I I Diefstal. Bekende Beverwijkers. Zoo een en ander. BEVERWIJK pjet overzicht van de groenten veiling. De markt herstelt zich. tipt intreden van een paar dagen lichte t bracht al direct een gunstiger wending TC 2ang van zaken. De prijsinzinkingen, die in laatsten tijd in beduidenden omvang toe- den n en ook vorige week nog steeds voor- ÏÏTmen scheen in het begin van deze week -t alleen tot staan te zijn gekomen, doch f hii'een vluggen handel voor verschillende Hiicten ook weer betere besommingen. In verre deze verbeteringen voor langen of kor r00 Huur zullen zijn is natuurlijk niet te zeg- maar wel. dat bij het afzenden van dit geI1r7icht de kans op vriezend weer wel weer 03Sint geweken te zijn. Andiivie, dat vorige week bij uitzondering tTUvraa°"d artikel was en toen reeds hooge nrii7en maakte ging eveneens in de stijging ap en kwam vooral voor eerste soort aan X» orijzen. De noteeringen stonden op de Kne van Maandag van 70—1,60 per kist. ne spuitenhandel was zeker ook niet de minste die profiteerde van betere noteeringen, rip'-iizen die vorige week zoo ongeveer van tliO ct waren, stonden in het begin dezer ppk van 8—18 ct. per K.G. Enkele uitzonde- J!®en kwamen zelfs voor van nog 2 ct. hooger. Roerekool was eveneens in belangstelling «stegen en in plaats van 10—15 ct. konden nu weer noteeringen van 20—35 ct. per kist voor k°Voor zoover het andere koolsoorten betreft was de handel iets vlugger met een kleine nvi'isverbetering, die echter van geen groote hpteekenis genoemd kan v» orden. Hetzelfde rfpldt ook voor het Witlof daarvan de aan leren iets beter geplaatst konden worden door een vlotten handel doen het prijsverschil maakte geen groote vorderingen. Voor dit pro duct stonden de noteeringen van 6—13 ct. per K.G., hetgeen altijd nog maar een matige prijs ^Deaanvoer van breekpeen wordt geleidelijk minder. Het aanbod, dat uit verschillende kwa liteiten bestond maakte uiteenloopende prij zen naar soort van 60—130 per kist. Prei profiteerde ook weer eens van een flinke prijsstijging wegens groote belangstel ling voor dit product bij het begin dezer week. De noteeringen varieerden van 5—16 ct. per bos Voor andere soepgroenten bleven de prij zen vrijwel stationair van 24 ct. per bos. Knollen handhaafden eveneens de vorige prijzen naar soort van 16 ct. per stuk. Stapelproducten als wortelen, bieten, kool rapen enz. bleven op een ongewijzigd prijspeil. In den uitenhandel is tot heden nog geen op leving te bemerken. De prijzen wisselen voort durend van 2 1/2—3 1/2 ct. per K.G. terwijl de afname geregeld tot kleine kwantums be perkt is. Rabarber, waarvan als nieuw product enkele kleine partijtjes werden aangeboden maakten prijzen naar soort van 7—20 ct. per bos. kookcursus van de lichtbedrijven. De groote belangstelling van het publiek voor de onlangs door de Gemeente Lichtbe drijven gegeven kookdemonstraties hebben de Directie van de Gemeente Lichtbedrijven aan leiding gegeven tot het organiseeren van een kookcursus, die vijf lessen zal omvatten. Leider van den cursus is de heer C. Lieshout, die ook de demonstraties gaf. De op de cursus- lessen bereide gerechten worden na iedere les onder de aanwezige deelneemsters verloot. Dat geschiedt ook met het gasfornuis en de oventjes," welke bij de lessen worden gebruikt. Bij voldoende deelneming zal de cursus ge. geven worden op 14, 19 en 28 Februari en 7 en 12 Maart. DE HARMONIEKAPEL NAAR HET CONCOURS. De Beverwijksche Harmoniekapel heeft be sloten om dit jaar weer aan een concours deel te nemen. De keuze zal gaan tusschen de muziekwedstrijden te Maarsen of te Loenen aan de Vecht. Deze concoursen worden op den Tweeden Pinksterdag gehouden, welke datum bij de leden in verband met de seizoen- drukte de voorkeur