Suriname: natuurlijk allerlei plannen DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. Een rare man TWEEDE KAMER Bacovencultuar heeft eenige kans. 's GRAVENHAGE, 22 Februari. Nu op Oorlog belangrijk, op Marine eeniger mate bezuinigdis, waren de v. d., naar Mr. Joekes verklaarde bereid zelfs aan deze afdee- lingen der Indische begroeting hun stem te geven. Oorlog werd daarop met 4715 aange nomen, terwijl de socialisten, de 2 aanwezige communisten plus Mr. Arts (R.K. V.) bij Marine genoegen namen van hun oppositie blijk te geven door te blijven zitten, terwijl de voor standers zich van hun zetels verhieven. Via Ouddorp en Rijswijk, waar onteigend wordt, wat de Kamer z. h. st. best vond, landden we in Suriname. Oost is Oost en West is West. Dus heeft de West in ons Parlement, althans ten deele, zijn eigen specialisten. Zoo werpt zich van de s. d. fractie altijd de heer IJzerman op Surina me en Curacao. Dit deed hij ook van daag weer, nu de Su- rinaamsehe begroo ting hem aanleiding gaf den wensch uit te spreken na dien op verschillenden toonaard door diverse sprekers herhaald dat de Regeering haar afwijzende hou ding t.a.v. het plan- w ijiertnan Brandon in zake de '8, i rijstcultuur alsnog zal veranderen. Voorts gaf het geval van den journalist Sarucco, die met het gevang heeft kennis gemaakt op grond van wat hij in zij ft blaadje „De Banier' •tegen de hooge heeren had geschreven, den heer IJzerman reden tot kritiek. De gevonniste had zich naderhand in een brochure aan de Tweede Kamer beklaagd over wat hem was aangedaan, maar onze volksvertegenwoordi gers zagen zich tengevolge van de'Surinaam- sche censuur verstoken van het „genot" van dit geschrift kennis te nemen! Dat was toch werkelijk al te veel. Trouwens met den auteur had men ook al iets heel vreemds uitgehaald. Als straf op zijn in de gevangenis begane zonde, in den vorm van overtreding van hét rookverbod, was hem een week lang alle lec tuur, ook dien van den Bijbel ontzegd, een maatregel, die speciaal de heer v. Boetz-elaer Xc.h.) laakte. De Minister zal onderzoeken of dit laatste Inderdaad is gebeurd én gaf verder wel te ver staan, niet bijster gesticht geweest te zijn over de inbeslagneming der brochure, waar door de Kamer haar niet had ontvangen. Of de 70-jarige heer Sarucco al dan niet onrecht vaardig behandeld was, hierover wenschte Minister Colijn zich niet uit te spreken, ten einde geen oordeel' over een rechterlijk vonnis kenbaar te maken. Wat intusschen den aard van het blaadje „De Banier" betreft, men had fwel te' bedenken, dat vergif ook in suiker kan worden toegediend en dat op blz. 1 van dit orgaan best warme woorden van liefde voor het Oranje-huis kunnen voorkomen, tea'wijl blz. 2 Tribune-lectuur aan de lezers voorzet. De heer v. Boetzelaer voelde er, in tegen- Stelling met Ir. Feber, (R.K.) en den Minister, veel voor Suriname én Curacao 'ónder één Gouve'rheurshoed te-brengen en scheen 'wel" wat voor het plan i.z. een conservenfabriek te voelen, terwijl hij verder o.m. opkwam voor bevordering van de bananen-cultuur en voor wat meer bereidwilligheid tegenover, het plan- Brandon. Daarentegen achte Dr. Rutgers (a.r.) het juist, dat het bestuur hiervoor geen subsidie wilde verleenen, hoeveel sympathie hij ook voor den beminnelijken optimistischen heer Brandon koesterde. Als bij cultuur propa geerde deze spreker de sinaasappelcultuur, waarna Mr. Joekes (v.d.) weer voor den heer Brandon een lans brak. Mi'. Wendelaar (lib.) heeft zijn zinnen ge zet op kolonisatie van blaniken in Suriname en dan komt, nadat nog allerlei plannen zijm aanbevolen, de sombere stem van den heer- Wijnkoop (comm.) om te ver- 1 kondigen, dat het allemaal toch niets izal helpen, dat het koloniale regime de 1 oorzaak van alle be- 1 roerdig.heid is en dat 1 die ellende in