lestanbul WOENSDAG 20 FEBRUARI '35 De Aya Sofia te Istanbul. v0<r eens. want ik heb u nog niets ver teld van de Hoofdstad van het Turksche rijk met zijn 112 millioen inwoners. Dat is dan voor Istanbul en Pera te samen hoor, voor de Turksche- en de Europeesche stad. gescheiden Joor den Gouden Hoorn, verbonden door de nrachti^e groote brug waar alle stoomboot- veer*' "afgaan en waar steeds eenige blije drukte heerscht, keurige kantoorheeren en winkeldames naast boeren met hoog opgeladen korven met peren en pruimen op den rug. Flectrische trams, ossenkarren en auto's, je Tiet'er van alles,.... behalve wat wij onder een Turk verstaan, geen Fez, geen wijde pof broek "een sluier. En dat valt het meest op wanneer wij de Turksche stad binnendringen, de nauwe bochtige straatjes, van de echte Arabische wijk. Wat heb ik daar altijd ge noten van echt Oostersche sfeer in Tunis en Aiaerië, Port Said of Cairo. Endoor het vefe interessante en schilderachtige zie je dan den smeerboel niet. Maar in Istanbul is niets Oostersch, niets schilderachtigs of inte ressants meer. Dat is verdwenen bij decreet van den Dictator! Maar de smeerboel is ge bleven. En voor de voor ons opvallende Oos tersche dracht is goedkoope, sjofele, driekwart versleten en vuile Westersche dracht in de plaats gekomen, wat op ons den indruk van groote armoede maakt, een indruk, die toch waarschijnlijk in zoovere onjuist is, dat er in de Bazaar nog steeds heel wat zaken wor den gedaan. Want deze stad zal altijd een kruispunt blijven van twee zeer belangrijke oeroude handelswegen. Den zeeweg van de Zwarte naar de Middel- landsche Zee en den handelsweg over land van Europa naar Azië! En deze handelswegen zijn buitengewoon goed beschermd, zoolang beide zijden van de straat in één hand zijn. Bos. perus en Dardanellen zijn vrijwel onneembaar voor vijandelijke wachten, den alles vernie tigenden luchtoorlog natuurlijk uitzonderende. Het oude Istanbul ligt op een schiereiland, omsloten door Gouden Hoorn, Bosporus en Zee van Marmora en is aan de landzijde om geven door een fortenreeks, daar staat ook nog de geweldige driedubbele muur van Beli- sarius, den grooten Byzantijnschen vorst. Vele muurstukken, toren en verscheidene der 26 toegangspoorten zijn nog vrijwel ongeschon- den bewaard gebleven. Daar is voor de liefhebber van Oude Ge schiedenis dus weer heel wat te genieten. Trouwens ook op den uitersten punt van 't schiereiland, waar het paleis van den Sultan het Serail zich verheft. Vooral de daar aan wezige schatten maken een diepen indruk op den bezoeker. Mij interesseerde vooral de Pauwentraan, een zetel, waarop indertijd de Groot Mogols van Indië, Shah, Gehan en Akban, de rijkste vorsten der aarde hebben gezeten en die na vele omzwervingen door Perzië eindelijk in het Serail is terechtge komen. Dat stoeltje wordt op een millioen pond sterling geschat. Daar dichtbij ligt ook de Aja Sophia, waarvan de reuzenkoepel en de slanke minarets een der bekendste beel den uit het oude Constantinopel vormen. De Aja-Sophia is op de postzegels mooier dan in werkelijkheid, van buiten dus. om de grauw grijze cementkleur van het geheel. Maar het inwendige is overweldigend. Deze koepelbouw is ongeëvenaard. Natuurlijk treft het ons dat de vroegere versieringen, beeldhouwwerken en schilderijen (de Aja is als Christenkerk gebouwd) thans door groote borden met Mahomedaansche spreuken behangen zijn, de vele tapijten en kleeden geven iets gedrukts en iets