I Uitvindingen. De Luxemburgers. .„.te ploeg Luxemburgsche ama- toert sinds het begin van dit Ujr.MSse-e In de tweede helft van Isa-' zij in ons land. Op 18 Maart zal Maart WJ* JÏOor Kunsten en Wetenschap- ij! het Seö'gebokst worden, op 20 Maart »enhém* °oan Amsterdam worden ge- ial wonderdaad mag hier gesproken worden bracht, iw» ploeg, daar de Luxemburgers ran fOteiiland overwinning op overwinning ÏMen te behalen" „richt heeft mij aan het peinzen gezet. - vaderlanders vormen een klem volk, h een klein land, zooals wij zelf en ^ttcr.ena vcrVeiens toe constateeren. Niet- gnderen w .m acht raillioen in aantal en temin flJ» vaderiandsche oppervlakte 33.000 «aarbij ik zwijg van de reusachtige J.hT eewesten met hun tientallen mil- die ook tot het Rijk be- jiooren. kleiner volken. Denken wij daar Er on9 De Luxemburgers zullen er ons aan ooit aan- ren en dat nog wel op gevoe- k°men,.^ft Tiun groothertogdom heeft een Iige rvlakte gelijk aan 13.3% van het onze. opp intfll'blijft achter bij dat van de bevol- HuD aoS Den Haag. Hun leger bestaat uit een kingf nffwacht van het groothertogdom, tel- ?°°Üp lenige honderden grenadiers (of hoe ze *L mnaen) in prachtige pakken, en voor °aat het hun best, dank u. Geen inchtvloot, geen peperdure zeevloot, en L zomervacantie komen de duizenden uit m £e landen hun spaarduitjes bij hen ver teren waartegen zij geen bezwaar hebben. De 1 5; oorlog heeft hen niet gedeerd.er is g nnUsch legerkorps door hun land gemar lden heel Europa heeft vergeten dat het f nixemburgsche neutraliteit had gegaran- jf. L Maar verdere gevolgen had dat niet. Na r! nórloe was Luxemburg nog even vredig en de» oorlog tevoren. in den Volkenbond onSn het geen rol, in conflicten wordt het S-ft hptrokken, eischen stelt het nooit, revo ltes onderneemt het niet. Het houdt zich IS geniet van zijn mooie natuur en vreest i n toekomstigen luchtoorlog, want wie zou vet in zijn hoofd halen bommen op Luxem- Xrete "ooien? Het heeft geen groote bevol kingscentra. geen arsenalen, geen mumtie- faEr6blijkbaar wèl gevoel voor humor. Want riaar stuurt nu deze lilliput-natie er een ploeg fmateur-boksers op uit, die overal oyerwm- Sen behaalt. De Luxemburgers trekken Spa rond, en slaan het sportief en wel- overlegd op zijn gezicht Zij moeten ergens gelezen hebben, dat al die machtige andere Eendheden zich weer op de politiek van de Sn vuist zijn gaan toeleggen. „Bereid u oorlog"leve het geweld"macht f recht" galmt overal door Europa. r,ned" zeggen blijkbaar de Luxemburgers, "nan doen we mee, maar zonder gassen, brandbommen, mijnen, bacillen-culturen en Se rest van jullie onsportieve middeltjes. Wij doen het liever volgens de spelregels. En eer lulüe onderling beginnen, zuilen we jullie nog iven oo je gezicht komen slaan. Bovendien Jnilen wii er geld aan verdienen, terwijl jullie Set die onnette methodes allemaal geld ver liezen zult. Zoo gaat het nou eenmaal met dip dingen: Eerlijk duurt het langst". Waar op zij met een glimlach hun boksers op reis hebben gestuurd en overwinningen zijn gaan b0Na hun bezoek aan Nederland denken zij de Duitschers te lijf te gaan, en daarna dat belangrijke centrum van de petroleum lichten: Roemenië. Ze staan voor niets. Teffen geweld hebben ze geen bezwaar, maar het moet sportief blijven en geen verliezen opleveren. Ethisch zoowel als zakelijk gerede neerd hebben zij gelijk, zij verhoogen rustig hun nationaal prestige wie ter wereld min acht de Luxemburgers? en ze doen mee aan de mode ook. Die is toch Geweld, niet waar? Nu dan: Geweld! Luxemburg speelt mee. Al peinzende herinner ik mij nu ook dat ver vaarlijke woord van Mussolini: „De oorlog is voor den man, wat het moederschap voor de vrouw