Rubriek voor Vrtgen. REIZEND ETALEUR. Het toeval als hulp der wetenschap. Iedereen weet, dat niet alle ontdekkingen en uitvindingen gebaseerd zijn op stelsel matig denken en onderzoek. Heel vaak was het toeval de „deus ex machina", die op het juiste oogenblik te hulp snelde Zooals Volta de oorzaak van de electrische verschijnselen toe vallig ontdekte en Röntgen de x-stralen toe vallig vond, heeft ook de geneeskunde tal van ontdekkingen te danken aan het toeval. Zoo heeft de ontdekking der functie van onze vleeschssapklier bijvoorbeeld een zon derlinge geschiedenis. Langen tijd deed men tevergeefsch zijn best om vast te stellen, welke functie deze klier in ons lichaam ver vulde, tot het toeval onverwachts dit geheim ontraadselde. De bekende geleerde Von Mehring gaf eens zijn assistent, toen hij zich met vetonderzoe- kingen bezig hield, opdracht, de vleesch- sapklier van een hond te extirpeeren. Reeds eenigen tijd daarna liep het dier weer vroolijk door het huis; doch zijn urineblaas bleek on uitputtelijk te zijn. Toen men de urine onder- zicht, stelde men vast, dat ze suiker bevatte- De hond was dus suikerziek geworden door de verwijdering van de vleeschsapklier. Daarme de had men de oorzaak van de suikerziekte ontdekt; ze schluilt namelijk in de ver minderde functie van de vleeschsapklier. Even toevallig ontdekte de beroemde Pas teur bij zijn experimenten met het wijnsteen zuur de geheimen van het gisten Eenige ja ren later kon hij vaststellen, dat de zooge naamde peperziekte bij de zijdewormen door gelijksoortige bacteriën wordt voortgebracht. Dientengevolge werd zijn toevallige ontdek king van groote practische beteekenis. Op een dergelijke manier ontdekte Robert Koch ook den verwekker van het miltvuur. Koch had deze bacteriën reeds eerder waar genomen in het bloed van zieke dieren. Hij meende echter dat het tuberculose-bacillen waren. Toen hij nu gezonde dieren met deze bacillen inentte kregen ze miltvuur. Ook de vaccinatie tegen pokken hebben we aan het toeval te danken. De plattelandsdok ter Edward Jenner te Berkely had waarge nomen, dat herders en melksters nooit de pokken kregen, hoewel ze dagelijks in aanra king kwamen met zieke dieren. Zelfs, als ze met menschen, die de pokken hadden, in aan raking kwamen, werden ze niet ziek. Boven dien stelde de Engelsche arts vast, dat de koepokken een onschuldiger vorm van de menschenpokken zijn. Men wist toen reeds, dat de menschen deze gevaarlijke ziekte, slechts één keer kan krijgen. Daarom pro beerde hij den mensch de koepokken in te enten om hem op deze wijze immuun te ma ken voor de gevaarlijke pokken en hij slaagde er ook in. Lang had de wetenschap ook tevergeefsch gezocht naar den verwekker van de honds dolheid. Men had de oorzaak van deze ziekte destijds steeds gezocht in verband met de groote hitte tijdens den zomer. Pasteur slaagde er echter reeds in, vast te stellen, dat de verwekker van deze ziekte gezocht moest worden in het centrale zenuwstelsel van hon den, die aan dolheid leden.. Hij wilde zich nu zélf door een dollen hond laten bijten en zich daarna het vergif inspuiten om de ziekte daar door te voorkomen. Op den dag, waarop hij deze proef juist wilde nemen, werd een jon gen in zijn ziekenhuis opgenomen, die door een dollen hond was gebeten. Pasteur paste nu het serum op dezen jongen toe. Op deze wijze werd de negenjarige jongen Josef Meister als eerste door Pasteur's serum voor dolheid gespaard. Dergelijke toevallige ontdekkingen geven natuurlijk steeds aan de wetenschap een nieu we richting. Op dit