In drie jagen naar Australië. L 1- Wij in den Haag. EEN CEDENKTEEKEN Een gedenkboek van den ,,Uiver"-tocht van K. D. Parmentier. In de cabine van het Douglas verkeersvliegtuig, het „vliegend restaurant Na het succes van de „Uiver" bij de lucht- race LondenMelbourne bestond bij den commandant K. D. Parmentier reeds dade lijk het voornemen daarover een gedenk boek te schrijven. Het was reeds ter perse toen de verpletterende tijding van het nood lottige ongeval bij een nieuwe vlucht van het vliegtuig kwam. Dit deed den schrijver aanvankelijk besluiten de uitgave van het boek niet te laten doorgaan. Maar op aan dringen van velen heeft hij tenslotte toch gemeend het te moeten laten verschijnen, zij het dan ook enkele maanden later dan eerst de opzet was. Binnen enkele dagen zal het boek thans uitkomen. De uitgevers, de firma Scheltens en Giltay te Amsterdam, stelden ons in staat van te voren daarvan kennis te ne men. Parmentier in de cockpit van de Uiver. Het is een fraai uitgevoerd boek. waarin Parmentier op levendige wijze een beschrij ving van deze historische vlucht geeft. De lezer leeft eerst mee met de ingewikkelde voorbereidingen. Daarna wordt de spanning tijdens den tocht ten volle genoten, (vooral tijdens den tegenslag te Albury) en hoewel de lezer natuurlijk weet, dat de ..Uiver" goed en wel zal aankomen, gunt hij zich pas weer een rustpoos om aan een kopje thee of si gaar te denken, als Parmentier verteld heeft hoe hij zijn machine, toegewuifd door een groote menigte, te Melbourne aan den grond gezet heeft! Dan gaat hij wat rustiger ge nieten van de huldigingen, die niet alleen te Melbourne, maar ook op de vele landings plaatsen tijdens den terugtocht naar Neder land hebben plaats gehad en die haar hoog tepunt vonden bij de spontane ontvangst op Schiphol. Het boek beslaat niet minder dan 320 pa gina's, zoodat het te begrijpen is, dat de schrijver gelegenheid had vele nog niet be kende bijzonderheden te boekstaven. Onder de honderd fraaie illustraties zijn ook vele foto's die nog onbekend waren. Wijlen Ir. J. A. Kalff. minister van Wa terstaat, schreef een voorrede. Hij merkte daarin op: „Het is jammer, dat het vliegtuig waarmede deze belangrijke tocht gedaan i.i niet in Nederland is gebouwd, omdat wij onze nationale industrie zeer zeker in staat ach ten een dergelijk toestel te vervaardigen, mits voldoende tijd van voorbereiding aan wezig is". Voorts merkte Ir. Kalff nog op: „Wij mo gen de Uivervlucht genist noemen: de proef op de som van 4 jaar organisatie der Am sterdam-Ba ta via lijn. Voor de luchtverbin- ding tussehen Nederland en Nederlandsch- Indië heeft deze vlucht dan ook een groote beteekenis gehad. De Uiver vloog in 52 uur van Mildenhall naar Batavia met post en drie passagiers aan boord, die allen frisch aankwamen, vele uren aan boord geslapen hadden en op tijd hun maaltijden hadden gehad. Wanneer de K.L.M. in de toekomst naar Indië gaat vliegen in 5 a 6 etmalen in plaats van in 2. zal zulk een vlucht een mis tige reis zijn in matig tempo, die door ieder een ondernomen kan worden. Parmentier vertelt dat het meedoen van een verkeersvliegtuig aan een internationale snelheidsrace in zeker opzicht vergeleken zou kunnen worden met het laten meeloopen vgn een autobus in een wedstrijd van race wagens. Nogal een ongelijke strijd! Dat de „Uiver" toch als tweede aankwam heeft over de geheele wereld verbazing gewekt, wat wel een bewijs is, dat men in het buitenland nog niet ten volle besefte waartoe het.moderne luchtverkeer in staat is- „Het zal" zoo schrijft Parmentier „velen verwonderd hebben, waarom de K. L. M. nu, juist met een in Amerika gebouwd toestel aan de Melbourne-race heeft deelge nomen, terwijl toch practisch de geheele K.L.M.