Dualistisch regeeringsbeleid noodzakelijk? STA TEN-GENERAAL EERSTE KAMER Devaluatie door één spreker verdedigd. Het algemeen bezuinigingsplan gevraagd. Huwelijk en kiespijn in één adem noemen, ls naar Prof Diepenhorst (a.r.) opmerkte al heel onkïesch. Tot deze ontboezeming kwam de hooggeleerde sénat-or op grond eener uit lating van den voorzitter der vereeniging voor waardevast geld, die heeft durven beweren, dat goud tegenwoordig alleen nog dient voor het maken van trouwringen en het vullen van holle kiezen! M.a.w. het zou veel verstandiger wezen, als Nederland den gouden standaard vaarwel zei. Voor dit denkbeeld nu voelt prof. Diepenhorst echter niets. Hij zette nog eens uiteen, waarom z.i. de Regeering verstandig doet zich niet in het devaluatie-avontuur te storten, zienswijze gedeeld, door prof. de Sa- vornin Lohman (c.h.). Mr. v. Lanschot (R.K.) en prof. v. Embden (v. d.). Vandaag was in de Eerste Kamer Mr. Mendels (s. d.) die zich af vroeg of het goudblok niet een blok aan het been voor het Kabinet, was, de eenige pleitbezorger voor een los laten van den gul den, doch uit den R.K. hoek zal njen een derge lijk geluid ook nog vernemen. Dit kondigde de leiding der R.K. fractie reeds aan. Over diens rede kan het Ka binet, in het al gemeen, wel. te vreden zijn. Want het ontbrak Mr. v. Lanschot niet aan welwillende critiek tegen over het Kabinet, voor welks moei lijke taak hij Mr. p. a. diepenhorst begrip bleek te fa.-r.». hebben. Hoe lastig die taak is, drukte hij uit door te verkondigen, dat de Regeering een economh schen eierdans uityoert, jongleerend met vi- cieuse cirkels. Met; verwijt-den Premier en zijn mannen wel, dat hun beleid dualistisch is, doch dat moet/het rwézën, omdat de wereld heden ten dage nu éénmaal dualistisch is. Het eenige juiste systeem onzèr handelspolitiek is dan ook volgens dezen spreker dat der op portuniteit. Intusschen, het hangt er nog veel van af, hoe men dé opportunistische politiek toepast. Minister Steenberghe wil wel goed doortasten zoo meende Mr. v. Lanschot, doch tegen wat de R.K. senator den remmenden invloedder vrijhandel-die-hards noemde, wajs een duwtje misschien .niet overbodig. Daarom- trachtte hij dit zelf al te geven door te betoogen, dat: het Kabinet gerust tot princi- piéele tariefsverhooging kon overgaan zonder eerst nog de resultaten van een full-dress- debat te hoeven af te wachten. Met behulp van een opportunistisch handelsbeleid 's heereh v. Lanschot's vertaling voor:'tarief politiek kan men kómen tot stimulatie on zer industrie en zoo tot vermindering der werkloosheid.' Na te hebben -uiteengezet, dat de vaste lasten omlaag moeten, dat getracht moet worden de hypotheekboeren te helpen (zonder anderen te schaden) en dat o.m. ver laging der 6 pet. rente, van de sociale fondsen geboden .is, kwam Mr. v. Lanschot- aan de fi- nancieele politiek van het Kabinet. Eerst een warme hulde aan Minister Oud en daarop de berekening, dat het er met het bij de jongste millioenennota op papier gezette dekkingsplan verre van vroolijk uitziet: ongeveer 40 mil lioen zou er aan de geraamde dekking ont breken. Vraagt men echter den heer Lanschot om nu eens een aantal onmiddellijk effectief zijnde bezuinigingen op te sommen, dan weet ook hij, naar hij beaamde, hierop geen ant woord te geven. Deze bekentenis hoofde de Minister-President met zichtbare voldoening aan! Wat heo groote bezuinigingsplan be treft, waarop het wachten is, de R.K. woord voerder wilde graag met de sociaal-democra ten wedden, dat zij er tegen zouden stemmen. Onmiddellijk hierop liet hij echter een dreige ment namens zijn eigen fractiegenooten vol gen. Op hen zou de Regeering niet kunnen re kenen als zij bij haar