N.S.M. tracht sluiting te voorkomen. Rukwind en roekeloosheid- THIJS IJS EN DE GEDIENSTIGE GEEST. 1 LETTEREN EN KUNST Een schip wordt in voorraad gebouwd. Dr. de Vlugt: „Ik mocht niet thuis blijven.' Van de werf der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij te Am sterdam is het enkelschroefmotortank schip „Rotula", in aanbouw voor de Koninklijke Shellgroep. met gunstig gevolg te water gelaten. De plechtig heid van den doop werd verricht door mevrouw C. de VlugtFlentrop, echt- genoote van dr. W. de Vlugt, burge meester van Amsterdam. Rede van den heer Goedkoop- Ter gelegenheid van dezen stapelloop heeft tie heer D. Goedkoop Dzn., directeur van de N.S.M., een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Wanneer wij een schip te water laten, is het mijn gewoonte, onzen President-Com missaris te vragen, of hij, dan wel de Directie een enkel woord zal spreken. In dit geval pleegde ik hieromtrent geen overleg, want ik zie hier niet onzen President-Commissaris, maar den Burgemeester van Amsterdam aan wezig. Er komen wel eens misverstanden voor om trent de functie, die iemand bekleedt. Toen wij het vorig jaar zagen, dat de op drachten hun uitvoering van voltooiing na derden, was het een van de dochtermaat schappijen van de Koninklijke, die ons op dracht tot den bouw van twee schepen gaf. Ware dit niet gebeurd, dan was de N.S.M. op dit oogenblik gesloten geweest, want al onze pogingen tot verkrijging van nieuwe opdrach ten waren mislukt. En nu ook deze schepen weder ongeveer gereed zijn en sluiting met zekerheid voor de deur stond, hebben wij, toen wij meenden, een schip in voorraad te moeten bouwen, een aanvang gemaakt met de constructie van een copie van een schip van de Koninklijke Shell groep. omdat wij zoo dikwijls in moeilijke mo menten van haar bestellingen hebben ge kregen. Wij hooren over deze machtige groep wel eens spreken, wanneer ons land een nadeel ondervindt van het niet volgen van de mone taire richting, die bijna de geheele overige wereld heeft ingeslagen en wij willen ons er buiten houden, of hiertoe aanleiding bestaat, maar bij de Nederlandsche scheepsbouw- en machine-industrie kan geen twijfel bestaan omtrent de zeer groote waarde, die de Ko ninklijke voor Nederland heeft. Niemand heeft het recht om thuis te blijven". De Burgemeester van Amsterdam, die ook het woord heeft gevoerd, zeide, dat zijn re laties met de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij in den laatsten tijd sterk de aandacht hebben getrokken, in het bijzonder ook in de pers. Spr. heeft niet alles gelezen, daar heeft hij geen tijd en geen lust voor. Lof of blaam over hetgeen hij in deze heeft gedaan laten hem koud. ,.Ik heb mijn verlof als Burgemeester van Amsterdam gebruikt, niet als President-Commissaris van de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij. Ware ik geen president-commissaris geweest en had men een dergelijk beroep op mij gedaan, ik zou het ook hebben gedaan. Men moet deze dingen niet politiek zien, maar men moet ver trouwen stellen in den Burgemeester, die zich niet zal wagen op terreinen, die de zijne niet zijn. Amsterdam gaat gebukt onder zulk een zware werkloosheid, dat een Burgemeester, die rustig op zijn stoel blijft zitten, zijn taak zeer slecht zou toonen te verstaan. Zij die cri- tiek hebben op hetgeen ik gedaan heb, heb ben geen notie van de groote belangen die er op het spel staan. U meneer de Directeur, waart in Engeland; ik elders en als Uwe en mijn bemoeiingen ertoe mogen leiden dat de N.S.M. eenige orders krijgt, dan zal ik mij daarover verheugen. Niet als president-com missaris van de N.S.M., maar als Burgemees ter met de duizenden in wier belang niemand het recht heeft om thuis te blijven", (applaus). De heer D. Goedkoop zeide, dat hij den Burgemeester hier niet op zou antwoorden, maar alleen kon zeggen: „Dat was mannen taal"! (applaus). Hiermede was de plechtigheid ten einde. Afwikkeling achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteuren. De Nederlandsche Bank deelt mede dat zij voornemens is, voortaan wekelijks opgave te doen van het totale bedrag der op haar Sonderkonto bij de Deutsche VerrechnungS' kasse