Ijmüdet Cautant HET NIEUWE AVONDBLAD DOE HET NU! Een halve eeuw stoomvisscherij in Duitschland. 20e JAARGANG No. 85 DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Onze vischuitvoer naar Duitschland. Weer ruim 1 millioen K.G. vrij van rechten. In de voor het jaar 1935 tusschen ons land en Duitschland gesloten overeenkomst regelende het handelsverkeer tusschen beide landen is o.a. bepaald, dat het invoerrecht voor pekelharing wordt verlaagd van R.M. 9 op R.M. 8.37 per vat. Het invoerrecht op versche visch is bepaald op R.M. 10 met dien verstande echter, dat een hoeveelheid van 1.061.800 K.G. vrij van rechten in Duitschland mag worden ingevoerd. De nieuwe overeenkomst loopt tot 31 De cember 1935. FEESTAVOND GRATIA-PLATO. De adspiranten-afdeeling van de gymnas tiek vereeniging Gratia-Plato had in ver band met het 10-jarig jubileum nog een feest avond te goed. Deze werd in het Wapen van Velsen gegeven en gezien de geest van saam- hoorigheid, welke bij deze vereeniging zoo sterk is, waren allen natuurlijk present. De president, de heer Krom, hield een korte begroetingsrede. Hij wekte de aanwezige jon gens en meisjes op zooveel mogelijk hun vriendjes en vriendinnetjes mede te nemen naar Gratia-Plato. De vereeniging kan ad- spirantleden nog best gebruiken. De heer Dijkstra sprak een woord van af scheid tot zijn leerlingen. Hij hoopte, dat ze den nieuwen leeraar even prettig gehoorza men zouden als dat ze bij hem gestudeerd hadden. Het woord en de daad waren thans aan professor Conradi, die de aanwezigen daarna met humoristische goocheltoeren vermaakte. Enkele jongeren gaven nog voordrachten ten beste; er werd op koek en chocolade ge- tracteerd, er was gelegenheid voor de ouderen om een dansje te maken, kortom Gratia- Plato bezorgde haar jongere leden een „fij nen" avond. V. S. V.VELOCITAS. Naar wij vernemen is de bekerwedstrijd V. S. V.—Velocitas thans definitief vastge steld op 3 Maart j^s., dus niet op a.s. Zaterdag zooals de geruchten luiden. De Britsche regeering en de haringvisscherij Voorschotten en leeningen beschikbaar. Instelling van een Haringraad. Dezer dagen is gepubliceerd de tekst van de wet op de haringindustrie, welke vóór de Kerstdagen door de Britsche regeering aan het Parlement was aangeboden. Volgens dit wetsontwerp, dat verschillende maatregelen bevat tot steun van de haring industrie zal worden benoemd een Haring- Raad, waarvan het meerendeel der leden zal bestaan uit belanghebbenden uit de verschil lende takken van dit eens zoo machtige be drijf. Aan den Haring-Raad zal verzocht worden een schema op te stellen ter reorgani satie, ontwikkeling en ordening van deze industrie. De Haring-Raad zal bestaan uit een onaf hankelijk voorzitter, twee onafhankelijke le den en vijf met practische kennis van het bedrijf. Het door den raad op te maken schema, waarvoor allereerst de meening van de indu strie gehoord moet worden, moet aan de Re geering worden aangeboden, die het zal pu- bliceeren. Gedurende een termijn van 21 da gen kan iedereen bezwaren of opmerkingen indienen. Indien de Regeering van mèening is, dat veranderingen in het schema noodig of gewenscht zijn kunnen deze met toestem ming van den Raad worden aangebracht. Vóórdat het schema van kracht wordt, is een resolutie van Lager- en Hoogerhuis nood zakelijk. Financieele hulp. De regeering heeft den Raad voor de eerste drie jaar een bedrag van 125.000 ter be schikking gesteld. Van dit bedrag mag hoogstens 75.000 bestemd worden voor ad ministratiekosten, de rest mag worden be steed voor de bevordering van den verkoop van haring, met het doel een loonend bedrijf voor den visscherman te scheppen, voor plan nen inzake het nemen van proeven en het in stellen van onderzoeken, die mogen worden beschouwd als bevorderend voor het moder- niseeren van het bedrijf. Behalve het a fonds perdu beschikbaar ge stelde bedrag van 125.000, zal de regeering het recht verkrijgen, den Haring-Raad lee ningen te verstrekken tot een maximum van 600.000, welk bedrag besteed mag worden om de vloot te moaerniseeren. De raad mag voor dit doel leeningen verstrekken voor het bouwen van nieuwe schepen, voor het verbou wen van oude, voor 't aanschaffen van visch- tuig. 