BEVERWIJK Het gezichtspunt. HEEMSKERK Volksvoordracht van het Nut. Het Paradijs van den oerraensch. Donderdagavond werd in het Kennemer Theater wederom een voordrachtavond gehou den van de Maatschappij tot Nut van 't Alge- ^De1 belangstelling daarvoor was zoo groot, dat de zaal geheel bezet was. Spreker was Dr. C. W. N. van der Sleen van jSa&rlem. j3s. J. D. van Calcar sprak een inleidend woord en constateerde met voldoening de klimmende belangstelling van het publiek. Deze belangstelling gold dezen avond niet alleen het paradijs van den oermensch, maar ook Dr. v. d. Sleen zelf, die reeds meermalen voor het Nut optrad en die altijd zijn gehoor een prettigen avond bezorgde. Dr. v. d. Sleen sprak over zijn reis per auto door Frankrijk en Spanje naar het paradijs van den oermensch, die geleefd moet hebben 'angs de oevers van de Fransche rivieren als de Seme, de Dordogne e.d. en in de hoog vlakte van Auvergne. Deze mensch moet, aldus spr.. precies geleefd hebben, zooals nu no* de Papoea's doen in Nieuw-Guinea langs de°Digoel-rivier. Van de oudste geschiedenis van dezen oermensch is niets bekend en er is bovendien niet veel bewaard gebleven, wat voor berekeningen en nasporingen houvast kan bieden. Alleen werd een onderkaak ge vonden, die zeker 20 a 30.000 jaren oud moet Zijn. Anders werd het in het diluviale- of ijs- tijdperk, toen de dalende temperatuur het noodig maakte, dat de mensch zich tegen regen en wind ging beschutten. Hij vond schuilplaatsen onder overhellende rotsen en in grotten. Een prachtige collectie lantaarn plaatjes bracht deze eerste woningblokken in beeld. Talrijke voorwerpen uit het oertijd- perk, de meest primitieve uitingen van kunst in téeken- en graveerwerk werden geprojec teerd. Aan de hand van de vele verrassende vondsten, ook van fossielen aard, die in deze grotten werden gedaan kon de wetenschap voortbouwen, teneinde omtrent den oer mensch nader te worden ingelicht. Ook Dr. v. d. Sleen vond op zijn zwerftocht door dit Paradijs van den Oermensch" talrijke voor werpen, die daaromtrent meer licht ver schaften. De ontwikkelingsgang van den mensch teekende zich al duidelijker af. Hij werd vaardiger in het maken van wapens en ge bruiksvoorwerpen, zijn kunstuitingen bewogen zich naai' hooger plan. Dit alles bleek nog beter uit de plaatjes, die het gesproken woord zoo belangrijk te hulp kwamen. Dr. v. d. Sleen vertelde van zijn onderzoe kingen en zwerftochten op de hem eigen onderhoudende en voor iedereen bevattelijke wijze. De interessante en belangwekkende voordracht werd dan ook met de grootste be langstelling gevolgd. Na afloop daverde een minutenlang applaus door de zaal. Ds. van Calcar was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij Dr. v. d. Sleen voor zijn boeiende voordracht hartelijk dank zegde en hem gaarne een „tot weerziens" toe riep. Het was een buitengewoon geslaagde Nutsavond. LOU BANDY IN HET KENNEMER- THEATER. „Het Meisje met den blauwen hoed". Het Kennemer-Theater vertoont vanaf heden-, Vrijdagavond de vroolijke Holland- sche soldatenfilm „Het meisje met den blau wen hoed" met Truus van Aalten, Lou Ban dy en Roland Varno in de hoofdrollen en met de gezellige muziek van Max Tak. Aan de inhoudsbeschrijving ontleenen wij het volgende: Daantje Pieters, een brave grutterszoon uit het stadje Schoonhoven, is opgeroepen voor den militairen dienst. Vader en moeder zijn wanhopig. „Hun zoon, hun Daantje, die nog nooit van huis is geweestZe be grijpen niet hoe de regeering het over haar hart heeft kunnen verkrijgen. Pogingen om alsnog de „hooge heeren in Den Haag te ver murwen falen en zoo zien we op een goeden dag Daantje belast en beladen naar de Resi dentie vertrekken .welke hem als garnizoens plaats is aangewezen. Onder andere voert hij een