H£ I NIÉUWE AVONDBLAD De uitvaart van burgemeester Rambonnet. Weinig nieuws op de 24ste R. A. I. tentoonstelling. ZUe JAARGANG No. /b 'vkijuAu. i HcdkUAki iyj5 IIAAUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 cts., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN. Enorme belangstelling langs den weg. Een plechtig oogenblik vóór het gemeentehuis. De teraardebestelling. Veel belangstelling uit Velsen. Na een somheren morgen klaarde tegen den middag het weer op en toen het stoffe lijk overschot van onzen beminden burge meester uit het Antonius Ziekenhuis werd gedragen scheen uit een helderen hemel een vriendelijke winterzon, waardoor de natuur een scherp contrast vormde met de droeve plechtigheid, die stond te gebeuren. De tijd van vertrek van het ziekenhuis was bepaald op half twee, maar reeds lang voor dien tijd had zich in de omgeving daarvan een groote menschenmenigte verzameld, die was gekomen om den overledene een laat- sten groet te brengen. Zwijgzaam stonden de rijen langs den weg in afwachting van den stoet Daar klinkt klokgelui van uit het torentje van de inrichting. Het is het teeken, dat de stoet in aantocht is. Het gelui wordt over genomen door alle klokken in de gemeente, die aldus aan de ingezetenen kónd doen. dat de burgemeester, onze burgemeester Velsen, zijn gemeente gaat verlaten, voor altijd, om te worden geleid naar zijn laatste rustplaats in de streek, waar hij bijna 50 jaar geleden het levenslicht aanschouwde. Het wordt stil langs den weg. Daar komt de politie-auto, waarin de Commissaris en de hoofdinspecteur uit den zij-ingang, on middellijk gevolgd door de lijkauto. De baar gaat' geheel schuil onder bloemen. En dan vólgen twee auto's, 'geheel gevuld met bloe men, een rouwauto, waarin zijn gezeten me vrouw Rambonnet en twee zoontjes en een rouwauto met de drie wethouders en den ge meente-secretaris. De stoet rijdt door den hoofdingang het plein voor het ziekenhuis op en komt dan weer op den Zeeweg die in de richting van den Stationsweg wordt op gereden. Langzaam, heel langzaam vervolgde de stoet zijn weg. En overal langs den weg stond de menigte in rijen op de voetnaden. De mannen ontblootten eerbiedig het hoofd, men staarde, in eerbiedige stilte den stoet na, men sprak met weemoed over de weduwe en -de kinderen, die zooveel hebben verloren. Zoo werd het plein vóór het gemeentehuis bereikt, waar de reeds door ons genoemde deputaties stonden opgesteld. Sommige ver- eenigingen hadden het met rouwkrip om floerste vaandel meegebracht. Statig klonk het gelui der beide klokken in den ouden toren over het gevulde plein. Behalve de deputaties zagen wij nog tal van anderen onder de menigte, zoo o.a. Ir. G. A. Kessler, directeur van het Hoogovenbedrijf. notaris Boerlage, de oud-wethouders de heeren W. Landeweert -en K. Tusenius, hoofd ambtenaren ..ambtenaren en ander gemeente personeel. Vóór het gemeentehuis hield de stoet een wijle stil. waarbij de lijkauto voor den hoofd ingang kwam te staan. Ook hier bracht een zwijgzame menigte eerbiedig een laatsten groet. Het was een plechtig oogenblik en er was niemand, die niet diep onder den indruk daarvan geraakte. Slechts eenige minuten duurde het opont houd. Over het Kerkpleinn gig het weer verder en het duurde niet lang of men was buiten de gemeente. Overal, natuurlijk ook in Santpoort, stonden honderden langs den weg en bracht men den burgervader een stillen groet. Hedenmiddag vond in Elburg de teraarde bestelling van 't stoffelijk overschot van bur gemeester Rambonnet plaats. Ook deze plech tigheid geschiedde onder veel belangstelling, vooral van de zijde van de ingezetenen van de gemeente Velsen, die zich door de lange reis niet hadden laten afschrikken. Met auto's en autobussen had men de reis vol bracht en in de anders zoo stille streek heerschte een buitengewone drukte. Aanwezig waren o.a. de wethouders en de gemeente-secretaris, vele raadsleden, de commissaris en eenige inspecteurs van po litie, alle hoofd-ambtenaren der gemeente, met uitzondering van den heer E. Brader, directeur van O. W.. die door ziekte