HET NIEUWE AVONDBLAD Eén dubbeltje I "lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. I Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 IJMUIDEN IJmuider Courant VELSEN Herziening uitbreidingsplan. SANTPOORT 20e lAARGANC No. 94 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 IJMUIDER COURANT I A bONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand I 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NE VEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. ii abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers «Sn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- PPi-d en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- Pkerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ?2000- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Scheveningsche logger over tijd. Vermoedelijk door gebrek aan olie. Naar wij vernemen is de motorlogger SCH 116 Simon en Pieter" van de reederij F. Vro- liik'te Scheveningen een vijftal dagen over Jiid Men vermoedt, dat het vaartuig op de Noordzee ronddrijft met gebrek aan olie, ten- ppvoKe van aanhoudenden tegenwind. Het vaartuig heeft een bescheiden zeiltuig, zoodat het niet in staat is verder te komen. RADIO-MEDISCHE ADVIEZEN VOOR SCHEPEN OP ZEE. De Reedersvereeniging voor de Nederland se haringvisscherij heeft van den Inspec teur-Generaal voor de scheepvaart bericht ontvangen, dat naast de bestaande regeling betreffende radio-medische advierzen voor schepen op zee langs radio-telegrafischen weg, de mogelijkheid is geopend om medische ad viezen langs radio-telefonischen weg te ver krijgen. De regeling hiervoor is als volgt. Een schip, dat een medisch advies lang radio-telefonischen weg wenscht, meldt zulks aan het Rijkskust-station. Indien dit in be paalde gevallen bespoediging geeft, bijv. bui ten de verkeersperioden voor radio-telefonie, kan deze melding ook langs radio-telegrafische wecr geschieden door die schepen, welke even eens een radio-telegrafische zendinrichting hebben. Het kuststation zorgt voor doorverbinding met den directeur van het Roocle-Kruis Zie kenhuis te 's Gravenhage. De mogelijkheid een medisch advies te vra gen, bestaat ook gedurende den nacht. De adviezen moeten worden gevraagd dooi den kapitein van het schip, waarbij bijzonder heden van het ziektegeval kort en duidelijk moeten worden medegedeeld. Indien het medisch advies niet dadelijk ge geven kan worden, wordt de verbinding met het schip tijdelijk verbroken en deelt het kuststation aan het schip mede, dat'het voor het advies nader zal worden aangeroepen. Zoodra de betrokken geneesheer het advies kan geven, kiest hij telefonisch 110. 112051 (telegram- en telefoonafdeeling van het tele graafkantoor te 's Gravenhage) en vraagt doorverbinding met de radio-afdeeling te IJmuiden; het kuststation brengt opnieuw de verbinding met het schip tot stand. Medische adviezen kunnen worden gevraagd in de Nederlandsche, Engelsche, Duitsche of Fransche taal; het advies wordt gegeven in dezelfde taal waarin het gevraagd is. OPENBAREN VERGADERING DER S. D. A. P. Antwoord aan Ds. van Duijl en Geelkerken. Op Woensdag 27 Februari a.s. zal in het Thalia Theater een openbare vergadering der S, D. A. P. georganiseerd worden. Sprekers zijn de heeren H. Lindeman en M. Sluyzer met als onderwerp: Antwoord op de redevoeringen van Ds. van Duijl en den heer van Geelkerk- ken. Er zal gelegenheid tot debat gegeven worden. VEREENIGING „ZIEKENZORG". Donderdagmiddag vond in het Gebouw voor Chr. Belangen onder voorzitterschap van mevr. Polderman een ledenvergadering plaats van de Vereeniging „Ziekenzorg". Uit het j aaiwerslag bleek, dat de vereeni ging 183 leden telt en dat met onverminder- den ijver wordt voortgegaan met lenigen van den nood van velen. In het afgeloopen jaar kon aan alle hulpaanvragen worden voldaan. In totaal kwamen 013 aanvragen binnen. Ver strekt werden 6625 L. melk, 39 L. room, 98 L. karnemelk, 2441 