is". Zjin1 levensvervulling dus. Mussolini schijnt niet aan de Luxemburgers te hebben gedacht, want die schijnen het zonder oorlogen best te kunnen stellen. Al zijn er minder dan de bevolking van Den Haag, ze leveren een boksploeg op die reeksen overwin ningen in het buitenland behaalt. U houdt misschien niet van boksen, en ik heb het ook altijd nogal een vieze vertooning gevonden, maar laten wij het er over eens zijn dat er kracht, moed, zelfbeheersching, enorm uithou dingsvermogen en concentratie voor vereischt worden. Dat zijn toch allemaal zeer mannelijke eigenschappen, die wij wèl bewonderen. Eigen aardig dat de Luxemburgers die zonder oor logen zoo hebben kunnen ontwikkelen. Ook in andere opzichten schijnt het met hun levens vervulling best te schikken, en met het moe derschap gaat het in Luxemburg ook best, al kan men daar de moeders niet het plezierige vooruitzicht geven, dat zij zonen ter wereld brengen om z?. na „welpen-voorbereiding" van hun zesde jaar af tenslotte te zien sne ven op het veld-van-eer. De Luxemburgers doen mij aan als een wonderlijke ironie in het huidige Europa. Mis schien zien hun boksers niet in hoe grappig het is, maar er zal ongetwijfeld een deel dei- bevolking zijn dat het wel snapt, en dat lacht als het weer van een nieuwe overwinning zijner helden leest. Ten allen tijde zijn er dingen, waarin een klein volk groot kan zijn, al is de tijdgeest ook nog zoo vreemd, en nög zioo gewelddadig. Het Luxemburgsche boks-leger trekt Europa door en wint zijn veldslagen. Eerlijk, volgens de spelregels, met open vizier. Er schijnt haast 'n stukje riddertijd herleefd R. P. BEVERWIJK KUNST- EN FILMAVOND VAN DEN NED. BLENDENBOND. Donderdagavond werd in het Kennemer Theater een propaganda Kunst-Filmavond gegeven door den Nederlandschen BI inden- bond, waaraan medewerking werd verleend door mej. Rie Tuyl Schuitemaker alt, Thierre van Driest, pianist en Joh. v. d. Berg spreker declamator. Namens het comité van voorbereiding waar in zitting hadden de dames A. A. van Hat- tumDekker. T, Deegenaar—Veniet, J. Lam me—Schuit, A. Winter—IJff en W. K. van LeeuwenOdinot, sprak de heer G. W. P. Stoutenbeek een welkomstwoord en wees op het streven van de blinden naar erkenning als volwaradige menschen en naar verplicht on derwijs en vakopleiding. Spr. bracht vervolgens dank aan de commissie van voorbereiding, aan de vereeniging „Kindergeluk" voor het be schikbaar stellen van haar piano en aan den heer Middelkoop, die voor het vervoer zorg de. De blinde pianist Thierre van Driest speelde als eerste nummer van het programma Im promptu van Chopin. De pianist deed dit op frappant goede wijze met feillooze techniek en een mooien warmen aanslag. Ook „Waldes- rauschen" van Liszt werd prachtig vertolkt. Vervolgens zong mej. Rie Tuyl Schuitemaker met zeer goeden stem Zigeunerliederen van Brahms. De zangeres oogstte met deze mooie com posities veel succes, waarin zeer verdiend haar bekwame begeleidster deelde. De Bondspropagandist de heer Joh. v. d. Berg declameerde daarna een drietal gedich ten van Adema van Scheltema met stijgend succes. Hij hield vervolgens een rede over de plaats, welke de blinden in de samenleving kunnen en behooren in te nemen. Spr. be^ streed daarbij in de eerste plaats de oude en thans weer opgang makende theorie, dat blinden en gebrekkigen voor de samenleving geen waarde zouden hebben. Aan fierheid van geest ontbreekt het den blinden geenszins, zelfs treft men onder hen misschien meer heldere geesten aan, dan onder de gezonden naar het lichaam. De blinden, zoo zei spr., ge tuigen niet van duisternis, maar van het licht. Zij dragen een lot, zooals ieder mensch een lot heeft te dragen. Zij