eerste experiment van Pasteur is namelijk de heele serum-thera pie gebaseerd. Tot een van de laatste toevallige ontdek kingen behoort onze wetenschap van de bij nier. Ook de kennis omtrent de beteekenis van de schildklier hebben wij te danken aan het toeval. Op een dag had een chirurg een mensch de schildklier door een operatie weg genomen en tot zijn groote ontsteltenis moest hij vaststellen, dat deze mensch zich tot een idioot ontwikkelde; want zijn lichamelijke en geestelijke groei hield ineens op. Hiermede hebben we natuurlijk geenszins alle toevallige medische ontdekkingen opge noemd. De chemicus Wells in de Amerikaan- sche stad Hartford stelde vast, dat een man, die toevallig stikoxyduul (meer bekend onder den naam lachgas) had ingeademd, duizelig werd en zich betrekkelijk sterk bezeerde, zon der dat hij er pijn van ondervond. De tand arts Morton uit Boston begreep onmiddel lijk de groote beteekenis van deze ontdek king en zocht nog naar andere verdoovings- middelen en vond toen ook den aether. In 1847 ontdekte men, dat ook de chloroform denzelfden invloed uitoefent. Tenslotte heeft men ook de methode van de exacte wetenschap heel vaak toevallig gevon den. Het experiment heet zelfs proef. Uit deze keuze van het woord blijkt reeds duidelijk dat men met den factor: toeval in de weten schap rekening houdt en nog pleegt te hou den; want de resultaten van nagenoeg alle ervaringswetenschappen zijn gebaseerd op het experiment. M. H. J. De ongeregeldheden bij Semarang. Politiecommandant overleden; nog meer arrestaties. Vliegtuig van wachtmeester Wulms ontdekt. Lot van den bestuurder nog niet bekend. BANDOENG. 6 Febr. (Aneta) Heden morgen trokken het 15de bataljon infante rie uit Bandoeng en twee compagnieën infan terie uit Tjimahi de bergen in om het ver miste toestel, bestuurd door den Europee- schen wachtmeester Wulms te zoeken. Ook de nasporingen vanwege de Luchtvaartafdee- Ung werden hervat. Een nader bericht meldt, dat het toestel zoo juist in een ravijn is ge signaleerd. Het toestel is vernield. Omtrent het lot van den öestuurder is nog niets bekend. 'Later). De militairen werden naar de bergen vervoerd in 18 autobussen voor het zoeken van den verdwenen Curtiss-jager. Het 15de bataljon ving den onderzoekingstocht aan van Lembang uit in de richting van Wa- tes Tjisaroea. Voorts zocht een brigade in meer Oostelijke richting. Het zoeken naar het vliegtuig was zeer moeilijk, daar het terrein geheel met bosch overdekt is. Het toestel werd in een ravijn gesignaleerd en maakte den indruk volkomen vernield te zijn. Een commissie van onderzoek benevens me dische hulp is naar de plaats van het onge val vertrokken. De plaats waar het toestel gevonden is bevindt zich bij den krater Donaas en niet ver van den weg over den Tangkoeban Prahoe. De overige ongevallen Nader blijkt, dat de waarnemer in het Fokkertoestel, kapitein Van der Eem, bij het neerstorten van de Fokker C-V geen arm ge broken heeft, doch dat deze slechts uit het lid is geschoten. Luitenant Kuntzel, de bestuurder van het toestel, vloog laag en werd in het ravijn door een luchtstroom naar beneden gezogen; hij kwam met zijn toestel op een boomtop neer. Nader wordt nog gemeld, dat de vernielde Curtiss-jager een eenpersoons vliegtuig is, in 1929 aangeschaft via eon Indische firma. De heer Wulms is lid van het hoofdbestuur van de R.K. Onder of ficierenvereeniging Sint Ignatius. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste een specialen Redacteur en zijn talrijke beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmet duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, ivorden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis be*-*ad. RECEPTEN VRAAG: In mijn broek zitten verfvleklten. die ik met benzine niet kon verwijderen. Hoe moet ik die wegkrijgen? ANTWOORD: Als de vlekken reeds oud en hard zijn. gebruikt gij perchlooraethylee.n Bet de vlekken daarmee en maak ze zacht door ze tus- schen de nagels der duimen te breken en te kneden. Ten slotte stevig naborstelen met per- chlooraethyleen en de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Eerst als de vlek dooi en door droog is kunt gij dit verwijderen. VRAAG; Hoe maakt men harde Weener taart? ANTWOORD: Benoodigd: 3 ons tarwebloem, 2 ons boter, 1 ons basterdsuiker, de geraspte schil van 1 citroen. 1 eierdooier en eenige lepels jam. liefst van 2 soorten. Voor de garneering: ongeveer 10 gepelde amandelen: waterglazuur en eenige geconfijte vruchtjes. Kneed bloem, boter, suiker, citroen en dooier vlug c-n luchtig tot een soepelen bal. Rol dien op een met meel bestoven plank tot 3 even groote cirkels van ongeveer 1/4 c.M. dikte: breng ze over op een met boter besmeerd bakblik of in 3 ondiepe ronde taartvormen en bale ze in matig warmen oven lichbruin en gaar (ongeveer 15 min.). Neem ze na bekoeling van het bakblik en leg ze op elkaar met jam er tusschen, bvb. tusschen 1 en 2 abrikozenjam en tusschen 2 en 3 frambozen of reine-claudejam. Bestrijk den opstaanden kant met een der jams en strooi er gebruinde gemalen amandelen 'tegen. Bestrijk den bovenkant gelijkmatig met een laagje waterglazuur (een dik vloeibaar papje van 1 ons poedersuiker met een scheutje warm water) en leg daarop een middenfiguurtje en een rand van geconfijte vruchtjes. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van Voorburg uit blauw wollen stof? ANTWOORD: Met een sponsje en lauw water stevig afsponsen. Met zeemleeren lap of bad handdoek zoo droog mogelijk kloppen. De voch tige plek bedekken met een laagje magnesia. Stil laten liggen tot het door en door droog is; dan afborstelen. VRAAG: Een tafzijden jurk is door het \vas- sehen slap geworden. Hoe krijg ik die weer stijf? ANTWOORD: Laat 5 blaadjes gelatine in lauw water weeleen en los ze dan op in 2 liter water, door dit te verwarmen, tot de gelatine opgelost is. Los dan 25 gram stijfsel op in 1 liter water: kook goed door en giet het door een doekje bij de gelatine-oplossing. Behandel daarin uw jurk en druk goed uit tusschen doeken. Hang de jurk glad op. SEMARANG. 6 Febr. (Aneta). De post huiscommandant. die bij de vechtpartij tus schen grobakvoerders en politie Maandag j.l. zeer ernstig werd gewond is thans overleden. Verder is nog een Nederlandsch hoofdagent, de heer Engelman, die niet ernstige hoofd wonden bekwam in de centrale burgerlijke ziekeninrichting opgenomen. SEMARANG, 6 Febr. (Aneta). De politie hield hedennacht nog zeven verdachten aan, die betrokken zijn bij het gevecht met de politie. In totaal zijn nu 50 verdachten aange houden. Hiervan hebben 12 bekend, terwijl ook de drie hoofddaders bekend zijn. Het is gebleken dat op een vergadering, die Zaterdag was gehouden werd besloten om openlijk ver zet te plegen, aanvankelijk tegen gemeente lijke ambtenaren, doch indien de politie er bij te pas zou komen, zou ook deze worden aangevallen. In verband met het feit, dat het dorpshoofd van de dessa Bandjardowo het in gekomen bericht over de vergadering niet doorgaf, is deze door den resident op staanden voet ontslagen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men advocaat- vlekken uit een blauwe japon? 