bezuinigingsvoorstellen het onmogelijke van de R.K. Staatspartij zou vragen. - Jammer1 genoeg hoorden we niet wat de inzet der weddenschap zal zijn. Intusschen zal het vermoedelijk nog wel even duren, eer het groote bezuinigingsplan ter tafel zal lig gen, al mocht o.m. Prof. v. Emden <v.d.) op spoed aandringen en zelfs de stoute vraag hebben opgeworpen of we het niet voor 1 Maart tegemoet kunnen zien. Deze afgevaar digde zal morgen zijn vorvrt-».otton ^rn dan tegen de hem on- welgevallige defensie politiek der Regee- xing ten strijde te trekken. Over het ove rige mocht het Kabi net zich heden in zijn lof verheugen. Zoo was hij 't eens met 't monetaire beleid, vond hij het optreden te genover de N.S.B. goed. aangezien een ambtenaar-N. S. B.'er toch wel eens voor 'n heel moeilijk conflict Mr. van Lanschot. zou kunnen komen te staan tengevolge van de belofte van onvoorwaardelijke trouw aan den leider. Op onderwijsgebied moest nu spoedig blijken, dat ook t.a.v. bezuiniging bij zonder en openbaar onderwijs gelijkelijk op- deelen in de bezuinigingsmark. Tenslotte stak deze afgevaardigde zijn vriend Minis ter Marchant een pluim op diens steek van wege de oplossing van het spellingsvraag- stuk. Gansch anders oordeelde de c.-li. voorman Prof. de Savornin Lohman over deze kwestie. Hij zou juist het liefst zien dat de Regeering alsnog op de 'z.i. in dezen begane dwalingen haarsweegs zou terugkeeren. Ook in defen sie-aangelegenheden staat de heer Lohman lijnrecht tegenover zijn v.-d. collega, want volgens hem valt er ten dien aanzien nog 'een groote achterstand in te halen. Zelfs prees hij versterking der defensie-middelen als in sommige gevallen tevens zeer doel treffend met het oog op werkloosheidsbe strijding aan! Had Prof. Lohman's rede in hoofdzaak tot strekking den door hem in het zonnetje gezette Minister-president te steunen, Mr. Mendels (s.d.) viel zoowat over de geheele linie het beleid der regeering aan, vnositie hij langzamerhand verzwakt achtte. Wat hij en anderen omtrent het on derwij s-probleem te berde brachten, zal ze ker Dr. Colijn niet onbeantwoord laten, even min als zijn verdere kritiek, welke hij sa menvatte in de opmerking, dat z.i. het Ka binet van den nood der crisis een deugd voor de reactie gemaakt heeft. Tot een der ver- makelijkste opmerkingen van dezen spreker behoorde zeker, dat hij, wat de verhoudin gen binnen de R.-K. Eerste Kamerfractie betreft, nog niet gelooft aan den paradijs toestand dat het lam de Bruyn zich naast den wolf Blomjous zal vleien, terwijl dan het herdersknaapje v. Lanschot lieve liedekens op de schalmei zal pijpen! E. v. R. Slechte vliegeigenschappen van de Uiver? Conclusies van dr. ir. v. d. Maas. Vertraging in aflevering andere toestellen mogelijk. Het rapport van dr. ir. H. J. van der Maas, van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, over het ongeluk van de Uiver dat thans aan de regeering is aangeboden, zal, naar de Tel. verneemt, niet worden gepubliceerd. Op grond van dit rapport is de instelling van een commissie van onderzoek te wachten, welke het rapport van dr. van der Maas als leidraad zal gebruiken. Het rapport van deze commissie zal zeer waarschijnlijk wel open baar worden gemaakt, aldus het blad. Naar het Vad. verneemt, is dr. ir. H. J. van der Maas in zijn rapport tot drie conclusies gekomen. Ten eerste sluit hij blikseminslag als oorzaak van de ramp uit. Ten tweede is hij van meening, dat breuk van het toestel (van' staart, roer en of vleugels) niet waarschijn lijk is. Ten derde concludeert hij, dat de ooi-zaak van het ongeluk toegeschre ven moet worden aan slechte vlieg eigenschappen van het toestel, die in de luchtgolvingen rondom de on weersbui bij Rutbah