Blearest!) Roumenië-» Rubriek voor Vragen. Onze export van groenten en fruit in 1934. Engelsche Droogleggings-plannen WOENSDAG 27 FEBRUARI '35 Petroleum, zouten sneeuw: Het paleis van Carmen Sylva. Boekarest zooals wij het noemen en schrij ven ligt te midden der groote en vruchtbare graanvlakten van Walachye, reeds in de oud heid bekend om hun rijke oogsten en in den «rrooten oorlog even naar voren getreden, toen de Duitschers na de oorlogsverklaring der Roumenen dit land onder den voet liepen, daar een groote macht ontwikkelden, om te trachten de voor de geallieerden opgestapelde 'graanvoorraden te veroveren. Dat lukte; Ber lijn kon de zege vieren met versche cadetj es, een sinds lang gemiste lekkernij. Maar ze be kwamen slecht! Duizenden ziektegevallen deden zich voor en tot den huidigen dag weet de wereld niet, of deze massa-ongesteldheid haar oorzaak vond in de betrekkelijke onzui verheid van het Roumeensche graan, dat o.a. nogal wat giftige Bolderikzaden kan be vatten, of dat het graan met moedwil vergif tigd was. Ik heb het altijd bij het eerste ge houden, de Duitschers bij het laatste en men zegt, dat dit de druppel was, die den beker deed overloopen, zoodat von Tirpitz gedaan kreeg, den onbeperkten duikbootoorlog te mogen beginnen. Maar thans is het graan van Roumenië op den achtergrond geraakt, althans politiek- economisch. Koning Aardolie zwaait ook daal den scepter. Petroleum is het wachtwoord. Veel petroleum is er. Dus zijn er ook veel Hol landers en vandaar dat ik vijf minuten na aankomst met een Hollandschen gids door Boekarest reed. Een aardige stad. Veel land huizen in groote tuinen, van de vroegere rijke heereboeren; een praalvol paleis, postkantoor, telefoongebouw, militaire club. Enkele mooie asphaïtstraten en op een eereplaatsRo mulus en Remus met de wolvin, een afstam ming, die door de Roumenen'van dezen tijd sterk gewenscht en dus geloofd wordt. De Petroleumrijke strook ligt een honderd tal kilometers benoorden Boekarest.. Campina, is een der centra, dat staat wel op uw groo- ten atlas. Wanneer wij er tegen het vallen van den avond heenrijden lichten overal aan den horizont de rossige vlammen der gas- uitlatingen van boordistricten. De volgenden morgen is van een hoog gelegen punt op ver schillende plaatsen in de heuvels aan den rand van het dal, een woud van boortorens te zien! Van een hoog punt. Maar wat had ik al ge noten vóór wij zoover waren. Roumenië's heuvel- en bergland lijkt wel een ideaal va- cantieoord! Nog nooit heb ik zulke schitte rend bloeiende weilanden gezien als daar overal de heuvels bedekken. Chichorei en Wal- stroo, parnassia en steenanjer, maar natuur lijk ook margrieten en klaver, koekoeksbloe men en boterbloemen. Een onbeschrijfelijke kleurenweelde in een golvend vlak, telkens afgewisseld door bloeiende vlierhagen, honds roosheggen, meidoorn's, accacia's en wat al niet meer. Daar tusschen door slingeren luie landwegen, waarlangs telkens krakende hou ten wagens komen omlaag piepen, voortge zeuld door een paar prachtige ossen met hoorns van soms haast een meter lang. En het heerlijke is, dat al die landwegen in den goe den (drogen) tijd door auto's berijdbaar zijn. Dat ge er met een Ford of een Lincoln om hoog kimt klauteren en zigzaggen tot groo- ten schrik van dozijnen ganzen en hun hoe ders die gewoon zijn den wëg als rustplaats te gebruiken. Daarbij een aardig huistype, alles hout, veel lofwerk, balcons, zeer veel bloemen. En de kleeding, even kleurig als de heerlijke weilanden. Witte blousjes, gebor duurd met rood en blauw en geel en groen, in dezelfde gedurfde kleurenmengeling, die