'N bedrag van ten hoogste 200.000 van deze 60.000 mag worden besteed voor 't ver strekken van kapitaal of leeningen aan zou ters en andere instanties, betrokken bij den uitvoer van haring. Bovendien mag de raad uit andere' bronnen leeningen putten. Het to- I taal der leeningen mag echter niet het be- I Öaag van 1 millioen overschrijden. I Verzuchtingen van een vischexporteur. Thans is de visch voor België veel te duur. Wat heb ik er aan dat ik van alles naar België sturen mag. Ik kan er immers toch niet aan toe komen. Alles is veel te duur. We hebben er niets aan, totaal niets! Dat is heel wat anders dan blijdschap over den ongelimiteerden invoer, door België aan ons land toegestaan. Er is veel te weinig visch en nu jagen ze den boel omhoog, zoodat we er voor België naast staan. Als er nu overvloed was, zooveel dat een kistje lekkere schol of braadschel- visch niet duurder was dan een gulden of vijf konden we wat verdienen. Maar hoe is het: regeeringsscholletjes 10 gulden, braadschel- visch f 12. Dat is voor België veel te duur want daar zijn de levensmiddelen spotgoed koop: drie eieren voor een frank. Dan geven ze toch zeker niet zes frank voor een kilo visch? En dat zullen ze toch moeten betalen wil er voor ons een winstje overblijven. Gelooft u het niet. Dan zal ik het voorre kenen. En onze Belgische exporteur begon te re kenen. Hij had schol gehad voor acht gulden en maakte 4 frank per kilo dus bruto 200 frank voor 50 K.G. Inkoop f 8. Verpakking enz. 1. Telegram, porto, consent, enz. 0.25 f 9.25 fr. 200.— Bruto opbrengst Vracht fr 30.— Taxe 25. Omzetbelasting 3. Vervoer n. pakhuis 1.50 FactoojL- 12. Inbrenggeld 6.fr. 77.50 Netto opbrengst a 6.90 f 8.45! fr. 122,550 Een bruto prijs van 4 frank is dus nog on voldoende en dit is toch een prachtige prijs, die alleen in bijzondere gevallen te maken is. Toch mag ik niet meer dan 6 a 7 gulden be talen en daar krijg ik ze de heele week niet voor. En zooals het met de school is, is het ook met de braadschelvisch en de kabeljauw en met alles. Alles is veel te duur, omdat de kosten veel te hoog zijn. Aldus onze exporteur en zijn redeneering was zoo helder als glas. En tusschen zijn re kensommetje was geen speld te krijgen. Uit het bovenstaande blijkt, dat het voor den handel gewenscht is, dat er meer traw lers in de vaart gebracht worden, dat er heel wat noodig is om IJmuiden zijn oude positie of iets wat daarop lijkt, terug te bezorgen. Een eerste vereisohte is, dat er zoowel door den vischhandel als door het reederijbedrijf goedkooper geëxploiteerd kan worden. Daar aan ook diende de Regeering mee te werken, maar zij doet het tegendeel. De vischhandel heeft zijn extra-belasting gekregen in den vorm van het consentrecht, het reederij be drijf krijgt straks zijn 1 pet. te betalen. In- plaats van lagere dus hoogere exploitatie kosten. Het zal voor IJmuiden noodig zijn naar een middel te zoeken, waardoor het mogelijk is, dat de visch onzen reeders niet duurder komt dan bijv. die van de Deensche snurre- vaad-visschers» HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft hedenavond in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een concert. Solisten zijn Rudolf Nel (altviool) en Hans Bijvanck (viool); lei der Frits Schuurman. Het programma bevat: ouverture Figaro's Hochzeit- en