muffigs aan het geheel maar de gewel dige koepel blijft. De Aja was de hoofdmoskee van het Groote Turksche rijk. Toen ik echter dit prachtige monument van Byzantijnsche bouwkunst bezocht was men hier en daar be zig voorzichtig stuk weg te beitelen, waaron der vandaan prachtige mozaïken zichtbaar werden. Jong Turkije staat niet meer zoo afwijzend als vroeger tegen oude Christelijke kunst, of is het om de Amerikanen een genoegen te doen, dat kort geleden de Grootste Moskee van Turkijeaan de Christenen is teruggegeven. Reeds thans zijn de groote borden met Koranspreuken verwij derd, Overal wordt de muurbekleeding, de overpleistering aangebracht om de oude reli. gieuze mazaïeken te verbergen, verwijderd en komen voorbeelden te voorschijn van de mooistemozaïeken, die in den bloeitijd van deze merkwaardige kunst zijn voortgebracht. Bij tienduizenden zijn de kleine hoekige steentjes van alle denkbare kleuren door kunstenaarshand bijeen gevoegd, soms zoo voor een kostbaar schilderij zou houden. De tyn gewerkt, dat men het geheel uit de verte nieuwe bestemming van den reuzenkoepel met fle aangrenzende gebouwen is 'n Museum van Antiquiteiten en dat is wel de beste waarborg nat de verborgen kunstschatten thans geheel in eere zullen worden hersteld. En daar staat fle reuzenkoepel in een waardige omgeving, ^voor staat een Obelisk uit het Oude Egypte en vertelt over de heldendaden van Thobine den grootsten veroveraar der Egyptische *™ra? f Daarnaast staat de beroemde slan- genzuü m Delphi buitgemaakt een der heiligste wyoriers der oude Grieken. En zoo word ik °®ZW€rvingcn door de stad steeds weer j door overblijfselen van verdwenen Wat niet wegneemt dat Istanbul nog steeds een der belangrijkste wereld- pn }s- E11 in de lucht? Dat valt niet mee Vvno ^.een beetje der Turken eigenschuld nnnl?er p onze Indië-lijn over Constanti- maar dat werd verboden door de Turk- Af,eQre^g, daarom steken wij thans van elS, tV!r naar Caïro- Zo° wordt Istanbul Jh v- a en aangedaan door de Italiaan- ppn^V- die °y«r Griekenland komt en door nóLi der Air ^ance, die van Constanti- uflav iLVe^ Euearest, Budapest en Weenen "ekom 1JS vbe£t. Ik was met de Italianen L "ïien fln ben met de Franschen weer weg- vertrek: 's nachts half twee uit de 5tad, 3 chine moet uur van het vliegveld, want de ma- Europa doorkruisend in zijn grootste lengte in één dag! Wij vertrekken dus in het holst van den nacht. In Pera, de vreemdelingenstad, ge heel modern en Europeesch. lag alles stil en verlaten. De brug over naar Istanbul; door nauwe straten het open veld in, tot waar een klein verlicht gebouwtje het vliegveld aangeeft en in vol duister de lucht in. Jam mer! Ik had den Gouden Hoorn, nog wel eens willen zien. Nu slechts lichtrijen weerspie gelend in het water van Bosperus en Zee van Marmora en een helder maancirkeltje staat in den Oosterhemel, boven de Zwarte Zee. Wij vliegen weer met Fokker. Een ge woon driemotorig toestel, een beetje oud, wat vierkant, maar goed materiaal. De Franschen weten ook wel wat ze op hun langste lijn moeten gebruiken! Rustig hangen we in de kalme nachtlucht. Eerst na een goed uur komt er licht aan de Oosterkim en toont duidelijker het matgrijze vlak van de Zwarte zee. Wij vliegen een tien tal kilometers landwaarts in, langs de kust. Hete eenige wat op het land te zien is zijn rossige vuren, houtvuren lijken het en nu het eerste licht komt, zien wij beter dat deze oplaaien in open ruimten in het zware bosch, dat