verhin- derd was. een groot aantal gemeente-amb tenaren der secretarie alsmede van de be drijven, tal van politie-agenten, de brigade commandant van de Rijksveldwacht, IJmui den, gemeentewerklieden, een deputatie en vele leden van de Burgerwacht, vertegen woordigers der Reedersvereeniging. van de beide vischhandelvereenigingen enz. Velen hebben bij het graf getuigd van hunne waardeering voor het werk en den persoon van den overledene. Zoo zou o.a. het woord worden gevoerd door den heer J. C. punnebier, loco-burgemeester, den gemeen te-secretaris, den heer Bosman namens den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren, den heer B. F. Kipp namens dé Burgerwacht, den heer F. P. Vermeulen enz. Bloemen wa ren er van de gemeente Velsen, de hoofd- ambtenaren, het gemeentepersoneel, het ge meentebestuur en het personeel ter gemeen- 1 te-secretarie van Schoonhoven, het politie corps te Velsen, de Burgerwacht, de Vem, de Reedersvereeniging, de IJmuider Vischhan- delvereeniging. de Vereenïgïng Zeevischhan- del en Zeevischéxport, IJmuidens Bloei, de Winkeliers vereenigïng „Groot-IJmuiden", den heer Herbert Cremer, de IJmuider Red dingsbrigade, het onderwijzend 'personeel, de Velser H.B.S.-Vereeniging enz., terwijl ook vele dezer vereenigingen vertegenwoordigd waren. Als slippen dragers fungeerden de heeren E. W. de Boer, hoofdcommies ter secretarie, Dr. L. S. Limborgh Meyer, directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst, A. de Wit, directeur van. gas en water, J. Th. Ver- zijlbergh. directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst, J. J. Wringer, gemeente ontvanger, M. W. Hellemons, directeur der Arbeidsbeurs, J. P. Koopen, hoofdopzichter O. W. en K. Hollander, keurmeester van den Vleeschkeuringsdienst. Wij komen op deze, plechtigheid in ons blad van morgen nader terug. IN DE BIOSCOOP ..DE PONT" EIN SÜSSES MaDEL AUS WIEN. De dansmeester is enthousiast, doch Jim heeft minder succes bij den directeur van de opera, Falkenheim. die hem de deur laat uitzetten. Hij geeft echter den moed niet op. Wanneer Jim de dochter van Falkenheim leert kennen, besluit hij haar voor zijn plannen te interes seer en. Hij weet haar zoover te krijgen, dat zij bij hem komt theedrinken, terwijl hij Greta's broertje met een briefje naar Falken heim stuurt, waarin staat, dat diens dochter bij Greta wordt gevangen gehouden. Falken heim haast zich naar Greta's woning, waar hem een muzikale ontvangst wacht. De list is gelukt en Falkenheim zegt, dat hij een meisje als Greta juist noodig heeft. Het is de avond van haar debuut. Zij zingt de hoofdrol in „De Regimentsdochter". Voor het eerst hebben Jim en Jack dien dag ge twist. Waarom? Natuurlijk om Greta. Beiden houden ze van Greta, doch begrijpen, dat ze als goede vrienden beiden afstand moeten doen. En zoo wordt de avond van Greta's eer ste optreden de avond van het laatste optre den der beide vrienden in Weenen. Den vol genden morgen vliegen zij weg, al beloven zij eens terug t,e zullen komen. De tweede hoofdfilm is getiteld „Moulin Rouge". In verband met de teraardebestelling van burgemeester Rambonnet vindt hedenavond geen voorstelling plaats. IJMUIDEN Dit is natuurlijk de titel van een der nieuwe hoofdfilms in de Bioscoop de Pont. „Flirt in Weenen" is de Nederlandsche vertaling en als men nu nog weet dat het „süsses Madel" Magda Schneider is, behoeft men er niet aan te twijfelen of de bezoekers krijgen weer waar voor hun geld. Omtrent den inhoud wordt het volgende verteld: Een vliegmachine glijdt zachtjes door de luclit naar Weenen. Maar niet zacht genoeg voor Jack, een van de passagiers. Zijn maag waardeert niet de wonderen van het moderne reizen. Jim, zijn vriend, heeft een moderner maag, die hem in staat stelt de opera's van Weenen te bewonderen. In Weenen bezoeken beide vrienden het Femina-restaurant: dans, muziek en wijn. Elk tafeltje is telefonisch te bereiken, waar door Jack verbinding krijgt met een aardig meisje, dat alleen zit. Het meisje wil met Jack dansen, doch zijn vriend smeert hem een mannetjesputter van een vrouw