zijn volwaardig op het terrein van den geest en van den arbeid. De blinden willen als zoodanig erkend worden, zij zijn blijmoedige, opgewekte menschen. Voor barmhartigheid,al is deze dan ook goed ge meend, omdat zij als regel uit het hart komt, bestaat bij hen geen reden. De blinden moet men zien en leeren kennen als volwaardige menschen. De heer v. d. Berg eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de roepstem der blinden ook eenmaal tot het Binnenhof zal mogen doordringen, opdat de regeering de blinden in de sociale wetgeving zal opnemen. Nadat de pianist nog een van Chopin's Etu des ten gehoore had gebracht, gevolgd door een toegift, zong de zangeres nog drie schalk- sche liedjes van Manna de WijsMouton, waaronder het charmante „Vrijage". Onder veel bijval ontvingen mej. Tuyl Schuitem aker en haar begeleidster een bloe menhulde. Na de pauze werd de film „Wat wij willen" vertoond. De heer Joh. v. d. Berg hield over de be doeling van deze film een korte inleiding. De "olprent gaf een uitstekend beeld van het dreven van den Blindenbond en deed boven dien onze blinde medemenschen zien als be kwame vaklieden op zeer uiteenloopend ter rein. De film, die reeds in vele plaatsen draai de en die in ons blad reeds werd beschreven, hield de aandacht geboeid en genoot dan ook bij het niet talrijke publiek veel waardeering. Aan het slot van den avond werd nog een dankwoord gesproken voor de verleende mede werking, waardoor deze uitvoering, ondanks de niet overgroote belangstelling, toch nog een succes werd BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden bouwvergunning aan W. Bulters te Haarlem tot het bouwen van 3 woningen aan de Deken Waarestraat. KENNEMERS—R. V. C. De Kennemers spelen Zondag in het gemeen telijk Sportpark hun laatsten thuiswedstrijd voor de competitie tegen R.V.C. De kampioenen verschijnen in de volgende Dps telling: Doel: Van Urk, Achter: Duivemans, Lindner, Midden: Effern, Dinkla, Gordijn. Voor: Schipper, Horeman, Groot, Steeman, Brethouwer. VOLENDAM—D. E. M. Voor de eerste klasse van de I.V.C.B. speelt D.E.M. Zondag te Volendam tegen de a.s. kampioenen van denzelfden naam. De Beverwij kers spelen in onderstaande formatie Doel: Nieuwenhuis. Achter: Schram, Slok. Midden: E. Jansen, De Vries, Langendijk. Voor: v. Rixel, N.N., Vlek, Gelddermans en Steeman. HOLLANDIA 2—KENNEMERS 2. De roodzwarte reserves spelen Zondag te Hoorn tegen Hollandia 2 in de volgende op stelling: Doel: Stoppa. Achter: v. 't Hof, v. d. Bos, Midden: Versluis, v. d. Wal, Blom. Voor: Ten Wolde, Antonisse. Boorn, Pauw, Veenstra. (Bij het Bureau voor Uitvinders te den Haag zijn in het vorig jaar 333 uitvindingen ingezonden, dat is weder meer dan in eenig vorig jaar). Er is weer, meer dan ooit, getracht, Om iets nog nooit geziens te maken. Er is gepiekerd en gedacht. Je hoorde haast de hersens kraken. Er heeft een derde-duizendtal Gedacht, misschien op zwakke gronden, Maar toch gedacht in elk geval, Eureka, nu is het gevonden! Er heeft een deel opnieuw gehoopt, Hoewel zij zich misschien vergisten. Wij worden als dit eenmaal loopt, Beslist Eurekapitalisten. Men zegt, en men heeft groot gelijk, Dit feit komt het opnieuw bewijzen, De nood vooral maakt vindingrijk, Zoo valt de nood zelfs nog te prijzen. Er wordt voorwaar nog niet gesuft, Hoezeer dan Nederland in nood is. Het geeft ons troost, dat het vernuft, Eer nieuw ontwaakt, dan droevig dood is. Den Steen der Wijzen vond men niet, Ook niet den weg naar 't heil der menschen, Die blijven nog voor het verschiet Behooren tot de vrome wenschen. Maar eerzucht is er nog en kracht, Er wordt veel nieuws ter hand genomen, Zoo'n „machtloos mislijk nageslacht" Zal ook