heeft. de leverantie van leermiddelen. Na gehouden inschrijving hebben B. en W. de levering van leermiddelen gedurende het jaar 1935 voor de openbare lagere scholen opgedragen aan de N.V. C. Dingler's Boek handel voor een bedrag van f 817.07 en van de benoodigdheden voor het onderwijs in de handwerken aan de N.V. Bleeker's Manufac- turenhandel voor f 312.91. beverwijksche damclub. Voor de competitie van de tweede klasse B van den Ned. Dambond speelde de Bever wijksche Damclub tegen D.C.IJ. te IJmuiden. De Beverwijksche dammers hadden een 128 nederlaag te incasseeren. De gedetailleerde uitslagen waren: G. Postma—D. Kikke 20 C. Bais—W. Kikke 0—2 P. v. d. Velde—A. Pekel 2—0 K. de JongJ. A. Oussoren 11 W C. SouvereinS. Troost 02 F. Dukel—S. D. Hoogvorst 02 W. de Boer—C. Blokdijk 2—0 D. Ott—W. Spanjaard 11 D. Postma—H. Timmer 2—0 Eindstand 12—8. De wedstrijd werd gedurende korten tijd onderbroken ter nagedachtenis van wijlen burgemeester Mr. F. L. J. E. Rambonnet. Het eerste lustrum van „St. Petrus". Opgewekte feestviering. De R-K. Vereeniging van Kleinhandelaren „St. Petrus" heeft Woensdag onder groote belangstelling haar eerste lustrum gevierd. Des morgens werd het eerste jubileum van de vereeniging kerkelijk gevierd, waaraan door vele leden werd deelgenomen. Des avonds werd in de bovenzaal van Hotel „Oud Mee- renstein" een feestvergadering gehouden, waarbij vrijwel alle leden met hun dames en vele genoodigden tegenwoordig waren. O.m. waren aanwezig de afgevaardigden van de veiling „Tuindersbelang", de voorzitter en de secretaris van het hoofdbestuur, van de zus terverenigingen „Handelsbelangen", de Chr. Vereeniging van Kleinhandelaren, de afdee- lingen Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Zaan streek en van de Vereenigde Veilingen. Ook de geestelijke adviseur, Rector Th. Boone kamp, was gedurende een deel van den avond aanwezig. Nadat de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Timmer een kort openingswoord had gesproken heeft de voorzitter van St. Petrus de heer J. Baltus een kernachtig woord gesproken over de beteekenis van de organi satie voor den kleinhandel. Spr. wees er op. dat het om zeer belangrijke vakbelangen gaat en deed een beroep op de leden, om vooral de ledenvergaderingen te bezoeken. De heer Hoogland, secretaris der jubilee- rende afdeeling gaf een overzicht van de werkzaamheden in de afgeloopen vijf jaren. Op 6 Maart 1930 werd „St. Petrus" met 43 leden opgericht. Korten tijd daarna ontstond de landelijke Bond, mede door het ijveren van de afdeeling Beverwijk. Spr. memoreerde de uitstekende samenwerking met de zusterver- eenigingen, de directies en de besturen van de veilingen. De secretaris bracht hulde aan den Ijverigen voorzitter voor diens voortreffelijk organisatiewerk. De heer Van Kessel bood namens het hoofdbestuur van den R.K. Landelijken Bond gelukwenschen aan. Spr. deed dat in dicht vorm en huldigde daarmede de stichters van de organisatie en de bestuursleden van „St. Petrus" met name de heeren J. Baltus, J. Jan sen, Beentjes en Hoogland. Achtereenvolgens voerden nu nog het woord de Bondssecretaris, de heer v. d. Mey namens de afd. „St. Jan" te Amsterdam, de secretaris dier afdeeling, afgevaardigden van de afdee- lingen Alkmaar en Zaanstreek, de heeren J. v. d. Wel en J. Slotemaker voor „Handelsbe langen"; de heer A. de Smit namens de Chr. Vereeniging van Kleinhandelaren, de heer Chr. Duin voor de veiling „Tuindersbelang", de heer N. J. Schuit voor de Grossiersvereeni- ging „Eendracht Maakt Macht" en de heer W. de Groot als directeur van de Vereenigde Veilingen. Tenslotte heeft Rector Boonekamp nog een krachtige aansporing gericht om trouwe leden van hun organisatie te blijven en het bestuur in zijn arbeid voor de tijdelijke belangen der leden terzijde te staan. Het verdere gedeelte van den feestavond kenmerkte zich door een zeer genoegelijke stemming. De humorist Schrama en zijn partner wisten de talrijke aanwezigen met hun liedjes, voordrachten en variété-nummers uitstekend te vermaken. The Willy Band van Uitgeest zorgde voor een vroolijk stukje muziek en zoo kon de ver eeniging „St. Petrus" op een zeer goed ge slaagde viering van haar eerste lustrum te rugzien. tuinbouw en plantkunde. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft voor' haar leden en l noodigden een filmavond georganiseerd, welke op Dinsdag 5 Febr. in de kleine zaal van het Kennemer Theater zal worden gehouden. Op dien avond wordt de film van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde ver toond, waarin o.m. opnemingen voorkomen van binnen- en buitenlandsche tuinbouweul- tures. het ontluiken van bloemen, ten toonstellingen enz. De algemeene secretaris van het hoofdbe stuur, de heer J. C. Mensing zal de film toe lichten. KENNEMER WANDELCLUB. Zondag a.s. houdt de Kennemer Wandel club een trainingsmarsch, waarin voor de laatste maal gelegenheid wordt geboden tot nu toe niet geloopen marschen „in te halen". Het parcours leidt van Hotel „Oud Meeren- stein" naar Café „De Klomp", Buitenhuizen over Assendelft langs Communicatieweg en Heemskerk terug naar Beverwijk. De nog te loopen marschen zijn 25, 30 35 K.M. De start is Zondagmorgen 9 uur bij Hotel „Oud Meerenstein". bonte avond voor de werkloozen. Naar wij vernemen is de j aarlij ksche ont spanningsavond voor de werkloozen, georga niseerd door de Commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, vastgesteld op Donderdag 7 Februari a.s. in het Luxor Theater. HEEMSKERK r.k.v.v. „a.d.o. Het programma voor 3 Februari luidt; V.V.A. 2—A.D.O. 2 2,30 uur. U.S.V. 2—A.D.O. 3 2,30 uur. A.D.O. a-Vitesse a 2.30 uur. A.D.O. b—D.E.M. c 12,30 uur. Radio-mediscKe adviezen voor]DONDERDAG 31 JANUAR11935 (Van de tijdelijk onbeheerde handkar van een koopman is in een Amsterdamsche straat een doos met 3000 scheermesjes ge stolen.) Een onderwerp voor burenpraat, Een grootsteedsch incident, Een handkar in een drukke straat, De eigenaar absent; Een gauwdief die dit had bespeurd. Misdadig overleg, Een snelle greep, het is gebeurd, Een doos vol mesjes weg. Een aanklacht bij 't gezag der stad, Op wettelijken grond. Van koopman, die geen mes meer had, En toch geschoren stond. En ergens, sluipend, de schavuit, Die de verwarring schiep, Ontkomend met- zijn mesjesbuit, Naar 't „scheer-je-weg" princiep. Maar d'arm der wet is sterk en lang, 't Kan zijn dat op z'n tijd, De dief zich niet zoozeer den wang, Dan wel de vingers snijdt. En dat het eindigt met een les, Die hij zich niet verkoos, Eerst bij den rechter onder 't mes En dan zelf in de doos. P. GASUS. valsche rijksdaalders. Dezer dagen vervoegde zich bij de winke lierster wed. J. Nijman een man, die, na iets gekocht te hebben, met een rijksdaalder be taalde. Kort hierna ontdekte de vrouw dat het geldstuk valsch was. Hiervan werd aan gifte bij de politie gedaan. tooneeluitv oerin G. Zondag 10 Februari zal een Velser tooneel- club een uitvoering geven in het K.S.A.