uitstaande vorderingen die in de afge- loopen week door haar bemiddeling zijn af gerekend, en van de volgorde-nummers welke deze posten op de genoemde rekening had den. Onder afgerekende posten verstaat de Bank in dit verband posten, met betrekking waar. toe de opdracht tot uitbetaling van het pro venu de Hoofdbank te Amsterdam heeft ver laten. Voor personen, firma's of instellingen die niet zelf een rekening- bij De Nederland sche Bank te Amsterdam onderhouden, doch het provenu van de te hunnen gunste op het Sonderkonto uitstaande bedragen via par ticuliere bankinstelling of door bemiddeling van den Postchèque- en Girodienst plegen te ontvangen, verloopen er uit den aard der zaak nog één of meer dagen tusschen den dag waarop de betalingsopdracht de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank verlaat en dien waarop de begunstigden het geld daadwerke lijk te hunner beschikking krijgen. In de week van 28 Januari tot 2 Februari 1935 is door De Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van RM 839.600 aan op haar Son derkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten lienen van 73339 tot 73566. Het ligt in het voornemen, binnenkort een soortgelijke publicatie te gaan doen voor het Treuhanderkonto Niederlande. HONDEN HEBBEN EEN PERRONKAARTJE NOODIG. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald, dat voortaan ook hon den, niet bestemd om per trein te worden ver voerd, tot de perrons mogen worden toege laten, mits voor eiken hond een perronkaart wordt genomen en de geleider het dier tijdens het verblijf op het station draagt om kort aan de lijn houdt. Vier woningen te Rosmalen afgebrand. Brandwéer stond vrijwel machteloos. Eigenaardige ontdekking te Culemborg. Muur stortte bij graafwerk in. Arbeider zeer ernstig gewond. Bij de graafwerken voor het leggen van waterleidingsbuizen te Nieuwkuyk stortte een muur in, waarlangs men een greppel gegraven had. Een drietal arbeiders werd onder het puin bedolven. Een der arbeiders, A. Samuels uit Nieuwkuyk werd zeer ernstig gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. De twee andere arbeiders kregen slechts lichte verwondingen en werden per auto naar huis vervoerd. De Officier van Justitie uit Den Bosch stelt een onderzoek ter plaats in. JUBILEUM ALBERT VAN DALSUM. Ter viering van het 25-jarig jubileum van Albert van Dalsum als regisseur en acteur, heeft zich thans op initiatief van de Neder landsche Tooneelunie, te Amsterdam een werkcomité gevormd, waarin de volgende dames en heeren zitting hebben genomen: Prof. Dr. C. F. A. van Dam, voorzitter, mejuf frouw A. M. Muntendam, secretaresse, P. Klijnveld, penningmeester, mevrouw W. J. H. M. Ketelaar—Van Goch. Mr. H. Boekei. Dr. J. C. Bruijn, M. M'egendorff, M. S. Vaz Dias. VAN BELEEDIGING VAN MINSTER COLIJN VRIJGESPROKEN. In het fascistische weekblad „De Daad", kwam op 16 Februari 1934 een artikel voor. dat door de politie beleedigend werd geracht voor minister H. Colijn. Het stuk was geschre ven naar aanleiding van het verbod voor ambtenaren om aangesloten te zijn bij de N. S. B. De schrijver had minister Colijn karak terloos genoemd en hem vergeleken met Troelstra en diens houding in de November dagen van 1918. De politierechter te Amsterdam had den re dacteur van ,,De Daad" veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken. In hooger beroep eischte de procureur- generaal bevestiging van dit vonnis; het Hof heeft verdachte echter vrijgesproken. Een brand, die weldra een grooten omvang aannam, brak Zaterdagmiddag te omstreeks vier uur in het dorp Rosmalen uit. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de woning van den ijshandelaar Verhagen. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd en begon men den inboedel naar bui ten te dragen. Het vuur greep door den ster ken wind snel om zich heen en weldra stond ook het- naastgelegen huis bewoond door den heer v. d. Donk en zijn gezin in lichter laaie. Van den inboedel kon niet veel worden gered. De brandweer was intusschen op het terrein verschenen en met man en macht werd de strijd met het vuur aangebonden. Het vuur breidde zich nog steeds uit: twee woningen, ook tot het complex behoorende en bewoond door de gezinnen Heyman en Vos stonden eveneens weldra in brand. De brand weer stond vrijwel machteloos tegen de vuur zee en moest zich beperken tot het nathouden van de belendende perceelen. De R.K. jongensschool, die vlak in de nabijheid staat, liep ernstig gevaar, en de brandweer had veel moeite het gebouw voldoende nat te houden, temeer daar door den sterken wind de vonken honderden meters ver stoven. Nog tot ongeveer half acht heeft het ge duurd voor de brandweer het vuur meester was en het gevaar voor uitbreiding geheel was geweken. Het was, dank zij het krachtig optreden van de brandweer, die assistentie had gekregen van de brandweer te Hintham, gelukt de school te behouden, die echter veel waterschade opliep evenals de andere aan grenzende woningen. De schade wordt voor een gedeelte door ver zekering gedekt. Bij de nablussching zijn nog twee brandweerlieden gewond. Spel met lucifers had noodlottigen afloop Een groote landbouwschuur van K. V. te Berkel is tot den grond toe afgebrand. Dooi den wind en het vele brandbare materiaal greep het vuur snel om zich heen. Dertig var kens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Waarschijnlijk is de brand ontstaan, doordat kinderen met lucifers speel den. Weer een molen minder Omstreeks acht uur Zaterdagavond is brand ontstaan in de molen van den heer Antoon Arts te Volkel. De ijlings ontboden brandweer kon slechts weinig tegenover de vuurzee uit richten. De molen was dan ook in een mini mum van tijd geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De molen was verzekerd. In een kleine aanbouw bevond zich eenig pluimvee, w.o. 110 kippen, 6 hanen en 6 kalkoenen; hiervan is niets ge red. Café afgebrand Door onbekende oorzaak is het café van den heer W. Sloots te Kiel-Windeweer, tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade Brandbluschmateriaal was on bruikbaar gemaakt. Op het terrein van de sigarenfabriek dei- firma van der Tak en Co. te Culemborg, waar in het begin van de vorige week brand heeft gewoed, laaide het vuur een dezer avonden weer op. Onmiddellijk werd getracht met brandbluschmateriaal der fabriek het vuur te blusschen, doch men kon geen water krijgen. Daarop werd de gemeentelijke brandweer ge waarschuwd en men slaagde erin het vuur spoedig te dooven. Bij onderzoek is gebleken dat de standpijp van het brandbluschmateriaal der fabriek, die op de waterleiding moet worden aangesloten met zakken was dichtgestopt. Dientengevolge kon geen water worden gegeven. Zooals men zich herinneren zal, is kort na het uitbreken van den brand, die het groot ste gedeelte der fabriek verwoestte, ontdekt, dat er brandstichting in het spel was. Het schijnt thans vast te staan, dat men tevoren ook getracht heeft het brandbluschmateriaal der fabriek onbruikbaar te maken. De politie stelt naar deze zaak eveneens een onder zoek in. Beide veroorzaken doodelijke verkeersongelukken. Vischauto reed een winkel binnen. Zaterdagmiddag te omstreeks half een is de 30-jarige gehuwde B. Wiebinga wonende te Zuidhorn op den Frieschen Straatweg al daar door een rukwind van de fiets geslin gerd. Een juist passeerende auto van een chocoladefabriek te Rotterdam kon niet meer uitwijken. De heer Wiebinga werd aan gereden en overleed vrijwel direct aan de be komen verwondingen. Wielrijder botst tegen vrachtauto. Te Blerick, ls de heer Lenders uit. Boekens onder de gemeente Blerick tegen een vracht auto van den heer Enkevoort uit Sevenum gebotst. De wielrijder werd in zorgwekken- den toestand naar het R.-K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht Nog steeds zijn er roeke- looze menschen. De 19-jarige W. Spiering reed Zaterdag over den Rotterdamse hen Dijk in de nabij heid van Schiedam. Hij hield zich vast aan een auto. beladen met hout van de firma v. de Wetering te Schiedam. Toen van den an deren kant twee wielrijders aankwamen, waarvoor moest worden uitgeweken, botste S. tegen een der rijwielen aan. Hij kwam met zijn schouder tegen het spatbord van de auto terecht en daarna met het hoofd onder een der wielen. Tijdens het vervoer naar het Algemeen Ziekenhuis is S. overleden. Kind stak plotseling