dit gedeelte van de balkan bedekt. Het zijn vooral de bergketenen met diepe dalen doorsneden, waarin het witte schuim der stortbeken zichtbaar wordt, die met bosch begroeid zijn. Zijn wij die over, dan verlicht de opkomende zon weer tamelijk dor en kaal heuvelland. De Golf van Boergas snijdt diep landwaarts in en daar nemen we afscheid van de Zwarte Zee om de rechte lijn naar Boeka rest te volgen. Ruig, wild land, heideachtia begroeid, bijna zonder wegen, strekt zich kilometer na kilometer onder ons uit. Dor en droog door zon en regengebrek en door de geweldige stormwinden, die met 100 K.M. per uur over de Zwarte Zee kunnen komen aan- bruisen. Vandaag gelukkig niet. Tot in het Noorden de Donau zichtbaar wordt blijft het terrein ruw en slechtbebouwd. Hier en daar nauwelijks paden. Wat kleine onregelmatig gevormde akkers, wat schapen en geiten. Tus. schen Buyas en de Donau, bijna 200 K.M. heb ik één straatweg gezien. De Donau is breed, te breed, grooten- deels ondergeloopen land, moeras een grauw grijze, traagvlietende massa, ongemerkt over gaande in een groot meer. En dan wordt het heel anders. Bouw en weiland in groote recht hoekige perceelen wisselen elkaar af tot aan den horizon. Nog een kwartiertje en Bucaresti de hoofdstad van Roemenië ligt onder ons Wij dalen vlot op het vliegveld van Baneara en werden door Hollanders ontvan gen. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. Hazardspel te Amsterdam. AMSTERDAM, 19 Februari (V.D.) De politie heeft gisteravond een inval gedaan in een perceel aan den Amsteldijk. Het ver moeden, dat hier gelegenheid werd gegeven tot hazardspel bleek juist te zijn. Behalve een vijftal personen, dat, toen de politie binnen, trad, met dit spel ophield, werden ook de ondernemers een 44-jarige croupier en een 26-jarig diamanthandelaar naar het bureau geleid. Gebleken is, dat er in deze gelegenheid meermalen groote bedragen zijn verspeeld. Enthousiasme bij het vertrek der fascistische militie. MILAAN, 19 Februari (Reuter). De och tendbladen van heden bevatten pagina's lange verslagen van het vertrek der zwarthemden uit Napels naar de Oost-Afrikaansche koloniën tot handhaving van de veiligheid en de vrede De bladen geven geestdriftige beschrijvingen van de menigte, die onder het zingen van oorlog- en revolutie-liederen den zwarthem den uitgeleide hebben gedaan. De goudclausule en de bezitters van Amerikaansche obligaties. LONDEN, 19 Februari (Reuter). Uit Washington wordt gemeld, dat aldaar be richten uit Engeland zijn ontvangen, volgens welke vermoedelijk teleurgestelde bezitters van Amerikaansche obligaties een beroep op hun regeeringen zouden willen doen, om bij de Vereenigde Staten te protesteeren tegen de beslissing inzake de goudclausule. Naar aanleiding hiervan wordt in vooraan staande Amerikaansche kringen verklaard dat de ln aanmerking komende obligaties zui ver interne schuldbewijzen zijn en niet val len binnen de jurisdictie van het internatio nale recht. 