HET NIEUWE AVONDBLAD jaargang Jaarbeurs. 20e No. 111 DONDERDAG 14 MAART '35 IJMUIDER COURANT ONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand A ents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal* 1.20 40 cents plus - cents i Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 plus 5 cents incass0' l°sse nummers 3 cents. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. honnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers - Meeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- C6vr/i teffen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen fïï bü algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van hand voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van ^and>oeto een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Kuilen met groote mazen bij de hakevisscherij. Merkwaardige resultaten. interessante proeven zijn door het Britsche van Landbouw en Visseherij ge- ïimen ten einde vast te stellen de al of niet imucheliiBieid van het gebruik van nieuwe voor de hakevisscherij. Het ministerie „rd hiertoe in staat gesteld door de mede- wrk'n» van een reederij te Cardiff, die voor ieze proeven twee trawlers beschikbaar stel- ijae beide trawlers hebben gedurende «eieren tijd op precies dezelfde wijze gevischt eveneens op dezelfde visohgronden. Zij maak ten vier reizen met een totalen vischtijd van 565 uur met hetzelfde soort net met een bovenpees van 110 voet, echter met kuilen van verschillende maaswijdte. Op de eerste reis gebruikte een der trawlers een kuil met een maaswijdte van 21 rijen per yard, het wettig minimum, terwijl de tweede trawier een kuil gebruikte met gooter mazen, j van 18—19 rijen per yard. Na de tweede, derde en vierde reis verwisselden de schepen van kuil, zoodat elk schip bij afwisseling twee maal met dezelfde kuil vischte. Dit werd ge daan om een zoo zuiver mogelijk resultaat te verkrijgen. Op twee der reizen werd voornamelijk in diep water gevischt, tot 300 vadem, twee reizen vischte men in ondiep water. Echter werd gedurende de „diepe" reizen een paar keer in ondiep water gevischt. Er werd zoowel op ruwen als op effen bodem gevischt. Door deze proeven werd men in staat ge steld, nauwkeurig vast te stellen, welke visch- methode het beste resultaat opleverde. Het volgende staatje toont duidelijk aan, dat met de groote mazen veel minder onder- maatsche hake werd gevangen dan met de gewone: Groote Gewone mazen. mazen. Hake, kleiner dan 10 inch 322 st. 445 st. Van' 10—12 inch 847 st. 2003 st. Van 12—13 inch 1151 st. 2405 st. Totaal 2320 st. 4853 st. Met de groote mazen werd dus minder dan de helft ondermaatsche visch gevangen van het kwantum gevangen met de gewone mazen. Het verschil vertoonde zich niet alleen in het totaal, maar ook bij elke reis afzonderlijk. Hiertegenover staat natuurlijk, dat meer dan de helft van het aantal ondermaatsche vis- schen gevangen met de gewone netten, onL snapte door de grootere mazen van de andere. Natuurlijk zou men geneigd zijn te denken, dat het financieele resultaat bij het gebruik var. de gewone netten beter was dan met de groot-mazige, omdat er zooveel visch ontsnapte Dit was echter geenszins het geval en wel om dat met de groote mazen meer groote, mid delsoort en marktwaardige kleine visschen gevangen werden. De vangst van de groote mazige netten bracht op 1481, van de gewone 1406, in vier reizen dus een verschil van 75 in het voordeel van de groote mazen. De opbrengst per 100 vischuren bedroeg: Groote Gewone mazen. mazen. Eerste reis 274. 9.7 261.16.4 Tweede reis 208. 7.3 191. 9.9 Derde reis 284.15.2 273. 