over. Zaterdagmiddag is te Nijmegen het zoon tje van den heer I. D. B. op de Oude Stads gracht, toen het kind plotseling uit huis kwam en de straat wilde oversteken, door een auto aangereden. Het kind werd tegen den grond gesmakt en met een ernstige schedelbreuk naar het Canisius-Ziekenhuis vervoerd. De toestand is ernstig. Blokband rijdt snorder in flarden. Hedennacht is een blokbandtaxi, die van de Elandsgracht komende de Kinkerstraat te Amsterdam wilde inrijden in botsing geko men met een snorder, welke vier personen in de richting van het Leidscheplein bracht. De aanrijding geschiedde met zooveel geweld, dat laatstgenoemde auto geheel werd ver nield en bij de botsing omsloeg. De chauf feur werd aan de hand ernstig gewond, zoo dat hij naar het Wilhelminagasthuis moest worden overgebracht. De passagiers konden uit den wagen kruipen. Wonder boven won der waren alle vier ongedeerd. De blokband- auto liep slechts geringe schade op. terwijl geen der inzittenden van deze auto werd ge wond. Bakkerswagen stond onbelicht. De 26-jarige ongehuwde handelsreiziger S. v. D. uit 's-Hertogenbosch is met zijn motor rijwiel tegen een onverlichten bakkerswagen ter zijde van den weg gereden. De botsing was zoo hev.ig, dat v, D. van zijn rijwiel werd geslingerd. 'Met ernstige inwendige kneuzin gen en een hoofdwonde is v. D. opgenomen en naar het St. Catharinagasthuis te Grave vervoerd. Kort na aankomst is hij overle den. Man onder de tram. Op den hoek van de Rustenburgerstraat en de Van Woustraat te Amsterdam is een 40-jarig man onder de tram geraakt. Ernstig ewond is hij opgenomen in het Wilhelmina gasthuis. Vrachtauto bezoekt bak kerswinkel. Op het kruispunt te Raamsdonkveer in de nabijheid van hotel De Reyer had Zaterdag middag door tot nu toe onbekende oorzaak een botsing plaats tusschen twee vracht auto's. waardoor een der wagens, beladen met visch uit ÏJmuiden, het winkelpand van den bakker van Rossum binnenreed. Zoo goed als de geheele winkelinventaris werd vernield; de binnenmuur werd ingedrukt. Juist verliet de ongeveer 25-jarige dochter met een kind aan de hand den winkel, waar bij zij door de glasscherven aan het voor hoofd werd gewond. Een der chauffeurs liep eveneens verwondingen in het gelaat op. Wonder boven wonder deden zich in den winkel, welke anders druk bezocht is, geen persoonlijke ongelukken voor. Geldinzameling Had succes. Tot de politie ingreep. In een hotel te Utrecht is een man aange houden, die gelden inzamelde voor „Roomsch- katholieken in Armenië". Dat geld werd ech ter ten eigen bate aangewend. Juist toen hij werd gearresteerd, werd hij opgebeld door iemand uit Amsterdam, die zich klaarblijke lijk aan hetzelfde misdrijf schuldig maakte. Door de Amsterdamsche politie is deze laat ste man, die in een der grootste hotels lo geerde, opgespoord en aangehouden. Hij had een bedrag van circa f 800 bij zich. Hij zal naar Utrecht op transport worden gesteld. Meer stabiliteit in Indië's financiëelen toestand. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Verschenen is de memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer inzake de Indische begrooting voor 1935. Wij ontleenen het volgende er aan: De vraag, of het departement van Kolo niën voldoende geoutilleerd is met het oog op zijn taak om den belangen van Neder- landsch-Indië bij de onderhandelingen met vreemde mogendheden recht te doen weder varen. beantwoordt de minister voor het oogenblik bevestigend. In verband met- de veelheid en verscheidenheid der handelspo litieke vraagstukken, waarin Nederlandsch- Indië den laatsten tijd in snel toenemende mate wordt betrokken, is het in het afge- loopen jaar noodig gebleken, aan het voor de behandeling daarvan beschikbaar appa raat tijdelijk uitbreiding te geven. Rekening dient te worden gehouden met de mogelijk heid, dat in de toekomst eenige verdere uit breiding onvermijdbaar zal zijn. De minister schaart zich aan de zijde van de leden, die de meening zijn toegedaan, dat het Departement van Koloniën niet naar alle zijden volledig kan en behoeft te zijn uitgerust en dat vooral nauwe samenwerking behoort te bestaan tusschen de instanties, zoo in Indië als in Nederland, die op