dit leed te boven komen. P. GASUS. „MANNEN IN 'T WIT" IN HET KENNEMER THEATER. Sterke film van Clark Gable. Het Kennemer Theater vertoont in het nieuwe bioscoopprogramma de sterke speel film „Mannen in 't Wit". Aan den inhoud van dit zeer bijzondere filmwerk ontleenen wij het volgende Hoog van het dak van een in aanbouw zijn- den wolkenkrabber valt een man naar bene den. De nood-sirene loeit, de mannen leggen het werk neer, er wordt om een ziekenauto getelefoneerd, de vrouw van den ongelukkige wordt gewaarschuwd. Een groote menigte ver dringt zich otfi den gewonden man. Kalmer en praetischer gaat 't in het reus achtige St. George ziekenhuis toe. Geen mi nuut na den oproep spoedt zich de zieken auto reeds naar de plaats -des onheils en bin nen den kortst mogelijken tijd wordt de man naar het gasthuis vervoerd. Zijn vrouw, ontzet van den schrik, wordt toevertrouwd aan de vriendelijke zorgen van verpleegsters en in wonende assistenten en de microfoon zendt allerwege den roep uit naar dokter Ferguson, welk bericht door een loudspeaker op elke étage wordt vermenigvuldigd. Eindelijk dringt het tot dokter Ferguson door. die zich aan het ziekbed bevindt van de. kleine Dorothy Smith. Hij laat zijn aanwijzingen achter voor de ver dere behandeling van het meisje en haast zich naar de operatiezaal. Hoewel nog steeds inwonend assistent, is de toekomst van den bekwamen dokter Fergu son reeds uitgestippeld. Hij is een bescherme ling van den wereldberoemden chirurg Hoch berg en zal spoedig een jaar in Weenen gaan studeeren om daarna onder zijn beschermer in diens laboratorium te gaan werken. Hij is verloofd met Laura Hudson, wier millioenen- rijke vader Hans in het St. Georgeziekenhuis een kuur ondergaat- en de bedoeling is, dat de reis naar Weenen tevens de huwelijksreis van George Ferguson en Laura Hudson zal worden. Laura, zeer door haar vader verwend, heeft haar verloofde zielslief, doch zij heeft te ster ke mondaine neigingen om 't goed te kunnen verdragen dat George meer en meer, onder Hochberg's invloed, door zijn wetenschappe lijke studies wordt in beslag genomen. Zij krij gen oneenigheid als op zekeren avond, voor den tweeden keer in een week, George niet in staat is een afspraak met haar te houden en dien nacht vindt hij troost in de armen van Barbara Dennin, een leerling-verpleegster, diei hem reeds langen tijd aanbidt. De twist met- Laura wordt bijgelegd en de repetitie voor de praalrijke huwelijksinzege ning is reeds In vollen gang. In het ziekenhuis vindt er een vergadering plaats van den Me- dischen Raad waar op den hopeloos slechten toestand der geldelijke omstandigheden wordt gewezen en de redding hieruit wordt gezocht in de hulp van den schatrijken heer Hudson. Laura's vader. Om dezen pas ontslagen pa- tiën te interesseeren, wil men dokter Fergu son, zijn aanstaanden schoonzoon, een vet baantje als geneesheer van het gasthuis aan bieden. Laura weet haar aanstaande tot ac cepteeren over te halen, doch dokter Hoch berg is zeer teleurgesteld, dat de wetenschap pelijke toekomst van zijn protégé aldus ver loren zal gaan. Het- lot geeft Ferguson thans een harde les. Barbara Dennin. doodziek tengevolge van een illegale behandeling, wordt naar de operatie zaal gebracht en Hochberg en Ferguson zul len de spoed-operatie verrichten. Hochberg, die Laura een denkbeeld wil geven van de be langrijkheid van Ferguson's werk, haalt haar over van de operatie getuige te zijn. Laura verneemt, dat Barbara haar aanstaande lief heeft en begrijpt, welk drama er tusschen George en het verpleegstertje heeft plaats ge had en wat de oorzaak is van haar ellende. Ferguson biecht zijn geheim op tegenover Hochberg en is besloten het