HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuider Courant HET BESTE BLAD JAARGANG NO. 96 MAANDAG 25 FEBRUARI '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/3 cents incasso, per kwartaal 1.20 jus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents, kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Aiie abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Ljjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000- bij algehcele invaliditeit; 600.- bij overlijden; f400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; j'100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Weg en Auto. Iemand heeft onlangs voorgerekend dat als de toeneming van het aantal auto's zich in dezelfde mate voortzet de gemiddelde uur snelheid op drukke wegen bij groote plaatsen zal zakken tot zoowat 30 K.M. De auto zal. al thans op die wegen, niet sneller meer zijn dan die van vóór 1900. De wegenaanleg houdt, zei deze man in „De Groene", geen ge lijken tred met de stijging van het aantal auto's. We zien nu al dat de weg Amsterdam —Amersfoort het verkeer-van-morgen niet zal kunnen verwerken, de weg Amsterdam- Utrecht is heelemaal uit den tijd en Utrecht Culemborg en vele andere wegen zijn ook een bespotting van het begrip snelverkeer. Ja. Hou het maar eens bij. als de Ameri kanen luxevagens leveren voor een dikke duizend gulden, en over een paar jaar mis schien wel voor de helft! Als minister Colijn, ad interim aan „Waterstaat" (onder welke aanduiding wij in Nederland ook wegen, spoorwegen, tramwegen, luchtvaart enz. ver staan) zich eens peinzend in zijn mterimai- ren zetel achteroverlegt, en rustig zijn dui men om elkaar laat draaien, moet liet hem lichtelijk gaan duizelen. Wat moet hij doen? Het automobilisme blijven belasten tot een auto per jaar tweemaal zooveel kost als zijn inkoopsprijs? Zal het dan verminderen? Maar het mag niet verminderen, want wat geeft het als de opbrengst van de nieuwe brugtollen, die hij thans voorstaat, wordt weggevaagd door het verlies in benzinebe- lasting. en wegenbelasting, en personeele be lasting, en gemeentelijke precario-belasting? Het zou dus niet moeten verminderen, maar. laat ons zeggen, kunnen blijven staan. Blijft zooiets dynamisch als de ontwikkeling van een nieuw verkeersmiddel, onderhevig aan allerlei raadselachtige invloeden, ooit staan? Het schijnt nauwelijks denkbaar. Er zit nog veel meer aan vast. Wat moet er met de spoorwegen gebeuren, en met de tram wegen, en met de tienduizenden mens oh en die daaraan hun levensonderhoud verdienen, dank zij het bijbetalen van de tekorten door het Rijk? Houd nu eens het evenwicht in zulk een heksenketel-des-verkeers? Erger: doe het eens op een manier die algemeene instemming, of zelfs maar de instemming van de meerderheid vindt Misschien zou de opkomst van een nieuwen verkeersconcurrent verlichting brengen. Al thans afleiding. Maan de luchtvaart is voor de taak van algemeen verkeersmiddel nog niet gereed. Hetzelfde geval als in het begin der eeuw, toen de auto niet bijtijds in staat was den aanleg van duizenden kilometers tram wegen te voorkomen, doet zich nu weer voor. Zullen er straks duizenden kilometers auto weg aangelegd worden die over vijfentwintig- jaar (of eerder) dergelijke kapitaalvernieti ging zullen opleveren als nu in de liquidatie van tramwegen en spoo-rlijnen wordt gele den? De verkeerspuzzle is een zeer moeilijke. Het is niet eenvoudig te regeerenlaat ons dat toegeven. Een wonderbaarlijke flair wordt vereischt. Men moet vaak een profetischen blik hebben: niet het minst aan „Waterstaat", en zelfs al zit men er „a. i." Het schijnt een onderwerp om een prijsvraag over uit te schrijven. Bekroning over 25 jaar. Maar wie zal met zékerheid antwoord geven? R. P. IJMUIDEN CONCERT IJMUIDENS MANNENKOOR. IJmuiden's Mannenkoor geeft Maandag 4 Maart a.s. een groot vocaal concert in het Pa tronaatsgeb o u w Medewerkenden zijn mevr. Dora Arisz- Schrama. IJmuiden's Knapenkoor en IJmui- den's Meisjeskoor, beide onderafdeelingen van IJmuiden's mannenkoor. De geheele avond staat onder leiding van den directeur Henk J. Arisz. NIEUWS VAN DEN STORM. De lichtbrulboei voor den Waterweg is ten gevolge van den storm los geslagen en ver dwenen. Het'Grieksche s.s. Delphoi (1915. 