2. Hoe drankvlekken uit een groene japon? ANTWOORD: 1. Drenk een propje watten in waschbenzine en wrijf er de vlek luchtig mee. Dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Een half uur laten drogen en dan afschuieren. Is er nog een vlek achter gebleven. dan dezelfde behandeling, maar nu met lauw water. Vóór het poederen het overtolli ge water met een zeemleeren lap wegbetten: daarna poederen en zoolang laten liggen, tot het goed droog is. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabij heid. 2. Afsponsen met lauw water Droogkloppen met zeemleeren lap of badhanddoek. Poederen enz, VRAAG: 1. In ons groen laken brldgekleed is een gaatje gebrand van ongeveer 1/2 c.M. mid dellijn Ik zou dit willen herstellen, door aan de achterzijde een stukje van dezelfde stof te plak ken. Hoe kan ik dat doen? Saarbesprekingen te Rome geëindigd. BAZEL, 6 Februari (Reuter). De Saar besprekingen zijn gisteren beëindigd. De secretaris van de financieele sectie van den Volkenbond is naar Rome gegaan, om de te Bazel onderteekende conventie welke 100 pagina's omvat, voor te leggen aan het comité van drie. Eerst na de goedkeuring van het comité van drie zal de conventie gepubliceerd wor den. De laatste instructies uit Parijs en Berlijn inzake de spoorwegen zijn nog niet ontvangen. Zelfs indien de definitieve overeenkomst niet tot stand komt, zullen de delegaties toch naar Rome gaan hedenmiddag, waar de on derhandelingen zullen worden voortgezet onder leiding van het comité van drie. ROME, 6 Februari (Reuter). Het Comité van Drie voor de Saarkwestie is hedenochtend onder voorzitterschap van baron Aloisi in het Paleis Chigi bijeengekomen. De president van de regeerings-commissie van het Saargebied, Knox was eveneens aan wezig. Deze gaf opheldering van verschillende kwesties o.a. ten aanzien van het economisch en administratief karakter van het Saarge bied, de ambtenaren van het Saargebied en de pensioenen. Knox deelde mede. dat met Duitschland reeds een overeenkomst is geparafeerd, welke vermoedelijk te Rome zal worden geteekend. De Fransche en Duitsche deskundigen wor den te Rome verwacht, waar zij vermoedelijk zullen deelnemen aan de tweede zitting van het comité FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements rechtbank zijn de volgende faillissementen op 5 Februari uit gesproken 1. W. J. van Herwaarden, handelende on der den naam ..Van Herwaardens Betonbouw" wonende te Haarlem, Botermarkt 25rood. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. 2. J. E. Meyer, garagehouder, wonende te Haarlemmermeer, Spaarnwouderweg hoek Sloterweg. Curator Mr. W. Veniet, alhier. 3. J. J. van Leeuwen, handelsreiziger, wo nende te Haarlem, Middenweg 84. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: M. Dekker, winkelier in heerenmodeartike len. wonende te IJmuiden, Adrianastraat 1. Curator Mr.'A. W. Hellema te IJmuiden. 2. Hoe verwijdert men een jusvlek uit een dik ke, rood wollen japon? ANTWOORD: 1. Gij kunt dit doen met een weinigrje velpon. Het stukje voorzichtig over het gaatje plakken en er iets op zetten, wat zwaar en vlak is, totdat de velpon droog is. Ook kunt gij een stukje laten knippen, dat juist in het gaatje past. Doe dit er in en leg er een stukje hecht pleister (leucoplast) onder en een zwaar, vlak voorwerp er op. 2. De vlek schuieren met een borsteltje en waschbenzine: dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met magnesia; een half uur laten dro gen en dan afschuieren. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabij heid. VRAAG: Hoe maak ik een zachte, luchtige, maar niet droge taart, die geschikt is om met room te vullen of met mocca en te versleren? ANTWOORD: Benoodigd voor de taart: 120 gram bloem. 1 ons boter, 1 ons suiker, 5 eieren. Voor de mokka: 1 1/2 ons ongezoute boter: GO gr. poedersuiker, ongeveer 3/4 d.l. koffie- exlract. Wrijf den vorm dik met boter in en bestrooi hem met bloem of poedersuiker. Maak in een kom met 2 messen boter en bloem door elkaar, zoo. dat de boter in kleine stukjes verdeeld is. Roer de eierdooiers in een kom met de suiker lang en luchtig, tot de suiker niet meer knarst. Klop het eiwit zeer stijf. Doe alles bij elkaar en vermeng het vlug, steeds omscheppende. Doe het deeg dadelijk in den klaargemaakten vorm en bak de taart in den oven, die in het begin goed heet moet zijn, maar na een kwartier wat getem perd kan worden, in ongeveer een uur gaar en lichtbruin. Laat de taart bekoelen en snij ze in 2 of 3 lagen. Roer dc ongezoute boter tot room, voeg er de poedersuiker en druppelsgewijze, naar smaak, de koffie-extract bij. Besmeer de verschillende lagen me: de mokka; leg ze op elkaar; besmeer dan ook de» bovenkant en spuit er de overgebleven mok ka in figuren op. Gij kunt ook de zijkanten be smeren en door chocolade hagelslag rollen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men melkvlekken uit een wollen frotté sprei? 2. Hoe kan men de duffe lucht uit een nacht kastje wegmaken? ANTWOORD: 1. De vlekken flink schuieren met een hard borsteltje en waschbenzine. Ter wijl de plek nog vochtig is, deze bedekken met een laagje magnesia: een half uur laten drogen en dan afschuieren. Daarna de vlek met lauw water behandelen. Flink droogkloppen met een zeemleeren lap. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabij heid. 2. Goed uitboenen met een lauw sopje en bui ten in de zon laten drogen. Zet er dan een open cacaobusje, half gevuld met ongebluschte kalk in. De kalk vernieuwen als deze gebluscht is. VRAAG: Hoe maakt men een hazelnoottaart? ANTWOORD: Benoodigd voor de taart: 3 eieren, 11/2 ons suiker; 1 ons bloem; 20 gram maizena en het merg van 1 stokje vanille. Voor de vulling: 1/4 liter banketbakkersroom, waar door 1 ons geroosterde gemalen hazelnoten zijn geroerd. Voor de garneering: 1 ons moccaerême; eenige mooie hazelnootjes en 1/2 ons gemalen geroosterde hazelnoten. De moccaerême maakt gij, door 1 ons ongezouten boter met een houten lepel te roeren, tot ze zacht, lichtgeel is, en als zalf. Voeg er dan 50 gram poedersuiker bij en roer goed dooreen. Ten slotte voegt gij koffie- extract naar smaak bij. Roer de eieren met dc suiker tot deze geheel is opgelost en de eieren dik en schuimig zijn. Voeg er dan de gezeefde bloem en het merg van het vanillestokje bij. Bak daarvan een taart mooi lichtgeel en gaar (on geveer 20 minuten) en halveer deze na bekoeling. Strijk tusschen de beide helften een dikke laag room met hazelnootjes. Bedek den zijkant dei- taart met moccaerême en rol die door gemalen, geroosterde hazelnoten. Strijk over den boven kant een gelijkmatige laag moccaerême en gar neer verder met gespoten crème en heele hazel nootjes VRAAG: Hoe bereidt men Moscovisch gebak? ANTWOORD: Benoodigd; 1 ons bloem, 1 ons boter; 1 ons suiker; 5 eieren; de schil van 1/2 citroen; 1/2 ons krenten; 1/2 ons sultanen en 25 gram sucade. Wrijf een tulbandvorm dik met bo ter in en bestrooi hem met bloem. Wasch de krenten en sultanen, wel ze op. droog ze en laat ze koud worden. Snipper de sucade. Verdeel in een kom met 2 messen boter