Voorlichting bij Beroepskeuze. Rubriek voor Vragen. Ook en zelfs juist in Jen crisistijd. Van beteekenis ook voor jeugdige werkloozen. HAARLEM, 30 Januari. Heeft een Bureau voor Beroepskeuze in onzen tijd nu vrijwel ln alle vakken groote werkloosheid en misère geconstateerd moet wórden nog voldoende redenen van be staan? Erloopen honderden, duizenden jeug dige werkloozen rond die, naar gevreesd wordt, in den eersten tijd geen kans hebben in het eens door hen gekozen beroep aan het werk te komen. Een kind kan, op advies van het Bureau wel het vak kiezen waarvoor hij het meest geschikt is, maar hoe komt hij daarin aan het werk? Er zijn ongetwijfeld ouders die niet meer vragen welk vak is het beste voor mijn zoon of dochter, maar elk kansje om voor den jeugdige werk te beko men. ook al is het in een beroep waaraan vroeger nooit gedacht is, met beide handen aangrijpen?" Deze mag. die meermalen gehoord wordt, stelden wij aan de heeren van het Haarlem- sche Bureau, J. Vader, directeur van den Gem. Werkloosheidsdienst (waaronder het Bureau ressorteert) en W. F. Jansen, die met de dagelijksche leiding belast is. Wij deden dit niet omdat zij ons nog van het bestaans recht in dezen crisistijd moesten overtuigen (wie, zooals wij, af en toe met het Bureau in aanraking komt. waardeert het werk) maar om in staat te zijn hun antwoord aan de twijfelaars „door te geven". Dit antwoord: Ook en zelfs juist in dezen crisistijd kan het Bureau uitstekende diensten verrichten. Alleen is het jammer, dat het nog niet ten volle aan het doel kan beantwoorden. Maar dat komt omdat helaas niet alle ouders die voor hun zoon of dochter een beroep moeten kiezen doordrongen zijn van de wenschelijs- heid om zich tot het Bureau te Wenden. Niet tegenstaande de propaganda die wij voor de Beroepskeuze op de ouderavonden maken, komt nog slechts 25 a 30 pet. van de ouders ons advies inwinnen. Dat is onverklaarbaar, want het moet voor een verzorger toch veel waard zijn te weten voor welk beroep of voor welke studie een kind eigenschappen heeft. Het moge juist zijn dat sommige ouders thans twijfelen aan de kans, dat hun kinde ren in het gekozen beroep aan het werk kun nen komen, maar zij moeten toch bedenken dat die kans eens aan het werk te gaan juist grooter wordt indien aangenomen mag wor den, dat de jeugdige na een goede voorberei ding in staat zal zijn ten volle te presteeren 1 wat noodig is. Hier past geen onverschilligheid! Wij weten niet hoe het verdere verloop van de economische crisis zal zijn, evenmin hoe de maatschappelijke omstandighe den zich nader zullen ontwikkelen en hoe de toestand voor bedrijf en industrie zal worden, maar zeker is dat, ook als er een opleving komt, aan den werker de zwaarste eischen zullen worden ge steld. Wil een toekomstige arbeider kans hebben in het productieproces te wor den opgenomen, dan zal hij niet alleen over voldoende vakbekwaamheid moeten beschikken, maar ook lichamelijk en geestelijk alle eigenschappen moeten be zitten die hem boven den gemiddelde in dat vak verheffen. Het is daarom niet alleen in het belang van de(n) betrok kene, maar ook in dat van de maat schappij, dat door een goede beroeps keuze de juiste man op de juiste plaats komt. Houdt het bureau voor Beroepskeuze bij zijn advies alleen het belang van den be trokken persoon voor oogen, of wordt ook gelet op het algemeen belang in een juiste ordening van de arbeidsmarkt gelegen? Er zou namelijk rekening gehouden kunnen worden met de wenschelijkheid het aantal beoefenaars van een bepaald vak te beper ken of uit te breiden. Daarop werd geantwoord: Tot op heden adviseeren wij in het belang van hem die om advies komt. Maar wij zijn overtuigd, dat wij daardoor indirect ook de gemeenschap die nen. Verder gaan, namelijk door Beroeps keuze de gang van zaken op de arbeidsmarkt te beïnvloeden, kan niet plaatselijk geschie den. Dit zou nationaal geregeld moeten wor den. Dan zou er een verplichting op de ouders gelegd moeten worden