's avonds nog door naar Londen. Doodelijke aanrijding te Delft De rechtbank te Den Haag heeft in de z van den inspecteur der directe belastingen W. C. A. uit Hoofddorp, tegen wien door het O.M. zes maanden hechtenis is geëischt wegens het veroorzaken van dood door schuld, uit spraak gedaan. Verd. had op 1 Aug. op Ue Oostsingel te Delft K., die ter plaatse een handwagen voortduwde aangereden, tengevolge van welke aanrijding het slachtoffer is overleden. De rechtbank achtte dezen verdachte niet schuldig en sorak hem vrij. Dienstweigeringswet. Adres der Commissie van Voorlichting. Gemeld wordt, dat de commissie van voor lichting inzake de dienstweigeringswet zich tot den minister van Defensie heeft gewend met een adres, waarin zij verklaart, te heb ben getracht, op grond van de haar bekend geworden gevallen van erkenning en afwij zing van de gewetensbezwaren van wie een beroep op de wet hebben gedaan, zich eer. inzicht te vormen omtrent de gedragslijn door de overheid bij de uitvoering van de dienstweigeringswet gevolgd. De commissie moet bekennen, dat haar dit niet is gelukt. De moelïjkheid erkennende dat zonder ernstige gewetensbezwaren een beroep op de wet zou kunnen worden gedaan, is de commissie toch bij geen van de meer dan vijf-en-twintig haar bekende gevallen, waarin de minister of zijn ambtsvoorganger afwijzend heeft beschikt, tot het inzicht ge komen. dat het den desbetreffenden perso nen aan den noodigen ernst ontbrak. Daal de minister en zijn ambtsvoorganger de af wijzingen nooit hebben gemotiveerd, tast de commissie aangaande de oorzaken er van min of meer in het duister Bij een aantal gevallen van afwijzing in vroegere jaren heeft de commissie den indruk gekregen, dat de politieke opvattingen van wie toeoassine van de wet verzochten, aanleiding tot af wijzing waren geweest, hoewel anderen die soortgelijke politieke opvattingen koesterden hun bezwaren wel erkend zagen, De commissie zou dan ook een niet erken ning van gewetensbezwaren in verband met de politieke gezindheid van den bezwaarde onmogelijk als juist kunnen erkennen, om dat ook bij personen van radicale politieke opvattingen ernstige gewetensbezwaren te gen den krijgsdienst herhaaldelijk voorko men. 's Ministers ambtsvoorganger heeft eens in de Tweede Kamer verklaard, dat de bezwa ren van een bepaalden persoon meer van verstandeliiken aard waren, dan gewetens bezwaren. Deze verklaring kan de commissie niet als rechtmatigen grondslag voor een af wijzing erkennen. Evenmin biedt zij haar een aanwijzing bij de beoordeeling van de andere gevallen van afwijzing, omdat daar bij van bijzondere verstandelijkheid geen sprake was. Bij een aantal gevallen van afwijzing 1934 is der commissie noch van bijzondere verstandelijkheid noch van sterk uitgespro ken radicale politieke beginselen of activi teit gebleken Wel waren enkelen krachtig werkzaam ge weest in de vredesbeweging, maar zij waren daarbii geenszins buiten de grenzen van het wettelijk-toelaatbare gegaan. Voor tal van karakters behooren voorts zedelijke afschuw van het oorlogsbedrijf en krachtige anti oorlogsactie als vanzelf bijeen. Deelneming aan anti-oorlog-actie wijst naar de meening der commissie stellig allerminst op de afwe zigheid van gewetensbezwaren. Bij anderen, wier gewetensbezwaren in 1934 de minister niet erkende, heeft de com missie als mogelijke aanleiding tot die af wijzing niet anders kunnen bespeuren, dan dat zij niet de volstrekte weerloosheid aan hingen of hun bezwaren niet religieus moti veerden. Mocht inderdaad de grond voor afwijzing gelegen zij-n in bijzondere activiteit op het gebied der vredesbeweging, in niet volstrek te aanvaarding van de weerloosheid of in niet-religieuze motiveering van de bezwaren dan zou de commissie hierin een verande ring van standpunt bij den minister moeten zien, want vorige jaren werd niet op derge lijke gronden afgewezen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Defensiebe grooting