Wells nood lottig zijn geworden. Naar aanleiding van deze conclusie her inneren wij eraan, dat de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart voor de Douglas-TJiver een voorloo'pig bewijs van lu'cttt^aardighèid'"dïglM geven had, omdat het toestel bij het onder zoek van dr. ir. v. d. Maas niet geheel bleek te voldoen aan de eischen, die men te onzent stelt. Hiermede stond de reis van dr. Wolff en de heef v. d. Heyden naar Santa Monico in Californië in verband. Het blad zegt verder, dat de conclusie van dr. v. d. Maas, naar het zich laat aanzien, vertraging zal brengen in de afwikkeling dei- bestelling van 14 Douglas-toestellen. AANBESTEDINGEN BLIJVEN TERUG- LOOPEN. In 1934 is voor totaal bijna f 93.000.000 aan besteed. In de aan 1934 voorafgaande vijf jaren was de totale aanbestedingssom 1933 f 109 millioen, 1932 f 89 imillioen, 1931 f 151 millioen, 1930 f 185 millioen en 1929 f 178 millioen Hoogere bloemeninvoerrechten in Engeland. O.m. voor tulpen, hyacinten en narcissen. Het Engelsclie ministerie van fi nanciën heeft bekend gemaakt, dat het besloten heeft, op aanbeveling van de adviseerende tariefcommissie de bestaande rechten op tulpen, hya cinten, narcissen irissen en sneeuw klokjes van 9 d tot 1 sh. 3 d per lb. te verlioogen over het tijdvak van December tot Februari en tot 1 sh. over het tijdvak van Maart tot April. De adviseerende tariefcommissie wijst er in haar rapport op, dat in bepaalde tijden van het jaar de be staande rechten niet meer voldoen de zijn om aan de Britsche produ centen in de concurrentie met het buitenland een behoorlijk deel van dezen handel te verzekeren. Goereesche visschers moeilijkheden. in Een vaartuig gezonken. Reddingsboot heeft pech. Een aantal visschersvaartuigen, alle thuis- behoorende te Stellendam, bevonden zich Woensdag ter vischvangst op zee, toen een vrij krachtige wind opstak uit het Noord- Noord-Oosten. Omstreeks vier uur in den namiddag besloten de bemanningen terug te keeren en te Stellendam binnen te loopen. Zij hoopten nog ongedeerd op kalmer water te komen, doch het is anders geloopen. Ter wijl de scheepjes op de kust aanhielden, werd de wind steeds heviger en er kwam een zware zee te staan. Althans voor deze kleine vaartuigen, die bovendien in het algemeen lang niet nieuw zijn, werd het weer te ge vaarlijk. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Van de Stellendam 41 sloeg de mast overboord, terwijl de Stellen dam 6 de zeilen verloor. Ook de Stel lendam 23 kwam in alles behalve be nijdenswaardige positie te verkeeren doordat dit scheepje in de branding geraakte. De situatie was toen zóó dreigend, dat besloten werd assisten tie te vragen, terwijl de booten voor anker gingen, nadat zij zich aanvanke lijk nog eenigen tijd hadden laten drijven. Zij bevonden zich toen bui ten de „uitertonnen" (de buitenste tonnen) voor het Slijkgat. De bemanningen op .booten van dezen aard bestaat de bemanning meestal uit drie koppen slaagden er in, de aandacht op hun benarden toestand te vestigen door het z.g. „stakelen". Zij staken in terpentijn ge drenkte lappen in brand en zwaaiden ze rond. De reddingboot van Stellendam, de „Ko ningin Wilhelmina" voer onmiddellijk uit, toen deze noodseinen werden waargenomen, terwijl ook de motorbotter Stellendam 56 naar de in nood verkeerende scheepjes ver trok. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat de reddingboot en de motorbotter de scheep jes op sleeptouw zouden nemen om ze vei lig binnen te "brengen. Doch het ruwe weer heeft hiervoor ai thans wat betreft één der visschers een stokje gestoken. De „Koningin Wilhelmina" had zich allereerst naar de Stellendam 23 be geven, daar deze., in de branding lag en dus'in zeer-gevaarlijke situatie verkeerde. Toen mentrachtte verbin ding te krijgen, om het vaartuig op sleeptouw te nemen, geraakte een ankerketting van het visschers- scheepje, dat voor twee ankers lag, in één der schroeven van de redding boot. Door dit ongeluk was een botsing niet te voorkomen. De „Koningin Wil helmina" voer met groote kracht te gen het lichte visschersscheepje, welks kop geheel verbrijzeld werd. De Stellendam 23 zonk vrijwel onmiddel lijk, doch de uit drie koppen be staande bemanning kon door de red dingboot worden opgenomen. Intusschen was, omstreeks acht uur in den avond het weer aanzienlijk stiller geworden, zoodat het grootste gevaar geweken was. Het manoeuvreeren werd natuurlijk veel gemak kelijker en zoo was het zelfs mogelijk, dat een der gehavende scheepjes, de Stellendam 41, op eigen kracht de haven van Stellendam kon binnenloopen. De reddingboot van Hoek van Holland, de „President Leis", was intusschen ook uitge varen, om de „Koningin Wilhelmina" hulp te verleenen, die moeilijk kon manoeuvreeren, doordat tegen tij gevaren moest worden. Er trok een harde eb, die de reddingboot, welke op één schroef yoer, veel moeilijkheden ver oorzaakte. Behouden binnengebracht. De reddingsboot van Burghsluis heeft Woensdagavond de bemanning van de S. L. 25. schipper C. Grootenboer en diens beide zoons, te Burghsluis aangebracht. De visschers hadden hun scheepje, dat bij het eiland Schouwen tijdens het slechte weer ernstige averij aan het tuig had opgeloopen, de zeilen waren vernield, voor anker moeten 'laten liggen. Reeds zouden zij trachten, indien althans de weersomstandigheden dat toelaten, het scheepje op te halen. Vervalsching van handels zegels. BATAVIA, 6 Februari. (Aneta). De offi cier van Justitie eischte tegen den beklaagde R. van E. terzake van vervalsching van han delszegels tot een bedrag van f 200.000, twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met af trek van preventieve hechtenis. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. De toevallige ontdekking op den zolder van een perceel in de Orteliusstraat te Amsterdam van een geheime distilleerderij, waarvan de vermoedelijke eigenaar, die voor een zelden- delict werd gezocht, is gearresteerd, heeft de politie tevens op het spoor gebracht van den medeplichtige van den aangehoudene. Deze, een 24-jarig persoon werd overgebracht naar het bureau Admiraal de Ruyterweg. Verduistering bij waterscHap. Zaakwaarnemer tot 1 jaar en 8 maanden veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde den 56-jarigen G. B., zaakwaarnemer te Bergum (Fr.) tot 1 jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, wegens verduistering bij het Waterschap Eernewou- de. van 34.000 gulden, welke gelden door hem beheerd werden als secretaris-boekhouder van dit Waterschap. Verdachte bekleedde deze functie ook bij een achttal andere wa terschappen en heeft daarvan in het totaal f 72.000 gulden verduisterd. De eisch was een jaar en acht maanden ge vangenisstraf Steun fruit- en groententelers. Totaal ƒ3.600.000. De minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de „Crisis-Steun- beschikking 1935 (Fruit- en Warmoe- zerijgewassen II)". Daarbij is bepaald, dat uit het land bouwcrisisfonds aan de telers van fruit- en warmoezerijgewassen voor zoover deze aangesloten zijn bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale gevestigd te 's-Gra- venhage en hun producten over de door de stichting erkende veilingen of veilinghouders hebben geveild, steun zal worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste f 3.600.000. MEDEDEELINGEN BETREFFENDE DEN HOOGEN WATERSTAND. Hedel: de schipbrug blijft liggen. Verkeer gewoon over de spoorbrug. Eek en