-ge- bouw te Heemskerk. Opgevoerd wordt ..De groote onbekende", klucht in drie bedrijven. schepen op zee. De Reedersvereeniging voor de Nederland- sche haringvisscherij heeft van den inspec teur-generaal voor de scheepvaart bericht ontvangen, dat met ingang van 1 Februari naast de bestaande regeling betreffende radio- medische adviezen voor schepen op zee langs radio-telegrafischen weg. de mogelijkheid is geopend om medische adviezen langs radio- telefonischen weg te vex*krijgen. De regeling hiervoor is als volgt; Een schip, dat een medisch advies langs radiotelefonischen weg wenscht, meldt zulks aan het Rijkskuststation Indien dit in be haalde gevallen bespoediging geeft. bijv. juiten de verkeersperioden voor x-adiotelefonie. kan deze melding ook langs radiotelegrafi. schen weg geschieden door die schepen, welke eveneens een radiotelegrafische zendinrxeh- ting hebben. Het kuststation zorgt voor doorverbinding met den directeur van het Roode-Kruis Zie kenhuis te 's Gravenhage. De mogelijkheid een medisch advies te vra gen, bestaat ook gedurende den nacht. De adviezen moeten worden gevraagd dooi den kapitein van het schip, waarbij bijzon derheden van het ziektegeval kort en duidelijk moeten worden medegedeeld. Indien het medisch advies niet dadelijk ge geven kan worden, wordt de verbinding met het schip, tijdelijk verbroken en deelt het kuststation aan het schip mede, dat het voor het advies nader zal worden aangeroepen Zoodra de betrokken geneesheer het advies kan geven, kiest hij telefonisch no. 112053 (telegram- en telefoonafdeeling van het telegraafkantoor te 's Gravenhage) en vraagt doorverbinding met de radio-afdeeling te IJmuiden; het kuststation brengt opnieuw de verbinding met het schip tot stand. Medische adviezen kunnen worden gevraagd in de Nederlandsche, Engelsche, Duïtsche of Fransche taal; het advies wordt gegeven in dezelfde taal waarin het gevraagd is. WIJK AAN ZEE EN DUIN stille omgang. De vereeniging „De stille omgang" verga derde in café „De Zon", onder pi-esidium van den heer J. Bruineberg. De bestuursleden; Alb. Schellevis en J. van der Mey werden herkozen. Als afgevaardigde naar de centrale vergadering werd gekozen de heer J. Bruineberg. Voorts eenige be sprekingen van huishoudelijken aard. Geheime protocollen in economische verdragen? Vragen van Eerste Kamer leden. Te geringe steun aan scheepvaart en industrie. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Econo mische Zaken voor 1935. Vele leden waren zeer teleurgesteld door het resultaat van onze handelspolitiek in de laatste jaren. De positie waarin Nedei'land verkeert mag uiterst kwetsbaar worden ge acht en de verwachtingen omtrent het wel slagen van onze handelspolitiek moeten niet te hoog worden gespannen. Het had eenige leden ten zeerste bevreemd, dat bij de Tweede Kamer geen wetsontwerp was ingediend tot goedkeuring van het op 15 December 1933 te 's-Gravenhage gesloten Ne- derlandsch-Duitsch verdrag over de regeling van het goederenverkeer hetwelk naar ver luidt reeds is vervangen door een op 22 De cember 1.1. tot stand gekomen internationale regeling. Zij zagen hierin een aanduiding van den achterstand, welke, naar van meer zijden werd vernomen, ten Departemente van Econo mische Zaken heerscht. Andere leden meenden te weten, dat aan het indertijd vanwege de regeering gepubli ceerde handelsverdrag met het Duitsche Rijk een geheim protocol was toegevoegd, waarbij de bevoegdheid den invoer van goederen uit Duitschland te beperken, sterk aan banden was gelegd. Gaarne zouden deze leden verne men of zij te dier zake juist waren ingelicht, en zoo ja, waarom dan van de bedoelde res trictie niet aan de Staten-Generaal vertrou welijk mededeeling was gedaan. Een gelijksoortig geval zou zich. naar hun was gemeld, met het NedeiTandsch-Belgische handelsverdrag hebben voorgedaan, waarom trent eveneens opheldering werd gevraagd. Bezwaren tegen de economische politiek. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de economische politiek der regeering te wen schen overlaat, en nóch constructief, nóch consequent mag worden genoemd, hetgeen vooral m dezen tijd ten zeerste moet worden betreurd. Zoo, zijn, dus betoogden zij, haar bemoeiingen met de scheepvaart en industrie veel geringer dan die met den landbouw. Hetgeen de Minister in de Tweede Kamer ten aanzien van het verzoek van de Holland— Amerika Lijn om overheidssteun voor den bouw van een nieuw passagiersschip ha'd aan gevoerd ter motiveering zijner afwijzende houding, had eenige leden niet bevredigd. Door onze lens gesnapt. Distributie van groenten aan werkloozen. Men schrijft ons: De in November van het vorige jaar dooi den minister van Sociale Zaken in uitzicht gestelde disti-ibutie van goedkoope gx-oenten aan werkloozen is door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale ter hand geno men. Voorloopig werd een proef genomen in en kele gemeenten. In de paar weken dat het distributie-systeem thans werkt is gebleken, dat het systeem voldoet en dat de proef als "islaagd kan worden beschouwd. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen trale levert de pi'oducten in een ruime sor teering en in prima hoedanigheid aan de ge meenten. Op dit oogenblik worden zes ver schillende soorten beschikbaar gesteld, zoodat er voldoende variatie in het menu gebracht kan woi-den. De kwaliteit van het geleverde product wordt door de uitvoerders der dis tributie zoowel als door de werkloozen ge roemd. Zooals indertijd dooi den minister is mede gedeeld, worden de goedkoope groenten uit sluitend gedistribueerd voor de gesteunden. Het is de taak der gemeenten nauwkeurig toe te zien, dat alleen de menschen die door hun lage inkomens practisch niet in staat zijn groente koopen, van de goedkoope gx-oenten gebruik kunnen maken. Bij het thans in enkele gemeenten beproefde systeem is dit bereikt door het uitgeven van bons aan de werkloozen. Alleen op deze' bons zijn de groenten verkrijgbaar. De practisclie ervaring van de enkele we ken heeft geleerd c.at het welslagen van de disributie verzekerd is, als de wex-kloozexx zelf en de gemeenten die voor de distributie moeten zorgen hun volle medewerking verlee- nen. Verwacht mag worden, dat spoedig uit breiding aan het plan kaxi gegeven wox-den, zoodra meer gemeenten eraan deelnemen. Twee ideëele dingen wox-den er medé bereikt: een voedzaam volksvoedsel wordt verdeeld daar waar het gebruikt kan wox-den en de tuinder vindt een afzet voor zijn dikwijls on verkoopbaar product. W. j. Tegel. De heer W. J. Tegel, dien onze fotograaf op de morgenwandeling verraste is een van de meest bekende persoxxen uit het Beverwijksche zakenlevexx. Hij werd in 1862 te Beverwijk ge- box-en en heeft zijn werkkring een menschen- leeftijd lang in de Kennemer marktplaats ge vonden. In 1893 stichtte hij de bekende zaak in ga lanterieën, huishoudelijke en luxe artikelen in de Breestraat. Hij heeft deze onderneming tot eexx van de belangrijkste in Kennemerland weten uit te breiden, daarbij krachtig terzijde gestaan door zijn echtgenoote mevr. Tegel—Stoutenbeek, aan wie het zaken doen als het waren „van huis-uit" was meegegeven. Het winkelpand werd steeds vergroot en verfraaid en zal ook binnenkort weer een belangrijke uitbreiding ondergaan. Enkele jaren geleden trok de heer Tegel zich uit de zaak terug. De onderneming v/erd her vormd in een naamlooze vexixxootschap, waar van de oudste zoon, de heer K. Tegel directeur werd. De heer W. J. Tegel ging met zijn vrouw" van een welverdiende rust genieten. Natuurlijk heeft zijn dagelijksche wandeling nog altijd als eindpdoel „de zaak". Hoewel de vader van den heer W. J. Tegel vroeger een bekende po litieke persoonlijkheid was de heer K. Te gel is o.a. wethouder van Beverwijk geweest heeft hij zich nooit in het openbare leven, anders daix als zakenman, op den voorgrond geplaatst. Hij gaf er de voorkeur aan de latere N.V. Tegel's Warenhuis op een steeds hechte re basis te grondvesten, waaraan hij al zijn krachten