Nieuwe beurskoers. Stervende tuinbouw in midden-Kennemerland. Woningbouw werkt de saneering in de hand. ZATERDAG 2 MAART 1935 Nieuwe woonwijken verrijzen. omgeving van Bevel-wijk heerscht een ..veilde bouwnijverheid. Bouwwoede zou on.n ei«enlijk moeten zeggen, want de wonin- verrijzen in zoo'n snel temco. alsof er v een minimum van tijd duizelden men sen een dak boven hun hoofd moeten heb- fn Het heeft zoo den schijn, dat we een van hoogconjunctuur beleven, dat in «verwijk een nijpende woningnood heerscht. Yn werkelijkheid heeft men hier te doen J een crisisverschijnsel. De strijd om het ,an de tuinders moet wel heel zwaar in anders zouden zij er niet toe overgaan Sn bedrijven te verlaten. Alle maatregelen Tn de regeering ten spijt is de nood in den tuinbouw nijpender, dan ooit te voren De nrnducten kunnen op de markt den kostprijs Lu»maal niet opbrengen en het ligt voor Gehand dat dit den ondergang van vele tuindersbedrijven verhaast. Wanneer de tuinders op hun grond het onderhoud voor hun "ezinnen niet kunnen verdienen, dan is het evenmin mogelijk om den landeigenaren nacht te betalen. De exploitatie van de tuin- bouw^ronden als bouwterrein is plotseling in ongekende mate begonnen. Op de plaatsen rondom Beverwijk, waar tot voor korten tijd de aardbeien en de boonen, de hoofdproduc ten van Kennemerland's tuinbouw, geoogst werden, zijn nieuwe woonwijken gesticht. Dat is gebeurd in Beverwijk voor zoover daar nog tuinderijen werden aangetroffen, maar no" in sterker mate in Wijk aan Duin. Het karakter van deze gemeente heeft zich to taal gewijzigd. Eertijds bloeiende tuinbouw bedrijven hebben plaats moeten maken voor woningbouw, nieuwe wijken zijn ontstaan. Hier heeft men te doen met een teeltbeper- jung, die radicaler en sneller werkt dan die, welke van regeeringswege is opgelegd en die eiken tuinder noodzaakt een deel van zijn tuingrond braak te laten liggen. Nieuwe woonwijken heeft men in Beverwijk b.v. zien verrijzen in de omgeving van het C. H. Moens- pleln, van den Boeweg en den Romerkerkweg en nog kort geleden op de tuinen gelegen tus- schen den Romerkerkweg en den Arendsweg (Strick van Linschotenstraat, Deken Waare straat en Bloemhofstraat). In Wijk aan Duin kan men geen weg' be wandelen of men treft er nieuwe woningen aan of zijn in aanbouw. Zelfs op verren af stand van Beverwijk heerscht een ongekende bouwnijverheid. Het loont de moeite, om in dezen tijd eens een „ontdekkingsreis" te ma ken in de omgeving van Beverwijk. Wanneer men zijn wandeling dan uitstrekt tot de Ban- kelaan, Gladiolenlaan, Gi-oeneweg en Creutzberglaan zal men verbaasd zijn over de groote veranderingen, welke in dit vroegere tuinbouwgebied-bij-uitstek hebben plaats ge grepen. En wat er nog zal gebeuren, want we zijn er nog niet. In talrijke tuinen zal men ook het bordje „bouwterrein te koop" aan treffen en men kan er zeker van zijn, dat ook in die gronden de eerste spade zal worden gestoken niet door den tuinder, die na den langen winter den bodem weer zaaiklaar zal willen maken, maar door de werklieden van de bouwondernemers ten behoeve van de fundeeringen voor nieuwe woningen. Langs de Bankelaan b.v. is de grond al ingedeeld, de woningblokken zijn al uitgepaald en af gezet, terwijl de tuinder nog bezig is met het oogsten van de laatste wïnterproducten. De ouder tuinderswoningen, waarin de zorgen nu met den dag toenemen, en die altijd midden in de tuinen gebouwd waren, worden inge bouwd en de bewoners zullen geen uitzicht meer hebben op de groene akkers maar op de steenmassa's, die hun van hun bedrijven hebben verdrongen. Onze foto geeft