Wiel: sterke was van het water. Overtocht normaal. Vianen: overtocht normaal over de schip brug. Arnhem: overtocht normaal over de schip brug. Nijmegen: overtocht normaal. Moeilijkheden bij de Neder- landsch-Roemeensche besprekingen. Hoop op spoedige Oplossing. Naar ons ter oorde komt hebben de onder handelingen betreffende het goederen en be talingsverkeer tusschen Nederland en Roe menië, welke naar men weet, de laatste da gen te Den Haag gevoerd worden, een niet zoo gunstig verloop als men aanvankelijk had gehoopt. De moeilijkheden, die gerezen zijn, betreffen voornamelijk de clearing. Men hoopt echter, dat deze besprekingen binnen niet te langen tijd tot een bevredigende op lossing zullen leiden. .1 STUDENTEN EN FASCISME. In Delft sprak voor de studenten aan de Technische Hoogeschool. Ti\ J. W. G. Paar- dekooper over „De domheid van het studen tenleven". Hieraan verbond spr. een propa- gandarede voor de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland. Aan het debat werd door twee leden van de z.g. „Weerbaarheidsafdeeiingen" op nogal hardhandige wijze een einde gemaakt. Een der studenten werd van een ruim 1 Meter hoog podium gedrongen, waarbij hij van deze hoogte in de zaal kwam te vallen. Van dit geval werd door de in de zaal aanwezige politie proces-verbaal opgemaakt. Dit voor val verwekte een groot tumult. Kort daarna werd de vergadering gesloten. Alle aanwezi gen, Ir. Paardekooper incluis, begaven zich daarop naar de tegenvergadering. belegd door het onlangs in Delft uit alle richtingen samengesteld „Studentencómité tegen Fas cisme". O.m. waren hier aanwezig de secretaris van den ..Bond van Jonge Liberalen", die de .aanwezigen opwekte aan dit „Studentenco mité tegen Fascisme" mee te "werken. Handelsverdrag met Italië. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van de op 1 Maart 1934 te Rome tusschen Nederland en Italië gesloten Handels overeenkomst met bijbehoorend slotprotocol. Aan de Memorie van Toelichting wordt he volgende ontleend: Gedurende 1933 werden verschillende in- formeele besprekingen met de Italiaansche Regeering gevoerd teneinde te geraken tot de wegneming van eenige moeilijkheden, diei over en weer in het handelsverkeer tusschen Nederland en Italië werden ondervonden. De definitieve onderhandelingen over een regeling terzake werden evenwel aange houden in afwachting van de inwerkingtre ding van de gewijzigde Crisis-Invoerwet. Nadat de Italiaansche Regeering zich had bereid verklaard te onderhandelen op den grondslag, welke in de gewijzigde Crisis- Invoerwet is nedergelegd, hebben te Rome van 1726 Februari 1934 onderhandelingen plaats gehad, welke geleid hebben tot de onderteekening daar ter stede op 1 Maart 1934 van de Handelsovereenkomst, waarvan thans goedkeuring wordt gevraagd. DONDERDAG 7 FEBRUARI '35 Twaalf jeugdige boefjes aangehouden. Zij stalen rijwielplaatjes. Arrestatie kon plaats hebben dank zij een 13-jarigen jongen. Te Rotterdam heeft een 13-jarige. jongen twee andere jongens betrapt op het stelen van een rijwlel'belastingmerk van een onbe heerd staande fiets. Het 13-jarig jongetde heeft, toen de twee knapen met het belay tingmerk verdwenen waren, aan het hul* waar tegen de fiets stond aangebeld en de bewoners gewaarschuwd. Met een van de bewoners is hij oer fiets de twee diefjes ach terna gegaan. Men wist deze in te halen en aan de uolitie aan te wiizen. De politie bleek met deze beide knapen een zeer goede vangst te hebben gedaan, want men kwam er een vrij uitgebreid com plot van jeugdige diefjes door op -het spoor. De twee aangehoudenen bekenden ver schillende diefstallen van belastingmerken en wezen nog drie medeplichtigen aan. Toen men ook deze drie andere knapen