het ge bied der handelspolitiek werkzaam zijn. Omtrent het verloop en de vooruitzichten van de onderhandelingen met Japan meent de minister voorloopig nog geen mededeelin- gen te mogen doen. Hij kan echter de verze kering geven, dat hetgeen tot nu toe dooi de delegaties is bereikt, een goeden grond slag oplevert voor eventueele verdere be sprekingen. Het tot stand brengen van een betere han delsvoorlichting in den vreemde ten bate van Indië zal worden voorbereid door de z.g. han dels wa arn em ers. Over stabiele financieele toestand. Dat de financieele toestand van Neder- landsch-Indië nog als zeer zorgelijk is te be schouwen, valt inderdaad niet te loochenen. Dit mag intusschen het oog niet doen slui ten voor het moedgevend verschijnsel, dat de snelle achteruitgang gedurende de eerste jaren van de crisis heeft plaats gemaakt voor een meer stabielen toestand bij de mid delen, terwijl de uitgaven zij het ten deele door verschuiving van lasten naar de toe komst haar dalende lijn blijven voortzet te» Indologische studie. Stopzetting gedurende enkele jaren van de aanwijzing van candidaten voor het volgen van de indologische studiën was noodzakelijk omdat voor het zeer ruim aantal in opleiding zijnde studenten niet voldoende plaatsen in Indië beschikbaar waren. Het belang van regelmatige aanvulling voor de toekomst wordt evenwel niet uit het oog verloren. Het ligt in de bedoeling om dit jaar wederom een zij het beperkt aantal jongelieden aan te wijzen voor de Indologische studie. Er be staat evenwel geen aanleiding om den toe loop te bevorderen door de toekenning van studietoelagen. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK N.V. Slotdividend van 7 pet. Naar wij vernemen zal aan de in het voor jaar te houden algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld om een slotdividend van 7 pet. uit te keeren, ma kend met het reeds uitbetaalde interimdivi dend van 5 pet. in totaal 12 pet. voor het boekjaar 1934. Het winstsaldo van 1934 zal achterblijven bij dat van 1933, doch in verband met de kapitaalsreductie is een hoogere dividend- uitkeering mogelijk. MAANDAG 4 FEBRUARI 1935 ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Zal de regeering voor eenige tolgeld-bezwaren wijken? Minister Colijn zegt overweging toe. Thijs staat stom verbaasd, want het gaat nu heel gevaarlijk lijken Alasius ontsteekt een tooverslang en zwaait mompelend zijn tooverstaf boven de flesch in het rond. „O, wee," denkt Thijs met angstzweet op zijn snuit, „straks komt die woeste geest naar buiten." De toovenaar zelf maakt tot Thijs' schrik de flesch open en Gogos komt er zeer deemoedig uit. „Hè," zegt Thijs, „wat is dat raar. Komaan, van hém heb ik verder niets te vreezen." De minister van Waterstaat a. i., dr. Colijn, heeft Zaterdagochtend in audiëntie ontvan gen, den commissaris der Koningin in Gel derland, mr. baron Van Heemstra, de leden van Ged. Staten van Gelderland jhr. Van Nispen tot Pannerden en den heer Keur- schot, en de burgemeesters van Nijmegen en van Arnhem. De minister heeft deze delegatie in de ge legenheid gesteld de bezwaren tegen het wetsontwerp in zake de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren uiteen zetten. De minister heeft toegezegd deze bezwa ren ernstig te zullen overwegen en voorts, dat binnen korten tijd een hoofdambtenaar zich namens de regeering in verbinding zal stellen met de besturen van de provincie Gelderland en de betrokken gemeenten ten einde gegevens te verzamelen betreffende de bruggen te Nijmegen, Westervoort, Kater- veer en Arnhem. Bedrijfsautohouders protesteeren. In Musis Sacrum te Arnhem is een ver gadering gehouden van den Bond van be drijfsautohouders, welke van oordeel was, dat ten sterkste moest worden geprotesteerd tegen de heffing van tolgelden op reeds be staande gebouwd wordende en nog te bou wen bruggen. MUZIEK. Roelof Riphagen. Piano-recital. Ten tweeden male gaf Rudolf Riphagen een piano-avond in den Jansschouwburg. Groot- scheepsche propaganda waren aan deze ge beurtenis voorafgegaan en zij mochten op succes bogen: een talrijk auditorium wachtte ditmaal de komst van den pianist af, die om ruim half negen op het podium