Spellingsstrijd ontbrand. I Nog steeds het Landbouwcrisisfonds. Flora. „„.„tentoonstelling opent vandaag, B heeft de Vereeniging voor Bloem- O haar 75-i arig bestaan gevierd dat een harteiijken gelukwensch r„» .Ho Vetv»pri ïtriricr in bo!i*Dt-.""„m dat een narienjnen geiu*weuöuj <en jJ0:-€UI"d j5 wat de Vereeniging in drie ",rlli< «bereikt heeft zal straks op schit tert se"L. ter tentoonstelling gedemon- .(recée wu»? Kweekers en handelaren f-is"1 reden tot trots en vreugde heb- fceldai m» dit nllmmer ju trits bat „even van de belde voorzitters, de portretten en Th. M. H. van Wa tteren 6- Dritte im Bunde dat van den v«enó t Voors den algemeenen secretaris- te« 8 „t„r van Bloembollencultuur, dan pena'^Seen bijzondere hulde bedoeld s vltr -es wer[cer Voors, even bescheiden t0r^Ker veel te danken heeft. „trslende voorjaarszon werd het jubi- In de stra stralende voorjaarszon C*® f de tentoonstelling geopend worden. !!l monument van energie en onderne- fit in moeilijke tijden, zij belichaamt ®*Sw'crescendo en overtreft haar voor- K" ofschoon die onder gunstiger al- !»f'eé omstandigheden - soms heel veel tot stand kwamen, dit belangrijke nationale bedrijf Maar de bollencultuur, heeft al van u stormen' doorstaan en schijnt ze al- zooVe J hPt hoofd te kunnen bieden en .al- •W'Sr sïïer er uit te voorschijn te I»4 („son. Het is een goed, een sterk i'h-r'e_r'i van Nederlandschen onderne- worS«t en volharding. Een goed voor- Sik van hetgeen vakkennis en vin- ^•Mieid tot stand kunnen brengen. In ^heele wereld heeft dit bedrijf-van-Haar- fe„gen omstreken zich een naam veroverd, ?«"p wij terecht allen trptsch zijn. v.rmaard is Holland door zijn kleuren- ,ïïm Vermaard door zijn prachtige luch- STe Inspiratie hebben gegeven aan zijn „roote schilders en zeker ook aan zijn ïhiiecten Maar vermaard ook door de „pracht van zijn bloemenvelden. Deze .«treek vormt in het voorjaar ongetwu- ?"m SP aoothéose van Hollands kleurenweel- Wie M jarenlang verblijf in het buiten- J hier in dezen tijd terugkeerde, zooals Sk mi? overkomen is, heeft zelf dien onver- tpSïpn indruk ondervonden die den S .™deltog hier gewordt. Het is alsof men rSromgevtog van effen eentonigheid Tk in een fantastisch kleur enfestijn wordt verplaatstde Lage Landen aan de zee Sals een sprookje van schoonheid. nif ^rookie vindt thans zun nieuwen ch- Jx in Heemstede's Flora. Gaarne verbindt Zn er den naam Heemstede aan, omdat ïïr een beleid zetelt dat van zijn mooie, Sfilende gemeente zooveel heeft weten te Sen dat tegen nieuwe ondernemingen Set opziet en prachtige dingen tot stand Et weten te brengen. Ik behoef maar aan lil aankoop van landgoederen, aan de in- rifhtin" van het groote Sportpark, aan den Sevan de Heemsteedsche Dreef met de meuwe mooie woonwijken te herinneren. Men heeft de dingen daar in het groot dur ven aanpakken en uitvoeren en er succes mee behaald. Dat Heemstede ln de acht jaar, verloopen sinds de annexatie, zijn vroeger inwoners-aan-cal weer heeft bereikt is zeker erootendeels aan het voortvarende, vooruit ziende beleid van zijn gemeentebestuur te danken. Het is de Bloemententoonstelling volkomen waardig. Wij hopen dat de streek, dat ook de cen trum-gemeente, die de Bloemenstad is, haar hoopvolle verwachtingen van deze tentoon stelling ten volle bewaarheid zullen zien. Het enorme bezoek dat zij zal trekken, uit ons land en ook uit het buitenland, zal ook voor den middenstand belangrijke voordeelen die nen op te leveren, waaraan die in dezen tijd wel zeer dringend behoefte heeft. In Haarlem zal men verstandig handelen