Keuring van Elecfrotechnische Materialen. ^ubriek voor Vragen. Methoden, welke de Kema volgt. Wie Kenau was. weet iedere Haarlemsche l maar wie of wat Kema is, dat is voor a? meeste huismoeders (en vaders) een ge heim, waarin zij voor hun bestwil ingewijd behooren te worden. Nu dan „Kema is de N.V. tot Keuring van üipctrotechnische Materialen. Dit klinkt technisch en geleerd, maar de huisvrouw late Siph daardoor niet afschrikken, want steeds srooter wordt de plaats, die de electriciteit fn haar huis en haar leven inneemt en het werk door de Kema verricht, gebeurt niet in de laatste plaats in het belang van haar en haar gezin, daar ondeugdelijk materiaal van electrise he apparaten een onmiddellijk ^Mo^tenwij1 in den meest beknopten vorm samenvatten, wat de „Kema' beoogt, dan zouden wij zeggen: het doel is, het bevorde ren van de fabricage en het gebruik van coed materiaal op electrotechnisch gebied. Dit doel tracht men te bereiken door het vaststellen van voorschriften, het doen van proeven en onderzoekingen en het uitoefe nen van controle. Laten wij eerst iets vertellen over het ontstaan van de ,Kema". Het is reeds ver scheidene iaren geleden dat opgericht werd de Vereeniging van Directeuren van Electri- citeitsbedrijven in Nederland (V.D.E.N.) met het doel, de problemen, die zich in ieder electricit'eitsbedrijf telkens voordoen, ge meenschappelijk op te lossen. Dit is niet al leen economischer, maar ook practischer en doeltreffender, want nu kan een speciale groep deskundigen zich op dit soort werk concentreeren en daarin een vaardigheid en ervaring verwerven, die aan allen ten goede komen° Immers, het gaat bij de electrici- teitsbedrijven om enorme bedragen, wan neer er hoogspanningskabels, isolatiemate- r'oal enz. moeten worden aangeschaft en een onpartijdig oordeel, berustend op betrouw bare proefnemingen en onderzoekingen is van zeer groot belang. Zoo werkte deze keu ringsdienst dus oorspronkelijk alleen in het belang van de V.D.E.N. voor het onderzoe ken van materiaal, dat voor eigen gebruik moest worden aangeschaft, maar al spoedig groeide dit onderdeel van het werk der ver eeniging sterk uit. en sinds enkele jaren is de „Kema" een zelfstandig werkend lichaam, dat echter nog wel in verband staat met de vereenisring en evenals deze te Arnhem ge vestigd is. hoewel verplaatsing naar Delft, met het oog op de Technische Hoogeschool overwogen wordt. De groei van het werk van ..Kema" houdt in, dat sinds enkele jaren ook fabrikanten van electrische apparaten hun producten ter keuring kunnen inzenden, zelfs particulieren kunnen desgewenscht, wanneer zij een of ander electrotechnisch voorwerp of onder deel niet vertrouwen, daarover rapport aan vragen. Het spreekt van zelf, dat er voor dit alles heel wat komt kijken. In de eerste plaats kwam de ..Kema" voor de moeilijkheid te staan: welke" eischen én voorschriften mogen en moeten wjj stellen: welke methoden van onderzoek dienen toeeepast te worden? Deze vragen waren gemakkelijker te stellen dan te beantwoorden. Er bestond geenerlei een- held van inzicht daaromtrent, noch in ons land, noch daar buiten en de na-oorlogs jaren hadden een stroom van minderwaar dig materiaal opgeleverd. Daar ons land wei nig of niets op dit gebied fabriceerde, was men hier aangewezen op buitenlandsche productie, waar niemand controle over had. Daarom was (en is) het zeer noodig dat de „Kema" in ons aller belang een technisch wakend oog in het zeil houdt, want ook nu Is er nog een ontstellend groote hoeveelheid slechte waar op de markt. En daaraan juist hoopt de „Kema" in den loop der tijden een einde te maken, eenerzijds door het publiek in deze wijzer te maken, zoodat het geen genoegen meer neemt met minderwaardig goed en anderzijds door het voor fabrikanten loonend te maken om goede waar te produ- ceeren. Indirect. Opvoedend werk dus, waar voor bekendheid bij het publiek wel een der eerste voorwaarden is. Tussehen haakjes moge hier dan even worden aangestipt dat de V.D.E.N. ook direct in deze richting werkt door de uitgave van schoolboekjes, die meer begrip van electriciteit en haar toepassin gen willen bijbrengen; door het houden van lezingen en demonstraties op dit gebied en cursussen voor onderwijzers. Ook wandpla ten voor schoolgebruik heeft zij uitgegeven. Wat betreft het vaststellen van voorschrif ten en eischen is het natuurlijk een groote stap ln de goede richting geweest, dat men tot internationale samenwerking is kunnen komen. Een commissie, die twaalf landen omvat behartigt nu deze zaken. Voorzitter van deze internationale commissie is de Di recteur van ,Kema", prof. Ir. J. C. van Sta veren. De „Kema" heeft zich gedwongen gezien twee methoden van onderzoek toe te passen nl. een keuring volgens zekere minimum- elschen, voornamelijk met betrekking tot de veiligheid van personen en goederen en een keuring, waarbij het materiaal aan hoogere eischen van duurzaamheid, soliditeit, rende- dement e.d. moet voldoen. Bij keuring van de eerste soort zal men tevreden zijn, wan neer b.v. een strijkijzer blijkt sterk en veilig 1vi.' €en keurInS naar hoogere eischen zal het ijzer aan de punt het warmst moeten kunnen worden. Natuurlijk is de waardee- nng, die eventueel aan de gekeurde voorwer pen wordt toegekend, recht evenredig aan de eischen. die gesteld worden. Dat wil zeg gen, dat de voorwerpen, die aan minimum- eischen hebben voldaan een z.g. goedkeuring Rijgen, die hierin bestaat, dat zij worden opgenomen in de lijst van goedgekeurde ma terialen of toestellen, welke lijst jaarlijks met een drie-maandelijkscli supplement zoekingslokalen en laboratoria te Arnhem worden gebruikt. Bepaalde factoren, betrek king hebbend op levensduur, bestand zijn tegen chemische invloeden, gevaar voor be dienende personen, e.d. worden bij te onder zoeken voorwerpen in verstrekte mate nage bootst. zoodat men met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan zeggen, dat, zoo het toestel deze beproeving heeft uitge houden, het op den langen duur ook tegen den zoo veel minder sterken invloed van het normale gebruik bestand zal zijn. Dit worden de overhelastingsproeven genoemd. Van een schakelaar bijv. wordt geëischt dat kap en grondplaat van onbrandbaar materiaal zullen zijn gemaakt, dat hij bestand zal zijn Legen mechanische invloeden als stooten. maar ook dat hij een bijna oneindig aantal keeren zal kunnen worden omgedraaid zonder defect te geraken Om dit laatste te onder zoeken wordt een z.g. schakelaarsmolen ge bruikt waar 7 verschillende schakelaars 20.000 maal in worden omgedraaid. Zijn deze dan nog in goede conditie, dan is men te vreden. Ook voor stopcontacten (men behoort te spreken van contactdoozen) heeft men zulk een molen in gebruik, die electrisch werkt, onafgebroken, dag en nacht. Voor het keuren van snoeren wordt ge bruik gemaakt van een wagentje dat de snoe ren in twee richtingen trekt. Het herkennings teeken bij goedgekeurde snoeren bestaat uit een oranje.wit-blauwe draad, die in snoer of den draad is opgenomen. Een electrisch strijkijzer zal bij het prac- tisch gebruik, wanneer men er mee pletten wil, herhaalde malen sterk op en neer worden