UNIE c£ fyaedJiocyi! beverwijk heemskerk Een groot blik Gemengde Biscuits (inhoud 2 pond) van één gulden voor 54 ct. netto bij aankoop van elk pond U N I E - K O F F I E JOE. E. BROWN ZESDAAGSCHE Vereeniging voor Handel en Industrie. Op reis door Rusland. varppnieing voor Handel en Industrie DS Thr Dr J C. Mollerus. secr. van de ¥d,i.msche kamer van Koophandel, bereid eden voor haar leden en genoodigden een li re houden over zijn Russische reiserva- '0Zin°„ npze lezing werd Woensdagavond in Kennemer Hotel gehouden. Onder de Mastenenden bevond zich ook burgemees- j scholtens. ne voorzitter, de heer F. A. van Loenen i aae den spreker met een enkel woord m. Thr Mollerus zijn boeiend reisverhaal Sd dat hu ook reeds in tal van andere Ssen heeft gehouden en waarvan vele bijzonderheden reeds zijn gepubliceerd. dp heer Mollerus voerde zijn gehoor mede iin reis van 31 dagen door het onmetelijke K,«i<rhe rijk. niet alleen door het Europee- JS deel maar ook door het Aziatisch Rus land over Oeral en Kaukasus naar Armenië ^e^af een overzicht van de middelen van bestaan en wees vervolgens op het feit, dat Rusland thans de grootste producent ter wpreld is van geconserveerde visch, om ver volgens den groei van de industrie en den landbouw te schetsen. Spr. noemde in ver hand daarmede frappante cijfers De heer Mollerus wees er vervolgens op. dat de revolutie in Rusland was opgebouwd uit twee zeer heterogene deelen. namelijk het snti-kapitalisme en het kapitalisme. In Rus land duidt men dat aan als een overgangs tijdperk, maar men is van meening dat de boeren na eenige jaren anti-kapitalisten zul len zijn. Hoewel spr. van oordeel is, dat het regime procentueel een beteren toestand heeft geschapen, dan onder het tsaristisch bewind, moet deze toch nog wel eenige j tien tallen 'procenten beneden den Westerschen toestand worden gesteld. Toch is op te mer ken, aldus spr., dat geleidelijk aan de econo mie'zich weer in kapitalistische richting be weegt. Daarop wijst o.m. het uitbetalen van loon na de staatsrantsoeneering tijdens het N.E.P., het leveren van stukwerk enz. Een mooie serie lichtbeelden verduidelijkte het gesproken woord, waarna een Russisch filmpje eenige fraaie deelen van Moskou en Leningrad (het schitterende Peterhof o.a.) in beeld bracht. Daaruit bleek, dat nog vele kunstschatten zijn bewaard gebleven. Het reizen door dit geweldige rijk was geen onverdeeld genoegen. Spr. illustreerde dat met eenige voorbeelden. Speciaal het „gemak" van een Russische trein en het comfort van de Russische hotels waren spr. blijkbaar in het bijzonder bijgebleven. Na afloop van het boeiende reisverhaal werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door eenige luisteraars ge bruik werd gemaakt. Zij werden uitvoerig be antwoord. De voorzitter sloot daarna met een woord van dank aan den heer Mollerus den inte ressanten avond. De geschiedenis van het geld. ook maar op het wibte doek. zooveel van het slijk der aarde had getoond troostte haar toe hoorsters met dit zinrijke slotwoord: Vrede en hoop Is altijd te krijgen, Maar nimmer te koop. Mevrouw Moens—v. d. Veen heeft de preekster na afloop van haar belangwekken de mededeelingen over een artikel, waarmede de huisvrouwen dagelijks te maken heb ben, in hartelijke bewoordingen voor het houden van haar lezing dank gezegd. VIERING VIERDF LUSTRUM C. J. M. V. „EXCELSIOR-' Dinsdagavond vond in het Hervormd Ver- eenigingsgebouw de viering plaats van het vierde lustrum der Christelijke Jon geman - nenvereeniging „Excelsior". Na het zingen van Psalm 95 opende de voor zitter, de heer Dalmeyer de bijeenkomst met gebed en het lezen