door de plan nen, die in voorbereiding zijn om de win kelstraten gedurende den tentoonstellingstijd zoo aanlokkelijk mogelijk te maken, met alle kracht te steunen. Het spreekt vanzelf dat de bezoekers van buiten hier overal, waar zij komen, een feestelijke sfeer, de sfeer van de Bloemententoonstelling, zullen verwachten. Wie zich eigen bezoek aan buitenlandsche exposities herinnert zal zich daar gemakke lijk kunnen indenken: men wil niet, van de tentoonstelling komend, een stad vinden die er uit ziet alsof er niets bijzonders aan de hand is. Het Feest van Kleur en Bloemengeur gaat thans beginnen. Moge het ook een feest van zonneschijn blijven, en weldra van milde lentewarmte. De thermometer betert zich al aanmerkelijkde suggestie van al dit schoons doet hem reeds stijgen. Veel zon, veel warmte.... en Flora 1935 zal een ongekend-schoon festijn worden. R. P. BEVERWIJK ONBEHEERDE FIETSEN. Zoolang de wielrijders hun fietsen onbe heerd en zonder van een slot voorzien te zijn voor de winkels laten staan, zal de Breestraat een dankbaar werkterrein voor het gilde der zwijntjesjagers blijven vormen. Twee van die nonchalante fietsers misten hun rijwiel, toen zij terugkwamen van een winkelbezoek. De politie wordt in zoo'n geval te hulp ge roepen en zij ziet zich voor de moeilijke taak gesteld de fietsen en de dieven op te sporen. CONCERT ASSENDELFT S DAMESKOOR. Het Dameskoor „Zang en Zonneschijn" uit Assendelft gaf Donderdagavond in de Doops gezinde kerk een concert. Het optreden van dit koor, thans voor de derde maal in Bever wijk, bevestigde nog eens weer den gunsti- gen indruk welke dit ensemble van goed ge schoolde stemmen hier ter plaatse heeft weten te vestigen. Het dameskoor zingt niet alleen beschaafd, maar ook zeer muzikaal. De vereeniging heeft zich onder leiding van mevr. E. Onderwater—Boreel de Mauregnault en mevr, Ouwerkerk—Juchter tot een uitstekend klinkend dameskoor weten op te werken. Dat toonde zij ook op dezen con certavond in een met veel zorg samengesteld programma, dat aan hooge eischen voldeed. Er werd uitstekend gezongen in koorwerken van Abt, Bonset, Handel, Catharina van Rennes e.a. In twee composities van Schubert trad mevr. E. Steyn—Rem op. Het was voor de luisteraars een avond van fijne vocale kunst, een concert, dat in pret tige herinnering zal blijven. DE LAATSTE KOOKLES Na afloop van de laatste der vijf door de gemeente Lichtbedrijven georganiseerde kook lessen werd onder de deelneemsters de bij de lessen gebruikt toestellen verloot De hoofdprijs, het gasfornuis viel op no. 180 van mevr. B. Heynen. Duinwijklaan 21. Wijk aan Duin, de tweede prijs, een gasoven op no. 101 van mej. T. Veldt, Hoflanderweg 59, Wijk aan Duin en de derde prijs, even eens een gasoven op no. 163 van mevr. De Goede, Boeweg 35, Beverwijk. HET INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Gisteravond vond in café Suisse een lezing met lichtbeelden over de totstandkoming en ontwikkeling van de Roode Pers plaats voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Bij afwezigheid van den voorzitter leidde de secretaris, de heer Striker den spreker, den heer De Graaff uit Amsterdam in. Spreker begon met een overzicht te geven van de pers in het algemeen en constateerde dat ofschoon de drukpers technisch en techno logisch wel sterk vooruit gegaan is, het druk- procedé van Laurens Jansz. Coster in wezen en principieel nog heden ten dage toegepast wordt. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de verschijningsdata van diverse blaad jes. Als eerste krant van de Arbeiderspers noemde spreker het blad „Recht voor allen",, welke krant als weekblad in 1879 onder redac tie van Domela Nieuwenhuis het licht zag. VERLOTING TIJDENS BAKKERIJ TENTOONSTELLING. B. en W. hebben aan de commissie van den Bakkerscursus toestemming verleend tot het houden van een verloting ter gelegenheid van de te houden bakkerij tentoonstelling. DE VERKIEZINGEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Tor bespreking van de aanstaande ver kiezingen voor den gemeenteraad zal de groep-Visser hedenavond een huis houdelijke vergadering houden. In deze bijeenkomst zal de lijst van candidaten wor den samengesteld. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Op Dinsdag 9 April zal in het kerkgebouw aan de Meerstraat de laatste gemeenteavond in dit seizoen van de Doopsgezinde Gemeente worden gehouden. HEEMSKERK PERSONALIA. Dezer dagen slaagde te Alkmaar voor kraam verpleegster mej. Kniertje Kluft. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Zaterdag 23 Maart heeft het eindexamen plaats voor de deelnèmers aan den laatsten vervolgcursus Eerste hulp bij ongelukken. VRIJDAG 15 IV1AAKI 1935 SANTPOORT EERSTE KAMER. JAARVERGADERING LAND- EN TIJINBOUWBOND. De afd. Driehuis-Velsen van den R.KJLand- en Tuinbouwbond hield haar jaarverga dering in café „RozensteinIn zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de heer F. P. Hee remans, dat in het afgeloopen jaar verbetering van den economischen toestand uitbleef. Regeeringssteun blijft noodzakelijk en eischt verbetering om velen voor algeheelen onder- dergang te behoeden. Dankbaar was spreker gestemd ten opzichte van het crisiscomité, dat wederom hulp verleende bij den aankoop van meststoffen. Eveneens bracht hij dank voor de gemeentelijke hulp, aan wekelijkschen steun verstrekt, zooals vleesch en boterbonnen en geldelijken steun. Dat de oud-voorzitter, de heer Nijssen, hiertoe krachtig heeft mede- geholpen, stemde hem tot vreugde. Ook de R.K. Volksbond bracht voor korten tijd dank aan wethouder Nijssen voor hetgeen deze deed in 't belang der werkloozen. De arbeid van hoofd-, kring- en afdeelings bestuur stemde tot tevredenheid. De notulen werden hierna onveranderd goedgekeurd. Eveneens het jaarverslag, waaruit naar vo ren kwam, dat het afgeloopen jaar veel vor derde van de bestuurders, die echter ten volle voor hun taak berekend bleken te zijn. Het ledental klom met 14 en bedraagt thans 63. Een klein voordeelig saldo bracht de stand der kas op f 127.49. De controle-commissie be vond de bescheiden van den penningmeester in orde en dezen werd dan ook dank gebracht voor zijn accuraat beheer.De aftredende heer F. P. Heeremans werd met algemeene stem men als voorzitter herkozen. Ook de aftre dende heeren Maas, Post, en Oudendijk be haalden een meerderheid en zoo bleef het be stuur als het was. De voorzitter bracht dank voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopte op algeheele medewerking om de organisa tie hoogerop te brengen. Bij de rondvraag informeerde de heer J. J. Oudendijk naar de laatste steunuitkeering. Het bleek, dat de organisatie alles in orde had en wachtte op het fiat der regeering om uit te betalen. Van dezen heer kwam verder de vraag, hoe te handelen, nu hem ter teekening was voor gelegd zijn teeltvergunning, waarop onjuiste gegevens vermeld waren. Hij werd verwezen naar de commissie, belast met de uitgifte van teeltbewïjzen te Alkmaar. Geprotesteerd werd voorts tegen den zo mertijd en den midden-Europeeschen tijd. Eveneens kwam men er togen op, dat ge saneerd land werd gebruikt