Suri name zal blijven. De "Minister van i koloniën zag in het bacovenplan, dat (KK* Volk8P-) trouwens bijkans dlle sprekers had toegelachen, genoeg om de overheid met geld op de tafel te doen komen, mits de enthousiasten zelf in het kapitaal deelnemen. Dan zal ik geen Shy lock zijn, verklaarde Zijne Excellentie. Omtrent alle overige plannen liet Dr. Co- lijn zich bijzonder gereserveerd uit, wat ook gold voor dat van den heer Brandon (rijst cultuur op moderne wijze en o,p groote schaal), dien hij echter zoo sympathiek vindt dat hij bereid is, al is zijn geloof in het wel slagen vrijwel nihil, nog eens te overwegen- of het niet te probeeren. ware hem tenmin ste nog voor een jaar te helpen. Uit zuivere Het Koninklijk bezoek aan Unterwasser. Ook den tweeden dag van haar verblijf in Unterwasser heeft Prinses Juliana ijverig gebruik gemaakt van de nog steeds aanwe zige sportmogelijkheden. Zoowel des och tends als des middags heeft zij zich aan de skisport gewijd. De Koningin heeft evenals Donderdag' bijna den geheelen dag in haar vertrekken doorgebracht. W. C. MOOY t De eerste chef van het Centraal •station te Amsterdam. Te Bussum is op bijna 90-jariggn leeftijd overleden de heer W. C. Mooy, de eerste chef van het Centraal station te Amsterdam. De heer Mooy die voortgekomen was uit een des tijds bekende kweekersfamihe te Haarlem en als jongetje nog met de trekschuit naar Am sterdam had gereisd, voelde zich tot het Spoorwegbedrijf aangetrokken. Hij maakte bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij snel carrière en werd bestemd tot chef van het Centraal station, dat in 1874 geopend zou wórden. Hij heeft organisatorische krach ten aan de inrichting hiervan gegeven en heeft vele jaren het C. S. geleid. 1-Iij werd later benoemd 'tot inspecteur van de lijn Amster damLeeuwarden en daarna tot inspecteur Van de lijn Dordrecht—Nijmegen (de Betuwe lijn) vaderlandsliefde heeft de heer Brandon', die rustig van zijn pensioen had Jcunnen genie ten, zich inderdaad offers getroost, die hem eeren en het verklaarbaar maken, dat de ethische factor aan dit geval verbonden ooik Minister Colijn niet onberoerd liet. Dat de mogelijkheden om Suriname tot welvaart te brengen toch wel uitermate be perkt moeten zijn, mag anen, volgens den Minister c-oncludeeren uit het feit, dat een parlementaire geschiedenis van -een kwart eeuw doet zien, dat jaar in jaar uit de zelfde jammerklachten zijn aangeheven. Aan plannenmakers geen gebrek, doch nooit heeft iemand van die heeren zelf een kwart je over voor wat hij wenscht, dat de staat moet financieren. Het is mij toch overko men, zoo zeide Minister Colijn, dat een van die plannenmakers tenslotte verklaarde, dat als hij maar 30.000 gulden kreeg om zijn faillissement af te wenden, de zaak heeïe- maal in orde was! Voorloopig valt te vreezen, dat Suriname nog wel het zorgenkind zal blijiven, waar over ook vandaag weer heel wat gejammerd is. Ook dit debat leverde nog geenszins een- tot optimisme aanleiding gevend resultaat op, ook al schuilt er misschien iets goeds in de bevordering van de bacoven- of bana- nencultuur, welk plan kans op verwezenlij king anaakt. Het allerbeste van den middag was wel het. eind: zonder hoofdelijke stemming (de com munisten waren al weg) nam de Kamer de beigrooting aan. E. V. R. Weer een nieuw plan voor de diamantindustrie. Men wil regeeringshulp. Vrijdagmiddag belegde het Comité tot. Her stel van de Amsrterdamsche Diamant industrie een -bijeenkomst onder voorzitter schap van Mr. Dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello. In.de eerste plaats heette Mr. Kappeyne de vele aanwezigen, onder welke zich ook bevon den de Directeur-Generaal-van den Arbeid, Dr. Ir. I-ïacke en de vertegenwoordiger van den Commissaris van de Koningin in de Pro vincie