elders alleen de natuur gebruikt, maar die de men- schen zich hier in den Balkan ook eigen heb ben gemaakt. En boven die rijkbloeiende wei- landzone's wordt het haast nóg mooier. Daar staan dennenbosschen, zooals ik ze tot nog toe alleen zagin de Nibelungenfilm. Den nen van 11/2 M. middellijn, zooals ik niet dacht dat ze in Europa bestonden. Steeds hooger stijgt de weg, steeds kronke lend langs de soms angstig steile helling, steeds door het geweldige dennenbosch. Tot dit zich plotseling opent, een laag heuveltje en daar stuft onze wagen een weiland op! Een bergweide, aan alle kanten door dennenbosch omgeven, links steile rotsmuren bovendien, die nooden tot bergwandelingen naar door u,? om^r°onde toppen. Rechts een aardig chalet, koeien, uitzicht op het dal. De Kaiser- wiese! Hier toefde Franz Jozef graag, unser guter Kaiser Franz! Toen Roumenië nog geen wereldoorlog gewonnen had. En den laatsten "ld gaf deze weide troost en inspiratie aan een andere groote der aarde: Aan Carmen oyiva Roumenië's Koningin, vorstin en dich teres, voor alles Moeder van haar volk. Haar staat iets lager in het dal en het is nog steeds bedevaartsoord voor velen, ook vreem ensen uit alle naties, die moderne talen iczen. Hier werkte deze koningsvrouwe, wier naam ook over de heele wereld vol eerbied wordt genoemd. Maar ik zou U van petroleum vertellen, pp» ?nder' voor iangs dezen bergrug loopt prü ?8u ^euvels; waaronder petroleum in hoeveelheden is aangeboord. Onze Ko- nKiijke was weer een der eersten. De Astra slag te leggen op belangrijke nieuwe terreinen ook. Het „Hoop doet leven" mag ook hier gelden. Onze petroleum doet het nog goed in Oost en West en in den Balkan in verge lijking met de buitenlandsche maatschappijen Maar behalve petroleum zit er nog een merk waardige rijkdom in dit heuvelland. Bij Sla- nice zijn de Staatszoutmijnen, die een bezoek ook overwaard zijn. Op sommige plaatsen daar komen zoutrotsen aan de oppervlakte, die nu reeds eeuwen stand houden niettegenstaande een tamelijk regenrijk klimaat. Maar dat zout is nogal gipshoudend en lost daardoor slechter op. Er ligt een meertje voor met een badinrichting, maar je drijft er zoowat geheel bovenop het water, dat eigenlijk een verza digde zoutoplossing is. Maar eenige honderden meters onder den grond liggen zeer zuivere steenzoutafzettingen, glashelder vaak, kurkdroog en in lagen van groote dikte. Ik heb daar onderaardsche ge welven gezien, waar je vier groote kerken van de afmetingen van ons Haarlemsch middel punt naast elkaar in kan zetten met toren en al. Geweldige ruimten dus, uitsluitend ont staan door het weghalen van zout voor tafel- gebruik, landbouwdoeleinden enz. En natuur lijk ook op den langen rit daarheen weer mooie en merkwaardige dingen. Bijv. de bonte kraai, die in Holland alleen 's winters komt is daar broedvogel. De adelaarsvaren groeit er even welig als op onze hei en de bij ons zoo zeld zame beflijster is er heel algemeen. En dan de zigeuners. Echte dan wel te ver staan! Wat een bende! Wij waren met de auto vastgeraakt bij het oversteken van een bijna droge rivier, zonder brug gelukkig, maar juist in het gezicht van een zigeunerkamp. Ze kwamen aanrennen, mannen en vrouwen en kinderen, groote zware kerels met lang zwart hoofdhaar en lange zwarte baarden, meest in fluweel gekleed. Oude vrouwen, echte heksen, jong goed van beiderlei kunne, maar alles zoo slordig, zoo vuil, zoo afstootend, erger dan de Bedouïnen van Cap Juby! Bedelen om siga retten en geld. Mooie sieraden uit koper en zilver, maar zoo brutaal, opdringerig en hand tastelijk, dat wij blij waren door vol gas te geven een paar maal voor- en achter uit te rijden los te komen. Ik had mij zigeuners in teressanter, vooral mooier, voorgesteld. Nog eens probeeren. Wie weet wat de volgende keer brengt of zou ik er eerst eens gaan ski- loopen? Want Campina heeft ook een prach- tigen winter met veel sneeuw. Een gezegend oord. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. T weehonderdduizend inentingen met pestserum. Bevredigende vooruitzichten. BATAVIA, 26 Februari (Aneta). In de ruim vier weken, waarin de pestvaccinatie met het serum van Dr. Otten wordt toegepast, wer den ruim 200,000 personen ingeënt. Drie on derdistricten zijn reeds afgewerkt, terwijl vier onder behandeling zijn. Indien men in hetzelfde tempo voortgaat, zal de vaccinatie nog ruim een half jaar in beslag nemen. Men hoopt echter het tempo, tengevolge van ver kregen routine, te kunnen bespoedigen. Al hoewel een definitief oordeel nog niet mo gelijk is, leveren de resultaten zeer bevre digende vooruitzichten. Zoo liep o.a. het sterftecijfer van het onderdistrict Rantjaelek op 0 terug. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. BELASTING ZAKEN VRAAG: Mijn minderjarige zoon heeft over 1933 een inkomen gehad van 1150. Hij Is on gehuwd en bij mij inwonend. Hoeveel ink.bel. i9 hij te Haarlem verschuldigd? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting f 7.56, Gem. fondsbelasting 29.-10, Het laatste bedrag is berekend, dat 2 belastingplichtigen in uw ge zin bijeenwonen VRAAG: Ik heb iemand een bedrag geleend tegen 5 pCt. rente. Hij is niet in staat dc rent' te betalen, dus verdwijnt het kapitaal gaande weg. Heb ik nu het recht een gedeelte of het ge- heele bedrag af te schrijven voor de aangifte ink. en verin.belasting? ANTWOORD: Voor de ink.bel. geeft u op de opbrengst van iedere bron van inkomen. Is het kapitaal voor goed verloren, dan valt er ook. niets aan te geven. Voor de vermogensbelasting zult ij moeten opgeven, wat de vordering naar schatting nog waard is. VRAAG: 1. Ik ben gehuwd: heb geen minder jarige kinderen en woon met 2 belastingplichti gen samen. Inkomen is 1400.Mag behaly" contributie vakbond nog wat anders afgetrokken worden, bvb. ziekenfonds, begrafenisfonds enz,? 2. Hoeveel belasting moet ik betalen? ANTWOORD: 1. Begrafenisfonds mag wel, maar ziekenfonds niet worden afgetrokken. 2. Rijksinkomstenbelasting f 14.28. Gem. fonds belasting 37.80. De brand op de Morro Castle. Warms uit zijn ambt ontzet. WASHINGTON, 26 Februari (Reuter). De raad van toezicht op de Amerikaansche scheepvaart heeft besloten dat den kapitein van het door brand verongelukte stoomschip Morro Castle, William Warms, wegens nala tigheid in vijf gevallen het gezagvoerders certificaat zal worden ontnomen. Het certi ficaat van den eersten en tweeden machi nist werd resp. voor den duur van negentig en van dertig dagen ingetrokken. RECHTZAKEN VRAAG: Van mijn buurmans dak is een stuk zink afgewaaid, waardoor een mijner serreruiten is gebroken. Voor wien zijn de kosten van her stelling? ANTWOORD: Voor uwe rekening, tenzij uw buurman schuld treft b.v. door onvoldoende on derhoud. VRAAG: 1. Als ouders schulden hebben aan eigen kinderen en aan vreemden, worden dan bij faillissement de kinderen ook opgenomen in de uitdeelingslijst? 2. Maakt het n&g verschil, wie het faillisse ment aanvraagt, een der kinderen of vreemde? ANTWOORD: 1. Ja, als zij hun vordering ten minste bij den curator indienen. 2. Neen, niet wat betreft uw vraag. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Ik moet met October in dienst bij dt Infanterie te Ede, maar wegens Christelijke prin cipïeele bezwaren zou ik graag bij het Rood1 Kruis geplaatst worden. Tót wien moet ik daartoe wenden? ANTWOORD: Tot den Minister van Defensie, die uw schrijven in handen zal stellen van een Gommissie van onderzoek. bruin en gaar. Het brood !s goed, als een brei naald die erin gestoken wordt er droog uit komt. Zoodra de bovenkorst zich gevormd heeft, bestrijkt gij die vlug met water, waardoor zij gaat glimmen. Laat daarna nog even opdrogen. 2, Benoodlgd: 270 gram ongebuild tarwemeel; gr. zout, 10 gr. gist en ongeveer 2 dL. lauwe melk. Behandeling als onder 1. Als onder 1, maar kneed tenslotte door het deeg 1 ons rozijnen, 1 ons krenten en 75 gr. su- cade. In plaats van sucade kunt gij 1 ons gem ber nemen, ln kleine stukjes gesneden. VRAAG: Op een lichtgele regenjas zijn nogal -lekken. Hoe ls die te reinigen, zonder dat zij haar waterdichtheid verliest? ANTWOORD: Wasschen met sterk, neutraal zeepsop. Uit het sop 1/2 uur buiten glad op hangen. Daarna in een aluinbad van 1/2 pond fijne aluin op 1 emmer warm water. Een kwartier ;oed kneden en spoelen. Glad ophangen. VRAAG: Op mijn nieuwen cocoslooper is een groote plek slaolie gemorst, die met grauw pa pier en heete bout niet weggaat. Wat moet ik aan doen? ANTWOORD: Stevig afborstelen met benzine; de vochtige plek dadelijk bedekken met een laagje magnesia: rustig later drogen en den vol enden dag met een harden borstel afschuieren. VRAAG: Hoe kan men den bruinen aanslag uit een tinnen theepot verwijderen? ANTWOORD: Vul de pot met schoon water, aarin een scheutje mierenzuur is gedaan en laat zoo eon uur staan. Giet de pot dan leeg en spoel eenige keeren goed met heet water om. VRAAG: Hoe maakt men een marmeren blad, dat ecnigszins bruin geworden is, weer helder? ANTWOORD: Stevig afboenen met heet zeep sop: met heet water goed afspoelen: ten slotte insmeren met chloor; een half uur laten inwer ken; stevig afboenen met heet water; afzeemen en goed laten drogen. Den volgenden dag inwrlj- n met witte was en stevig uitwrijven. VRAAG: Ik heb citroenschillen geraspt, Hoe kan ik die het beste bewaren? ANTWOORD: Door ze, vermengd met suiker, in een luchtdichte stopflesch te doen. VRAAG: Hoe moet men linnen boorden stijf en glanzend krijgen? ANTWOORD: Door een weinig borax door pri ma glansstijfsel te koken en de boorden daarmee te stijven. Hoe meer borax, hoe stijver de boor den worden. RECEPTEN Nprtlaila 18 nog steeds de grootste en talrijke vJTa,nd8che §ezinnen vinden weer een ste- ter ii i in het vreemde land, waar ech- nptrÜfn ia^tsten tijd de regeering een eigen rAPr,?,i?UI?",mdllstrie heeft te voorschijn ge- m5S' pt en uitbreidt, wat natuurlijk breidels voor onze petroleum vat meekrengt. Maar het gaat nog en het terw"°! =oed- Dank zij onze uitstekende ffiaa+V5^ economische leiders weet onze hnnfïi'f v de concurrentie niet alleen het a te bieden, maar al en toe nog weer be- Boortorens bij Campina. VRAAG: 1 Hoe bakt men wit brood? 2. Hoe bruin brood? 3. Hoe krentenbrood? ANTWOORD: 1. Benoodigö voor een broodje van ons: 270 gram tarwebloem, 10 gr. gist, gr. zout en ongeveer 2 d.L. melk. Doe het meel een verwarmde diepe kom, maak in het midden een kuiltje; brokkel daarin de gist en meng aan met ongeveer de helft der lauwe melk. Roer nu, vanuit het kuiltje beginnend, met een houten lepel het omringende meel bij de vloeistof, een vrij dik deeg gevormd is, het „zetsel" ge noemd. Laat dit deeg op lauwwarme plaats, dichtgedelct, ongeveer 20 minuten rijzen. Voeg daarna de overige melk bij en het zout en kneed het deeg ongeveer 10 minuten met de handen, tot het van de hand< n loslaat. Doe