naar de Beroepskeuze te komen. Die bureaux zouden dan ook in alle gemeenten gevonden moeten worden. Tusschen deze bureaux zou een nauwe sa menwerking moeten bestaan, terwijl er ook een centrale leidins zou dienen te komen. En dan, al zou. men er in slagen alles op zoo'n goede leest te schoeien, zou men nog voor groote moeilijkheden komen te staan. Immers wij missen de gave der profetie. Ver wachtingen, waarvoor wij soms toch goeden grond hadden, komen wel eens falikant uit. Dat is met een voorbeeld te illustreeren. Kort na den oorlog werd in ons land een groot te kort aan metselaars geconstateerd. In ver schillende steden, ook te Haarlem, werden op perlieden tot metselaars opgeleid. En nu loo- pen honderden metselaars zonder werk. Natuurlijk leggen de leiders van bureaux voor Beroepskeuze „hun oor te luisteren". Zij trachten zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van den gang van zaken op de ar beidsmarkt. Geen hunner zal om een tra ditioneel voorbeeld te gebruiken een jongen meer aanraden aapjeskoetsier te worden, om dat dit vak uitgestorven is. De barometer van de arbeidsmarkt wordt geregeld bestudeerd omdat de verschijnselen die zich daar voor doen van beteekenis zijn bij het geven van een advies. Dit advies beoogt immers niet om voor den jongeman een werk te zoeken dat hem een aangename tijdpasseering oplevert, maar wel dat hem later in staat kan stellen een behoorlijk stuk brood te verdienen. De lei ders der bureaux in ons land houden boven dien contact met elkaar. Er wordt dus gedaan wat onder de tegenwoordige omstandigheden °P £it gebied mogelijk is. Wil men meer dan zaï het initiatief daartoe van den Haag moeten uitgaan. Zou er niet veel voor te zeggen zijn als de Beroepskeuze ook werd ingeschakeld voor de jeugdige werkloozen? Daarvoor is zoo werd geantwoord te pleiten. Ongetwijfeld zijn onder de honderden jeugdige werkloozen te Haarlem zeer velen die eigenlijk nog geen beroep gekozen hebben. Bovendien zullen er zijn die door de omstan digheden een poosje in een vak gewerkt heb ben waarvoor zij niet de meeste aanleg heb ben. Misschien is daaruit te verklaren, dat zij ontslagen werden terwijl anderen (wier aan leg zich meer voor het werk eigende) aan den gang bleven. Talrijk is ook het aantal geval ien, dat een jongen van school komend eerst' benige jaren loopwerk heeft verricht,maar toen hij wat ouder werd plaats moest maken voor een jonger kracht die minder verdient. Deze ontslagene»-, dreigen nu het leger van de werkloozen dië geen vak geleerd hebben blij-' vend ie vergrooten. Helaas zijn er ook veel ouders geweest die niet van de noodzakelijk heid overtuigd waren, dat hun kinderen een vak moesten leeren. Dit werd bevorderd door de omstandigheid dat in het verleden aan me nig ongeschoolde werkkracht bijna evenveel betaald werd als aan een vakman, Maar het is aan te nemen, dat dit in de toekomst niet meer zoo zal gaan, dat er namelijk meer ver schil zal komen in het verdiende loon. Boven dien zal er meer kans zijn voor een bekwamen vakman om aan werk te komen dan voor on geschoolden. Het is daarom aan te bevelen, dat de jeug dige werkloozen naar het bureau komen. Voor hen die nog geen vak geleerd hebben kan dan alsnog getracht worden een weg te zoeken om tot de keuze van een vak te komen, dat hen in de toekomst redelijke kans kan bieden te gaan werken Voorloopig kunnen zij hun tijd nut tig maken met eenige opleiding daartoe. Re geering en Stadsbestuur hebben steeds ge toond dat zij daartoe zoo mogelijk de be hulpzame hand willen bieden. Indien bij het onderzoek zou blijken, dat een jeugdige werklooze vroeger een beroep heeft gekozen (soms was van kiezen in die omstandigheden geen sprake!) dat, gelet op hun aanleg en bekwaamheden, ongeschikt is, dan is het beter alsnog een ander beroep te kiezen, want anders is de kans om aan het werk te komen immers gering. Dan is het be ter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Het. bureau voor Beroepskeuze