HET NIEUWE AVONDBLAD feeti okkoadtye uitgaven mm! Perspectieven voor IJmuiden. Hondepenning. VELSEN 20e JAARGANG No. 81 DONDERDAG 7 FEBRUARI '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog: 250.- bij verlies van een duim; f 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Interessante openingsrede van den voorzitter van IJmuidens Bloei. Het is een goede gewoonte van den voor zitter van IJmuiden's Bloei, den heer W. A. Dolleman, in de telkenjare in een der eerste maanden van het jaar gehouden algemeene ledenvergaderingen van de Vereeniging IJmuidens Bloei een uitvoerige openingsrede te houden, te meer waar deze redevoeringen getuigen van den breeden blik van den spre ker en van zijn goeden kijk op de dingen. Zijn denkbeelden ten opzichte van eventueel te nemen maatregelen ter verbetering van den economischen toestand zijn doorgaans het aanhooren en overwegen overwaard en het is daarom dan ook van belang, dat zijn woorden, vooral die welke hij deze week liet hooren mogen doorklinken tot daar waar de hoogere machten zetelen, die tot op zekere hoogte over het wel en wee van IJmuiden hebben te be schikken. De Nieuwjaarsredevoeringen, van notaris Dolleman zijn voor IJmuiden. wat die van de voorzitters van de Kamers van Koophandel van Amsterdam en Rotterdam voor deze ste den zijn en om deze reden laten wij de rede voor wat het zakelijke gedeelte betreft hier onder in extenso volgen. In het eerste gedeelte wijdde spreker, zooals reeds in ons verslag is gemeld woorden van waardeering ter herden king van wijlen burgemeester Rambonnet. „IJmuiden heeft iets te goed." Wat zegt ons het afgeloopen jaar 1934, als vijfde in de serie van malaise-jaren te IJmui den? aldus spreker. Met onzen minister van sociale zaken Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, zoude ik hierop willen antwoorden „dat aan passing op lager levenspeil aanvaard moet worden". Het gaat in het bijzonder om het „aanvaarden"; wij moeten ons er ten volle indenken, dat wij op het punt van het nor male zijn aangeland en dat al hetgeen ons in de komende jaren wordt toebedeeld, winst is. Een lichtpunt is hierbij, dat wij in IJmuiden inderdaad iets te goed hebben, want verge lijken wij het visscherijbedrijf met den land bouw en verschillende andere bedrijven, dan blijkt wel, dat voor hetgeen, waarvan men het in IJmuiden in hoofdzaak moet hebben, al bitter weinig anders gedaan is dan commis sies ter bestudeering van den toestand instel len. Helaas is onze groep klein en kan zij geen groote trom roeren, zooals b.v. het landbouw bedrijf; anders waren ongetwijfeld al meer wenschen te IJmuiden in vervulling gegaan. De contingenteering van vreemde vischaan- voer is iets, wat men inderdaad verkregen heeft; men moge hiermede in IJmuiden niet allerwege tevreden zijn, tenslotte is het een ontwijfelbaar voordeel gebleken voor het vis scherijbedrijf; de gemiddelde besommingen per schip in 1932. 1933 en 1934 mogen hiervan een bewijs opleveren, deze bedroegen nl. res pectievelijk voor die jaren f 36.787, f 23.212 en f 41.534 terwijl ook het gemiddeld aantal rei zen per schip in 1934 gunstiger was dan in 1932 nl. 19 tegen 15,2 (het jaar 1933 moet wegens de in dat jaar plaats gehad hebbende staking voor de laatste gemiddelde cijfers bui ten beschouwing- blijven)en hierbij moeten wij cok overwegen hoe de toestand zoude zijn, zoo er geen contingenteering geweest ware, ik meen te mogen vermoeden, dat het er dan thans nog slechter zoude hebben uitgezien. Visscherijbedrijf ineengeschrompeld. Hoe het visscherijbedrijf iritusschen ineen geschrompeld is, moge een vergelijking met een vóórcrisis jaar bewijzen nl. 1929; in dat jaar bedroeg' de gemiddelde besomming per schip f 61.417. Zooals ik echter boven betoog de, moeten wij ons aan de bestaande toestan den aanpassen en vergelijkingen met de vóór crisis jaren achterwege laten; maken, wat er van te maken is, en daarbij trachten eenige verbetering te krijgen, moet onze leus zijn. Daarbij zien