het daarna nog een paar minuten ojp een met meel bestovi plaat of tafel heen en weer en laat het, dichtge- dekt, op lauwwarme plaats weer rijzen, ongeveer een uur. Leg het deeé dan in een met boter olie besmeerden broodvorm, die voor 2/3 gevu! mag zijn en laat hierin nog een half uur onder een vochtigen doek, op lauwwarme plaats rijzen. De vorm moet dan gevuld zijn. Plaats hem dan zonder stooten in een oven en bak in 3/4 a 1 ut Ontstellende cijfers. Het officieel orgaan van het Centraal Bu reau der Veilingen in Nederland; geeft een zeer uitvoerig overzicht v-an d-e ui-tvoercijfers van groenten, fruit en vroege aardappelen over 1934. Wanneer men de vele statistische cijfers groepeert en de meest belangrijke na der onder de loupe neemt, krijgt men een dui delijk beeld van de overweldigende moeilijk heden, waarin dit gedeelte van den eens zoo bloeiemden vaderlandschen tuinbouw zich op dit oogenblik bevindt. Van 1929 tot 1934 is het totale gewicht van dezen export verminderd. In eerstgenoemd jaar bedroeg dit gewicht nog ruim 731 miUioen K.G., op 31 December 1934 was het tot ruim 446 millioen K.G. ge slonken. Een vermindering in vijf jaren van bijna 39 procent. Het behoeft wel geen be toog dat de waardecijfers een dergelijk beeld vertoonen. De totale exportwaarde dezer drie groepen van tuinbouwartikelen bedroeg in 1929 circa 88,6 millioen gulden en in 1934 ruim 34 millioen gulden. Een vermindering met ruim 61 procent. In dien dubbelen ach teruitgang deelen Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland, terwijl onze export naar Duitschland in 1934 in gewicht ruim 3 pro eent hooger was dan in 1933. Het totale gewicht van dezen uitvoer naar Duitschland verminderde tusschen 1929 en 1934 van 394 tot 195 millioen K.G. ('in 1933 ruim 188 millioen K.G.), terwijl de waarde daalde van 49 tot 18 millioen gulden. In vijf jaren een gewichtsvermindering met ruim 50, een waardevermindering met 63 procent. Vergeleken bij 1933 daalde de export van ap pelen naar Duitschland in 1934 van 26 op 4 millioen K.G. In totaal daalde de uitvoer van versch fruit naar onze Oostelijke buren van 36,8 op 12,4 millioen K.G. Een geheel an der beeld geeft de export van vruchtenpulp. Duitschland nam in 1934 de dubbele hoeveel heid af vergeleken bij 1933, terwijl ook de waarde ongeveer dubbel zoo groot was. Ook de uitvoer van versche groenten naai1 Duitschland vermeerderde en wel van 147 tot 175 millioen K.G., terwijl de waarde steeg van 14 tot bijna 15.5 millioen gulden. De siuitkool-export verdubbelde en bedroeg in 1934 niet minder dan 22 millioen K.G. De uitvoer van bloemkool vermeerderde met 1 millioen K.G. die van tomaten handhaafde zich op 41 millioen K.G., dodh de waarde daalde, van 5,6 tot 4,7 millioen gulden. De export van komkommers nam met 5 millioen K.G. toe en kwam op 39 millioen K.G. in 1934. De waarde was in in 1933 en 1934 gelijk. De dorperwtenuitvoer toont een gunstig beeld. Deze steeg van 0.4 op 2,4 millioen K.G., die van boonen van 5.7 op 12,8 millioen K.G. en van vroege aardappelen van 4,7 op 12,4 mil lioen K.G. De export van uien daalde daaren tegen van 7,7 op 3,8 millioen K.G. Aan de hand van deze Duiische cijfers zou men geneigd zijn rich in de handen te wrijven. Er ligt evenwel een schaduw over dit beeld. Immers, deze vermeerderde export heeft velen in zorgen gebracht. De exporteur voert uit met de bedoeling voor zijn afgestane producten binnen afzienbaren tijd klinkende munt te zien. De werkelijkheid is nu, dat van de 18 millioen gulden, de uitvoerwaarde van on zen groenten- en fruitexport naar Duitsch land een zeer belangrijk