-vloot tot dusverre bestaan heeft uit Fokker-vliegtuigen, die op menige groote vlucht, en vooral in den geregelden dienst op Indië, den roem van het Nederlandsche pro- duet steeds hoog gehouden hebben". Dan wordt er aan herinnerd, dat de Fok ker F 36 eerst aan de handicap-race zou hebben deelgenomen, maar het vliegtuig kon niet bijtijds alle „kinderziekten" te boven komen, zoodat het niet mogelijk- was het tij dig af te leveren. Daarop werd besloten alleen met de Douglas-machine uit te komen. „Teneinde zich een begrip te kunnen vor men van de omstandigheden, die er toe ge leid hebben, dat aan de K.L.M.-vloot een Amerikaansch toestel werd toegevoegd, is het noodig, dat wij eenigen tijd teruggaan. Fokker bouwde tot dusver uitsluitend vliegtuigen volgens de zoogenaamde ge mengde constructie, dat wil zeggen, waar van de vleugels van hout zijn vervaardigd en de rompen en de overige deelen van ge- laschte stalen buizen. Dit systeem heeft in alle opzichten voldaan, het werd in vele lan den nagevolgd en ook heden ten dage kan het een vergelijking met andere systemen nog zeer goed doorstaan. Maar in den loop der jaren waren verschillende nieuwe rich tingen in den vliegtuigbouw tot uiting ge komen. De daarbij het meest op den voor grond tredende methode was die. waarbij ge bruik gemaakt werd van aluminium-legee- ringen. Junkers, Dornier en andere coji.- •structèurs gébruikten "dit materiaal reeds ge- ruimen tijd en ook Fokker besefte reeds méér dan 6 jaar geleden, dat het geheel metalen systeem- voor bepaalde vliegtuigtypes een groote toekomst had. Hij volgde dan ook nauwkeurig de ontwikkeling van de verschil lende methodes, die daarbij werden toege past. Zelf kon hij zich daarop niet gaan toeleggen, omdat in de eerste plaats nog geen vaste lijnen in een bepaalde richting te bekennen waren en vooral ook omdat met de ontwikkeling van een geheel metalen con structie groote kapitalen gemoeid zijn. In het buitenland echter, vooral in Duitsch- land, Frankrijk, Engeland en Italië, komt het dikwijls voor, dat instructeurs, die nieuwe en interessante ontwerpen hebben, welke voor uitgang voor den vliegtuigbouw en voor de luchtvaart beteekenen, van hun regeeringen zoogenaamde ontwikkelingsopdrachten krij gen. De ontwikkelingskosten van zulk een proto-type worden dan geheel door de regee ring gedragen. Pas als het toestel volledig be proefd is- en alle noodzakelijke wijzigingen zijn aangebracht,'zobdat; het voor de luchtvaart bruikbaar ïs, neemt de regeering het over tegen den kóstenden prijs. De constructeur kan nu hetzelfde type gaan bouwen tegen concurreerende prijzen, zonder dat de hooge ontwikkelingskosten op het serieproduct drukken. Zoodoende kan hij meestal voldoende afzetgebied vinden; vooral bijvoorbeeld in een land als Amerika, waar gewoonlijk wel geld 'te-' vinden is om nieuwe ontwerpen te financieren, daar door de' uitge strektheid v-a'n -dat 'land een gereede kans op groote orders bestaat. De Fokkerfabriek-geniet echter geen enkelen steun en moet zich, zooals elke andere in dustrie, door eigen middelen trachten staande 'te houden. Dat daarbij in dezen tijd geen enorme kapitalen beschikbaar zijn om kost bare nieuwe instructie-methodes te ontwikke ien, ligt voor de hand. Daarom bleef Fokker niets