Symphonie concertante voor viool en altviool, beide van W. A. Mozart; Sarabande voor viool en alt viool van Halvorsen; na de pauze zal Franok's Symphonie in d-klein uitgevoerd worden. CAUSERIE OVER HET DAMSPEL. De heer B. Dukel zal op uitnoodiging van de damclub „Lisse Vooruit" a.s. Vrijdagavond een causerie houden over het damspel. Be langstellenden hebben vrijen toegang. LEGER DES HEILS. Onder de vele afdeelingen, die het Leger des Heils telt, neemt de arbeid onder de jeugd een zeer voorname plaats in. Vele Heilsoldaten zoowel mannen als vrouwen, geven, geheel belangeloos al hun vrijen tijd voor Zondags- schoolarbeid, enz. Het jeugdwerk van korps IJmuiden zal a.s. Woensdagavond verrijkt worden met een on- derafdeeling en wel een jeugdkoortje. Dit jeugdkoor heeft reeds enkele malen bij bijzon, dere gelegenheden medewerking verleend, maar nu als zoodanig officieel geïnstalleerd worden. Voor deze plechtigheid komt Adju dant Smael, de nieuwe secretaris voor het jeugdwerk in dit district, over, vergezeld van mevrouw Smael. De IJmuidensche Heilsol daten zullen hun een hartelijk welkom berei den. Donderdagavond wordt een Heiligingsdienst geleid door de verschillende jeugdwerkers. INDIEN U NOG NIET GEABONNEERD BENT OP DE k VééL GOEDKOOPER (ieder ander dagblad is f minstens de helft duurder). 1 HET EENIGE ZUIVER PLAATSELIJKE DAGBLAD IN DEZE OMGEVING. Slechts ééN DUBBELTJE per week met HOOGE GRATIS ONGEVALLEN-VERZEKERING. Neem nog heden een abonnement HET IS IN ALLE OPZICHTEN UW VOORDEEL liLiiJINliUT-IJirHIiril |!|:|i':|!|,i;:l!| I! Ill ^li: Uil T!,/ :-!:;"!'J1 'I! 'i lll 'Üi -m Visscherijnieuws in een notedop. Vlugge reis. De Antje RO 15, die Donderdag j.l. naar zee vertrok, kwam gisteren weer aan de markt met 600 manden versche haring. Vischaanvoer in de Duitsche havens. In de week van 28 Januari tot 2 Februari j.l. kwa men in Altona-Hamburg binnen 16 trawlers, die in totaal aanvoerden 725.000 K.G. visch. In Cuxhaven kwamen binnen 41 stoomtraw lers met een vangst van 1.300.000 K.G. en in Wesermünde-Bremerhaven 64 trawlers met een vangst van 3.750.000 K.G. Dure visch. De elf trawlers en 20 loggers die gisteren aan den afslag waren, waren lang niet voldoende om in de behoeften van de markt te voorzien. De vischprijzen liepen dan ook flink omhoog. Zoo zagen we stijve kabeljauw verkoopen voor f 36 per rij (10 stuks). Hier door konden tal van booten mooie besommin gen maken. Zoo was het ook mogelijk, dat de Mary, die betrekkelijk weinig gevraagde visch^ had nog f 3210 kon besommen. DE SCHEEPVAART. Voor de havens in onze gemeente zijn in de afgeloopen week aangekomen 5 zeeschepen, n.l. 4 voor de Hoogovens, waarvan 1 met erts en 1 met zwavelzuur en 2 om te laden, bene vens 1 voor de papierfabriek met cellulose. Van de Hoogovens vertrokken 2 geladen schepen, waarvan 1 met ijzer naar Italië en 1 met zwavelzuur naar Duitschland. Reederij Basse bestaat 50 jaar. Een man van groote energie en kennis was Johann Friedrieh Christian Busse, die in 1849 van een klein plaatsje bij Hildesheim naar Lehe. in de nabijheid van Bremerhaven trok en als timmermansleerling op de scheepswerf van de bekende firma Rickmers aangenomen werd. Tusschen 1855 en 1868 maakte hij ken nis met het werkelijke zeemansleven door op Duitsche en Engeische zeilschepen de wereld rond te zwerven. Hij had in Engeland en Amerika met bij zondere belangstelling kennis genomen van de vischhandel aan de markten aldaar en be sloot na zijn terugkomst in zijn vaderland te trachten ook daar de schatten der zee, in den vorm van visch als voedsel, voor een ieder verkrijgbaar te stellen.. Hij vestigde te Geest-e- münde een vischhandel en ging met een zeil- kotter ter vischvangst op de Weser-gronden. De zeevisch was toen nog