4139 ton) bevond zich Zondagmiddag in nood ter hoog te van Kaap Ortegal (Spanje's noord-west- Kust) de positie was 43.50 N B. en 9.28 W.L. De Duitsche sleepboot Seefalke. die Zaterdaj naar een ander in nood verkeerend schip was vertrokken heeft den steven gewend en snelt ter hulp. De Delphoi is stuurloos en drijft door den N.W.-storm snel naar de ge vaarlijke rotsen, die de N.W.-kust van Spanje vormen. Het Italiaanseh s.s. Cateri, Na Madre. waarover we in ons blad van Zaterdag be richtten, is gezonken. De uit 38 koppen be staande bemanning heeft zich. trots den vliegenden storm die in de Golf van Biscaye woedt, in de scheepsbooten begeven en is na een moeitevolie redding overgegaan op het Italiaansche s.s. Bainsizza. De Egyptische stoomer Star of Egypt (1921 436d ton) gaf Zaterdagavond noodsignalen, omdat het vaartuig reeds geruimen tijd on bestuurbaar was tengevolge van wind en golven. Ook geraakten de kolenvoorraden snel uitgeput, zoodat men dan geheel tot een speelbal van den N.W.-storm zou worden. De positie was toen 21 mijl N 60 O van öpurn Point en men besloot de hulp van sleepbooten in te roepen. _Od de ontvangen berichten van de Star of Egypt vertrokken onmiddellijk de Engel- sche sleepbooten Irishman en Scotsman van huil en de Duitsche sleepboot Simson van Harwich, die in den vroegen Zondagmorgen Je5b!aat'Se arriveerden. De weersomstandig heden waren toen echter danig verbeterd, zoodafc men alle hulp afsloeg en halve kracht or&aiende de Tyne zou trachten le toereiken. Het vertrek van den heer D. Bakker. Hartelijk afscheid van de Visscherijschool. In tegenwoordigheid van de heeren J. C. Dun nebier, loco-burgemeester, Nadort, inspecteur van de Kon. Hollandsche Lloyd. Kapitein van Popta, voorzitter van de Ned. Ver. van Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, leden van de Commissie van Toezicht op de Vis scherijschool, J. Seijffert, havenmeester van het Noordzeekanaal, G. Blaas, bestuurslid der IJmuider Federatie, W. C. Suwerink, chef van de afdeeling Onderwijs ter gemeentesecretarie, experts der Scheepvaart-Inspectie, directeur en leeraren der Visscherijschool heeft de heer D. Bakker, adj-inspecteur der Scheepvaart- Inspectie Zaterdagmiddag afscheid van deze school genomen. Nadat de heer en mevrouw Bakker waren binnengekomen, richtte de heer P. J. V e r- wayen, directeur een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den waar nemend burgemeester en den heer Nadort. Hij wees er op, dat de heer Bakker veel heeft ge voeld voor de Visscherijschool. Steeds heeft hij de school gesteund en menigen goeden raad heeft hij gegeven. Steeds is er een goede samenwerking geweest en daarom is het dan ook niet vreemd, dat het personeel der school afscheid neemt. Spreker had dit liever tege lijk met de reeders willen doen. maar dezen wilden liever afzonderlijk afscheid nemen. Het verheugde spreker, dat zoovelen aan de uitnoodiging gevolg hebben gegeven. De in specteur van het Nijverheidsonderwijs heeft bericht, dat hij graag het afscheid had bij ge woond,door ziekte van zijn zoontje kan hij echter zijn huis niet verlaten. De inspecteur heeft verzocht den heer Bakker te bedanken voor hetgeen hij voor het visscherij-onderwijs heeft gedaan. Spreker doet dit ook namens het gemeentebestuur. De heer C a r s t voerde het woord namens de Commissie van Toezicht. Het speet hem hier burgemeester Rambonnet te moeten mis sen, die zooveel voor het onderwijs heeft ge daan. Hij herinnerde aan de installatie van de Commissie van Toezicht door wijlen