meisje, mocht zij blijven leven, te huwen. Maart de arme Bar bara sterft, en haalt Laura ln haar laatste le- vensoogenblikken over George te vergeven. Beiden zullen thans naar Weenen vertrek ken en het rijke, verwende meisje heeft be grepen, dat het haar plicht is haar man in zijn prachtig en heilzaam werk te steunen, in plaats van hem er van af te houden. CONCERT BEVERWIJKSCH GEMENGD ZANGKOOR. Het Beverwijksch Gemengd Zangkoor, diri gent de heer Louis Stiens, geeft op Dinsdag 9 April zijn tweede winterconcert in het Herv. Vereenigingsgebouw aan de Verlengde Groe- nelaan. Von* dit concert heeft het koor een aantal nieu e composities in studie genomen. Het programma zal worden afgewisseld door zang van den heer Jac. de Roos en van een klein harmonieorkest. VRIJDAG 8 MAART 1935 ROEIEN. IN MEMORIAM H. FOKKER. Het comité, dat zich gevormd had om wijlen den heer H. Fokker een huldeblijk aan te bieden ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum als bestuurslid van Hollandia en van den Ned. Studenten Roeibond, heeft na het onverwacht overlijden van den heer Fokker gemeend in den geest te handelen van alle deelnemers aan het voorgenomen huldeblijk, door in overleg met de familie de beschikbare gelden te bestemmen voor een stemmig graf monument op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage. Het ontwerp werd gemaakt door den archi tect ir. J. A. Fokker te Wassenaar, broeder van den overledene: het zal -naar het comité vertrouwt een waardige en blijvende uiting zijn van de gevoelens van waardeering en vriendschap, welke de deelnemers aan het huldeblijk voor den overledene blijven koes teren. De plechtige overdracht van het graf monument aan de weduwe en andere fa milieleden zal plaats hebben op Zaterdag 30 Maart a.s. op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gra venhage. Bijeenkomst in de Aula om 2.45 uur. PERSONALIA. Van de modevakschool van mej. v. d. Ploeg alhier slaagden te Den Haag voor coupeuse de dames A. van Egmond te Castricum, G Tromp, idem, R. Spanjaard, Beverwijk, G van Rijswijk, Velsen-Noord en S. Lagrand idem. SANTPOORT TOONEELJUBILEUM. Onze plaatsgenoot, de bekende acteur Jan van Dommelen zal eind Maart zijn 40-jarig tooneel- en filmjubileum herdenken. De samenstelling van het huldigingscomité en verdere bijzonderheden betreffende deze feestelijke herdenking zullen nog nader be kend gemaakt worden. R. C. BREDERODE OM HET KAMPIOEN SCHAP. Na een 11O-overwinning op V. V. H. speelt het le elftal a.s. Zondag den laatsten wed strijd op eigen terrein tegen R. C. H. 9 om 11,30 uur, welke wedstrijd dus beslissend is voor het kampioenschap van Brederode. Moest verleden jaar een beslissings wedstrijd tegen Heemstede worden gespeeld, thans zal het le elftal het stellig niet zoo ver laten ko men en er alles o"p zetten om de 2 laatste punten binnen te krijgen. Het zal dus een interessante kamp worden. HANDBAL Het programma voor Zonda-g a.s. luidt: Dames: SimsonNiloc, 9 uur. Lij ndenConcordia Concordia 2Rapiditas 2 Heeren: LijndenG. V. A. Kr. en VlugheidSimson. ZeeburgBa to. OdinRapiditas 2. Concordia 2Olympia 2. Concordia. De G. en S. V. ..Concordia" heeft voor de seriewedstr. van den Zaanschen Turkkring op 31 Maart a.s. ook met haar beide eerste elf tallen ingeschreven. Het hoofdkwartier van de Venizeiisten op Kreta is de stad Kanea, waarvan men hier een afbeelding in vogelvlucht ziet. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE Voor morgen is het volgende programma vastgesteld: Afd. A: S.I.Z.O.