gestooten; bij slechte ijzers kan het dan voor komen, dat het element inwendig los gaat zitten, zoodat er defecten ontstaan en zoo wel veiligheid als soliditeit onvoldoende wor den. Voor de keuringsproef wordt het ijzer aan een metalen band verbonden, die aan een hefboom hangt, welke hefboom telkens langzaam omhoog wordt bewogen en ver volgens weer vlug wordt losgelaten, zoodat het strijkijzer van een hoogte van 4 cM. op een op den grond liggende ijzeren plaat valt. Terwijl het ijzer nu onder stroom komt te staan, moet het 1500 maal deze valproef on dergaan en mag daarna geenerlei beschadi- ing vertoonen Om de sterkte van een heetwaterreservoir te onderzoeken, wordt dit onder een druk van 12 atm. gezet, waarna het volkomen gaaf be hoort te zijn Ook op het gebied van vochtigheid worden dergelijke proeven genomen. In een geheel gevulden waterkoker wordt een houten voor werp van vast omschreven afmeting onder gedompeld. Blijkt daarna, dat er water te recht is gekomen in de electrische deelen, wat kortsluiting ten gevolge zou kunnen hebben, dan heeft op dit punt het toestel niet aan de eischen voldaan. Electrische kookplaten worden, met het oog op de mogelijkheid van overkoken, aan een z.g. regenproef onderworpen. Pannen voor electrische kookplaten, die volkomen vlak be hooren te zijn, wil men ten volle profijt trek ken van de warmte, worden hier met behulp van een zeer fijn instrument gemeten. Alle werktuigen, die voor de keuring worden ge bruikt, zijn van dien aard, dat de beproe vingsresultaten onafhankelijk zijn van de per soon. die de proef verricht of de omstandig heden. die zich daarbij voordoen. Wij konden slechts enkele grepen doen uit de vele keuringen en bepaalden ons daarbij tot huishoudelijk gebied. De „Kema" staat nog pas aan den aanvang van dit nuttige en veelomvattende werk Hoe meer het publiek bekend wordt met het bestaan van „Kema" en zijn werk, hoe meer er gevraagd zal worden naar een „Kema' goedkeuring of keurmerk, dat tevens inhoudt dat er controle wordt uitgeoefend op die voor werpen, des te meer zal de fabrikant er de moeite en kosten voor over hebben om zijn producten door „Kema" te laten keuren en deze zóó te maken, dat zij den toets kunnen doorstaan, want hij zal in zulk een betrouw bare verklaring, die vanzelf een aanbeveling is, een prachtige reclame zien. A. H. LOEFFBOKMA. Naar men weet is dezer dagen de beslissing gevallen, dat de K.E.M.A. van Arnhem naar Delft zal worden verplaatst. Red. Sterren van zeven jaar geleden Filmroem is broos en zeven jaar in de film wereld beteekent opzichzelf al een buitenge woon lange tijd. Als dan die zeven jaar bo vendien nog liggen tussehen 1928. toen de sprekende film nog maar pas geboren was, en 1935, nu de geluidsfilm de wereld veroverd heeft, dan beteekenen ze een kloof, die twee geheel verschillende perioden scheidt. Een aardige blik krijgt men hier op. als men de sterren van toen eens vergelijkt met die van heden. De stemming in de Amerikaan- sche bioscopen over 1928, om te zien. welke sterren bij het publiek het meest geliefd zijn, leverde het volgende resultaat op: vrouwe lijke sterren in volg- W- orde: Clara Bow, Col leen Moore, Billie Do ve, Bebe Daniels, Do lores del Rio, Mary Pickford. Marion Da- vies, Laura la Plante, Norma Shearer, Joan Crawford. Janet Gay- nor, Greta Garbo, Norma Talmadge, Es ther Ralston en Do lores Costello. De volgorde der mannen was: Lon Chaney, Tom Mix, John Gilbert, Harold Lloyd, Richard Dix, William Haines, Ri- Hoot Gibson, Fred Thompson, Ken Maynard, Milton Sills, Dou glas Fairbanks, Jack