burge meester Rambonnet. Ook nadien heeft wijlen burgemeester Rambonnet veel belangstelling voor het visscherij-onderwijs gehad. Hij zou hier zeker geweest zijn als hij nog geleefd had. De heer Bakker, vervolgde spreker, heeft veel bijgedragen tot den bloei van de vissche rijschool en ook veel voor de opvarenden ge daan. Steeds heeft hij zijn heele persoon ge geven voor het zeevaartkundig onderwijs. Men had het niet beter kunnen treffen. Misschien heeft de heer Bakker tijdens het bekleeden van zijn functie in IJmuiden ook teleurstel lingen gehad, maar die ondervinden we alien, meende spreker. De heer Carst had den heer Bakker wel eens hooren zeggen, dat zijn werk kring in IJmuiden hem aangenaam was. Hij hoopte, dat wanneer de heer Bakker eeni- gen tijd in Groningen is, hij dit ook zal kun nen zeggen. De heer Nadort, sprekende namens de Amsterdamsche reeders, dankte den heer Bakker voor al hetgeen hij gedaan heeft om de zeevisschers kennis van de wet op het uit wijken bij te brengen. Vooral de scheepvaart op Amsterdam ondervond vele moeilijkheden door verkeerde manoeuvres van de visschers- vaartuigen in de haven van IJmuiden als ge volg van de onvoldoende nautische kennis van de opvarenden. Hierin is den laatsten tijd veel verbeterd. De heer Schuitenmaker sprak eenige sympathieke woorden, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de heer Bakker IJmuiden niet zou vergeten. Ook Kap. Van Popta sprak vol waardeering over het werk van den heer Bakker. Er wacht den heer Bakker in Groningen, waar een nieuwe tak van scheep vaart m opkomst is, veei constructief werk. Hij hoopte dat de heer Bakker ook daar met vrucht zal mogen werken. De heer G. Blaas, sprekende namens de IJmuider Federatie, herinnerde aan het af scheid in Egmond. Aan de woorden door hem in Egmond gesproken, heeft hij weinig meer toe te voegen. De organisatie in het algemeen en spreker in het bijzonder, heeft zeer veel prijs gesteld op het werk van den heer Bak ker. Het werk der Scheepvaart-Inspectie strekt steeds tot grootere veiligheid van den zee man en daarvoor heeft spreker waardeering. Als blijk daarvan bood de heer Blaas den heer Bakker een fraaie in vollen bloei staande azalea aan en sprak ten slotte den wensch uit, dat de heer Bakker in zijn nieuwe standplaats nog' menigmaal zal terugdenken aan de vis schers van IJmuiden en Egmond. Hierna sprak de heer Bakker. Vijf jaar is hij met volle ambitie in IJmuiden werkzaam geweest. Het valt hem daarom niet licht, van IJmuiden te scheiden. Hij hoopte, dat de woorden door Kap. van Popta gesproken, wer kelijkheid zullen worden. De heer Bakker zag in de aanwezigheid van den waarn. burge meester waardeering van het gemeentebestuur voor hetgeen ter bevordering van de veiligheid op zee is gedaan. Hij richtte zich daarna met een persoonlijk woord tot de verschillende sprekers. Zoo verzocht hij den heer Nadort, zijn dank over te brengen aan de Amsterdam sche reeders voor hun waardeerende houding tegenover het visscherijbedrijf. Het afscheid in Egmond noemde de heer Bakker em der mooiste momenten van zijn leven. Hij heeft den visscherman leeren kennen als een man met een ruwe bast maar met een diamanten inhoud. Hij heeft de grootste waardeering voor de zeevisschers, vooral voor de Egmonders' Het werd voor hem een hoogtijdag, door het hem geschonken aandenken, dat uit spaar zaam bezit was bijeengebracht. Spreker zeide, eenige ruimte in het vakblad te hebben ver- j zocht. Hij zal daarin nog afscheid nemen en eenige persoonlijke dingen tot de visschers zeggen. Over de Visscherijschool sprekende, zeide de met de beste Ongevallen- Verzekering voor den laagsten prijs is de Slechts 10 cent per week ieder ander blad is minstens de helft duurder Bonte Zangavond Dubbel- mannenkwartet Caecilia. Als gast het A'damsch Operettegezelschap. het zingen. Vooral de schoolmeester bena derde af en toe Stan Laurel! Het