bereid verklaard de volgende nieuwe bijdragen te leveren voor de Euro- peesch veiligheid: 1. Een nieuwe bekrachtiging van het ver drag van Locarno nopens een bijstand van de luchtstrijdkrachten. 2. Principieele erkenning van het pact van Rome en deelneming aan de besprekingen ingeval de onafhankelijkheid van Oostenrijk van buitenaf mocht worden bedreigd en 3. Deelneming aan een collectief plan in zake bewapeningsbeperking. Naar het schijnt heeft het Foreign Of fice het voornemen de garanties stapsgewijze te regelen en wel zoodanig, dat tegen eenig land, dat het verdrag mocht schenden de diplomatieke, financieele, economische en ten slotte sancties op maritiem gebied zullen worden toegepast. Over eventueele blokkade maatregelen moet van te voren ruggespraak worden gepleegd met de Vereenigde Staten. De Fransch diplomaten wensehen, dat de garanties automatisch en spoedig worden toegepast. Duitschland. Het voorloopige bestuur van Saarland. De wet inzake het „voorloopige bestuur" van het Saarland welke gisteren is gepubliceerd bepaalt het volgende: Aan het hoofd van het bestuur van het Saarland staat tot aan de aansluiting bij Duitschland de rijkscommissaris voor de in schakeling van het Saarland met domicilie in Saarbrücken. Hij wordt benoemd door Hit- Ier. Hij is de permanente vertegenwoordiger van de rijksregeering in het Saarland, en heeft tot taak zorg te dragen voor in acht neming van de door Hitier opgestelde richt lijnen der politiek. Hij kan zich door alle in stanties van zijn ressort doen inlichten en in gevaar voorloopige verordeningen uitvaardi gen. In de hem toegewezen gebieden verte genwoordigt de rijkscommissaris justitieel en extra justitieel het rijk. Hij zal worden ter zyde gestaan door een regeeringpresident als algemeen vertegenwoordiger en de noodige rijksambtenaren. Alle bestuursgebieden vallen onder hem, voor zoo ver zij niet onder de be voegdheid geplaatst zijn van de centrale rijksoverheid of uitdrukkelijk toegekend zijn aan andere autoriteiten. De rijksminister kan in overeenstemming met den rijksminister van binnenlandsche zaken afwijkingen bevelen. De rijkscommissaris oefent zijn werkzaamheden uit onder leiding van de rijksministers en on- oer dienstcontrole van den rijksminister van binnenlandsche zaken. De verschillende over heidsinstellingen in het Saargebied worden rijksoverheden en rijksinstellingen. De daar aan verbonden ambtenaren worden rijks ambtenaren. De leeraren aan openbare scholen hebben ae rechten en plichten van rijksambtenaren. ifcen groot aantal bureaux, gerechtshoven etc. wordt opgeheven. De bevoegde rijksmi nisters bepalen in welken omvang het tot dus verre in het Saarland geldende recht buiten kracht treedt, in welken omvang het in het rijk geldende recht daarvoor in de plaats komt en welke wijzigingen zullen worden aange bracht. De rijksministers kunnen hun be voegdheden in overeenstemming met den mi nister van binnenlandsche zaken overdragen aan den rijkscommissaris. De rijksminister van financiën wordt ge machtigd de voor het bestuur van het Saar land noodige uitgaven te verrichten en de noodige inkomsten te heffen. Hij kan daarbij afwijken van de voorschriften der rijksbe- grooting! Het proces-Hauptmann. Verdediging krijgt dé beschikking over de correspondentie met Fisch. Dinsdag is in het proces te Flemington het kruisverhoor tegen Hauptmann voortgezet. Wederom hield de procureur-generaal zich be zig met de financieele transacties van Haupt mann. Hauptmann ontkende in 1932 na de uitbetaling van het losgeld verschillende be langrijke aankoopen te hebben verricht. Zijn reis