anders over, dan rustig af te wachten en de ontwikkeling van de diverse systemen te bestudeeren. Het bleek hem, dat de Douglasfabriek de grootste vor deringen maakte, en zoowel wat betreft de constructie en de fabricagemethode, als de aërodynamische en vliegtuigeigenschappen aan de spits stond. Toen Douglas zijn tweemotorig verkeers vliegtuig had gebouwd en Fokker de gelegen heid had gehad, de vliegtechnische eigen schappen uitvoerig te beproeven zooals men weet is Fokker zelf een ervaren vlieger ver wierf hij de licentie voor dit type voor geheel Europa, zoodat de Douglas ook in Nederland gebouwd zou kunnen worden. Fokker, die van alle constructeurs ter we reld de meeste licenties van zijn eigen ontwer pen in het buitenland heeft verkocht, meende terecht, dat aan zijn naam en reputatie niets werd afgedaan door de ervaring te koopen, welke door anderen ten koste van voor hem onbetaalbare bedragen was opgedaan." Parmentier heeft de Douglas-machine, die als de „Uiver" aan de race ging deelnemen, zelf bij de Douglasfabriek in Californië ge haald. Bij de aflevering is vertraging ontstaan. Daardoor bleef er voor de voorbereiding en proefvluchten aanmerkelijk minder .tijd over dan aanvankelijk werd verwacht. De „Uiver" werd verschillende malen op de lijn Amster damBerlijn ingezet, wat nuttige en goed- koope proefvluchten waren. „Tezamen met Ir. van der Maas, van den Rijles-Studiedienst voor Luchtvaart, werden proeven genomen ter .beoordeeling van de vliegeigenschappen; Speciaal werd hierbij het vliegen op slechts één motor beproefd, waar bij het toestel vol belast was. Er werden zeer gunstige resultaten verkregen". Er wordt door Parmentier niet medegedeeld of Ir. van der Maas een bewijs voor lucht- vaardigheid heeft afgegeven. Wel merkt hij in een volgend hoofdstuk op. dat te Mildenhall voor elk vliegtuig een bewijs van Lichtvaar digheid werd geëischt, afgegeven door het land waar het toestel was Ingeschreven, waar uit moest blijken, dat het'toestel voldeed aan de minimum-eischen, voorgeschreven door de Internationale Luchtvaart-commissie. Aan het reisverhaal van Parmentier ontlee- nen wij nog. dat meestal op 3000 Meter hoogte gevlogen werd. Soms was de kruissnelheid 315 K.M. Er werd nog geen Liter benzine per K.M. verbruikt. In de roes van de Nederlandsche overwin ning is het feit, dat deze glorie werd behaald met een 100% Amerikaansch vliegtuig op den achtergrond geraakt. Waar de Nederlandsche vliegtuig-industrie zoo vervolgt Parmentier jarenlang een eerste plaats heeft ingeno men onder de vliegtuigfabrieken van de ge heele wereld, is het te hopen, dat er spoedig een weg wordt gevonden, waardoor het de Ne derlandsche luchtvaart mogelijk wordt, het vliegtuig-materiaal uit het eigen land te be trekken. Het bezuinigingsplan vordert. Reeds den ministerraad gepasseerd. Het groote bezuinigingsvoorstel der Regee ring is den Ministerraad gepasseerd. Naar de N.R.Ct. verneemt, beoogt het bezuinigingen tot een'totaal bedrag van f 50 'millioên. De ophef fing- van de "rijksbenioéienis met de keurings diensten van waren is- hierbij inderdaad inbe grepen. DE STILLE VRIEND. 'k Heb met mijn overbuur, die 'n elk Eerbiedig groet, Iets aan de hand waarvoor 'k mij Schamenmoet. Hij mocht mij graag. Offreerde wel 'n Sigaar. Al wat ik smoes vond hij fameus Of waar. Terecht een stille vriend, 'k Stelde 't Op prijs. Ik dacht: iets ongewoons: hij 's Oud èn wijs. Sinds Maandag evenwel is hij In mijn gevoel Veranderd. Streng gereserveerd En koel. Mijn bruine hoed, die toch elkeen Met vreugde ziet, En ook mijn meening over 't wêer Deugt eensklaps niet. 