kan na tuurlijk niemand in de toekomst in het aanbevolen vak werk gerandeeren. Maar wel kan het de wegen aanwijzen om zich voor dat vak zoo goed mogelijk te bekwa men, opdat men later de grootst mogelijke kans heeft te zullen slagen. Tot zoover wat de leiders van Beroepskeuze vertelden. Daaruit blijkt dus, dat het ook en zelfs juist in dezen crisistijd aanbeveling verdient het bureau om raad en voorlichting te vragen. Te meer omdat ons Haarlemsch bureau uit stekend ingericht is, zoodat de ouders er van op aan kunnen, dat zij een goed advies krijgen. Hoe het bureau tot zoo'n advies komt zullen wij in een later artikel uiteenzetten. C. J. VAN T. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissementsrechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen op 29 Januari uitgesproken: J. Nagtegaal, vleeschhandelaar, firma J. Stoelman, wonende te Haarlem, Rosenhaghe- straat 26. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. N. P. Kruyer, kruidenier, wonende te Haar lem, Zuiderstraat 14. Curator Mr. G. E. Mel- lema, alhier. A. Braas, bakker, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Alkmaarschestraatweg. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. G. Molegxaaf, koopman in alles, wonende te Beverwijk, Alkmaarschestraatweg 8991. Cu rator Mi'. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Rechter-Commissaris Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: Klaas Ursem, aannemer destijds wonende te Beemster, thans de Bilt. Curator Mr. W. de Rijke alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: Simon de Jong, slager te Koog aan de Zaan, Curator Mr. S. Groen, alhier. D. v. Kerkhof, koopman in meubelen te Haarlem. Curator Mr. Ali Cohen, alhier. H. Mackaay, ijzerconstructeur, vroeger wo nende te Haarlem, van 't Hoffstr. 61, thans te Utrecht. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste een specialen Redacteur en zijn talrijke beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis be***ad. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men truffels, waarbij cho coladereepen worden gebruikt? ANTWOORD: Benoodigd voor ongeveer 3 ons: 4 chocoladereepen, 75 gram poedersuiker, 2 eet lepels melk, 20 gram boter en 1 "ons chocolade hagelslag. Breek de chocoladereepen in stukjes, voeg er de gezeefde poedersuiker en de melk bij en laat dit au bain Marie of op zeer zacht vuur week worden. Neem het dan van het vuur en roer er de boter door. Laat het stijf worden en vorm er met twee theelepeltjes truffels van, die gij dadelijk door de hagelslag wentelt. Leg ze op een vetvrij papier en laat ze op een koele plaats koud en stijf worden. VRAAG: 1. Hoe bakt men een appeltaart? 2. Hoe maakt men bladerdeeg? ANTWOORD: 1. Benoodigd voor het deeg 1/2 pond bloem, 175 gram boter; SO gr. suiker en eieren. Benoodigd voor het vulsel: 12 zure appelen, 1 ons suiker, 1 ons krenten, 1/2 ons amandelen en de geraspte schil van 1 citroen. Kneed boter, bloem, suiker en 11/2 el tot een stevigen bal. Laat dezen, zoo hij te slap gewor den is, een kwartier op koele plaats rusten. Rol hem uit tot een grooten ronden lap; druk die» in een met boter besmeerden springvorm, zoo, dat de bodem geheel bedekt is en de zijwanden ongeveer 4 c.M. Snipper de geschilde appelen; vermeng ze met de.suiker, de goed gewasschen krenten, die van de steeltjes ontdaan zijn, de gehakte amandelen en de geraspte citroenschil. Vul hiermede den vorm; leg er dunne reepjes van het overgebleven deeg in ruitvorm over; rol den rand eenigszins om, zoodat de reepjes goed bevestigd zijn. Besmeer het deeg met wat van het overgebleven ei en bak de taart in een matig warmen oven lichbruin en gaar (ongeveer 1 uur). 