naar Florida en ook dereis naar Duitsch land van zijn vrouw hadden zij kunnen be strijden uit zijn inkomsten uit beursspecula ties. Bij zijn goedgaande zaken was er voor hem geen motief de losgeldbankbiljetten in omloop te brengen. Dinsdagmiddag is de verdediging van Hauptmann er in geslaagd aan de hand van loonboekjes te bewijzen, dat Hauptmann se dert 2 April 1932 te Majestic Apartments heeft gewerkt. De verdediging verkreeg op grond van dit feit voorts de vrijgave der naar het schijnt voor den beschuldigde belastende correspon dentie tusschen Hauptmann en Fish, welke in beslag werd genomen bij de arrestatie van Hauptmann. De zaak werd daarna verdaagd. De dreigende mijnwerkers staking in België. Congres begin Februari bijeen. BRUSSEL, 29 Januari. De Centrale Com missie van Mijnwerkers is heden alhier bijeen gekomen. Besloten werd een buitengewoon mijnwerkerscongres bijeen te roepen in begin Februari, teneinde te beraadslagen over den toestand en zoo noodig alle schikkingen te treffen met het oog op een algemeene mijn werkersstaking per 4 Februari a.s. (V. D.) ANDERHALF MILLIOEN DOLLAR UIT EEN PORTEFEUILLE VERDWENEN. Uit New York: De Bank of Manhattan meldt het verlies van regeeringsobligaties ter waar de van 1.456.000 doll, welke naar verluidt zijn verdwenen uit een portefeuille van een bode, toen deze zijn ronde deed. Het verlies van de actetasch met de bijna 11/2 millioen dollar aan regeeringsobligaties van de Bank of Manhattan is naar Reuter verneemt daarom zoo zonderling, omdat de kaslooper vergezeld was van twee gewapende personen. De politie en ook de verzekeringsmaat schappijen zijn ijverig bezig om te trachten eenig licht te brengen in deze geheimzinnige verdwijning. Georges Pressard overleden. Oud-procureur der republiek tijdens de affaire-Prince. Uit Parijs wordt het overlijden gemeld van den oud-procureur der republiek, Georges Pressard, wiens naam in verband met de affaire Stavisky herhaaldelijk genoemd werd. Hij is 70 jaar oud geworden. Pressard, zwager van Chautemps, die pre mier was, toen de eerste feiten van het Sta- visky-schandaal bekend werden en die zelf een van de hoogste rechterlijke functies be kleedde, kwam pas op den voorgrond, na den geheimzinnigen en nog steeds niet opgehel derde!! dood van Prince. Op 21 Februari 1934 werd het lijk van den raadsheer Albert Prince, ondergeschikt aan Pressard, op den spoorweg bij Dijon gevon den Onder welke omstandigheden aan zijn leven een einde is gekomen, kon nog steeds niet worden opgehelderd, doch velen, en niet in de laatste plaats de zoon van Prince, be schouwden Pressard als den aanstichter. Ze ker is, dat er een gespannen verhouding be stond tusschen de beide mannen, al heeft Pressard steeds ontkend, dat er sprake was van „groote" meeningsverschillen. De commissie van onderzoek stelde vast da' Pressard 'zich niet schuldig had gemaakt aan vergrijpen tegen de eer, doch wel aansprake lijk gesteld moest worden voor het uitstellen van de behandeling der tegen Stavisky inge diende aanklachten. Naar aanleiding van zijn overlijden, dat uitteraard niet nalaat te Parijs een zekere sensatie te verwekken, heeft, de Parijsche cor respondent van de Tel. zich met een persoon lijkheid uit Pressard's naaste omgeving ir verbinding gesteld. Naar deze mededeelde, en na voorloopig in derdaad als vaststaand kan beschouwd wor den, is het overlijden geheel natuurlijk ge weest. De heer Pressard is om 11,45 uur van ochtend aan een hartzwakte bezweken. Dit is, zoo zeide men hem, het noodlottige einde van de vreeselijke moreele beproevingen die Pressard de laatste maanden heeft moe