van een en ander een dui delijk beeld. Wie herkent van deze foto b.v. nu neg den hoek van den Arendsweg en de Groenelaan? (Links onder) Nog geen vol jaar geleden bloeiden op dezelfde plaats de narcissen en de tulpen. Nu staan er nieuwe huizen, modern opgetrokken en geriefelijk gebouwd. ..Beleg uw geld in huizen" luidt thans het parool, maar bezorgde lieden vragen zich by deze bouwwoede toch wel eens af of de crisis in den tuinbouw weldra niet gevolgd TiW°*r<!fn rï001' een cr':s^ *n de bouwwereld. Tientallen bouwondernemers bouwen voor oen handel, weer anderen doen dat om te verhuren. In den regel worden deze nieuwe huizen spoedig betrokken, dikwijls weer even spoedig verlaten. Nog nooit zijn er zooveel menschen aan het verhuizen geweest. De menschen worden in vele gevallen aangelokt uooi' „premies" die op 't betrekken van een huis worden gesteld. De eene bouwonder nemer geeft b.v. vier weken vrij wonen, een andere laat gratis zeil leggen of neemt de verhuiskosten voor zijn rekening, alles met de bedoeling, om de huizen zoo spoedig mogelijk bewoond te krijgen. Op dit gebied schijnen wel soms eigenaardige toestanden te heer- schen. Intusschen kan van een woningtekort sinds lang niet meer worden gesproken. Het aantal leegstaande huizen nT Beverwijk en omgeving is zeer groot. De uitbreiding van de woongelegenheid gaat nu eenmaal sneller dan de vestiging van forensen. En nog altijd gaat men voort met bouwen en verdwijnen de tuin derijen. Saneering op groote schaal, eener- zijds, ongelimiteerde toeneming van woningen anderzijds. Misschien beleven we nog een bouwbeperking. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de onderlinge wedstrij den van de Beverwijksche Damclub luiden: S. D. Hoog vorstC. Blokdijk 20 D. Kikke Sr.—H. Timmer 2—0 J. A. OussorenC. Pekel 20 J. v. d. BergW. Spanjaard 02 De stand van de handicapwedstrijden is als volgt: gesp. gew. verl. cad. brt. gem. pnt A. J. Burger P. Langendijk Th. v. Noort W. v. d. Lem L. Peelen N. Blom Ch. Hart G. v. 't Hoff E. Belinfante G. Landaal Woensdag vcortgezet. 4 a.s. 1 305 123 2.48 2 1128 234 4.82 2 957 187 5.12 2 673 213 3.16 2 212 169 1.25 4 320 248 1.29 4 255 278 0.92 5 1175 282 4.17 5 717 317 2.26 4 343 111 3.09 worden de wedstrijden VR1JZ. DEM. KIESVEREENIGING. Dinsdagavond houdt de plaatselijke Vrijz. Dem. Kiesvereeniging een vergadering. In deze bijeenkomst zal de groslijst van candi- daten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen worden vastgesteld. AARDAPPELENDIEFSTAL. Uit het pakhuis van een aardappelenhan delaar alhier werden twee zakken aardappe len ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg de navolgende voorwerpen: een antieke griffel koker en een antieke, zilveren étui voor zil veren pasmunt. Ingekomen: Cox J. J. en gez. schoenmaker Begijnestr. 18 van Wijk aan Zee en Duin. Smit H. C. slager Baanstraat 88 van Uit geest. Havik G. E. zonder H. Burgerstraat 7 van Koog aan de Zaan. Markx en gez. chauffeur W. Passtoorsstr. 3 van Wijk aan Duin. Van der Weide en gez. koopman v. Haren- carspelstr. 6 van Emmen. Doldersum G. en gez. koopman Hoflander- weg 31 van Emmen. Pasma D. en gez. schoenmaker Nieuwstr. 