I Een levend lijk Een Schaking. i voorgedaan. Een dienstbode is ge- kt "niet d°01' Gen man alS zoodani§ schaaKG -haar vroeger€ mevrouw, met hulp 0iaaHer7elver echtgenoot. Zij is geschaakt wc- va° haar buitengewone vakbekwaamheden feni„hkte zoo goed, en zij stofzoog zoo snel Ju boende zoo krachtig. Zij wou maar zel- en ,.it en als zij het deed, kwam zij vroeg drn urn H kenmerkte deze kampioen- thraie van Groot-Brittannié zich door deaat humeur. Zoo kwam de vorige me- cen idea ]laar van de tegenwoordige me- ,10Uw'niet terug kon krijgen, tot de uitvoe- "™"an het schakingsplan. Zeer duur is deze haar te staan gekomen. Ik geef ^'ns het woord aan onzen Londenschen cor- ,e5ftnEngeIsche bladen hebben juist heele kiSiden gewijd aan een verslag van een rechtszaak waarin over een eisch tot schade- teraoeding wegens het weglokken van een aichstmeisje moest worden beslist. De gedaag- H pn ziin vrouw, wier huis dicht in de buurt van dat van den eischer lag, waren zoo zeer ffpsteld op de diensten van deze model-meid inoal» zij in het proces werd genoemd) dat 8i het plan beraamden haar uit haar dienst- nis te ontvoeren. Toen de menschen. bij «Sp het meisje in dienst was, op een middag uit waren, verschenen gedaagde en zijn vrouw ïn hun auto voor de deur en bewogen zij haar met een smoesje in te stappen. Zij reden haar Jaar hun huis en hielden er haar praktisch oesnroken gevangen. Het was een ongewoon dramatische handelwijze voor zulk een geval. De schakers hadden de diensten van het meisie vroeger leeren waardeeren en het dras tisch karakter van de poging haar terug te krii°en kan doen beseffen hoe hoogelijk zij werd gewaardeerd. Dat moet ook hebben ge golden voor de andere partij, die de zaak be langrijk genoeg vond om ze voor den rechter te brengen. De rechter heeft uitgemaakt dat de ontvoerders 275 schadevergoeding moeten betalen en aangezien ook de kosten van het „eding voor hun rekening komen zal de on doordachte handeling hun op een 500 te staan komen. Intusschen hebben beide par tijen de model-meid verloren. Bij de weglok- kers wil zij niet zijn. Bij haar gedupeerde mevrouw kan zij niet terugkomen, omdat deze inmiddels een andere hulp in de huis houding heeft gekregen die de model-meid, in overeenstemming met de gewentensvolle op vatting van haar beroep, niet haar dienst wil doen verliezen. Zij ziet thans naar een andere betrekking uit. En aangezien zelden een dienst meisje aan het gansche land zal zijn aangewe zen als een model in haar soort, kan men ver wachten dat zij in verlegenheid zal worden gebracht door mevrouwelijken wedijver om zich van haar diensten te verzekeren. De zeldzaamheid van dit soort rechtzaak verklaart de buitensporige aandacht welke de pers er aan heeft gewijd. Daar de Engelsche wetgeving sinds eeuwen heeft voorgeschreven dat een persoon, die opzettelijk een patroon berooft van zijn knecht, gerechtelijk voor schadevergoeding kan worden aangesproken, mag men aannemen dat de zeldzaamheid van processen van dezen aard voortkomt uit rede lijkheid en wijsheid bij patroons en mevrou wen, die zich liever met elkaar verstaan dan den duren weg naar het gerechtshof op te gaan. 