ten doorstaan, door de rol, die een deel der pers en zeker ook een groot deel van het Fransche volk hem in de affaire-Stavisky. maar vooral inzake den moord op rechter Prince, toedacht. V.D. meldt nog, dat de weduwe van Pres sard het verzoek gedaan heeft het lijk van haar man te schouwen, ten einde bij voorbaat alle geruchten omtrent diens dood te kun nen verifieeren. De bevoegde autoriteit heeft de autopsie bevolen. CUleen, de pdjs veuandentf De prijs van Akker's Abdijsiroop, met de vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopen. Niets behoeft U dus te weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asthma. Than. 65 ct. I i 1.05 I f 1.75 I f 3.- voor i 3 dagen 6 dagen I 12 dagen 24 dagen De groole flaconj lijn voordeeliger in 't gebruik 1 (Adv. Ingez. Med.) Onlusten in Uruguay duren voort. Troepen naar de bedreigde gebieden. MONTEVIDEO, 29 Januari. (Reuter). De regeering van Uruguay neemt energieke maat regelen om den opstand te dempen. In aller ijl worden troepen per spoor en auto naar de bedreigde gebieden gezonden. Alle wegen, welke naar de hoofdstad leiden zijn door troepen afgesloten. Aan de plaatselijke autoriteiten is de macht gegeven in openbare en particuliere gebouwen en woningen te zoeken naar wapens en spring stoffen, terwijl een absolute censuur is inge steld. De politie heeft het hoofdkwartier van de oppositie-partij te Montevideo doorzocht en ;esloten, talrijke arrestaties zijn verricht. Te Poloma had een hevig gevecht plaats tusschen regeeringstroepen en opstandelingen: man van de regeeringstroepen werd ge dood. STRESEMANN, DE „FEUILLETON POLITICUS". In de „Markische Adler" van den 25en Januari j.l. schrijft „Rumpelstilzchen" (Majoor buiten dienst Steil!) een Berlijnschen brief, waarin hij er aan herinnert, dat met de naamsver andering der Stresemannstrasze de laatste herinnering aan dezen Duitschen staatsman is verdwenen. Thans aldus Stein is de naam van de zen feuilletonpoliticus, die zich door Briand in het Dawes-plan en de Young-overeenkomst liet inpakken, definitief verdwenen. Zijn werkkamer met de vele bustes en portretten van Napoleon moet nog ergens bestaan. Zijn zonen zijn, omdat zij van hun moederszijde wat het ras betreft niet geheel onberispelijk zijn, niets geworden. Zij zelf, mevrouw KateStresemann duikt soms nog wel eens in de society opDoch overigens spreekt men van haar niet meer. Stresemann's vrouw is zooals algemeen bekend is van Joodschen bloede. Kort na dat de nationaal-socialistische regeering aan de macht kwam, is hun zoon uit de advoca tuur ontzet. POSTZAK ÏVIET ANDERHALF MILLIOEN FRANKEN GESTOLEN. Uit Parijs: Een postzak, inohudende ander half millioen franken, welke door de prefec tuur van de Seine naar de provincie was ge zonden, is onderweg gestolen. Het onderzoek is nog zonder resultaat. Goudzending gedeeltelijk teruggevonden. Staven op 75 c.M. diepte in den grond, De goudzending, welke Zaterdag tijdens een hevigen storm uit een toestel dat van Parijs op weg was naar Londen, was gevallen is in een open veld gevonden hi de buurt van Oise- ment (Somme). Door de. hevige schommelingen, welke het toestel had gemaakt, was het goud met bagage der passagiers op den bodem van het toestel terecht gekomen en wel met zoo'n kracht, dat het er doorviel. Dinsdagmiddag heeft een boerin op haar grond stukken van een kist gevonden. Zij waarschuwde de gendarmerie. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de goud staven zich op het terrein moesten bevinden. Eerst vond men geen enkel spoor, doch toen men in den hand-bevroren grond tot 75 c.M. diepte was gekomen, vond men de eerste sta ven. In het geheel zijn tien staven terecht. Zal Henderson de technische commissies bijeenroepen? De kansen voor de Ontwapeningsconferentie na de oplossing van het Saarvraagstuk. De wettiging der Duitsche herbewapening en het Oostelijk Locarno-Pakt. Laval onder den invloed van Litvinow en van de Kleine Entente. (Van onzen correspondent) i G-ENEVE, 26 Januari 1935. -Het bureau der ontwapeningsconferentie had op 20 November besloten, dat de pogingen om tot een conventie van vermindering of althans beperking van bewapening te komen, voorloopig zouden worden opgegeven en dat de Ontwapeningsconferentie in het jaar 1935 naar een bescheidener doel zou streven, het totstandbrengen van een conventie tot regie menteering van den wapenhandel en van de wapenfabricatie en tot verzekering van uni formiteit in de methode van openbaarma king der militaire uitgaven Het werd afge sproken, dat voor dit doel de .desbetreffende technische commissies der conferentie aan het einde van Januari haar werk zouden her vatten. -Het einde van Januari is thans aangebro ken, doch de commissies zijn nog niet bijeen, ja zelfs nog niet bijeen geroepen voor een bepaalden dag in de naaste toekomst Weliswaar verzekeren personen, die in den regel van Henderson's plannen goed op de hoogte zijn. dat het de stellige bedoeling van Voorzitter Henderson is de technische com missies voor het in November in beginsel aangenomen beperkte conferentie-doel onge. veer 14 Februari weder te laten bijeenkomen, doch een officieele mededeeling hieromtrent nog niet verschenen De Engelsche en Italiaansche regeeringen schijnen de voor keur eraan te geven, dat Henderson nog eenige weken opnieuw geduld oefent, in de hoop dat de diplomatieke besprekingen, die thans na de oplossing van het Saarvraagstuk zullen aanvangen, den terugkeer van Duitsch land tot den Volkenbond en dus een hervat ting van de Ontwapeningsconferentie in den ganschen omvang mogelijk zullen maken. De ministersbesprekingen, die bij gelegenheid van de 84ste zitting van den Volkenbonds raad hier hebben plaats gevonden, hebben Henderson echter sceptisch gemaakt over de kansen op verwezenlijking van deze hoop zoodat hij besloten schijnt te zijn ondanks het verzet van Engeland en Italië aan het be sluit van het Bureau van 20 November vast te houden en de technische commissies voor het toen overeengekomen beperkte doel aan het werk te zetten Het moet inderdaad erkend worden, dat de hier aanvankelijk bestaande vreugde over het rustige verloop der volksstemming in het Saargebied en over het heldere resultaat er van, waardoor de Volkenbondsraad zonder aarzeling besluiten kon het geheele Saarge bied naar Duitschland te doen terugkeeren thans weder aanmerkelijk geluwd is. Het vertrouwen dat de aanstaande besprekingen van Flandin en Laval te Londen met de Engelsche regeering vrij spoedig het door Sneeuwstormen richten schade In Algiers en Zuid Spanje. PARIJS, 29 Januari (Reuter). Hevige sneeuwstormen hebben in Frankrijk Noord-Afrika groote schade aangericht. In Algiers werd in uitgestrekte gebieden de oogst vernield. MADRID. 29 Januari (Reuter). Evenals vele andere Zuidelijke landen van Europa wordt ook Spanje door een kouden winter bezocht. De vorst en de sneeuwstormen heb ben in vele provincies groote schade aange richt. In de provincie Granada is de olijven- oogst grootendeels vernield. De hier toege brachte schade wordt op meer dan een mil lioen peseta's geschat. BEROEMDE KATHEDRAAL DOOR HET VUUR VERNIELD. MILWAUKEE. 