dëstrïjd tegen de duitschers VOETBAL. De Olympische Spelen 1936 te Berlijn in de Engelsche Politiek. SPORT EN SPEL Het nieuwe regime in Duitschland. Internationaal voet bal een prestigekwestie. Hoe vroeger het Duitsche elftal werd samengesteld. Voorbereidingen voorheen en thans. Opbloei van het Internationaal voetbal in Duitschland. De periode-Lotsy. Ons elftal en onze taktiek. De wedstrijd Nederland—Duitschland op as Zondag wordt een groote gebeurtenis, zóówel voor het Nederlandsche als voor het Duitsche voetbal. Immers de Duitsche ploeg kan op 'een lange reeks successen wijzen. Het nieuwe regime in Duitschland heeft ook een anderen geest in het Duitsche voetbal ge bracht, die, zooals de feiten bewijzen, van z«er gunstigen invloed is geweest op de kracht van het elftal, dat thans Duitschland vertegenwoordigt. Er is meer strijdlust, meer wil om te winnen, in de Duitsche gelederen gekomen. De tegenwerking, die de Duitsche Voetbal Bond in vroeger jaren bij het sa menstellen van het vertegenwoordigend elf tal ondervond, zich o.m. uitend in den eisch, dat men de clubs niet te veel moclit belasten met het afstaan van spelers, is veranderd in medewerking. Vroeger waren de clubs de baas. Thans is de heer Linnemann onbeperkt heerscher over het Duitsche voetbal en is het succes van het Duitsche elftal, vroeger volkomen ondergeschikt aan het succes van de clubs, een prestige-kwestie geworden van het Duitsche Rijk. De Duitsche voetbalsport is niet langer alleen een prettige ontspan ning of een aangenaam tijdverdrijf, doch het°ls een krachtig georganiseerd hulpmid del voor de ontwikkeling van de Duitsche jeugd en. op internationaal gebied een mid denvoor de Duitschers om zich te doen gel den. Een succes van het Duitsche voetbal elftal is een succes voor Duitschland! De geschiedenis van het Duitsche interna tionale voetbal is te merkwaardig, om er hier niet wat verder op in te gaan. De eerste internationale wedstrijd van Duitschland werd in April 1908 in Zwitserland gespeeld. De samenstelling van het vertegenwoordi gend elftal was toen de groote moeilijkheid: eerst toen op een algemeene vergadering bepaald werd. dat een speciale commissie van den bond, in overleg met de verschillen de onderbonden, de ploeg zou samenstellen, werd die moeilijkheid ten deele opgelost. Maar van een overzicht van het beschikbare spelersmateriaal was toen nog geen sprake. Gevolg was, dat men aan elk der onderbon den opdroeg een deel van het elftal te le veren. Zuld-Duitschland leverde b.v. het binnentrio in den aanval. Noord-Duitsch- land de beide vleugelspelers, Berlijn den doelverdediger enz. In Juni 1908 was ik toevallig te Weenen. waar de wedstrijd OostenrijkDuitschland zou worden gespeeld. Ik logeerde in hetzelf de hotel, waar de Duitsche ploeg zou logee- ren, doch op den avond vóór den wedstrijd had de leider van het elftal nog slechts en kele spelers kunnen ontdekken. Ieder speler reisde nl. op eigen gelegenheid naar Wee nen. Des morgens was het de portier van het hotel, die de spelers, die allen reeds den vorigen dag waren aangekomen, doch die elkaar volkomen vreemd waren, met den leider van het gezelschap in contact bracht. Deze leider wist mij toen te vertellen, dat men Donderdag vóór den wedstrijd nog niet eens wist. hoe men het elftal moest samen stellen en dat denzelfden dag nog de uitnoo- digingen en de opdrachten om dadelijk op reis te gaan naar Weenen. werden wegge zonden! Het werd natuurlijk een nederlaag. Welk een verschil met tegenwoordig! Nu worden de spelers in cursussen opgeleid voor hun taak in het vertegenwoordigend elftal. Ze worden in kampen bijeengebracht, om gezamenlijk te oefenen. De bekwaamste oefenmeesters besteden niet dagen, doch jarenlang al hun krachten om de capaci teiten der spelers tot volle ontwikkeling te brengen. Men heeft voorts mental-training en concentratie en sommige spelers concen- treeren zich zoo