eieren, 39 k.g. boter, 42 fl. havermout, 115 k.g. vleeseh, 554 warme maal tijden en een groote hoeveelheid fruit. Er moest een bestuursverkiezing plaats heb ben in verband met de periodieke aftreding van mevr. Dalhuizen en mevr. Kleijn. Beide dames werden bij acclamatie herkozen. Aan het einde der vergadering wees de presidente op de noodzakelijkheid, dat het ledental wordt uitgebreid en wekte zij de aan wezigen op, leden en donateurs te winnen De aanvragen om hulp vermeerderen en de nnancieele uitkomsten houden hiermede geen gelijken ij tred. .Na gehouden rondvraag werd de vergade ring gesloten. NIEUWE MANUFACTURENZAAK. Door den heer Joh. Huisman is in de Plan- ciusstraat 10 een manufacturenzaak geopend, «e zaak is uitstekend en vakkundig ingericht en m den meest uitgebreiden zin vindt men nier voorradig wat men in de branche kan -en' De ^eer Huisman zal ongetwij- daartoe door zijn vakkennis in staat ge steld, zijn clientèle tot tevredenheid kunnen oeciienen zoodat het hem zeer zeker aan klan ten met zal ontbreken. ;ö-JAR5G jubileum van olympia. ■S tb ileum zaal-uitvoering in Thalia. ais onderdeel van de jubileum-uitvoeringen aoor de Gymnastiek- en Athletiekvereeniging pllmpia-' georganiseerd, vindt Donderdag 28 jrpf ari a.s. een uitvoering plaats in Thalia, «et programma vermeldt oefeningen van de Kleuters-jongens, kleuters-meisjes, jongens, "«■fles dames en heeren. Na afloop is er bal. BONTE AVOND „DE DAAD" De supportersvereniging „De Daad", welke een 3-tal jaren geleden opgericht is om fi- nancieelen en moreelen steun aan de vier cultureeie organisaties der moderne arbeiders vereniging 'Palvu, Excelsior, Voorwaarts en IJmuider Volksstem) te verleenen gaf voor een behoorlijk bezette zaal in ,,'t Wapen van Velsen" een z.g. bonten avond voor haar le den en donateurs. De voorzitter, de heer H. van Dokkum, opende met een kort welkomst-, tevens pro- pagandawoord. Het ledental (pl.m. 400) bleef nog te constant en spr. sprak den wenseh uit, dat dit spoedig in stijgende lijn zou mo gen gaan. De arbeidersmuziekvereniging Voorwaarts, directeur de heer D. Horst, opende de rij met den pittig geblazen marsch Dubbele Adelaar. Een het corps zeer goed liggend werkje was Capricieuse van Maas, het verplichte nummer van het laatste concours te Heemstede. In de introductie vi elen verdienstelijke sax en pistonsoli op. Ook het hout was zeer geluk kig, zoodat deze Capricieuse toch geen grillen kreeg, doch zelfs een heel goede uitvoering genoot. Een compositie, geknipt voor het corps, dat in de laatste twee jaren werkelijk aanmer kelijke vooruitgang te boeken heeft. Er wordt rhythmisch en dynamisch loffelijk werk ver richt. Het flink-bezette koor, de arbeiderszangver- eeniging IJmuider Volksstem, zang onder de rustige directie van den heer J. Post, eenige liederen die het koor en het publiek gemak kelijk lagen: Otto de Nobel's De Rooden roe pen, Mozart's en Schubert's Wiegeliedjes enz. De composities van Otto de Nobel werden met een waar zangersvuur gezongen. Des Morgens, van Olivier Koop, bood onvoorziene moeilijk heden in de inzetten. Het Wiegelied vna Schu bert was een dankbare proeve van het kun nen van de Stema Beschaafd, rustig en op toon. met goed aanvoelen van den tekst en verzorgde nuanceeringen evenals in de inspi- reerende marsch van Otto de Nobel. De regis ters zijn vrijwel in evenwicht; de tenoren, die in een koor zoo dikwijls de zwakke plek vor men, zijn dit in de Stem zeker niet: ze blijven ook in de forti beschaafd. Het vrouwenkoor mag er zijn, vooral de sopranen zijn klank vol. Een kleine tekortkoming lijkt ons het meer dan anders voorkomend^ ongelijk inzetten van enkele enthousiaste zangeressen. Op den di recteur letten! De ineombinatie met Voorwaarts ten gehoo- re gebrachte Eerste Strijdfantaisie was een der mooiste werken van dezen rijk gevarieer- den avond. Terecht een succesl Van de mandolineclub „Excelsior" hoorden we eenige nummers, welker