gedeelte nog altijd niet betaald is. Op tal van min of meer ris kante rekeningen zijn deze achterstallige be dragen geblokkeerd. Men wacht op de liqui datie dezer Nederlandsche vorderingen. Daar mede zullen vermoedelijk drie volle jaren ge moeid zijn. Intusschen is op de cleariargre- kenimg een nieuwe achterstand ontstaan, ter wijl op de „oude" vorderingen nog eerst 10 millioen gulden is afbetaald. Commentaar is gezien het bovenstaande volkomen over bodig. Ook de uitvoercijfers naar Engeland geven allerminst reden tot tevredenheid. De totale waarde van dezen uitvoer daalde tusschen 1929 en 1934 van 27,5 tot 10,6 millioen guldien. De gewijzigde Epgel^qhe handelspolitiek in 1932, die meer en meer overging tot het protectionisme, heeft haar invloed zeer sterk doen gelden. Onze tuinbouwproducten werden zeer hoog belast. D> waarde van den uitvoer daalde in drie jaren tijd van 28.3 tot 10.6 millioen gulden, een vermindering met 62 procent, Van-den eens ao,o bloeienden uit- PLANTEN VRAAG: Ik heb een zwaren pereboom in mijn tuin staan, die in het voripe jaar niet zoo gedra- :en heeft als anders. Welke mest moet ik geven en ln welke hoeveelheden? ANTWOORD: Een overvloedige oogst heeft men maar zelden in twee achtereenvolgende jaren. Gij zult dit door bemesting ook niet positief berei ken. Neem per boom 3 a 4 K.G, superphosfaat; 5 K.G. patent kali en 1 K.G. zwavelzure am moniak. In Maart toedienen en een weinig on- derharken. VRAAG: Mijn Clivia heeft last van wolluls. Een kennis van mij heeft de plant behandeld en in een daarvoor bestemd bad gelegd; de pot goed schoongemaakt en de aarde vernieuwd. Na eeni- gen tijd kwam de wolluis echter terug. Vermoe delijk is het bad niet voldoende doorgedrongen ter plaatse waar de bladeren om elkaar sluiten. Weet u een afdoend middel? ANTWOORD: Wolluis kunt gij bestrijden door de bladeren eenige keeren goed af te wasschen met zeepwater, waardoor een scheut spiritus is gedaan; vooral ook de bladoksals. Daarna flink afspulien. Een Zuiderzeeplan voor de Wash. Nederlanders ervoor aangesteld. voer van versche appelen, peren, kersen aardbeien en bessen is practisch gesproken niets meer overgebleven. De uitvoer van drui ven, die in 1931 nog een gewicht vertegen woordigde van 45 milllioen K.G. was in 1934 geslonken tot 2,1 millioen K.G. Nog bedenke lijker was het met den tomaten-export naar Engeland. De 50 millioen K.G. tomaten, welke in 1931 nog naar Engeland werden gevoerd waren in 1932 reeds tot 28 en in 1934 tot 14 millioen K.G. geslonken. De exportwaarde daalde van 9,5 millioen gulden im 1931 tot 1 millioen gulden in 1934. In drie jaren tijd een vermindering met 84 procent. Deze export naar België verminderde ook zeer sterk. De contingenteeringsmaatregelen zijn daaraan niet vreemd. In 1930 vertegen woordigde deze export nog een gewicht van 58 millioen K.G., in 1934 was deze 10 mil lioen K.G. lager. Dit verschil is op zichze! reeds belangrijk, De ongunstige positie van 1934 spreekt nog meer wanneer men bedenk' dat de uitgevoerde gewichtshoeveelheid 1933 nog 59 millioen K.G. bedroeg.. Van 1933 op 1934 dus een vermindering van 11 millioen K.G. Ook de waardecijfers van dezen uitvoer zijn weinig rooskleurig. In 1932 was de waarde van dezen export naar België bijna 3 millioen gulden, in 1934 nauwelijks 2 mil lioen gulden. Onze uitvoer van sla, tomaten en komkommers naar België verminderde van 1933 op 1934 met 50 procent, onze export van aaadlbèien met niet minder dan 74 procent. Gelukkig bleef België voor enkele onzer tuin bouwproducten, zooals: uien, peen, sluitkool, bloemkool en spruitkool een belangrijk