geweldig op voetbal, dat ze voor ander werk geen tijd meer hebben. Na de nederlaag te Weenen is er natuur lijk ook verandering gekomen in de wijze, waarop de Duitsche ploeg werd samenge steld, doch desondanks heeft men steeds met moeilijkheden te kampen gehad. Van medewerking der verschillende bonden en Vereenigingen was in die eerste tijden of liever tot voor korten tijd geen sprake. De vereenigingen maakten er bezwaar tegen, dat ze haar spelers voor internationale wed strijden van den Bond moesten afstaan en de onderbonden steunden dat bezwaar, daar ze zelf meermalen reeds een beroep op de vereenigingen moesten doen. om spelers voor het vertegenwoordigende elftal van hun bond af te staan. Ook was het gebied te groot om een be hoorlijk overzicht te krijgen van de spelers en om de krachten te kunnen vergelijken. Eerst toen men Otto Nerz tot oefenmeester had aangesteld, is daarin eenige verbetering gekomen. Die bracht geleidelijk de beste spelers bij elkaar; op cursussen werden hun capaciteiten verder ontwikkeld. Daardoor le verden de internationale wedstrijden een beter resultaat op. Er is ook een nieuwe geest in het Duit sche voetbal gekomen, waardoor het aan zienlijk sterker geworden is. In deze nieuwe periode heeft het Duitsche elftal een veer tiental wedstrijden gespeeld en daarvan slechts een enkele ontmoeting verloren. In die 14 wedstrijden hadden de Duitschers een doelgemiddelde van 53 doelpunten voor en slechts 20 tegen! Als men eens de cijfers van het Duitsche internationale voetbal van vóór 1933 vergelijkt met die van thans zal men duidelijk zien, hoe sterk de verbetering wel is Op 1 Januari 1933 waren de cijfers: 94 ge speeld, 32 gewonnen, 20 gelijk en 42 verloren Het doelgemiddelde was toen 201 voor en 216 tegen. Op het oogenblik heeft Duitschland 108 wedstrijden gespeeld waarvan er 43 werden gewonnen en 43 verloren. De balans is dus in evenwicht gebracht. Zelfs het doel- 'gemiddelde werd van negatief, positief. Het is nu 254 doelpunten voor en 236 tegen. In die zelfde periode van opbloei van het Duitsch internationale voetbal, heeft ook ons vertegenwoordigend elftal een duidelijk merkbare verbetering ondergaan Dat is de thans geëindigde periode van Lotsy geweest, van den man, die de geheimen van concen tratie en mental-training voor onze spelers en officials ontsluierd heeft. Men kan over de beteekenis van concentratie van meening ver schillen men zal echter moeten toegeven, dat ze een groote verbetering heeft gebracht in de prestaties van ons vertegenwoordigend elftal, ik wijs slechts op het feit, dat onze ploeg in het afgeloopen jaar van de 6 gespeelde wed strijden er slechts 2 heeft verloren. Zij heeft de Belgen tweemaal met sprekende cijfers geslagen, de sterke Iersche ploeg met 52 geklopt en daarna de kroon op het werk gezet door te Bern voor de eerste maal van Zwit serland te winnen. Het staat ontegenzeggelijk vast dat Lotsy de factor „ernst" in ons verte genwoordigend voetbal heeft gebracht. Hij heeft na afloop van de trainings-avonden op het terrein van V. U. C. getracht de spelers van den ernst van het internationaal voetbal te overtuigen en hun te doen inzien, dat voet bal, speciaal internationaal voetbal, meer was dan een vermaak alleen. Voor iemand met een welsprekendheid ais Lotsy, was dat niet zoo heel moeilijk. Hij is er volkomen in ge slaagd, niet alleen de spelers, doch ook de leden van de Keuzecommissie hiervan te doordringen. En dat is het wat het aftreden van Lotsy als voorzitter van de T. C. niet maakt tot een ramp voor ons nationaal voet bal. Immers, het staat vast, dat de tegenwoor dige leiders van ons internationaal voetbal verder zullen werken in de banen, die Lotsy reeds heeft uitgebakend. Om te beginnen heeft de commissie het vertrouwen in het elftal, dat zich te Bern te gen de Zwitsers zoo voortreffelijk heeft ge weerd, bestendigd. De ploeg is in haar geheel herkozen. Men heeft