T-TET NIEUWE AVONDBLAD Haring en volle maan. IJMUIDEN Visscherij-Snufjes Geen onnoodige uitgaven meer! leder ander dagblad is minstens de helft duurder plaats gee o o tem 20e JAARGANG NO. 89 ZATERDAG 16 FEBRUARI '35 \)t \UIDER COUPANT igoNNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2lA cents incasso, per kwartaal 1.20 1 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBQOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. 1 abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ■üri ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- rd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- C6tprd tegen de gevolgen van ongevallen vóór de navolgende bedragen ?2000- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand» voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van Visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Traan uit haring. Een nieuwtje uit Zweden. Een Zweedsch blad publiceert bijzonder heden over een methode om traan, dat veel vitaminen bevat, uit haring en andere kleine vischsoorten te winnen. Dit geschiedt dooi de visschen te drogen, zonder dat daarbij de vetsubstantie verloren gaat. Gedurende drie jaar zijn proeven m deze richting genomen en de bereikte resultaten ziin zoo bevredigend, dat thans een fabriek wordt gebouwd, die bij den aanvang van het nieuwe seizoen in werking zal worden ge- stQp deze wijze hoopt men een oplossing te vinden voor de vraag wat te doen. als de vangsten zoo overvloedig zijn, dat de visch als onverkoopbaar weggeworpen zou moeten WMetnï)ehulp van deze nieuwe industrie hoopt men. dat de visschers altijd iets voor hun vangsten zullen kunnen bekomen, min stens 5 ets. per pond. Het winnen van de traan gaat gepaard met de vervaardiging van vischmeel. Bij de verwerking kan bij een productie van. 2 ton visch traan ook 15 ton vischmeel worden verkregen. De traan bevat een groote hoe veelheid vitamine D en vitamine A. zoodat zij ook levertraan zal kunnen vervangen. Zou dit ook niet iets voor ons land. spe ciaal voor IJmuiden zijn? De vloot van IJmuiden. aangevuld door de loggers van Katwijk enz. zijn in staat, groote hoeveelhe den haring aan-de markt te brengen en de aanvoer is dikwijls zoo groot, dat men er geen raad mee we.et. Zou men een deel van de haring tot traan en vischmeel kunnen verwerken dan zou een flink aantal trawlers en loggers zich op de versche haringvissche- rij kunnen toeleggen, waardoor weer meer trawlers voor de gewone visch in de vaart gebracht zouden kunnen worden. Voor de traan, die zooals gezegd slechts een klein gedeelte van de opbrengst dezer in dustrie uitmaakt, zou in ons land zeer zeker een willige markt gevonden kunnen worden. Er worden inNederland enorme hoeveelheden traan ingevoerd en onze handelsbalans zou door deze industrie een duw in de goede richting krijgen. Er is echter een groote moeilijkheid aan verbonden: we kunnen het niet. Maar wat men niet kan, is te leeren en verder zou men zich met de Zweedsche pioniers op dit gebied in verbinding kunnen stellen. Is dit niet iets voor Lever Brothers? BAZAR BEWAARSCHOOL. Ten bate van de bewaarschool aan de Ca- sembrootstraat zal einde Maart a.s. een ba zar worden georganiseerd. Het plan tot het houden van dezen ibazar gaat uit van de cultureele organisaties dei- moderne arbeidersbeweging, die de uitvoe ring er van op zich genomen hebben. PALVTJ NAAR EGMOND. De arbeiders tooneelvereeniging P^lvu, re gisseur de heer H. van Dokkum, heeft te Eg- mond met groot succes een opvoering ge geven van Heijermans' spel van de zee „Op Hoop van Zegen". Langdurig applaus na af loop der bedrijven bewees, hoe men het werk van het gezelschap op prijs stelde. TOONEELVEREENIGING „VARIA". Opvoering van „De Meteoor" van Fabricïus. De tooneelvereeniging Varia, regisseur de