16 van Velsen. Minnes C. en gez. winkelier in sigaren Breestraat 15 van Wijk aan Duin. Vertrokken: Geier K. kloosterzuster naar Duitschland. Wagter H. zonder naar Velsen Willebrord' straat 2. Van der Wurf M. A. zonder naar Wijk aan Duin Regulierstraat 41. De Wit H. zonder naar Den Haag Bossche- straat 46. Ehrbecker M. J. F. en gez. hoofdonderwij zer naar Haarlem Duvenvoordestraat 32. Van Hertzberg H. bankwerker naar Velsen Kalverstraat 162 rd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: A. Verheijden—Bakker, dochter. W. C. LieftingDuijker, dochter. D. P. Nij veldKwaak, dochter. Overleden: E. Mus, vr. oud 61 jaren, wonen de te Velsen. E. H. M. Rebel, vr. oud 81 jaren echtgen. van G. L. Tilanus. Levenloos kind van H. J. Nij veld en D. P. Kwaak. Zoon Corn., oud 75 jaren, wed van G. vSteeman. G. Leei, water. vr. 86 jaren, wed. van B. Munter, ge woond h. te Wijk aan Zee en Duin. Opgericht is de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Heren- beurzen", die van 29 Mei tot 10 Juni te Scheveningen de eerste heerenbeurs zal organiseer en.) Damesbeurzen zijn sinds jaren In ons land bekende dingen, Waar ik niet mee durf te spotten En geen lof van hoef te zingen. Er komt nu een beurs voor heeren. Heb ik in de krant gelezen. Dat voorziet wel in een leemte, O. wat zal dat heer-lijk wezen. 't Moet alleen van heeren worden Maar toch niet „alleen voor heeren", Dames zullen, naar wij hopen. Ook den heeren-beurskoers leeren. Ik zal niet voor de verleiding Van die flauwe mop bezwijken, Dat speciaal getrouwde dames Graag in heerenbeurzen kijken; Maar het kan geen kwaad, voor dames Eens speciaal te etaleeren. Wat wij, zeg maar in geschenken, (Niet geschonken) vorm waardeeren. En ik hoop van ganscher harte, Voor de stichters, dat dan deze, Ondanks crisis, eens een echte Volle heerenbeurs zal wezen. P. GASUS. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMER- LAND EN VRIJE VEILINGEN 1 Maart. Spinazie per kist 0.851.65 Boerekool per kist 1545 ct. Andijvie per kist 55100 ct. Wortelen per bos 2527 ct. Rabarber per bos 820 ct. Peterselie per bos 34 ct Selderie 23 ct. Prei per bos 512 ct Uien per K.G. 22 1/2 ct. Witlof per K.G. 613 ct Wortelen per K.G. 11 1/2 ct. Spruiten per K.G. 79 ct. Knollen per stuk 26 ct. Roode kool 37 ct Gele kool per stuk 2—5 ct. Groene kool per stuk 24 ct. Appelen per K.G. 20 ct. Peren per K.G. 15—18 ct DE K.W.C. NIET NAAR ALKMAAR. Het bestuur van de Kennemer Wandelclub verzoekt ons mede te deelen, dat de marsoh te Alkmaar a.s. Zondag niet door gaat. DE HONDENBELASTING De onlangs gewijzigde verordening op de hondenbelasting is thans in werking getreden Deze belasting wordt nu geheven naar het in komen. Zij bedraagt 414 met stijgingen van 2 voor iedere 1000 inkomen. De belas ting wordt bovendien hooger, wanneer geen aangifte is geschied en nog hooger, wanneer men een onjuiste aangifte heeft gedaan. Iemand, wiens inkomen minder dan 1000 is betaalt voor een aangegeven waakhond, 2de klasse 2 en voor een plezierhond (le klasse 4). Wanneer men geen aangifte doet worden deze heffingen verhoogd tot resp. 6 en 12. Wij vestigen nog bijzonder de aandacht op de bepaling, dat honden, niet ouder dan twee maanden, alleen dan vrij van belasting zijn wanneer zij niet op den openbaren weg wor den aangetroffen. NED. VER. VAN FABRIEKSARBEIDERS Woensdagavond wordt in het Kennemer Theater een kunstavond gegeven voor de plaatselijke af deeling van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders. Aan dezen avond verleent het trio Menist muzikale medewerking. Ook zal de zangeres Truus Inpijn zich doen hoo- ren. De heer J. W. de Vries zal een propagan- darede uitspreken. Des middags wordt een matinee gegeven voor de kinderen. HOOFD VAN SCHOOL No. 1 Als waarnemend hoofd van school no. 1 zal na het vertrek van den heer Ehrbecker de heer B. P. M. Wortman optreden. In verband hier mede werd als tijdelijk onderwijzer aangesteld de heer J. K. D. Hoeve, wachtgelder te Am sterdam. De opvolger van den heer Ehrbecker, de heer P. Krabbendam, thans hoofd van de school te Wognum, heeft inmiddels zijn benoe ming aangenomen. MET DE KAMPIOENEN OP REIS In verband met den uitwedstrijd van de v.v. „Beverwijk", de kampioen van de vierde klas se, tegen „Rivalen" organiseert de supporters- vereeniging „Rood Wit" Zondag een autobus tocht naar Amsterdam. De deelnemers moeten zich heden, Zaterdagavond bij de bekende adressen aanmelden. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde dezer week 864 werk loozen ingeschreven tegen 877 in de vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 473 (vorige week 473), Wijk aan Duin 300 (301) en Heemskerk 91 (103). De werkloosheid doet zich gelden in onder staande vakgroeepen: Beverwijk: Bakkers 4, bankwerkers 12, be hangers 3. betonvlechters 5, betonwerkers 6, blik'oewerkers 6, blikslagers 1. chauffeurs 14. drukkers 5, electriciens 4, expediteurs 2, grond- erkers 61, handlangers 4, kantoorbedienden kleermakers 2. kopergieters 1, landarbeiders 40. lasschers 2. losse arbeiders 157, machinis ten 3. machinedrijvers 1. machinale houtbe werkers 2. marmerbewerkers 2, marmerpo lijsters 1, metaalbewerkers 3, metselaars 6, monteurs 7, opperlieden 12, plaatwerkers 1, schilders 15, schippers 3. schoenmakers 3, siga renmakers 33, sorteerders 4, slagers 1, smeden soldeerders 2, spoorleggers 1, steenhouwers stoffeerders 1, stokers 5. stucadoors 2, eekenaars 2, timmerlieden 11, uitvoerders 1, oegers 1, voerlieden 1, voorslaanders 2, win kelbedienden 3, werksters 1. dienstboden 4, koks 1. totaal 473 (vorige week 473 Wijk aan Duin: Bakkers 2. bankwerkers 6, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blikslagers i, carrosseriemakers 1, chauffeurs 10, druk kers 4, grondwerkers 57, handlangers 4, kap pers 2, kantoorbedienden 4, kellners 1. koper gieters 1, landarbeiders 34. lasschers 2, lood gieters 3. lijn werkers 1. losse arbeiders 79, machinisten 6, machinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 1, metaalbewerkers 7. metse laars 2, monteurs 2, opperlieden 12, plaatwer kers 2, reizigers 4 schilders 6, schippers 5. schoenmakers 1, sigarenmakers 6, steenhou wers 1, stoffeerders 1, stokers 4, stucadoors 2. timmerlieden 11. uitvoerders 2, winkelbedien den 2, stuurlieden 1, zeilmakers 1, totaal 300 301). Heemskerk: Betonvlechters 3, betonwerkei's 4, chauffeurs 3. drukkers 1, grondwerkers 12 kantoorbedienden 1, landarbeiders 39, losse arbeiders 21, opperlieden 2, schilders 1, timmer lieden 6, totaal 91 (103). GYMNASTIEK VEREENIGING „HERCULES" De Chr. Gymnastiekvereeniging „Hercules' geeft Dinsdag 12 en Woensdag 13 Maart on der leiding van haar directeur den heer C. P. Nieuwenweg haar jaarlijksche tumuitvoering in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Het programma vermeldt: Opmarsch, halteroefeningen, jongens; ladder, meisjes en jongens; Oud en nieuw in de gym nastiek, heeren; veerplank paard, dames; springen, jongens; intermezzo, meisjes, hee ren; brug, meisjes, dames en heeren; laagrek. jongens; hoogbrug, heeren; knotsoefeningen, meisjes. Het programma wordt afgewisseld door intermezzi. Z. V. V. 2—KENNEMERS 2 De roodzwarte reserves trekken Zondag naar Zaandam, om partij te geven aan Z. V. V. 2. De Kennemers beschikken over het volgende elftal: Doel: Grapendaal. Achter: v. 