voor volkstuinen, waardoor de saneering niet tot haar recht komt. Aangedrongen werd, dat de teeltvergunnin gen eerder in het jaar verstrekt zouden worden Geinformeerd zal worden, hoe het mogelijk is, dat een groot bollenkweeker een contract heeft af kunnen sluiten met een conserven fabriek betreffende de levering van 60.000 K.G. spinazie en 50 000 krop andijvie. Den minimumprijs voor aardbeien a 4 ct. per K.G. achtte men te laag. Hiervoor is het onmogelijk ze aan de markt te brengen. Ook den minimumprijs van spinazie na 15 April a 8 ct. per kist vond men te laag. Voorts kwam de toewijzing van biggen en kalveren ter sprake. Hierbij vergat men, dat voor stamboekvee een andere regeling be staat. Een opmerking van den heer Th. Oudendijk, dat men tegen betaling van tien gulden kan bewerken, dat men meer varkens mag houden, een opmerking, waardoor een crisisinstelling in een verkeerd daglicht werd gesteld, vond bestrijding door den voorzitter. Het geval was, dat de heer Oudendijk wenschte te protestee ren tegen een toewijzing en als borgstelling eerst bij de commissie van beroep een bedrag van tiengulden moest storten. Wordt men door die commissie in het ge lijk gesteld, dan wordt het geld terugbetaald. Met- een woord van dank voor de vlotte zakelijke afhandeling der agenda sloot de voorzitter met den Chr. groet. Minister Marchant zal heden antwoorden. 's-GRAVENHAGE Donderdag. Zwaar geharnast trokken vandaag een vier tal senatoren tegen den spellings-draak ton strijde. Jhr. v. Citters (ar.) betrad als eerste de arena en slingerde giftige wapens naar den draak, die het vervolgens ook hard te verduren had, toen achtereenvolgens de sociaal-demo craat Henri Polak, de R.K. senator Mr. Hecr- kens Thijssen en de aanvoerder van de c.h.- fractie Professor de Savornin Lohman hun kamplust bot vierden. Tusschen dit alles door zorgden de heeren Ossendorp (s.d.) en Oudegeest voor eenige af wisseling door nu eens te zwijgen over de spellings-misère. Laatstgenoemde vertoefde in het schoone Parijs, waai- hij het dure Neder - landsche studententehuis in de cité univer sitaire had aanschouwd. Dit deed hem den Minister vragen waarom dit nog niet eens af gewerkte gebouw 7 ton had moeten kosten (door particulieren opgebracht, maar mis schien zal de staat straks van de nog ontbre kende 4 ton de helft voor zijn rekening ne men) waartegenover andere landen voor heel wat minder hun, wel gereed zijnde, gebouwen hadden opgetrokken. Zijn partijgenoot Ossendorp stond geruimen tijd te fulmineeren over het door hem afge keurde beleid van den minister inzake de uit de school verwijderde huwende onderwijzeres en t.a.v. de concentratie. Deze had het open baar lager onderwijs het slachtoffer gemaakt terwijl daartegen de bijzondere scholen door Mr. Marchant al te zeer ontzien waren. Een andere grief bracht Mr. Smeenge (lib.) naar voren toen hij betoogde, dat in meer dan een streek van ons land niet meer, gelijk de Grondwet voorschrijft, voldoende gelegenheid bestaat om openbaar lager onderwijs te ge nieten. Verder was het niets dan spelling en nog eens spelling, dat de harten en monden der overige sprekers beroerde. Jhr. v. Citters begon. Allereerst een klacht over den Premier, die zelf bij het algemeen begrootingsdebat in deze kamer den degen met de heeren niet had willen kruisen, doch hen getroost had met de mededeeeling, dat de Minister van Onderwijs K. en W. dit wel voor en namens het heele Kabinet bij de be handeling van Hoofdstuk VI zou doen. Hier over bleken ook andere sprekers ontevreden: zoo noemde