2. Benoodigd: 1 ons harde boter, of hooiboter, of kalfsniervet, 1 ons Hongaarsch meel, wat zout en ongeveer 1/2 d.L. water. Zeef het mee! In een kom, leg er de boter in en snij deze met twee messen in vrij grove stuk ken. Voeg er dan, zoo luchtig mogelijk roerende, druppelsgewijs zooveel koud water bij, dat boter en bloem aan elkaar blijven hangen, maar ge bruik niet veel water, daar anders het deeg on der het uitrollen zou vastplakken. Rol den bal nu. telkens omkeerend op een met meel bestoven plank met een met meel- bestoven deegrol tot een dunne lap. Borstel het overtollige meel, dat eraan blijft hangen, telkens zorgvuldig af en vouw het deeg in de lengte in drieën. Laat het deeg, dat door de behandeling slap geworden is, op een koele plaats ongeveer een kwartier rus ten, tot het weer stijf is en herhaal dan de bo ven beschreven bewerking nog driemaal. Vouw hef dan in vieren op en laat het zoolang mogelijk rusten. Rol het ten slotte tot de gewenschte dik te uit en geef e? den gewenschten vorm aan. Nationaal socialistische revolutie herdacht. Oproep van Adolf Hitler. BERLIJN, 30 Januari. Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag der Nationaal Socialistische revolutie zijn heden, zoowel openbare als particuliere gebouwen en trams en bussen met vlaggen versierd. Vanmorgen zijn speciale diensten in de verschillende ker ken gehouden. Officieele feestelijkheden von den niet plaats, doch een bedrag van 23 mil- lioen mark werd ter beschikking gesteld voor het win terhulpwerk. Adolf Hitler heeft een oproep uitgevaardigd aan het Duitsche Volk waarin hij herinnert aan de beteekenis van de omwenteling, „die 2 jaar geleden een einde maakte aan een toe stand, die sedert het einde van den wereldoor log had geduurd. Van een natie, die in doffe wanhoop verkeerde, heeft het Nationaal So cialisme Duitschland opgericht met het ge- loovige vertrouwen in de innerlijke waarde en de scheppende kracht van het eigen leven. Met verheugende zelfdiscipline hebben ontel bare millioenen van het Duitsche volk zich in dienst van de nieuwe idee gesteld." In den oproep zegt Hitier verder: „Toen ik op 30 Januari 1933 het Duitsche volk voor de uitvoering van het eerste werkprogram vier jaar tijd vroeg, kan thans worden gezegd, dat er in de helft van dezen termijn reeds meer dan twee derde van het beloofde is ingelost. Geen democratische regeering ter wereld kan zich met grooter vertrouwen en meer toege negenheid aan het oordeel van haar volk onderwerpen, dan de nationaal socialistische regeering van Duitschland." Amerika en Het Permanente Hof. WASHINGTON, 29 Januari (Beuter). Toen de stemming over het al of niet toetre den van de Vereenigde Staten tot het Perma nente Hof plaats had, was er bijna geen en kele zetel onbezet. Toen de vice-voorzitter Garner den uitslag voorlas, ging er een daverend applaus op van de galerijen, waar de tegenstanders der toe treding blijkbaar in grooten getale waren bij eengekomen. WASHINGTON, 30 Januari (Reuter). Na de stemming verklaarde Robinson, die voor toetreden was, dat thans de kwestie voor onbepaalden tijd van de baan is. Het feit, dat de Senaat het toetreden van de Vereenigde Staten tot het Permanente Hof heeft verworpen, wordt grootendeels toege schreven aan de actie van de senatoren Mo- rah en Niram Johnson, die van oordeel waren, dat het toetreden tot het Permanente Hof de eerste stap was op den weg naar Genève. De Vereenigde Staten zouden door toetre den tot den Volkenbond dan worden meege sleept in de Europeesche kwesties. Ook de Hearst-pers verzette zich sterk te gen toetreden. GENèVE, 30 Januari (V. D.) Het besluit van den Amerikaanschen Senaat om nog niet toe te treden tot het Permanente Hof van In ternationale Justitie te Den Haag heeft in of ficieele kringen te Genève teleurstelling ge wekt. In Volkenbondskringen had men er op gerekend, dat het voorstel tot toetreding door den Senaat zou worden aanvaard en derhalve heeft men voortdurend geweigerd commen taar op het te verwachten besluit te geven. Men vreesde dat commentaar te Washington verkeerd zou worden uitgelegd, men daarin een poging zou zien om de stemming te be- invloeden. In Volkenbondskringen neemt men aan, dat de gedachte aan de mogelijkheid van com plicaties voor de V. S. tegenover