en bloem dooi- el kaar, zoo, dat de boter in kleine stukjes ver deeld is. Roer de eierdooiers in een kom met de ■suiker, de geraspte citroenschil en iets zout lang en luchtig, tot de suiker niet meer knarst. Klop De kwestie met de „Orania". In verband met den terugkeer van den ge zagvoerder van het in de Portugeesche ha ven Leixous gezonken mailschip Orania, deelt de directie van den Kon. Hollandschen Lloyd mede, dat deze terugkeer op haar vei-zoek is geschied. Hoewel te Leixous te mogelijkheid kan be staan, dat men zal trachten den commandant van het gezonken schip vast te houden, totdat de Kwestie van de berging definitief is gere geld, is van een bedreiging in dezen geest van de zijde der Portugeesche autoriteiten geen sprake geweest. Ook is de terugroeping van den kapitein en de officieren door de K. H. L. niet om deze reden geschied. De commandant en de officieren van de Orania. die te Leixous verblijf hielden zijn teruggekomen naarNederland omdat de bespre kingen met de havenautoriteiten en de ber gingsmaatschappijen geen nieuwe gezichts punten meer opleverden. Daar de Orania reeds door den K. H. L. was geabandonneerd, was de tegenwoordigheid van den kapitein niet meer noodzakelijk. Bovendien bood de terugkeer van de Zee- landia naar Amsterdam voorloopig een laat ste gelegenheid voor een gemakkelijke over tocht naar Amsterdam. We vernemen verder, dat ook de vertegenwoordiger van de Lon- densche assuradeuren thans naar Engeland is teruggekeerd. De kwestie van de berging van de Orania is echter nog niet geregeld. (V.D.) PROF. HUGO JUNKERS, stichter van de Junkers vliegtuigenfabrieken te Dessau en tevens bekend om zijn theorieën omtrent de warmteleer, is op 76-jarigen leeftijd overleden het eiwit zeer stijf. Doe alles bij elkaar en ver meng het vlug, steeds omscheppende. Doe het deeg dadelijk in den klaargemaakten vorm en bak de taart in den oven, die in het begin goed heet moet zijn, om het zakken der melange te voorkomen, maar na ongeveer een kwartier wat getemperd kan worden, in ongeveer 1 uur gaai en lichtbruin, VRAAG Hoe maakt men witte satijnen avond schoentjes schoon? ANTWOORD: Met een borsteltje met zuivere waschbenzine goed afborstelen; met een bad handdoek afwrijven en daarna geheel met mag nesia bestrooien. Twee uur rustig laten drogen en dan met een zacht borsteltje het poeder er af schuieren. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid I PLANTEN VRAAG: Wanneer en hoe moet Cliviazaad ge zaaid worden? ANTWOORD: In een pot of zaaipan Op den bodem veel potscherven en verder gevuld met half om half bladgrond en scherp rivierzand. De zaden bedekken met een laagje grond, ter dikte van de zaden. Met een ruit bedekken. VRAAG: Mijn azalea zit stijf in de knop en verschillende bloemen zijn reeds uitgekomen, maar nu gaan de blaadjes er zoo raar gevlekt uitzien en verscheidene vallen af. De plant krijgt flink lauw water op het schoteltje, dat in minder dan geen tijd leeg is. In de kamer, waarin zij staat, wordt gestookt, maar niet te warm. Wat kan er aan haperen! ANTWOORD: Wij veronderstellen, dat uw plant het toch al is het maar enkele dagen droog heeft gehad. Op de bladeren komt nu meel- dauwschimmel voor. Zet de plant nu om de» anderen dag ongeveer 5 minuten met de pot in een emmer water, waar de eerste kou af is en, als er nog niet veel bloemen open zijn dan twee maal per dag besproeien met even lauw water. Na den bloei met bloem van zwavel bespuiten VRAAG: Is het schadelijk rozen en planten in het algemeen te snoeien in den winter en nog wel 1 gedurende vorst? ANTWOORD Voor grove soorten heesters en boomen is het niet zoo erg, maar voor zachtere planten, dus ook voor rozen is het beter te wach ten tot na de vorst. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel pers.bel. moet ik te Haar lem betalen naar een huurwaarde van 360 per jaar? 2. Hoeveel voor een tweewielig motorrijwiel met duo, gewicht ongeveer 115 K.G. 3. Komen beide aanslagen op 1 biljet? 4. Hoe zijn de bedragen onder 1 en 2 voor de gem, Bloemendaal. ANTWOORD: 1. 51.22. De verkoopwaarde van het meubilair is hierbij berekend op 300 tot beneden 400. 2. 24.— 3. Ja. wanneer de aangifte tegelijk geschiedt en de belasting over hetzelfde aantal maanden loopt. 4. 42.51 en 17.44. VRAAG Wordt de pers. bel. minder als men een kamer van zijn huis verhuurt? ANTWOORD: Als de kamer gemeubeld ver huurd wordt aan iemand die niet tot de familie behoort, of die niet bij den verhuurder aan tafel eet, wordt de verhuurder voor die kamer op het zelfde biljet van de pers. bel. van zijn huis aan geslagen, als de kamer althans niet wegens te geringe huurwaarde vrij is. Wordt de kamer on- gemeubeld verhuurd, dan wordt ieder afzonder lijk aangeslagen, als de kamer niet wegens te geringe huurwaarde vrij van belasting is. In beide gevallen is de belasting voor den hoofdbewoner minder. DIVERSEN VRAAG: 1. Voor welke bedragen zijn de Gem. Concertzaal en de Stadsschouwburg verpacht? 2. Hoeveel M2. oppervlakte heeft de zaal, het tooneel en de hal bij elkander? 3. Hoeveel plaatsen zijn er? ANTWOORD: 1. Stadsschouwburg 12000 per jaar; gem, concertgebouw 21000. 2. Concertgebouw: groote zaal ongeveer 600 M2.; podium ongeveer 200 Mr.; hal ongeveer 125 M2, Stadsschouwburg: parterre ongeveer 240 M2. tooneel ongeveer 200 M2. 3. Concertgebouw: groote zaal 052 plaatsen: gaanderij 37S plaatsen, kleine zaal 804 plaatsen, bovenzaal 23S plaatsen. Stadsschouwburg totaal 782 plaatsen. DONDERDAG 7 FEBRUARI '35 voor alle branches, met langjarige ervaring heeft nog enkele dagen vrij voor het maken van aantrekkelijke, moderne en verkoopeüjke étalages, tevens plakaatschilder. Prima refer, billijke cond. Brieven onder nr. 1790 aaii het Bureau van dit Blad. (Adv. Ingez. Med.) Academische Winterspelen te St. Moritz uitgesteld. Rijders weigeren te starten wegens den toestand der baan. ST. MORITZ, 6 Februari (V. D.) Heden zouden te St. Moritz de vierde academische I winterspelen aanvangen, waaraan ook door een aantal Nederlandsche rijders zou worden deelgenomen. Vanmorgen, voor het begin der wedstrijden bleek echter, dat evenals in 1926 en 1928 het I geval was, de organisatie dezer spelen onvol- doende was. De baan was vol sneeuw en ga, ten. Daar de rijders weigerden te starten, zijn de wedstrijden voorloopig tot Donderdag en Vrijdag uitgesteld. Onder de buitenlandsche deelnemers I waaronder onze landgenooten, heerscht ver ontwaardiging. „De Lichthoeve" te Santpoort Verplaatsing naar Gelderland? Wij vernemen, dat er ernstige plannen be staan, om het bekende kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Sant poort te verplaatsen naar Garderen in Gel derland, waar op het oogenblik de directrice Zuster Kuijck voor een ernstige ongesteld heid verpleegd wordt. Men acht daar de om geving voor de kinderen gezonder, omdat het tegenwoordige tehuis geheel ingebouwd wordt. Ook is daar de levenswijze goedkooper. De plannen tot verplaatsing zijn al in een ver gevorderd stadium gekomen. Het wachten is eigenlijk alleen nog op het geld. O.a. moet eerst de grond in Santpoort nog verkocht worden. Nog meer Russische