doos met „fijne spullen" uit den win kel met zich mee, teneinde die namens zijn ouders aan den kapitein aan te bieden. Je kunt nooit weten! Op een tusschenstationnetje ziet hij dan voor de eerste maal „het meisje met den blauwen hoed". Het duurt echter nog even voor hij haar persoonlijk leert kennen. In het kamp van Waalsdorp aangekomen, zoekt hij troost en vriendschap bij Toontje, de komiek van de compagnie, die zich gaar ne over Daantje, die van moeder een vet zakcentje meekreeg, ontfermt. Maar de vriendschap is niet zóó groot of Toontje ver stout zich de „doos met fijne spullen" leeg te plunderen, zoodat wanneer later Daantje zijn doos aan de kapiteinswoning heeft af gegeven, inplaats van delicatessen uit de grutterij van J. C. Pieters, vischgraten en ander afval uit de etensbarak-cantine te voorschijn komen. Het is dan ook aan een wonder te danken, dat Daantje er zonder provoost afkomt! Op een avond gaan Daantje en Toontje naar de revue van Lou Bandy en daar is het, dat Daantje „het meisje met den blauwen hoed" terugvindt.echter in gezelschap van een anderen jongeman. Maar dan doet Toontje zich gelden en in een minimum van tijd is de medeminnaar weggewerkt en de baan vrij voor Daantje. Wel laat hij haar in zijn grenzelooze onhandigheid weer ontglip pen maar natuurlijk wéér door Toontje hij vindt haar terug en dan wil hij zich liefst maar meteen verloven ook. Hij gaat bij haar ouders op bezoek een voorrecht wat hem eerst na vele cadeautjes door zijn geliefde wordt toegestaan. Dat gaat Toontje te ver, hij went een energieke poging aan om roet m het eten te gooien, maar Daantje heeft het te zeer te pakkenDaan verlooft zich met Betsy (want zoo heet het blauwe-hoed- meisje). Door onbescheidenheid van de kapiteins vrouw komen zijn ouders daar achter en op een dag zien we Daan en Betsy naar het stadje Schoonhoven trekken, teneinde voor den familieraad te verschijnen. Dit bezoek loopt natuurlijk op een daverende misluk king uit. De chique, gepoederde en ge schminkte Betsy, die hakken onder haar schoenen draagt van een halven meter hoog te, past allerminst in het brave gruttersmi- lieu en als dan bovendien nog blijkt, dat al deze wufte uiterlijkheid betaald werd van het zakcentje van Daantje, is de bom ge barsten eer iemand er erg in heeft. Trou wens, dat zakcentje was al lang vervlogen. en daarmee ook de liefde van Betsy. Daantje tracht nog te redden, wat er te redden valt van zijn idylle.maar het gaat niet. Op de Haagsche voorjaarskermis, waar ze samen heen gaan, zoekt ze haar troost over de mis lukte verloving door zich door anderen te laten afkussen, wat natuurlijk in een vecht partij van Daantje met een paar soldaten eindigt. Betsy en Daantje trachten zich dan nog te verzoenen, maar van een samengaan voor het leven kan geen spreke meer zijn; tusschen de rechtzinnige levensopvattingen van een grutterszoon uit Schoonhoven en de wuftheid van stadsche ..meisjes met blauwe hoeden" ligt een te diepe klove. DE BEVEROLFABRIEKEN EXPOSEEREN. Een onzer plaatselijke industrieën^ die het welhaast tot wereldvermaardheid heeft ge bracht, namelijk de N.V. Beverolfabrieken zal op de van 1 t.m. 10 Febr. te Amsterdam te houden automobieltentoonstelling in het R.A.I.