van een gedeelte uit Ro- meynen 1. Hierop volgde een toespraak van den Algemeen Secretaris van het Nederlandsch Jongelingsverbond, den heer H. Gordeau, die nadat hij de leden van Excelsior namens het bestuur van het N. J. V. hartelijk gelukge- w^nscht had met het twintigjarig jubileum hunner vereeniging, met eenige voorbeelden het doel en streven der C. J. M. V. duidelijk trachtte te maken. Nadat door enkele dames en heeren eenige muziekstukjes ten gehoore gebracht waren volgde een samenspraak door de leden der C J. M. V. getiteld „De wereldreis" klucht in vier bedrijven. De pauze werd benut tot het verkoopen van loten ten bate van de vereeniging. Na de pauze had de trekking der verloting (hoofdprijs dressoir) plaats, gevolgd door een toespraak van de eere-voorzitter der vereeni ging, Ds. Krijger Een en ander werd afgewis seld door muziek. Als laatste nummer van het programma volgde nog een opvoering van het leekenspel ,De Poort". Stemming voor den gemeenteraad. Lezing voor de Ver. van Huisvrouwen. Dinsdagmiddag werd voor de leden van de af deeling Beverwijk en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen in de kleine zaal van het Kennemer Theater een le zing gehouden over het onderwerp „De Ge schiedenis van het geld". Spreekster was mevr. A. C. JansenWieck uit Amsterdam, die, na door de presidente mevrouw Moensv. d. Veen ingeleid te zijn, haar gehoor terug voerde naar de oudste tijden, toen goederen als ruilmiddel dienden. Later kwam het indirecte ruilmiddel daar voor in de plaats Een der oudste geldsoorten zijn de schelpen, die thans nog in Polynesie en in Australië bij de inboorlingen als be taalmiddel worden aangetroffen. Achtereen volgens besprak mevrouw Jansen geldsoor ten als de molensteenen van het eiland Yap het ringgeld,( het geld van de Inka's en Atze- ken, spijkers, linnen, wol, huiden, zout enz, Reeds 3000 jaren geleden werden echter reeds metalen munten gebruikt, meestal van brons vervaardigd. Van 350 v. Chr. dateeren de koperen in Rome geslagen munten, waarop de historicus de geschiedenis van de Romeinsche koningen aflas. Vervolgens behandelde spr. de wording van de West-Europeesche munt, die door Karei de Groote met als eenheid een pond zilver werd ingevoerd. Daaraan herin nert nog het Engelsche pond. De penny daar entegen stamt uit Normandië en de shilling zelf van de Noormannen evenals onze schel ling. Onze goede Hollandsche daalder had als stamvader den thaler (1518). Ook de dollar, die later de wereld zou beheerschen is van den daalder een verbastering. Tenslotte behandelde mevrouw Jansen het ontstaan van het Fransche geld, de sou (200 j. v. Chr.) en de franc (1580). Een inderdaad keurige collectie lantaarn plaatjes gaf de aanwezigen een beeld van den vorm en de dikwijls kunstige bewerking van de vele muntsoorten, waarvan spreekster vele bijzonderheden kon vertellen. De interes sante verzameling plaatjes verdiende zeer de aandacht. Mevr. Jansen, die, al was het dan Op 26 Juni. B. en W. hebben den datum voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad vastgesteld op Woensdag 26 Juni. De candi- daatstelling is op Dinsdag 14 Mei. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Onder groote belangstelling heeft het echt paar H. Duyn en M. DuynStam, wonende aan de Baanstraat alhier zijn gouden huwe lijksfeest gevierd. De kerkelijke herdenking geschiedde des morgens in de kerk ~r- met een H. Mis van dankbaarheid. Het feest werd in den familiekring gevierd in een zaal aan den Wijkerstraatweg te Vel. sen-Noord. Dat was voor de beide plaatselijke muziek korpsen geen beletsel, om des avonds de ge bruikelijke serenades te brengen. En zoo togen achtereenvolgens de St. Jozef Harmonie en de Beverwijksche Harmoniekapel naar Velsen-Noord om de zoo gewilde muzikale huldebetuigingen aan het gouden paar te brengen. De verre afstand was voor een talrijk pu bliek geen bezwaar, om de corpsen op hun muzikale wandelingen te vergezellen. KRACHTSPORT. Dinsdagavond werd in Café Dam een kracht- sportvereeniging opgericht. Op de eerste ver gadering traden 34 leden toe. De vereeniging, die voorloopig alleen het worstelen en gewichtheffen zal beoefenen heef als naam „Jonge kracht". Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de heeren J. Bakker, B. Bleijendaal en Nic. Glorie. Tot trainer werd aangesteld de heer P. Kluft. BILJARTEN. Zaterdagavond 8 uur komt op uitnoodiging van de biljartclub „De Zon" prof. Koehof een serie kunst- en fantasiestooten geven. Ook geeft genoemde speler ieder op 100 ca ramboles er 80 voor. BAKKERSVERGADERING. Dinsdagavond kwam in het K. S. A.-gebouw de bakkersvereeniging Beverwijk en omstre ken in vergadering bijeen onder leiding van den heer Stevens. Deze opende de bijeenkomst met een woord van welkom en besprak het nut van organisatie. Daarna werd het woord gevoerd door rector Boonekamp den geestelijk adviseur der af deeling. Vervolgens sprak de bondsvoorzitter mr. Schrijvers, die een voorlichting gaf over het bakkersbedrijf in den tegenwoordigen tijd. De voorzitter dankte de beide sprekers. WOENSDAG 13 FEBRUARI '35 Alleen vitaal deel mag gehandhaafd blijven. Goudmerk per pond 100 Ct Paarsmerk per pond 60 Ct. Zilvermerk s m 90 Goedsmakend m 40-45 m Roodmerk 80 m Reclamesoort 30 Bovendien op de koffie 15 °l„ korting Statiegeld blik 15 cent, hetgeen wordt terugbetaald V Filiaal; IJMUIOEN. Frans Naoreboulslraal 61 (Adv. Ingez. Med.) Ontslag van P. T. T.- ambtenaar. Zaak voor het Ambtenarengerecht behandeld. Eenigen tijd geleden is een adjunct-refe rendaris der P.T.T. te Haarlem wegens on geschiktheid ontslag uit den dienst verleend. Hij kwam van dit ontslag in beroep bij het Ambtenarengerecht, dat Dinsdag onder presidium van Mr. F. L. Nepperus zitting hield. Behalve bezwaren op postaal gebied was de ontslagmaatregei ook genomen in ver band met klager's houding tegenover het vrouwelijk personeel, dat onder hem werkte. In deze zitting werden door den voorzitter verschillende getuigen-deskundigen gehoord; zoo deelde de heer A. B. van Beers, directeur van het Postkantoor te Amsterdam o.m. mee, dat hij persoonlijk geen ernstige klachten had over klagers dienst, hij was niet voor 100 pet. betrouwbaar. „Op grond van zijn geschiedenis en gedragingen past hij slecht in het kader van het hooger P.T.T.-perso- neel', aldus concludeert de deskundige. Een inspecteur van de posterijen uit Haar lem bracht verschillende bezwaren tegen klager op postaal gebied naar voren, hij noemde hem „totaal ongeschikt". De directeur van het postkantoor te Haar lem achtte daarentegen klager's postale kennis voldoende, doch in verband met zijn verleden had hij niet voldoende gezag. Deze desk. kwam tot de conclusie, dat kla ger ongeschikt was als chef van een afdee- ling, óók op grond van zijn karaktereigen schappen. De hoofdinspecteur van P.T.T.. de heer Duynstee had den indruk, dat klager niet in de rangen van het hooger personeel thuis hoort. Mr. Dijkman van Genus verdedigde dan het ontslagbesluit namens de Kroon. Hij kwam tot de conclusie, dat handhaving van dezen ambtenaar onmogelijk was. Het Ambtenarengerecht zal op 5 Maart te 10 uur uitspraak doen. Dronkeman reed hard achteruit. Voor de Rechtbank te Amsterdam heeft zich wegens het veroorzaken van dood door schuld te