Noord-Holland, de heer Bakker, welkom. De bedoeling van deze bijeenkomst, vervolgde. Mr. Kappeyne, is de uiteenzetting van een nieuw plan, teneinde de diamantindustrie voor totalen ondergang te behoeden. Hoofdbasis van het plan is de Amsterdam- sche nijverheid èen concurreer end e plaats op de wereldmarkt te geven. Spr. wijst hierbij op de maatregelen, die de regeering voor 'den landbouw nam en speciaal ten aanzien van den boterexport op Engeland, waar wij dank zij "regeérin-gssteu-n tot' concur- r-eeren in staat zijn. Wij hebben hier een technische outillage, die beter is dan die van Duitschland en België. De buitenlandsche loo- nen echter zijn-gemiddeld f-13,-tertvijl';'diec ih' Nederland f 24 bedragen; Dit verschil zal men moeten weten .te overbruggen, teneinde nieuwe concurrentiemogelijkheden te verkrij gen. Het plan nu is, dat de regeering f-9 per week en per arbeider v-oor haar rekening neemt en de werknemer de resteèrende f 2. Zoodat het gemiddelde, loon, dat thans f 24 bedraagt dan f 22 zal worden. Op. het oog.en- iblik w'ordit er f 1,50. per. week van het loon aan, contributie voor den vakbond afgetrokken. De bedoeling nu is, dat dit f 0,50 zal worden. Het geen niet wil zeggen,, dat de vakbond plotse ling 2/3 aan contributie zal moeten missen, hij is namelijk ook thans f 1 per week aan de Regeering schuldig, hetgeen bij het in werking treden van het plan niet meer het geval zal zijn. Ons standpunt komt dus neer, zeide spr., op een salarisverlaging van fl per week, daartegenover zal dan moeten staan de af schaffing der z.g. wachtweken. Dit plan zal volgens den inleider 'ongeveer 2000 mensehen aan werk kunnen helpen, terwijl vooral ook jonge krachten in het bedrijf moeten worden opgenomen. Bovendien zal door de uitvoering van dit plan de tusschenhandel weer opnieuw kunnen herleven. Dit plan zal de regeering ondertusschen geen cent extra behoeven te kosten. De totale som, die zij hiervoor zal moeten uittrekken staat gelijk met h-et bedrag, dat zij anderzijds uit spaart. De kosten zullen f 18.000 per week be dragen. Als er nu 2000 arbeiders aan het werk worden gezet, dan spaart men deii steun aan 1300 werkloozen, is ongeveer f 17.000 uit. De resteerende f 1000 per week wordt zeker ge vonden in de belasting, die 2000 arbeiders met een inkomen van f 22 per week moeten be talen. Het is noodig zoo eindigde Mr. Kappeyne, dat alle belanghebbenden dit plan met inzet van hun volle persoonlijkheid moeten steu nen, wil het kans van slagen hebben. FRITZ KREISLER KOMT WEER NAAR ONS LAND. De beroemde violist Fritz Kreisler die se dert -drie jaar onsland niet .meer bezocht, zal in de maamd Maart twee recitals in ons land komen geven -nl. op 13 Maart te Am sterdam en op 14 Maart te 's-Gravenhage. Ergens in de wereld is een man, die af gerekend heeft met de wereld, die zijn as cetisch lichaam hult in oude kranten en die leeft van wat de oude tante Aarde hem schenkt in milde overdaad: een paar knol letjes. een appel of een peer en misschien wel een ei, dat een goede .kip ergens op een eenzamen -vierkanten meter wereld heeft neergelegd. Er zijn altijd van die menschen geweest en er zullen altijd van die menschen zijn. Ze hebben van een vriendelijken vriend of een groot-oogige vriendin een steek in hun ziel gekregen, die nog nèt niet doodelijk is geweest, een stomp op hun hart. die even naar ade.m deed snakken, maar -toen ging dat arme roode hart weer voort met kloppen, dan zeggen zij booze dingen van de wereld en van de menschen en zij worden dorps idioot of stichter eener nieuwe politieke partij en zij kruipen in een dikken, hollen boom en de courant schrijft een stukje over hen. Een of anderen dag worden zij- stervend gev-onden en de lieve wereld spreidt hun een wit en koe-1 bed en strijkt over hun Mam voorhoofd en drukt, hun de