8.1 Vierde reis 317.14.1 243.10.8 Ook de opbrengst van de andere visch lever de een verschil op in het voordeel van de groote mazen; deze was n.l. 622 voor de groote 608 voor de gewone. De voornaamste vischsoorten, die behalve hake gevangen wer den waren leng. tongschar, witjes, rog, vleet, koolyisch en kabeljauw De groote mazen vin gen iets minder leng en kabeljauw, veel minder Koolvisch maar meer tongschar (megrims), witjes, rog en vleet. De koolvisch is een goed- koope visch en het verlies op de kabeljauw en leng werd goedgemaakt door de winst op de piatvisch, de rog en de vleet. Resumeerende kan als resultaat worden vastgesteld, dat door gebruik van groote mazen wordt bereikt dat de tegenwoordige vernieling van ondermaatsche hake kan worden terug gebracht. tot de helft zonder dat daardoor de unancieele resultaten verminderd worden. VEILIGHEIDSDAGEN 1935. an,a,s- Vrijdag 15 Maart tot en met a.s. Maandag 18 Maart worden voor Hoogovens. Mekog en Cemij de „Veiligheidsdagen 1935" gehouden. gelegenheid van deze veiligheidsdagen wordt ook nu weer een veiligheidsmuseum ge- nouden, waarvan de opening Vrijdagmiddag- zal plaats vinden. vermeldt het programma va» de Vei- ugneidsweek een massale bijeenkomst in de construcfciewerkplaats der Hoogovens, waar w tf^W\eidsinSenieur zal spreken over ||||P veilig, allen samen" en de nieuwe vei- ugneidscommissies door den directeur Ir. G. V tSS geïnstalleerd zullen worden, saterdag- en Maandagmiddag vindt een H plaa^s- uitrukken en oefenen van ue fabrieksbrandweer en E.H.B.O. Zondag- w ag de heer G- s- K- Blaauw een toe- ucütmg bij de ongevallenstatistiek, Maandag- vona vindt in het Casino een discussieavond piaats met een inleiding door den directeur Ingen Housz. pp* maandblad „Samen" van Maart is voor wif !r dee* S'ewiid aan de Veiligheidsdagen. et bevat o.a. artikelen van de heeren Ir. F. Blaauw veiliSheidsingenieur en G. S. K. Om het Damkampioenschap van Nederland. De kampioen 1934 niet van de partij. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal Zater dag 23 Maart a.s. het tournooi om het kam pioenschap van Nederland beginnen. Uitge- noodigd zijn de heeren B. Dukel, A. Ligthart, C. Janneman, P. J. van Dartelen, C. J. Loch- tenberg, J. M. Bom, J. H. Vos, A. K. W. Damme, F. Raman en Rustenburg. Men weet. dat tusschen het bestuur van den Nederlandschen Dambond en den titelhouder Keiler een kwestie is gerezen inzake de deel neming van laatstgenoemde aan het tournooi, welke kwestie niet tot een oplossing is geko men. Ongetwijfeld heeft het tournooi hierdoor niet weinig aan beteekenis verloren en mede doordat spelers als Cohen, Springer en de Haas, behoorende tot de sterkste spelers van ons land, niet aan den strijd deelnemen, kan van een sterke bezetting geenszins gesproken worden. In de eerste ronde vinden de volgende ont moetingen plaats: B. Dukel—Janneman, van Dartelen—Lochtenberg, BomVos, Damme— Raman. De partij LigthartRustenburg wordt 26 Maart in IJmuiden gespeeld. JAARVERGADERING VELSEN'S ZIEKEN FONDS. Woensdagavond hield Velsen's Ziekenfonds in „Het Wapen van Velsen" een ledenvergade ring, die zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer J. van Gameren dankte den heer W. Davidson voor het initia tief in verband met de hem tijdens zijn ver blijf in het ziekenhuis gebrachte bloemen hulde en het vriendelijk schrijven. Spreker was de vergadering die het besluit tot deze blijken van waardeering nam eveneens zeer erkente lijk. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden en commissa rissen resp. de heeren J. van Gameren en M. Koster en G. J. van Wijngaarden en J. Roze- meyer werden herkozen. Voor leverantie der benoodigde brillen wer den aangewezen de firma's Repko, Haak, de Boer en Bode. Bij de rondvraag werden verschillende in terne aangelegenheden naar voren gebracht en door het bestuur beantwoord. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat het aantal leden op 1 Januari 1934 bedroes 6989. In den loop van het jaar werden inge schreven 880 en afgeschreven 1026, zoodat het ledental op 31 December 1934 6843 bedroeg. Naar verschillende ziekenhuizen werden ter verpleging uitgezonden 196 leden met 5171 verpleegdagen. Er werd 123 maal verloskun dige hulp verleend. Door bemiddeling van het fonds werden 400 brillen verstrekt. De werkloozenzorg (halve contributie) kostte ruim f 2700. Verder noteeren wij nog uit het verslag van den penningmeester dat aan ziekenhuisver- pleging werd uitbetaald f 16.270,10 en aan kli- niekenbezoek f 5762. De toeslag op kosten voor verloskundige hulp bedroeg f 615. D.C.IJ. IV AAN DEN KOP. D.C.IJ. IV, dat deze week in Haarlem met 16—4 van Hoofddorp I wist te winnen gaat thans stevig aan den kop harer afdeeling met drie overwinningen uit drie wedstrijden. Maandagavond speelt D.C.IJ. IV wederom in Haarlem. Wordt ook deze strijd gewonnen, dan is het kampioenschap zeer nabij. CONCERT ARB. MANDOLINECLUB „EXCELSIOR". De Arbeiders Mandolineclub „Excelsior" geeft a.s. Zondagavond een concert in „Het Wapen van Velsen" met medewerking van de adspiranten en van „Apollo". Werken zullen worden uitgevoerd van W. Mozart, V. Monti, Joh. B. Kok, F. Léhar enz. Er mag dan menigeen zich bukken Bij 't hevig woeden der orkaan. Er mag dan af en toe in stukken Iets murwgebeukt ter aarde slaan; Er mag dan eens een stem weerklinken. Die moedelooze woorden spreekt, Van machtloos reddeloos verzinken, Er mag dan weerstand zijn die breekt; De Jaarbeurs opende haar deuren Weer stipt op tijd en onverstoord, Met het parool: wat er gebeure, De wilskracht blijft, wij strijden voort. Hoe ons de crisisstorm mag remmen, Of zelfs den voortgang tijdlijk stuit, De energie is niet te temmen, De koers blijft; volle kracht vooruit! Wanneer het lichaam wordt gebogen In strijd tegen de crisismacht. Dan dient dit slechts tot het verhoogen Van 't nuttige effect der kracht. De Jaarbeurs spreekt voor wie wil höoren Een sterke duidelijke taal: Den moed verloren, al verloren, Kop op en strijden, allemaal! P. GASUS. Uitzending van zwakke kinderen naar buiten. Visscherijnieuws in een notedop. Schade door vasttoopen. De Sumatra IJM. 417 heeft door vastloopen van het net een bord verloren. Verder brak een der voor galgen. Het viel niet mee. Zooals wij gisteren hebben gemeld, waren de trawlers Julie Streiff, Bruin- visch en Flamingo Dinsdag voor de Woensdag- markt blijven liggen in de hoop op betere prij zen. Ofschoon de aanvoer van tong gisteren niet hijster groot was. was de markt voor deze visch op hetzelfde peil, zoodat het gewenschte resultaat niet bereikt werd. Goedkooper vischprijzen. De vischprijzen liepen gisteren over het algemeen sterk terug. De kleinmiddel schelvisch, die Dinsdag nog 22 a 23 gld. was was door grooten aanvoer van de Bergen. Hercules en Jacqueline Clasina en Aneta tot 13 a 14 gld. teruggeloopen. Koolvisch liep terug van 12 gld. op 4 a 5 gld. en ook de kabeljauw bracht veel minder op. OPENBARE VERGADERING. De vereeniging ter bevordering van de Vrije Gedachte belegt a.s. Vrijdagavond een open bare vergadering in de zaal Willebrord- straat 10. Als spreker zal optreden de heer Jo de Haas over het onderwerp: „Gij zult niet