Holt (als cow-boy- acteur), Ramon Novarro, en Emil Jannings. Opmerking verdient, dat de film Circus dat jaar uitkwam en een goede film werd ge noemd. maar dat de naam van Charley Chap lin niet in de lijst der vooraanstaande ac teurs voorkomt. In 1929 bleek de opinie van het publiek eenige verandering te hebben ondergaan. De beste tien actrices waren toen (in volgorde): Clara Bow, Colleen Moore, Nancy Carroll, Joan Crawford, Bebe Daniels, Alice White, Laura la Plante, Norma Shearer, Billie Dove en Do lores del Rio. Voor de acteurs was de lijst als volgt: Lon Chaney, William Haines, Hoot Gibson, Buddy Rogers, Richard Bar- thelmess, Ken Maynard, Tom Mix, Richard Dix, Ramon Novarro en A1 Jolson. De populairste com binatie was toen die van Karl Dane en George K. Arthur. Men ga deze lijsten eens bij zich zelf verge lijken met wat men er in 1935 in Nederland van denkt Clara Bow. chard Barthelmess, Lon Chaney. AmerikaanscKe negers boycotten de Italianen. Bekend ncgervlieger wil naar Abessynië. NEW YORK. 20 Febr, (Reuter). De berich ten over het Italiaansch-Abessynisch conflict veroorzaken in de New Yorksche negerwijk. Harlem, waar honderdduizenden negers wo nen, groote opwinding. Er wordt een boycot georganiseerd tegen Italiaansche winkeliers, restaurants en straathandelaars. Overste Her- bert Julian, die als de beste neger-vlieger ter wereld wordt beschouwd, heeft aangekondigd, dat hij met tien andere neger-vliegers en twee snelle gevechtsvliegtuigen naar Aden zou vertrekken en de machines van daar naar Abessynië zou brengen. Hij was van meening. dat Abessynië alleen in de lucht zwakker was dan Italië. Wanneer in dit nadeel was voor zien, doordat het kon worden opgeheven, zou Abessynië niets te vreezen hebben. Strijd tegen wilde diensten wordt voortgezet. Tal van autobussen aangehouden. De dienst van het Rijks Toezicht op de Spoorwegen, die de controle uitoefent op alle openbare middelen van vervoer, heeft Dinsdag bij het Viaduct aan den Leidschen Straatweg te Wassenaar weer eens danig huisgehouden onder de z.g. wilde autobusdiensten, die een regelmatige verbinding onderhouden tussehen Amsterdam en Den Haag—Rotterdam. Maandag had deze dienst nog eens schrifte lijk aan de betrokken exploitanten medege. deeld, dat zij hun bedrijf moesten staken, om dat dit in strijd is met de wet. En gistermor gen om 7 uur werd de eerste uit. Den Haag vertrekkende autobus met passagiers aange houden, waarbij de Haagsche politie assistentie verleende. De passagiers van den bus moesten uitstappen en de bus werd geparkeerd op het pleintje vóór het station van de Z.H.E.S.M.. om daar te wachten tot de eigenaar kwam om hem af te halen. Deze kreeg dan van den betrokken ambte naar te hooren, dat hij zijn bus mee kon nemen, als hij beloofde zijn dienst te staken, doch ook zonder dat die belofte werd afge legd, kreeg de eigenaar zijn bus terug, echter met de mededeeling, dat hij, bij voortzetting van zijn bedrijf, en bij een volgende aanhou ding. zijn bus langer kwijt zou zijn. Het bleef echter niet bij autobussen, want een der firma's had na aanhouding van haar eersten bus, direct een contract gesloten met de O.K.-Tax, die hierop de passagiers in groe pen van vijf, met taxi's ging vervoeren. Dit liep echter al spoedig in de gaten, en bij terug keer uit Amsterdam kregen ook de chauffeurs van deze taxi's de mededeeling van den be trokken ambtenaar, dat bij voortzetting van dezen dienst, want als zoodanig viel dit ver voer te beschouwen, hun wagen zou worden aangehouden en de passagieims zouden worden genoodzaakt uit te stappen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 20 Februari. Bevallen 16 Februari: H. M. de MolSmit, z.; 17 Februari: M. A. v. d. Pol—Seerden, z.; 18 Februari: H. BurgersVisser, z.; W. Ros kamLijklema, z.; M. C. de JonghVeen, z.; J. A. van Egmondvan Geloven, d.; 19 Febru ari H. M. v. d. MeijWeijers. z. Overleden 17 Februari: J. W. Bronkhorst. 