't Wetsvoorschrift, waarnaar in de zaak van het weggelokte dienstmeisje de rechter Uitspraak heeft bepaald, werd reeds in de Middeleeuwen ingesteld toen het paal en perk moest stellen aan het stelen van lijfeigenen. Toen lijfeigenen vrije personen in dienstver band werden, werd het beginsel van het voor schrift gehandhaafd. En in onzen tijd kreeg de wetsbepaling een veel ruimere strekking toen een tooneelondememer met succes een rechtsvervolging instelde tegen een concurrent die een artiste, in dienst van den eischer, had bewogen op een afspraak om in zijn theater op te treden terug te komen". Vreemd zijn voorwaar deze tijden! Een episode als de bovenvermelde zou niet zoo heel gek geweest zijn in tijden van dienst- bodennood. Maar zulke tijden liggen ver achter ons. In Engeland heerscht werkloos heid in dezelfde mate als bij ons. (Twee mil- lioen werkloozen op veertig millioen zielen geeft dezelfde verhouding als 4O0.C00 op acht millioen). De arbeidsmarkt is overvoerd met aanbod. Niettemin gaat „een mevrouw", ge holpen door haar echtgenoot die thans voor de 500 pond, ruim f 3500, zal moeten opdraaien tot zulke uitersten over om een goede dienstbode terug te krijgen. Econo misch is het volstrekt onverklaarbaar. In maatschappelijken zin is het nog onver klaarbaarder. Maar merkwaardig is. dat een wetsartikel dat stamt uit de middeleeuwen en oorspronkelijk betrekking had op lijfeige nen er bij gehaald moest worden. Een noodlottige voorliefde voor den terug keer tot „middeleeuwsche toestanden" schijnt Europa te bevangen. In Duitschland executeert men twee jonge vrouwen met een bijl en leidt een Julius Streicher een Joden-vervolging, waarvoor men zich als twintigste.eeuwer schaamt tegenover vorige generaties. In Engeland, ja zélfs in Enge land. komt een zoo raar geval als deze ont voering van een huiselijke arbeidskracht voor. Het is onschuldiger van aard, maar het is wel héél zot. Best mogelijk dat het navolging zal vinden ook. Niets schijnt meer onmogelijk. Zal straks een bankier voor den kadi gesleept worden, omdat hij den betrouwbaren kassier van zijn concurrent heeft ontvreemd, en in zijn kluis opgesloten? Zullen we het beleven dat de En- gelschen ons Geysendorffer, Parmentier, Smirnoff of een anderen vermaarden lucht- held af kapen? Of zullen zij misschien, na den Was Villa een nationale held? Ja, Viva Villa! (Adv. Ingez. Med.) a.s. wedstrijd NederlandEngeland, verdwij nen met gevankelijke medeneming van Bak- huys en Smit? Zullen we wellicht op een goeden dag worden opgeschrikt door het be richt dat de man die het Nederlandsche volk het hardst doet lachen, Buziau. is gestolen? Ik weet het niet, maar het ziet er in elk ge val raar uit. Alleen de Engelsche kampioen dienstbode, ietwat ruw in haar vaderland aan geduid als .,de model-meid" zal zeer tevreden met het geval zijn. Behalve de schadevergoe ding krijgt zij nu ongetwijfeld een model dienst. En zij zou een vervaarlijk loon kunnen bedingen als zij dat wou. Maar aangezien ze zoo'n model is, zal zij dat wel niet willen Ik besluit met de waarschuwing, dat in Ne derland zoo'n schaking ook niet mag. We hebben wel geen middeleeuwsche wetsartike len meer over, maar wederrechtelijke vrij- heidsberooving is strafbaar. BEVERWIJK KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer W. Kelder: een bron zen penning geslagen ter gelegenheid van de opening van het Noordzeékanaal op 1 Novem ber 1876; een antieke horloge-standaard en eenige vroeger gebezigde zoogenaamde staan geldpenningen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen. M. Wolf, kloosterzuster, van Haarlem, Ro- merkerkweg 39. A. K. C. Zeeman (echtgen. R. v. Koerten), van Zijpe, Wijkermeerweg 60. Wed. J. van Rixel geb. Heiman, zonder ber. van Velsen, Peperstraat 36, Gesticht. B. Schnapp, kloosterzuster, van Duitsch land, Peperstraat 44. M. H. Werner, dagdienstbode, van Hengelo, de Visscherstraat 21. J. Brasser en gezin, zonder beroep, van Wijk aan Zee en Duin, Schans 30 J. Vaandering en gezin, sigarenmaker, van Wijk aan Zee en Duin. Wijkermeerweg 56. J. A. van Tunen en