ontkent de minister juist zulk een verandering in gedragslijn. De commissie moet dan ook aannemen, dat de haar be kende afwijzingen in 1934 berusten op ver gissingen. Zulke vergissingen zijn ook ii vorige jaren voorgekomen en door den mi nister en zijn ambtsvoorganger na hernieuwd verhoor op het departement hersteld. De commissie dringt er daarom bij den minister met klem op aan, een bepaald ver zoek om hernieuwd verhoor in te willigen evenals soortgelijke verzoeken, welke hem van andere afgewezenen mochten bereiken Voorts dringt de commissie er op aan, dat de minister zal verklaren, welke gronden naar het oordeel der regeering voor afwij zing van een beroep op de, door de grond wet gewaarborgde, rechten van de gewetens bezwaarden kunnen bestaan. Zij vertrouwt, dat de minister het in het verleden gehuldigde standpunt zal liandha ven, dat als grond voor afwijzing onder meer niet kan gelden: a. het toegedaan zijn van een bepaalde politieke overtuiging; b. het actief deelnemen aan acties tot ver sterking van de vredesgezindheid; c. het erkennen van het recht van per soonlijke noodweer en het optreden der po litie; d. het niet-religieuze, maar uitsluitend zedelijk-humanistische motiveeren van de desbetreffende gewetensbézwaren. Als aanwijzing, dat dit standpunt vroeger inderdaad gehuldigd werd, voegt de commis sie als bijlage bij haar adres afschriften van stukken uit haar archief. Een andere bijlage vormen eenige gegevens betreffende enkelen der in 1934 afgewezenen, waaruit naar haar meening de vermoedelijke onjuistheid der afwijzingen blijkt. Ds. Fr. Kuiper, voorzitter, en mr. C. Ent hoven, secretaris der commissie van voor lichting inzake de dienstweigeringswet heb ben het adres onderteekend. BURGERLIJKE STAND door Gmis TBetlem Jr. Het was begonnen met een weddenschap, die advertentie, en.... eerlijk gezegd, Han had er spijt van als haren op z'n hoofd. Want feitelijk wist-ie nu niet goed meer, wat er mee aan te vangen. De zaak zat zóó! Het was op een avond, dat ze met z'n vieren rienden. hadden gesproken over.meisjes! Nu is dat niet zoo'n bar vreemd onderwerp roor vier vroolijke. frissche jongelui, dus daar is op zichzelf niets bijzonders in. Maai er was meer. Han veroordeelde de meisjes, dat wil zeggen dande tegenwoordige meisjes! ,Ja", meende hij, .zeg nou zelfze zijn veel te gemakzuchtig, veel te egoïstisch, zou k haast zeggen". De vrienden protesteerden, en schreven Han's sombere stemming toe aan een onlangs geloopen blauwtje, dat weliswaar geen alge- meene bekendheid had verworven, maar dat toch voor de vrienden niet verzwegen was gebleven. „Nou", meende Wim dan ook „ik vind dat ie verschrikkelijk overdrijftik kan niet klagen over de tegenwoordige meiskes. hoor!' Han lacht?. .Nee, als jongeman.... na- tuui-lijk niet!", beaamde hij. ..maar bijvoor beeld.... hulpvaardigheid of zoo, tegenover oudere dames, zooals dat vroeger wel eens bestondkerel, dat vind je niet meer tegenwoordig Tegenwoordigvervéélt een meisje zich alleen in gezelschap van een oudere dame". ,Kom, nou overdrijf je!", meende ook Dolf terwijl hij z'n sigaret doofde aan de hak van z'n schoen. ,,Nou", vervolgde Han met vuur, eenmaal op z'n stokpaardje aangeland „ik durf met jullie wèdden desnoods.... hoor je goed? wèdden, dat als je een advertentie plaatst voor een jong meisje, als gezelschap voor een oude, hulpbehoevende dame, er niet één is, die d'r op schrijft!" Enzoo was de weddenschap tot stand gekomen De annonce