wij vragend op naar onze regee ring. Wat zal zij verder doen? Zij heeft thans weer een zeer belangrijk rapport over IJmui den verkregen. Welk effect zal dit hebben? De visscherijcontróle is hieruit reeds geresul teerd; zoo dit instituut met de noodige kracht bekleed wordt, kan het onder bekwame en sterke leiding wat goeds vóór IJmuiden tot stand brengen. Nieuw voor oud. Ik zie hierbij in de eerste plaats naar de opruiming van een groote partij oud roest, welke zich in de haringhaven bevindt. Hier is volgens mijn oordeel met regeeringssteun wat te bereiken. De regeering' koope de verder onbruikbare schepen voor een behoorlijken prijs op onder conditie dat de opbrengst wordt aangewend voor in Nederland te bouwen nieuw materiaal voor de visscherij. Dit is zij 't moei lijk, te regelen. De belanghebbenden, wier schepen voor afbraak door de Regeering wor den opgekocht, zullen daar. waar het noodig is, zich moeten vereenigen, ten einde met het gezamenlijk verkregen "kapitaal tot nieuw bouw over te gaan; alleen wanneer nieuw bouw volgt, moet de betaling voor het oude materiaal plaats hebben. Het spreekt van zelf, dat de Regeering voor het materiaal, door haar over te nemen, een behoorlijk bedrag betalen moet, zoodat men met de opbrengst van eenige oude schépen een nieuw verkrijgen kan. Zoo een reeder van een niet meer in de vaart te brengen partij oud ijzer een deel in een nieuw te bouwen schip verkrijgen kan, zal hij zich wel tweemaal bedenken, alvorens dit af te wijzen. Het Rijk heeft op deze wijze het voordeel, dat er werkgelegenheid geopend wordt voor afbraak der oude schepen bene vens voor nieuwbouw van de vervangende schepen, waarvan het type in overleg' met deskundige adviezen zal moeten worden vast gesteld. Ook hypotheekhouders op de uitslui tend voor afbraak bestemde schepen, zullen, zoo zij er althans nog zijn, in zoodanige rege ling gaarne medewerken. Het spreekwoord ..beter een half ei dan een leege dop" blijft nog altijd gelden. Te veel om hier te noemen is reeds aangeprezen om het visscherijbedrijf te saneer en. De sterke man aan het hoofd van de visscherijcontróle kan hier veel goed werk verrichten mits hij den stok achter de deur heeft, want ook te IJmuiden is dit wel noodig. „Een volk dat leeft, werkt voor zijn toe komst" staat op het monument op den afsluit dijk tusschen Holland en Friesland. Dit geldt ook voor ons; aan de toekomst van IJmuiden kunnen wij werken door al het mogelijke in het werk te stellen om hier een vrije los- en laadhaven te krijgen. Waar men tegenwoordig in alles wil econo- miseeren, zal ook cle vrije los- en laadhaven in IJmuiden, als in vele gevallen een groote besparing brengend, eenmaal komen. Het oog hierop gericht komt men tot de overtuiging, dat er aan de Zuidzijde van de Visschershaven een voldoende haven voor dit doel aanwezig meet zijn. De plannen voor zoodanige haven bestaan; men zie hiervoor slechts de geëgali seerde vlakte, thans weer min of meer duin terrein geworden, aan de Zuidzijde van het Visschershaven-complex; wat ligt hier geen werkgelegenheid open en nog wel een zoo danige waarvoor geen andere kosten dan ar beidsloon in aanmerking komen. Ook hier kan de zegenbrengende arbeid door het Rijk be vorderd worden en menig werklooze in de ge meente Velsen aan arbeid worden geholpen. Dat een staking in het jaar 1935, welke ons reeds weken voor de beëindiging van het oude jaar bedreigde, ons is gespaard geworden, stemt tot groote dankbaarheid. Wij moeten verder; aanvaardend dat wij ons op lager levenspeil blijvend moeten aanpassen en ver trouwend dat de Regeering in de naaste toe komst ook voor IJmuiden iets zal blijken te zijn. Vreemde gevallen in België. Wat mag en wat niet mag. In het Belgische visscherij-wereldje treft men soms vreemde gevallen aan, waaruit blijkt, dat de Godsvrede, die in den loop van het vorig jaar tusschen handel en reederij werd gesloten, van betrekkelijk korten duur is geweest. Voortdurend regent het in Het Visscherijblad, dat