keuze de hand van Excelsior's artistiekeh directeur Johan B. Kok verried. Was de inleidende marsch nu juist niet ge lukkig van stemming, bij de volgende was dit euvel verholpen. Een menuet van Joline (J. B. Kok) en vooral de teere Serenade van Monti waren uiterst verzorgd van voordracht. Dit was werkelijk in de puntjes. Een waar succes was de door den directeur gecomponeerde Suite van Volksdansen, die dank zij de discipline der musiceerenden hefc gehoor van „Excelsior" een warm applaus wist te ontlokken. De mandoline-club is weliswaar goed van klank in het midden- en lage register, doch in de hoogte klinkt ze nogal eens benepen en verraadt dan een minder juist gestemd instru ment. Dit zijn gelukkig echter euvelen van voorbij gaanden aard. De tooneelsectie Palvu voerde met uitbundig succes de klucht „De Macht der Vrouw" op. Leiders was ook ditmaal de regissteur H. van Dokkum. Er werd met entrain gespeeld en de sappige één-acter deed het goed. Zoodat de cultureeie organisaties met vol doening op dezen bonten avond kunnen terug zien. In de pauze werd door den heer W. v. d. Vall, lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, een propagandawoord gesproken ter opwekking voor de komende verkiezingen. Zijn rede was getiteld: Geestelijke rijkdom en geestelijke armoede. Spr. wees op de opge komen stroomingen van rechts en links. Met name het fascisme en een van de onderdeelen daarvan: verplichte arbeidsdienst werd door hem besproken. Indachtig aan het bekende woord: Het bloed der martelaren is het zaad der kerk, wees spr. er op, dat de persoonlijkheid zich nooit zal laten dooden, hoe zwaar de dictatuur van het fascisme ook drukken mag. Evenmin zal de vrijheid en de verdraagzaam heid, begrippen waar ons volk jaren voor streed, zich laten muilkorven door zulk een beginsel. De begrippen vrijheid en persoon lijkheid zijn begrippen, die den rijkdom van het socialisme uitmaken. Ju W. kost een abonnement op de Dit blad is dus véél goed- kooper dan eenig ander blad! Bovendien zijn alle abonnés van de IJMUIDER COURANT gratis en hoog verzekerd tegen ongevallen Abonneer U nog heden Het is uw voordeel VEREEN VOOR FAC. LIJKVERBRANDING. De afdeeling VelsenIJmuiden der Nederl. Vereen, voor facultatieve Lijkverbranding houdt in het Stationskoffiehuis aan den Sta tionsweg te Velsen een algemeene ledenverga dering op Maandag 25 Januari a.s. De agenda vermeldt behalve de gebruikelijke vereenigingszaken de verkiezing van een twee tal bestuursleden (aftredenden mevr. Schaar en de heer Klerk). Ook zal een bestuursvoorstel behandeld wor den om voor rekening der afdeelingskas van de zoo juist verschenen brochure van den af- deelingsvoorzitter, den heer Klok, getiteld: „Daarom ben ik voorstander van lijkver- assching" 400 exemplaren aan te koopen en deze voor de leden, die zulks wenschen, gratis beschikbaar te stellen en verder voor propa ganda te bestemmen. Onverzekerbaar Het stoomschip Orania, dat na het ongeval in de haven van Leixoes nog langen tijd aan de herverzekeringsmarkt stond tegen een pre mie van 90 pet. is thans als onverzekerbaar uit de markt genomen. Onze handelsvloot. In de vorige maand is onze handelsvloot uitgebreid met het 265 bruto ton metende mo torschip Grunda uit Delfzijl. Afschrijvingen hebben niet plaats gevonden. Kolenaanvoer. Het Britsche stoomschip Towneley is van New Castle aangekomen met een lading kolen voor de Hoogovens. Waar blijft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten? Bij Raadsbesluit van 12 September 1933, werd aan J. J. en N. Graman te Santpoort vergunning verleend tot het aanleggen van een gedeelte weg en van trottoirs over het perceel liggende aan den Rijksweg en het Spekkenwegje aldaar. Tegen dit besluit werd vanwege Gedeputeerde Staten bezwaar ge maakt, omdat het in exploitatie te brengen terrein niet was opgenomen in een goedge keurd uitbreidingsplan. De juistheid van dit bezwaar kon niet worden