dooden". VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. Op de ledenvergadering van de Vereeniging voor Christelijk onderwijs zijn als bestuurs leden herkozen de heeren D. Jongens en H. Belgraver. In de vacature W. Blok werd kozen, de heer W. Hoefnagel. EEN BINNENBRANDJE Gisteravond ontstond ten huize van den heer Ketting in de Roggeveenstraat een bin nenbrandje, dat zich in den beginne dreigend liet aanzien. De brand werd ontdekt door de overburen, die onmiddellijk de bewoners waarschuwden. De brand was ontstaan op een slaapkamer op de eerste verdieping, vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlampje. Spoedig sloegen de vlammen naar buiten. Geholpen door de buren slaagde men er echter in den brand met eenige emmers water te blusschen. Een kapokmatras, die reeds vlam had gevat, werd brandend op straat gesmeten. De brandweer, die spoedig met de auto spuit ter plaatse was, behoefde geen assisten tie meer te verleenen. Voor den heer Ketting, die reeds geruimen tijd werkloos is en die niet verzekerd was, is dit op zichzelf onbeteekenende brandje een aanzienlijk schadepost, daar niet alleen een bed werd vernield, doch ook nog ander huis raad door vuur en water beschadigd werd. Vergadering „Kinabu': Gisteravond heeft in het consultatiebureau Briniostraat een vergadering plaats gehad van de Vereen, tot -uitzending van zwakke kinderen naar buiten (Kinabu). De vergadering werd met een welkomst woord geopend door den voorzitter, den heer K. J. Noy. Na vaststelling -der notulen hield de voorzitter een terugblik op de afgeloopen 10 jaren. De heer Uoy wees er op, dat in 1925 op ini tiatief van Dr. Kremer, gemeentelijke ge neeskundige Kinabu werd opgericht waar van Dr. Kremer zelf het voorzitterschap aan vaardde. Op duidelijke wijze behandelde de heer Noy de geschiedenis der vereeniging van jaar tot jaar. Uit zijn resumé bleek, dat de ver eeniging steeds met zorg gewerkt heeft voor het zwakke kind. In het geheel zijn 337 kin deren uitgezonden. De rapporten over den toestand der kinderen waren zeer gunstig en de verkregen resultaten uitstekend. Wegens de hooge kosten, aan de uitzending verbonden was de vereeniging. aangezien zij geen subsidie genoot, genoodzaakt naar mid delen om te zien tot versterking der kasmid delen waarom besloten werd tot het houden van een bloempjesdag. Deze werd voor het eerst gehouden- in 1933 die f 847.54 opbracht. Aan het einde van het overzicht sprak de voorzitter een woord van bijzonderen dank tot de dames van „hulp in nood" die steeds hebben meegeholpen om de uitgezonden kin deren van de noodige uitzetten te voorzien En eveneens werd een woord van dank ge wijd aan Dr. Limborgh Meiier en de vereeni ging tot bestrijding der T.B.C. voor de pret tige samenwerking. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht waaruit bleek dat de vereeniging aan acti viteit nog niets heeft verloren. Een keurig uitgebracht financieel verslag deed zien dat de penningmeester, de heer J. H. van Gelder de rechte man op de rechte plaats is. Aan de beurt van aftreding waren de heer J H. van Gelder en Zr. Posthuma die beiden herkozen werden. Wegens drukke werkzaamheden wenschte Zuster Westra van het secretariaat ontslagen te worden. Zij was echter bereid in het bestuur te blijven. Besloten werd hier om het bestuur met één lid uit te breiden. Hiervoor werd gekozen mej. Metz te Drie huis. Nadat de heer Noy tot de aanwezigen een woord van dank voor* de opkomst had gesproken, sloot hij de vergadering. HET KARAKTER VAN DE OPENBARE SCHOOL. Op Donderdag 21 Maart a.s. zal de voorzit ter van het hoofdbestuur van „Volksonder wijs", Pr. W. J. de Vrij uit Dordrecht, over genoemd onderwerp spreken in De Griffioen te IJmuiden-Oost. De dames G. Schol (piano) en Coppée (viool), beiden uit IJmuiden, verleenen haar muzikale medewerking; verder zal één dei- bestuursleden enkele gedichten van Dr. E Laurillard voordragen. LEZING STRIJBOS. Woensdag 20 Maart a.s. zal de heer Strijbos die onlangs voor het Nut een lezing hield over zijn bezoek aan de Shetlandsche Eilanden deze lezing houden voor de leerlingen der U. L. O. School. De lezing wordt verduidelijkt door lichtbeel den. VOETBAL OP A.S. ZONDAG. Omtrent het programma voor a.s. Zondag vernemen wij, dat niet gespeeld wordt Storm vogelsSparta, zooais de geruchten gingen, doch dat Stormvogels den vastgestelden uit wedstrijd tegen D. F. C. gaat spelen. V. S. V. krijgt V. U. C. op bezoek, overeen komstig het programma. DRANKBESTRIJDING. De Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoh. dranken houdt Zaterdagavond 23 Maart een feestavond in „Het Wapen van Velsen". Op dezen feestavond zal Palvu opvoeren „Tine", tooneelstuk in vier bedrijven van A, C. C. de Vletter. Verder is er muziek en declamatie en zal een propaganda-rede worden uitgesproken. Kinderen dronken vergif. Jongetje overleden. Zijn zusje ernstig ziek. Clem Sohn, een Amerikaan, die zegt met bovenstaande uitrusting, na een sprong uit een vliegtuig gevlogen te hebben en een. looping te hebben gemaakt, wil ook in Europa komen om te demonstreeren. Woensdagavond omstreeks zeven uur zagen een tweetal kinderen, het zoontje van zes jaar en 't dochtertje van acht jaar van den landbouwer v. d. E. uit Pijnakker, kans een flesch met nicotinezeep (een vloeistof, wel ke gebruikt wordt om planten te be spuiten) te bemachtigen. De kinderen dronken eenige teugen van deze vloeistof. Na eenigen tijd is heft knaapje oyerle-den. Het meisje is met hevige pijnen naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd, waar zij ter verpleging is Haar toetstand is zorgwekkend, opgenomen. Duitsche communisten voor den kantonrechter. Tot vier tveken hechtenis veroordeeld. Omdat zij de politie geen inlichtingen wilden geven. Op 4 Februari heeft de vreemdelingen dienst te Amsterdam tijdens een inval in een café aldaar een twaalftal vreemdelingen ge arresteerd. die naar de justitie vermoedde deel uitmaakten van een groote groen uitge weken Duitsche communisten. Nadat aan vankelijk de vraag gerezen was, wat men met deze vreemdelingen moest aanvangen werd tegen eenigen van deze communisten een vervolging ingesteld op grond van arti kel 6 van het Kon. besluit van 16 Augustus 1918 houdende een uitvoeringsregeling krach tens de wet van 1918 aangaande het verblijf van vreemdelingen hier te lande onder bij zondere omstandigheden. Deze wet is inder tijd gemaakt toen in en na den oorlog vele vreemdelingen Nederland binnen kwamen. Zij is nooit ingetrokken cn de strafbepalin gen zijn tot nu toe weinig of niet toegepast. De verdachten hadden zich voor den kan tonrechter Mr. C. A. J. Hartzfeldt te verant woorden omdat zij de politie niet hebben willen inlichten omtrent hun woon- en ver- bliifolaats hier te lande. Zij werden verdedigd door Mr. P. van 't Hoff Stolk. Het O. M. werd waargenomen door Mr. B. v. d. Meulen. als tolk trad op Mr. E. W. Catz. Door de verdediging waren als getuisen a dé charge gedagvaard de heeren W. Wijnkoop en Aug. Creutzberg, oud lid van den Duit- schen Rijksdag. Voor het 'kantongereebtgebouw was het al lang voor den aanvang van het proces druk. Door de politie waren uitgebreide ordemaat regelen getroffen. Nauwkeurig controleerden