sextet begeleidde zeer fijntjes en maak te Offenbach's muziek alleszins het aanhoo- ren waard. Zoo was het met reoht „een bonte avond!" W heer Bakker, dat deze jaren geleden niet anders was dan een ornament van de Vis- schershaven. Maar daarvoor stond het ge bouw er niet. De Scheepvaart-Inspectie doet haar best, de zeevaardigheid der schepen te bevorderen. Maar wat geeft dit, wanneer zij niet hand in hand gaat met het visscherij - onderwijs. In den heer Verwayen en de an dere leeraren heeft hij menschen gezien, die doen wat zij kunnen. Hij wensente hen ambitie kracht en overtuiging toe om hun mooie taak voort te zetten. De heer Verwaijen dankte den heer Bakker voor deze woorden en bood hem na mens het personeel een fraaie ets aan, voor stellende de Visscherijschool, alsmede eenige foto's in lijst. Hierna namen allen persoonlijk afscheid van den heer Bakker en zijn echtgenoote. FILMAVOND „ZONNESTRAAL' Donderdagavond 7 Maart a.s. vindt in de Witte Bioscoop aan de Mahustraat een film avond plaats van „Zonnestraal". Er zullen behalve de visiefilm „De Sterken voor de Zwakken" mooie aardige films worden ver toond, o.a. „Een reis naar Vuurland" door ka pitein Günther Plüschow. Het doel van dezen avond is, propaganda te maken voor den verkoop van de Zonne- straalloten. KRACHTSPORT-WEDSTRIJDEN IN „HET WAPEN VAN VELSEN Om het kampioenschap 2e klasse. Zondag namen de krachtsportwedstrijden om het kampioenschap 2e klasse, welke dit jaar in Het Wapen van Velsen worden' ge houden een aanvang met de afdeelingen licht gewicht en extra-veder gewicht. Er was veel belangstelling en de toeschou wers hebben vele interessante partijen te zien gekregen. De uitslagen luiden als volgt: Licht gewicht: 1. J. F. Hoover D. O. K. Am- strdam. 2. J. Beekman. S. S. S. Amsterdam. 3. M. Cambach, Hercules, Amsterdam. 4. W. F. Monné, D. O. K. Beverwijk. Extra vedergewicht: 1. W. Blank „de Hal ter" Zaandam, 2. W. Visser, S: S. S. Amster dam. 3. J. G. Teders, Hercules, Amsterdam. De wedstrijden worden volgenden Zondag voortgezet. Uitspraken Raad voor de Scheepvaart. Door het dubbelmannenkwartet „Caecilia" directeur Henk J. Arisz en het Amsterdam sche Operette gezelschap „De Operette- sanghers', directeur Dick Weiman, werd Zon dagavond voor een goede bezette Patronaats zaal een „bonte zangavond" gegeven, welke voor de uitvoerenden een groot succes gewor den is. Een sextet onder leiding van Dick Wei man gaf voor den aanvang een zeer verdien stelijke uitvoering van een wals haar motie ven van Offenbach. De heer H. J. van Kaam opende met een kort woord, dank brengend aan een der voor naamste organisatoren van den avond den heer W. CÖhrs. Caecilia bracht een 6-tal Duitsche liederen die zich alle prettig laten zingen aan het pu bliek geen zware eischen stellen en gemak kelijk gevolgd kunnen worden. Abend in Walde van Ziegler, waar Caecilia mee opende was zeker niet het lichtste num mer. Er werd soepel gezongen; de dirigent bewees z'n mannetjes „aan de touwtjes" te hebben. Er staat keurig, nog veel belovend mate riaal, dat met studie veel kan bereiken. Wel kon de uitspraak thans helderder zijn; men schenke daar werkelijk voortdurend aandacht aan! Backer's Abschied von der Mutter, Abend- standchen van Sehiebold en niet te vergeten het voor kwartetzang zoo in-niggeliefde Wie gelied van Mozart, viel een welverdiend ap plaus ten deel. De heer van Kaam die in enkele werken soli te vertolken kreeg, zong deze met warm- getimtoreerd baritongeluid op een wijze, die zijn gehoor „aan zijn voeten bracht". Het middenregister wil nog wel eens op drijven, waardoor-de-zuiverheid in ge-vaar ebracht wordt. „Caecilia" heeft een prachtig basregister staan, dat het kwartet een mooien diepen ondergrond geeft. In aanmerking nemend, dat er een vakman op de planken stond, zul len we Diok Welman's optreden als bariton .zanger" maar met den mantel der liefde toedekken. Mevr. Dora