VOOR DE VROU ons wekelijksch knippatroon. linnen, de komende mode. het werk van anderen. KEUKENGEHEIMEN. de handschoen. om zelf te maken. japansche matten. twee aardige kussens. VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 Tege». een prijs van 38 ets per stuk zijn j bg-,4e onderstaande patronen in de zoo- ppnaamde standaardmaat te verkrijgen. Deze «at is de volgende: bovenwijdte: 102 c.M.: Sipwijdte: 87 c.M. en taillewijdte 107 c.M. Het patroon' maakt men passend voor het eigen figuur door het al of niet aanknippen van naden. No. 527: mooie japon vooral geschikt voor dames met een zwaarder figuur. De jabot is van witte crêpe georgette. Benoodigd mate riaal: 1.50 meter stof van 130 c.m. breedte en 50 e.m. witte of crèmekleurige crêpe georgette. No. 528: aardige japon van crêpe reversible. Modern is de mouw, die slechts tot op de elle boog reikt. Het kleine ro^de witte kraagje verleent er iets jeugdigs aan. Benoodigd ma teriaal: 3 meter van 130 c.m. breedte. Beide patronen zijn dus tegen den boven- genoemden prijs in de vermelde maat te ver krijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de "uitgeversmaatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk bet verlangde nummer op te geven. Gelieve verder naam en adres volledig te vermelden; men voorkomt daal door onnoodige vertraging in de opsturing. Linnen schijnt vastbesloten te zijn zich een eerste plaats in de komende voorjaars- en zomér-mode te veroveren. De nieuwste stoffen, tentoongesteld op de „Art in Industry-Exhibition" in Londen, geven er een voorproefje van, en bewijzen tevens, dat er geen gevaar voor eentonigheid in die mode schuilt. Terwijl de onplezierige eigenschap van linnen tot het verleden behoort: bijna alle nieuwe Tinnen stoffen zijn onkreukbaar. Zelfs het zware grijze of shantung-kleurige linnen bij uitstek geschikt voor voorjaars- en zomer mantelpakjes wordt nu in een soepel neer hangende onkreukbare kwaliteit gemaakt. Ook voor een eenvoudige linnen sport-rok, met een lange rij knoopen, of met 'n van onderen open vallende plooi, is het ideaal. Hetzelfde linnen zal gebruikt worden voor een lichte cape, gesloten met een eenvoudige metalen of grooten houten knoop, gedragen over kleurige zomerjaponnetjes. Het gewone effen linnen voor huisjaponnen en schooljurken zal dit jaar bij voorkeur tin ten blauw en rose hebben. Een zacht-citroengeel linnen, fijngeweven en soepel als zij, geniet de voorkeur voor een strandjapon met laag uitgesneden rug en een opgestikte naadgarneering. ook geschikt voor boottochten en voor tuinpartijtjes. Een kort jasje van dezelfde stof maakt het tot een prac- tisch ensemble, waarvan ge den heelen zomer plezier hebt. Groen linnen met grappige patronen is speciaal geschikt voor een vroolijke buiten jurk, een jurk om in te tuinieren of in te kampeeren. Er zijn bonte streepen voor strandpyjama's en, ln een dunne voile-achtige kwaliteit, voor een fleurige sjaal om een effen jurkje mee >,op te warmen". Een variatie' op wit-linnen tennisjurken is net met rood geborduurde linnen, een pittig motiefje op het gladde wit, dat levendig staat. Linnen tweed in bijzonder mooie bruine kleuren is een nieuwigheid. Het ziet er op het eerste gezicht uit als de bekende Engelsche wollen tweed, het is alleen natuurlijk minder warm, maar een niet minder prettig*' dracht. Voor mantelpakjes in milder voorjaarsweer het geknipt, en van een rustige distinctie. Anderen zullen er een voorjaarsche mantel japon van maken, en met een mouw of sjaal van zeer holgeweven rood, wit en donker en*1 ,geruit Hnnen, dat neerhangt als geor gette ^is