werd geplaatst, waarbij nog als speciale tekst werd bij-vermeld, dat geen salaris kon worden aangeboden. En Han hadbijna gewonnen! Ik zeg,bijna, want zoowaar, toen ze reeds dachten, de zaak als afgeloopen te kun nen beschouwen, lag daar plotseling op een ochtend bij Han's bord een geel couvert van het dagblad, waarin de advertentie had ge staan, welk couvert een klein rose briefje bleek te bevatten. En nuzat Han ermee. Wist hij niet, wat hiermede aan te vangen. Het was een allerliefst gesteld briefje, waar in veel werd gesproken over slechte tijdsom standigheden, misère thuis, waardoor het meisje in kwestie ernaar snakte, zich in een geheel andere omgeving te zien geplaatst. Salaris was voor haar geen vereischte, totaal nietmaar ze hoopte op een liefdevolle, prettige behandelingop een echt tehuis. Han staarde voor zich uit, den geopenden brief in de hand. In z'n gedachten zag hij het leven van dit meisje aan z'n oog voorbijtrekken en het ver vulde hem met weemoed. Weemoed omdat hij gedwongen was de illusie van dat kind te verstorenhaar de wreede waarheid te moeten vertellen eindigde hij, ,,'t was gemeen van ons. HAARLEM, 19 Februari. Bevallen 15 Februari: Z. RietmanKoning, d.; A. van StaverenMassink, z.; 16 Januari: M. D. J. PotWijdeman, d.; J. A. H. v. d. BergLipman, d-; H. K. H. FrankTierolf, z.; C. M. S. Durge—Rolvers, z.; A. C. Geerlings Snoeks, z.; J. Hill—den Bakker, z.; C. R. J. van EltenFerwerda, d.; M. AbsilKruije- naar, d.; 17 Februari: A. v. d. LaanVerbeek, z.; E. BakkerSchot, d.; E. M. Hulman Thümann, z.; J. M. L. Kloosterv. d. Eem, d.; M. van Eerdende Jong, d.; T. v. d. Laan Brugts, d.; 18 Februari: M. A. HoomansVo gel, z.; H. T. Nelissenv. d. Putten, z.; F. van GliseVollewens, d. Overleden 15 Februari: E. M. van Steel— Breet, 73 j., Schouwtjeslaan; 16 Februari: J. B. A. M. Kok, 74 j., Frankestraat; E. Vermeu lenPoelman, 68 j., Timorstraat; C. C. Tigchelaar, 12 j., Gen. de la Reijstraat; 17 Februari: F. Pelser—Klaassen, 72 j., Zuider- Schoolsteeg; W. F. Knotter, 81 j., de Clercq- straat: K. Breeuwer, 93 j., Spaarndamsche-I ze nu aandachtig "luisterde," vertélde „Han weg; H. J. 4 tL, z. H. J. M. <ie Graafi, haar de heele geschiedenis van de wedden- Ssbflfcarpeg I schap. Hoe groot zou haar teleurstelling zijn. als ze bemerkte, dat alles niet anders was dan een grap, een flauwe, zoutelooze grap, zooaLs Han nu bij zichzelf vaststelde Hij durfde het haar niet te schrijven dat zou té wreed zijn en onmiddellijk zette zich het plan bij hem vast, haar persoonlijk opheldering te geven en haar zijn excuses aan te bieden, voor het gebeurde Misschien kon hij dan tóch nog iets voor haar doenwie weet? Want Hans was een goeie jongen. Hij schreef haar Het werd een afspraak alsbij een lief desavontuurtje, zooals Han met een flauwen glimlach opmerkte tegen de vrienden, die minder gevoelig dan hij meenden, dat hij er niet verder op had moeten ingaan. „Enfin", meende Wim, hem een tik op z'n schouder gevende, „je knapt het maar op, verder Op het afgesproken uur, drentelde Han zenuwachtig heen en weer, kijkend naar het meisje, dat zichzelf had beschreven als tenger. blond en niet grootPrecies het ideaal, zooals hij zichzelf altijd had voorgehouden, dacht hij plotseling nogdan lachte hij Nee, stel je voor In de verte naderde een meisje, dat inder daad voldeed aan de opgesomde beschrijving en Han stevende op haar af. Even keek ze verwonderd. „O, juist!" sprak ze dan met sen allerliefsten