Mr. Heerkens Thijssen dezen gang van zaken bedroevend. Hij erkende hierdoor ietwat bitter gestemd te zijn, want de Regee ring had aldus blijk gegeven de Eerste Kamer niet eens 'n eerste-klas-behandeling waardig te keuren! Deze afgevaardigde, die er op wees hoe men met het gansche kabinet te maken had wegens de nu geschapen verknoeiïng van de Neder- landsche taal, staat allerminst op het stand punt, dat er in de spelling niets mag veran deren. Verstokt conservatisme is hem vreemd, maar hij keurde het af, dat er geen onpar tijdig deskundig onderzoek was vooraf gegaan aan de opstelling van een goed gefundeerd plan. De Minister had zich grandioos vergist in de medewerking der maatschappij: daar is het verzet zeer groot. En het ware dan ook te wenschen, dat de Regeering alsnog op de dwa lingen haars weegs zou terugkomen. Ook Prof. de Savornin Lohman drong hier op aan na een zeer felle rede, waarin hij den Minister niet spaarde. Trouwens, dat hadden Jhr. v. Citters en Henri Polak evenmin gedaan. De s.d. afgevaardigde merkte o.m. smalend op, dat men zich evenzeer aan de nieuwe spel ling zal wennen als aan een leelijk bloemetjes- behang van 5 ct. per rol, dat over een fraai goud-leeren behang is geplakt! Met allerlei voorbeelden toonde hij ernstige feilen der nu uitgevaardigde regeling aan, die hij wraakte als een ernstige aantasting van de Nederlandsche taal en van haar wezen. Ook achtte hij het een fout van den Minister, dat deze de kwestie alleen van taalweten- schappelijken kant had bekeken en blind was gebleven voor het brok cultuur, dat thans be dreigd wordt. Het is niet louter een onderwijs-zaak, neen het wezen der taal is in 't geding, zoo betoog de de heer v. Citters, welke ook zeer veront waardigd was over de manier waarop het Par lement in dezen was genegeerd, terwijl hij der Regeering verweet dat zij allerminst verstaan had de juiste zaak op het juiste moment en op de juiste wijze aan te pakken, wat immers het essentieele van Regeer-kunst is. Prof. Lohman, die tot zijn laatsten snik de Vries en te Winkel trouw zal blijven gaf Mr. Marchant te verstaan, dat deze, leefden we niet onder een crisiskabinet al lang door het Parlement uit wandelen zou zijn gestuurd. Of morgen de minister een minder onaan- genamen dag zal hebben? TWEEDE KAMER Incidentdat spoedig bijgelegd was WIJK AAN ZEE,EN DUIN LEZING JEUGDCENTRALE 4. Heuvel (A.R i Een schitterend hoekje op „Flora" te Heemstede. Woensdag 27 Maart zal Ds. L. E. Smelink uit Rotterdam, de vijfde en tevens de laatste le zing van dit seizoen houden in 't kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente alhier. Het onder o werp zijner lezing is „Het leven als plicht, hangt toekomen, voorrecht en gewoonte." 's-Gravenhage, 14 Maart. Bij de behandeling der afdeeling groenten- fruit- en sierteelt is er ruime aandacht aan den thans verre van gunstigen toestand van het tuinbouwbedrijf gewijd. Mr. Duys (s.d.), de heeren Ebels (v.d.), v. d Heuvel (a.r.), Lovink (c.h). Louwes (lib.). Kampschoer (r.k.) enz., zij allen hadden een droef beeld van de tuinderij-misère ten beste gegeven. ..Zoo krachtig mogelijke hulp is geboden", aldus de erkenning van Minister Steenberghe, die echter de moei lijkheid om midde len voor het Land bouwcrisisfonds te vinden, waaruit rui mere hulpverleening mogelijk zal zijn, niet gering acht. In elk geval zal hij er zijn uiterste best voor doen. Reeds stelde hij een belangrijke tege moetkoming in het ..vooruitzicht. Uit een ter zake inge steld onderzoek is gebleken, dat men waar schijnlijk, conform den wensch