het een japon, waarin ook oudere oames met plezier eens naar buiten loopen zooals je dat hi het voorjaar graag eens m de zon zoo erg aantrekkelijk is. Tenslotte waagt het linnen dit keer een P°STng om zelfs in balzalen door te dringen, m 6fn bijzonder mooie zijde-achtige kwa- trv,i en' me^ een wit °P wit werkje, een glinsterend wit bloemetje of vierkantje op de van damast) bestemd voor zomersche ^Mtjes en feestavondjes, en speciaal voor feestelijkheden in badplaatsen, in -en ?aa^ groote mode worden. Linnen JMH variatie, waschbaar en onkreuk. aar en, natuurlijk, kleurecht. Linnen, van de roegen morgen tot den laten avond. Linnen vergeten01' <ien nacllt- Want dat heb ik nog bewÏÏvt aar<li2e zachte streepen en vroolijk ont dunnen linnen stoffen voor pyjama's 00k' Vr. a Het werk beoordeelen van een ander, dat is over het algemeen heel moeilijk. Zelfs al is de aard van het werk ongeveer hetzelfde zoo oppervlakkig beschouwd, toch zullen er groote verschillen zijn. die pas naar voren komen wanneer men zich persoonlijk erin gaat ver diepen. Want welke vrouw en moeder met een gezin van vier kinderen zal evenveel werk doen als de vrouw in ieder willekeurig ander gezin, eveneens met vier kinderen. Allerlei bijkom stigheden zijn hierop van grooten invloed, de grootte van het huis, de hulp die men heeft, de aard en aanleg van zoowel vader en moe der als van de kinderen, dit alles speelt een groote rol in den omvang van de taak die aan de huisvrouw is opgelegd. Evenzoo gaat het met iedere andere be trekking, waarbij de werkzaamheden niet alleen van belang zijn, maar tevens de omge ving, de eischen van den chef. de werklust van de anderen, en dergelijke. En al schijnt het dan weieens, alsof deze chef zelf zich aan niemand behoeft te storen met zijn werk, voor hem gelden veel zwaarder eischen juist omdat hij vrijer in zijn werk is. Concurrentie, zware verantwoordelijkheid ten opzichte van allen die door zijn toedoen een werkkring hebben, dit alles maakt zijn taak niet gemakkelijk, en vooral in een crisis tijd als de onze behoeft niemand zich voor te stellen, dat de patroon van een zaak die zich nog staande kan houden een gemakkelijk leventje leidt. Toch wordt er door de menschen critiek ge oefend op wat anderen doen eh zij meenen het zelf beter te kunnen, hoewel het feit dat iemand gehandhaafd blijft in zijn betrek king, ja zelfs opklimt natuurlijk wel het tegendeel bewijst. Veel feller is de critiek echter meestal, wanneer het om baantjes gaat die men uit liefhebberij in zijn vrijen tijd doet, en die, vreemd genoeg, soms meer afgunst wekken, dan een mooie betrekking. Hoe licht wordt er niet verondersteld: het beheeren van het geld kon best wat zuiniger, je schrikt wanneer je de onkosten-rekeningen ziet. Daarmee is niets kwaads aan het adres van den verantwoordelijken persoon bedoeld, maar wel bedekt.: ik zou het veel zuiniger doen. Totdat tenslotte iemand de stoute schoenen aantrekt, en vraagt of het nu niet anders kan. de bedragen worden besproken, en voor de zooveelste maal blijkt weer eens, dat vele kleine bedragen een zeer groote som maken. Een penningmeesteres van een vereeniging verwonderde zich steeds weer over de vrij groote declaraties van de secretaresse voor postzegels; totdat de eerste zelf het schrijf werk eens tijdelijk op zich nam en een inzicht kreeg in de groote sommen die aan porti moesten worden voldaan. Zoo oppervlakkig beschouwd schijnt er heel wat over te kunnen blijven van alles wat er bij een vereeniging of welke club ook, binnen komt, maar op dezelfde wijze als het ver schijnt, verdwijnt het voor een groot deel ook weer, namelijk in kleine bedragen. En in de hoeveelheid daarvan zal een buitenstaan der zich vaak schromelijk vergissen. In een moeilijken tijd als deze is men toe gespitst op alles wat met financiën te maken heeft; voordat men echter een voorzichtig: „zou dat niet wat zuiniger kunnen met het geld", oppert, moet men eens op onderzoek uitgaan, en de meesten zullen tot de con clusie komen, dat, zelfs wanneer men zich tot de allernoodzakelijkste uitgaven beperkt, het totale bedrag in verhouding zeer hoog lijkt. E. E. J.