82 j„ Korte Hofstraat; M. Eisma, 32 j„ Stuy- vesantplein; 18 Februari: A. E. Elsnerus Koks, 72 j., Scheeperstraat; N. Handgraaf, 82 j., Gen Bothastraat; L., 14 d., z. v. A. N. van Rooyen, Klarenbeekstraat. j "iaoiiucujiicn/U S m. v »Kema" wordt gepubliceerd. Men aeert het recht bij zijn electricien of Instal- jaieur inzage te vragen van die lijsten en wanneer men het voorwerp, dat men denkt aan ie schaffen, daarin genoemd vindt, kan Serust zijn op de betrouwbaarheid daar in- Vindt men het echter niet. dan Is dit tooL I een onomstootelijk bewijs dat het rboi a gekeurd> daar nog lang niet alle mate Vrtm aa« beurt van onderzoek is kunnen '„51-,Pas langzamerhand kan hierin meer mail* d komen- Het zal echter in de Sill geval!en reeds gunstig werken, wan- .®€n blük geeft op de hoogte te zijn RtllvT werk van de .Kema' en van het be- JgtJ jan de goedkeuringslijsten. Men be- /L t ^at u tot de kieskeurigen behoort, wa^ ZÜ verlangen mogen. w../oorwerpen> die aan hoogere keurings- fepkorf» ^ebben voldaan, krijgen het merk- eehJ Kema- dat er goed zichtbaar op aan gebracht wordt auftth>£ressant 0m zien wat voor ver- ■Muse lastrumentea er in de „Kema"-pnder- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men een melkvlek uit blauw satijn? ANTWOORD: Eerst de vlek wrijven met een propje watten met waschbenzine; direct daarna de vochtige plek bedekken met een laagje mag nesia; een half uur laten drogen en dan met een zacht borsteltje afschuieren. Vervolgens met lauw water afwrijven; met badhanddoek zoo droog mogelijk betten; weer bedekken met magnesia, goed door en door droog laten worden en af schuieren. Benzinebehandelïng buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van ijzerroest uit een gekleurd overhemd? ANTWOORD; Als he-t overhemd met in- danthren geverfd is, wat gij bij den leverancier kunt informeeren, kunt gij op de plek zuringzout of burmol leggen en daarop heet water laten druppelen; daarna met heet water goed naspoe len. Als het niet met indanthren geverfd is, is er •niets aan te doen. VRAAG: Hoe verwijdert men een levertraan- vlek uit een gekleurd wollen tafelkleed? ANTWOORD: Stevig afschuieren met een hard borsteltje met perchlooraethyleen. Blijft er een gele vlek achter, dan met warm water nabehan- delen en goed droog kloppen met zeemleeren lap. VRAAG: Hoe kan men een wit kolenfoi-nuis, met blanke plaat, het beste onderhouden, wat betreft nikkel, emaille en de blanke plaat? Als men de laatste met schuurlinnen blank geschuurd heeft en de oven wordt aangemaakt, wordt de plaat net een landkaart. Zou de plaat te dun zijn of is er iets tegen te doen? ANTWOORD: Met een warm zeepsopje goed afsponsen en stevig met zachten doek afwrijven. De plaat is niet te dun, maar de landkaart zal ontstaan door de hitte en daar is niets tegen te doen. VRAAG: 1. Hoe bakt men siroopwafelen? 2. Hoe maakt men zoute amandelen? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 1 ons bruine sui ker, 1 ons stroop, 1 ons boter, 3 eetlepels melk, - theelepel gemberpoeder en 1 theelepel bakpoe der. Roer de boter tot room en vermeng ze met de stroop, de suiker, de melk en het gemberpoe der en het laatst het gezeefde meel, waar het' bakpoeder doorgeroerd is. Bestrijk het wafel ijzer met boter en doe er wat deeg in, dat gij aan beide kanten lichtbruin bakt op een zacht vuurtje of kleine gasvlam, j 2. Doe de amandelen een tijdje in water, dat tegen de kook aan is: laat ze bekoelen en knijp ze dan uit de doppen. Daarna afspoelen en tus sehen schoone doeken droog wrijven. Doe er zoo veel slaolie op, dat ze juist onderstaan en laat ze, vooral langzaam, lichtbruin en knappend bakken. Telkens omroeren om ze gelijk van kleur te houden. Neem ze er uit; bestrooi ze met fijn zout en wrijf ze tussehen schoon grauw pa pier tot ze niet meer te vet zijn. VRAAG: Hoe maakt men vegetarisch gehakt? ANTWOORD: Hiervoor zijn verschillende re cepten. Een veel gebruikt is het volgende: Neem wat geweekt brood, koude aardappels, 1 ei, 1 theelepel soja, wat peper, zout en nootmuscaat, een ietsje kerry, eenige druppels aroma en des- verkiezend wat fijngehakte ui en peterselie. Maak van de aardappelen een goede puree, fruit de ui en de peterselie in boter; doe het brood, de puree en de andere ingrediënten er bij, maak er twee of meer ballen van en braad ze mooi bruin. Men kan de ballen ook in paneermeel rollen en in den oven zetten; ze worden dan zeer smakelijk. VRAAG: 1. Ik wil van mooi behangselpapier, dat ik heb. een rechte lampekap maken. Kan ik dat nu zoo gebruiken, of moet het geolied wor den en hoe kan ik dat dan doen? Wordt het pa troon er niet leelijk van? 2. Een kastje, dat geschilderd is met gelè en blauwe glansverf, wil Ik overschilderen. Kan ik daar zoo over schilderen, of moet de verf eerst ruw gemaakt worden en hoe? 3. Een ander kastje wil ik donkerder beitsen. Moet ik het eerst afnemen met sodawater of am moniak? ANTWOORD; 1. Als het mooi stevig papier is. is oliën niet noodig. Wilt u het toch liever ge olied hebben, strijk dan met een kwastje een mengsel van gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie gelijkmatig over het papier. Probeer ech ter eerst eens met een afknipsel, zoodat gij vooraf het resultaat kunt beoordeelen. 2. Ja, eerst flink met zeep afboenen: goed la ten di-ogen en met glansverf voorzichtig en dun p verver ven. 3. Afnemen met een sopje, waarin een scheutje ammonia. Goed laten drogen en dan beitsen. VRAAG: Hoe kan men een bx*uin lederen mo« torjas, die al eenige jaren oud is, weer soepel en mooi van kleur krijgen? ANTWOORD: Met wat slaolie in de palm van de hand stevig inwrijven; van boven naar bene den en dwars. Goed kneden en rekken. Laten In trekken. Den volgenden dag herhalen. De kleur wordt dan ook beter. VRAAG: Als men een wollen crêpe georgette jas in heet water wil verven, welke voorzorgs maatregelen kunnen dan genomen worden, om het krimpen tegen te gaan? ANTWOORD: De jas krimpt zeker. Het eenige wat gij doen kunt is de maten noteeren en na het verven de jas op maat strijken. VRAAG: Hoe verwijdert men uit een japon vlekken van transpireeren onder de armen? ANTWOORD: Doe een eetlepel mierenzuur op 1/4 liter warm water, doo pdaarin een borsteltje en schuier daarmee de vlekken af. Hoogstwaar schijnlijk is de kleur ook al weg, maar daar is niets meer aan te doen, VRAAG: Hoe kan men een gewaste tijk, die doorstuift, weer bewassen? ANTWOORD: De tijk aan den binnenkant met een stuk was stevig inwrijven en overal goed raken. DIEREN VRAAG: Ik heb witte leghorns van den derden leg. De loop is keurig droog en zij beginnen weer te leggen. He voer bestaat uit: ochtendvoer, hard voer en In den loop staat een kistje kippenschel- p'en. De eieren, die zij leggen zijn zoo dun van schaal, dat zij niet gekookt kunnen worden. Hoe zou dat komen en wat is er tegen te doen? ANTWOORD: Het ochtendvoer warm geven en vermengd met per kip 1/2 theelepel lever traan (goede, bvb. Jecovitol). Het harde voer bij elke portie vermengen met fijngestampte schel pen of kalk; deze ook door den grond werken. Het kistje schelpen kan dan wel verwijderd worden. Doe in het drinkwater op 1 liter water 1 eetlepel kalkwater. BELASTING ZAKEN VRAAG; Gehuwd, geen kinderen, geen inwo- nenden, inkomen 1587.63. 