bestellin gen naar ons land? Naar de N.R.Crt. verneemt, wordt op het oogenblik buiten de reeds in ons land ge plaatste orders van Russische zijde met Nederlandsche werven onderhandeld over den bouw van een nog onbekend, aantal zeesleep booten, lichters stoomschepen, voor het ver voer van hout en baggermolens. Omtrent den bouw van een groot droogdok voor Rusland, waarover reeds eenigen tijd ge leden besprekingen met Nederlandsche wer ven zijn gevoerd, is nog niets bekend. Nog een beleedigingsaffaire te Laren. AMSTERDAM, 6 Februari (V. D.l Weder- om doet voor een rechterlijk college een, strafzaak, waarin de Larensche burgemeester als beleedigde partij voor het getuigenhekje verschijnt. Thans is het een der raadsleden, de O. S. P.-er P. van Praag, die in het bankje der beklaagden plaats neemt. Ook thans is de aanleiding gelegen in het over de grens zetten van Duitschers, die een conferentie in Laren bezochten en op bevel van den burgemeester werden uitgeleid. Op 28 Februari 1934 zou Van Praag in de raadsvergadering den burgemeester hebben toegevoegd: „Ik wil uitdrukking geven aan de diepe verachting, die ik voor je koester. Zoo als men walgt van een schurftigen hond, zoo walg ik van jou." Het leugenachtige bericht, dat 't de eigen verkiezing was van mijn kameraden, dat ze over de grens werden gezet is van jou af komstig." Tenslotte zou verdachte tot een wethouder hebben gezegd: „Je bereikt hier niets mee. Hier iets bereiken met een dergelijken voor zitter! Daar is niets mee te bereiken. Ik roep 't over uw hoofd heen. Deze keer bent U ge slaagd. De tijd zal komen dat de rollen zul len zijn omgekeerd. Wee jou als je dan de re kening wordt gepresenteerd. Lafaard." Den verdachte was ten laste gelegd dat hij deze woorden had gezegd in een openbare vergadering sprekende over de uitzetting van de vier Duitschers (welk onderwerp toen niet aan de orde was). Als eerste getuige wordt de beleedigde bur gemeester gehoord. „Ik heb juist gehoord", zegt de verdedig ster mevr. Mr. De Ruyter-De Zeeuw, „dat u de Duitschers beschouwde als gevaarlijke in dividuen. Is dat waar?" „In een interview met de Gooische Post heb ik me wel op die wijze uitgelaten". Verded.: „Is er een bepaalde reden waar om juist tegen dezen verdachte een aan klacht werd ingediend en niet tegen de kran ten die zich tegen u ook zeer scherp hebben uitgelaten?" Burgemeester: „Ik heb me van het kran tengeschrijf niet veel aangetrokken". Verded. concludeert, dat getuige tegen de zen verdachte bevooroordeeld was. Verded.: „Hebt u die uitleiding der Duit schers doen plaats hebben op eigen initia tief?" Get.: „Moet ik daarop antwoorden?" Verded.: „Het is voor de beoordeeling van verdachte's zaak van groot belang om te weten of verd. den burgemeester terecht voor deze zaak aansprakelijk heeft gesteld". De officier acht deze vraag niet ter zake dienende en de rechtbank laat de vraag niet toe. Een maand geëisclit Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord, requireert de officier Mr. Wasschenberg we gens beleediging tegen verd. Van Praag een gevangenisstraf van een maand. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Januari. Bevallen 1 Februari: W. K. Vernooij—Sczech d.; 3 Februari: J. VermeulenBouwman, dT 4 Februari: W. J. van RooyenStaphorst, z.; Overleden 4 Februari: A. KunstNieuwen- huis, 79 j., Bandoengstraat; A. J. C. Schwartz, I 79 j., Emmalaan; A. J. H., 13 mnd., d. v. C. de Voogd Vergierde weg; J. A. van Rossum I du Chattel, 32 j., Kamperlaan.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8