oogen toe. Dan is er weer een zonderling gestorven en er is niemand, die zich daarover bekommert. Want smart is als een eenzaam bed, Dat afsluit v-an het aa-rdscih gewemel, Maar tot geluk is aan den hemel Der sterren eindloosheid gezet. H-et is een raar dding in een vroeg morgen uur aan d-e ontbijttafel te lezen van een man, die in oude la-anten gehuld, rondloopt, een knol ee't, geurend van aarde en weemoed en binnensmonds zijn verwenschingeii naar het aardsch gewemel slingert. Een raar dinig, nu het volle gloriën d-e zon licht de straat verklaart i-n een belofte van geluk en lente en de stille huizen aan den overkant-tot juichende bu-rchten van geluk 'tb av-ert. Een paardje voor een groe'ntekar staat on beweeglijk in het felle li-ch-t van dezen ira- win-terschen morgen vlak voor mijn raam en dommelt weg op de heldere heerlijkheid van dezen vroegen dag. Een slagersjongen slingert zich lenig op zijn fiets en fluit een lied en is verdwenen. Er staan turkoois-blauwe hyacinten in de vensterbank en zij vangen het licht ,en geu ren zoet en vervullen heel de (kamer van ■geluk om het leven. En dat kleine berichtje in de courant, die paar re-gels over Paper Jack, die zoo dwaas is en met de menschen heeft afgerekend en die met kranten om z'n schamele body loopt en -dat kan natuurlijk niet en daarom heb ben de menschen hun strenge' sabeldragers op hem afgestuurd en die hebben hem opge pakt, want de wereld -had niet met hèm af gerekend en dan moet je tóch weer voor je hart boetendat klesine berichtje in- de courant ibij m'n ontbijt fascineert mij even. In de gelukkige huizen.aan den overkant wonen menschen, die mét de menschen worstelen en tijdelijk zoowaar overwonnen hebben.. Daarom koopt mevrouw-op-róse- slofjes andijvie en .sinaasappelen van den man met het droomeriige. paard .en daaromi behoeft zij geen knollen te eten. Maar het paard zelf hééft zoozeer geen weet van de menschen. Als de baas .jhu" ,zegt .doet het een paar stappen tot d'e baas wéér _;hu" zegt en dan staat 't wéér te droom en in de zon, die het ochtendlijk straatje vuilt. En de hyacinthen geuren zacht en vol van' beloften. -• Niets is vergeten1: /Geen bliik, die- in de-.Stilte zonk, Geen avondglans, geen- ochtendvonk, '<Eh niets van wat zoo-simpel -is geschied En' deed de daten' vloeién, 'tot een lied-, Dat niemand heeft geweten. En ergens in de wereld loopt tusschen twee; zwijgende politieagenten, een .man in kranten gehuld. De mehsohen lachen en de kinderen joel-en achter d'en gekken kerel. i Mr. E. ELIAS. VOORLOOPIG GEEN NIJENRODEZAAK. De behandeling van de zaak-Onnes van Nijenrode, die 'in Maart voor het Amster- damsch gerechtshof zou geschieden is in ver band met den gezondheidstoestand van den heer Onnes voor onbepaalden tijd uitgesteld. DELEGATIE DER I. R. H. OP AUDIëNTIE BIJ DEN MINISTER VAN JUSTITIE. Men schrijft ons: Vrijdag, heeft de Minister van Justitie aan een delegatie' van den Generalen Raad der Internationale. Roode Hulp, onder leiding van den sécf efca.i'is- Postma en Mr. S. de Jong audiëntie-verleend. D-e dele ga tie Overhandigde aan den' Mi nister eeii request waarin de Raad, uitgaan de van het standpunt, dat anti-fascistische emigrantëïi' -r-Èphtfibhèbben op volledig lasyl iini Nederlah^'-'.Verësóekeh,' maatregelen te' willen doen Weirien,. waardoor gearresteerde anti-fascl'stis-Öhe, .emigrant,n in polttlebureaux en in IMzen/van' Bewaring' niet langer wor den behandeld als misdadi-gds' OÏ verdachten en de invrijheidstelling van de'i gearresteer den te willeb gelasten'; -of althans hun de vrijheid te .géven, zich'; naar "hun believen te begeven hgar een land' hunner keuze. Tijdens hèfc'. r'-derhóud gaf de minister te- kermen, dat hij; bereid is te: onderzoeken of de reglementé'h':van: de Huizen van Bewaring zoodanig kunnen wórden veranderd of ter zijde gestéld, dat aan het' verzoek om betere voeding enz. kan worden voldaan. Hij voeg de hieraan'toe',, dat hij doende is maatrege len te nemen-óm de gearresteerde anti-fas cistische emigranten te doen opnemen in een intemeei'ingskamp, waar vanzelfsprekend andere bepalingen' dan die van de regle menten van -de -Huizen van Bwaring zullen elden. - .