allerminst een volksvoedsel. Men beschikte nog in 't gehee-l niet over de eenvoudigste hulpmiddelen van> het goedhouden van de gevangen visch op een betrekkelijk lange reis. Ondanks dat wist Busse met eenige firma's in de groote steden van Duitschland betrek kingen aan te knoopen. Deze firma's waren echter niet „happig" al te veel kapitaal in de onderneming van Busse te steken, gezien de zeer onregelmatige plaats hebbende vischaan voer. De zeilkotters waren nog te veel van wind en zee afhankelijk en kwamen tot groote ergernis van den stichter der eerste Duitsche visscherij-organisatie maar al te dikwijls ver over den verwachten tijd binnen. Ook was de keuze van Geestemünde als marktplaats den Helgolander, Hamburger, en Norderneijer visschers geenszins welgevallig! Daar had de binnenlandsche afzet natuurlijk zeer onder te lijden. Busse vatte toen het destijds „hoogste revolutionnaire" plan op, de stoomketel in dienst van zijn bedrijf te stellen. Na nauwkeurig door hem zelf uitgewerkte ontwerpen gaf hij in 1884 de opdracht met den bouw van een stoomvisschersvaartuig naar Engelsch model te beginnen. Deze liep als eerste Duitsche boot van dien aard onder den naam van „Sagitta" op 12 Februari 1885 dus thans 50 jaar geleden, de haven van Geestemünde uit voor zijn eerste reis naar de visscherij. Zoolang de „Sagitta". als andere visschersschepen toentertijd, slechts de beug- visscherij beoefende, waren zijn vangsten niet bijzonder groot. Later werd het vaartuig als stoomtrawler ingericht. De stoom als hulpkracht veroorloofde den visscherman een geheel nieuwe methode bij de uitoefening van zijn werk toe te passen. En uit de visscherij ontwikkelde zich de sleepnet- of trawlvisseherij. De regelmaat, waarmede de „Sagitta" steeds aan den afslag kwam, de veel grootere vang sten deden de firma Busse .zienderoogen in aanzien stijgen. Hij breidde zijn grondkapitaal uit, liet meer. dere trawlers bouwen en zoo werd de grond slag gelegd voor de Duitsche mechanische vloot, die in 1914 reeds 263 trawlersc telde. Hoewel gedurende den wereldoorlog 184 schepen verloren gingen, bereikte het gedeel te dat overbleef, in 1926 reeds het getal van 352 vaartuigen. Behalve zijn reederijbedrijf vestigde Busse vischrookerijen, traanfabrieken en een ijs fabriek, zoodat zijn verdienste op het gebied van de ontwikkeling van het Duitsche vis- scherijbedrijf ongetwijfeld hoog mogen wor den aangerekend. Na zijn dood leiden zijn zoon en zijn schoon zoon Dr. Wilhelm, de firma en dat nog steeds langs de lijnen, welke de oude heer Busse tijdens zijn laatste levensjaren reeds, aange geven had. De Sagitta werd gebouwd bij de firma F. W. Wencke te Bremerhaven. Het vaartuig mat 110' x 21' x 10 1/2', had een schoenertuig en een machine van 275 I.P.K. In het ruim be vonden zich vischkeeën met ijsbakken, aan dek bevonden zich houten bunnen. De trawler- bezat een stoomminch om 't net in te halen. De bemanning telde 14 koppen. Bij de proef tocht werd een snelheid van 10 knoopen be haald. VOOR DE R.K. KINDERUITZENDING. De leerlingen van het gesticht Meerzicht hebben Zondagavond een tweede uitvoering gegeven van liederen en de operette „Sneeuw witje". Het Patronaatsgebouw was thans ge heel bezet met volwassenen. De kinderen had den weer veel succes, vooral met de operette. De mondharmonicaclub van de Speeltuinver- eeniging „Vrij en Blij" verleende muzikale medewerking. Notaris Anten uit Velsen heeft aan 't slot van de uitvoering woorden van dank gespro ken tot de eerwaarde zusters en de leerlingen van Huize Meerzicht, tot den pater-rector van het klooster alhier voor het zoo billijke af staan van de zaal, waardoor het batig saldo der uitvoeringen zooveel hooger werd en tot pastoor J. F. v. d. Meer te Driehuis voor zijn