'k Wéét nu waarom, 'k Zat in de Bios „Stalles" Voor 30 cent. Hij Eerste Rang. Dat 's alles. HARRY PONS. - EEN HISTORISCH MOMENT, pe Uiver vliegt over de eindstreep op de Flémington- renbaan te Melbourne. Eten Er is een tijd geweest in de wereld, in den Haag dat buitenshuis-gaan-eten een feest was. Wij trokken er een smoking voor aan, de kapper mocht voor dezen éénen keer onze haren doen geuren met een dure lotion, in de kleine hall van Kempers befaamde eet huis ontmoetten wij elkaar met een glimlach en een handdruk en dronken een cocktail' en zetten ons, met een groet aan Pali, aan den disch, die zóó welgevuld was, dat zijn roem over alle continenten verbreid was. Er is een tijd geweest dat wij met critisch oog het trancheeren van een Sole Colbert bo ven een flakkerende vlam bezagen, een dag te voren opbelden dat een patrijs met gebakken wingerdblaren tussehen de champignons en de kreeft gevoegd moest worden en dat de hors d' oeuvre een salada Met.ternich zóu be vatten. Er is een tijd geweest dat wij uitvoerig met den heer Anjema delibereerden over de bor deaux en de droge American Flag; dat de heer Bienen ons tot onze innige geruststelling ver zekerde, dat de stok-oude Napoléon nog in de kelders van het Palace Hotel voorhanden was en of hij nu eens een zéér bijzondere fcrel-varieteit mocht klaar maken. Die tijd is gewéést. In de teeder gekoesterde hoop dat hij nog eens zal wêerkeeren voeden wij ons thans uit gleuven en met penningen, staan wij tussehen het smakkend vulgus en bunkeren haast-je rep-je, want om acht uur begint de bioscoop, uniforme hapjes, bedolven onder een gele zalf die men mayonnaise heeft genoemd. Eerst is een restaurant begonnen en heeft ons gepaaid met sensationeele spijzen, die meer sensationeel dan spijs waren. Voor eenige luttele zilverlingen mocht ge de sensatie on dergaan van een paling gedrenkt in machine olie, of een ragout van vleeschresten met meel. Er zijn sensationeele geruchten geweest van de sluiting van dit restaurant en men heeft de déconfiture geweten aan den fiscus in stede van aan den kok. En daarna heeft het automatisch tafelloos tafelen zich als een letterlijke olievlek over de stad van Van der Pijl en Naldi uitgebreid. Nü gaan wij buitenshuis eten omdat het te laat is om nog heelemaal naar de Laan van Nieuw-Oost Indië of de Granaatappelstraat te gaan. Wij dringen ons een plaatsje tussehen de zwart-nagelige menigte en eten onze vier nikkelen penningen op. Dan zeggen wij: „hè, hè ik heb méér dan genoeg gehad, hoe is het mogelijk, voor twee kwartjes", vegen met den rug van onze hand de resten kalfskarbonade- met-aardappelsla a f 0,22 1/2 van onze lippen en dringen onze lijfelijke welvoldaanheid de avondstraat weer in. Leonard Kemper is gistorven en Escoffier, bouwer van de pêche melba, heeft voor immer de oogen gesloten op de iriseerende glanzen van de azuren kust. Hun heengaan is een symbool. Voor de stervende wereld. Voor het stervende wereldsche 's Graven- hage. Dat onzegbaar-onsmakelijke hapjes hapt. Dat broodjes met een bordpapieren plakje dit-of-dat per penning uit hun nikkelen kooien lokt: Dat dikke brokken crême-au-margarine- taart stouwt. En dat de wereld zoo practisch en zoo goed koop vindt. Sic transit gloria culinaris Hagensis. Mr. E. ELI AS. Brandstoflooze motor doet weer van zich spreken. Demonstratie ging echter niet door. Mededeelingen van Wardenier. DINSDAG 12 