erkend. Het bedoelde terrein is n.l. wel opgenomen in plan I tot herziening van het plan van uitbreiding, laat stelijk vastgesteld 30 Juli 1929, doch dit plan is nog niet door Gedeputeerde Staten goed gekeurd en zooals reeds eerder is medegedeeld kan die goedkeuring nog geruimen tijd op zich laten wachten. Teneinde de bouwnijverheid in deze gemeente niet te stagneeren hebben B. en w7 echter steeds het standpunt inge nomen, dat zoodra een uitbreidings- of her zieningsplan door den Raad was vastgesteld, aan bebouwingsplannen, welke met dit plan niet in strijd kwamen, medewerking moest worden verleend. Ongeveer terzelfder tijd. dat het bovenvermelde bezwaar ter kennis van B. en W. kwam. bereikte hen een verzoek van J. J. Lansdorp te Bloemendaal om de bovenbe- „Pat" Paterson John Boles in „Hoe komen we bij de film". doelde vergunning te wijzigen en op zijn naam over te schrijven. In aanmerking nemende de vorengemelde omstandigheid hebben B. en W. adressant geantwoord, dat op zijn verzoek geen beschikking kon worden genomen al vorens het uitbreidingsplan, voor zoover het in exploitatie te brengen terrein betreft, aan een herziening zou zijn onderworpen en hem in overweging gegeven niet met den wegaanleg te beginnen voor dat deze partieele herziening is tot stand gekomen. In overleg met de Vaste commissie voor uitbreidingsplannen in Noordholland en met den eigenaar van het betreffend terrein is daarop een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding opgemaakt. Dit ontwerp (aangeduid als ontwerp XII) heeft, overeenkomstig de daaromtrent gestelde wettelijke bepalingen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt van 14 Januari 1935 af gedurende vier weken op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Van deze neder- legging is kennis gegeven in Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant en daarenboven aan de ingezetenen op de gebruikelijke wijze. Binnen den, bij artikel 37, alinea 2, der Wo ningwet gestelden termijn zijn geen bezwaren ingediend. B. en W. stellen thans voor, plan XII tot herziening van het oorspronkelijk, bij Raads besluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen vast te stellen en daartoe te nemen het besluit, zooals dit in concept is opgemaakt. „HOE KOMEN WE BIJ DE FILM". Het spreekt vanzelf, dat het antwoord op deze vraag wordt gegeven in de bioscoop „de Pont". ..Hoe komen we bij de film", is de titel van een der twee films, die den hoofdschotel van het nieuwe programma vormen. Op de rolverdeeling komen o.a. voor Spencer Tracy, John Boles, Thelma, Todd enz. Hieronder volgt de korte inhoud: Een eigenaardige verzameling menschen is tegenwoordig bij de voorvert-ooning van een film in Hollywood. Onder de aanwezigen bevinden zich Louis Wolf. een zeer dom en arrogant productie leider. Judith Marlowe, de hoofdvertolkster die gelukwenschen in ontvangst neemt. Hal Reede. die- de mannelijke hoofdrol vervult, vertelt aan Wolf, hoe slecht hij zijn werk vindt en kleine Wanda Gale, een Canadeesch schoonheidskoninginnetje, dat bij de film pro. beert te komen, vraagt aan Hal Reede. haar lievelingsster, om zijn handteekenlng. Tevens bevinden zich onder de toeschouwers drie ge zworen kameraden t.w. „Smoothie" King, een gladde prater, .Limey" Broek, een handige inbreker en „Spud" Mosco, een componist van schlager-liedjes. De drie vrienden komen bijeen in een goed koop eethuis, waar „Smoothie" voortgaat „Spud's" geld te verteren. Hij komt tot de conclusie, dat zij veel geld bij de film kunnen verdienen en vraagt Wanda Gale, of zij bij de film zou willen komen. Als „Smoothie" be merkt, dat zij ongeveer geen cent bezit, neemt hij haar onder zijn hoede en het viertal be geeft zich naar „Spud's" woning, een klein gerestaureerd huisje op een oude golf-inks. Hier ontvouwt „Smoothie" een hoogdravend plan om bij de film te komen. Den volgenden dag rust bij „Limey" en Wanda uit als Lord Brocklehurst en