dus Bas Paauwe ge handhaafd, hoewel Pellikaan weer geregeld speelt. Maar deze heeft na zijn verwonding nog niet het noodige zelfvertrouwen terug gevonden. Indien Wels en Vente volkomen zijn hersteld wat wel waarschijnlijk is kan men dit elftal met gerustheid tegen de Duitschers in het veld zien gaan. Maar de taak zal zwaar zijn. Duitschland speelt nl. met den spil Mün- zenberg als derde back. Bovendien met ver naar achter teruggetrokken binnenspelers. Ons elftal heeft tegen Ierland ook kennis ge maakt met den derde-back en toch heeft men toen 5 doelpunten weten maken. Het komt mij voor, dat dit tegen Duitschland niet zoo ge makkelijk zal gaan, daar Münzenberg in de wedstrijden om het wereldkampioenschap wel getoond heeft, deze wijze van spelen volko men te beheerschen. Maar een gewaarschuwd mensch geldt nog steeds voor twee. Daarom is de voorzitter van de Keuze-commissie naar Stuttgart geweest om het spel van de Duit sche ploeg te bestudeeren. Hij is met belang wekkende gegevens thuisgekomen, zoodat men, in overleg met de spelers, thans zal kunnen vaststellen, welke taktiek men tegen over het Duitsche spel in toepassing zal moe ten brengen. Dat zal wel gaan in de richting van een niet te ver opdringenden spil. An- deriesen zal dus gelegenheid krijgen alle aandacht aan den Duitschen middenvoor Co- nen te besteden en verder zal mogelijk onze middenvoor wel wat achter blijven om ten deele het aanvallend werk van den spil over te nemen en bovendien den Duitschen spil uit de buurt van zijn doel te lokken. Duitschland heeft in het elftal, dat van de Zwitsers won, een drietal wijzigingen ge bracht. Dat Goldbrunner vervangen zou worden door Münzenberg stond wel vast. Voorts is er een andere linkshalf en een' andere rechtsbinnen. Van beteekenis zijn die wijzigingen echter niet. De geheele ploeg speelt stevig voetbal, sommige, spelei's af en toe wel wat te stevig, b.v. de linksback Busch. De leiding is echter bij Ohlson in goe de handen, zoodat overdrijving wel niet mo gelijk zal zijn. Ongetwijfeld zal het voor ons elftal een zware strijd worden, doch deze ploeg heeft al voor verschillende heete vuren gestaan en er zich toch met succes doorheen geslagen. De Duitschers komen hier in de overtuiging, dat ze dezen wedstrijd zullen winnen en dat ze daardoor voor de eerste maal het aantal in ternationale overwinningen van Duitschland grooter zullen maken dan het aantal neder lagen. Persoonlijk heb ik veel vertrouwen in onze ploeg, vooral in onze voorhoede. Is die in vorm, dan zullen er stellig, ondanks de sterke achterhoede der gasten, wel doelpun ten komen. Het is slechts de vraag of onze achterhoede er in zal slagen, het aantal te- genpunten te beperken tot een voor onzen aanval bereikbaar aantal Immers de verras- singstaktiek van de Duitsche ploeg zal onze achterhoede meermalen voor lastige proble men stellen, waarbij de beide backs de hulp van Andereissen in de eerste plaats, doch ook die van de beide vleugelhalfs, wel vaak noodig zullen hebben. Slaagt onze ploeg er in, een spel te ont wikkelen als in de beste periode van verleden jaar, dan lijkt ons de kans op een succes niet gering, waarbij ik een gelijk spel reeds als een succes zou beschouwen. C. J. GROOTHOFF. DE RUGBYWEDSTRIJD BELGIë-NEDERLAND WEER UITGESTELD. AMSTERDAM. 12 Februari. Naar wij vernemen is bij het secretariaa t van den Nederlandschen Rugby Bond bericht binnen gekomen, dat de op Zondag 17 Februari a.s te Antwerpen vastgestelde rugbylandenwed- strijd België-Nederland in verband met ter- reinmoeilijkheden in België, geen doorgang kan vinden. Volgens een mededeeling van den Belgi schen Rugby Bond heeft de Belgische Voet bal Bond zonder eenig voorafgaand bericht verboden dat de BelgiëHolland rugby-ont- moeting op het terrein van Beerschot zal worden gespeeld. Dit staat in verband met het feit, dat de Roode Duivels op genoemden Zon dag een voetbalwedstrijd