gezin, fabrieksarbeider, van Wijk aan Zee en Duin, Boeweg 55. J. de Roos en gezin, handelaar in hout, van Wijk aan Zee en Duin. Deken Warestraat 7. Vertrokken personen W. Ledegang, zonder beroep, naar den Hel der, Breestraat 57, H, Mulder, zonder beroep, naar Zaandam, Westzanerdijk 532,. B. E. Epskamp, dienstbode, naar Zaandam, Leo XII-straat 13. D. A. Diepgrond, dienstbode naar Amster dam, Hectorstraat 8 huis. E. M. M. Koopman, zonder beroep, naar aan Zee en Duin, Verl. Munnikenweg 55. N. A. Dekker en gezin, arbeider, naar Wijk aan Zee en Duin, Verl. Munnikenweg 55. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. Kluft en C. van der Stelt. Geboren: d. van J. M. BakkerNijman. Overleden: Petronella van der Lem, oud 6 jaren, dochter van P. W. v.d. Lem, fabrieks arbeider te Wijk aan Zee en Duin. C. J. van Yselmuiden, oud 79 jaren, metse laar. wonende te Beverwijk, geh. met A. E. Hayje. 'De burgemeester van New York heeft, bij gelegenheid van de opheffing van een tramlijn aldaar, verklaard, dat de electrische tram even dood is als het zeilschip.) De tram is dood, verklaart de burgemeester Van New York, dus een zeer gewichtig man, Ik hoor haar juist en vind, dat voor een doode Zij veel rumoert en monter loopen kan. Het zeilschip, zegt hij. is ook overleden En ik kijk even d' illustraties aan, Waarop een trits dier schepen staat, die heden. Nog van Australië komen met hun graan. Neen. heusch, u hoeft het me niet uit te leggen. Dat hij het niet zoo letterlijk bedoelt. Hij meent een levend lijk. om zoo te zeggen. Dat heb ik ook wel in zijn speech gevoeld. Het zeilschip was sinds alleroudste tijden, Voor 't menschdom voertuig en een trouwe vriend. De trams zijn heel wat later pas gaan rijden, Maar hebben ons toch even trouw gediend. Nu gaat het beiden niet meer naar den vleeze. En ondank blijkt nog steeds des werelds loon. Zijn zij verouderd? goed. het mag zoo wezen, Maar daarom past ons zeker nog geen hoon. Als straks de zomer ons weer komt verblijden, Met het moment van met-vacantie-gaan. Dan zal ik mij weer van veel zorg bevrijden. Door met een zeilboot voor den wind te gaan. En wat de tram betreft, nog even wachten. Totdat mijn werk er voor vandaag op zit, Dan ga ik vol waardeerende gedachten, Weer op mijn dagelijkschencloodenrit. P. GASUS. R.K. METAALBEWERKERS. In de jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbewerkersbond werden de aftredende bestuursleden, de heeren Scholts, Leeuw en Kruidenberg herkozenn. In de plaats van den heer Beentjes werd de heer Van Kleef gekozen. Wegens bedanken van den heer Boreman werd de heer Berzee tot lid van de kascom- missie benoemd. De hoofdbestuurder Stein metz heeft in een korte rede gewezen op den zeer moeilijken tijd, die aanbreekt en sprak den wensch uit, dat met het oog daarop de leden krachtig aaneengesloten zullen blijven, VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. 22 Febr. 1935. Spinazie per kist f 1.201.75. Boerekool per kist f 0.150.30. Andijvie per kist f 0.801. Rabarber per bos f 0.130.20. Pieterselie per bos f 0.020.03. Selderie per bos f 0.02—0.04. Prei per bos f 0.020.12. Uien per K.G. f 0.01 1/2—0.03 Witlof per K.G. f 0.05—0.13. Wortelen per K.G. f 0.01—0.02. Nero per K.G. f 0.04—0.05. Spruiten per K.G. f 0.060.18. Knollen per stuk f 0.020.07 Roode kool per stuk f 0.030.09. Gele kool per stuk f 0.020.05. Groene kool per stuk f 0.030.05 Was Villa President van Mexico? Ja, Viva Villa! (Adv. Ingez. Med.) In de Via dell Impero, de beroemde straat in Rome, zal een fascistisch partij gebouw verrijzen. Een aantal huizen moest daarvoor afgebroken worden. Mussolini geeft het