—P. Gehakt in deeg (4 personen)11/2 ons kalfsgehakt, 11/2 ons varkensgehakt, peper, zout, nootmuskaat, voor het deeg: 1/2 pond bloem, 1 ei, 1/2 ons boter, 20 gram gist, onge veer 11/2 dL. melk, 1/2 lepel zout. Doe de bloem met het zout in een kom, maak in het midden een kuiltje, brokkel er de gist in, en roer er van het midden uit lang zamerhand de lauwe melk, de gesmolten boter en het geklopte ei door. Kneed hiervan een stevig, soepel deeg en laat dit, dichtgedekt, op een warme plaats 1 uur rijzen. Rol het op een met bloem bestrooide aanrecht uit, leg er het met het zout en de kruiden aangemeng de gehakt op en rol het geheel stevig op. Bren< het over in een met boter ingesmeerde brood- of cakevorm en bak het 45 minuten in een vrij heete ovenDien het gerecht in mooie gelijke plakken gesneden warm of koud op; presenteer er in het eerste geval een warme kerrysaus of tomatensaus bij. Chineesche bereiding van witte kool (4 per sonen): 1 witte of savoye kool, 5 sjalotjes, 2 knoflookpitten (of in plaats daarvan 1 groote ui), 2 theelepels zout, 1/2 theelepel peper, 2 eetlepels boter, 1 ei. Maak de kool schoon, snijd ze in grove stukken, overgiet ze met kokend water en laaA ~-e toegedekt staan, totdat de bladen slap zijn. Laat de groente op een zeef of vergiet uitlekken. Bak de fijngesneden sjalotjes en knoflookpitten in de boter lichtgeel (of de ge snipperde ui goudbruin), voeg de uitgelekte kool met het zout en de peper toe en laat de kool zachtjes gaar smoren (ongeveer 1 uur) Roer op het laatst het losgeklopte ei door de kool én bind hiermee zoodoende de groente een weinig. Gevulde sinaasappelen8 gave sappige sinaasappelen, 2 citroenen, 150 gram suiker. 15 gram gelatine (half witte, half roode). Borstel de sinaasappelen goed schoon en snijd ze middendoor. Pers voorzichtig, zonder de schil te beschadigen, het sap er uit en ver wijder zorgvuldig met een mesje alle vezels uit de schil. Pers ook de citroenen uit. Ver warm het vruchtensap, laat er, de in koud water geweekte en daarna goed uitgeknepen gelatine in oplossen en vervolgens de suiker. Giet de vloeistof door een dubbel gevouwen doek en vul er de sinaasappelhelften mee. Laat de gelei stijf worden. Garneer de sinaas appelgebakjes desgewenscht met stijfgeslagen room vermengd met wat poedersuiker, of snijd elke sinaasappelhelft met een warm mes nog eens middendoor. C. F. De handschoen, die een tijdlang een zeer ondergeschikte rol speelde in het modebeeld is thans meer en meer op den voorgrond ge komen. Men vervaardigt hem passend bij het wandelcostuum, liefst van hetzelfde mate riaal met kappen van bont; men garneert hem met stiksels, men vormt er met cein tuur, tasch, ceintuur en schoen een garnituur van en naait er gespen, knoopen, e. d. op. En dan de avondhandschoen! Men kiest hem meestal in een teere kleur, die contrasteert met die van het avondtoilet. Rose, zeegroen, blauw, van buiten zijde, van binnen leer, of geheel van fluweel, of met zilver geborduurd of bestrooid met pailletten. Met de moderne manier van tafeldekken zijn ze weer geheel in