een spiegel is van wat er leeft in het Belgische visscherijbedrijf, inge zonden stukken, meestal van ontevreden vischhandelaars of importeurs en zelfs komt zoo nu en dan een belangen verschil tot uitin; tusschen sommige groepen van reeders on derling. Dit laatste blijkt o.a. uit een inge zonden stuk, geteekend door A. Blonde, dat wij aantroffen in het laatst verschenen num mer van genoemd blad. Een drietal te Ostende thuisbehoorende stoomtrawlers is binnengekomen met een partij kabeljauw, niet door de booten zelf gevangen, maar opgekocht van IJslandsche visschers. klaarblijkelijk beugers, want het was kabeljauw met haken (hoeken). Dit is dus vreemde visch, die feitelijk niet zonder consent mag worden ingevoerd. Wat doet nu de Bond van Mo tor reeders? Deze dient zijn beklag in bij de autoriteiten te Brussel, met de mededeeling, dat de Ostendsche visschers- vloot hierdoor schade lijdt. Op dit drietal, toebehoorende aan de Oostendsche Reederij volgde nog een vierde, een van de P. V. (iPê- cheries a Vapeur?) die volgens den schrijver niet minder dan 75.000 K.G. opgekochte ka beljauw aan boord had. Het is natuurlijk niet mooi van den Bond van Motorreeders, een klacht hierover te hebben ingediend met onjuiste argumenten maar aan den anderen kant zijn de door de Belgische regeering genomen maatregelen, ook wanneer die een onderdeel van het eigen bedrijf treffen, niet genomen om ze te laten overtreden. Een tweede geval. In een ander ingezonden stuk klaagt iemand over het bezoek van een Deen-schen kotter te Brussel, die zijn lading aan de Stedelijke Vischmijn verkocht. De vangst bestond uit louter ondermaatsche visch en werd verkocht „onder den neus van de Belgische handela ren en onder de hooge bescherming der Brusselsche stadsoverheden", en ten koste van de Belgische visch Een Belgische handelaar mag geen visch onder 40 c.M. invoeren en een vreemde firma mag alleen omdat zij in Brussel een filiaal heeft, met vreemd personeel doen wat zij wil. Inderdaad, er gebeuren wonderbaarlijke dingen in België. TIEN CENT per week kost een abonnement op de UMUIDER COURANT. Voor nog geen TWEE CENT PER DAG bent U dus lezer .^an een prachtig verzorgd dagblad en bovendien GRATIS verzekerd tegen ongevallen. Wat U méér betaalt, betaalt U te véél. Is het U wel opgevallen, dat ieder ander dagblad, minstens de helft duurder is De Belgische Visscherij- Almanak verschenen. Vademecum voor den viscliaanvoer. Verschenen is de Belgische Visscherij-Alma nak voor 1935, uitgegeven door Het Visscherij blad van Ostende. Het is een lijvig boekdeel van niet minder dan 332 pagina's en is van wege zijn rijken inhoud een onmisbaar vade mecum voor den visscherman, die de Noord zee, de Noordelijke vischgronden en de visch- gronden in Het Kanaal en de zeeën ten Wes ten van Engeland bevischt. De uitvoering van dit werk, dat ons Hol landers, die een visscherijbedrijf hebben, dat ondanks alles toch nog veel belangrijker is dan het Belgische, doet watertanden, is van dien aard, dat het geen twijfel lijdt of de samensteller de heer P. Vandenberghe. die het ons aanbood, heeft kosten noch moeite ge spaard om het werk zoo volledig mogelijk te doen zijn. Vergeleken bij de eerste, die einde Januari 1934 verscheen, is dit nummer weer veel uitgebreider. Tal van nieuwe rubrieken zijn er aan toegevoegd, waardoor de visscher man dezen raadgever niet dikwijls tevergeefs in handen zal nemen. Den samensteller onze hulde Wat men alzoo in dezen almanak kan vin den? Het is haast te veel om op te noemen; een korte beschrijving van het kompas, den onmisbaren gids van eiken zeeman, een offi- ciëele lijst van de Belgische visschersvaartui- gen. koersen en afstanden, lichten en seinen der Belgische kust, de reddingposten langs de ze kust. een naamlijst in 9 talen van een 40- tal eetbare vischsoorten, een kaartje waarop bekende vischgronden -staan aangegeven, de merken van de visschershavens van West- Europa, de overeenkomst van 1882 inzake de territoriale