29 Januari (Reuter). Door tot nog toe onbekende oorzaak brak gisteren in de St. John's kathedraal te Mil waukee een brand uit, die snel om zich heen greep. De beroemde kathedraal, die sedert 1853 zetel van den aartsbisschop is, werd ge heel door de vlammen vernield. Alleen de ar chitectonisch zeer mooie klok-ketoren werd ge spaard. De materieele schade wordt schat op verscheidene honderdduizenden dol lars. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Hoe was dat wel zoo snel gegaan? Thijs ziet nu plotseling het prinsje voor zich. „O, Tl!ijs," zegt hij, „hoe kan ik je beloonen? Hoe kan ik je mijn dankbaarheid bewijzen?" „Och, kom," spreekt Thijs, „zooveel moeite heeft het mij niet gekost!" Thijsje en de prins nemen dan hartelijk afscheid van elkaar en trekken, elk voor zich, verder. Wat Thijs toen deed met Gogos in het glas en waarheen hij ging, dat vind je allemaal in het volgende avontuur. zoo velen gewenschte resultaat zouden heb ben, dat Duitschland de opzegging van het lidmaadschap van den Volkenbond zal in trekken dank zij de wettiging der Duitsche herbewapening door de andere groote mo gendheden, en dat de Ontwapeningconferen tie dan met vollen stoom aan den arbeid zou kunnen gaan. om een conventie tot vermin dering of althans beperking van bewapening tot stand te brengen, was aan het eind der vorige week leelijk geschokt. De „Pactoma- nie", zooals velen deze diplomatieke ziekte noemen, is tijdens de Raadszitting weder met zulken gloed opgeflakkerd, dat zij alle kan sen op de gelukkige resultaten van de oplos, sing van het Saarvraagstuk weder met den dood bedreigt. Toen Pierre Laval onder den invloed van zijn besprekingen met Mussolini te Rome in Genève aankwam, was hij blijkbaar tot een wettiging der Duitsche herbewapening, mits Duitschland tot den Volkenbond zou terug- keeren en tot een algemeene conventie tot bewapeningsbeperking met de daarmede ge paard gaande controlemaatregelen bereid zou zijn, besloten. Dit bleek reeds uit de Fransche pers, die vrij algemeen de aanstaande legali satie der Duitsche herbewapening als een vaststaand feit beschouwde. Het Oostelijk Locarno-Pact, uit Barthou's nalatenschap, was blijkbaar door de accoorden van Rome over de waarborging der Oostenrijksche onafhanke lijkheid eenigszins op den achtergrond ge drongen. Voor het eerst sinds de tijden van Briand en. Stresemann scheen een Fransch- Duitsche toenadering weder in het verschiet te liggen! Helaas is dit vooruitzicht niet naar den wensch van Sovjet Rusland en van de Kleine Entente, die te Rome met instemming van Engeland in gezicht gekomen uit den weg ruiming van de moeilijkheden der Ontwape ningsconferentie en de daarmede gepaard ;aande Fransch-Duitsche toenadering niet als een ideaal-oplossing voor de verzekering van de rust in Oost-Europa beschouwen. Laval ontving dus spoedig na zijn aankomst te Genève dringende bezoeken van Litvinow en van de vertegenwoordigers van Kleine Entente en Balkan-Entente (waarvan de helft der leden. Roemenië en Zuid-Slavië, tevens leden der Kleine Entente zijn!), die uit vrees voor een nieuw militair-sterk Duitschland, en wantrouwend over de doeltreffendheid der accoorden van Rome. met nieuwen klem kwa men aandringen op het sluiten van het Oos telijk Locarno-Pact voor wederzijdschen bij stand tegen een staat-aanvaller. Het slot van de hotelkamer besprekingen is dan ook een krachtige herleving van dit denkbeeld ge weest Dit bleek maar al te duidelijk uit de verklaringen, die Pierre Laval, Litvinow en Titulesco Zaterdagavond aan vertegenwoor digers der Russische pers hebben afgelegd en die duidelijk ten doel hadden de Sovjet- regeering gerust te stellen, dat het Oostelij k- Locarno.denkbeeld