eere hersteld: de tafel- loopers, die onze grootmoeders en onze over grootmoeders reeds gebruikten. Alleen was er een klein, verschil in toepassing; vroeger legde men de looper; over het tafelkleed tegenwoordig gebruikt men de looper geheel op zich zelf. Het mooiste zijn de met de hand gemaakte loopers; meestal zijn ze van linnen met vier kante tusschenzetsels. Deze stikt men op het linnen, knipt dit er later onderuit en feston neert de kanten om. Onze afbeelding laat duidelijk zien, wat de bedoeling is. Gebruikt men de looper als tafel kleed, dan maakt men 1 breede en knoopt daar franje aan. (Zie teekening). Wil men, op de manier zooals men op de laatste illustratie kan zien, twee loopers, in- plaats van één tafellaken gebruiken, dan legt men deze ieder aan een kant van de tafel, zoodat in het midden een reep vrij blijft. De franje, die men hier aan knoopt, kan eenvou dig zijn, terwijl ook de loopers iets smaller ge nomen worden. Het is zeer modern om linnen met kant af te wisselen en het effect is ook inderdaad verrassend. Noodwoningen die 72 jaar bleven bestaan. Dat waren de noodwoningen die in 1862 te Enschedé werden gebouwd na den grooten brand, waarbij ruim 700 huizen benevens 4 kerken, 4 scholen, 8 fabrieken, het stadhuis, ruim 40 pakhuizen door brand vernield wer den. Thans worden de laatste dezer noodwo ningen afgebroken. Ons lichaam een metaal-bergplaats. Ons hart bevat ijzer, aluminium en eenig koper in de longen bevindt zich eveneens koper en aluminium, bovendien nog een zeldzaam me taal nl. titanium; de lever bevat lood en zil ver, de milt bevat zilver, tin en koper; de hersenen bevatten tin evenals de schildklier; ijzer vinden we in ons bloed. Zou 't waar zijn? Men zegt, dat Catha- rina de Groote die van 1762 tot 1796 als kei zerin over Rusland regeerde, het grootste deel van haar leven geen woord Russisch kende. Ik dacht dat we het over „mogen we kinde ren slaan" nu toch wel eens waren. Maar het blijkt toch van niet. Een van onze groote bladen heeft er pas weer een discussie over geopend en zoo waar: er zijn nog voorstanders van het pak slaag. Of moet ik zeggen: weer? Het is misschien wel dom om er zich over te verwonderen dat het slaan van kinderen weer in de mode schijnt te komen. Het zal wel een teeken des tijds zijn, een teeken van een tijd die meer en meer afdwaalt van den geest naar het geweld. Maar al is dat zoo, wij zullen ons daar ze ker niet bij neerleggen! Wij kunnen in geweld niet anders zien dan geestelijke onmacht en voor ons zijn ouders die slaan, ouders die èn zichzelf én hun kinderen geestelijk niet baas kunnen. Het is mij altijd een raadsel geweest, wat er met slaan te bereiken valt. Hoogstens dat het kind bang wordt en daarom zijn on deugendheden verbergt. Tot later of tot hij er zeker van is dat niemand hem ziet. Men kweekt er huichelaars en lafaards mee, an ders niet. Wat is de innige wensch van het kind dat. met slaag groot gebracht wordt? Groot zijn, geen verantwoording meer schuldig zijn aan vader en moeder, kunnen doen en laten wat hij wil zonder straf op te loopen. En dan ook dikwijls de wensch, anderen aan te doen wat hij zelf heeft moeten verduren. Dat is de reactie die op geweld volgt. De geslagene, de overwonnene voelt- zich vernederd, klein. Hij wil zich wreken, hij wil op zijn beurt overwin naar zijn om zich weer groot te kunnen voelen. Onnoodig daar voorbeelden van aan te halen. De wereldgeschiedenis met al haar oorlogen biedt ze u te kust en te keur. En u gelooft toch wel, dat wat ge thuis in het klein laat gebeuren, de basis legt voor den verderen loop van de