wateren, wetten en Koninklijke Besluiten, van belang voor de zeevisscherij, de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee, reglementen der vischhallen te Blan- kenberge, Nieuwpoort. Zeebrugge en Ostende. contingenteeringsbesluiten, tarieven, naam lijsten van importeurs, getij tafels enz. Ongetwijfeld zal deze almanak zijn weg wel vinden. Wij wenschen de redactie er veel suc ces mee. R.K. VROUWENBOND. Zondag a.s. 10 Februari zal de afdeelirig IJmuiden I van den R.K. Vrouwenbond haar jaarfeest vieren. Des morgens 6.45 is er voor de leden een H. Mis en des avonds 8 uur wordt in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat de feestvergaderïng gehou den. Het programma vermeldt een toespraak van den geestelijken adviseur, het opvoeren van twee tooneelstukjes en zang van het da meskoor der Mariacongregatie. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De Cursus in E. H. b. O. onder leiding van Dr. W. van Haselen wordt hedenavond weder om voortgezet. Vlessing-Comité. Komt cr een operette-vereeniging van? Het Vlessing-Comité verzoekt ons mede te deelen. dat Vrijdagavond het bestuur bijeen komt voor de afwerking van de loopende zaken. Des avonds 9 uur worden ook de zangeres sen en zangers verwacht. Het ligt n.l. in de bedoeling van eenige deelnemers, een ope- rettevereeniging te stichten. KINDERUITVOERING VAN DE LEERLINGEN VAN MEERZICHT Ten bate van de af deeling Velsen dei- Katholieke Kinderuitzending werd gistermid dag in het Patronaatsgebouw een kinder uitvoering gegeven door de leerlingen van „Meerzicht" uit Velsen-Noord. Een met jeugdig publiek geheel gevulde zaal heeft hen dien. middag gadegeslagen en beluisterd. Begrijpelijkerwijs, nu er ook een kinderope rette op het programma prijkte, heerschte er onder het jonge volkje een groot enthou siasme, dat elkenmale wanneer het schel letje als teeken van aanvang weerklonk, zich in luide haaaa's een uitweg baande. Als een middag voor en door kinderen mo gen we geen hooge eischen stellen aan het welluidende koortje, dat voordat de roman Sneeuwwitje begon, een vijftal Hollandsche liedjes zong. De melodieuze compositie van Lieven Duvoscl het Lied van den Wind, prijkt nog veel te wei nig op de programma's'; ze is één van de knappe werkjes, die deze Vlaamsche toon kunstenaar voor kinderkoor schreef. Het meis jeskoor was er niet gelukkig in; men worstel de voortdurend met de zuiverheid en ook de voordracht was te slap voor het frissche en niet gemakkelijke lied. Van goed tekstbegrip gaven de zangeressen blijk in Schaddelee's Meeuwen, de Dorpskin- öerdans van Cath. van Rennes, Anderson's Schoenmakertje en de geschiedenis van Per- rette en haar melkkan door Hendr. v. Tussen broek. Er schuilen onder de uitvoerenden vele aardige stemmetjes, die zorgden voor goeden kinderzang. Toch hebben we de Meerzichtjes wel eens gelukkiger hooren zingen. Bij de uitspraak lette men ook eens op de z, die im mer als s klinkt. De jongens en meisjes van de parochiescho len waren er natuurlijk geheel en al „in". De avonturen van Sneeuwwitje werden door de spes patriae natuurlijk aan serieuze beschou wingen onderworpen. Hoe ze niet had moeten doen en „als ik haar geweest was!" waren niet van de lucht. Daarom alleen al is het bezoek aan een dergelijke kinderuitvoering voor de grooteren een ontspanning. Deze middag zal a.s. Zondagavond en Woensdagmiddag herhaald worden, de eer ste maal voor ouderen, de tweede maal voor de jongeren, die nu teruggestuurd moesten worden Honden moeten voortaan op de stations ook perronkaartjes heb ben, tenzij zij in de armen worden gedragen.) Waar spoorwegen ons land doorvlieden, Daar vindt mensporen van tekort, Men tracht daaraan het hoofd te bieden, Maar weet niet. hoe 't ooit beter wordt. Er wordt nu eenmaal door de menschen Niet meer met veel „entrain" verkeerd, Hoe graag men 't anders ook zou wenschen, Meer wortft de auto gewaardeerd. Nu, eensklaps, lijkt het lek gevonden En wordt het groote gat gedicht, Nu de perronkaart voor