dochter, zet hen op den trein in Pasadena, krijgt een artikel over hun aan komst in de kranten, komt aan het station om hen te ontmoeten en brengt hen naar het Ambassador-hotel, waar zij de koninklijke appartementen huren. Onder hun eerste gasten bevindt zich Judith Marlowe, de beroemde filmactrice, die hen direct uitnoodigt tot het bijwonen van een sroot feest. Zij doet dit echter alleen om hen te laten zien, dat zij in Hollywood den toon aangeeft. In weerwil van al hun pogingen slaagt „Smoothie" er niet in. voor hemzelf of Wanda een engagement te krijgen bij den filmmag naat. Louis Wolf of een der andere voor aanstaande gasten. Wanda daarentegen ont moet Hal Reede, die zij naar zijn huis brengt, opdat hij zich een beetje kan herstellen van een wilde braspartij, die hij heeft meege maakt. Met de steeds oploopende hotelrekening en de op betaling aandringende winkels, welke een schitterende garderobe voor Wanda lever den, ziet de toekomst er voor het edele viertal donker uit. „Limey" verricht echter een knap stukje werk. als hij hoort, dat Wanda, alhoe wel geheel ter goeder trouw, gecompromit teerd is door Hal Reede. Dit knappe stuk werk bestaat uit een dreigbrief, welke hij aan Louis Wolf schrijft. Wanneer deze het epistel ge lezen heeft, is hij buiten zichzelve van angst, dat zijn meest geliefde ster in een schandaal betrokken zal worden. Hij noodigt „Limey" „Wanda", „Smoothie" en „Spud' uit tot een onderhoud in de studio, waar hij Wanda een baantje aanbiedt, doch gedwongen wordt Smoothie en Spud onder contract te plaatsen. Wanda krijgt nu een klein rolletje in de film. waarin Hai Reede de hoofdrol vervult en .limey" de succesvolle briefschrijver, stuurt een tweede epistel, doch nu aan den regisseur, om een grootsche reclame-campagne te be ginnen voor Wanda. Onder al deze bedrijven door is „Smoothie" verliefd geworden op Wanda. Hij denkt, dat zij ook van hem houdt, maar komt tot de ontdekking, dat hij niet de man is, waarmede zij wil trouwen. Wanda is echter hals-over-kop verliefd ge worden op Hal Reede, die haar liefde be antwoordt. Insinuaties en andere narigheden volgen, „Smoothie" wordt door Hal Reede min of meer verdrongen en tenslotte vindt hij zelf ,dat het maar goed is, dat hij geen man was om te trouwen". De tweede hoofdfilm ..Het Eeuwig vrouwe- ,:jke" heeft ir, de hoofdrollen Bebe Daniels en Clifford Mollison. Deze speelt in San Georgio zeer Zuidelijk gelegen in Zuid-Amerika. NIEUWE BEWAARSCHOOL. Half verscholen achter het gebouw aan de Wüstelaan, waarin voorheen was gevestigd de bewaar- en naaischool „Spaarnberg", doch dat geruimen tijd geleden werd ingericht als badhuis, ligt tegen den zoom van het Burge meester Rijkenspark een bescheiden gebouw tje. Het is thans nog van den weg af zichtbaar maar als straks het houtgewas zich tooit met zijn zomerkleed zal het grootendeels voor het oog van den voorbijganger verborgen blijven. Dit gebouwtje is de nieuwe kleuterschool die thans zoo goed als gereed is en die „met ingang van een nader door B. en W. van Vel sen te bepalen datum" in exploitatie zal wor den gegeven aan de afdeeling Santpport van de Vereeniging voor Volksonderwijs." Het is eigenaardig geloopen met het neu trale bewaarschoolondenvijs in Santpoort. Financieele moeilijkheden noopten het be stuur .van de stichting Bewaar- en Naai school „Spaarnberg" de school aan de Wüste laan, die gedurende tal van jaren een zegen was geweest voor Santpoorts spes patriae op te heffen. Gelukkig kon het gebouw voor een ander even nuttig doel worden ingericht: de school werd, zooals men weet verbouwd tot badhuis. Het gemis van de opgeheven kleuterschool werd in Santpoort ten zeerste gevoeld, niet het minst door de ouders van de kinderen, die door de opheffing van de school „dakloos" waren geworden. Aan de afdeeilng Santpoort van „Volksonderwijs" komt de eer toe, de eer ste schreden te hebben gezet op het pad, dat leidde naar de stichting van