spelen tegen D.F.C.. Praag en hiervor heeft men het terrein van de Royal Beerschot gekozen. Nadat de ontmoeting oorspronkelijk op 10 Februari was bepaald, heeft men dus thans voor de tweede maal den wedstrijd moeten uitstellen. Voorloopig heeft men als nieuwen datum 31 Maart gesteld. ONTPLOFFING VEROORZAAKT PANIEK IN EEN SCHOOL. NEW YORK. 12 Febr. (V DIn een stadje in den staat Maine vond in den kelder van een parochiale school een gasontploffing plaats, tengevolge waarvan alle ruiten werden ver nield en eenige deuren uit hun scharnieren sloegen. Onder de ongeveer 1300 leerlingen ont stond een paniek en allen trachtten een uit gang te bereiken met het gevolg, dat zeer velen onder den voet raakten. Verscheidene vielen flauw en drie kinderen werden gewond. Ge lukkig was het schoolgebouw zoo vuurvast gebouwd, dat de ontploffing niet door brand werd gevolgd. Zeer ernstige ongevallen de den zich ook tijdens de paniek niet voor.. De werkzaamheden aan de wedstrijdbaan. De bouwwerkzaamheden aan de z.g.n. Duit sche wedstrijdbaan vorderen thans snel. Het gelijkmaken van den grond en de daaraan verbonden werken zijn reeds achter den rug, aan den Westkant beginnen de onderste ge deelten van de muren al te verrijzen. Onder dit deel van het stadion blijft ruimte voor een grooten tunnel, waarop de voor de eere- gasten gereserveerde weg uitkomt. Van hier bereiken de deelnemers hun kleedvertrek ken. Als de vorst zal zijn verdwenen kan men beginnen met de betonwerken. Men wil het geheel 1 Februari 1936 klaar hebben. Egypte, Brazilië, Portugal, Hondu ras en China komen ook. Nadat het Internationaal Olympisch Comi té in Mei 1934 het nieuwgevormde Olympisch Comité van Egypte erkend heeft en daardoor het Duitsche in staat heeft gesteld ook Egypte voor de Olympische Spelen 1936 uit te noodigen, heeft 't Egyptische comité door den voorzitter, Prins Mohamed Abdel Moneim, of ficieel medegedeeld dat het een ploeg zal zenden. De president van het Comité National des Sports d'Egypte, Mohamed Tahir Pascha, heeft reeds een bezoek aan Berlijn gebracht, en de voorbereidingen bezichtigd. De sport wereld heeft het indertijd zeer betreurd dat Egypte niet deelnam aan de Spelen in Los Angeles in 1932, te meer daar dit land bui tengewoon goede krachten bezit op het ge bied van allerlei soorten sport. Nu echter zal een Egyptische ploeg trachten vele prijzen voor haar land te veroveren. Brazilië. Een land dat bijna even groot is als Europa heeft besloten evenals zijn veel kleinere na buren deel te nemen aan de Spelen van 1936 Dit land dat wat voetbalwedstrijden betreft voortdurend met Uruguay, Argentinië en Chili slaags is en daardoor tot de beste voet ballanden van de wereld is gaan behooren, heeft zich ook op de zwemsport, de lichte athletiek, de tennissport, het polo-spel, en de roeisport toegelegd. Vele clubs, en dat er veel zijn bewijst het feit dat alleen in de steden Rio de Paneiro en Sao Paulo eenige tiental len zijn, oefenen zich in verschillende takken van sport. Portugal Ook het Portugeesch Olympisch Comité heeft de uitnoodiging tot deelneming aange nomen. Portugal, dat sedert 1912 naar alle Olympische Spelen een ploeg heeft gestuurd, die, het groot aantal deelnemers in aanmer king genomen, goede resultaten bereikte, zal ook dezen keer komen zien wat er aan prij zen valt te winnen voor de Portugeesche prij zenkasten. Honduras Op het laatste oogenblik hebben de organi satoren nog bericht van Honduras gekregen, dat het de uitnoodiging aanneemt. Zoodoende zullen 46 landen aan de Spelen deelnemen en wel: Afghanistan, Argentinië, Australië, België, Brazilië, Bulgarije, Canada. Chili, China, Columbia, Denemarken, Duitsch land, Egypte, Estland. Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Haiti, Hon duras, Hongarije, Britsch-Indië, Iersche Vrij staat. Italië, Japan. Joegoslavië, Letland, Luxemburg, Mexico, Monaco, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Philippijnen, Polen, Portugal, Roemenië, Spanje, Tsjechoslowakije, Turkije, Vereenigde staten, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. Kapitein Fiirstner commandant van het Olympisch dorp. Tot commandant van het Olympisch dorp is kapitein Fürstner benoemd. Hij is een beken de figuur in de athletiekwereld en bekleedt daarin eenige functies. Een reisfonds in Letland De bond van Letlandsche sportvereenigingen en het Letlandseh Olympisch Comité hebben een reisfonds voor de Berlijnsche Olympische Spelen gesticht, waarvan ieder die maande lijks een zeker minimum bedrag stort, lid kan worden. Hiervoor krijgen de leden een pas en de noodige deviezen plus onderdak in Berlijn en toegang tot het stadion Saarmariniers tëeeren Zaterdag terug. De Tel. bericht, dat thans het juiste tijd stip van den terugkeer der mariniers uit het Saargebied in Nederland vastgesteld is. Om acht minuten over acht a.s, Zaterdag avond zal de trein met de manschappen aan het Maasstation aankomen. De bagage wordt dan van te voren aan het station D.P. afgezet. De manschappen van de motorbri gade en hun materiaal gaan direct met den zelfden trein door naar Haarlem WOENSDAG 13 FEBRUARI 35 Chacostrijd duurt voort. Paraguaansch offensief tegen Villa Montes. LA PAZ, 12 Febr. <V.D.) In den sector Nanagarainza van het Gran Chaco front woeden hevige gevechten. Gedurende twee dagen hebben de Boliviaansche verdedigings troepen hun front weten te handhaven te gen een aanval van een Paraeuaansche divi sie. die beschouwd moet worden als het begin van het offensief van Paraguay tegen Villa Montes. de basis der Boliviaansche verdedi ging. Het schijnt in do bedoeling van Para guay te liggen Villa Montes vóór den 24sten Februari te bezetten, wanneer de Volkenbond strafmaatregelen tegen Paraguay zal over wegen. ZES NIEUWE BASES VOOR DE AIMERI- KAANSCHE LUCHTVLOOT? WASHINGTON, 12 Febr. (Reuter.) In de le- gercommissie van het huis van afgevaar digden zijn gisteren dde beraadslagingen be gonnen over het voorstel tot inrichting van zes nieuwe bases voor de Amerikaansche luchtvaart. Het democratische commissielid Wilcox verklaarde, dat de Ver. Staten tijdens een oorlog met een Oostelijke mogendheid de bezetting van Alaska had te vreezen, want Alaska was een voorraadschuur van minera len, terwijl Japan zoo goed als geen delfstof fen bezat. De voormalige waarnemende commandant van de luchtmacht Mitchell verklaarde, dat het probleem voor Amerika de Stille Oceaan was. Indien Japan Alaska kon bereiken, kon het ook New York bereiken. De Japanners zouden zich niet door Hawai van het spoor la ten brengen, doch onmiddellijk doorvliegen naar New York waarvoor ongeveer twintig uuru noodig zou zijn. Aanslag in Opper-Oostenrijk. WEENEN, 12 Februari (D.N.B.) Het elec- trische transformatorgebouw te Eber- schwang in Opper-Oostenrijk is hedenmor gen in de lucht gevlogen. De daders zijn Marxisten, die hiermede den verjaardag van de Februari-revolutie wilden vieren. Bij de ontploffing is een waker gedood. Dr. VAN DER HOOP TIJDELIJK CONSER VATOR AAN HET KON. BAT. GENOOTSCHAP BUITENZORG, 12 Febr. (Aneta) In het belang van het behoud van de ethnografische verzameling van het Koninklijk Bataviaasch Genootschap is tijdelijk aangewezen als con servator voor deze afdeeling Dr. A, N. J. Tho massen a Thuessink van der Hoop. Steekpartij met doodelijken afloop. Gerechtshof bevestigt Haarlemsch vonnis. AMSTERDAM, 12 Febr. (V.D.) Het Ge rechtshof alhier heeft vandaag arrest gewe zen in de zaak tegen den 29-jarigen veehou der M. W. K., die door de rechtbank te Haar lem wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, den dood tengevolge hebbend, was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden, verminderd met de voorloopige hechtenis. Het Hof bevestigde dit vonnis. De procureur-generaal had vijf jaar gevan genisstraf geëischt. Verd. had na afloop van de kermis te Kwakel in den zomer van het vorige jaar den arbeider K. V., met wien hij reeds geruimen tijd ruzie had, zóó met een mes gestoken dat V. aan de gevolgen is over leden. Parlementaire taal. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen, Februari. De parlementaire sfeer dreigt ook in En geland haar roep van model in omvangstaal en -vormen te verliezen. Het begrip „parle* mentaire taal" raakt als zooveel verouderd en de zin der woorden eischt herziening. Het be ginsel dat een parlementslid, hoe verbolgen hij ook mag zijn over maatregelen var, de re geering of over de zienswijzen van een mede lid, in de keuze van zijn verzetswoorden be schaafd en gematigd zal 2ijn, is nooit prijs gegeven. Maar eenige heeren in het Lager huis. niet voldoende in parlementaire tra ditie gedrenkt of onbekwaam de hevigheid van hun gevoelens te uiten in gematigde ter men. treden het beginsel met voeten. De zaak is actueel geworden door het jong ste optreden van den onafhankelijken La bour-man Buchanan, die in de inmiddels ook door de regeering als onbevredigend erkende maatregelen voor werkloosheidssteun aan leiding vond, den premier op de meest onge zouten wijze, welke men zich kan voorstellen, te doen weten hoe hij over hem dacht. De vertoornde spreker verlangde, dat de heer MacDonald met een zweep uit het openbare leven zou worden verjaagd en om geen twij fel te laten bestaan aan het beeld dat in zijn geest leefde, maakte hij gebruik van het woord „cur". De Premier was een „cur". Er !s geen scheldwoord in het Nederiandsch kras genoeg om een vertaling te kunnen be naderen. Alleen in zijn figuurlijke beteekenis is het woord een scheldwoord en aan het feit rlat het letterlijk beteekent een bastaard-hond van onverzorgd uiterlijk die door de straten zwerft kan men het striemend vermogen van het scheldwoord afmeten. Theoretisch is het volstrekt uitgesloten dat een Lagerhuislid zulk een woord of zeifs veel gematigder opmerkingen van persoon lijken aard ongestraft kan gebruiken. Uit spraken en beslissingen van „Speakers" (voor zitters! van den aanvang van het parlement af, hebben den toon, waarin een debat moet worden gehouden, voorgeschreven. De grond stelling is dat een lid de uitdrukking mag ge bruiken welke hij noodig acht, vooropgesteld dat ze geen blaam werpen op het karakter van een ander lid en het decorum van de ver gadering niet aantasten. Uitdrukkingen, welke tegen dezen regel indrulschen en daarom on parlementair zijn verklaard, zijn in den loop der tijden opgeteekend. En niemand kan ge acht worden ze zoo good te kennen als Mr. Spreaker en zijn gedeputeerden, die respec tievelijk de beraadslagingen van het Lager huis en van Lagerhuis-commissies leiden. Buchanan is wel de ergste maar niet de eenige overtreder geweest in den laatsten tijd. van de regels van het debat. En ver scheidene leden, die in dit opzicht altijd een schoone lei hebben gehad, hebben ernstig ge klaagd over de vrijheid welke de Speaker in recente zittingen aan sprekers heeft gelaten. Buchanan werd niet tot de orde geroepen en toen men den volgenden dag verlangde dat hij de gewraakte woorden terug zou nemen was hij daa.rtoe noch bereid noch kon hij er door de methode van werken toe worden ge dwongen of voor zijn koppigheid worden be boet. De Speaker of (als in dit geval) zijn plaatsvervanger in een commissie-zitting heeft de taak er voor te waken dat de term ..parlementaire taal" geen paskwil wordt. Het is echter ook zijn plicht er voor te zorgen dat het parlement zoo goed en zoo snel mogelijk werkt, een plicht die toch al bij de bestaande trage werkwijze moeilijk te vervul len is. Hij neemt daarom, wanneer een uit drukking tot vertragend incident dreigt te lei den, niet zelden zijn toevlucht tot die Oost-In dische doofheid, die ook in het dagelijksch le ven buiten staatsraadskamers vaak met vrucht en goed effect in praktijk wordt go- bracht. Nieuwe