o.m. van den heer v. d. Heuvel de tegemoetkomingen vroeger zal kunnen uitbetalen, zij het dan ook gedeeltelijk in den vorm van voorschot ten. Met. den Minister van Financiën zal Mr. Steenberghe praten over de door den heer Kampschoer onder zijn aandacht gebrachte fiscale bezwaren tegen de bereiding van wiin uit Westlandsche druiven en most uit fniit. Prijszetting voor binnenlandsch gebruikte groente (aanbevolen door den r-k afgevaar digde Groen) zal achtei-wege blijven; de prijs voor de binnenlandsche verbruikers zou zulks te zeer opdrijven. Ook de leden, die voor de bloembollencul tuur in 't krijt waren getreden en verminde ring der van het bloembollenbedrijf gevorder de heffingen hadden bepleit (Mr. Duys, de heeren Lovink, v. d. Heuvel. Kampschoen en Loerakker) kregen geen bijster bevredigend antwoord. Het bloembollenbedrijf. aldus 's Ministers betoog, heeft doorgezet, dat het op eigen ver antwoordelijkheid, het thans geldende sanee- ringssysteem heeft toegepast. En nu gaat het z.i. niet aan, nu het mis is geloopen, zoo maar dadelijk de zaak weer in orde te gaan bren gen op kosten der andere deelgerechtigden aan het Landbouwcrisisfonds. In verband met de bloembollen kregen de Minister en Mr. Duys het even aan den stok. Deze laatste had zijn rede geëindigd met de vraag of de Regeering de bloembollen soms vergeten had bij de clearings onderhandelin gen met Duitschland. waarop de Minister los brandde: „U moest zich schamen die vraag te stellen!" Mr. Duys had die opmerking niet opgevan gen, maar zijn partijgenoot ter Laan lichtte hem in, waarop de heer Duys het woord voor 'n persoonlijk feit vroeg, onder het gehamer van den President, die blijkbaar eerst de ge moederen tot rust wilde laten komen en daarom den heer Ekels eerst liet spreken. Toen deze klaar was, vroeg de minister het woord om te verklaren dat hij zijn interruptie thans terugnam, zich voorbehoudende er straks op terug te komen. Terwijl nog andere afgevaardigden spra ken, hadden de Minister en Mr. Duys elkaar gevonden, zoodat hierna Mr. Steenberghe zijn tuinderij-rede aanving met te verklaren in ietwat heftige gemoedsbeweging geraakt te zijn door 's heeren Duys' vraag, aangezien dezelfde vraag al de vorige week gesteld èn beantwoord was; in de herhaling had hij mis kenning gezien van de zeer groote moeilijk heden, die de Regeering bij haar onderhan delingen heeft te overwinnen. Thans was hem inmiddels gebleken, dat Mr. Duys de vraag alleen had gesteld teneinde den Minister de gelegenheid te geven te doen uitkomen hoe zeer zich de Regeering juist beijvert voor de bloembollen in verband met de clearing. En daarom nam hij nu zijn interruptie terug. Minzaam wuifde hem daarop Mr. Duys toe: de vrede was geteekend. Nog visscherij en tenslotte pluimveehou derij, toen behoorde ook dit debat weer tot het verleden en kon men aan de steenkolen- contingenteering en wat daarmee samen- E. v. R SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. pamsterdijk, Vancouver n. Rotterdam 12 v. Cristobal. Maasdam 14 van Rotterdam naar New-York Boschdijk 14 van Rotterdam naar Balti more HALCYON LIJN. Wad Dordrecht 13 v. Bagnoli n. Melilla. GibraIta"bUr°' naar Rotter<lam P- 12 HOLLAND—OOST-AZIë LIJN inl«'je,rk tthuisr.) 12 te Hongkong, burg 14 v' Amsterdam naar Ham- Gaasterkerk (thuisreis) 14 te Genua. ten. H°LLAND—AFRIKA LIJN. fck fthuisr.) 14 te Suez. «mdfontein, 14 v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. 