wijdde. Een zakenman. van dexi ech ten, ouden stempel en bovendien een. echte. Beverwijker, die zich na eexi arbeidszaam leven mag verheugen in de resultaten van zijn werk. een prijsvraag voor een filmroman In de beide gecombineerde nummers 11 en 12 van het Maandblad Filmliga onder redac tie van L. J. Jordaan en mr. Henrik Scholte, komt een door dat blad uitgeschreven prijs vraag voor. Gevraagd wordt een oorspronkelijke film roman, die tot onderwerp moet hebben de filmwereld, nationaal of internationaal in den ruimsten zin van het woox-d. De eenige voorwaarde is, dat een zoodanige roman hetzij de fascineerende wereld in-en-rondom de filmstudio's, hetzij het leven en het werk der fimsterren, hetzij de totale atmosfeer eener „droomfabriek" boeiexid en oorspron kelijk beschrijft. De prijs bestaat uit den eenmaligen Filmligaprijs van f 500, bene vens een contract van uitgave. Deze roman zou verschijnen in den herfst van 1935. In elk geval zullen worden toegekend, indien niet kan wox-den overgegaaxi tot definitieve be kroning en uitgave, twee troostprijzen van f 100 en f 50. De jury bestaat uit de volgende deskundi gen: Jeane van Schaik-Willing, romancière te Amsterdam, Lode wijk van Deyssel, letter kundige te Haarlem, dr. H. P. Ritter, litt. cri ticus en adviseur der A.V.R.O., D. van Sta veren, voorzitter der Rijksfilmkeuring, Den Haag, L. J. Jordaan, en mr. H. Scholte. film critici en red. Filmliga. De uiterste datum van inzending valt op 15 Juni 1935. Visschexi met een vlieger. Hengelaars op zwaardvisschen in Califor- nië gebruiken vaak een vlieger waaraan het aas is gebonden, die over het water zweeft. De zwaardvisscherx schieten dan omhoog en grijpen het aas waaraan ook de haak en de vischlijn zijn vast gemaakt. Schijn en werkèlijkheid. Alle romantische verhaaltjes over Holly wood ten spijt verdient 80 pet. van de acteurs en de actrices xiauwelijks gexxoeg om van te leven. De Engelsche koeien. De meeste Engelsche melkkoeien hebben een levensduur van ongeveer vijf jaar. Tij dens de helft daarvan geven ze slechts melk. Luilekkerland? Honderden ganzen vielen eenigen tijd ge leden boven Veszprem in Hongarije uit de lucht en werdexi door de bewoners verza meld. Het waren wilde ganzen, die waar schijnlijk door bijzondere weex-somstandig- heden op hun tocht xxaar het Zuiden doode- lijk vermoeid waren geworden. Miniatuur-spoorweg. Het kortste spoorwegnet ter wereld is dat van het vaticaan. Het is ruim 500 meter lang. Leeraar: „In welke twee groote groepen wordt het menschelijk x-as verdeeld?" Leerling: „In bezitters van motorrijtuigen en voetgangers". Kleine wenken. Kam en borstel die vet geworden zijn, worden in lauw water met een scheut am monia schoon gemaakt en in vex-sch water nagespoeld. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, New-York naar Rotterdam 28 wun.) van Halifax. Drechtdijk, Vancouver naar Rotterdam 29 ui.m.) te Saxi Fx-ancisco. Lochkatrine, Rotterdam naar Vancouver 29 van Bermuda. Lochmonar. Vancouver naar Rotterdam 30 m.m.) van Londen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein 30 (n.m.) van Amstex-dam n Hamburg. Bloemfontein 30 On.m.) van Rotterdam n. Haa.pstad. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. town (n.m.) van Hamburg naar Free- HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arencxskerk (thuisr.) 30 van Singapore. JAVA—NEW-YORK LIJN. koux Radja Batavia naar New-York 29 (8 n.m.) te Suez. Bek\var.n0r' naar New~York 29 van JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibadak 28 van Batavia te Shanghai. Tjinegara, Shanghai naar Java 29 van Ma cassar .o KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Nereus 30 varx Amsterdam naar Hamburg. Barneveld 30 v. Amsterdam naar Curacao. Rhea 30 Jan. van Axnsterdam naar Ko penhagen. Ganymedes 30 van Malta naar Piraeus. Orion, 30 van Bilbao naar Lissabon. Bacchus, 29 van Malaga naar Cadix. Deucalion 29 van Messina naar Palermo. Eutex-pe, 30 van Bordeaux te Amsterdam Juno 29 van Beyrouth te Limni. Ox-pheus. 