heer A. P. Roza, zal op haar tweede voor stelling in Thalia Dinsdag 26 Februari a.s ten tooneele brengen het tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius ..De Meteoor". De bij de schouwburgbezoekers zoo welbe kende tooneelschriiver behandelt in dit spel, evenals in „Dolle Hans', de wrijving tusschen het blanke en het bruine ras, hier evenwel ondergeschikt aan het hoofdmotief: „de strijd om de vrouw". De eerste twee bedrijven spelen ten huize van den majoor der infanterie Hugo Stou- tenbergh (A. H. Holtslag), het derde voor den krijgsraad. Plaats der handeling: een kleine garnizoensplaats in Ned. Oost-Indië. In dit sterke speelstuk vervullen behalve majoor Stoutenbergh. diens echtgenoote Marcia (mevr. Roza-Peek) en de tweede lui tenant der cavalerie Arpa (L. W. Boeree) de hoofdrollen. Verder komen er 1 kolonel, 3 kapiteins. 6 luitenants, 1 sergeant-majoor, oppasser en schildwacht, allen tot het Indische leger be- hoorende, in voor, zoodat het geheele con tinent mannelijke werkende leden van Va- ria's kring in „de vuurlinie" gebracht wordt. Varia verwacht voor dit actueele tooneel spel, voor welks uitvoering geen kosten ge spaard zijn, groote belangstelling. Even- tueele nieuwe leden kunnen zich voor dezen avond nog opgeven bij de bestuursleden, de heeren A. H. Holtslag (Edisonstraat). A. P. Roza (Julianakade), L. W. Boeree (Kerk straat) en de secretaresse, mej. L. Peek (Bri- niostraat 7). LEGER DES HEILS. Zondag a.s. zullen vanwege het korps drie bijzondere samenkomsten gehouden worden, alle onder leiding van Brigadier Joh. Grim- jser, den secretaris van het Financieel depar tement aan het hoofdkwartier te Amsterdam. De Brigadier heeft in het verleden meerdere inalen IJmuiden bezocht in verband met zijn toenmalige aanstelling als secretaris voor het Jeugdwerk. De samenkomsten vangen resp. aan om 10 v.m., 5 u. n.m. en 7.30 n.m. Het onderwerp voor de morgensamenkomst is: i-Die heeft, zal gegeven worden" en voor de avondsamenkomst: „Een antwoord op de be- £*flpijkste levensvraag". De middagsamen- Komst zal een jeugdsamenkomst wezen. (IJmuider)T(axi)0(nderneming) VoorTaxi Tel. 4220 Passagiers zijn verzekerd Vlug, Veilig, Voordeelig (Adv. Ingez. Med.) Visscherijnieuws in een notedop. Nooi'sche visschers verdronken. Eenige vis- schersschepen, die bij mooi weer uit de haven van Dronthjem vertrokken waren, werden in volle zee door een storm overvallen. Slechts met moeite slaagden de meeste booten er in de haven te bereiken. Zes visschers vonden den dood in de golven. De vischomzet in Ostende. Gedurende de week van 1 tot en met 7 Februari bedroeg de omzet in de vischmijn te Ostende (zonder haring) 659.663 fr. Weer naar zee. De Leentje Elisabeth, die eenigen tijd uit de vaart is geweest, is thans weer naar zee vertrokken. Ook de Holland 7 wordt weer voor de visscherij klaargemaakt. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. Hoe gevaarlijk het is, dat jongens zich aan een rijdenden auto vasthouden bleek gister middag. Een jongen liet zich door een auto meetrekken. Het spelletje ging natuurlijk prachtig maar toen de auto over de Juliana- brug was gaf de chauffeur wat meer gas en de auto ging hoe langer hoe sneller rijden. Het gevolg was, dat de jongen den auto niet meer los durfde laten. De chauffeur die niets bemerkte reed door, met den huilenden knaap achter zich. Tenslotte moest de jongen door vermoeidheid loslaten. Hij tui melde over den kop en viel met een flinken smak op straat. Het geluk, dat zoo dikwijls bij een ongeluk om den hoek komt kijken, was ook hier pre sent. Het bleek dat de jongen er heel goed was afgekomen. Maar hij had ook hals of bee- nen kunnen breken.. INBRAAK AAN DE ZUIDZIJDE. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in het kantoorgebouw van de ree- rierij „De Witte Ster" naast het gebouw der IJmuider Federatie. Het bleek dat de inbre ker zich toegang tot het gebouw heeft ver schaft door aan de achterzijde een raam open te duwen. Toen men Vrijdagmorgen in het kantoor kwam, kwam men tot de ontdekking, dat alles overhoop lag. De directie kon nog niet vast stellen of er iets wordt vermist. EEN WIELRIJDER DIE ER GEEN GRAS OVER LIET GROEIEN. De heer Rijnders, oud-majoor der Rijks veldwacht heeft er geen gras over laten groeien. Pas las hij in de krant van het voor nemen der regeering tot wijziging van het motor en rijwielreglement in dier voege, dat het achterspatscherm van rijwielen niet al leen van een reflector moet zijn voorzien, maar bovendien over een lengte van minstens 30 c.M. wit geschilderd moet worden of hij nam de verfkwast ter hand en gaf zijn rijwiel het voorgeschreven kenteeken. Als oud-politieman moet hij van een proces verbaal natuurlijk niets hebben en zoo rede neerde hij: beter te vroeg dan te laat. ccvn. Die Belgische exporteur, wiens verzuchtin gen men deze week in de IJmuider Courant heeft kunnen lezen, heeft zeer zeker reden gehad om teleurgesteld te zijn.' Als hij de waarschuwingen die hij en anderen van de Belgische afnemers en factoors heeft ont vangen, voorzichtig te zïjri en maar niet de „zotste" prijzen te betalen, niet in den wind heeft geslagen, zal hij weinig van de Belgische loyaliteit geprofiteerd hebben Het is inderdaad niets meer gedaan, die uit voer naar België. De visch is hier veel te duur en bovendien maken de hooge kosten als het invoerrecht enz. het doen van zaken nage noeg onmogelijk. Er kwamen 36 trawlers aan den afslag en daarenboven nog een 50-tal loggers, een en kele beuger en een enkele kotter. En van deze schepen waren vele met goede besommingen, wat niet te verwonderen valt, want de visch was duur, sommige dagen en sommige soor ten zelfs zeer duur. Vooral eenige loggers brachten het ver, want er waren er waarvan de besomming met vier cijfers geschreven kon worden. Er gaan geruchten rondom de Visschers- haven, dat er weer wat booten in de vaart ge bracht zullen worden. Onwaarschijnlijk lijkt dat niet, maar de reeders zullen toch wel voor zichtig aan doen. Thans komt er wel te wei nig visch, maar de Zuiderzee, of beter de Waddenzee begint haar voorjaarsproduct weer op te leveren en dan is oppassen de bood schap. Overigens is er in het Westen weinig- nieuws. We zien nog steeds met belangstelling den kant van den Haag op en wachten wat er nu eens uit die richting komt. Het is in de IJmuider Courant al gezegd: veel hoop is er niet en wie zich de moeite heeft getroost, de verslagen van de Kamer te lezen, zal daarin niet veel bemoedigends gevonden hebben. Drastische bezuinigingsmaatregelen staan weer voor de deur en het wil me voorkomen, dat de kans, dat er nog iets voor IJmuiden overschiet hoe langer hoe kleiner wordt. IJmuiden zal zichzelf moeten redden. PIETERMAN. De IJMUIDER COURANT kost slechts 10 een pe- week. Bovendien heeft de IJMUIDER COURANT de BESTE GRATIS ONGEVALLEN-VERZEKERING. Neem daarom de IJMUIDER COURANT Een besparing op Uw noodzakelijke uitgaven en U leest het best verzorgde dagblad Grafieken, die aantoonen dat de meeste haring bij volle maan gevangen worden. Is het bijgeloof of berust het op feiten, dat er verband bestaat tusschen den stand van de maan en de resultaten der haringvissche- rij Zijn er inderdaad perioden in de bewe ging der hemellichamen, die invloed hebben op de gebeurtenissen onder de oppervlakte van de zee? Hoe het ook zij, in elk geval bestaat er dienaangaande bij den visscherman geen twijfel. En niet alleen bij den visscherman; ook op den vasten wal. vooral degenen die be lang hebben bij den aanvoer van deze visch, gelooven in een wisselwerking en houden bij hun