den Volken bond van invloed geweest is op de stemming in den Senaat. Indien ongezouten boter of kalfsniervet ge bruikt wordt, moet wat zout toegevoegd worden. VRAAG: Hoe maakt men een pltrieten wieg schoon? ANTWOORD: Terdege borstelen met warm zeepsop en een paar maal met schoon water ruim afspoelen, zoodat geen zeep achterblijft. Terwijl de wieg nog nat is bestrooien met zwavel en dit met een schuiertje uitstrijken, zoodat het riet overal geraakt wordt. Stil laten drogen en dan afschuieren. VRAAG: Hoe verwijdert men een groote kras uit eikenhout? ANTWOORD: Met de breukzijde van een stukje glas wegwerken. De lichtere plek, die dan ontstaat, inwrijven met wrijfwas en stevig uitwrijven. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een donkerblauwe japon? ANTWOORD: De vlekken met een propje watten, gedoopt in benzine, luchtig wrijven. Dadelijk daarna de nog vochtige plek bedek ken met een laagje magnesia. Na een uur het poeder afschuieren. Benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam metje in de nabijheid! VRAAG: Hoe maakt men een bronzen lamp, die vuil geworden is, o.a. door vliegen, weer schoon? ANTWOORD: Afborstelen met een zacht schuiertje, dat gedoopt is in een lauw zeepsopje, waarin een scheutje ammonia is gedaan. Met warm water nasponsen, zoodat alle zeepsop er goed uit is en met zachte zeemleeren lap stevig afwrijven. VRAAG: In mijn Tapis Beige kleed Is een groote inktvlek. Hoe moet ik die verwijderen? A» geprobeerd met zout en daarna met melk, maa.r geen voldoend resultaat. ANTWOORD: Spoel de melk en het zout eerst met heet water uit het kleed en klop de plek met zeemleeren lap of badhanddoek zoo droog mogelijk. Laat dan op de inktvlek citroensap druppelen. Na een uurtje zal de vlek al minder geworden zijn. Weer citroensap er op laten drup pelen en zoo doorgaan tot de vlek weg is. VRAAG: 1, Op een zwart emaille kachel zijn vlekken van overkoken, Hoe krijg ik die weg? Benzine of kachelglans gaven geen resultaat. 2. Mijn regenjas, tweed met gummi gevoerd, is vuil. Hoe maak ik die schoon? 3. Hoe verwijdert men een vlek van Oost In dische inkt uit een groen pluche tafelkleed? ANTWOORD: 1. Als de kachel uit is afwas- schen met een warm persilsopje; nabehandelen met ira. Stevig afdrogen en zoo noodig, met zwarte was in- en uitwrijven. 2. Leg de jas glad op een tafel en borstel met een half harden schuier en lauw sunligtsop flink de geheele jas. Daarna met warm water afspoe len, tot alle zeepsop er goed uit is en het water helder blijft. Buiten glad ophangen. 3. Eerst met een hard borsteltje en zeep ste vig afborstelen; met schoon water alle zeep goed afsponsen en met zeemleeren lap zoo droog mo- gelk klappen. Druppel dan citroensap op de vlek en laat een uur liggen. Dan weer citroensap druppelen en zoo doorgaan tot de vlek weg is. VRAAG: Hoe kan men rood koper bruin bron zen? ANTWOORD: Bestrijk de goed schoongemaak te voorwerpen met een penseel met zwavel am monium en laat dit een poosje inwerken. Zoo noodig herhalen. Dan spoelt gij het flink af en droogt het. Den volgenden dag opwrijven met een weinig lijnolie. Onbevoegd uitoefenen van geneeskunde. Er was een strijkster, die last had van pijn in den rug. De dokter had gezegd, dat het van struma kwam en omdat ze geen genezing daarvoor van haar dokter kon krijgen was ze op recommandatie naar een magnetiseur tevens telephaat alhier gegaan. Deze had ge constateerd, dat er tengevolge van zenuw overspanning vocht tusschen vel en vleesch was gekomen en dat de longen een weinig waren aangedaan. Met een penseeltje streek hij bruin vocht op den rug, streek er met de hand eenige malen over en maakte dan weg werpende bewegingen. De pijn was een tijdje weg geweest, doch nu weer teruggekomen. De prijs voor 2 behandelingen per week was f 1. Een boer uit Hoofddorp kon niet meer sla pen, eten. drinken en werken van zenuwen. Zijn dokter kon hem daar niet van af helpen en de man wendde zich tot den magnetiseur. Behandeling: strijken