had kun nen arresteeren en het onderzoek nog werd voortgezet, bleek er nog een groot aantal kan pen te zijn. dat zich schuldig maakte aan heling van de door de vijf jongens gestolen belastingmerken. Er werden in totaal nog zeven jongelui aangehouden. De leeftijden van de diefjes varieeren van 1315 jaar, die van de helers zijn 15, 17, 19 en 28 jaar. OPENBAAR GEZAG BELEEDIGD. Voor den Amsterdamschen politierechter, diende vandaag een strafzaak, -die een gevolg is van de nieuwe bepalingen, betreffende bë^ leediging van het openbaar gezag. De 23-jarige N.A.S.-propagandist, H. T. v, D. uit. Rotterdam heeft zich namelijk te ver antwoorden gehad wegens het zich in belee- digenden vorm uitlaten over het openbaar gezag. De Officier van Justitie requireerde een gevangenisstraf van een maand. De politierechter, onmiddellijk vonnis wij zend, zegt, dat de grenzen der wet naar spr.'s meening zijn overtreden. De politierechter wilde er rekening mee houden, dat verd. de bedoeling had critiek te geven en veroor deelde den propagandist tot een geldboete van f 25. RICHTPRIJS PEULVRUCHTEN EN BOONEN. Onder verwijzing naar de publicatie, ter zake najaar 1934 gegeven, brengt de Neder, landsche Akkerbouwcentrale ter kennis van telers van peuvruchten, dat in afwijking van die bekendmaking de hieronder vermelde soorten slechts tot ultimo Februari 1935 in aanmerking komen om tegen den door haar vastgestelden richtprijs aan den handel of aan de Nederlandsche Akkerbouwcenrale te worden geleverd: 1. ronde bruine boonen (kogeltjes) 2. witte boonen; 3. blauwpeulerwten; 4. Wijker vale erwten; 5. platte capucijners, Hoornsche zoowel als Mansholt capucijners; ro'zijhehwtén of- wel grauwe erwteftf?Sf Deze regeling is gewijzigd op verzoek Van denpeulvruchtenhandel, die bij dat verzoek aanvoerde, dat de in Nederland aanwezige voorraden en de geldende prijzen aanleiding geven, voor deze soorten na ultimo Februari de .„inkoopovereenkomst" te ontbinden. De telers worden erop attent gemaakt, dat, indien zij van de geboden gelegenheid, om de peulvruchten aan den handel of aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te leveren, ultimo Februari 1935 geen gebruik hebben gemaakt, het risico van het verdere prijsver- loop dezer soorten voor hun rekening is. Woonwagenbewoner verdacht van moordaanslag. Twist in een kamp. De gemeentepolitie te Beek (L.) heeft Woensdag een zekeren J. G. gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van een moordaanslag in het woonwagenkamp te Blerick, waar hij twist heeft gehad met een woonwagenbewoner G. Prosper, op wien, hij heeft geschoten. Bij het klooster der Eerw. Zusters Francis canessen te Beek vroeg Woensdagmorgen een verdacht uitziend persoon om een aal moes. Daar zich voor deze aalmoezen die op zekere tijden worden uitgereikt, meer dan eens personen van slechte reputatie aanmel den, houdt de politie daar meestal een oogje in het zeil. En ditmaal heeft, men een goede vangst gedaan door de aanhouding van de zen man, J. G„ die naar het politiebureau werd overgebracht. Toen het bleek, dat G„ die naar schatting 40 jaar oud is, zonder nationaliteit is van origine is hij vermoe delijk Belg -is de man op transport ge steld naar de kazerne van de militaire poli- tietroepen te Sittard. Daar is met vrij groote zekerheid komen vast- te staan, dat men hier te doen had met degene, die Dinsdagmorgen in het woonwa genkamp te Blerick een moordaanslag heeft gepleegd op den woonwagenbewoner G. Pros per, wiens toestand nog onveranderd ern stig is. Omtrent de oorzaak van de twist in het woonwagenkamp wordt nog gemeld dat J. G, in het kamp ongeoorloofde betrekkingen onderhield.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2