sein tot den sloopingsarbeid. Was Villa een vrouwenhater? O neen, Viva Villa! (Adv. Ingez. Med.) Openbare tuindersvergadering Belangrijke besprekingen. ZATERDAG 23 FEBRUAR11935 Op Woensdag 27 Februari a.s. om 7 uur zal in de veilingzaal aan de Breestraat voor Le den en belangstellenden een groote openbare vergadering worden gehouden uitgaande van de Vereenigde veilingen. Het samenvoegen der veilingen van „Ken- nemerland" en „Vrije Veiling" sedert 1 Octo ber 1934 heeft verschillende nieuwe en ver beterde maatregelen doen ontstaan, die waard zijn vóór het aanstaande seizoen door alle belanghebbenden te worden besproken. Tot heden moest elk der beide vereenigin- gen in hun jaarvergadering datgene bespre ken. wat met de regeling van den afzet van het product verband hield. Aangezien er echter wel samenwerking, doch voorloopig nog geen fusie der Vereeni- gingen bestaat, moeten de huishoudelijke dingen, als notulen, jaarverslagen, goedkeu ren van balansen en jaarrekeningen, bestuurs verkiezingen, statutenwijzigingen, credietzaken en dergelijke, om rechtsgeldig te blijven nog steeds voor beide vereenigingen in aparte vergaderingen worden behandeld, welke ver gaderingen, wegens den administratieven rompslomp der samenvoeging wellicht nog eenige weken op zich zullen laten wachten, Al het overige, dus alles wat meer direct velband houdt met het bedrijf der veiling kan nu veel beter in een groote vergadering worden besproken, waarbij alle tuinders, die hun producten bij de Vereenigde Veilingen wenschen te veilen, gemeenschappelijk van het gesprokene kennis kunnen nemen en aan de besprekingen kunnen deelnemen. Een uiteenloopende beslissing is daarmede dan ook uitgesloten. Het is om deze reden, dat VeilingcommiS' sie, bestaande uit de dagelijksche Besturen, alle tuinders heeft opgeroepen, die bij de Ver eenigde Veilingen hun producten veilen, of daarvoor belangstelling hebben, tot deze bij eenkomst, waarbij in behandeling komen, de volgende onderwerpen: 1. Algemeene zaken. a. Het nut der samenvoeging. b. De markt in Beverwijk, waar aangevoerd wordt door tuinders uit andere centra en door grossiers, is een voornaam uitwissel centrum van tuinbouwproducten. 2. Maatregelen om door de samenvoeging het hoogste effect te bereiken. a. Veilen op den wagen en veilen in de hal b. De mogelijkheid van serieveilen. c. Veilen op de tusschendagen. d. Vaste normen voor de keur. e. Kan de tuinder zelf keuren naar dezelfde vaste normen? 3. Maatregelen tot verbetering, vereen voudiging of bespoediging van den gang van zaken. a. Invoeren van een verplicht aanvoerbriefje bij de aardbelenveillng. waarop door de aan voerders het aantal manden en tarra moet worden ingevuld, om snelle verwerking te be vorderen. b. Is het wenschelijk, de bospeen aan te voeren in Haagsche Band, dat is 20 bos a 1 K.G. peen per kist? c. Het zal nooaig zijn, dat elke aanvoerder een veilingnummer krijgt, waarop hij zijn pro ducten moet aanvoeren, tot groot gemak bij de administratie en de uitbetalingen. d. Het afleveren aan de koopers zal in dé toekomst buiten de gebouwen moeten ge schieden, wegens de verkeersstoornissen, die het rustig veilen belemmeren. 4. Diverse mededeelingen, verband hou dend met: e. Verlaging statiegeld. b. Geen contractboonen in 1935. c. Verpakking aardbeien Binnenland. d. Regeling met debiteuren der Bloembol lenveiling. 