't Hof, v. d. Boa Midden: Versluis, v. d. Wal, Blom. Voor: Ten Wolde, Antonisse, Boom, Pauw en Veenstra. SCHIETWEDSTRIJD „ONS GENOEGEN". .In den in café Sonnevanck gehouden on- derlingen schietwedstrijd behaalde de heer J. van Son den lsten prijs met 94 punten, hij ontvangt tevens den wisselbeker aangeboden door de Heinekens bierbrouwerij. De 2e, 3e en 4e prijs behaalden de heeren D. Schellevis; P. Schelvis en P. Huybrechts elk met 92 punten. De heer F. v. d. Meij Gzn., ver wierf den 5den prijs met 91 punten. De prij zen bestaande uit luxe enhuishoudelijke voorwerpen zullen Zondagavond- tijdens den feestavond uitgereikt worden BURGERLIJKE STAND Geboren: Anthonius Adrianus. z. van J. A. Kuijs en M. A. C. de Rooij. Hendrika Maria, a. van A. de Reus en K, M. SheekSS. Albertus Wilhelmus, z. van A. J. Jansen en J. P. Winkel huizen; Adrianus Petrus, z. v. J. A. Ruiter en M. van Wonderen, Adriana Helena Elisabeth, d. van M. J. Hendrickx en H. E, de Vooght, Siebrand Adrianus, z. van S. de Vries en A. van Dijke. Gewijzigde kieswet heeft niet veel kans. Er zouden teveel tegenstemmers in de Kamer zijn. HEEMSKERK HINDERWET. Door B. en W. is aan de N. V. American Petr. Cy te 's-Gravenhage vergunning inge volge de Hinderwet verleend tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaar plaats met bovengrondsche aftapinrichting op het perceel van Th. N. Knaap aan de M. v. Heemskerckstraat 52. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Christina, d. van Jn. Neeft en M. Diemeer. Jacobus Petrus GeTardus, zoon van Joh. J. Sap en M. A. de Boer. Ondertrouwd: Hendr. A. Meijer, alhier, on langs te Amersfoort en L. H. M. Chrispijn, te Amsterdam. KINDERZANGKOOR Het Chr. gemengd kinderkoor „Altijd vroo- lijk" uit Beverwijk heeft een uitvoering ge geven in het Chr. Hervormd Vereenigingsge bouw alhier van de Chr. Melsjesvereeniging „Ora et Labora". Mej. Taam opende dezen avond, waarna werd gezongen Psalm 68:10 en men zich in gebed vereenigde. Het kinderkoor ..Altijd Vroolijk" bracht on der leiding van mej. v. d. Waal eenige liedjes ten gehoore, waarvoor het een dankbaar ap plaus mocht ontvangen. De kleppermarsch viel zeer in den smaak. Vervolgens werden eenige tableaux te zien ge geven, waarbij de dames v. d. Waal en de Vries v. d. Waal liederen zongen met orgelbe geleiding van mej. Gehem. In het bijzonder dient Harpenspel genoemd te worden. Ds. IJzerman sprak een slotwoord. Onze Haagsche correspondent meldt: Uit parlementairen kring vernemen wij, dat de kansen voor de door Minister de Wilde te verdedigen wijziging der Kieswet, die ten doel heeft met behulp van een hoog'st eigen aardige wijze van berekening voor de toe wijzing van Kamerzetels, kleine partijen uit het Parlement te weren, zeer slecht staan. De geheel-e sociaal-democratische fractie, de Christelijk Historischen. de Liberalen, de diverse kleine fracties en vermoedelijk ook nog eenige Katholieken zouden van plan zijn dit ontwerp, dat in zijn wezen met de grond wettelijk voorgeschreven evenredige vertegen woordiging volkomen in strijd is. te verwerpen. Een speciaal door den heer Vliegen aanbe volen t-usschenoplossing, in hoofdtrekken hierop neerkomende, dat het land. in vier of zes districten zou worden verdeeld, met een gelijk aantal afgevaardigden, die dan bin nen die districten naar evenredigheid zouden moeten worden gekozen, kan men niet in den vorm van amendeering in het ontwerp-de Wilde opnemen. Het wetsvoorstel leent zich nu eenmaal niet voor zulk een manier van amendeeren. Dientengevolge, aldus de ons verstrekte inlichtingen, moet men op ver werping rekenen, wanneer de Minister mocht blijven volharden in zijn verlangen om de verandering, die hij in de Kieswet wenscht aan te brengen, maar die in breeden kring verzet ontmoet, toch in de Kamer te verde digen inplaats van zijn voorstel alsnog terug te nemen. WIJK AAN ZEE EN DUIN „SCHOOLAVOND" Donderdag 27 Maart zal de Duinwyckschool in het vereenigingsgebouw