met de hand over de kleeren en de patient was nu geen patient meer. Hij kon zijn werk enz. weer gewoon doen. Prijs: ongeveer f 2.50 per week voor eenige visites. Eep dame te dezer stede, die niet genezen was van rheumatielc in het been door haar huisdokter en tenslotte zelfs vreeselijke pijn- aanvallen gehad had, nam ten einde raad den magnetiseur in den arm. die het been be streek, a raison van f 1.25 per keer. De aan vallen was ze nu kwijt. Een meisje, dat aan hoofdpijnen leed. werd daar afgeholpen door de strijkbewegingen van den magnetiseur tegen betaling van 50 cent per behandeling. Nu echter had ze er weer last van. En tenslotte was er een dame, die bij den magnetiseur was gekomen en verteld had. dat ze hoofdpijnen had. Reeds eerder was ze bij een magnetiseur geweest, die haar niet beter gemaakt had, zoodat ze nu wel een behande ling wilde ondergaan, maar ze wou wat de be taling betreft eerst de resultaten afwachten. Tot nog toe had het geholpen. De magnetiseur, een 39-jarig Haarlemmer, stond voor den kantonrechter terecht wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskun de. De man bekende. Het bruine vocht, waar mee hij bestreek, was jodiumtinctuur. De ambtenaar, mr. B. v. d. Burg, merkte op, dat sommige patiënten weieens tijdelijk en misschien voor langeren tijd ook wel, baat vonden bij kwakzalvers, doch ze worden aan het lijntje gehouden en er zijn gevallen be kend van patiënten, die zoolang onder der gelijke handen waren geweest, dat tenslotte de dokter niet meer kon helpen. De ambte naar eischte vijf boetes van f 100, subs. 5 maal 25 dagen hechtenis. Verdachte protesteerde tegen de uitdrukking kwakzalver. Hij. die magnetische kracht be zit en daardoor lijdende personen kan hel pen, heeft de menschelijke plicht dat te doen en is geen kwakzalver. Het is een gave en het is treurig, dat die op den achtergrond ge drongen wordt. Toch zal verd. in het vervolg de zieken niet langs den weg laten liggen. Roepen doet hij niemand, maar ze komen bij hem op recommandatie en dat wil zeggen op voorspraak van hen, die geholpen zijn. De betaling nam hij alleen aan om zijn kamers, die hij voor dat doel gehuurd had, te kunnen betalen. De kantonrechter verminderde de boete tot 5 maal f 25 subs. 5 maal 10 dagen. GEMENGD NIEUWS Merkwaardige duiven. Iemand in Frank rijk had in Engeland, eieren van postduiven gekocht en ze in Frankrijk laten uitbroeden. Toen de jongen groot genoeg waren om losge laten te worden, zetten ze onmiddellijk koers naar Engeland en vlogen regelrecht naar het hok waarin de eieren gelegd waren. VRAAG: Hoe maakt men lcaascroquetjes? ANTWOORD: Benoodigd voor ongeveer 10 croquetjes: 2 ons geraspte oude kaas; 1 d.L. melk; 1 d.L. room; 30 gr. bloem, 40 gr. boter; 1 ei; wat peper, zout en paneermeel. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een glad mengsel; voeg er langzamerhand de melk en den room bij en laat de saus roerende gaar koken (ongeveer 10 min.). Vermeng ze dan met de geraspte kaas en. naar smaak, met pe per en zout. Laat het mengsel uitgespreid bekoe len en wat stijf worden. Vorm er dan croquetjes van; paneer ze dubbel en bak ze in heet frituur vet bruin. Laat ze op grauw papier uitdruipen. DIEREN VRAAG: Onze kanarie is 4 jaar oud en heeft nu al een tijd een kalen kop en zingt niet meer. Wat moeten wij daaraan doen? ANTWOORD: Geef den vogel eens dagelijks een theelepel kalkwater door het drinkwater. BELASTING ZAKEN VRAAG: Moet men vermogensbelasting beta len als men zelf niet vermogend is, maar wel het vruchtgebruik er van heeft? ANTWOORD: Ja, de vruchtgebruiker is be lastingplichtig. RECHTZAKEN VRAAG: Mijn dochter werkt op een fabriek en verricht stukwerk, dat eens per week wordt afgerekend. Zij heeft over de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag geen loon ontvangen. Is dat juist? ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Een huurder Is vertrokken, nala tende een huurschuld van 52. Op welke wijze kan ik beslag doen leggen op zijn salaris? 