5. Vragen omtrent crisismaatregelen. a. Teeltbeperking. b. Tuinbouwsteuii. c. Teelt vroege en late aardappelen. a. Aansluiting tuinders bij de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale en kiezen van een vei ling. c. Verplicht veilen. KENNEMER WANDELCLUB. De Kennemer Wandelclub houdt Zondag een trainingsmarsch over een afstand van 30 K.M. met verplichte rust. De stai-t is Zondagmorgen 10 uur bij Hotel „Oude Meerenstein". De K.W.C. houdt- Maandagavond in de bo venzaal van Hotel „Oud Meerenstein" een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van een secretaris en van een alge meen adjunct. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de door de Beverwij ksche Damclub gehouden onderlinge wedstrijden luiden als volgt: J. v. d. BergC. Blokdijk 02; J. A. Ous- sorenC. lekei afgebr.; S. TroostW. Span jaard 20 KOOPLIEDENVEREENIGING „HANDELS BELANGEN". De Koopliedenvereeniging ..Handelsbelan gen" hield in café „De Groentenbeurs" een goed bezochte ledenvergadering. Na de ge bruikelijke openingswerkzaamheden deelde de voorzitter mede, dat is opgericht de Federatie „Kennemerland" van vereenigingen van Kleinhandelaren. Tot deze federatie zijn toe getreden de vereenigingen Handelsbelangen, St. Petrus en do plaatselijke afdeeling van den Christelijken Bond. Van de afdeeling Haarlem werd medewerking verkregen inzake de sa neering. Bij het hoofdbestuur zal worden aangedrongen tot het aanwenden van pogin gen, om de belasting op de aardappelen in het vervolg te heffen van den verbouwer, doch met behoud van de erkenning als handelaar. De heeren J. v. d. Wel. Joh. Slotemaker en A. Maks werden afgevaardigd naar het in Utrecht te houden congres. Na eenige besprekingen werd besloten dé eerstvolgende jaarvergadering een feestelijk karakter te geven. Een commissie, bestaande uit de heeren P. C. Timmer, A. Maks. J. Dijk man. Joh. Slotemaker en N. Winter werd met de voorbereiding van dien feestavond belast. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden bestuursleden, de heeren Joh. Slo temaker en A. Maks bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door bedanken van den heer J. v. d. Wal werd voorzien door de verkiezing van den heer J. Blank. Verder werd besloten aan het gemeentebe stuur van Amsterdam te verzoeken den toe gangsprijs voor de Bever wij ksche venters la ger te stellen, omdat zij slechts een of twee maal per week de markt in de hoofdstad be zoeken. Bij de rondvraag kwamen weer de klachten, los over de betaling van de z.g.n, druiven- bakjes aan grossiers, dio dit betaalde en één maal gebruikte fust echter niet willen terug nemen. Een der leden stelde voor zoolang de gros siers dit fust niet terugnemen, geen druiven meer te koopen. Het bestuur zal nogmaals met de grossiers in onderhandeling treden om te trachten aan deze grief een einde te maken. VEREENIGING VAN MELKHANDELAREN. J. Bisschop eere-voorzitter. De Vereeniging van Melkhandelaren „Een dracht Maakt Macht" hoeft in haar ledenver gadering den heer J. Bisschop, die reeds lan ger dan veertig jaren het voorzitterschap van de vereenigde melkhandel heeft waargenomen, het eerevoorzitterschap aangeboden. Een der bestuursleden heeft daarbij de verdiensten van den heer Bisschop belicht en hem namens het bestuur een stoel in uitzicht gesteld, waar in de eerc-voorzitter het verloop der verga deringen op zijn gemak zal kunnen blijven volgen. De heer Bisschop gaf zijn waardeering voor de hem verleende onderscheiding te kennen en verklaarde zijn benoeming gaarne te zul len aannemen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. van Sijtveld tot voorzitter gekozen. Het be stuur is thans als volgt samengesteld: G. v. Sijtveld, voorzitter, P. Daalhuizen, secretaris, N. Bakkum. penningmeester, W. Vessies en J. Middelkoop, leden. KORFBALCLUB S. 8. H. De Korfbalvereeniging S. S. H. houdt opi 13 Maart a.s. een „Bonte avond" in het Ken- nemer Theater. Op deze avond, die ten doel heeft de korfbalsport in Beverwijk en om streken wat meer bekendheid te geven. Tevens zal het reeds bijna zeker zijnde kampioenschap van S.S.H. gevierd worden. NIEUWE VERGADERING IN UITZICHT GESTELD. Over de Roode Kruis-aangelegenhedcn. Naar wij vernemen heeft Ds. G. B. Wes tenburg, Ned. Herv. Predikant in Den Haag vroeger te Beverwijk, aan het bestuur van het Roode Kruis Ziekenhuis aangeboden om in de helft van de maand Maart alhier een lezing te houden over den tijd, dat hij het voorzitterschap heeft vervuld. Ds. G. B. Westenburg was de eerste voor zitter van de afdeeling en onder zijn leiding is het Rood Kruis Ziekenhuis tot stand ge komen. CONCERT HARMONIEKAPEL. De Beverwijksche Harmoniekapel geeft op Donderdag 28 Februari a.s. in het Kennemer Theater haar tweede winterconcert. Het programma vermeldt onderstaande compo sities: 1. La Bohemienne ouverture sur 1' opera de Baefe, van J. Briffaux; 2. Skandi- navische Suite van Fredewksen: 3. le Ar- lesienne-suite van Bizet: dc ouverture Rienzie van Wagner; L'Eventaire, een wals van John. Klein en tot slot dc Marche de W Fratanelle van Gasia. Medewerking aan dit concert verleend humorist Tummers. KINDERKOOR ALTIJD VROOLI.TK. Het Kinderkoor „Altijd Vroolijk" is door de Herv. Meisjesvereeniging te Heemskerk uitgenoodigd om op 26 Februari aldaar een concert te geven voor de leden en voor de ouders van de kinderen. Het Kinderkoor heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal o.m. uitvoeren Tableaux en een lintenspel voor de grootere meisjes. „De muzikantjes", „Hansje, Pansje" en „Vogel tjes" voor de kleintjes en eenige werkjes voor het geheele koor. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Loghgoil, Vancouver n. Rotterdam 21 v. Liverpool, Bilderdijk, New-Orleans naar Rotterdam via Londen 20 (11.31 n.m.) 975 mijl Z.W.W. v. Land's End. Delftdijk, Roterdam n. Vancouver 20 van Cristobal. Damsterdijk. Vancouver n. Rotterdam 21 mm.) te Portland (O.) Leerdam 21 (v.m.) van Rotterdam te New- York. Lochmonar, Rotterdam n. Vancouver 21 (9 v.m.) te Huil. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 20 v. san Francisco. HOLLAND—AFRIKA LIJN. bijkerk (thuisreis) 22 te Dar-es-Salaam. neemskerk (thuisreis) 21 te Lor Marques. Aludra (uitr.) 22 te Antwerpen. Hoemfontein (uitreis) 22 van Kaapstad. Küpfontein (thuisreis) pass. 21 Gibraltar. HALCYON LIJN. Dunden Rotterdam n- pto- Ferrajo p. 21 «i_, R,01AAND_AUSTRALIë LIJN Almkeik (uitreis) 22 te Kurrachee. JAVA—NEW-YORK LIJN. Tabinta 22 Febr. van New-York te Batavia. Palembang, Batavia n. New-York 21 te Penang. Talisse, 20 van Philadelphia naar Macas sar. Kota Radja 21 van Batavia te New-York. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjikembang 29 van Hongkong naar Amoy. Tjinegara 19 Febr. van Batavia te Hong kong. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amazone 22, van IJmuiden naar Hamburg. Bodegraven, 20 van Paita naar Guayaquil. Deucalion 22 van Hamburg te Amsterdam. Fauna 22 Febr. van Kopenhagen te Aar- huus. Ganymedes, 21 van Stamboul naar Cavalla Irene, 21 Febr. van Vigo naar Amsterdam. Mars 21 Febr. van Alicante te Bercelona. Odysseus 22 van IJmuifen naar Kopenha gen. Orestes 21 Febr. van Salonika naar Izmir. Orpheus, 22 Febr. v. Amsterdam te Rotter dam. Perseus, 22 van Amsterdam te Rotterdam. Vulcanus 22 van Amsterdam te Rotterdam. Stuyvesant 22 v. Amsterdam n. Suriname. Nereus, 22 v. Amsterdam te IJmuiden. Rhea, 22 van Amsterdam te IJmuiden. Colombia 22 v. Amsterdam n. W.-Indië. Merope 22 van Danzig te Stettin. Tiberius, 21 van Setubal te Lissabon. NED.