aan de Verlengde Groenelaan een schoolavond houden. De agen da vermeldt o.m. een causerie met lichtbeelden over Venetië, door den heer R. de Vries, en een kluchtspel in een bedrijf, getiteld „Een huis met commensaals", dat opgevoerd zal worden door enkele leerlingen. BOUWEN. Door Burgemeester en Wethouders is aan W. van Rookhuizen, te Wijk aan Zee en Duin vergunning verleend tot het bouwen van 4 woonhuizen aan den Oude Alkmaarscheweg en 4 woonhuizen aan den Hooge Hoflan- derweg. DE DE GROOT-PLAQUETTE VOOR DR. A. F. PHILIPS. De plaquette voor het jaar 1935 van het dr. ir. C. J. de Groot-fonds zal worden toegekend aan dr. A. F. Philips, wegens zijn verdienste voor de ontwikkeling der electrotechnische industrie in Nederland. De scheepsramp bij Casablanca Kotter en reddingsboot verdwenen in de golven. PARIJS, 1 Maart. Volgens aanvullende berichten heeft de scheepsramp van de Spaansche kotter „Ursula" ter hoogte van. Casablanca veertien slachtoffers gemaakt. Van de bemanning van de omgeslagen Fran- sche reddingsboot „Maréchal Lyautey" zijn de kapitein en vier leden der bemanning omge komen in de golven. De „Ursula" verging eveneens, toen van geen enkele zijde meer hulp werd verleend. Vier lijken zijn reeds aangespoeld. Vijf menschen worden nog ver mist. De overigen hebben zich op een eilandje in veiligheid weten te brengen, maar wegens den storm zijn ze hiervan nog niet afge haald. Een militair vliegtuig heeft den schip breukelingen touwen, levensmiddelen en kleeding toegeworpen, opdat zij den nacht op het eilandje zouden kunnen doorbrengen. Een ander lid der bemanning wist zich op een rots niet ver van het strand in veiligheid te brengen. Alle aangewende pogingen om hem hulp te verleenen mislukten echter wegens den storm en de invallende duisternis. Men betwijfelt of de ongelukkige den nacht zal overleven. Niet temin worden de reddingspogingen vandaag voortgezet. Japansche voorwaarden voor toenadering tot China. SJANGHAI, 1 Maart (Reuter). Het blad ..North China Daily News" weet te melden, dat de door Japan gestelde voorwaarden voor een toenadering met China o.a. het vol- gen-de inhouden Vervanging van Generaal von Seeckt, den Duitschen militairen raadgever in China en van zijn 300 militaire assistenten door een zelfde aantal Japansche officieren, alsmede de aanstelling van 1400 Japansche officie ren die moeten medewerken aan de oefening van het Chineesche leger. HOLLAND—AMERIKA LIJN Nlctheroy, Rotterdam naar Vancouver 28 te Bermuda, J^arn, N.-York naar Rotterdam 28 te Philadelphia. Han™' Rott<ir<iam n- N.-York 1 (v.m.) te AMwerpe'^' N'"^rleans n- Rotterdam 1 te Vancouver naar Rotterdam, 28 v. Cristobal. v,.,?5,?'1' Vancouver n. Rotterdam 1 te Hoek ra Holland. N.-York n, Rotterdam 1 te Ant- naar Rotterdam via Valent (9"54 v'm'' 450 mijl W-Z.W. v. Swasia0™1!! ,Rotterdam n- Vancouver via E«raa 28 (1.40 n.m.) 110 mijl O. v. Land's Rotterdam n. N.-Orleans 27 v. HALCYONLIJN tol], voor^M^i'^m 28 v" vlaardinsen te Bag- HOLLAND—AFRIKA LIJN Klipfontein (thuisr.) 1 (7 n.m.) v. Ant werpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Amstelkerk (uitr.) 28 van Duala. Maaskerk 1 v. Amsterdam n. W.-Afrika. HOLLAND—OOST-AZIëLIJN Zuiderkerk 28 v. Rotterdam n. Japan. Serooskerk (uitr.) 1 van Manilla. Arendskerk (thuisreis) 28 v. Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk (uitr.) 29 te Antwerpen. JAVA—NEW-YORK LIJN. Djambi, N.-York n. Java 1 van Suez. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN Tjisaroea 28 v. Batavia te Manilla. Tjmegara 28 v. Shanghai n. Amoy. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Aurora, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Baarn Chili n. Amsterdam 28 te Liverpool. Calypso Triest n. Amsterdam 28 van Cadix. Colombia Amsterdam naar W.-Indië p. 28 (8 n.m.) St. Michaels. Cottica, Paramaribo naar Amsterdam 1 (n.m.) van Havre, 2 (12 midd.) verwacht. Deucalion 1 van Amsterdam te Pernis. Hebe Pto Barrios naar Amsterdam p. 1 (3 van.) Lizard. Irene 1 (5.30 v.m.) v. Amsterdam te Ham burg. Fauna, 1 van Amsterdam naar Kopen hagen. Pluto 1 van Amsterdam naar Orense. Euterpe. Bordeaux naar Amsterdam pas. 1 <8.57 v.m.) Wight. Saturnus 1 van Jaffa te Haifa, Mars 1 van San Carlos de la Rapita te Va lencia. Odysseus, 28 van Kopenhagen naar Norre- sundby. Ju no, 1 van Alexandrië te Amsterdam. Orestes, 28 van Amsterdam te Bourgas. Theseus, Amsterdam naar Kopenhagen p. 1 Holtenau. Ulysses, 1 van Amsterdam te Rotterdam. Arnor 1 van New-York naar Port au Prince Bodegraven, Chili, naar Amsterdam 26 te Balboa. Bameveld, Amsterdam naar Chili 27 van Callao SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silveray, New-Orleans naar Calcutta 28 v. Kaapstad. Saparoea, Vancouver naar Calcutta 28 van Cebu. NEDERL, END. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agnita 1 te Southampton verwacht, naar Rouaan. Mi tra 14 van Tampi.co naar Land's End v. o„ Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (thuisreis) 28 (5 n.m.) van Las Palmas. Zaanland (uitr.) pass. 28 Beachy Head, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Pinang (thuisr.) 1 van Singapore. Modjokerto 1 van Batavia te Rotterdam. Kedoe (thuisr.) 1 (6 v.m.) te Londen. Indrapoera (uitr.) 28 (11 n.m.) van Co lombo. Kota Nopan (thuisr.) 28 te Belawan. Baloeran (uitr.) 1 (5 n.m.) van Southampt. Sibajak (thuisr.) 1 (6 n.m.) van Lissabon. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras (uitr.) 1 van Suez. Poela-u Tello (thuisr.) 1 van Port Said. Tawali (thuisr.) 28 (11.27 v.m.) 340 mijl Z. van Land's End. Simaloer (thuisr.) 1 van Triest. Marnix van St. Aldegonde (uitr. 1 van Genua STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Melampus, 1 van Batavia te Amsterdam, Perseus, Japan naar Rotterdam 24 te Ca sablanca. Calohas, Japan naar Rotterdam 1 van Singapore. Laomedon, Java naar Liverpoal pass. 28 Prawle Point. Myrmidon, Batavia naar Amsterdam 28 te Penang. Ijsgang op dc Donau. Uit Braila wordt gemeld, dat het ijs tus- schen Galatz en Sulina reeds opbreekt en de scheepvaart vermoedelijk binnen enkele da gen weer geopend kan worden. Versche visch in doozen. Uit Noorwegen wordt gemeld, dat men er na langen tijd in geslaagd is versche visch zoo te conserveeren. dat zij na langen tijd nog even versch is als toen zij werd ingepakt. Men gebruikt voor de verpakking alluminiumdoo- zen en in hoofdzaak komen kabeljauw en schol voor deze conserveering in aanmerking. Op verschillende markten heeft dit artikel een goed onthaal gevonden. Zelfs de schepen voor de walvischvangst nemen het artikel mede opdat men den op varenden ten allen tijde versche visch kan voorzetten, waar men zich ook bevindt. Zelfs na een paar jaar bleek de kwaliteit nog prima te zijn. In Bergen zou een fabriek reeds een order gekregen hebben voor levering van 100.000 kisten met doozen Nieuwe Visschersvereeniging. In de bestaande visschersvereeniging te Frederikshavn (Denemarken) is een scheu ring ontstaan omdat de kustvisschers meen den. dat hunne belangen werden achter ge steld bij die van de zeevisschers. Daarom tra den ongeveer honderd leden uit, die tezamen weer een nieuwe vereeniging vormden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5