30 van Oporto te Amsterdam. Tiberius. 29 van Licata te Venetië. Ulysses, 29 van Algiex-s naar Amsterdam. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silverhazel, Vancouver naar Calcutta 28 van Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (uitreis) pass. 30 Gibraltar. Kota Agoeng (thuisr.) 29 (2 n.m.) van Na pels. Kertosono, (thuisr.) pass. 30 (4 v.m.) Fi- nisterre. Kota Nopan uitr.) 30 (7 v.m.) te Belawan. Kota Tjandi (thuisr.) pass. 30 (1 v.m.) Pe- rim. Dempo uitr.) .pass. 30 (1 v.m.) Suez. KON. HOLL. LLOYD. Gaasterland (uitr.) 27 te Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Patroclus 30 van Japan te Rotterdam. City of Oran, Japan naar Rotterdam 29 te Chixiwangtao. Ajax, Japan naar Rotterdam 28 te Hong kong. City of Dunkirk, Cebu naar Rotterdam 29 te Singapore. Altenor. Dairen naar Rotterdam 29 van Colombo. Polyphemus, Amsterdam naar Java 30 te Port Said. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (uitr.) 30 van Amsterdam. Poelau Roebiah (uitr.) 30 van Bombay. Madoera, 30 van Amsterdam te Schiedam. Een oud-gediende. De in 1799 voor de Deensche marine ge bouwde doch later naar Zweden verkochte en voor de koopvaardijvloot ingerichte Zweedsche schoener Lisa is dezer dagen op een helling in Marstrand gehaald om te worden nagezien en opgeknapt. Het bleek, dat het van eikenhout gebouwde schip nog even gaaf was als toen het voor het eerst te water gelaten werd. Met dit schip zijn reeds zeer verre reizen naar Noord-Amerika, IJsland en Groenland onder nomen doch het slechts 125 ion metende schip wordt thans uitsluitend in de Oostzee vaart gebruikt. Havengelden en toeristenbezoek. Een groot reisbureau te Stockholm, dat de vertegenwoordiging van verschillende groote Britsche passagiersdiensten heeft, verzocht de Zweedsche regeering om vrijstelling of even tueel belangrijke verlaging van de havengelden voor de toeristenschepen. Deze zijn zeer vael hooger dan in Noorwegen exi Denemarken en moeten minstens met 75 pet. wox*den verlaagd om met die landen gelijk te staan. Groote diepgang. Het met benzine van Aruba aangekomen Danziger tankmotorschip Franz Klasen pas seerde naar Amsterdam met een diepgang van 8 1/2 Meter. Verandering van kustlicht. De aangekondigde wijziging van het licht op den Noord'vaarder heeft plaats gehad. Bij zonderheden zijn te vixxden in de berichten aan zeevai'enden. Verandering van naam. In Engeland bestaat een wet, dat geen twee schepen onder de vlag van dat land denzelf den naam mogen hebben. Nu wilde onlangs de Orient Line haar nieuwe schip den naam Orion geven doch daaraan zat heel wat vast. Eerx aantal lichters droeg evenwel dezen naam en nu heeft de directie van de groote lijn met de eigenaren dezer kleine scheepjes een over- eexikomst moeten maken, dat die de namen hunner vaartuigen veranderen. Zelfs ixi Van couver, dat Britsch bezit is, moest de naam van een havenboot veranderd worden. AANGEKOMEN i Januari: Audacity s.s. Londen Salabangka s.s. Ned. Indië Amstelland s.s. Hamburg 30 Januari: Orpheus s.s. Oporto Activity m.s. Ipswich Virginia s.s. Susa Junior m.s. Norwich Fx-anz Klasexi m.s. Aruba Euterpe vertrokken 29 Januari: Septer I m.s, Kopervik Zuiderkerk s.s. Hamburg Plasworth s.s. Hartlepool Bloemfontein m.s. Rotterdam Madoera m.s. Rotterdam Bowling s.s. Leith Vliestroom s.s. Huil Leeuwarden s.s. Londen Amstelkerk s.s. West Afxika 30 Januari: Monica m.s. Huil.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5