glimlach, nadat ze elkaar de hand hadden gegeven en hun namen genoemd. „U bent natuurlijk de klein zoon van mevrouwo, juist, ik begrijp het „Ja. ehneeehdat is te zeggen! stamelde Han verbluft door deze onverwachte wending. Het meisje lachte. „U lijkt me wat zenuwachtig!" oordeelde ze dan. „Zouden we niet lievr een eindje door- loopen? We staan hier zoo.... ehraar. op dit hoekje". Han kreeg een kleur, voelde zich onhandig, onwennig tegenover het lieve kind. dat zoo zelfbewust optrad. „Ja.... ehde kwestie is", begon Han weer, doch snel viel het meisje hem in de rede: „Och, ja, natuurlijkdat salaris. Nou dat heb ik al geschreven aan uw grootmama, dat is voor mij het allerminste. Han oordeelde dit in stilte ook, want aar zelend keek hij naar den kostbaren mantel, dien het meisje dr:-eg „Nee", begon hij opnieuw, „U begrijpt me verkeerd „O, jawel!" zei het meisje gedecideerd, „ik begrijp het wèl! U vindt me er te goed uitzien voor een dergelijke betrekking, maar ja daar is niets aan te doen. Ik kan tóch m'n handen wel uitsteken, hoorik ben heel handig in het huishouden, eneh.'.niet lui of gemakzuchtig, zooals de meeste meisjes tegenwoordig. Het werd een allergenoegelijkste middag. Ze praattenvertelden elkaar uit hun leven, waarbij Han moeite moest doen zich niet te versprekendronken in een café gezellig een kopje thee, enover de betrekking werd niet meer gesproken! Totdat bij het afscheidnemen, het meisje ineens vroeg: O, jaen wanneer moet ik nu beginnen, bij uw grootmoeder?" Han schrok. Ja, ziet u't spijt me ont zettend, maareher is geen betrek kinger is nietsik heb niet eens mee*- een grootmoeder". Het meisje zette groote oogen op en terwijl „Tja" maar. Angstig keek hij het meisje aan. vreezend haar teleurstelling, méér noch dan haar toorn. Doch tot zijn grenzenlooze verbazing, barst, ze eensklaps in lachen uit. „Nee.... die is goeden wij.... precies hetzelfde.... ook een weddenschap!" Ze schaterde het nu uit. terwijl Han nu op zijn beurt geduldg wachtte op de explicatie, die dan ook niet lang uit bleef. .,Ja"; vertelde het meisje, nog na-proestend, m'n vriendinnen, moet je weten, verslijten mij voor.... ehnou, ja. gemakzuchtig, lui als je wilt Ze wachtte even en Han constateerde met een plotselingen schok, dat ze in de opwinding van het gesprek er toe was overgegaan," hem te tutoyeeren. „Verder1" verzocht hij. waarna het meisj» vervolgde: „Nou dat is niet waar. Ik bén niet gemakzuchtig, heelemaal niet. Het is toch niet mijn schuld, dat ik niet hoef te werken, dat ik het thuis heerlijk heb. maar daarom kan ik het wel! Enfin, het was op dat moment, toen we jouw advertentie onder oogen kregen en in een opwe;hngzoo'n plotselinge op- wellig, waarvan je je in het begin geen reken schap geeft, riep ik uit. met m'n vinger bU de annonce: En willen we nou eens wedden, dat ik kan werken, als het moet? Minstens zoo hard als jullie allemaal?" En.... zooal je wel begrijpt, het werd een weddenschap! Een weddenschap, die me eerst leuk toescheen, maar die ik later minder waardig vond, omdat ik daardoor andere meis jes wellicht het brood uit den mond zou stooten. Mijn eenige excuus was dan ook dat er géén salaris bij werd geboden. Nou. en de rest.... eh.... weet je! De be schrijving van m'n ouderlijk huis is natuurlijk gefingeerd, omdat het me voorkwam, dat dit ongetwijfeld indruk moest maken op een oude dame, en ik daardoor wel de voorkeur hebben zou. „Nou", lachte Han, „die had jezonder twijfel!" ,Ja, hoe kan