-gebouw exposeeren met haar produc ten Beverol en Beverol Top. Voor belangstel lende lezers deelen wij mede, dat haar stand 37 is toegewezen. Beverol Top is liet zeer bijzondere smeer middel, vervaardigd door deze industrie, waarmede onlangs in een auto zonder radia tor en zonder eenige andere koeling in 5 1/2 dag 1109 K.M. werd afgelegd. Bovendien heeft men met dit Beverwijksche product 10.000 K.M. en meer afgelegd met één carter vulling. KENNEMERSFEIJENOORD. Voor de 5de bekerronde ontvangen de Ken- nemers Zondag het populaire Feijenoord. Nu de rood-zwarte Beverwij kers zich op zoo kranige wijze in deze ronde hebben weten te plaatsen, zullen vele voetballiefhebbers zich opmaken om te zien hoe de a.s. kampioenen van 3 A zich tegen deze sterke tegenstanders zullen weren. Het belooft een aardige kracht meting tusschen een sterke 3de klasser en een dito 1ste klasser te worden, waarbij de Rotterdammers, die evenals de Kennemers zoo sterk mogelijk uitkomen, natuurlijk de beste kansen hebben. Wanneer echter de productieve aanval van de Kennemers op dreef is, kon het nog wel eens een verrassing worden. De elftallen komen waarschijnlijk als volgt uit: Feijenoord: Doel: v. Male. Achter: Bul. de Groot, Midden: J. Pauwe. B. Pauwe en v. Ooijen. Vóór: Vrauwdeunt, Barendregt, Kegge, v. Heel, en Sinke. Kennemers: Doel: v. Urk. Achter: Dulveman. Lindner. Midden: Effern, Dinkla en Gordijn. Vóór: Schipper, Horeman, Groot, Steeman en Brethouwer. LEZING CHRISTELIJKE JEUGDCENTRALE. Donderdagavond werd in het Hervormd Vereen igingsgebouw door de Christelijke Jeugdcentrale de derde lezing gehouden. Spreker was Ds. C. M. Krijger over het onder werp „Kunnen godsdienstige en sociale be langstelling samengaan." De voorzitter, de heer Aalders, opende de bijeenkomst met gebed en sprak daarna een kort openingswoord. Daarna ving Ds. Krijger zijn lezing aan met de vraag of godsdienstige en sociale belangstelling kunnen samengaan. Volgens spreker is deze vraag van twee zij den meer dan eenmaal ontkennend beant woord. Van godsdienstige zijde is men gauw GEORGE PRESSARD, de veel besproken oud procureur der Fransche republiek, die dezer dagen overleed. (De Eiffeitoren te Parijs is Ui 1934 doen332969 menschen 'beklom men). Ja, een mensch verheft zich gaarne, Dat blijkt hieruit toch maar weer, Hij ziet op zijn medemenschen, Graag eens uit de hoogte neer. Van zijn laag-bij-grondsche leven, Wil hij wel eens even vrij, Om zijn uitzicht te verruimen Op de menschenmaatschappij. Van de torenhooge hoogte Ziet hij ons, zooals wij zijn, En zooals hij zelve ook is, Onbeduidend zwak en klein. Haastig rusteloos krioelend, Mieren op hun mierennest. Zwoegend, strijdend, spelend, lijdend, Noord en Zuid en Oost en West. Boven op den Eiffeltoren Leert de mensch bescheidenheid, En hij kijkt met andre oogen Naar den kleinen menschenstrijd. Spoedig daalt hij echter weder Van zijn hoogte naar benee, En terug op Moeder Aarde, Miert hij dadelijk weer mee. Als zijn blik zich even later Weder op den toren richt, Denkt hij weer: wij sterke menschen, Hebben die toch maar gesticht. P. GASUS. geneigd te zeggen, dat sociale belangen zich te veel met het materialisme ophouden. Men voegt daar bovendien aan toe, dat de stoffe lijke nooden, waarin de menschen verkeeren, meestal een hinderpaal vormen om te bevor deren dat de menschen zich met hoogere dingen bezighouden. Spreker wijst er op dat Christus niet alleen voor het geestelijk wel zijn der menschen zorgde, maar tevens lette op de stoffelijke nooden. Wij zijn niet gescha pen als enkeling doch als gemeenschap. Wij behooren dus met de nooden van onze mede menschen mee te leven. Het materieele moet onze geheele belangstelling hebben, dit is een Goddelijke eisch. Als voorbeeld noemde spre ker dan de eerste Christelijke gemeente, waar niet alleen godsdienstige belangen, maar ook sociale belangen niet vergeten werden. Spreker stelde daarop de vraag of wij deze belangstelling ook bij onze tegen woordige christelijke gemeente vinden. Men komt dan tot de conclusie, dat dit bij vele christenen helaas niet het geval is. Men heeft wel wat voor elkaar over, men helpt elkaar wel, maar slechts zoo lang het gaat van eigen overvloed. Wanneer het echter gaat om het wegcijferen van ons eigen ik, dan moeten wij bekennen, dat onze belangstelling