2. Welke kosten zijn daaraan verbonden? ANTWOORD: 1. Bij deurwaarders-exploit. 2. Deze zijn niet nauwkeurig op te geven, doch als niet in der minne na het beslag geregeld wordt, loopt het nogal op, daar van-waarde-ver klaring van het beslag bij de Rechtbank gevraagd moet worden. VRAAG: 1. Indien iemand door de Rechtbank is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en Den Haag als zijn woonplaats is aangewezen, mag hij dan, zonder toestemming van de Reclasseerlng, zich 3 a 4 dagen per week in Haarlem ophouden? 2. Heeft de Reclasseerlng dan de bevoegdheid hem te doen aanhouden tot het ondergaan van de straf? 3. Heeft de Politie die bevoegdheid, of moet die eerst opdracht hebben van den Officier van Justitie? ANTWOORD: 1. Afhankelijk van de bedoeling Als b.v. reizen niet gewenscht is, teneinde beter toezicht te kunnen houden op hem, zal hij dit ook niet mogen doen. 2. Zij kan bij den Rechter ten uitvoerlegging van de straf vragen. 3. De Officier van Justitie vraagt het. De rechter beslist. DIVERSEN VRAAG: Wanneer is de eerste voetbalwedstrijd bij avondverlichtlng in het stadion te Amsterdam gespeeld? 2. Welke clubs kwamen toen in het veld? ANTWOORD: In April 1934. De strijd ging toen bij heel slecht weer tusschen een Zwaluwen- i elftal en den Engelschen eerste-klasser Stoke City, DONDERDAG 31 JANUAR11935 Opzet bij den brand te Culemborg. Magazijnmeester gearresteerd. In verband met den grooten brand, die ge woed heeft in de sigarenfabriek van de firma Van der Tak en Co. heeft gisternacht nog een arrestatie plaats gehad. De politie arresteerde namelijk den magazijnmeester meesterknecht van de sorteerderij M. De man werd van zijn bed gelicht. Hij was een der weinigen, die na het uitbreken van den brand niet naar de plaats des onheils is gekomen. Omtrent de ontdekking van een brandende kaars temidden van krullen, waaruit de opzet van brandstichting is komen vast te staan, vernemen we nog: Te ruim zes uur gisteravond had de portier-nachtwaker als gewoonlijk zijn ronde gedaan. Hij had toen nergens iets ver dachts opgemerkt. Korten tijd later is de brand uitgebroken en deze woedde eerst het felst op den zolder. Dc portier-nachtwaker, die na gewaarschuwd te zijn. onmiddellijk de brandweer alarmeerde, ontdekte toen aan den anderen kant van net gebouw eveneens op den zolder de brandende kaars. Deze was gezet tusschen een hoeveelheid houtwol, daaromheen lag zeer veel brandbaar materiaal, als hout, tabak en andere dingen. De portier riep onmiddellijk den rechercheur van politie Van Bergen-Henegouwen die zich piet hem naar den zolder begaf. Hij consta teerde, dat de kaars brandde, waarna hij het vuur doofde. Dit geschiedde juist op tijd, want wanneer de ontdekking eenige minuten later zou zijn gedaan, dan zou zeker ook in dit ge deelte van de fabriek dat behouden is ge bleven, brand zijn uitgebroken. De kaars was niet langer meer dan ongeveer vier centime ter en het zou nog slechts even hebben ge. duurd. voordat de vlam de houtwol zou heb- bereikt. De commissaris van politie Berkel is hedenmorgen op het terrein van den brand een uitvoerig onderzoek in gaan stellen. Dit onderzoek duurt nog voort. Ook de burge meester de heer IJ. Veestra, die gisteravond bij den brand aanwezig was en leiding gaf bij het blusschingswerk was vanmorgen weer vroeg ter plaatse. In den loop van den dag wordt het parket uit Utrecht te Culemborg verwacht. Tot zoolang blijft de gearresteerde M. in voorloopig arrest. Voor 250.000 gulden bij irrigatiewerken verduisterd. Daders niet te achterhalen? SOERABAJA. 