dat?" informeerde het meisje nieuwsgierig. Han haalde z'n schouders op. „Omdat het de eenige brief was, die er op gekomen is. Ik heb dus per slot van rekening tóch gelijk en ik heb m'n weddenschap glans rijk gewonnen!" Tilly peinsde. ..Tja!", vond ze dan, terwijl een diepe rimpel, zich groefde tusschen haar heldere blauwen oogen. een rimpel die haar erg grappig stond, „tja.... jij hebt je weddenschap gewonnen, maarhoe moet ik nou bewijzen, aan m'n vriendinnen dat ik wel werken wildat |k niet gemakzuchtig ben Ook Han dacht na, lang en ernstig „Nou", meende hij dan, „je zou bijvoor beeld over eenigen tijd eens kunnen pro- beeren een.... huishouden te bestieren ehmijn huishouden bijvoorbeeld!" Tilly bloosde. .Is het erg groot?" vroeg ze dan, terwijl ze haar oogen vragend naar hem opsloeg, „Nee, niet bepaaldJ" meende Han. „Ik benalleen, zie je!" „Top!", zei Tilly. „Ik doe het! Wanneer treed ik in dienst?" „Vandaag over zes maanden!" antwoordde Han zacht, „tenminsteals dat genoeg is omje uitzet klaar te hebben, enje bruidsjapon!" Verdwenen Russische vliegers terecht. Zeventien dagen van kruiden geleefd. Een der vliegers omgekomen? MOSKOU ARCHANGEL, 19 Febr. (Reuter) Vanmorgen vroeg heeft dé leider van de com missie voor de redding van het sedert 1 Febr. verdwenen Russische vliegtuig, onder com mando van Goljoebef een telegram van den vermisten vlieger ontvangen, verzonden van een spoorwegstation Idsjina op een afstand van veertig kilometer van Archangel. Het luidde: „Ik, Goljoebef en twee mijner bege leiders zijn reeds zeventien dagen onder weg en waren bezig te verhongeren. Wij moesten in een moeras een noodlanding maken en hebben het vliegtuig met een van mijn bege leiders als wacht achtergelaten. Mijn bege leiders en ik hebben slechts van kruiden ge leefd en zijn ernstig ziek. Of de achtergeble ven begeleider nog leeft is onzeker. Pas heeft een visscher ons ontdekt, die ons met een slee naar het dorp Idsjina heeft gebracht. Wij verzoeken twee vliegtuigen met levensmidde len te willen zenden". Reeds een uur na ontvangst van dit tele gram zijn twee vliegtuigen vertrokken om den vliegers hulp te bieden. Goljoebef is een -ier beste vliegers van de Sovjet-Unie en heeft verscheidene vluchten in het Poolge bied gemaakt HET TOURNOOI TE MOSKOU MOSKOU, 19 Febr. (V.D.) De uitslag van de vierde ronde van het internationale schaak- tournooi luidt als volgt: Loewenfisch wint van Rioemin Flohr wint van Pirc Lasker wint van Tsjechower Alatortzef wint van Vera Menchik Liiienthal wint van Kan Capablanca maakt remise met Goglidze Stahlberg maakt remise met Bogatyrtsjoek Spielman maakt remise met Lissitzin De partijen Romanowski-Botwinnik en Ra- binowitsj-Ragozin werden wederom niet be ëindigd en zullen vandaag worden uitgespeeld- Na vier ronden hebben Loewenfisch en Flohr de leiding, ieder met 3'A punt. Botwinnik heeft 2 1/2 punt en een hangpartij. zoodat hij, wan neer hij deze wint gelijk met hen staat. Las ker en Rioemin volgen dan, elk met drie Dunten. SCHAATSENRIJDEN. LANGEDIJK EN DIJKSTRA TE DRAMMEN Maandag zijn te Drammen (Noorwegen) internationale wedstrijden gehouden, waar aan ook door de Nederlanders Langedijk en Dijkstra deelgenomen werd. Op de 500 M. zegevierde Engnestangen (Noorwegen). Dijk stra bezette de vijfde. Langedijk de tiende plaats De 3000 was voor Ballangrud (Nc rwegen), Langedijk en Dijkstra werden hier resp. zesde en achtste.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7