—V.V.IJ. IJ.F.C.Zeevogels. Afd. B: Kennemerland 3Z.S.V. Afd. C: V.J.B. 2S.I.Z.O. 3. Ulysses 2—V.V.B. V.V.IJ. 3Kennemerland 6. V.E.W. 2— V.E.W. Voor de afdeellngen A en B worden slechts een klein aantal wedstrijden gespeeld, het geen moet worden toegeschreven aan het feit, dat de competitie haar einde nadert. Kennemerland I b.v. is reeds uitgespeeld, ter wijl de overige elftallen nog slechts één of twee wedstrijden voor den boeg hebben. In de de B-afdeeling moeten er ongeveer nog drie wedstrijden per elftal gespeeld wor den en daar deze teams niet bij de beker- of proefwedstrijden betrokken zullen zijn, met uitzondering van Ulysses, behoeft de competitie-leider zich voor deze afdeeling niet te haasten. Alleen in de laagste afdeeling is de achterstand nog vrij groot. Vermoedelijk worden de wedstrijden in deze afdeeling stopgezet, zoodra de kampioen bekend is. Dit kan in het gunstigste geval evenwel eerst over vijf weken het geval zijn, omdat er voor de eerste plaats nog twee ernstige gegadigden zijn, n.l. V.E.W. en Kennemerland 4. V.E.W. moet nog zes wedstrijden spelen en kan zich definitief kampioen noemen, als zij uit deze wedstrijden 9 punten behaalt. Alleen wanneer Kennemerland nog mocht struikelen, zou de kampioensvlag eerder kunnen worden ge- heschen. Hier staat echter weer tegenover, dat ook de V.E.W.'ers nog kunnen verliezen, waardoor het weer langer zou duren. Zoo zijn er nog tal van mogelijkheden. Het staat echter vast, dat er tot eind April nog gevoetbald zal worden in de C-afdeeling. Wat de ontmoetingen voor morgen betreft, gelooven wij, dat V.V.IJ. in Hillegom wel van S.I.Z.O. zal weten te winnen. Haar mede- candidaat voor de eerste plaats, Zeevogels, heeft het heel wat zwaarder. Dit elftal moet n.l. bij IJ.F.C. op bezoek, dat op het oogen- blik in uitstekenden vorm is. De oud-kam pioenen hebben lang naar de juist combinatie gezocht. Thans is men er in geslaagd, een sterk elftal te formeeren. zoodat Zeevogels op een warme ontvangst kan rekenen! Het zal geducht spannen op het Stormvogels terrein. De aantrekkelijkheid van dezen wed strijd wordt nog verhoogd door het feit. dat twee plaatselijke clubs elkaar bekampen. Op het Kennemerland-terrein aan de Ramplaan ontvangt Kennemerland 3 het elf tal van Z.S.V. uit Halfweg. Van oudsher zijn de ontmoetingen tusschen deze teams altijd bijzonder spannend geweest. De traditie wil, dat Z.S.V. den uitwedstrijd verliest en den thuiswedstrijd wint. Nu wordt het voor de club uit Halfweg een uitwedstrijd, zoodat ze vermoedelijk een nederlaag tegemoet gaat. Er staat voor Z.S.V. echter een kampioenschap op het spel, zoodat een heftige strijd kan I worden verwacht, temeer omdat Kennemer- land zelf nog niet kansloos is. V.E.W. speelt tegen V.E.W. 2. Dat wordt een flinke overwinning voor De Jong c.s. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veen-dam, Rotterdam naar New-York 6 bun.) van -Southampton. Beemsterdijk, Rotterdam naar Philadel phia 6 (n.m.) te Boston. Srechtdijk, Vancouver naar Rotterdam 6 bi.rrO van Liverpool. Binnendijk, New-Orleans naar Rotterdam 5 (n.m.) van Havana. Statendam. 5 van New-York te Haifa. HALCYON LIJN Maasburg, 6 van Vlaardingen te Porto Fer- ïajo. Stad Zaltbommel, 6 van Savona naar Oran en Huelva. lilla Amsterdam, 6 van Bagnoli naar Me- HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. tteggestroom 7 (n.m.) van West-Afrika te Amsterdam. HOLLAND— OOST-AZIë LIJN. Duinkerken^' Adelaide- naar otterdam 7 te fete,rkerk ftbuisr.) 6 te Suez, ouderkerk (uitreis) pass. 5 Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 7 van Beira naar Rotterdam JAVA—NEW-YORK LIJN. Palembang, Batavia naar New-York 6 (8.— n.m.) van Aden. Maron, Batavia naar New-York, 6 van Belawan. Kota Radja, 4 van Philadelphia naar New- York. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjikembang, 6 van Shanghai naar Amoy. Tjinegara, 5 van Hongkong naar Manilla. Tjileboet, 5 van Batavia naar Japan. Tjisalak, 5 te Batavia. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Astrea, 5 van West-Indië te New-York. Achilles. 6 van Catania naar Messina. Colombia 6 (8 n.m.) van Amsterdam te Barbados. Hermes 6 (8 n.m.) van Hamburg naar Am sterdam. Deucalion, Rotterdam naar Barcelona pas. 6 Ouessant. Hermes, 7 van Hamburg te Amsterdam. Orion, 7 van Amsterdam naar Rotterdam Irene, 7 van Amsterdam naar Gdynia. Stella, 7 van Rotterdam te Amsterdam. Orestes, 1 van Constantza naar Bourgas. Mars. 7 van Barcelona te Lissabon. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitreis) 6 (7 n.m.) v. Las Palmas. Waterland, Amsterdam naar B.-Aires, 7 van Rio Janeiro. Salland 7 van Buenos-Ayres te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar (uitreis) 7 (7 v.m.) te Belawan. Kota Baroe (thuisreis) p. 6 (4 n.m.) Kaap del Armi. Indrapoera 7 (8 v.m.) v. R'dam te Batavia. Baloeran (uitreis) 7 (9 v.m.) te Marseille. Modjokerto 7 v. Rott. n. Hamburg. Kedoe 7 v. Rott. naar Macassar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone 6 van Rotterdam te Buenos-Ayres. Alwaki 7 van Hamburg te Rotterdam. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silverguava Vancouver naar Calcutta 4 van San Francisco. Tarakan N.-Orleans n. Calcutta 5 v. Kaapstad. Silveray New-Orleans naar Calcutta 6 te Port Natal. Kota Inten Calcutta n. vancr. 5 v. Penang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer (thuisreis) 6 van Marseille. Poelau Roebiah (thuisreis) 5 v. Singapore. Johan van Oldenb&rnevelt (thuisreis) 7 van Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Ajax Japan n. Rotterdam vertr. 11 v. Londen. City of Oran Japan n. R'dam 6 te Por: Sudan. Philoctetes 6 te Dairen, voor Rotterdam. Melampus Batavia n. Londen 7 v. IJmuiden. Myrmidon Batavia n. Amst. 5 v. Colombo. Calchas Japan n. Rott. 6 v. Colombo. City of Oran Japan n. Rottm. 6 v. Pt. Sudan. AANGEKOMEN 6 Maart: Britanica s.s. Londen Dixcove m.s. West Afrika Winterswijk s.s. Sfax Klipfontein s.s. Hamburg 7 Maart: Bera s.s. Foldafoss Astarte s.s. Bremen Rijnstroom s.s. Leith Salland s.s. Buenos Aires Inhambane s.s. Rosario Ransdorp m.s. Hoboken Gateshead s.s. New Castle Grena m.s. Port Arthur Heluan s.s. Bremen VERTROKKEN. 6 Maart: Rhein s.s. Hamburg Midsland s.s. Seaham Costa Rica s.s. Hamburg Then.no s.s. Rotterdam Kingsbury s.s. Grangemouth Attikos s.s. Barry Tiberius s.s. Hamburg 7 Maart: Mamura m.s. Rouaan Nieuwendam m.s. Hoboken Heluan s.s. Goole Groote diepgang. Het met benzine van Port Arthur aangeko men Noorsche motorschip Grena passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,1 Meter. Kolengebrek. Het van Bremen van Goole bestemde Duit- sche stoomschip Heluan is hier binnengeloo- pen wegens gebrek aan bunkerkolen. Nadat de voorraad was aangevuld kon het schip de reis voortzetten. Aanvoer cellulose. Met een lading cellulose is het Noorsche stoomschip Bera van Foldafoss bij de Papier fabriek te Velsen aangekomen. Aanvaring. Het binnenkomende Nederlandsche stoom schip Klipfontein, van Hamburg naar Am sterdam, en het uitgaande Nederlandsche stoomschip Costa Rica, van Amsterdam naar Hamburg bestemd, zijn in het Noordzeekanaal met elkander in aanvaring geweest waardoor beide schepen beschadigd werden. Niettemin konden beide de reis voortzetten. Heropening houthavens. Volgens ingekomen berichten wordt ver wacht, dat de haven van Archangel medio Mei en van Leningrad in de tweede helft van April heropend zal worden. Van de Finsche havens zal vermoedelijk Kotka in het begin der •iöl- gende week worden heropend.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5