14 (vmT™,(uitreis) 13 v. Antwerpen en p. (v.m.) Vlissmgen. HOLLAND—BRrrSCH-INDIë LIJN. (uitreis) 13 te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 13 v. Las Palmas. Helder (thuisreis) 13 v. Dakar. Reggestroom 14 van Hamburg te Amster dam KON. NED STOOMBOOT MIJ. Hebe 14 van Bilbao naar Santander. Irene 14, van Danzig naar Stettin. Orion 14 van Vigo te Lissabon. Orpheus 13 van Alicante te Malaga. Saturnus 14 van Malta te Burrlana. Telamon 12 van Beyrouth naar Salonika. Ulysses 11 van Malta naar Patras. Venezuela, Amsterdam n. W.-Indië p. 14 St. Michaels. Calypso 14 van Amsterdam naar Rotterdam Stella 14 van Amsterdam naar Rotterdam. Oberon 14 van Amsterdam naar Rotterdam Merope 14 van Amsterdam naar Gdynia. Deucalion 13 v. Barcelona n. Malta Hee 13 van Pasajes n. Bilbao. Juno 14 (v.m.) v. Hamburg n. Amsterdam. Mars. 14 van Barcelona te Amsterdam. Simon Bolivar, Barbados n. Amsterdam, p. 3 (18 v.m.) Flores. Venus 14 v. Napels te Amsterdam. Adriadne Pto Barrios n. Amsterdam 13 (1.32 n.m.) 225 mijl ZW. v. Valentia. KON. HOLL. LLOYD. Maasland 14 van Amsterdam n. Buenos- Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Siantar (uitr) 13 van Belawan. Kota Agoeng 12 van Hamburg te Port Ar thur. Kota Baroe (thuisreis) p. 13 (6 n.m.) Fini- sterre. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salabangka (uitr.) p. 13 Gibraltar. Joh. de Witt (uitr.) 14 te Southampton. Simaloer (thuisreis) 14 te Liverpool. Aangekomen: 13 Maart: Dalegartth Force ss. Port Talbot. Sveti Vlaho, ss. La Plata. Astarte ss. Bremen. Algenib 9S. Santa Fé. Brouighty ss. Kirkcaldy. 14 Maart: Arendskerk ss. Japan. Mars ss. Lissabon. Reggestroom ss. West-Afrika. Rijnstroom ss. Leith. Venus ss. Midid. Zee. Vertrokken: 13 Maart: Körngsberg-Preussen ss. Koningsbergen. Johan de Witt ss. Batavia. Salland ss. Hamburg. RheLn ss. idem. Odysseus ss. Kopenhagen. Nereus ss. Hamburg. Trito ss. Rotterdam. Alkmaar ss. Chili. Sif ss. Rotterdam. 14 Maart: Borgholm ss. Oslo. Maasland ss. Buenos Aires Sensal ss. Haderslev. ENGELSCH VISSCHERIJBEDRIJF. De reederij C. Croft Backer Sons te Grimsby bracht de stoomtrawlers Melbourne en Miklenhall in de vaart terwijl de Consoli dated Fisheries Ltd te Grimsby den 422 brute tons metende stoomtrawler Stoke City in bedrijf brachten. De HUM Northern Fishing Co. te Hull brengt den nieuwen trawler Bandolero en Hellyer Bros Ltd. den nieuwen stoomtrawler Hausa in in de vaart. De Scheepswerf Cook, Welton Gemmell te Beverley bouwde voor de Kingston Steam Trawling Co. te Hull den trawler Kingston Chrysolite en voor de Jutland Amalgamated Trawlers Lt. te Hull den trawler Lady Lavi- nia. De firma W. F. Cockerel! te Lowestoft bouwt voor eigen rekening een tweetal motor visschersvaartuigen. De Engelsche stoomtrawlers Asia, Alexan dra en Brucklay zijn verkocht om te worden gesloopt. GROOTE DIEPGANG. Het met passagiers en stukgoederen naar Batavia bestemde stoomschip Johan de Witt passeerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diepgang van 8.5 meter. KOEIENTRANSPORT. Met het stoomschip Maasland van den Kon. Hollandschen Lloyd werden gisteren niet minder dan ruim zestig stuks jong stam boekvee naar Zuid-Amerika verscheept. Dit in speciaal daarvoor gebouwde hokken op dek ondergebrachte vee trok tijdens het doorscihutten door de NoordersUuis wel de aandacht. VLOTGEBRACHT. De op de Noorsche kust gestrande Duit- sche stoomtrawler Roland is door een ber- gingevaartuag vlotgeSleept en te Harstadt bin nengesleept. ONDER NEDERLANDSCHE VLAG. Het Finsche stoomschip Helsinki is weer onder Nederlandsche vlag teruggebracht met den vroègeren naam Groenlo

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5