afzet gebied. Ook Zwitserland bleef als afzetgebied dezer producten in 1934 niet geheel behouden. De gewichtshoeveelheid in 1932 uitgevoerd be droeg 17 millioen K.G., iai 1933 slonk deze reeds tot 14 millioen K.G., om in 1934 nog met één millioen K.G. te verminderen. Vooral de uitvoer van komkommers en tomaten daalde aanzienlijk. Daartegenover handhaafde zich de uitvoer naar Zwitserland van sluitkool, bloemkool en peen. Men zou geneigd zijn zich af te vragen: moet dat maar op dezelfde wijze voortgaan? Helaas beschikken wij zelf maar over uiterst beperkte middelen om daarin verandering te brengén. Zoo lang men internationaal niet van plan is aan den economische chaos een einde te maken, zullen wij rekening moeten houden met het feit, dat het laagste punt nog niet bereikt is. MOLLERUS. Een correspondent van de „Daily Mail", schrijft onder dit opschrift over het belang rijk aandeel dat Nederlanders hebben in groote waterwerken, die aan de kust van de Wash worden ondernomen. Het opschrift zou doen vermoeden dat men de Wash gaat .ndammen en droogleggen. Maar het blijkt dat met „Zuiderzeeplan" alleen worden be doeld de methoden van dijkbouw die bij de Zuiderzeewerken worden gevolgd. „Neder- landsche deskundigen", schrijft de corres pondent, „zijn onlangs naar King's Lynn gekomen om ons methoden van zee- en rivierindijking te leeren welke in dit land onbekend zijn. Het is het stelsel dat heeft gediend voor drooglegging van de Zuiderzee en indien, zooals wordt verwacht, de proef slaagt dan ontstaan er ruime mogelijk heden voor het droogleggen van stranden en gorzen die de Wash omringen". Een Engelsche firma heeft de opdracht ge kregen een dijk van een mijl lang te leggen door de gorzen en aan één kant van de geul, die de strooming van de Ouse er heeft ge maakt. Dit werk zal worden gedaan volgens de Nederlandsche werkwijze en de firma heeft Nederlanders in dienst genomen om haar Engelsch personeel in dit werk te on derrichten. De genoemde correspondent ver telt dan een en ander van zinkstukken, het gevlochten rijswerk dat met basalt bevracht naar den bodem zinkt om als fundeering te dienen voor dakconstructie. Het doel van dezen dijk in aanbouw is vooral de strooming van de Ouse aan banden te leggen en in een enkele gewenschte richting te houden. Men verwacht er van dat de strooming beter zal gaan schuren en de geul dieper en beter bevaarbaar zal maken tot heil van King's Lynn dat vroeger een zeer belangrijke havenplaats was, maar de laatste drie of vier eeuwen het lot van de doode steden aan de Zuiderzee meer of minder heeft gedeeld. King's Lynn is de laatste jaren onder den invloed van de suikerbietencultuur in Nor folk weer wat opgekomen en men hoopt dat de herleving zal worden geholpen door de te verwachten verbetering van het vaar water van de Ouse. Het denkbeeld om de Wash droog te leg gen op het voorbeeld van de Zuiderzee is de lataste jaren vaak geopperd en aanbe volen als een van de aangewezen „open bare werken" die volgens Lloyd George en andere politici behooren te worden onder nomen op het beginsel dat weekloon in de plaats moet komen van werkloosheidsuit kering. De Wash is ten naastenbij 28 K.M. 'ang en even breed en kustranden van onge veer 8 K.M. breed aan alle drie rijden van ''en inham komen z-eer z-»k°r vnnr droog- 'egging ln aanmerking. Het werk dat thans wordt ondernomen, is blijkbaar niet be doeld als het begin van zulk een algemeene drooglegging maar vruchtbare uitkomstén van dit beperkte werk zouden allicht de totstandkoming van het groote werk bevor deren.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7