aan en danst zelf met Greta. Zij vertrekken met zijn drieën, doch buiten wordt Greta opeens ernstig. Wat is er aan de hand? Zij vertelt, dat haar ouders zijn ach teruitgegaan en als ze nu maar de kamer konden verhuren, die toch over is Den volgenden morgen huren beide vrien den de kamer, tegen den dubbelen prijs, die Greta's moeder vraagtGreta laat haar nieuwe vrienden de stad zien; samen gaan ze zeilen en zwemmen. Jim komt tot de ontdek king, dat Greta mooi kan zingen en Jack, dat ze goed kan dansen. Jack wil haar danslessen laten geven en Jim zal zorgen voor zanglessen. Visscherijnieuws in een notedop. Weer terug. De stoomtrawler Eendracht is weer uit Amsterdam teruggekeerd. Ook de Penelope wordt spoedig terug verwacht. Slechte reizen. De Johanna IJM. 107, die na een drietal jaren te hebben stilgelegen, weet in de vaart was gebracht, heeft een slecht begin gemaakt. Na een volle reis bedroeg de vangst slechts 55 manden en de besomming f 940. Ook de Antje RO 15 en de Betje RO 16 waren .niet fortuinlijk. Beide booten hadden slechts 80 manden visch en besomden resp. f 1440 en f 1160. Naar de Westkust. Zeker in verband met de slechte resultaten der visscherij op de Noord zee is de Antje RO 15 naar de Westkust uit gevaren voor de hakevisscherij. Veel koolvisch en kabeljauw. De laatste weken wordt er, zooals wij'reeds hebben ge meld, veel koolvisch aangevoerd. Nu ook de kabeljauwaanvoer ruimer wordt gaat de prijs van de koolvisch, vooral van de zwarte snel omlaag. De prijzen van de groote kisten van 125 K.G. varieerden van f 2.50 tot f 4.50. De TJiver vaart gelukkig. De Uiver, die onder zijn tegenwoordigen naam geregeld bij de Aiprumbank op kabeljauw en gul visch boekt bijzonder goede resultaten. Gisteren was deze trawler weer met 190 manden visch aan den afslag en besomde daarvoor f 2320. statuten Met no. 21 van de Nederlandsche Staats courant werd verzonden een afdruk der statu ten van de hier opgerichte N.V. Vischhandel v/h. A. Braasem, alhier. personalia. De heer Jac. Besse, voorzitter van de Gem. Zangvereeniging „Polyhymnia", die wegens verandering van werkzaamheden deze functie moest neerleggen, wordt opgevolgd door den heer D. Schilling. BRECH COKES Gegarandeerd slakvrij ,i ERICS50NSTR.1 (SLUISPlJ'TEL-4400 esl ZEEW£ü J1&3 tEL.5210 BEVERWIJK - J. v. SLOTEN - ALKMAARDER WEG 95 (Adv. Ingez. Med.) Motorfietsen nemen de plaats van vrachtwagens en autobussen in. Verschillende exposanten beloven onthullingen Door een geweldigen brand is een der gebouwen van de Oxford Universiteit geheel verwoest. De groote expositieruimte van het R.A.I.- gebouw is wederom ter beschikking van de groote automobieltentoonstelling, de 24.ste, die van 1 tot 10 Februari als een magneet duizenden tot zich zal trekken. Wij hebben een rondgang gemaakt langs de vele stands onder het onvermijdelijk ge klop en gehamer dat zich. bij elke tentoon stelling tot een minuut voor de opening hoo- ren doet. De heer J. Leonard Lang, voorzitter van de R.A.I., hield een uiteenzetting die als richt snoer gelden kon voor deze tentoonstelling. „De 24ste R.A.I.-tentoonstelling geeft een beeld, dat op enkele punten nogal afwijkt van dat van haar voorgangster, in 1934 ge houden". zei de heer Lang. In de zijzaal, waar den vorigen keer be drijfswagens en autobussen de belangstelling van kijkers en koopei-s trokken, vindt men thans een keur van motorrijwielen in alle schakeeringen: gewone motorrijwielen, be- steldriewielers en het zeer lichte motorrij, wiel, lichte transportmiddelen, waarvan (zij het voor beperkte doeleinden) een zeer eco nomisch vervoer verwacht kan worden. De Nederlandsche rijwielindustrie neemt in deze afdeeling thans een belangrijke plaats in; zij is zich nl. meer en meer gaan toeleggen op de vervaardiging van lichte motorrijwielen en -besteldriewïelers en met welk resultaat zal deze tentoonstelling aan het licht bren gen. Niet minder dan negen Nederlandsche merken zijn in deze afdeeling vertegenwoor digd en Nederland neemt in deze afdeeling. na Engeland, dat met een-en-twintig mer ken vertegenwoordigd is, de tweede plaats in waarna volgen Duitschland met zes, België met drie,, Amerika met twee merken en Oos tenrijk en Zweden elk met een merk. Een groot verschil derhalve met vroegere tentoonstellingen, wat de motorrijwielen be treft. In de automobielafdeeling vinden we thans 22 Amerikaansche fabrikaten, 12 Duitsche, 11 Engelsche, 7 Fransche, 3 Italiaansche fa brikaten, alsmede 1 Oostenrijksch en 1 Ne- derlandsch fabrikaat, derhalve 7 merken minder dan den vorigen keer. Het aantal geëxposeerde merken is niette min respectabel en doet de R.A.I.