- - Van de zijde van- de delegatie werd er speciaal op gewezen, dat zich onder de emi granten eenige personen bevinden, die slechts op doorreis naar een ander land wa ren en door toedoen van een fascistisch agent juist in die paar dagen gearresteerd werden. Hiertoe behoort ook het vroegere Rijksdaglid August Creuzberg. De minister zegde -toe ook hiernaar een nader onderzoek te 'zullen instellen en ge noemde emigranten, mocht het blijken dat de inlichtingen juist zijn, te zullen laten vertrekken. Rappört-v. 3. Maas wör3t nóg niet gepubliceerd. Zonderlinge geruchten" zijn reeds voldoende weerlegd. Regeering wil op de uitspraak der permanente commissie niet vooruitloopen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon: I. Is de minister niet van meening, dat de zonderlinge geruchten omtrent het droe vige ongeluk van de Uivei', waarin de geheele natie heeft gedeeld, welke eerst in tal van kringen in het binnenland de ronde deden en die daarna in de buitenlandsche pers wer den gepubliceerd, h-et- best weerlegd kunnen worden door onmiddellijke publicatie van het rapport van den Rijks-invlieger van toe stellen dr. ir. H. J. van der Maas, die door het departement van Waterstaat werd uit gezond-en om een onderzoek ter -plaatse in te stellen, welke publicatie dan later -ge volgd dient te worden door openbaarmaking- van het verslag uit te brengen door de bij zondere commissie belast met d-e bestu-dee- ring van het rapport van der Maas? II. Is de minister niet van meening, d-at geheimzinnigheid in dezen allerminst in het belang Van d-e Nederlandsche Luchtvaart kan zijn heeft de minister van Waterstaat a.l. ge antwoord: I. De bedoelde „zondei'linge geruchten" zijn reeds voldoende weerlegd door een in de pers jepubliceerde stellige tegenspraak, uitgaande van den minister van waterstaat a.i. Door onmiddellijke publicatie van de uitkomsten van een vooronderzoek, waartoe dr. ir. H, J. v. d. Maas zich naar de plaats van het ongeluk heeft begeven, zou worden vooruit- geloopen op de uitspraak va.n de perma nente commissie tot het onderzoeken van ongelukken met luchtvaartuigen. Reeds -op dien grond moet zulk een publicatie voor. bari-g worden geacht. II. In-dien onder „geheimzinnigheid1" moet worden verstaan het niet pu-bliceeren van uitkomsten va.n een vooronderzoek zoolang het onderzoeik nog niet is geëindigd, moet deze vraag ontkennend worden beantwoord. GETUIGENISSAMENKOMST. De Nederlandsche Vereeniging van Joden- Christenen zal Donderdagavond 28 Febr. een openbare getuigenissamenkomst houden in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan Verschillende sprekers zullen daarbij het woord voeren, als de heeren: Blum, 'van Eind hoven, Kuyper van Bilthoven, Trotzianetsky van Antwerpen en de voorzitter van de ver eeniging Dr. Zalmann te Soest. De vacature aan Waterstaat. De parlementaire redacteur van het „Alge meen Handelsblad" heeft red-en om aan te ne men, dat er kans is, dat tot -minister van Wa terstaat zal worden benoemd jhr. ir. O. C. A, van Lidt de Jeude, directeur der Nederland sche Maatschappij van Havenwerken, liberaal lid der Provinciale Staten van Utrecht en lid van -den gemeenteraad van Baarn. Juweelen zijn zoek geraakt. Haagsch advocaat aan gehouden. Politie vermoedt poging tot oplichting. Naar wij gisteren hebben gemeld, is in den Haag een persoon gearresteerd, verdacht van oplichting van een verzekeringsmaatschappij te Rotterdam. Hieromtrent