onder den invloed van de oplossing van het Saarvraagstuk geen echec geleden heeft. Van alle zijden werd verzekerd, dat Laval aan zijn Russische en andere oostelijke vrien den beloofd zou hebben de wettiging van de Duitsche herbewapening. zonder welke Duitschland niet naar Genève zal terugkeeren, afhankelijk te zullen stelilen van .Duitsch- land's toetreding tot het Oostelijk Locarno- Pakt. En daar de kans hierop nog gering is, zijn van zelf ook de optimistische verwach tingen over een spoedige normale hervatting der Ontwapeningsconferentie met medewer king van Duitschland weder gedaald. Uit twe-e overwegingen wil men thans Duitschland's toetreden tot het Oostelijk Locarno-Pact tot een voorwaarde voor de wet tiging van Duitschland's herbewapening maken. Duitschland moet door deze toetre ding blijk van echten vredeswil geven en de toetreding van Duitschland moet de door Duitschland's herbewapening weder in ge vaar gebrachte veiligheid in Oost-Europa weder herstellen. Beide overwegingen schij nen mij onjuist. Men kan den vredeswil van een land niet afleiden uit diens al of niet bereidwilligheid tot medewerking aan een Pact, dat het land de verplichting oplegt militairen bijstand aan een aangevallen mede-verdragsluitende partij te verleenen. Ook Engeland is niet bereid tot het Oost.Locarno-Pact toe te treden en de tegenzin van Zwitserland, de Scandinavische staten en van ons land tot het aangaan van dergelijke verplichtingen van militairen bij stand is bekend. Men kan uit een oogpunt van internatio nale solidariteit een dergelijke afkeer be treuren; men kan niet zeggen, dat landen, die weigeren het gevaar aan te gaan, door een toetreding tot een dergelijk Pact in een oorlog te worden medegesleept, daardoor gemis aan vredeswil toonen. Duitschland is bereid, na erkenning der Duitsche rechtsgelijkheid op het gebied der bewapening weder in den Volkenbond met al zijn vredesverplichtïngen terug te keeren; Duitschland is bereid boven dien met alle landen speciale niet-aanvals verdragen te sluiten. Dit zijn voldoende be wijzen van vredeswil, voor zooverre men de onderteekening van verdragen als vredes- bewijzen beschouwt, zooals diegenen toch ook doen, die aan een onderteekening van een Oostelijk Locarno-Pact door Duitschland zoo groote beteekenis als blijk van vredeswil hechten En wat het tweede argument, de verster king der veiligheid, betreft, nimmer kan ik bij het aanhooren van de lijders aan Pacto- manie de nuchtere opmerking van onzen Minister van Karnebeek vergeten, die in een der eerste Volkenbondsvergaderingen vroeg, waarom men, wanneer men aan de onder teekening van het Volkenbondsverdrag met al zijn vredesverplichtingen géén vertrouwen schenkt, dan plotseling wel waarde zou schen ken aan de onderteekening van een ander verdrag met nog zwaardere verplichtingen. Wordt de onderteekening van een onbetrouw baar iemand méér waard, wanneer deze onder twee akten wordt geplaatst? Indien Frankrijk, de Kleine Entente en Sovjet-Rusland den vrede in Oost-Europa niet voldoende verzekerd achten door het Volkenbondsverdrag, het Briand-Kellogg-Pact en nog eenige niet- aanvals-verdragen, laten zij dan met elkan der een Oostelijk Locarno-Pact sluiten en de toetreding daartoe aan Duitschland en Polen openstellen, waardoor het Pact niet het ka rakter van een tegen deze landen gericht bondgenootschap verkrijgt, doch laten zij niet de toetreding van Duitschland en Polen als voorwaarde stellen voor de hervatting der werkzaamheden der Ontwapeningsconferentie B. DE JONG VAN BEEK EN DONK.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3