terreurgolf over Cuba. Bomaanslagen in de stad Camagney. HAVANNA, 12 Febr. (Reuter). Te Ca- maguey zijn een tiental bommen ontploft waardoor aanzienlijke materieele schade werd aangericht, o.a. werden de electrische gelei dingen stukgeslagen, waardoor de stad ge deeltelijk in duister werd gehuld. De orde wordt door het leger gehandhaafd men vreest, dat velen zijn gedood en gewond Het spoorwegstation van de stad is door on bekende oorzaak in vlammen opgegaan. Te Havanna zelf hebben onlusten tusschen studenten en de politie plaats gehad, waarbij een student werd gedood er. twee ernstig ge wond. AMERIKAANSCHE BURGEMEESTERS DOCHTER TEN TWEEDEMALE ONTVOERD. KANSAS CITY, 12 Febr. (Reuter). De doch ter van den burgemeester, de 25-jarige Mary McElroy is uit haar huis ontvoerd. Zij verklaarde in den nacht van de ontvoe ring, dat zij niet kon slapen en beneden naar de radio ging luisteren en 20 minuten later was zij verdwenen. In Mei 1933 is de jongedame eveneens ont voerd, na het betalen van een losprijs van 20 000 doll, werd zii toen weer vrijgelaten. In verband met deze ontvoering is toen het eerste doodvonnis wegens ontvoering uitgesproken. Vreemde practijken van reportageschip. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 Februari. Ondertrouwd 11 Februari: J. Jaspersen en L. W. Stahlschmidt. Bevallen 8 Februari: T. OnderstalBosch, z.: 9 Februari: M. BosSchippers, z.; 10 Februari: J. BoersBacker, d.; 11 Februari: M. P. v. d. WijdenTellekamp, d. 9 Februari: C. Scheffer—Merks, z. Overleden 8 Februari: J. F., 3 mnd., z. van H. Vrijstein, Patriarchstraat; A. M. van 't HofVasen, 73 j„ Tempelierstraat; 9 Febru ari: C, Pel, 78 j., Gasthuisvest; T. R. J., 6 d., d. v. M. R. J. Vermeulen, Ged. Oudegro-drt- 10 Februari: J. J. GroenendaalSunnotel. 67 j., Engelszstraat; M. Meijers, 78 j., Jansstraat. De „Australia" tweemaal beetgenomen? LONDEN, 12 Febr. (Reuter). De kruiser „Australië", aan boord waarvan zich de Her tog van Gloucester bevindt, was Zaterdag draadloos verzocht hulp te verleenen aan den Amerikaansche schoener „Parker". Toen de kruiser het schip genaderd was, liet de kapitein draadloos weten dat de hulp niet meer noodig was, daar men de averij reeds verholpen had. Naar thans .gemeld wordt, heeft de schoe ner opnieuw een S. O. S. uitgezonden met ge volg dat de „Australia" weer zijn koers ge wijzigd heeft en het Amerikaansche schip te hulp snelt, dat de takels verloren zou hebben en een lek zou hebben opgeloopen. De kapitein van den schoener is een Ame rikaansche radio-omroeper, genaamd Lord, die terstond na zijn eerste ontmoeting met den kruiser aan twee Amerikaansche radio stations een uitvoerige beschrijving van de gebeurtenis heeft gegeven. Men vermoedt, dat ook het tweede S. O. S. slechts een „grap" zij het een zeer gevaarlijke, is. Goudzoekers op weg naar Cocoseiland. Poging om beroemde schat op te graven LONDEN. 12 Febr. (V. D.) Gisteravond is uit Lowestoft de 45-ton metende schoener Vera Sidney vertrokken met een aantal schatgravers aan boord voor een reis naar het Cocos-eiland, dat ongeveer 500 K.M. ten Westen van Costa Rica in den Stillen Oceaan ligt. Het doel der opvarenden is de beroem de goudschat ter waarde van vele millioener, die honderden jaren geleden door zeeroo- vers op het eiland begraven moet zijn, op *-e graven. Een overeenkomst is gesloten met de re geering te San José volgens welke de regee- ring een derde van alle gevonden schatten zal krijgen. Onder de leden der expeditie bevinden zich een geoloog, twee mijningenieurs en een deskundige voor het verrichten van borin gen DE GASVERSTIKKING TE SCIIEVENINGEN In verband met het geval van gasverstik- king in een der hofjeswoningen aan de Nieu- ve Laantjes te Scheveningen kan worden ge reld, dat de toestand van de bejaarde vrouw Van der Z. hedenochtend naar omstandig heden vrij gunstig was.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7