ver-nemen wij thans nog het volgende.: Een bekende,Haagsche meester in de rech ten is op 18 December van het vorige jaar met een dame uit zijn woonplaats op reis gegaan naar Brussel. In Brussel verbleef het tweetal e enigen tijd'en. vervolgens-werd de reis voort gezet. naar Parijs. In den nachttrein tusschen .Brussel en Parijs nu, zoo heeft de meester in de. rechten.verteld, is hij een actetasch kwijt geraakt, waarin .een zakje met juweel-en zat, ■dat een waarde van f 24.000 had. Hij. had vol gens zijn verklaringen in den trein zitten lezen en aan de tasch niet verder gedacht. "Toen hij in zijn hotel in Parijs kwam, miste, hij de tasch met juweelen eerst en -deed toen.onmid dellijk aangifte bij een commissariaat van politie te Parijs, terwijl hij bij dé assurantie- maatschappij de American Corp. Asèurance 'Cy., gevestigd te Chicago, welks hoofdverte genwoordiger te Rotterdam is gevestigd, het zelfde deed. Deze ho of d ver tegeiwo ordiger heeft, zooals te doen gebruikelijk is, een voor loopig onderzoek ingesteld. Hierbij zijn eenige punten opgevallen, -die verdacht leken. De financieels positie van -den meester in dé rechten was niet zeer be vredigend en bovendien kon de man g-een .enkele reden opgeven waarom.hij met de ju weelen op reis ging. Bovendien leek het den 'verzekeringsagent vreemd, dat de man eerst in het hotel de juw-eelen miste. Eenige weken geleden diende hij dan ook bij het bureau aan de Paauwensteeg een aanklacht in wegens po ging tot oplichting, omdat hij meende, dat de juweelen wel op andere wijze of om andere redenen zoek zouden zijn - geraakt. Het onderzoek van de politie leidde ertoe, dat de meester in de rechten werd gearres teerd en in het Huis van Bewaring te Rotter dam werd ingesloten. Ook de dame, die in het gezelschap van den meester in de rech ten is geweest, is aan een verhoor 'onderwor pen. Zij verklaarde, dat hij de juweelen in derdaad bij zich had gehad. ZATERDAG 23 FEBRUAR11935 Rusland een groot afzetgebied voor ons? Tot de passagiers van de verkeersmachinê der Deutsche Lufthansa, die Vrijdag van Berlijn op Schiphol arriveerde, behoorde de heer P. Goedkoop Dzn., zoon van den heer D. Goedkoop Dzn., directeur der Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam. Het feit dat de heer P. Goedkoop geruimen tijd te Moskou onderhandelingen heeft ge- voexd, die mede geleid hebben tot de Zater- dag j.l. bekend geworden opdracht aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij tot den bouw van twee motorschepen voor houttransport van ruim 3600 ton draagver mogen, is voor ons aanleiding geweest hem op het terrein van de Amsterdamsche lucht haven te verwelkomen, hem naar zijn in drukken van zijn verblijf te Moskou het een en ander te vragen. Nadat de formaliteiten bij de douane waren geëindigd, was de heer Goedkoop bereid ons, ondanks de zeer vermoeiende reis, welke hij achter den rug had, het een en ander mede te deelen. De heer Goedkoop zeide ons, dat hij groote bewondering had opgevat voor hetgeen door de Russen in het opbouwplan wordt ge presteerd. Hij had, in de vijf weken, welke hij te Moskou had doorgebracht gelegenheid gehad, om verschillende instellingen zie kenhuizen, de krachtcentrale, arbeiderswo ningen, enz. te bezichtigen, waarbij hij onder den indruk was gekomen van de groote krachtsinspanning, die door de Russen wordt ontwikkeld, teneinde het algemeen welvaarts peil omhoog te brengen. Vooral ook de snelle vorderingen van het gigantisch werk van den ondergrondschen spoorweg die een der beste der wereld zal worden dwong zijn bewondering af. Men'man en macht wordt aan dit groo.tsche werk gearbeid en daarbij doet zich het merkwaardige feit voor, dat vele bewoners van Moskou, die bij andere be drijven werkzaam zijn, na afloop van hun dagtaak hun vrije uren opofferen om