1. Hoeveel bedraagt de ink.bel. te Velsen? 2. Hoeveel te Haarlem? 3. Hoeveel te Amsterdam? 4. Hoeveel opcenten komen er op de pers. bel. in deze 3 plaatsen? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting ƒ19.32 Gem. fondsbelasting 48.30. 2. Resp. 19.32 en 37.80. 3. Resp. 19.32 en 34.32 of 37.95. 4. In elke gemeente 40, VRAAG: Mijn vader heeft uit zijn eerste hu welijk 4 kinderen en uit het tweede 2 kinderen. Ds tweede vrouw leeft nog. Als vader komt te overlijden, welk gedeelte krijgt de tweede vrouw van de geheele bezitting? Er is geen testament. ANTWOORD: Van de nalatenschap erft zij maximaal 1/7 en eveneens van de huwelijksge meenschap. VRAAG: 1. Hoeveel belasting moet men in Vel sen betalen voor een waakhond, die niet van het erf komt? 2. Hoeveel pei's.bel. voor een dagmeisje? 3. Hoeveel voor een dienstbode, die 250 ver dient? 4. Hoelang moet zij dan in betrekking zijn ge weest? ANTWOORD: 1. 4.— 2. Van 18 tot beneden 21 Jaar 10. 21 jaar of ouder 15. 3. Als onder 2. 4. Men moet aangifte doen binnen 14 dagen na de indïenst neming, anders wordt de belasting verdubbeld. VRAAG: Ik betaal te Beverwijk 60.pers. bel. bij een huur van 30 p. m. Geen kinderen en ook geen inwonende personen. 1. Hoeveel belasting zou Ik te Heemstede moe ten betalen voor een winkelhuis met woning a 15 p. w.? Hierbij echter te rekenen op 1 school gaand kind en 1 inwonend meerderjarig kind. 2. Als onder 1, maar huur 25 p. w.? ANTWOORD: 12. Voor winkelhuizen kunnen wij dat niét berekenen, omdat de huurwaarde moet worden geschat voor huis en winkel afzon der lijk, DONDERDAG 21 FEBRUARI '35 UIT HAARLEM J. JOOSTEN. t Het is met oprecht leedwezen dat wij mel ding maken van het overlijden van den heer J. Joosten. gedurende zooveel jaren lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Een der bekwaamste raadsleden, een harde werker, een zeer goed en helder spreker, een man die respect genoot ook bij zijn politieke tegenstan ders. In den Raad heeft hij als financiëel spe cialist van zijn fractie vele begrootings-duels gevoerd met mr. Slingenberg, tot voor kort wethouder van Financiën. Zijn betoog ken merkte zich door kennis van zaken, helder inzicht en oprechte overtuiging, en genoot altijd groote aandacht. In verscheidene raadscommissies en ook in andere functies die hij in het maatschappelijk leven vervulde heeft de heer Joosten met groote toewijding zeer veel arbeid ten nutte van anderen verricht: werk dat hij belange loos deed omdat de zaak zijn belangstelling had en hij er zich gaarne aan wijdde. Wij hebben daar vaak van hooren getuigen door menschen die met hem in dergelijke commis sies en besturen zetelden. Het. was hem niet licht te veel; hij nam opgewekt de taak op zich en gaf er zijn kunde en arbeidskracht aan. De velen die hem gekend hebben moeten allen beseft hebben dat hij een zeer gevoelig mensch was. Ook zijn ironie, die vaak tot uiting kwam maar die nooit tot bitterheid werd, ver ried dat. Hij had een warm hart voor de mis- deelden der maatschappij, voor hen die leden en onder 's levens zorgen gebukt gingen. Hij streed daarbij voor zijn