30 Jan. (Aneta). De frau des. die zijn ontdekt op het kantoor van den sectiebeheerder der irrigatieafdeelingen Pe- kalen Sampean en Kentjion worden tot dus ver op 250.000 gulden geraamd. Men acht de achterhaling van de daders vrijwel onmoge lijk. 467e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 11de lijst Trekking van Woensdag 30 Januari 1935 Nieten 48 56 70 128 145 156 162 194 204 206 298 341 367 379 394 400 437 450 492 519 549 555 557 566 581 582 609 620 724 741 790 882 943 1007 1022 1040 1059 1085 1134 1156 1163 1185 1209 1233 1234 1261 1274 1300 1351 1402 1437 1469 1548 1553 1566 1643 1646 1678 1692 1825 1829 1850 1851 1905 1906 1911 1917 1926 1942 1956 1961 1963 1986 2158 2203 2215 2232 2234 2250 2280 2338 2373 2459 2494 2500 2503 2509 2551 2573 2646 2823 2852 2883 2885 2899 2966 2980 3012 3015 3102 3118 3230 3244 3347 3358 3400 3482 3534 3621 3665 3708 3795 3797 3798 3852 3859 3871 3910 3970 3975 3988 3994 4103 4175 4180 4211 4216 4229 4230 4248 4271 4366 4385 4403 4412 4418 4438 4464 4475 4527 4540 4559 4642 4649 4691 4712 4713 4855 4870 4871 4893 4899 4935 5010 5017 5047 5060 5099 5168 5245 5249 5267 5287 5322 5329 5371 5377 5427 5455 5510 5541 5566 5573 5728 5751 5755 5774 5838 5843 5863 5865 5885 6049 6053 6055 6057 6070 6082 6094 6106 6111 6126 6267 6268 6343 6361 6444 6453 6465 6509 6678 6703 6742 6807 6815 6863 6897 6906 6937 6964 6982 7036 7050 7098 7170 7181 7203 7208 7293 7317 7358 7391 7427 7471 7548 7563 7620 7642 7654 7657 7709 7720 7826 7915 7918 7992 8063 8065 8214 8216 8260 8311 8318 8363 8409 8430 8575 8620 8707 8712 8724 8743 8759 8798 8814 8871 8910 8947 8P90 9007 9022 9042 9078 9086 9121 9143 9145 9170 9201 9301 9338 9342 9359 9379 9385 9386 9408 9491 9531 9563 9619 9775 9802 9846 9906 9918 9970 10053 10058 10062 10079 10098 10136 10211 10220 10396 10398 10399 10425 10431 10509 10517 10528 10601 10620 10634 10645 10688 10719 10772 10784 10790 10815 10853 10889 10964 10968 11008 11025 11037 11062 11065 11084 11102 11113 11141 11188 11196 11204 11209 11269 11319 11339 11375 11416 11429 11455 11507 11542 11554 11556 11564 11571 11690 11745 11758 11759 11763 11307 11817 11831 11844 11845 11889 11917 12009 12064 12105 12135 12161 12182 12242 12293 12323 12326 12372 12395 12417 12424 12517 12561 12577 12599 12625 12637 12655 12693 12697 12698 12701 12722 12794 12808 12812 12918 12981 12986 13025 13080 13092 13139 13151 13182 13240 13252 13330 13371 13386 13387 13430 13505 13507 13523 13531 13574 13610 13616 13659 13683 13694 13722 13765 13820 13835 13839 13851 13856 13905 13908 14013 14060 14084 14089 14093 14202 14220 14240 14334 14341 14344 14359 14451 14491 14497 14515 14617 14638 14651 14665 14669 14C82 14748 14775 14779 14816 14864 14876 14919 14924 15042 15049 15112 15168 15175 15237 15261 15272 15336 15429 15502 15528 15541 15565 15649 15674 15681 15772 15807 15844 15885 15909 15910 15960 15980 16023 16024 16055 16077 16096 16108 16111 16262 16282 16307 16325 16327 16332 16350 16404 16443 16514 16605 16633 16679 16694 16701 16760 16775 16844 16857 16934 16971 16982 17048 17091 17109 17118 17148 17211 17230 17267 17279 17353 17365 17464 17513 17529 17622 17624 17691 17770 17776 17782 17825 17828 17894 17898 17900 17901 17926 17952 17979 17991 18070 18083 18089 18128 18135 18220 18234 18248 18393 18435 18460 18473 18475 18478 18487 18504 18606 18624 18682 18700 18846 18863 18904 18908 18951 19010 19021 19029 19080 19115 19150 19194 19203 19227 19250 19294 19297 19313 19325 19329 19389 19458 19537 19567 19611 19614 19635 19649 19655 19657 19719 19766 19776 19810 19837 19846 19905 19914 19923 19958 19986 20023 20032 20184 20227 20340 20360 20397 20442 20526 20555 20578 20661 20671 20680 20732 20744 20792 20821 20831 20856 20865 20912 20954 20962 20966 21068 21073 21082 21106 21113 21165 21304 21305 21347 21377 21404 21433 21444 21471 21519 21590 21620 21686 21731 21756 21767 21800 21808 21819 21880 21900 21934 21986 22016 22149 22281 22283 22300 22365 22380 22425 22444 22501 22568 22587 22597 22626 22632 22657 22663 22727 22742 22799 22810 22853 22858 22859 22872 22924 22956 22962 22968 22985 23023 23057 23069 23097 23158 23266 23340 23365 23423 23433 23506 23572 23578 23625 23658 23660 23698 23751 23782 23833 23854 23865 23911 23913 Verbet. 5de kl. 10de lijst: 5073 70 m. z. 5073.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7