aanwezigheid. Tenslotte wekte de heer Anten alle aanwezigen op. om het mooie werk der kinderuitzending te steunen. VISSCHERIJNIEUWS. Aanvaring. De motorlogger Toenadering KW 95 is aangevaren door den motorlogger Orion KW 22. De Toenadering bekwam daarbij zulke ernstige schade, dat het schip wel naar een werf zal moeten om te repareeren. De Sagitta, het eerste Duitsche stoom visschersvaartuig. BEVtRWiJK, J. De beste ANTHRAClET (bijv. Domaniale) is de VOOROEELIGSTE EHICSS0rtSTR.1(SLUISPUTeL.4«)O ZEEWEG 263 TEL.5210. SLOTEN, ALKMAARDERWEG 95 (Adv. Ingez. Med.) VELSEN Jubileumfeesten van Sparta" Veel belangstelling in „Concordia". Vrijdag en Zaterdag heeft de Gymn. Ver. Sparta in twee goed geslaagde feestavonden haar 30-jarig bestaan herdacht in Concordia. Vrijdag was eindelijk voor de adspiranten en kleuters afdeelingen de lang verwachte dag aangebroken, dat zij in een dollen avond hun pret uit konden leven, en met recht, hier kan de •feestcommissie met vreugde op haar werk terugzien, welk een blijstralende ge zichtjes hebben we dezen avond gezien, wat vooral in dezen tijd van crisis en werkloos heid, ons een weldaad leek, omdat zij veelal het kind van de rekening zijn. Na flink onthaald te zijn op verschillende versnaperingen werd een aanvang gemaakt met het vertoonen van verschillende sprookjes op het witte doek, die een dankbaar applaus ontlokten. De feestvreugde steeg ten top bij het kaarsenhappen uit een bak met water voor de jongens. Het daverde door de zaal en menige natte snuit en blouse was het gevolg van dit waterfestijn, maar dankbaar namen de vaardigsten onder hen de leuke prijzen in ontvangst. Ook het f ietsrijden der jonge dames deed de lachtsalvo's door de zaal klinken. Er was heel wat vaardigheid noodig om op de drie wielers de eindstreep te bereiken. Hier was het voordeel aan de geoefende krachten die in een soms formidabele eindspurt elkaar de prij zen hebben betwist. Na de prijsuitreiking die geschiedde door den heer Braun ging om 11 de Sparta-jeugd dankbaar en voldaan naar huis. Zaterdagavond was het de avond voor de dames- en heerenafdeeling. Na een kort openingswoord van den voorzit ter der feestcommissie de heer G. Boeke hield voorzitter de Ligt een korte toespraak tot de feestgangers. Hij sprak zijn dank uit aan de feestcom missie die werk noch moeite heeft gespaard om dezen avond voor te bereiden. Een warm woord van hulde sprak hij tot de dames Mej. C. Beentjes en Mej. Barnliorn, de heeren N. Kat en P. de Reus. die van adspirantjes af de Sparta-kleuren hebben hoog gehouden. Hij wekte de leden op, om nog vele jaren naast het bestuur de Sparta-vlag hun diensten te bewijzen Ook den heer Boeke, die 15 jaar de vereeniging geleid heeft en nu weer 5 jaar leider is bij de Dames-Sen. afdeeling had een warm woord van dank te aanvaarden, wat met een hartelijk applaus beloond werd ten teeken dat alle leden het met de woorden van hun voorzitter eens waren. Hij wenschte de ledn die in een flink aantal waren op gekomen een genoegelijken avond, waarna het spel kon beginnen. De heer F. Braun, van Beverwijk, die als ceremoniemeester fungeer de, bracht er de stemming in met een decla matiewedstrijd. Hierna was het woord aan de leden zelf, die elkaar de loef wenschten af te steken door het doen van voordrachten, de een al mooier dan de ander, waartusschen ruimschoots gelegenheid werd gegeven aan de danslustigen en die hun kans niet onge bruikt lieten. Tot 3 uur heeft men volgehou den. Dit was het sein van stoppen, wat door allen werd betreurd. Met genoegen kan Sparta op haar feesten terug zien, die een dankbare herinnering ach terlaten, waaruit zij de kracht zal putten om op haar nieuwe lustrum af te stevenen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1