verantwoorden gehad de 27-jarige commissionair in effecten H. S. Deze reed in den avond van 2 Juli met zijn auto te Muiden op den Rijksweg Amsterdam- Bussum in de richting van Bussum, toen hij aldus verklaarde hij voor de rechtbank, plotse ling 'n klap hoorde. Het blek, dat een motor rijwiel de auto achterop gereden was en tegen den wagen was gebotst, met het noodlotti[ gevolg, dat berijder en duopassagier eraf ge slingerd werden. De eerste werd ernstig ge wond; de duopassagier was er echter nog ernstiger aan toe. Deze had een schedel breuk en hersenkneuzingen en een bloeduit storting onder het harde hersenvlies opge loopen, korten tijd later overleed hij dan ook aan de bekomen verwondingen. Uit het getuigenverhoor kwam aan het licht, dat verd. met groote vaart links van den weg achteruitgereden was over een afstand van 100 meter. Het O.M. achtte het bewijs van verdachte' schuld geleverd. Deze verkeerde onder den invloed van sterken drank en hij reed achter uit met een snelheid van 35 K.M. slingerend over den weg. Spr. eischt tegen verdachte een hechtenisstraf van vier maanden benevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. DIRIGENT NIET ONTVANKELIJK TEGEN REVUE-DIRECTIE. De civiele kamer der Amsterdamsche recht bank wees vonnis in het geding tusschen John Brookhouse contra Henriëtte Davids en Ph. Pinkhoff. Eischer was ontslagen als dirigent bij de revue „Gaat dat zien"; hij vorderde toen stopzetting van de uitvoering der door hem gecomponeerde muziek en schadeloos stelling. Eischer werd niet ontvankelijk ver klaard, omdat de muziek was gemaakt dienstbetrekking en het auteursrecht hem niet toebehoort. jlllllill'lllllll; ^iiimii start VRIJDAG umiHjiiiiiii^ start VRIJDAGAVOND in de welke gereden wordt in het KENNEMER THEATER TE BEVERWIJK»»»» (Adv. Ingez. Med.) Regeering blijft steun aan zeevaart overwegen. Steun aan den tuinbouw. In de Memorie van Antwoord aan ds Eer ste Kamer over de begrooting van Economi sche Zaken zegt minister Steenberghe zich iet te kunnen vereenigen met de meening, dat reeds thans de handelsvloot op beden kelijke wijze is ingekrompen. De steunmaatregelen, welke de re geering overweegt, zullen z.i. geens zins kunnen beoogen. de handels vloot in denzelfden omvang te hand haven, aangezien deze maatregelen slechts ten doel mogen hebben, dat deel der nationale scheepvaart te behouden, dat als een vitaal belang voor de Nederlandsche volkswelvaart moet worden aangemerkt. De toestand van de Nederlandsche vloot behoeft, voor zoover dit den ouderdom be treft. thans nog geen bezorgdheid te baren. Definitieve mededeelingen over de verdere steunverleening aan de zeescheepvaart kan de minister eerst doen, wanneer de regee ring een beslissing genomen heeft over de door haar voorgenomen bezuinigingsmaat regelen, waarvan sprake is in de millioenen- nota. De steun aan de zeescheepvaart werd in dat stuk in verband met. den toestand van 's lands financiën, van bedoelde.maatregelen afhankelijk gesteld. In verband met de on gunstiger geworden scheepvaartsituatie wijst de minister er op, dat met het indienen van plannen niet langer gewacht zal worden, dan strikt noodzakelijk is. Hoewel de minister na zijn betoog gedu rende de discussies in November jl. in de Tweede Kamer nopens den toestand in de Noord-Atlantische scheepvaart, geen gege vens heeft ontvangen, welke een ander licht hierop kunnen doen schijnen, heeft hij ge meend, in verband met de groote belangen, welke voor land en volk in het geding zijn, de besprekingen met de directie der Hol landAmerika Lijn te moeten voortzetten. Hangende deze besprekingen acht de mi nister het niet