de honden, Net als voor menschen, is verplicht. Geen hond mag op 't perron meer komen, (Tenzij de vrouw of baas hem draagt) Voor hij zoo'n kaartje heeft genomen. Waarvoor de Spoor een stuiver vraagt. Hond in de pot is 't bij de sporen, 't Is billijk als je 't goed bekijkt, Dat dus de hond ook naar behooren, De spoorpot af en toe verrijkt, 't Is ongetwijfeld knap gevonden, Eén ding ontbreekt er nog maar aan, 't Verbod aan ons, om zonder honden Voortaan op het perron te gaan. P. GASUS. Moeilijke reis van de „Corrie' Begin van brand door het breken van een kachelpijp. De stoomtrawler Corrie IJm. 21, die giste ren aan den afslag was, had «en moeilijke reis achter den rug. Doordat tengevolge van het slingeren de binnenpijp van de kachel afgebroken was, ontstond een begin van brand, waardoor het logies vol rook kwam te staan. Men slaagde er in, het brandje te blus- schen maar toen dit was geschied vond men den oudsten stoker P. van B. bewusteloos in zijn kooi. De man herkreeg toen hij in de buitenlucht was gebracht-, spoedig weer het bewustzijn. Verder werd de luchtkoker op de koelkast beschadigd en verloor het schip zijn bezaan. CRISIS ZEEVISCHBESCHIKKING 1935 I Een dezer dagen is de Crisis-Zeevischbe- schikking 1935 I gepubliceerd, in welke be schikking het Crisis-Zeevischbesluit 1934 I nader wordt uitgewerkt. Hierin wordt als voorwaarde voor het uitvaren ter zeevisch- vangst gesteld, dat ten aanzien van het uit varende sohip een uitvaar-certificaat moet zijn verleend door de Nederlandsche Vissche rij-Centrale, nadat de betrokkene zich schrif telijk heeft verbonden tot betaling van 1 pet. van de bruto-besomming van de aan te voe ren visch ten behoeve van.het Landbouw- Crisïsfonds. De termijn, waarvoor deze uitvaar-certifi caten hoogstens kunnen worden verleend, is voorloopig vastgesteld op twee maanden. Met nadruk wordt de aandacht van belangheb benden erop gevestigd, dat de mogelijkheid bestaat, dat na verloop van dezen korten ter mijn aan het verleen en van de uitvaar-certi ficaten nadere voorwaarden worden verbon den, waarb.j bepadu.. normen zullen worden aangelegd t.a.v. de eischen, waaraan de on derhavige schepen moeten voldoen. Het is van het grootste belang, dat de be trokkenen, die voornemens zijn schepen ter uitvaart in gereedheid te brengen, met deze mogelijkheid rekening houden, om straks te leurstelling te voorkomen. ST. NICOLAASVEREENIG1NG „ALGEMEEN BELANG". De St. Nicolaasvereeniging „Algemeen Be lang" zal Zaterdag 16 Februari in „Het Wa pen van Velsen een propagandafeestavond geven. Voor dezen avond heeft het Duo Kaswa welwillend zijn medewerking toege zegd. De avond zal met een gezellig bal be sloten worden. VRIJHEIDSBOND De door het overlijden van den burgemees ter uitgestelde jaarvergadering der af deeling Velsen van de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond zal worden gehouden op Dinsdag 19 Februari in Hotel Augusta alhier. Het lid der Tweede Kamer, Dr. I H. J. Vos te Amster dam, hoopt deze vergadering bij te wonen. GROOTE SCHOONMAAK. De sluizen in het Panamakanaal moeten nu en dan eens een goede beurt hebben. Daarmee hebben dan 1500 arbeiders werk. Hier boven ziet men de schoonmaak van de bekende Gatun-sluis bij Cristobal. KOOKDEMONSTRATIES. Er heeft zich in deze gemeente een co mité gevormd, dat zich ten doel stelt, op eenige plaatsen voor vrouwen van werkloozen enz. kookdemonstraties te geven van goede en goedkoope voeding. Deze demonstraties zullen in IJmuiden ge geven worden van 19—21 Februari en in Santpoort van 2628 Februari. Voorzitster van het comité is mevr. Ds. J. v. d. Bergh van Eysinga-Elias. WERKERS VAN „KINDERVREUGD". De werkers van „Kindervreugd" houden a.s. Donderdagavond een bijeenkomst in het club gebouw aan den Doodweg. O.a. zullen besproken worden de plannen tot het houden van een feestmiddag voor de kinderen der leden, alsmede het vaststellen van een propaganda-avond voor de ouders.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1