agenten wie het gebouw ingingen en in de hall stonden een aantal rijksveldwachters opgesteld. Te ruim een uur begon de zitting. Tot de publieke tribune waren slechts een zeer be perkt aantal personen toegelaten. Vlak te genover het podium, waarop de kantonrech ter zetelde, werd een rijtje stoelen neergezet waarop de acht verdachten, die gedetineerd zijn in het Huls van Bewaring, plaats namen. De acht zaken werden gevoegd behandeld. De tolk vertaalde de dagvaarding, waarin verteld werd. dat de verdachten geweigerd hadden inlichtingen te geven over hun woon- en verblijfplaats. De verdachten moesten dan een voor een naar voren komen om op te geven hoe lang ze zich reeds in Nederland bevonden. Zon der onderscheid verklaarden ze, dat ze geen inlichtingen over hun woon- en verblijfplaats wilden geven om de menschen, waarbij ze onderdak hadden gevonden, niet in moeilijk heden te brengen. De eerste verdachte kwam naar voren. Kantonrechter: Blijft u bij uw standpunt? Verdachte: Ja. De kantonrechter sprak hem bijna vader lijk toe: Ik begrijp uw standpunt niet, we leven hier in een land, waar de eene partij meer bemind is dan de andere, maar het Is nog geen misdaad tot een minder geliefde partij te behooren. Natuurlijk zal ik u wanneer u op uw stand punt blijft staan, moeten straffen. U leeft in een vreemd land. waar u gastvrijheid ge niet. welke u dankbaar moet aanvaarden en waar de wetten tegenover vreemdelingen lyoaal worden gehandhaafd. Uv/ weigering om adressen op te geven van Duitschers hier te lande, die bij de politie tot op heden nog niet bekend zijn, kan ik be grijpen. maar ten opzichte van Nederlan ders, die niets te vreezen hebben, begrijp ik uw standpunt niet. Als u opgeeft waar u verblijf hebt gehou den, kan ik verzachtende omstandigheden laten gelden. Blijft u op uw standpunt staan, dan zou ik de hoogste strafmaat twee maan den) kunnen toepassen, en u loopt gevaar na afloop hiervan opnieuw terecht te moeten staan om dan weer tot twee maanden te worden veroordeeld. Ik zal u vijf minuten ge ven om uw standpunt opnieuw te bepalen en de zaak onderling te overleggen met uw verdediger. De kantonrechter, griffier en ambtenaar trokken zich dan in raadkamer terug, om viif minuten later weer te verschijnen. De verdachten handhaafden hun houding. Een van hen merkte op. dat het met zijn politieke overtuiging niet strookte als een crimineel element te worden beschouwd. Een tweede verdachte zou misschien wel inlichtingen willen geven, maar helaas! „ik ben straatnamen en nummers vergeten". Het bleek, dat de politie naar de illegale adressen in Duitschland, België en Nederland had gevraagd. Getuige Wijnkoop vertelde, dat het iemand van de Gestapo was geweest, die deze ver dachten in handen van de politie had ge speeld. Op de Overtoom zou zich een soort gelijk geval voorgedaan hebben van 2 vreem delingen werd toen slechts een gearresteerd. Later bleek dat de andere een Duitsche Gestapo-spion was geweest. August Creutzberg, oud lid van den Duit- schen Rijksdag gaf eenige voorbeelden van Duitsche emigranten, die z.i. ook in Holland door de Gestapo werden vervolgd. Het O.M. reauireerde tegen elk der ver dachten zes weken gevangenisstraf. De VPr^°di7«ide d->t. de verdachten O*-' r—V,. W - drong aan op eventueel schuldigverklaring zonder oplegging van straf. A De verdachten spraken hierna nog over. I naar hun oordeel, samenwerken tusschen de I Nederlandsche en Duitsche politie, waarna I de kantonrechter hen ieder tot een hechte- nisstraf van vier weken veroordeelde.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1