de nieuwe kleu terschool, waarvan de ingebruikneming bin nenkort tegemoet kan worden gezien. Maar zonder de stichting Bewaar- en Naaischool „Spaarnberg" zou het zoover niet zijn geko men. Het was in December 1932, dat de plaatse lijke afdeeling van Volksonderwijs zich tot de ingezetenen wendde met een circulaire, waarmede een beroep werd gedaan op hun offervaardigheid, teneinde te kunnen voor zien in de behoefte aan volledig neutraal be waarschool onderwijs. Uit een voorloopig on derzoek was gebleken, dat een 80-tal kinde ren voor dit onderwijs in aanmerking zou ko men. Het bestuur had toezegging gekregen, gebruik te mogen maken van de schoolmeu- belen en den inventaris der oude bewaar school, het hoofdbestuur van Volksonderwijs had toezegging gedaan voor een jaarlijksche bijdragen van f 250, doch na aftrek der schoolgelden bleef er een bedrag van ongeveer f 800 ter dekking der jaarlijksche kosten over. Het streven was, te komen tot de stichting van een eigen gebouw, maar men slaagde er niet in het benoodigde geld bijeen te krijgen en „Volksonderwijs" moest van verdere po gingen afzien. Tot dat 15 December 1933 het bestuur werd uitgenoodigd voor een bespreking met mej. J. G. Fontein. In deze bespreking werd medegedeeld, dat waar gebleken was dat er te Santpoort voldoende belangstelling be stond voor een kleuterklas, het bestuur der stichting Bewaar- en Naaischool „Spaarn berg" den bouw van een bescheiden bewaar school ter hand zou willen nemen. Alvorens echter vaste plannen te maken, wilde het be stuur echter overleg plegen met „Volksonder wijs" o-m de exploitatie-mogelij kheden onder de oogen te zien. Het spreekt vanzelf dat deze plannen bij „Volksonderwijs" in goede aarde vielen. Het zou echter door verschillende omstandighe den nog geruimen tijd duren voordat de uitvoering aan deze plannen gegeven kon worden, maar in Juni 1934 was het dan toch zoover dat de fa. J. B. Sluiter te Aerdenhout den bouw kon worden opgedragen volgens een ontwerp van het architectenbureau Mul der en Van Asdonk te Bloemendaal. De ligging van het gebouw is bijzonder gunstig. Het ligt op een windvrij terrein en is zoodanig gebouwd, dat de beide leslokalen en het speellokaal zooveel mogelijk ochtendzon opvangen. De door een luifel overdekte hoofdingang geeft toegang tot een gang van 14 M. Aan de achterzijde van de gang liggen een kamer tje voor het personeel, een spreekkamer en de toiletten. Aan de linkerzijde van den gang bevinden zich de leslokalen elk 6x7 1/2 M. en 3 1(2 M. hoog. De uitoering van het gebouw is eenvoudig, smaakvol en solied; zoo is ook de meubilec- ring. Stoeltjes en tafeltjes zijn van Slavo nisch vurenhout en van een bijzonder model. Voorloopig wordt met een klas van 42 leer lingen begonnen. Het bestuur van „Volkson derwijs" dat de school zal exploiteeren hoopt echter zoodra de financiën het toelaten, ook het tweede „in exploitatie" te brengen ten einde zoo mogelijk alle kinderen, waarvoor een plaatsje gevraagd wordt, op te kunnen, nemen. In het hoofd, mej. Bouwer, voorheen aan de oude school verbonden, heeft het bestuur on getwijfeld een uitnemende kracht gevonden. Zij en haar helpster zullen zeker al het mo gelijke d'oen om het den kinderen zoo aan genaam mogelijk te maken. Dank zij de volharding van het bestuur van Volksonderwijs, bestaande uit de heeren W. Landeweert, voorzitter, T. F. Roos, secretaris, en mevr. G. Drijver—Dijt, die met veel toewij ding het beheer over de financiën der school voert, dank zij ook de medewerking van mej. Fontein, heeft Santpoort straks een in richting die zij bet op bescheiden wiize, de populaire oude kleuterschool met eere zal vervangen. I Vermelden wij tenslotte nog, dat een com- I missie, bestaande uit mevr. dr. J. v. d. Bergh van EysingaElias en mej. J. Akkerman, voor heen hoofd der opgeheven school, zich met het toezicht op het onderwijs heeft belast.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1