dikwijls te eenzijdig is. Ook van socialen kant wordt dikwijls beweerd dat hun belangen niet met godsdienstige belangen samen kunnen gaan. Zij putten deze gevolgtrekking uit de erva ring, dat de Christenen vaak zoo weinig me deleven met hun medemenschen betoonen en dat zij door hun godsdienstige belangen te behartigen, dikwijls meer afstooten, dan aantrekken. Als concreet bewijs, dat hier niet alleen sprake is van een samen kunnen gaan maar ook van een samen moeten gaan, haalt Ds. Krijger dan het leven aan van Troelstra. die toch zooals bekend is, zijn leven gegeven heeft voor de sociale belangen van zijn medemenschen, maar bovendien ook een groote godsdienstige belangstelling toonde. Dit komt vooral tot uiting in zijn vers „De strijd om het hoogste" waarin duidelijk uit komt zijn strijd en zieleworsteling en waarin hij zich afvraagt „Is er een God, of is er niet een God". Hij zegt dan: Ik kan niet leven zonder God, Een hulp en troost in het donker slot. Troelstra kwam dan ook tot de conclusie, dat zelfverloochening een voorwaarde is van ons bestaan en van dat der maatschappij, maar hij vond niet de oplossing, hoe wij aan de kracht tot zelfverloochening kunnen ko men. Dit antwoord zoo eindigde spreker zijn lezing, vinden wij bij het Evangelie, waar ons gezegd wordt, hoe Christus niet alleen in Geestelijke maar ook in materieele belangen voorziet. In de pauze was gelegenheid tot vragen stellen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Nadat ds. Krijger deze Vragen beantwoord had, sloot hij de vergadering met gebed. De groote brand te 's-Gravenhage. DONDERDAG 31 JANUARI 1935 Het lijk van den vermisten timmerman gevonden. MUZIEKCONCOURS. Het uitvoerend comité voor het te houden concours is samengesteld als volgt: voor zitter Q. Groot, algemeen concours secretaris A. Wittens, penningmeester Joh. Visser Azn. De voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang. Dezer dagen zal bij dorpsgenoo- ten een lijst worden aangeboden om een bij drage voor het garantiefonds. Het bestuur vertrouwt op volle medewerking. Verschil lende bedragen zijn reeds ingeteekend, wat zeer bemoedigend is voor 't comité. ALLES WEL OP DE K XVIII Donderdagochtend 9 uur is de K XVTH in Rio de Janeiro aangekomen. Alles is wel aan boord Donderdagmiddag is onder de puinhoopen van de jJ. Vrijdag uitgebrande fabriek van de firma Van Straten en Boon in de Waldorp straat in Den Haag. het totaal verkoolde lijk gevonden -van den 74-jarigen timmerman K.. die sedert den dag van den brand werd ver mist en omtrent wien men vermoedde, dat hij in het brandende gebouw, waar men hem kort voor den brand had gezien, om het leven was gekomen. Het lijk is ter beschikking van de familie ge steld en naar de woning van het slachtoffer gebracht PROVINCIALE STATEN-VERKIEZINGEN De data, waarop dit jaar de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten zal geschie den, zijn thans definitief als volgt vastge steld: 16 April: Drente en Overijssel; 17 April: Groningen, Friesland, Utrecht. Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. 26 April: Gelderland. Gedwongen aansluiting bij vakorganisatie Vragen van een Kamerlid Het lid der Tweede Kamer de heer Van Dis heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door den raad der gemeente Poortvliet besloten is om aan enkele werkloozen van het tijdstip der uitkeering uit de werkloozenkas in December 1935 af, geen steun meer uit te keeren, omdat zij ongeorganiseerd zijn? Weet de minister, dat ook in Hillegom steun onthouden wordt aan ongeorganiseerde werk loozen? Is de minister niet van oordeel, dat zulk een indirecte dwang tot het zich aansluiten bij een vakorganisatie in strijd is met de rijks regeling in zake steun verleening? Wil de minister bevorderen, dat de uitslui ting van steun wegens het niet-georganiseerd zijn wordt opgeheven? Getroffen tuinders krijgen steun. Te Nieuwveen, Ter Aar en Uithoorn. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan de producenten van gewassen van den tuinbouw, voor zoover deze hun be drijf uitoefenen te Nieuwveen. Ter Aar en Uit hoorn, en voor zoover het betreft door hen in 1934 geteelde boonen- en augurkenplanten, waarvan de opbrengst door bijzondere om standigheden (zooals men weet zijn de gewas sen in deze omgeving door zware hagelbuien geteisterd) niet ter veiling is aangevoerd, steun verleend zal worden tot een maximum van f 17.500. Bepaald is, dat steun worddt verleend over de hierna vermelde hoeveelheden van de hierna vermelde producten tot de daarbij ver melde bedragen per eenheid, deze eenheden berekend naar een opbrengst van 14.000 K.G. per H.A. voor augurken en van 12.600 KG. per H.A. voor boonen bij een stand van het gewas 70 a. augurken 398.575 K.G. f 1.80 per 100 K.G. b. Boonen 334.356 K.G. f 3 per 100 K.G. Japansch offensief in Mongolië. Mongoolsche stad bezet. SJANGHAI. 31 Jan. Terwijl in de Ja pansch Chineesche botsingen- althans voorloo- pig eenige rust is ingetreden, zijn de Japan ners op een ander front een offensief begon nen en wel aan de Westgrens van Mandsjoek- wo tegen Mongolië. Volgens een bericht uit Hsinking hebben Japansch-Mandsjoerijsche troepen gisteren ten Noorden van het Boir- meer een aanval gedaan op troepen van Bui- ten-Mongolië. De Japansclie troepen deden drie aanvallen, waartegen de Mongolen twee uur lang stand konden houden, doch toen we gens te zware verliezen, zich moesten terug trekken. De vereenigde Japansche en Mand- sjoerijsche troepen bezetten daarop Khalka- miao. In Chineesche kringen is men niet verrast door deze nieuwe Japansche militaire actie. Fransche studenten in staking. Protest tegen het teveel aan buitenlandsche medici. PARIJS, 31 Jan. (Reuter). Bijna alle stu denten in de medicijnen aan de Fransche uni versiteiten zullen heden een 24-urige protest staking beginnen om te protesteeren tegen het teveel aan buitenlandsche medici in Frankrijk. Het initiatief, tot deze stakingsbe weging is genomen door de studenten te Montpellier. UITGIFTE VAN f 30.600.000 4 pCt. CONVERSIE LEENING 1935 II DER GEMEENTE AMSTERDAM Naar emittenten berichten is bij de op 29 Januari 1935 gehouden inschrijving op boven genoemde leening door houders van de aflos baar gestelde 4j4 pCt. obligatiën op dusdanige wijze gebruik gemaakt van het recht van voorkeur, dat op de vrije inschrijvingen slechts een zeer geringe toewijzing zal kunnen plaats hebben. VAN KLAVEREN VERLIEST ONVERDIEND VAN YOUNG CORBETT. SAN FRANCISCO. 31 Jan. <V.D.) De Ne- derlandsche bokser Bep van Klaveren heeft hier ter stede een gevecht geleverd tegen den bekenden Amerikaan Young Corbett. De laatste won den strijd, welke over tien ronden ging, op punten, doch liet publiek en de pers waren het er over eens dat deze zege hem niet toekwam. Men heeft dan ook tegen de beslis sing ernstig geprotesteerd. Fransche studenten in staking DE REIS VAN DR. DE VLUGT. „De Tijd" bevat omtrent de reis van Dr. De Vlugt naar Moskou enkele bijzonderheden. De Russen wenschten niet met de directeuren, maar met den president-commissaris der Ned. Scheepsbouw Maatschappij, dat wil dus zeg gen met Dr. De Vlugt, te onderhandelen. Volgens „De Tijd" heeft de burgemeester voeling gehouden met de regeeringg en minis ter Colijn was niet onkundig van zijn reisplan. De orders, waarover Dr. De Vlugt ging onder handelen, moest beschouwd worden als een tegenprestatie van Rusland voor zekere hout leveranties. Dr. De Vlugt is als privé-persoon op eigen risico naar Moskou gegaan, hoewel hij een groot Amsterdamsch belang behar tigde, concludeert