AriszSchrama wist van Ma ria's Wiegelied van Max Reger een klein ju weel te maken. Glaszuiver van expressie, scherp in het metrum. Het Standchen van Schubert werd er door in de schaduw gesteld. Dit ligt haar niet; de stem is dan minler soepel. We hooren haar maar het liefst in het Mezzo voce; het geluid is dan van een warmte een innigheid, die tot geboeid luisteren dwingt. Het is geen chauvinisme wanneer we het betreu-ren, dat op het liederenprogramma niet één van een Hollandschen componist voorkomt! Dat moet een volgende maal an ders, Caecilianen! Directeur Arisz had 2ulk een succes met zijn zangers, dat aan een toegift niet kon worden ontkomen. Na de pauze hoorden we de opvoering van Jacques Offenbach's operette Anne Marie in de bewerking van Lies de Waal. Anne Marie, eigenares van een boeren hoeve, heeft zich op 16-jarigen leeftijd ver loofd met haar neef Jan. Voor hij haar to-t vrouw kon -krijgen, wilde haar vader, dat hij de wijde wereld in zou gaan om 'n plaatsin de maatschappij te veroveren. Sinds 7 jaar heef- zij -niets meer van hem gehoord en nu heeft ze het aanzoek van den dorpsschoolmeester geaccepteerd. Op den dag der verloving keert Jan onver wacht terug. Hij voelt dan niets meer voor een huwelijk met Anne Marie en retourneert, naar zijn nieuw vaderland. Als Anne Marie was mevrouw Arisz in haar element; haar rol zong ze met veel Schwung; den 2 heeren -ging het acteeren foeter af dan RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. Onderstaande schepen zijn Maandag 25 Fe bruari 1935 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Alcyone, Alchiba, Alphacca, Chriatiaan Huy- gens, Colombia. Costa Rica, Cottica, Indra- poera, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Gede. Kota Nopan, Marnix van St. Alde- gonde, Poelau Bras, Poelau Tello, Sibajak, Stuyvesant. Ligthart behaalt den meester titel. Tijdens mist aan den grond geloopen. Inzake het aan den grond varen tijdens mist van het stoomvisschersvaartuig „Hen riette Jacoba" IJM. 190 ter hoogte van Wijk aan Zee is de Raad voor de Scheepvaart van oordeel, dat dit aan den grond loopen, ook al was het dan mistig, geheel aan de schuld van den schipper is te wijten. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval in elk geval vermeden had kunnen en moeten worden, indien de be trokkene slechts zijn plicht had gedaan en voldoende gebruik had gemaakt van het lood Daarom wil de Raad niet nader ingaan op de opgegeven tijden van de loodingen. De Raad bepaalt zich ten deze tot de opmerking, dat de looding van 12 vadem op het aangegeven tijd stip niet juist geweest kan zijn. De Raad straft den betrokkene, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel. 2 der Schepenwet, voor den tijd van acht dagen. Mishandeling door een kapitein. Inzake de klacht van den machinist van den stoomtrawler „Christine" IJM. 2 tegen den toenmaligen kapitein van dit vaartuig, terzake van mishandeling, is de Raad met den inspec teur-generaal voor de Scheepvaart, van oor deel, dat de klacht gegrond is. Dat de klager niet kon worden gehoord, was voor den Raad geen aanleiding, de behandeling der zaak uit te stellen, nu de aangeklaagde de in de klacht gestelde feiten grootendeels toegeeft hij er kent den klager met een slijpplankje „vijf klappen op zijn kop" te hebb-m gegeven terwijl die feiten geheel overeenstemmen met hetgeen door andere in het vooronderzoek ge hoorde getuigen is ondervonden. De houding van den aangeklaagde moet, naar 's Raads oordeel, ten sterkste worden af gekeurd. De wijze, waarop hij zijn gezag wil doen gelden, namelijk door er op te slaan en met zijn ondergeschikten te gaan vechten, kan niet worden geduld. De Raad straft den aangeklaagde, door hem i Een Parijsche werklooze is op de gedachte de bevoegdheid te ontnemen om als kapittein gekomen het beroep „hondenbegeleider uit te varen op een schip, als bedoeld bij artikel