-tentoon stelling nog steeds haar speciale reputatie van „de groote internationale automobiel- tentoonstelling" handhaven. Wanneer men echter zou vragen wat op deze tentoonstelling het meest opvallend is. zou ik willen antwoorden: de prijzen der automobielen. Deze prijzen hebben zich geheel aangepast aan de tijdsomstandigheden en staan ver moedelijk op het laagste niveau, dat ooit be reikt zal kunnen worden. Een belangrijke factor ongetwijfeld voor de verdere ontwik keling van het transport over den weg, dat in Nederland nog belangrijk ten achter is bij het buitenland. Of deze factor echter ten volle de uitwer king zal hebben, die onder normale omstan digheden te verwachten zou zijn, is, naar mijn meening onzeker, omdat de buitenge wone belemmeringen, die telkens weer aan de ontwikkeling van het verkeer in den weg worden gelegd, in den vorm van excessieve belastingen, een normale ontwikkeling van dit wegtransport verhinderen moeten. Dit acht ik een bedenicelijk feit. Het lijkt mij niet juist dat de voordeelen. die de techniek heeft gebracht door de productie van trans portmiddelen, steeds goedkooper in aanschaf fing en niet het minst in het gebruik, teniet gedaan worden, waardoor het transport in plaats van zich te moderniseeren en te ont wikkelen op 'n achterlijk niveau zou kunnen verstarren. Ik heb mijn hart verpand aan het wegverkeer en kan daardoor misschien de hier te lande gevolgde gedragslijn ten aanzien van de verkeerspolitiek niet vol doende objectief bezien; het is te begrijpen, dat zij, die hun hart verpand hebben aan andere verkeersmiddelen, deze zaak geheel anders bekijken. Maar het wil mij niettemin voorkomen, dat de stelling: „goedkoop transport is voor 's lands welvaart bevorderlijk" onaangetast is gebleven, terwijl de hier te lande gevolgde verkeerspolitiek stellig niet met deze stelling in overeenstemming is te brengen. Ik laat dan dus geheel buiten beschouwing de vraag of het billijk is, dat een zoo groot deel der aan de bevolking op te leggen lasten, afge wenteld wordt op een speciale en relatief kleine groep, waarvan wellicht de meerder heid verre van financieel draagkrachtig is. Men heeft mij wel eens voor een te groo- ten optimist gehouden en nog kort geleden gevraagd of het mij mogelijk zou zijn thans in deze sombere tijdsomstandigheden, nog een optimistischen kijk op de toekomst te behouden.. Hierop zou ik dan willen antwoorden, dat ik. hoewel misschien wat optimistisch aan gelegd, toch steeds tracht de werkelijkheid onder het oog te zien, maar daarbij nog nim mer uitsluitend duisternis heb opgemerkt. Steeds weer was er een lichtpunt, steeds weer bleek, dat wijlen Paul Kruger, juist oordeel- de in zijn overtuigd „Alles zal reg komen". De regeering, wier taak uitermate moeilijk Is, wil, het behoeft geen nader betoog, slechte de bevordering van het landsbelang, de wel vaart van ons volk. Welnu, wanneer van eenigen maatregel mocht blijken, dat deze een niet-gewenscht gevolg heeft, dan zullen de bakens ongetwijfeld verzet worden. En daarom durf ik ook thans nog optimist te blijven en hierbij word ik gesterkt door de verschijnselen in het buitenland, waar men hier en daar, met name in Engeland en Duitschland, bezig is. het wegverkeer juist te ontlasten. Dus geef ik de hoop, ook voor Ne derland, nog niet op, integendeel. Ik mag tenslotte niet verzuimen te wijzen op de belangrijke inzendingen, gerangschikt langs de wanden van ons R.A.I.