MAART 1935 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885 Het is nog slechts weinige maanden geleden, dat de algemeene belangstelling zich concen treerde op het Friesche plaatje Wolvega, waar een tot dan toe onbekende jongeman, War denier genaamd, de wereld in opschudding' bracht door zijn mededeeling dat hij een brandstoflooze motor zou hebben uitgevonden. Men herinnert zich hoe de belangstelling na eenige dagen weer ineenstortte, toen de heer Wardenier geen zweem van bewijs voor het bestaan van zijn uitvinding kon geven, zoo dat een ieder tenslotte de overtuiging had, dat men te doen had met een fantast, wiens uitvinding slechts in zijn verbeelding bestond. De verwachting, dat de uitvinding hiermede voor goed iii de doofpot zou verdwijnen is ech ter niet bewaarheid. Dezer dagen kondigde de heer Wardenier plotseling aan, dat zijn motor gereed was en gedemonstreerd zou worden. Be demonstratie zou Maandagmiddag in café Drast te Wolvega plaats hebben. Tegen 2 uur kwam de heer Wardenier ech ter vertellen, dat de demonstratie niet kon doorgaan. Als oorzaak daarvan gaf hij aan, dat de motor nog niet gepatenteerd was, wat hij van tevoren had kunnen weten, en dat hij met het oog op de Veiligheidswet zelf alle risico voor de veiligheid zou moeten dragen, wat hij niet wilde doen. De heer Wardenier vertelde tevens, dat de vorige maal de zaak ontijdig was afge broken en dat men hem tegen zijn wil en zelfs zonder zijn medeweten naar een kliniek te Groningen had vervoerd. Nadat hij uit de kli niek teruggekeerd was had hij. naar zijn zeg gen, hulp van vele zijden ontvangen, ook uit het buitenland, o.a. van den Italiaanschen militairen attaché en van een maatschappij uit Amerika, waarbij ook een minister betrok ken zou zijn. Deze maatschappij zoü hem met eenige millioenen dollars willen steunen. Ondanks zijn geheimzinnigheid was de heer Wardenier ditmaal bereid den aanwezigen journalisten de onderdeelen van zijn motor te toonen. De verschillende werkstukken bieden geen bijzonderen aanblik en zeggen weinig omtrent de beweerde eigenschappen van den motor, die zij volgens den heer Wardenier zouden vormen. In de tank die een inhoud van 40 a 50 liter heeft kan een gasmengsel gebor gen worden onder 100 atmospheren druk. be staande uit samengeperste lucht en water stofgas met een Italiaansch poederproduct. De heer Wardenier zelf verklaarde echter slechts met vijftien atmospheer druk te zullen demonstreeren. Een metalen kist bevatte naar zijn mededeeling vijf schuifcylinders, die ge leverd zijn door de firma J. de Jonge's IJzer- constructie te Steenwijk. De kist dient zoowel voor beveiling als voor oliebak. De heer Wardenier verklaarde, binnenkort te zullen demonstreeren met een centrifugaal- pomp of een andere machine, die door den motor zal worden aangedreven. Ook deelde hij mede, dat de heer Koolhoven, de bekende vliegtuigbouwer, had toegezegd den motor te komen zien. Het patent was aangevraagd bij een particulier octrooi-bureau. 