bij het werk aan de ondergrondsche een handje mee te helpen! Hadden de besprekingen betrekking op een bepaald object? Zij betroffen den bouw van zes stoom schepen voor houttransport. Ik heb de Rus sische ingénieurs in dit verband uitvoerig ingelicht over een type motorschip, waarvan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij (tezamen met de firma Bruynzeel) het patent heeft en dat door zijn bijzondere constructie bij uitstek geschikt is voor het vervoeren van groote ladingen hout. Men had voor dit patent reeds dadelijk zeer veel belangstelling en zoo werden de prijzen vergeleken met die van de stoom schepen, Was er concurrentie? —En niet zoo zuinig ook! antwoordde de heer Goedkoop lachend. De kapers op de kust waren EngelscÜe, Italiaansche en Deensche scheepsbouwers. Het prijsverschil tuuschen de Engelsche calculatie en de onze was zoo groot, dat de Maschino-Import de Engelsche gegadigden uitnoodigde naar Moskou over te komen. Aan dit verzoek is voldaan en zoo waren het daarna vief groote Engelsche wer ven, die te Moskou waren vertegenwoordigd. U begrijpt in dit verband wel, .welk een bui tengewoon groote voldoening het voor'.mij was naar huis te zijn gekomen met een op dracht yopyjwë^ schepen. .schepen, te .bou wen vólgens óns' eigèri patent"-— in mijn .gak-. Het was voor het kantoor .der Maschino lm-, port vaak eeïi dringen van schëèp'sbó'üwerö, om toegelaten te worden. De andere vier schepen zijn nog niet besteld. Hulde aan Dr. De Vlugt. Ik stel het bijzonder op prijs' te 'kunnen verklaren, aldus de heer Goedkoop dat twee factoren in het verwerven van deze opdracht een groote rol hebben gespeeld. In de eerste plaats de medewerking door Am sterdam's burgemeester Dr. W. de Vlugt, ver leend. De reis van Dr. De Vlugt naar Moskou heeft grooten invloed gehad ophet succes volle verloop der laatste onderhandelingen en ook voor de mogelijkheden in de toekomst" Ik betwijfel of ik, indien Dr. De Vlugt thuis was gebleven, de order ooit zoii hebben ge kregen. Verder is op het bereikte succes mede van veel invloed geweest de Russische reis van de Nederlandsche commissie, bestaande uit de heeren Van Walree, Redmeijer en Mo lenaar. Ook aan de werkzaamheid van deze heeren heeft de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij veel te danken, alsook de hoofdstad in het algemeen, want alleen door de Russische order zal er een jaar werk zijn voor ongeveer zevenhonderd'man. Hoopt u in de toekomst weer naar Mos kou te gaan? Zeer zeker antwoordde de heer Goed koop. Er ligt in Rusland voor ons land een groot afzetgebied voor tal van jaren, in de. eerste plaats voor onze scheepsbouw in dustrie. E11 wat nu nog de twee schepen be treft, welke wij gaan bouwen; van groot be lang is daarbij dat ook de constructie van de motoren in Nederland geschieden zal. Zoo als u weet heeft de firma Stork te Hengelo daarvoor opdracht gekregen, De Russen had den aanvankelijk? alleen belangstelling voor de Zwitsersche en Duitsche productie op dit gebied en het is daarom een feit van beteeke- nis dat de Maschino-Import, mede door de informaties, die ten deze verstrekt werden door ingenieur J. Overweg, van de Firma Stork, ook de motoren in Nederland laat bou wen. Hieraan is tevens wederom de invloed van Dr. De Vlugt en van de Nederlandsche Commissie niet vreemd geweest. Als de beide schepen- eenmaal hun stapel loop zullen hebben verricht zoo besloot de heer Goedkoop het onderhoud dan zal men ook te Amsterdam een niet alledaagsch type houttransportschip kunnen bewonderen. Beide schepen zullen bovendien op onze hoofdstad gaan varen. - Wij hebben het vol ste vertrouwen,, .dat onze opdrachtgevers te- vreden zullen zijn en alle hoop, dat het dan ook bij deze bestelling niet zal blijven.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2