wereldgeschiedenis? De kinderen zijn de volwassenen van morgen. Voedt hen op met geweld, laten klappen uw argumenten zijn ze zullen het geweld op nemen in hun leven en het als strijdmiddel accepteeren. Opvoeden is zeker geen gemakkelijk werkje en er zijn kinderen, die je razend kunnen maken. Maar opvoeden is ook een ontzettend verantwoordelijk werk, een werk dat al onze geestkracht eischt. Laten we dat woord goed in ons geheugen prenten: geestkracht. Want daar gaat het toch maar om. Of we zelf geest kracht kunnen vinden en er de kinderen de waarde van kunnen leeren. Want die geest kracht hebben we noodig nu en in de toe komst. Men leert haar de kinderen kennen door een verstandig, liefdevol optreden, door eerlijk en consequent te zijn. Door het uit te leggen waarom het het eene wel en het an dere niet mag. Natuurlijk zal dat den eenen keer wel eens minder vriendelijk gebeuren dan den anderen en het kan ook heelemaal geen kwaad een onhandelbaar kind eens te straf fen door het een pleziertje te onthouden of iets dergelijks. Als het opzettelijk anderen hindert of de boel in de war stuurt, aan rede lijke eischen niet wil voldoen, dan moet het weten dat het zijn plaats in de gemeenschap behoorlijk te vervullen heeft en anders in botsing 'komt. Maar altijd een straf die uit het „misdrijf" logisch voorkomt en een pak slaag komt uit geen enkel misdrijf voort. Dat is de domme straf de straf van den ouder die geen werkelijk gezag heeft en zich door wat meer lichamelijke kracht probeert te bandhaven. Daar zwijgt alle rede, daar wordt het leven zinloos. Zooals overal waar ge weld wil heerschen en de geest niet wordt geacht. m rtrrvnrnvT BEP OTTEN manier behandeld, kunnen die matten jaren lang mee Mocht op den duur slijtage ontstaan, dan kan de huidige huisvrouw ook hier weer veel goedmaken. Als randen of hoeken los gaan. stopt men met stevige draden in de gewenschte kleur in één richting heen en weer. Door deze evenwijdig loopende draden vlecht men riet of raffia, dat in eiken man denwinkel te krijgen is. Ook dunne plek ken worden met dit materiaal bijgewerkt. Rieten vloerbedekking heeft dikwijls de onaangename eigenschap, omgekrulde hoe ken te vertoonen. Dit euvel kan men voor komen eventueel uit den weg ruimen door gelijk en gelijkvormige driehoekjes aan den onderkant te naaien. Liefst neemt men leer en garen van precies dezelfde kleur als de mat. Zijn de hoeken zoo gesleten, dat repareeren niet meer doenlijk is, dan bevestigt men zulke leeren hoekjes aan on der- en bovenzijde, zoodat het kapotte ge deelte veilig verborgen zit tusschen twee leeren hoekjes. Het is altijd raadzaam, in het leer van te voren kleine gaatjes te bo ren: het laat zich dan oneindig veel ge makkelijker bewerken. Niet met bijtende middelen, zooals bleek- water, ammonia en waterstofperoxyde moeten Japansche of twisted matten be handeld worden! Want dergelijke paarde- middelen. ook al maken ze de matten prachtig blank tasten den vezel aan en be- hooren tot de middeltjes, die men gerust erger mag noemen dan de kwaal. Hoe dergelijke matten dan wèl behandeld dienen te worden? Men veegt ze dagelijks met een zachte stoffer en schudt ze buiten uit. waarop men ze met een schoone doek na wrijft. Zijn de matten vastgespijkerd op den grond, dan be handelt men ze af en toe met. den stofzui ger. Zijn ze vuil, dan opnemen mot een doek, gedrenkt in lauw zeepsop, lauw pekel- water of een boraxoplosslng en nawrijven met een doek en schoon water. De matten mogen niet weer geibruik-t worden voor ze ge heel droog zijn. Bij het werken dient men er voor te zorgen, dat de doeken niet te