-INDISCHE TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 20 te Sabang voor dokken, ca. 27 gereed. Agnita 10 v. Curacao n. Southptn., Rouaan, Mitra 14 van Tampico naar Land's End v. o. f/aarsch. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alpherat 22 van Antwerpen te Rotterdam. Alwaki 22 van B.-Ayres te Rotterdam. ROTTBRDAMSCHE LLOYD Kedoe (thuisreis) pass. 21 (8 v.m.) Gi braltar. Sibajak (thuisreis) 22 (9 v.m.) v. Port Said. Modjokerto (thuisreis) 21 (1 n.m.) van Marseille. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN Silverelm, N -Orleans n. Calcutta 20 v. Beira Silverash, Vancouver n. Calcutta, 21 te Singapore. Silverhazel, 20 van Colombo n. Vancouver Silverwillow, Calcutta naar Vancouver, 21 te Manilla. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Benvenue Tsingtao n. Rotterdam 20 v. Londen. City of Evansville 22 v. Dairen te Rotterdam Polydorus 22 van Bremen te Amsterdam. Hector, Japan naar Rotterdam 22 te Pe nang. Ajax Japan n. Rotterdam 22 v. Port SaiU. Menestheus, Japan n. Rotterdam, 22 te Shanghai. City of Newcastle Dairen n. Rotterdam 21 te Manilla. City of Dunkirk Cebu n. Rotterdam 22 v. Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tawali (thuisreis) 22 te Genua. Poelau Bras (uitreis, 22 te Genua. Simaloer (thuisreis) 22 van Port Said. Mapia (thuisreis) 21 te Londen. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 22 v. Southampton Poelau Laut (uitreis) 21 van Belawan. Duitsch zeeonderzoek. Het opnemingsvaartuig ..Meteor" van de Duitsche Marine is van Wilhelmshafen in zee gestoken tot het doen van een onderzoekings- reis naar IJsland en Groenland. In 1924 werd dit schip, dat oorspronkelijk een kanonneer boot zou worden, doch later tot opnemings vaartuig vei-bouwd werd, in dienst gesteld. Het is uitgerust met speciale werktuigen, geschikt voor zijn doel. Bovendien is de be manning, bestaande uit den commandant, acht officieren en 120 andere opvarenden spe ciaal voor het onderzoekingswerk opgeleid. De Duitsche Marine heeft voor de visscherij 3 speciale vaartuigen, de Visscherij kruisers „Elbe" en „Weser" en het bovengenoemde on derzoekingsvaartuig. De eerste twee varen meestal in de Noordzee, terwijl het laatst ge- noemde in de wateren ï'ond IJsland kruist. Wanneer men zou meenen, dat deze vissche rij kruisers zouden dienen tot beschei'ming van en hulpverleening aan de visschers vergist men zich, want bijna elke reis bevinden zich aan boord van de kruisei's meteorologen en biologen, die waarnemingen doen ten dienste van de wetexxschap. Aan de tegenwoordige reis van de „Meteor" nemen verschillende vooraanstaande men schen der wetenschap deel. De wetenschappe lijke leider is Dr. Bóhnecke van het Instituut voor zeeonderzoek te Berlijn, die met eenige anadere heeren van het Instituut hoofdzake lijk oceanografisch werk ten Zuiden van Groenland wil verrichten, terwijl de leider van de Hydi'obiologische afdeeling van het Hamburger Zoölogisch Instituut een biolo gisch ondei'zoek zal instellen. Verder zullen nabij IJsland hydrografische opnemingen, sti-oomonderzoekingen en mag netisch werk verricht worden. Groote diepgang. Het met stookolie van Curacao aangekomen Nederlandsche motoi'tankschip Malvina pas seerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,3 Metei'. De storm. Na bijna een dag bij Buitenhuizen verwaaid te hebben gelegen is het stoomschip Zaanland weer klaargekomen en naar Hamburg verder gegaan om aldaar te laden voor Zuid-Amerika. Het schip komt de volgende week naar hier terug om verder bij te laden in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5