I te vinden. Voor twee francs per uur neemt hij 2 der Schepenwet voor den tijd van veertien de taak van den baas over. De vindingrijke dagen. I Parijzenaar met twee viervoeters op stap. Door overwinningen op Janneman en Kaan. Lcytc met Böke op de vijfde plaats. Het is wel een bewijs van het hooge peil, waar op de damsport in IJmuiden staat, dat reeds korten tijd na dat Dukel den meestertitel ver overde, thans Ligthart door zijn overwinnin gen op Janne man en Kaan, Zaterdag en gis teren behaald', dezen titel, die elk jaar slechts voor één dammer is weggelegd, mee naar IJmuiden A. Ligthart. brengt, veroverd in een strijd, waaraan de damcorypheeën van het geheele land hebben deelgenomen. En ongetwijfeld zal deze fraaie prestatie meerderen luister bijzetten aan het feest, dat D.C.IJ, waarvan de 21-jarige nieuwe meester lid is, ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan gaat vieren. Het was een fraaie prestatie van onzen plaatsgenoot. Wel had hij in zijn party tegen zijn grootsten tegenstander Janneman een fortuintje, doordat de Rotterdammer hem in staat stelde in een gecompliceerde stelling een „één om drie" te nemen, maar zijn partij tegen Kaan was subliem. Op waarlijk meesterlijke wijze heeft Ligthart deze partij gewonnen. Maar ook Leyte kan op een zeer goeden wedstrijd terugzien. Zijn partij tegen Idzerda was een juweeltje en van hem kan nog veel verwacht worden. Meester nummer drie? De uitslagen van de vijfde ronde luiden:' Ligthart wint van Janneman, Leyte—Idzerda remise, Kalden wint van Kaan, Böke—Bakker remise. Zondag werden slechts twee partijen ge speeld, omdat na de overwinning van Ligt hart op Kaan de strijd al beslist was. De uit slag dezer partijen was: KaldenJanneman remise, Ligthart wint van Kaan. De beslissing was dus gevallen en in ver band hiermede werd besloten, de nog te spelen partijen te laten vervallen. De einduitslag was: A. Ligthart 11 p., Jan neman 8 p., Kalden 8 p., Bakker 6 p., Leyte 5 p., Böke 5 p., Idzerda 4 p., Kaan 1 p. Ligthart's loopbaan als dammer. Den 6en September 1930 gaf de wereldkam pioen Springer in Thalia voor D.C.IJ. een simultaan-seance. Het spel trok Ligthart aan en na eenig aarzelen werd Puck, zooals hij in de wandeling wordt genoemd, eenige weken later lid van D.C.IJ. Spoedig viel zijn bijzondere gave voor het damspel op. Ingedeeld in de derde klas. pro moveerde Puck al spoedig naar de tweede. Na het derde jaar in ae onderlinge competitie gespeeld te hebben, wist de jeugdige dammer in 19321933 het clubkampioenschap van D.C.IJ. te behalen. In hetzelfde jaar bezette hij bord 1, Dukel achter zich latende. In het speelseizoen 19331934 behaalde Ligthart het kampioenschap van Groot-IJmuiden, welke titel hem borcl 1 bezorgde van het tiental van den Districtsbond Noord-Holland. Nog verscli in het geheugen ligt het feit, dat de toen nau welijks 20-jarige Ligthart op één dag de mees ters Cohen en Damme versloeg. Dit was de sensatie van den geheelen strijd. Door deze eervolle overwiningen werd hij opgenomen in. het tournooi om het kampioenschap van Ne derland. Hierin faalde hij, vermoedelijk door gebrek aan routine. Maar zijn deelneming aan deze kampioenswedstrijden bezorgde hem een flinke dosis ervaring. Ligthart's succes in het thans geeindigde meestertournooi is wel opvallend: van de zes partijen won hij niet minder dan vijf, de zesde werd remise. Thans staat Ligthart weer de weg open naar de kampioenswedstrijden, waarin hij straks met Dukel mag uitkomen. Hierdoor is de kans, dat ook eenmaal de hoogste titel naar IJmuiden komt niet weinig gestegen. Want ook Ligthart is nog niet au bout de son Latin, Hij zal ongetwijfeld zijn spel verder ontwikke len. Zondagavond heeft in het clubgebouw van D.C.IJ., de club den nieuwen meester in in tieme n kring gehuldigd. Een ollicieele huldi ging is in voorbereiding.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1