vochtig en dat de matten goed gestrekt zijn. Is de mat goed droog, dan, desgewenscht nawrijven met zeer dunne was. Men moet er echter rekening mee houden, dat de mat ten daardoor zéér glad worden. Matten, die hun kleur door langdurig gebruik verloren hebben, kan men zelf niet bijverven. In elk huis kan men ze vinden, bij arm en rijk hebben ze burgerrecht gekregen. Als niet een Japansche mat ligt in de slaap kamer voor bed of waschtafel, heeft wel een serre een vloerbedekking van dit luchtige materiaal. Of wel in gang of kinderkamer is dit vlechtwerk als muurbespanning; tegen de kamerdeur hangt een mat van bijzonder mooi patroon, in kleuren, die het oog prettig aandoen; achter den kapstok om de wit gekalkte muur te bedekken prijkt een Japansche (soms ook een Chineesche) mat. Frisch is het, niet kostbaar en heel gemak kelijk schoon te houden, dit rietwerk, dat eerst in later jaren zooveel opgang heeft weten te maken. Maar één bezwaar heeft het: als het. niet voorzichtig en oordeelkundig wordt be handeld, kan het niet op groote duurzaamheid bogen. Zoo is het heel onverstandig om Ja pansche matten krachtig uit te slaan en nóg onverstandiger, om bij die bewerking het arme slachtoffer bij de hoeken vast te houden. Het laat zich wel begrijpen, dat zelfs een mat van goede kwaliteit een dergelijke manier van reinigen niet lang uithoudt. De hoeken en kanten laten los, de draden, die bij het vlech ten gebruikt zijn, hangen weldra ieder afzon derlijk en het ooglijke van de mat is verdwe nen. Rieten matten moeten zoo weinig moge lijk met de hand worden uitgeslagen. In die gezinnen waar een stofzuiger, gebruikt wordt, komt dat vlechtwerk in de eerste plaats in aanmerking om rustig op zijn plaats liggend, „uitgezogen" te worden. Heeft de groote brom vlieg nog niet haar entree <ïe chambre ge maakt, dan moet men Japansche- eri Chi neesche matten, om ze schoon te maken, over een stok of lijn hangen, de uiteinden samen, nemen en er met de mattenklopper luchtigjes op slaan, opdat de stof kan wegvliegen, maar het weefsel niet beschadigd wordt. Op die Het vervaardigen van kussens is iets, dat bijna iedere vrouw prettig vindt. En vooral, als de kussens aardig zijn en vrij vlug te vervaar digen, is het een werkje dat met voorkeur gedaan wordt. De vervaardiging van de beide kussens, die we hier afgebeeld hebben, voldoen aan beide voorwaarden: zij zijn inderdaad zeer aardig en ook vlug te maken; om zoo te zeggen in een paar verloren oogenblikjes. Hier volgt de beschrijving: Voor het langwerpige kussen neemt men drie banden (twee breede en een smallere) in een neutrale kleur gehouden. Van het haak- sel, zooals wij dat geteekend hebben, ver vaardigen we dan twee banden, waarvan even eens de eene smaller is dan de andere. Deze naaien we nu tusschen de verschillende stof- reepen: Is dat gebeurd dan gaan we de zijkan ten maken, die bijzonder apart zijn. Teneinde de vereischte dikte te krijgen, stoppen we deze zijkanten op met kapok en stikken ze dan door. De kapok waarmee we he'; kussen opvullen, wordt van te voren in 'n binnenkussen gedaan dat dezelfde grootte heeft als het buitenover- trek van het kussen. Het ronde kussen wordt op dezelfde manier gemaakt. We kunnen het haaksel meteen aan de stof vasthaken; maar moeten zorgen, dat de stof dan niet trekken gaat. Denken we, dat dit tocl) zal gebeuren, dan *haaien we de ree pen er liever op vast met een onzichtbare steek. We kiezen voor de kussens natuurlijk gezel lige kleurencombinaties. Vooral in rieten meu belen zullen deze kussens zeer voldoen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7