-gebouw, waar de industrie van, en de handel in alle mogelijke toebehooren, garage-gereedschap pen en banden een belangwekkende tentoon stelling op zichzelf vormer- In dit centrum op het gebied van wegver- keersmiddelen doet een enkel vliegtuig wel licht wat vreemd aan. Het tentoonstellings comité meende echter en ik deel deze meening dat de bezoekers onzer tentoon stelling deze vreemde eend in de bijt, niet als zoodanig zullen beschouwen, gezien de zoo sterk toenemende belangstelling voor de luchtvaart. En zoo wachten we dan, vol vertrouwen, de komst af, speciaal die der komende tien R.A.I.-dagen, die kunnen demonstreeren, dat de in de R.A.I, vereenigde bedrijven, alles in het werk stellen om zich, de ook voor haar buitengewoon moeilijke omstandigheden ten spijt te handhaven. Wat er te zien is. Wat is er te zien, vraagt men er zich het allereerste af, als men de R.A.I.-tentoon stelling betreedt. Immers een tentoonstelling is de gelegenheid bij uitstek het publiek te toonen, wat er voor nieuwe snufjes aan de markt zijn. Als men met deze verwachtingen naar het R.A.I.-gebouw gaat, wordt men on getwijfeld teleurgesteld. Het is opvallend, hoe weinig veranderingen en nieuwigheden aan de tentoongestelde auto's zijn aange bracht. Integendeel. Zagen wij verleden jaar de toch belang rijke omwenteling in den carrosseriebouw (het was nagenoeg alles stroomlijn, wat men toentertijd zag) nu constateeren wij weer het prefereeren van de vroegere lijnen, meer hoek-af, met hier en daar de kenmerken van de stroomlijn. De vaak wanstaltige verhou dingen, die het gevolg waren van den opzet stroomlijncarrosserieën te bouwen zijn ver dwenen en in al haar verscheidenheid van tentoongestelde automerken kenmerkte deze 24ste R.A.I. zich door groote uniformiteit. Als men van de entrée de enorme met vlaggen versierde zaal overziet, waarin tien tallen wagens zijn opgesteld, valt het op. dat de meeste fabrikanten aan donker gedekte kleuren de voorkeur geven. Chroom-nikkel blinkt tusschen de donkere stukken, groote spiegelruiten geven aan de wagens den in druk als waren het salons. Een uitzondering echter op de eentonig heid van de zich steeds herhalende auto modellen vinden wij in een afdeeling naast de hoofdzaal, waar motorfietsen zijn tentoon gesteld. Zooals men zich herinneren zal wa ren verleden jaar verschillende groote auto bussen en vrachtwagens op de tentoonstel ling vertegenwoordigd, nu echter is een plaats ingeruimd voor de ranke motorfiet sen. Ook deze zaal kan men in haar geheel overblikken en het blijkt duidelijk, welk een belangrijke plaats het goedkoope vervoer middel in het verkeer gaat innemen. Ook bakfietsen met motoren en de z.g. „hakkepoffertjes' hebben hier een plaatsje gevonden en het lijkt ons toe, dat de expo santen in deze kleine zaal aan het einde van de tentoonstelling de meeste resultaten zul len hebben geboekt. Reeds nu kwam een uitermate groote be langstelling voor de tweewielige motoren en de bakfietsen aan den dag. Als bijzonderheid van de auto-expositie viel ons op een groote luxe auto van Stude- baker, waarin de rechtervoorzitting kon wor den weggenomen, zoodat er plaats kwam om er een brancard in te plaatsen. Voor kleine gemeenten, waar over het al gemeen weinig zieken of gewondentransport is, kan zoo'n wagen een dokter groote diensten bewijzen. Eigenaardig is voorts de geheimzinnigheid, waarmee verschillende exposanten hun nieuws aankondigen. Sommigen weigeren de groote doeken, die over verschillende modellen heen liggen, te verwijderen, anderen kondigen aan, dat in den loop van de tentoonstelling „groot nieuws" is te verwachten. Hoe het ook zij, de autokenners zullen op deze tentoonstelling op eiken stand bij eiken wagen wel iets nieuws ontdekken, zij het slechts een detailwijziging. Voor het groote publiek wachten wij maar op de onthullingen, die ons zijn beloofd. V. S. v.—VELOCITAS. Naar wij vernemen zal de bekerwedstrijd V. S. V.Velocitas niet op Zaterdag 16 Febr., gespeeld kunnen worden, omdat Velocitas 6 spelers voor het Noordelijk elftal moet leve ren. Als vermoedelijke datum wordt thans genoemd Zondag 24 Februari of 3 Maart.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1