gewenscht hieromtrent na dere mededeelingen te doen. Dit wil niet zeggen, dat hij zich zou kunnen vereenigen met de meening van vele leden, dat de di rectie van de HollandAmerika Lijn met een schrijven d.d. 30 November jl. tot hem gericht, het op den 23 Novemberr in de vergadering der Tweede Kamer door hem over dit onderwerp gesprokene afdoende zou hebben weerlegd. Nu echter het overleg met de directie der Holland—Amerika Lijn wordt voortgezet, acht de minister het bepaald on- gewenscht in dit stadium hierop dieper in te gaan. Met de positie van de Rotterdam—Zuid- Amerikalijn zal bij een eventueele steunver leening aan den Kon Hollandsche Llovd ernstig rekening gehouden worden, waarbij aan een zeer nauwe samenwerking van deze hetzelfde traject bevarende Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen de noodige aan dacht zal geschonken worden. Nadere in lichtingen omtrent het overleg kunnen in het huidige stadium niet worden verstrekt. Tuinbouw en veeteelt. De minister kan naar aanleiding van den wensch van enkele leden mededeelen, dat reeds is begonnen met de inkrimping van zoowel tuinbouw als veeteelt. Het ligt inderdaad in het voornemen oo den verbouw van Bravo-aardappelen in 1935 een verbod toe te passen ter vermijding van moeilijkheden, die de wratziekte, waarvoor dit soort een zeer groote vatbaarheid bezit, voor onzen export oplevert. De steun, aan den tuinbouw tot nu toe verleend, heeft ook naar de meening van den minister niet kunnen verhoeden, dat in de zen bedrijfstak ernstige verliezen zijn gele den en dat het weerstandsvermogen aan zienlijk is verminderd. In verband hiermede heeft de mi nister besloten een nieuwe verhoo ging van den steun met 1 1'2 mil- lioen gulden te bevorderen. Het ge heel uitbetalen van de productieprij zen zou echter te zware eischen stel len aan de middelen van het land bouwcrisisfonds. Het rente- en credietvraagstuk heeft de volle aandacht der regee ring. Een beslissing zal, naar de mi nister hoopt, spoedig genomen kun nen worden. Inzake beperking van melkproductie heeft wel overleg met de organisaties plaats gehad en het ligt ook in de bedoeling van den mi nister over deze zeer moeilijke materie bij voortduring daar waar daartoe aanleiding bestaat, met de organisaties overleg te ple gen. Het voorbereidend werk in zake wijziging van ons pachtrecht verkeert in een verge vorderd stadium van voorbereiding en de regeering hoopt spoedig met een ontwerp te komen, waarin met de belangen van de ve len, die bij het pachtvraagstuk betrokken zijn. rekenine zal worden gehouden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, Rotterdam naar New-Orleans 11 (n.m.) van Havana. Leerdam, Rotterdam naar New-York 10 (1119 n.m.) 2V5 mijl W.Z.W. van Land's End. Dinteldijk, Vancouver naar Rotterdam 8 (n.m.) te Portland (O.) Lochkatrine, Rotterdam naar Vancouver 9 "van Punta Arenas. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk (uitr.) 12 te Sydney. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam. Melilla naar Rotterdam pass. 12 Dungeness. Stad Zaltbommel. 11 van Tayport naar Grangem. Vredenburg, Rotterdam naar Pto. Ferrajo P- 11 Ouessant. Stad Amsterdam, 12 van Melilla te Vlaar- drngen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitr.) pass. 12 Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Helder (uitreis) 11 v. Freetow-n. Maaskerk (thuisreis) 11 v. Las Palmas. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein 12 van Rotterdam naar Bre men. Heemskerk (uitreis) 11 van Dar-es-Salaam Nijkerk (uitreis) 11 van Lor Marques. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Radja, Batavia naar New-York pass. 11 (12 midd.) Azoren. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tanimbar, Batavia naar New-York 11 te Penang. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles 11 van Oran naar Barcelona. Ajax 1 lvan Hamburg te Danzig. Bodegraven 11 van Ariea n. Mollendo. Calypso. 12 van Venetië te Triest. Deucalion. Lissabon naar Amsterdam pas. 12 (8 v.m.) Ouessant. Euterpe, 12 van Bordeaux te Amsterdam. Hebe 9 van Pto. Barrios naar Amsterdam. Stuyvesant, West-Indië naar Amsterdam via Plymouth 10 (7.54 n.m.) 800 mijl van Land's End. Trajanus. Amsterdam naar Lissabon pas. 11 (2.18 n.m.) Ouessant. Oberon, Valencia naar Amsterdam pass. 11 Gibraltar. Tiberius 11 van Messina naar Palermo. Luna 10 van West-Indië te New-York. Van Rensselaer 11 van West-Indië te New York. Venus, Rotterdam naar Vigo pass. 11 Oues sant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (thuisreis) 11 van Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitr.) 11 (1 n.m.) van Lissa bon.. Blitar (uitr.) pass. 12 (3 v.m.) Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Evansville, Japan naar Rotterdam 17 te Londen verwacht. Alcinous, Amsterdam naar Liverpool en Java 10 te Swansea. City of Dunkirk. Cebu naar Rotterdam 9 van Colombo. Prometheus, Batavia naar Amsterdam 11 te Singapore. City of Eastbourne 12 van Dairen te Rot terdam. Melampus, Batavia naar Amsterdam pass. 11 Perim. Perseus, Japan naar Rotterdam pass. 12 Perim. Calchas, Japan naar Rotterdam 12 van Dairen. Memnon, Japan naar Rotterdam 12 van Londen. Stentor. Batavia naar Amsterdam 11 van Marseille. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silverpalm, New-Orleans naar Calcutta 10 te Kaapstad. Silverhazel, Vancouver naar Bombay 10 te Colombo. Silvercedar 9 van New-Orleans te Calcutta. Silverwillow, Calcutta naar Vancouver 10 van Batavia. Silverash, Vane. n. Bombay 11 van Ma cassar. Tarakan 9 van New-Orleans naar Cal cutta. Silvermaple, Vancouver naar Calcutta 10 v. Belawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (uitreis) 12 te Port Said. Tajandoen (thuisreis) 12 van Hamburg. Poelau Roebiah (uitreis) 12 te Batavia. Na negentien jaar ontdekt. Door een rechtbank in Ottawa is een ver volging ingesteld tegen een scheepskapitein, die er van verdacht wordt 19 jaar geleden een oplichting jegens een verzekeringmaatschap pij te hebben gepleegd. Destijds was hij kapi tein op een stoomschip, dat volgens zijn be wering door een Duitschre duikboot tot zin ken zou zijn gebracht. Om die reden werd hem een hooge verzekeringssom uitbetaald. Het bedrog zou nooit zijn uitgekomen, wan neer niet een vroegere matroos van het schip, met wien de kapitein in onmin was geraakt, ruchtbaarheid aan het geval gegeven had. Volgens zijn bewering was het schip door een zware storm beloopen en zwaar beschadigd. Men had het schip daarom verlaten en werd later door een passeerend stoomschip opge pikt. Tegelijk met den kapitein werd iemand gearresteerd, die van het geval afwist en daar bij geldelijk betrokken was. Estlandsche liaringvisscherij. Ten einde zich meer onafhankelijk te ma ken van de buitenlandsche haringinvoer is een visschersvaartuig onder Estlandsche vlag naar zee vertrokken om deel te nemen aan de haringvisseherij bij de Noorsche kust. AANGEKOMEN. 11 Februari: Rhea m.s. Kopenhagen Katwijk s.s. Salta Caballo 12 Februari: Euterpe s.s. Bordeaux Ousel s.s. Liverpool Istina s.s. Diamante VERTROKKEN 11 Februari: Rosa s.s. Rotterdam Longwood m.s. Haifa Prowess m.s. Falmouth Ask s.s. Lübeck Ashlea s.s. Hamburg 12 Februari: Pan Aruba m.s. Hamburg

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5