verscheen. Gaf de goedbezette zaal, een zeldzaam ver schijnsel in onzen tijd bij dergelijke avonden, reeds terstond een aangename sfeer: Ripha gen wist van het oogenblik af, dat hij begon te spelen een eigen sfeer te scheppen, spanning te verwekken en gaande te houden. Want zijn spel wordt gedragen door een persoonlijkheid. Niet een persoonlijkheid, die in jeugdige vreugde om het spel er op los gaat. Van z.g. „Spielfreudigkeit" is bij Riphagen niets te ontdekken. Wel van een groote liefde voor het te vertolken werk, dat hij in al zijn détails be studeerd en in zich opgenomen heeft. In zijn vertolkingen maakt alles den indruk overlegd te zijn. Vaak ook meent men pose vóór zich te zien. Pose leek het groote silhouet, den speler aan het klavier voorstellende, op de aanplakbil jetten, pose het portret in het programma, pose de wijze, waarop hij zich aan den vleu gel zette en op inspiratie scheen te wachten, pose zijn soms onmatige ritardando's en fer- mates. De romantische allure van een vroe gere generatie. Toch gelooven we dat veel van wat pose schijnt, bij Riphagen uit eerlijke overtuiging, uit den aard zijner persoonlijk heid voortvloeit. Hij voelt blijkbaar roman tisch. Zijn uiterst delicate, ja geraffineerde voordracht van Schumann's „Kinderscenen" zou het opzichzelve nog niet bewijzen; dat zij tot het laatst toe een ongestoorde spanning in 't leven hield, bewijst het wel. In het uit beelden der romantische kleine vormen ligt o.i. vooralsnog zijn grootste kracht. En even zoo behandelde hij de vijfde Fransche Suite van Bach, waarmee hij zijn recital begon. Men kan dat gerust aanvaarden, want Bach wordt zóó vaak zoogenaamd klassiek, maar in wer kelijkheid dor gespeeld, dat men blij is, eens :n andere opvatting te hooren. Alleen wan neer het contrastaanbrengen tot manier scheen te worden, zooals het tot het uiterste gedreven pianissima bij de herhaling van eenige onderdeelen, kregen we den indruk van opzettelijkheid, van ongezond effectbejag. Constructieve arbeid in grooteren stijl en grooter dimensies werd in Franck's „Prélude, Choral et Fuge" verlangd en we kunnen met voldoening constateeren, dat de speler daarin niet te kort bleek te schieten, al hadden we ons den totaalbouw nog grootscher kunnen denken. Ook in deze vertolking verrastte me nig détail dat van doordringende studie blijk gaf. Zijn voordracht der „Kinderscenen" noem den we reeds. Die was geraffineerd en toch vol poëzie. In sommige excessen wat betreft dynamiek of tempo we denken b.v. aan „Traumerei" en ,„Der Dichter spricht" open baarden zich „les défauts de ses qualités." Dan scheen zijn spel geparfumeerd, zijn opvatting decadent. Er stonden echter voortreffelijke staaltjes van reproductie tegenover. Van Ravel's Sonative werd de Menuet wel het mooist gespeeld, al lukten de dubbel-voor- slagen meerendeels niet. Voortreffelijk was hier zijn pedaalgebruik. De finale werd wat snel en zonder de noodige klaarheid vertolkt; het was of zijn beheersching toen verminderde Debussy's „The Childrens Corner" droeg Rip hagen uiterst verfijnd voor. Het tempo van Doctor Gradus ad Parnassum was wel veel sneller dan „Moderament animé", maar de duidelijkheid bleef behouden. De overige num mertjes maakte hij tot kostelijke kabinet stukjes. Het applaus noopte den pianist tot het spe len van twee toegiften, onnoodig, want het programma was al zeer omvangrijk, en eigen lijk jammer, want zoomin met Debussy's Tweede Arabeske als met Bach's Cisdur-Pre- luaium vermocht hij de indrukken van het voorafgegane te evenaren, laat staan te over treffen. Maar een deel van 't publiek verlang de het nu eenmaal Riphagen bespeelde zijn eigen vleugel. Voor Franck had een grooter instrument gepast, voor de andere werken bleek de vleugel ten volle berekend. Het gebeurt zelden dat een pianist in 't openbaar het instrument kan bespelen, waar hij geheel mee vertrouwd is. Daarom was Riphagen's handelwijze volko men te billijken en zelfs toe te juichen. Want het tekort aan toonvolume in Franck's werk is door andere kwaliteiten, die aan zijn vertol kingen ten goed kwamen, ruimschoots opge wogen. K. DE JONG. -

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2