12 Maart: De laatste lezing in dit seizoen houden door den heer J. h. Wa'kkp voor de leden der Algem. Vereend voor Bloembollencultuur, handelde ov de ontkieming der zaden en de versohif lende wijzen waarop die plaats heeft zoowel bij één -als bij tweezaadlobbiep planten. Een en ander werd met teekp ningen op het bord verduidelijkt De heer Wakker heeft dezen"wintp, door zijn reeks verhandelingen, waarin het geheele leven der plant werd na gegaan en vooral dat van bol- knol en wortelgewassen, de groote culture van Haarlem en Omstreken, duideliï uiteengezet. Met een woord van dank voor de be staande belangstelling in zijn gehouden lezingen, besloot de spreker deze voor. dracht. De heer J. H. Krelage, voorzitter van bovengenoemde Vereeniging. nam ook namens het hoofdbestuur en de leden het woord om den heer Wakker dankte betuigen voor de uitmuntende wiizp waarop hij zich van zijn taak had ee kweten. Spreker wees op de belangstel ling die genoemde heer had getoond in de voortbrengselen der Haarlemsche cultures; waarvan zijn onderzoekingen en zijn academisch proefschrift ten be wijze strekten, met welk laatstgenoemde hij voor eenige dagen den graad van doctor in de plant- en dierkunde aan de Hoogeschool te Amsterdam verwierf Spreker wenschte den jeugdigen gel leerde geluk met deze onderscheiding" en sprak tevens de hoop en den wensch' uit, dat welke ook diens verdere loop baan zijn zou, hii steeds bij zijn weten schappelijke onderzoekingen het oog mocht blijven gevestigd houden op de Haarlemsche bol- en knolgewassen. op het graf van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman Op het graf van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, den zoo diep betreurden directeur van de Eerste H. B. S. te Haarlem, is een ge- denkteeken verrezen waarvan wij hierbij c-en afbeelding geven. Toen, verleden jaar in Mei, Broekmans oud leerlingen hem aan een maaltijd huldigden voor hetgeen hij in zijn groote toewijding en menschenliefde voor zoo talloozen had gedaan, overhandigden zij hem eenige ge schenken waaronder een bedrag in geld, be stemd voor zijn nieuw domicilie in Hattem. Veertien dagen later, vlak vóór den datum van zijn voorgenomen vertrek daarheen, stierf hij. De familie bestemde het geld voor de uit voering van een gedenkteeken op zijn graf. Ir. J. B. van Loghem, zelf ook oud-leerling van V. Mourik Broekman, is er de ontwerper van. Hij heeft iets zeer moois tot stand gebracht. Het monument, in baksteen uitgevoerd, treft in zijn soberheid en zuiveiv verhoudingen bovenal door voornaamheid en vriendelijkheid. Het is den man, dien het herdenkt, waardig. De velen die Broekman's vrienden waren zul len, als zij het graf op de Algemeene BegraaL plaats te Heemstede gaan bezoeken, dit werk als een edel gedenkteeken aan dien edelen mensch erkennen. Werkloosheid daalt iets. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 559.000 leden van ingevolge het werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 18 t.m. 25 Februari heeft bedra gen 32.6 pet., dat is 2.6 pet. minder dan in de vorige verslagweek (4 t.m. 9 Februari) toen de werkloosheid 35.2 pet. bedroeg. In de over eenkomstige verslagweek van het vorige jaar was de werkloosheid 26.9 pet. Bij vergelijking van den omvang der werk loosheid in de jaren 1933 en 1934, blijkt, aat het gemiddelde werkloosheidspecentage, afge leid uit de persberichten over die jaren. m 1933 bedroeg 28.1, terwijl het in 1934 was 27.0 Bij 161 organen der openbare arbeidsbemia- deling stonden op 23 Februari in totaal 436^3 werkzoekenden (op 24 Februari 1934 383.WD ingeschreven, onder wie 415.325 mannen- Hier van waren werkloos 418,147 personen wie 401.983 mannen. Op 9 Febr. bedroeg ne totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeve gelijk aantal organen 446.944, onder wie 42o.i werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden is; sedert 9 Februari, verminderd mei» 10.149, het aantal werkloozen met 10.034.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2