politieke overtuiging, en deed dat altijd met open vizier. Zijn markante kop. zijn klare stem en frls- sche betoogtrant zullen in de zittingen van den gemeenteraad, die hij trouw placht bij te wonen, zeer gemist worden, evenals zijn ar beidskracht en zijn kennis van zaken. Ook ln vele andere colleges. Aan hem zal de herin nering blijven van een goed en warm-voelend mensch. die veel voor zijn medemenschen heeft over gehad en naar zijn beste weten en overtuiging heeft pogen te helpente dien en. Een man buitendien, die geen eigen glorie heeft gezocht maar juist als stille, on baatzuchtige werker zooveel heeft gedaan. Door allen die hem kenden zal hij in eer bied herdacht worden. De heer Joosten Is eenige weken geleden in het St. Elisabeth's Gasthuis opgenomen om een rustkuur te ondergaan. Aanvankelijk werd de toestand niet ernstig ingezien, maar in de laatste dagen is er een ongunstige keer in ge komen. Woensdagmorgen 6 uur is hij overleden. De overledene had eerst zitting in den Raad van 19 Juni 1914 tot 7 September 1915. Daarna werd hij door de kiezers weer naar het Prin senhof afgevaardigd op 28 Mei 1923. De heer Joosten maakte deel uit van ver schillende raadscommissies, o.a. had hij zit ting in het Georganiseerd Overleg; door zijn werkzaamheden te Zaandam als ambtenaar van sociale zaken, was hij goed vertrouwd met ambtenaarsaangelegenheden. Ook maakte hij deel uit van de commissie van beheer van den Stadsschouwburg. De heer Joosten werd geboren 20 December 1873. Hij was eerst werkzaam bij de firma Joh. Enschedé en Zn. en werd daarna bedrijfs leider van de Coöp. „Vooruitgang"; in 1923 werd hij bestuurslid van deze coöperatie waar van hij tot zijn overlijden onafgebroken secre taris is geweest. Zeer veel heeft hij in al die jaren voor „Vooruitgang" gedaan. Hij was ook een der oprichters van de afd. Haarlem der S. D. A. P., waarin hij steeds eert groote stuwkracht geweest is. Na zijn benoe ming te Zaandam woonde hij daar korten tijd, maar keerde spoedig naar Haarlem terug. De Raadsverkiezing te Haarlem. Indertijd hebben we reeds medegedeeld, dat het bestuur der federatie Haarlem der S. D. A. P. een voorloopige groslijst had op gemaakt voor de a.s. raadsverkiezing. Daarop stonden: 1. M. A. Reinalda, 2. Mr. J. Gerritsz, 3. J. Joosten, 4. mevr. M. MaarschallKomin, 5. S. N. Posthumus, 6. M. Meyers, 7. D. J. A. Wes- terveld, 8. mej. L. Broersma, 9. F. S. Noord- hoff, 10. A. Mars, 11. Mr. H. O. Drilsma, 12. J. Engels, 13. P. Voogd. 14. J. v. Boekhoven, 15. E. T. Albrecht. 16. W. J. H. Bartels, 17. mevr. M. Geerlir.gsBoer, 18. C. v. d. Win den, 19. H. v. d. Wielen, 20. G. Blokdijk. 21. F. H. W. Vliegen. 22. M. H. Snoek, 23. M. Doorne bosch, 24. W. H. Liedmeijer. Dinsdagavond is een vergadering gehouden waarin deze groslijst besproken is. Donder dagavond heeft, de stemming plaats over de definitieve volgorde. Wij merken op, dat toen de vergadering Dinsdagavond plaats had, de heèr Joosten nog in leven was. De zaak-Koppenol. Beroep tegen het besluit van Ged. Staten ongegrond verklaard. Bij K. B. is ongegrond verklaard het beroep van A. Koppenol, onderwijzer aan een open bare Lagere School te Haarlem, tegen het be sluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van het besluit van B. en W. van Haarlem, is besloten hem te straffen met schorsing van drie dagen zon der behoud van jaarwedde gedurende dien tijd, is besloten hem de straf van waarschu wing op te leggen. (Medewerking op een school aan een inzameling voor N. V. V. en S. P, A. P.l

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7