verwachtingen omtrent de haringaanvoe- ren rekening met den stand van de maan. Niet alleen de mannen van het vak, ook de geleerden houden zich met deze materie be zig. Het zijn vooral de Engelsche geleerden R. E. Savage en W. C. Hodgson die zich veel moeite hebben gegeven om een onderzoek naar dit „bijgeloof" in te stellen en wel door gedu rende een aantal jaren aanteekeningen te houden van de resultaten van de haringvis- scherij aan de Oostkust van Engeland. Gedu rende de jaren 1921 tot 1933 ontvingen zij op gaven van de dagelijksche aanvoeren in Yar mouth en Lowestoft, waar vooral gedurende de maanden October en November vaak reus achtige hoeveelheden worden aangevoerd. Onderstaande grafiek geeft aan de op brengst in 1923 28 5 12 «9 IS 3< i H 28 5 Sept. Octobe» Novenbe* Be» De phasen van de volle maan zijn met kleine cirkels aangegeven. Zooals men ziet bereikten de aanvoeren ge durende de volle maan-phasen van September en October een aanzienlijke hoogte indien de SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 20 Februari 1935. ten kantore van het bouw- en woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11,30 uur voormiddags. UITSLAG VEILING. Gistermiddag vond in café Flora ten over staan van notaris G. D. Boerlage een veiling van woonhuizen enz. plaats, waarvan de uit slag was als volgt: De woonhuizen met erven en grond J. P. Coenstraat nrs. 8, 10 en 14 werden gekocht door den heer Th. Lub, IJmuiden voor resp. f 2470, f 2450 en f 2460. Het woonhuis met erf en grond J. P. Coen straat no. 12 werd gekocht door den heer C. Janus e.a. voor f 2441. De woonhuizen met erf en grond J. P. Coen straat nrs. 16, 18, 20 en 22 werden gekocht door den heer D. Bais voor f 2825 per stuk. De woonhuizen met erf en grond Van Speyk- straat nrs. 19, 21, 23 en 25 werden afgemijnd door den heer W. Appel q.q. op f 9360. Het woonhuis met erf en grond aan den IJmuiderstraatweg 79 werd gekocht door den heer G. J. Rodenberg, IJmuiden voor f 3526, het woonhuis met erf en grond IJmuider straatweg 82 door den heer D. Bus q.q. voor f 3500. De garage IJmuiderstraatweg 55a werd ge kocht door den heer D. Bais q.q. voor f 1200 het woonhuis met erf Velserduinweg 198 door den heer Kors Dekker voor 1 3560. curven ook in de andere jaren een dergelijke hoogte hadden bereikt, behoefde aan den in vloed van de volle maan op de visscherij niet getwijfeld te worden. Maar de beoordeelingen over de geheele periode van 13 jaar waren zoo eenvoudig niet. De jaren 1922, 1929 en 1933 bijvoorbeeld zou men geheel uit moeten schakelen van een beschouwing over deze materie. In deze jaren werden de aanvoeren dermate door natuurlijke krachten be invloed (stormiweer), dat zij niet als normale vischjaren beschouwd konden worden. In de onderstaande grafiek, die wat meer licht op deze interessante zaak werpt stelt elk der vier figuren negen perioden van 7 dagen voor, beginnende met de tweede periode, voor afgaande aan de volle maan van October en eindigende twee weken na de volle maan in November. WeekZ 5 4 1 Z 3 Cciobs» November De zwarte kolommen stellen voor de aan voeren, uitgerekend in percenten van de to tale aanvoeren gedurende het geheele sei zoen. De aanvoeren in de week van de volle maan worden aangegeven door witte kolom men. In de eerste grafiek rezen de aanvoeren plotseling na de volle maan-periode van O: tober en bleven op hetzelfde peil tot de volle maan van November, in welke de grootste hoogte werd bereikt; daarna ging het abrupt bergafwaarts. In de tweede grafiek viel de volle maan van October in de tweede periode; de grootste hoogte werd onmiddellijk tijdens deze perio de bereikt, bleef eveneens constant tot de volle maan van November en daalde daarna scherp. In de derde en de vierde grafiek, toen de volle maan periode in