het blad. RUMOER BIJ TOONEELVOORSTELLING TE HAGEN. In den stadsschouwburg te Hagen is gister avond bij de tweede voorstelling van Eduard Kiss' Wittekind de veldheer der Saksers in hun strijd tegen Karei den Groote eenige malen de orde verstoord. Uit de zaal werd o.a. geroepen: „Geen geschiedvervalsching!" Hoewel de regisseur had verzekerd, dat het stuk niet slechts met toestemming, doch met uitdrukkelijke goedkeuring van den rijks minister voor volksontwikkeling en propa ganda werd gespeeld, werd het lawaai zoo erg, dat S.A. en politie een gedeelte van den schouwburg ontruimden. De politie deelt mede, dat de rustverstoor ders jongelieden uit katholieke kringen wa ren Protest tegen teveel aan buitenlandsche medici. De studenten van Grenoble en Montpellier hebben tegen 31 Januari een staking afge kondigd als protest tegen het optreden van te veel buitenlandsche krachten in het medische beroep. Onder de Fransche medische studenten is reeds eenigen tijd geleden een beweging ont staan om te protesteeren tegen de uitoefening van het beroep van arts in Frankrijk door buitenlanders. Terwijl voor het beroep van advocaat en voor staatsambten strenge wets bepalingen het toelaten van buitenlanders beperken, bestaat voor vreemdelingen, die in Frankrijk het beroep van arts willen uit oefenen, nog een zekere mogelijkheid tot uitoefening van praktijk. Volgens een opgave van de studentenorga nisatie zijn vooral In de ziekenhuizen in de provincie veel buitenlanders als arts werk zaam. Zoo zou het percentage der buitenland sche artsen in de ziekenhuizen van Montpel lier van 55 tot 60, te Nancy en Tours van 60 tot 70 bedragen en ook te Grenoble betrek kelijk hoog zijn. Uitbanning van den oorlog. Vier punten van senator Nye. Senator Nye, de voorzitter van de Ameri- kaansche senaatscommissie voor een onder zoek naar de internationale wapenindustrie heeft in een te Newark gehouden vergade ring het volgende plan ingediend om den vrede te bevorderen en den oorlog uit te ban nen: le. Beperking van de bewapening in Ame rika tot de behoeften voor verdediging. 2e. Een door de Vereenigde Staten af te leggen verklaring nooit in eenigen oorlog ge weld van wapenen te gebruiken, behalve voor de verdediging van de grens tegen een buitenlandschen inval. 3e. Bij wetsbepaling aan schepen die on der Amerikaansche vlag varen te verbieden, munitie te vervoeren naar landen die in oor log zijn. 4e. Uitschakeling van winst door 98 pro cent belasting te heffen op oorlogsinkomens boven 15.000 dollar en controle of volledige nationalisatie van de wapenindustrie. De senator betoogde, dat de wereldoorlog met twee jaar was verlengd om de wapen- fa hrikonfon ?nn erroot^vp winrt°n te helt>en HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Vancouver naar Rotterdam 30 te Balboa. Bloanmersdijk, 29 (n.m.) van New-York n. Rotterdam. Boschdijk. Rotterdam naar Philadelphia 30 (v.m.) te Boston. Delftdijk, Rotterdam naar Vancouver 30 (n.m.) van Londen. Lochmonar, 31 van Vancouver te Rotter dam. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, Ayr naar Bayonne 30 (12.18 v.m.) 50 mijl N. van Land's End. Bloemfontein (uitr.) 31 te Antwerpen, ver trok 2 (8 n.m.) naar Southampton. Jagersfontein (uitr.) 30 te Port Natal ver trekt 2 Febr. Stad Haarlem, 30 van Pto. Ferrajo naaT SJmeria HOLLAND—OOST-AZIë LUN. Zuiderkerk 30 van Amsterdam te Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk 31 van Brisbane te Rotterdam. Grootekerk (thuisreis) 31 van Melbourne. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (uitreis) pass. 30 Jan. Perim. HOLLAND—BRITSOH-INDIë LIJN. Almkerk 31 van Rotterdam naar Bombay via Antwerpen JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Radja, Batavia naar New-York 30 (7 n.m.) van Port Said. Palembang, 31 van Batavia te Soerabaja. Tabinta, New-York naar Java 31 v. Suez. Glancius, New-York n. Java 30 v. Halifax. Rhexenor, Java naar New-York 30 te Pe- nang. Djambi, 29 van New-York naar Philadel phia JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisaroea, 29 van Hongkong naar Muntok. Tsjisalak 29 van Manilla naar JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LIJN. Roggeveen, 26 van Pt. Natal naar East- Londen. Bontekoe, 29 van Batavia naar Mauritius. KON. NED. STOOMB. MU. Bacchus, 30 van Cadix naar Lissabon. Bodegraven, Chili naar Amsterdam 29 te Valparaiso. Boskoop, Chili naar Amsterdam 30 van Li verpool. Calypso, 30 van Barcelona naar Genua. Fauna, 30 (6.30 n.m.) van Hamburg naar Amsterdam. Hermes, 30 van Stamboul naar Bourgas. Oberon, 30 van Alicante te Genua. Theseus, 30 van Kopenhagen te Stettin. Tiberius, 30 van Venetië naar Triest. Triton, 30 van Vigo naar Lissabon. Vesta 31 van Amsterdam naar Gdynia. Achilles 31 van Amsterdam naar Rotter dam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland 31 van Amsterdam naar Ham burg. Amstelland 31 van Amsterdam naar Rio Janeiro. KON. HOLL. LLOYD. Eemland (uitr.) 30 (11 v.m.) te Montevideo Zeelandia (thuisr.) 30 (11 v.m.) v. Vigo. ROTT.ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) 30 van Victoria (Braz.) Alpherat (thuisr.) pass. 30 (3 v.m.) Tene- rïffe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono, Batavia naar Rotterdam pass. 31 (12 midd.) Ouessant. Kota Nopan (uitr.) 30 van Belawan. Siantar, 30 Jan. van Rotterdam te Ham burg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Evansville, Dairen naar Rotterdam, passeerde 30 Jan. Perim. Laomedon, Batavia naar Amsterdam pass. 29 Perim. Stentor, Batavia naar Amsterdam pass. 31 Perim. Polydorus 30 van Batavia te Amsterdam. Memnon, Japan naar Rotterdam 31 van Marseille. Eurybates, 30 van Huil naar Macassar. Troilus 28 te Shanghai voor Java en Li verpool. City of Eastbourne. Japan naar Rotterdam 2 (1 v.m.) te Havre verwacht. Perseus, Japan naar Rotterdam 30 van Singapore. Polyphemus, Amsterdam naar Java 31 van Suez. Ajax, Japan naar Rotterdam 29 van Hon- kong. Teucer, Rotterdam naar Japan 28 te Hon- kong. Hector, Japan naar Rotterdam 30 te Yoko hama. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Chr. Huygens (uitreis) 31 te Southampton Poelau Laut (uitr.) pass. 29 Gibraltar. Mapia (thuisr.) 30 van Colombo. Madoera, 31 van Schiedam n. Hamburg. De Belgische handelsvloot. De Belgische handelsvloot telde voor den oorlog 109 schepen en thans 112, van welke nog bijna dertig procent is opgelegd, welk per centage belangrijk boven dat van de wereld- vloot uitgaat. Als één der oorzaken van dit opleggen noemt de heer Hervy Cousin, eerevoorzitter van de Ligue Maritime Beige, de aardrijks kundige ligging van zijn land, waardoor de schepen der concurreerende landen op hun uit- of thuisreis de Belgische havens kunnen aanloopen zonder de reis te verlengen, terwijl de schepen onder eigen vlag de haven van Antwerpen als eindpunt hebben. Een tweede oorzaak zou te vinden zijn in de onverschil ligheid der eigen overheid voor alles wat de handelsvloot aangaat, hoewel in het vorig jaar een bescheiden begin met het verleenen van staatssteun is gemaakt door het beschikbaar stellen van een crediet voor de reederijen tot een bedrag van 35 millioen francs. Groote diepgang. Het met benzine en petroleum van Aruba aangekomen Nederlandsche motortankschip Rotterdam passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8 1/2 meter. Opgebracht. De Spaansche stoomtrawlers Mercedes en Pepita zijn naar Port Vendres opgebracht om dat zij binnen de limiet visschende wer?Vn aangetroffen door een Fransch controlevaarv tuig.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5