de derde en vierde week van October viel, namen de aanvoe ren in deze perioden zulk een buitengewoon grooten omvang aan, dat zij alle andere pe rioden ver overschreden; aan beide zijden der witte kolommen valt een scherpe daling te constateeren. Uit het bovenstaande blijkt, dat gedurende de maanden, waarop bovenstaande grafieken betrekking hebben, de ruimste vangsten ge maakt werden in de perioden, van de volle maan. Natuurlijk kunnen zulke statistieken tot valsche conclusies leiden, maar ongetwijfeld staat het vast, dat de invloed van de vólle maan op de haringvisscherij zoo groot is, dat het van belang is dat de geleerden hun aan dacht hierop gevestigd blijven houden. Dui delijk is gebleken, dat het geen visschers- bij geloof is. Door onze lens gesnapt. H. HOMBURG. De heer H. Homburg, thans 48 jaar oud, vestigde zich op 23-jarigen leeftijd als win kelier in onze gemeente, zoodat hij al 25 jaar ingezetene is. De heer Homburg is winkelier in hart en nieren en heeft steeds op de bres gestaan om de belangen van den midden stand te bevorderen. Hij gaf den stoot tot de oprichting van de winkeliersvereeniging „Groot IJmuiden", waarvan hij gedurende een 5-tal jaren voor zitter was. Thans is hij voorzitter van de Velser Middenstands Centrale. Maar ook an dere zaken hadden zijn aandacht, zoowel op kerkelijk als op politiek terrein. Als diaken en ook als ouderling heeft hij de Gerefor meerde Kerk gediend. In December 1924 werd de heer Homburg tot lid van den Raad benoemd, als opvolger van den heer Wardenaar. Hij heeft dus thans ruim 10 jaar deze functie bekleed. In 1913 werd de heer Homburg tot wethouder gekozen, welke benoeming hij echter niet aanvaardde. In den Raad treedt de heer Homburg als vertegenwoordiger der A.-R. Kiesvereeniigng herhaaldelijk als woordvoerder op. Vooral wanneer er zaken in behandeling komen als die winkelsluiting en andere, waarbij de middenstand betrokken is. kan men er ze ker van zijn, dat de heer Homburg zich laat hooren. En men luistert gaarne naar zijn helder betoog. Zijn benoeming als raadslid noopte hem, voor tal van andere functies te bedanken. IJmuider Operette Vereen, opgericht. De heer Ph. Vissering' tot directeur benoemd. Het mag zeker een prijzenswaardig initia tief genoemd worden van het Vlessing-Comité, dat het gebruik gemaakt heeft van een tijde lijke samenwerking tusschen een groote groep van zangers en zangeressen, om nadat de dames en heeren, die aan de opvoering van Rose Marie hebben meegewerkt, hun taak hadden verricht, pogingen in het werk te stellen de tijdelijke samenwerking in een duurzame om te zetten. Reeds spoedig gingen er stemmen op om een operette-vereeniging uit deze samenwerking geboren te doen wor den, voor welke stemmen het comité een open oor heeft gehad. De wensch van velen is thans in vervulling gegaan. Nadat deze zaak reeds eerder een punt van bespreking had uitgemaakt, is gis teravond definitief besloten tot de oprichting van een operette-vereeniging. Tot directeur werd benoemd de heer Ph. Vlessing. Het be stuur werd samengesteld als volgt: Joh. M. van der Plas voorzitter en leden mevr. R. VlessingViskoper en de heeren H. A. Osen- darp, W. Cöhrs Sr., en R. Rijke. Reeds trad een 45-tal dames en heeren tot de nieuwe vereeniging toe, die den naam kreeg van IJmuider Operette Vereeniging. De repetities zullen, te beginnen Vrijdag 22 Februari a.s. eiken Vrijdagavond in No. Eén gehouden worden. Dames boven 16 jaar en, heeren boven 18 jaar, die over een goede stem beschikken zullen gaarne als lid worden aan genomen. i Voorloopig zal in studie worden genomen het koorwerk van Marion de Marskramer van wijlen Sam Vlessing. Het ligt echter in de be doeling, te debuteeren met een moderne ope rette.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1